Tillbaka

Hobby, Sport

Idrottens själ. Fataburen 2000. Nordiska museets och Skansens årsbok. Nordiska Museets förlag, 2000. 366 s. Cartonnageband. Rikligt illustrerad. Mycket gott skick.
ID Nr: 16494, SEK 120.

Bolling / Forsberg, Björn / Anders: Utför - men hur?. Wahlström & Widstrand, 1977. 95 s. Cartonnageband. Fotoillustrerad. Gott skick.
Grunderna i utförsåkning. Förord av Calle Briandt
ID Nr: 5894, SEK 80.

Byrne, Robert: Byrne's Standard Book of Pool and Billiards. A complete guide to all cue games, from basic to advaced play, with over 350 illustrations. Harcourt Brace Jovanovich, u å. In English. 332 p. Wrappered. Slightly rubbed on the edges. Richly illustrated.
ID Nr: 5912, SEK 150.

Holmér, Gösta: Homérs idrottsbok. Lärobok i hopp, kast och löpning Med förord av svenska idrottsförbundets ordförande civilingenjör Bo Ekelund.. Björck & Börjesson, Stockholm, 1929. 160 s. Klotband. Gott skick. Illustrerad.
ID Nr: 5898, SEK 175.

Hoppe, Willie: BILLIARDS as it should be played. A complete description of all types of Billiards with Charts, Photographs and valuable hints to Beginners.. The Reilly & Lee Co, Chicago, 1941. 78 s. Klotband. Rikligt illustrerad. Gott skick.
ID Nr: 104918, SEK 180.

Hoppe, Willie: BILLIARDS as it should be played. A complete description of all types of Billiards with Charts, Photographs and valuable hints to Beginners. Diamond system fully explained. The Reilly & Lee Co, Chicago, 1941. 78 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Gott skick.
ID Nr: 106909, SEK 150.

Hyland, Lennart: Hylands Sportspegel 68. Albert Bonniers förlag, 1968. 190 s. Dekorerat pappband. Fotoillustrerad. Något nött i kanterna.
Texter också av Fredrik Burgman, Åke Strömmer, Lars-Gunnar Björklund, Bo Hansson, Bengt Ahlbom, Allan Schulman, Sverker Benson, Sven "Bem" Ekström, Sven "Plex" Petersson
ID Nr: 5911, SEK 110.

Idla, Ernst: Rörelse och rytm. Lek och träning med boll. Bonniers, 1967. Originalupplaga. 160 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Något nött i kanterna.
ID Nr: 106312, SEK 80.

Jönsson, Åke: Fotboll är också poesi Gabriel Jönsson som idrottskåsör. Wiken, 1991. 157 s. Pappband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Fotoillustrerad.
ID Nr: 216828, SEK 110.

Karlsson, Nils "Mora-Nisse": I vita spår. Albert Bonniers förlag, 1953. Originalupplaga. 237 s. Dekorerat klotband. Fotoillustrerad. Gott skick.
ID Nr: 5896, SEK 120.

Lindhagen, Sven: Sveriges stora S. Tidens förlag, 1956. 239 s. Inbunden. Fotoillustrerad. Något nött i kanterna.
Om Sixten Jernberg, Mora-Nisse, m fl
ID Nr: 5913, SEK 110.

Nerman, Einar: För barnen - Dagövningar i gymnastik i små- och folkskolor på landet, där gymnastiklokal saknas. A.E. Rittfeldts Bokhandel, 1921. Fjärde upplagan. 64 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Gott skick.
Författaren var Överstelöjtnant och statlig folkskolegymnastikinspektör och icke att förväxla med sin namne.
ID Nr: 5893, SEK 100.

Törngren, L.M.: Lärobok i Gymnastik för folkskollärare- och folkskollärarinneseminarier. Norstedt och söners förlag, 1912. Tredje upplagan. 518 s. Dekorerat klotband. Utvikbara kartor/planscher. Rikligt illustrerad. Namnteckning på insidan av pärmen. Något nött i kanterna.
Innehåller bilagan Livräddning på is av samme författare, 16 sidor
ID Nr: 5903, SEK 250.

Tillbaka