| Humor |
|---|
|
999 roliga historier. ICA bokförlag, 1977. 160 s. Häftad. Bandet något nött i kanterna. Amerikanska humorister. Bilder och Dikter + Lustiga historier från Danbury berättade av J.
Bailey. Jos. Seligmanns förlag, 1874+1879. 288+178s. Klotryggsband. Bandet något nött i
kanterna. Blandaren 1967. Stockholm, 1967. Specialdesignat originalpappband. Gott skick. Faster Gelatines underbara resa av Teresina Storhertiginna av Bourbon-Siena. Hugo Gebers
förlag, 1948. 175 s. Häftad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Inlagan fin. Ett hörn och en sida
på häftesomslaget förstärkt med teip. Huller om Buller. Kåserier om allt mellan himmel och jord. Infobooks, 1991. 87 s.
Cartonnageband. Illustrerad. Nyskick. Humor. Hundra år av skämtsamhet. Grönköpings veckoblads jubileumsbok. Ordfronts förlag,
2002. 151 s. Pappband med skyddsomslag. Rikligt illustrerad. Nyskick. Jullen på världshavet Svenska pekoralister i urval av Mats Bergman. Gidlunds, 1982. 262 s.
Häftad. Något nött i kanterna. Illustrerad. Jullen på världshavet Svenska pekoralister i urval av Mats Bergman. Gidlunds, 1982. 262 s.
Dekorerat pappband. Gott skick. Illustrerad. MAD. Nr 2, Maj-Juni 1961. Williams Förlags AB, 1961. 32 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Gott
skick. MAD. Nummer 4, September 1961. Williams Förlags AB, 1961. 34 s. Häftad. Rikligt illustrerad.
Svagt veck på bakre omslaget, annars i gott skick MAD. No 74, Oct 1962. William M. Gaines, 1962. In English. 48 p. Wrappered. Richly illustrated.
Good condition. MAD. Nr 2, Maj 1962. Williams Förlags AB, 1962. 34 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Gott skick. MAD. Nr 1, Feb 1961. Williams Förlags AB, 1961. 34 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Gott skick. MAD. Nr 5, Oktober 1961. Williams Förlags AB, 1961. 34 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Gott
skick. MAD. No 61, March 1961. William M. Gaines, 1961. In English. 48 p. Wrappered. Richly
illustrated. Good condition. MAD. No 66, Oct 1961. William M. Gaines, 1961. In English. 48 p. Wrappered. Richly illustrated.
Good condition. MAD. Nr 3, Juli 1962. AB Åhfeldt & Frank, Helsingborg, 1962. 36 s. Häftad. Rikligt
illustrerad. Gott skick. MAD. No 71, June 1962. William M, Gaines, 1962. In English. 48 p. Wrappered. Richly
illustrated. Good condition. MAD. No 60, Jan 1961.. William M. Gaines, 1961. In English. 2x24 pages. Wrappered. Richly
illustrated. Good condition. MAD. Nr 5, Dec 1962. AB Åhfeldt & Frank, Helsingborg, 1962. 34 s. Häftad. Rikligt
illustrerad. Gott skick. MAD. No 69, March 1962. William M. Gaines, 1962. In English. 48 p. Wrappered. Richly
illustrated. Good condition. MAD. No 77, March 1963. William M. Gaines, 1963. In English. 48 p. Wrappered. Richly
illustrated. Good condition. MAD. Nr 1, Januari 1962. Williams Förlags AB, 1962. 34 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Gott skick.
MAD. No 68, Jan 1962. William M. Gaines, 1962. In English. 48 p. Wrappered. Richly
illustrated. Good condition. MAD. No 67, Dec 1961. William M. Gaines, 1961. In English. 48 p. Wrappered. Richly
illustrated. Good condition. MAD. No 72, July 1962. William M. Gaines, 1962. In English. 48 p. Wrappered. Richly
illustrated. Good condition. MAD. Nummer 3, Juli-Augusti 1961. Williams Förlags AB, 1961. 34 s. Häftad. Rikligt illustrerad.
Gott skick. Rasp. Tidningen för allvar och städat skämt. Raspredax Chalmers, 1988. Häftad. Rikligt
illustrerad. Mycket gott skick. Raspkavalkad Axplockning ur chalmeristhumorn under 75 år. Samlade och utgivna av Ivan
Holzhausen.. Förlagsaktiebolaget Religion och Kultur, Göteborg, 1948. 199 s. Halvklotband.
Bandet slitet. Inlagan fin. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Rikligt illustrerad. Ex
Libris. Saltade bönor. Teckningar av Chatman. Albert Bonniers förlag, 1934. Häftad. Häftesomslaget
något trasigt. Skämt och oförskämt i teckningar och text med presentation av P. A. Fogelström. Hökerbergs,
1949. 151 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget trasigt. Inlagan fin. Rikligt illustrerad.
Främre häftesomslag medbundet. Ryggen sprucken i ena falsen.Spricka i främre fogen. Färgat
snitt. Söndagsnisse-Strix Julnummer 1941 (Nr 49, 6 dec). 1941. 32 s. Klammerhäftad. Gott skick.
Red. Hasse Zetterström Söndagsnisse-Strix Nr 3-4, mars-april 1954. (utan årtal). Klammerhäftad. Söndagsnisse-Strix Julnummer 1954 (nr 11-12, årg. 93). (utan årtal). 66 s. Klammerhäftad.
Red. Seth Bremberg Svensk Humor Illustreradt Skämtbibliotek. Berättelser samlade af Sven i Skratthult. Wilh.
Siléns förlag, 1906. 610 s. Dekorerat klotband. Rikligt illustrerad. Gott skick. Svenska humorister från Jacob Wallenberg till Frans G. Bengtsson. Lindblads Uppsala, 1959.
Illustrerad av Martin Lamm. 211 s. Pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget trasigt. Annars
ett fint exemplar. Svenskt skämtlynne under ett halvt sekelVol. 12, vol 3, vol.13, vol.16. Nordiska Förlaget, 1918
1919. 93+79+47+47. Halvskinnimitationsband. Rikligt illustrerad. Mycket gott skick. Ur Grönköpings historia.Borgmästare Mårten Sjöqvist och hans tid 1902-1924 En bokfilm av
Ida A:son Susegård. Wahlström & Widstrand, 1943. 94 s. Häftad. Häftesomslag fläckat.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Inlagan fin. Illustrerad. Ouppsprättad. Vem är vem? 1914 av Mac och Jac. Albert Bonniers förlag, 1914. Häftad. Något trasig i hörnen.
Alfredson, Hans: En något större bok om rosa rum, gummitummar, E. Semmelmans långa
näsa, F., limerickar och annat avfall i ett hörn av trädgården.. Wahlström & Widstrand, 1991.
626 s. Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad. Alfredson, Hans: Ernst Semmelmans minnen. Aldus/Bonniers, 1965. 89 s. Pocket. Gott skick.
Alfredson, Hans: Ernst Semmelmans minnen. Bonniers, 1962. 78 s. Häftad. Fotoillustrerad.
Bandet något nött i kanterna. Alfredson, Hans: Gummitummen. Bonniers, 1966. 99 s. Dekorerat pappband. Gott skick. Alfredson, Hans: Rosa rummet eller Operabaren el.dyl.. Bonniers, 1967. 122 s. Häftad.
Fotoillustrerad. Gott skick. Alfredson, Hans: Texter i urval av Carl-Uno Sjöblom. Albert Bonniers förlag, 1989. 404 s.
Dekorerat skinnimitationsband. Övre guldsnitt. Illustrerad. Gott skick. Alfredson, Hans: Tiden är ingenting. En släktsaga. Wahlström & Widstrand, 1981. 307 s.
Klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Allhed, Torsten: Ambrosia och nektar från Pegasus Poem. Hallandspostens boktryckeri AB,
1969. 86 s. Häftad. Gott skick. Allhed, Torsten: Poetiska Pärlor Dikter. Håkansons Boktryckeri Halmstad, 1965. opaginerad.
Häftad. Blekt. Alström, Margareta: Saltomortal. Sundsvalls Tidning, 1987. Häftad. Rikligt illustrerad. Gott
skick. Beerbohm, Max: Max´s nineties. Rupert Hart-Davis, 1958. Pappband. Mycket fint exemplar. Benzon, Karl Theodor Wilhelm ( Bob ): Julklappar. Mesopotamiska Ballader. Rimsmiderier af
BOB. C.L. Gullbers Förlag, 1910. 92+4 sidor. Häftad. Gott skick. Beverloo, George: Beverloo - en tecknare med täckning. Bra Böcker, 1983. 223 s.
Cartonnageband. Gott skick. Rikligt illustrerad. Brar, Runa: Tankar från hönsboden. Bonniers, 1983. Illustrerad av Marja Seilola. 148 s.
Dekorerat pappband. Bandet något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Bremberg, Seth: Eau de Grönköping 1947 Tappat och förskuret av Ada A:son Susegård.
Wahlström & Widstrand, 1947. 230 s. Häftad. Anteckningar på försättsbladet. En fläck på
häftesomslaget. Broberg, Robban: Dej ska vi lura. Bonniers, 1968. Häftad. Rikligt illustrerad. Gott skick. Busch, Wilhelm: Wilhelm Busch-Album Humoristischer Hausschatz mit 1500 Bildern.
Jubiläums-Ausgabe. Fr. Bassermann Munchen, 1924. 355 s. Klotband. Ryggen något sliten.
Inlagan fin. Rikligt illustrerad. Färgat övre snitt. Connor, Herbert: Observationer (1933-1979). Kooperativa bokgillet, (utan årtal). 59 s. Häftad.
Gott skick. Danielsson, Tage: BOK. Wahlström & Widstrand, 1980. 119 s. Häftad. Gott skick. Danielsson, Tage: BOK.. Wahlström & Widstrand, 1965. 120 s. Häftad. Bandet något nött.
Danielsson, Tage: Mytologi. Ny svensk gudalära. Wahlström & Widstrand, 1978.
Illustrerad av Per Åhlin. 150 s. Pappband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något
slitet. Danielsson, Tage: Samlade dikter 1967-1967. Wahlström & Widstrand, 1989. 117 s.
Häftad. Gott skick. Illustrerad. Danielsson, Tage: Tage Danielssons paket Bok, Sagor för barn över 18 år, Postilla,
Grallimatik, Samlade dikter och Typer.. Wahlström & Widstrand, 1990. Illustrerad av Åhlin Per.
596 s. Cartonnageband. Mycket gott skick. Illustrerad. Danielsson, Tage: Tage Danielssons postilla Profana predikningar och betraktelser.
Wahlström & Widstrand, 1965. Tredje upplagan. Illustrerad av Åhlin Per. 126 s. Pappband.
Gott skick. Illustrerad. Den inbitne, : Kunskapens Träd på godt och ondt. Åhlén och Åkerlunds förlag, 1914. 163 s.
Häftad. Bandet slitet. Dedikation, handskriven. Ehrenmark, Torsten: Årets Ehrenmark reser västerut. Askild & Kärnekull, 1978. 190 s.
Häftad. Illustrerad. Gott skick. Ehrenmark, Torsten: Det luktar skämt. Askild & Kärnekull, 1981. Illustrerad av Poul
Ströyer. 190 s. Häftad. Något gulnad. Annars i gott skick. Illustrerad. Ehrenmark, Torsten: Jag minns min blåa cheviot. Legenda, 1985. 394 s. Pappband med
skyddsomslag. Gott skick. Ehrenmark, Torsten: Så lagom roligt. Askild & Kärnekull, 1982. Illustrerad av Poul Ströyer.
192 s. Pocket. Något nött i kanterna. Eje / Blad / Manasse, Anders / Sten: "Än klappar hjärtat...". Åhlén & Söners Förlag, 1921.
200 s. Bunden av hofbokbindare Gustaf Hedberg. Mycket gott skick. Eje / Mihi / Swahn, Anders / Mari / Wald: Kring Prillan och Lagern. Studenthistorier. Åhlén och
Åkerlunds förlag, 1920. Andra upplagan. 230 s. Bunden av hofbokbindare Gustaf Hedberg. Mycket
fint exemplar. Engström, Albert: Kolingen dess släkt och vänner. Bonniers, 1955. 134 s. Halvklotband. Rikligt
illustrerad. Gott skick. Engström (red.), Albert: STRIX N:o 4. Den 27 Januari 1909. (utan årtal). 8 (dubbelvikt tryckark).
Gott skick. Engström (red.), Albert: STRIX. (utan årtal). 30 lösa nummer av STRIX 1907-1911. Varierande
skick, flera nötta och gulnade. Vissa nummer stämplade med "Gustaf Mellblom. Wälsorterad
Cigarr, Wykorts och Tidningsaffär" el. "Gustaf Mellblom Cigarraffär" Engström (red.), Albert: STRIX N:o 6. Den 10 Februari 1909. (utan årtal). 8 (dubbelvikt tryckark).
Gott skick. Ericsson, Gunnar: Maktspelet i Svitjod. LTs förlag, 1970. 127 s. Häftad. Gott skick. Ericsson, Gunnar: Men vad hände i Svitjod ?. Askild & Kärnekull, 1971. 125 s. Häftad.
Gott skick. Ericsson, Gunnar: Runda ord i Svitjod. LTs förlag, 1967. Häftad. Gott skick. Falstaff fakir, (Axel Wallengren): Falstaff Fakir´s Vitterlek. Gebers, 1956. 416 s. Dekorerat
halvklotband. Färgat övre snitt. Bandet något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Florén, Uno: Glad vers. Bra Böcker, 1978. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. 188 s. Häftad. Gott
skick. Grip, Elias: Folkhumor. Skämtsagor och historier från olika länder. Magn. Bergvalls förlag,
1916. 216 s. Klotband. Gott skick. Hedner, O. J.: Svensk kungadrapa. Wezäta, 1929. 411 s. Häftad. Något nött i kanterna.
Namnteckning på titelbladet. Hegerfors, Sture: Serier och serietecknare.. Norstedts förlag, 1969. 192 s. Pocket. Rikligt
illustrerad. Häftesomslaget något fläckigt. Ex Libris: Per Jönsson. Heine, Thomas Theodor: Sällsamt händer. Gebers, 1947. 183 s. Dekorerat pappband. Rikligt
illustrerad. Bandet något blekt. Annars ett fint exemplar. Helander / Wallensteen, Gunnar / Ivar: Roligare historier. ICA bokförlag, 1999. 127 s.
Cartonnageband. Gott skick. Heller, Frank (Gunnar Serner): Fasadklättraren. Fabel, 1966. 99 s. Dekorerat klotband. Gott
skick. Hemlin, Erik ( Red. ): Vestigia Terrent Peter Erik Wilhelm Palmgrens liv och samvaro med sina
vänner framställt i hans egen diktning. 1941. opaginerad. Häftad. Gott skick. Dedikation,
handskriven. En gengåva av vännerna på 60-årsdagen 14/9 1941. Med infällt porträtt på främre
häftesomslaget. Holmqvist, Lasse ( red. ): Saltat & pepprat Våra bästa kåsörer serverade av Lasse
Holmqvist. Bra Böcker, 1971. 143 s. Klotband med skyddsomslag. Häftesomslaget trasigt. Annars
i gott skick. Holmqvist, Lasse ( red. ): Saltat & pepprat. Tredje samlingen Våra bästa kåsörer
serverade av Lasse Holmqvist. Bra Böcker, 1973. 196 s. Klotband med skyddsomslag.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Annars i gott skick. Järrel, Stig: Lapp på luckan. Wahlström & Widstrand, 1957. Illustrerad av Poul Ströyer.
124 s. Häftad. Anteckningar på försättsbladet. Jeremias i Tröstlösa, : Jeremias bok. Saxon & Lindströms Förlags AB, 1948. 526 s.
Halvfranskt band. Ryggen något sliten. Inlagan fin. Främre häftesomslag medbundet. Något stötta
hörn. Jungstedt, Torsten: Kapten Grogg och hans vänner. Sveriges Radio, 1973. 272 s. Häftad.
Rikligt illustrerad. Gott skick. Lamm, Martin: Ur Dagens Nyheter. Dagens Nyheter, 1984. 110 s. Cartonnageband.
Anteckningar på försättsbladet. Annars ett fint exemplar. Laurin, Carl G: Skämtbilden och dess historia i konsten. Norstedt och söners förlag, 1908. 640
s. Halvfranskt band. Något sliten. Inlagan fin. Rikligt illustrerad. Marmorerat snitt.
Hedbergband. Leacock, Stephen: Millionärer i Arkadien. Svenska Andelsförlaget, 1920. 247 s. Halvfranskt
band. Exlibris. Bandet något nött i kanterna. Lear, Edward: Rim och oförnuft. Natur och kultur, 1952. 101 s. Pappband med skyddsomslag.
Rikligt illustrerad. Anteckningar på försättsbladet. Lear, Edward: Rim och oförnuft. Natur och kultur, 1952. 101 s. Häftad. Rikligt illustrerad.
Bandet något nött i kanterna. Lindorm, Erik: Naggen.. Boklotteriet Stockholm, 1958. Andra upplagan. 189 s. Dekorerat
klotband med skyddsomslag. Rikligt illustrerad. Mycket gott skick. Lindorm, Erik: Naggen.. Boklotteriet Stockholm, 1957. Originalupplaga. 189 s. Häftad. Rikligt
illustrerad. Något nött i kanterna. Lindorm, Erik: Naggen.. Litteraturfrämjandet, 1979. 189 s. Cartonnageband. Rikligt illustrerad.
Mycket gott skick. Lindorm, Per-Erik: Svensk humor under 100 år. Lars Hökerberg, 1981. 544 s. Dekorerat
helskinnband. En fläck på försättsbladet. Övre guldsnitt. Rikligt illustrerad. Lindorm, Per-Erik: Svensk humor under 100 år Del I. Litteraturfrämjandet/Hökerbergs, 1971.
189 s. Dekorerat pappband. Rikligt illustrerad. Ryggen något sliten. Lindorm, Per-Erik: Utländsk humor i text och bild. En hundraårig kavalkad efter franska och
tyska källor. Lars Hökerbergs bokförlag, 1950. 575 s. Halvfranskt band. Fuktskadad. Rikligt
illustrerad. Ljusterdal, Gunnar: Grönköpings Veckoblads Årsbok 1987. Legenda, 1987. 127 s.
Cartonnageband. Illustrerad. Mycket gott skick. Ljusterdal, Gunnar: Grönköpings Veckoblads Årsbok 1991. Legenda, 1991. 128 s.
Cartonnageband. Illustrerad. Mycket gott skick. Ljusterdal, Gunnar: Grönköpings Veckoblads Årsbok 1993. Legenda, 1993. 127 s.
Cartonnageband. Illustrerad. Mycket gott skick. Lundegård, Erik ("Eld"): Elds bästa Kåserier i DN åren 1923-1982. Förlags AB Marieberg,
1982. 226 s. Dekorerat pappband. Mycket gott skick. Lundegård, Erik ("Eld"): Elds resor och äventyr. Brombergs, 1979. 318 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad. Lundegård, Erik ("Eld"): Humor från många länder i urval. Prisma, 1969. 327 s. Klotband. Gott
skick. Lundegård, Erik ("Eld"): Sagan om Siffrorna och andra sagor. Sohlmans, 1947. Illustrerad av
författaren. 114 s. Klotryggsband. Gott skick. Lundegård, Erik ("Eld"): Småvarmt ā la Eld. Bonniers, 1963. 131 s. Häftad. Gott skick. Lundquist, Birger: Livet i Sverige. Albert Bonniers förlag, 1953. Illustrerad av Författaren. 206 s.
Pappband. Ryggen något gulnad. Inlagan fin. Illustrerad. Färgat övre snitt. Bandet något gulnat i
kanterna. Magnell, Carl Jakob: Ingeniör Münchhausens berättelser från Amerika. Carlsson Bokförlag,
1985. 21+124. Dekorerat klotband. Illustrerad. Mycket gott skick. Malm, Einar: Skärgårdshistorier. Wahlström & Widstrand, 1945. Illustrerad av Åkerbladh
Ernst. 156 s. Privatband. Sprickor i fogarna. Annars ett fint exemplar. Främre och bakre
häftesomslag medbundna. Illustrerad. Möllerström, Sten: Alla våra skämttecknare. Bra Böcker, 1976. 160 s. Häftad. Bandet något nött
i kanterna. Inlagan fin. Illustrerad. Omslag och design Olle Eksell. Nerman, Ture: Farbröder. Parlamentariska nidvisor. Frams förlag, 1918. 46 s. Häftad. Bandet
något nött i kanterna. Nessim, Susanne: Goethe. Trevi, 1995. ej pagnierad. Häftad. Gott skick. Nordström, Erik: Kors och tvärs i tusch och vers. Ordbildarna, 1983. 96 s. Häftad. Rikligt
illustrerad. Gott skick. Nörklit, Mats: Kontroverser. DN, 1990. 63 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Gott skick. Nyblom, Lennart ( Red Top ): Det ljusröda giftet. Rabén & Sjögren, 1970. 182 s. Häftad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Bandet något skevt. Inlagan fin. O´Månsson, Lasse: Magiska berättelser. Ars Förlag AB, Lidingö, 1988. Illustrerad av Pirinen
Joakim. 85 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Ossiannilsson, Sölven ( red. ): Träskogalopp Pekoral och parodier. Läsebok för hög och tyst
läsning. Wahlström & Widstrand, 1952. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. 144 s. Häftad. Något
gulnad. Något nött i kanterna. Illustrerad. Palmær, Henrik Bernhard: Beska Droppar.. Aldus, 1974. 264 s. Pocket. Gott skick. Paulsson, Georg "Den blyge": Högre skolan. Litterära Parodier. Åhlén och Åkerlunds förlag,
1916. 91 s. Häftad. Bandet mycket slitet. Petersen, Robert Storm (Storm P.): Det danske smil. En kavalkad av teckningar genom 40 år.
Gebers, 1949. Häftad. Ett hörn något stött. Porter, Sidney (O´Henry): Stadens stämma och andra berättelser. A-B Pehrssons förlag, 1929.
173 s. Skinnimitationsband. Gott skick. Potter, Stephen: On - Upmanship. Penguin Books, 1962. In English. 150 p. Paperback. Good
condition. Exlibris. Potter, Stephen: One-Upmanship. Penguin Books, 1962. In English. 150 p. Paperback. Good
condition. Illustrated. Exlibris. Potter, Stephen: Some Notes on Lifemanship. Penguin Books, 1962. In English. 115 p.
Wrappered. Good condition. Illustrated. Exlibris. Potter, Stephen: Some Notes on Lifemanship. Rupert Hart-Davis, 1959. In English. 125 p.
Cased boards with dustwrapper. Dustwrapper rubbed. Else fine. Illustrated. Exlibris. Potter, Stephen: Some Notes on Lifemanship. Rupert Hart - Davis, 1959. In English. 126 p.
Cased boards with dustwrapper. Dustwrapper slightly torn. Else fine. Potter, Stephen: Some Notes on Lifemanship. Penguin Books, 1962. In English. 115 p.
Paperback. Good condition. Exlibris. Potter, Stephen: The Theory and Practice of Gamesmanship. Penguin Books, 1962. In English.
102 p. Paperback. Good condition. Illustrated. Exlibris. Rössel, James (red.): 25 amerikanska skämttecknare. Folket i Bilds Förlag, 1955. Dekorerat
pappband. Bandet något slitet. Schmidt, Torsten Måtte: Fint folk. Norstedt och söners förlag, 1929. Illustrerad av Albert
Engström. 67 s. Häftad. Ouppsprättad. Gott skick. Sjöberg, N.: Kvinnan i svensk karikatyr. Med 35 textillustrationer och konstbilagor. Björck &
Börjesson, Stockholm, 1907. 56 s. Skinnimitationsband. Rikligt illustrerad. Marmorerade
för/eftersättsblad. Gott skick. Sten, Anders: Tänd ljuset! I bästa mening utgiven av Texikavt Samfund. Norstedt och söners
förlag, 1936. Illustrerad av Anders Sten. 132 s. Häftad. Gott skick. Häftesomslaget något slitet. Sten, Anders: Utan fernissa. Skånes konstförenings publikation n:r 9, 1944. 175 s. Häftad.
Något sliten. Rikligt illustrerad.
Strandberg, Olof (red.): Pegas på villovägar En lyrisk läsebok sammanställd av Olof Stranberg
under medverkan av Bengt Åhlén.. Wahlström & Widstrand, 1957. Andra upplagan. 246 s.
Häftad. Häftesomslag fläckat. Namnteckning på smutstitelbladet. Illustrerad. Strömberg, Martin: Anders Forsberg. Rabén & Sjögren, 1956. 104 s. Klotryggsband. Gott
skick. Ströyer, Poul: Minneserinringshågkomster. Norstedts förlag, 1989. 290 s. Klotband med
skyddsomslag. Illustrerad. Mycket gott skick. Ströyer, Poul: Ströyers dagbok 62. Gebers, 1962. 125 s. Häftad. Något nött i kanterna. Rikligt
illustrerad. Ströyer, Poul: Ströyers dagbok 67.. Almqvist & Wiksell/Gebers, 1967. 126 s. Häftad. Gott
skick. Sundbärg, Gustav: DET SVENSKA FOLKLYNNET. Aforismer. Norstedt och söners förlag, 1921.
15:e upplagan. 142 s. Häftad. Häftesomslaget något trasigt. Namnteckning på titelbladet. Sundbärg, Gustav: DET SVENSKA FOLKLYNNET. Aforismer. Norstedt och söners förlag, 1911.
11:e upplagan. 142 s. Klotband. Anteckningar på försättsbladet. Kladdat med blyerts på några
sidor annars i gott skick. Exlibris- stämpel. Sundström, J.R.: "Tjosan käring!" sa Janne Vängman. Bonniers, 1954. 235 s. Inbunden. Gott
skick.
Svahn, Oscar: Svenskt skämtlynne. Folklifsbilder, sägner och anekdoter m.m. Fjärde
samlingen. Albert Bonniers förlag, 1886. Illustrerad av Ernst Ljung m fl. 391 s. Dekorerat klotband.
Stämpel på försättsbladet. Annars ett fint exemplar. Svahn, Oscar: Svenskt skämtlynne. Folklifsbilder, sägner och anekdoter m.m. Sju samlingar.
Albert Bonniers förlag, 1891. Illustrerad av Bruno Liljefors m.fl.. 7x96 672. Klotband. Svahn, Oscar: Svenskt skämtlynne. Folklifsbilder, sägner och anekdoter m.m. Urval ur Svensk
Folktidning. VII-XII. Albert Bonniers förlag, 1884-85. 576 s. Halvfranskt band. Rikligt illustrerad.
Bandet något nött. Svahn, Oscar: Svenskt skämtlynne. Folklifsbilder, sägner och anekdoter. Åtta samlingar. Albert
Bonniers förlag, 1886. Illustrerad av E. Ljung. 96x8 768. Skinnryggsband. Bandet något nött i
kanterna. Svahn, Oscar: Svenskt Skämtlynne. Folklifsbilder, sägner och anekdoter. Tredje samlingen.
Albert Bonniers förlag, 1886. Illustrerad av E. Ljung m. fl.. 384 s. Dekorerat klotband. Stämpel på
försättsbladet. Annars ett fint exemplar. Svahn, Oscar: Svenskt skämtlynne. Folklifsbilder, sägner och anekdoter. Urval ur Svensk
Folktidning. I-VI. Albert Bonniers förlag, 1883. 576 s. Halvfranskt band. Rikligt illustrerad. Gott skick.
Svarta Masken, (Anna Myrberg): Nya dårdikter. Stockholm, 1931. 173 s. Häftad. Anteckningar
på försättsbladet. Bandet något nött i kanterna. Främre häftesomslaget löst. Tegner, Hans: Hans Tegner Album. Samling af c:a 100 humoristiska teckningar.. Seeligman
& Co/Ernst Bojesens Konstförlag, Stockholm, ca 1900. 4+4+95. Lösa blad i mapp. Plansch
nr 72 saknas Thurber, James: Fabler för vår tid. Albert Bonniers förlag, 1957. 168 s. Dekorerat pappband.
Namnteckning på försättsbladet. Bandet något fläckigt. Tjerneld, Staffan: Hasse Z. Bonniers, 1962. 176 s. Klotryggsband med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Fotoillustrerad. Tjerneld, Staffan: Hasse Z. Bonniers, 1962. 176 s. Häftad. Fotoillustrerad. Bandet något nött i
kanterna. Tonström, Göran: Hasse & Tage och deras Svenska Ord. ICA bokförlag, 1995. 354 s.
Pocket. Gott skick. Fotoillustrerad. Prislapp på bakre häftesomslaget. Topelius, Christer: Åt skrattet och löjet. Hökerbergs, 1962. Illustrerad av Martin Lamm. 268 s.
Häftad. Ouppsprättad. Topelius, Christer: Red Tops toppar Ett urval kåserier sammanställt av Christer Topelius..
DN.Förlaget, 1995. 184 s. Cartonnageband. Gott skick. Vikström, Birger: 13 Historier. Folket i Bilds Förlag, 1958. Illustrerad av författaren. 146 s.
Dekorerat klotband. Gott skick. Vikström, Birger: 13 historier. Folket i Bilds Förlag, 1958. 146 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad.
Wallbeck-Hallgren, Thorgny (Waldeck): Ankan. En skämtsam årsbok. Wahlström &
Widstrand, 1906. 47 s. Dekorerat pappband. Bandet något slitet. Rikligt illustrerad. Wennerström-Hartman, Eva: Nya värmlandshistorier. Wahlström & Widstrand, 1944.
Illustrerad av Åkerbladh Ernst. 149 s. Privatband. Mycket gott skick. Illustrerad. Främre och bakre
häftesomslag medbundna. Wennerström-Hartman, Eva: Värmlandshistorier. Wahlström & Widstrand, 1953. Fjärde
upplagan. Illustrerad av Birger Lundquist. 173 s. Privatband. Mycket gott skick. Illustrerad. Främre
och bakre häftesomslag medbundna. Wieland, Martin Christoph: Abderiternas Historia med inledande jämförelse mellan
Grönköping och Abdera av A. von der Post. Bonniers, 1935. 282 s. Häftad. Anteckningar på
försättsbladet. Bandet något nött i kanterna. Wieland, Martin Christoph: Abderiternas Historia med inledande jämförelse mellan
Grönköping och Abdera av A. von der Post. Fabel, (utan årtal). 282 s. Pocket. Gott skick. Wikholm, Bengt Johan: Humoresker. Janus, 1982. 31 s. Häftad. Ouppsprättad. Gott skick. Zetterström, Carl "Z": Nilsson, bänken och paviljongen. Revynummer från 70-talet. Bonniers,
1975. 87 s. Häftad. Illustrerad. Gott skick. Zetterström, Carl "Z": Varför lagar ni inte ert tak, Klosterhage. Bonniers, 1968. 108 s. Häftad.
Illustrerad. En fläck på ryggen. Zetterström, Eric (Kar de Mumma): Ett år i varje klass. Wahlström & Widstrand, 1977. 113
s. Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad. Zetterström, Eric (Kar de Mumma): Humoristens pojke. Wahlström & Widstrand, 1960.
145 s. Inbunden. Med dedikation. Fuktskadad. Zetterström, Eric (Kar de Mumma): Ingen brud för Karlsson och andra berättelser. Wahlström
& Widstrand, 1959. 154 s. Häftad. Bandet något nött. Inlagan fin. Sprucken i främre fogen. Zetterström, Eric (Kar de Mumma): Innan jag glömmer. Wahlström & Widstrand, 1992.
101 s. Pappband med skyddsomslag. Nyskick. Zetterström, Eric (Kar de Mumma): Kar de Mumma minns. Svenska Dagbladet, 1984.
Illustrerad av Fibben Hald. 96 s. Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad. Foton-författarens
privata. Zetterström, Eric (Kar de Mumma): Lilla stjärna där. Wahlström & Widstrand, 1956. 156 s.
Häftad. Bandet något nött i kanterna. Zetterström, Eric (Kar de Mumma): Pappa i trotsåldern och andra familjebekymmer.
Wahlström & Widstrand, 1950. 163 s. Häftad. Något nött i kanterna. Zetterström, Eric (Kar de Mumma): Prinsessornas hopkok. Wahlström & Widstrand,
1957. 149 s. Klotryggsband. Gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Med dedikation.
Skyddsomslaget något slitet. Zetterström, Hasse: Anna-Clara och hennes bröder Stor sand Ulf Berättelser, kåserier och
humoresker. Albert Bonniers förlag, 1980. 395 s. Pappband med skyddsomslag. Mycket gott skick.
Zetterström, Hasse: Anna-Clara och hennes bröder. Bonniers, 1963. 139 s. Häftad. Bandet
något nött i kanterna. Zetterström, Hasse: Anna-Clara och hennes bröder. Bonniers, 1957. 139 s. Inbunden. Gott
skick. Zetterström, Hasse: Hasse Z:s bästa i urval och med förord av Kar de Mumma. Stiftelsen
Litteraturfrämjandet, 1967. 247 s. Dekorerat originalskinnimitationsband. Bandet något skevt.
Inlagan fin. Zetterström, Hasse: Hasse Z:s samlade Sex volymer. Albert Bonniers förlag, 1949. 1780 s.
Halvfranskt band. Övre guldsnitt. Mönstrade för/eftersättsblad. Gott skick. |