| Husdjur, Hästar |
|---|
|
Ridhandboken Handledning för till Ridfrämjandet anslutna skolor, självstudier inom
gruppverksamhet och övrig ridundervisning.. Studiefrämjandet/Ridfrämjandet, 1975. 95 s. Häftad.
Gott skick. Illustrerad. Alcock, Anne: Hästar. Det bästa som finns.. Albert Bonniers förlag, 1976. 96 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Fotoillustrerad. För- och eftersättsblad något uppspruckna i mitten. Ankarcrona, Nils: Handbok i ridning. LTs förlag, 1951. 117 s. Klotryggsband. Något gulnad.
Något fläckig. Illustrerad. Axe, J. Wortely: THE HORSE I - IX. ITS TREATMENT IN HEALTH AND DISEASE. With a
complete guide to breeding training and management.. The Gresham Publishing Company,
London, 1905. In English. 9 vol. Decorated cloth binding. Richly illustrated. Vol 1-3 = 512 pages,
Vol 4-6 = 491 pages, Vol 7-9 = 610 pages. Frontespies in Vol 1 with some damages and loose
from binding. Else in good condition. Dossenbach, Hans D.: Hästar. Albin Michel, Carlsen/If, 100. 40 s. Cartonnageband. Rikligt
illustrerad. Gott skick. Ellingsen, Elin M.: Våra favoritraser.. Pollux Hästbokklubb, 2000. 79 s. Cartonnageband. Mycket
gott skick. Fotoillustrerad. Goodall, Daphne Machin: Hästar från hela världen. ICA bokförlag, 1975. 271 s.
Cartonnageband. Fotoillustrerad. Mycket gott skick. Hinton, Phyllis: SHOWING YOUR HORSE. By "CURLEW", Phyllis Hinton. Illustrated with 27
photographs.. Sylwan Press, London, (not dated). In English. 120 p. Clothbinding with
dustwrapper. Illustrated. Dustwrapper slightly torn. Johnson, Elizabeth: International Riding. Leisureguides/Macmillan, 1973. In English. 91 p. .
Good condition. Illustrated. Kuylenstierna, Jan: Ritter och Ryttare. Wahlström & Widstrand, 1958. 182 s. Inbunden
med skyddsomslag. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Mycket gott skick.
Skyddsomslaget något slitet. Lengstrand, Rolf: Det stora ponny-loppet. Wahlströms ponnyklubbs årsbok, 1963. Klotband.
Gott skick. Rikligt illustrerad. Något fläckig. Medförfattare: Pierre L. Rolén. Linder / Berggren, Pernilla / Lena: Ridskolan 2 - Andra märket. Natur och kultur, 1979.
Illustrerad av Birgitta Wallin. 103 s. Cartonnageband. Gott skick. Lindström, Alb.: Kort handledning i hästavel och hästuppfödning.. Norstedt och söners förlag,
1934. 124+16 sidor. Häftad. Illustrerad. Ouppsprättad. Scherrer, Barbro (red.): Häst & ponny-boken 12. Semic, 1989. 95 s. Häftad. Rikligt
illustrerad. Inlagan fin. Häftesomslaget något nött i kanterna. Smythe, Pat: En bok om hästar. Albin Michel, Hörsta, 1957. Andra upplagan. 128 s. Klotband.
Fotoillustrerad. Främre häftesomslag medbundet. Gott skick. Tengbom, Ulf: Diana. Wahlström & Widstrand, 1947. Inbunden. Något nött i kanterna. Wannius, Jan-Olof: Hoppning - Utbilda och träna för tävling. ICA bokförlag, 1995. Andra
upplagan. 112 s. Cartonnageband. Rikligt illustrerad. Mycket gott skick.
|