| Idéhistoria & Lärdomshistoria |
|---|
|
Arvet från Newton och Linné. Vetenskapliga förbindelser mellan Sverige och England i gångna
tider.. Almqvist & Wiksell, 1962. 116+planscher. Häftad. Ryggen något trasig i övre kanten.
Annars ett fint exemplar. Corona Amicorum. Studier tillägnade Tönnes Kleberg. Almqvist & Wiksell, 1968. 272 s.
Häftad. Ouppsprättad. Illustrerad. Historiens vingslag. Konst, historia & ornitologi Festskrift till Allan Ellenius. Atlantis
Förlag, 1988. 306 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint
exemplar. Kunskapens trädgårdar. Om institutioner och institutionaliseringar i vetenskapen och livet.
Atlantis Förlag, 1988. 254 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars
ett fint exemplar. Människa och materia. Lundaforskare föreläser. Gleerups, 1970. 221 s. Häftad. Namnteckning
på försättsbladet. Understrykningar i texten. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar.
Illustrerad Mellan teologins krav och filosofins fria bruk. Johan Bilberg som filosof och kyrkoman.. Örebro
Universitet, 2002. 165 s. Dekorerat klotband. Nyskick. Illustrerad. Philosophie des Verbrechens. Gegen die Ideologie des deutschen Militarismus. Veb
Deutscher Verlag der Wissenschaften, 1959. In German. 417 p. Decorated cloth binding.
Inscriptions on endpaper. Else fine. Septentrionalia et orientalia. Stvdia Bernhardo Karlgren. Almqvist & Wiksell, 1959. 488 s.
Häftad. Namnteckning på insidan av pärmen. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint
exemplar. Septentrionalia et orientalia. Stvdia Bernhardo Karlgren. Almqvist & Wiksell, 1959. 488 s.
Häftad. Gott skick. Vardag och evighet. Festskrift till Hampus Lyttkens. Doxa, 1981. 259 s. Cartonnageband.
Exlibris. Bandet något slitet. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Vidgade vyer, inom olika forskningsgrenar. Almkvist & Wiksell/Gebers förlag, 1955. 259 s.
Häftad. Exlibris. Ouppsprättad. Ahlberg, Alf: Från prästgård till arbetarhögskola Minnesbilder 1892-1926. Natur och kultur,
1973. 172 s. Inbunden med skyddsomslag. Mycket gott skick. Almhult, Artur: Svenska akademien. Norstedt och söners förlag, 1954. Andra upplagan. 93 s.
Häftad. Ouppsprättad. Illustrerad. Ambjörnsson, Ronny: Det okända landet. Tre studier om svenska utopister. Gidlunds, 1981.
212 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Ambjörnsson, Ronny: Tradition och revolution. Huvuddrag i det europeiska tänkandets historia,
del 1. Bo Cavefors, 1969. Andra upplagan. 377 s. Pocket. Illustrerad. Anteckningar.
Understrykningar i texten. Klotter på häftesomslaget Angoulvent, Anne-Laure: Barockens anda. Alhambra, 1996. 125 s. Pocket. Mycket gott skick.
Aspelin, Gunnar: Tankelinjer och trosformer. Huvudriktningar i vår tids idéhistoria. Albert
Bonniers förlag, 1955. 560 s. Linneband. Fint exemplar. Aspelin, Gunnar: Tankelinjer och trosformer. Huvudriktningar i vår tids idéhistoria. Albert
Bonniers förlag, 1937. 607 s. Häftad. Häftesomslaget trasigt. Annars ett fint exemplar.
Ouppsprättad. Illustrerad. Aspelin, Gunnar: Tankelinjer och trosformer. Huvudriktningar i vår tids idéhistoria. Albert
Bonniers förlag, 1955. 560 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget trasigt. Annars ett
fint exemplar. Illustrerad. Benzelius, Eric d.y.: Anecdota Benzeliana Eric Benzelius d.y:s anteckningar i svensk historia.
Rediviva, 1987. 107 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i
kanterna. Benzelius, Eric d.y.: Anecdota Benzeliana Eric Benzelius d.y:s anteckningar i svensk historia.
Rediviva, 1987. 107 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna.
Annars ett fint exemplar. Böök, Fredrik: Ebbe Tuneld Minnesteckning. Norstedts förlag, 1960. 209 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Böök, Fredrik: Ebbe Tuneld Minnesteckning. Norstedts förlag, 1960. 206 s. Häftad.
Ouppsprättad. Dahlgren, E.W: Min lefnad. Minnen 1930. Natur och kultur, 1995. 207 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Dunér, Katarina: Kontrapunkt. Uniskol, 1967. 396 s. Inbunden. Namnteckning på
försättsbladet. Bandet något slitet. Annars ett fint exemplar. Rikligt illustrerad. Ekebom, Adolf Wilhelm: De pace perpetua Lund 1778 (faksimil)/Om den eviga freden (En
avhandling pro gradu i Lund 1778, översatt från latinet av Tryggve Lundén). Allhems Förlag, 1958.
Häftad. 3 häften i mapp, mappen trasig och sliten, häften i gott skick Elmevik, Lennart (red.): Saga och sed. Kungl. Gustav Adolfs akademiens årsbok 1982.
Lundequistska bokhandeln, Uppsala, 1982. 286 s. Häftad med pappersomslag. Namnteckning
på häftesomslag. Ouppsprättad. Fehrman, Carl: Forskning i förvandling. Norstedt och söners förlag, 1972. 137 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Ouppsprättad. Feilberg, Ludvig: Holbergs träd på Fiolstraede. En analys av det skönas naturlära. Fabel, 1968.
104 s. Häftad. Gott skick. Frängsmyr, Tore: Framsteg eller förfall. Framtidsbilder och utopier i västerländsk
tanketradition. Liber Förlag, 1981. 276 s. Häftad. Understrykningar i texten. Något nött i kanterna.
Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Hansson, Bengt: Metod eller anarki. Moderna teorier om vetenskapens väsen och metoder.
Doxa, 1980. 140 s. Häftad. Understrykningar i texten med blyerts. Häftesomslaget något slitet.
Annars ett fint exemplar. Hedvall, Anders: Tvärsnitt genom författaren som äldre. Trevi, 1985. 126 s. Cartonnageband.
Gott skick. Hermerén, Göran: Värdering och objektivitet. Studentlitteratur, 1972. 253 s. Häftad.
Namnteckning på försättsbladet. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Israel, Joachim: Språk och kunskap. Daidalos, 1992. 201 s. Häftad. Mycket gott skick. Jönsson, Bodil: Tankekraft. 144 sidor att tänka med. Brombergs, 2001. 142 s.
Cartonnageband. Gott skick. Med dedikation. Jönsson, Bodil: Tio tankar om tid. Brombergs, 2000. 132 s. Cartonnageband. Gott skick. Jörgensen, Alfred Th: Filantropiens ledare och former under det nittonde århundradet. Norstedt
och söners förlag, 1922. 235 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något nött i kanterna.
Illustrerad. Klein, Georg: Den sjunde djävulen. Albert Bonniers förlag, 1995. 315 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Klein, Georg: Pietā. Bonniers, 1989. 296 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget
något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Kozík, Frantisek: John Amos Comenius. Orbis Press Agency, Prague, 1980. In English. 76 p.
Wrappered. Wrapper slightly rubbed at the edges. Else fine. Illustrated. Krook, Hans: En enda stor familj. Tankar om de biologiska sammanhangen. Norstedts förlag,
1982. 161 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Leopold, Carl Gustaf af: Lärdomshistorien. 1947. 27 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Med
dedikation av utgivarna Liedman, Sven-Eric: I skuggan av framtiden. Modernitetens idéhistoria. Albert Bonniers förlag,
1998. 595 s. Cartonnageband. Gott skick. Liedman, Sven-Eric: Israel Hwasser. Almqvist & Wiksell, 1971. 242 s. Klotband. Gott
skick. Lilliestam, Åke: Humaniora: forskning och förnyelse. Norstedt och söners förlag, 1967. 109 s.
Häftad. Lindberg, Bo: 17 UPPSATSER i svensk idé- och lärdomshistoria.. Bokförlaget Carmina,
Uppsala, 1980. 355 s. Häftad. Lindberg, Sten G.: Från skapelsetro till naturlagar Idéhistorisk översikt över banbrytande
bokverk i Hjalmar Sjögrens bibliotek. Ingeniörsvetenskapsakademien, 1959. 114 s. Häftad. Gott
skick. Illustrerad. Lindborg, Rolf: En fjärils vinge och ett kvalsters öga. Atlantis Förlag, 1992. 252 s. Inbunden
med skyddsomslag. Skyddsomslaget slitet. Annars ett fint exemplar. Lindroth, Sten: Epoker och människor. Idéhistoriska uppsatser. Wahlström & Widstrand,
1982. 246 s. Häftad. Understrykningar i texten. Lindroth, Sten: Löjtnant Åhls äventyr. Svenska studier och gestalter. Wahlström &
Widstrand, 1967. 231 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett
fint exemplar. Lindroth, Sten: Svensk lärdomshistoria. Frihetstiden. Norstedts förlag, 1989. 746 s. Häftad.
Gott skick. Illustrerad. Lindroth, Sten: Svensk lärdomshistoria. Frihetstiden. Norstedts förlag, 1978. 749 s. Klotband
med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Gott skick. Lindroth, Sten: Svensk lärdomshistoria. Gustavianska tiden. Norstedts förlag, 1981. 353 s.
Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Illustrerad.
Lindroth, Sten: Svensk lärdomshistoria. Gustavianska tiden. Norstedts förlag, 1989. 354 s.
Häftad. Gott skick. Illustrerad. Lönnroth, Erik: Universitet och samhälle. Göteborgs universitet, 1976. 15 s. Häftad. Lyttkens, Lorentz: Politikens klichéer och människans ansikte. Akademeja, 1988. 234 s.
Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Magister Mathias från Linköping, : Poetria. Institutionen för estetik, Uppsala universitet, 1993.
58 s. Häftad. Gott skick. Martensen, Johan C: Från Bologna till Stockholm. Strövtåg i universitetsbokhandlarens värld.
Nordiska Bokhandelns Förlag i distr, 1989. 157 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Ödman, Per-Johan: Kontrasternas spel - en svensk mentalitets- och pedagogikhistoria I-II.
Norstedts förlag, 1995. 298+634. 2 vol. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött
i kanterna. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Russell, Bertrand: Elämäni I - III. Werner Söderström Osakeyhtiön, 1967-69. In Finnish. 3 vol.
Clothbinding. Covers slightly worn. Schama, Simon: Skog. Landskap och minne En civilisationshistoria. Wahlström &
Widstrand, 1998. 370 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna.
Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Schama, Simon: Skog. Landskap och minne En civilisationshistoria. Gedins, 1997. 370 s.
Klotryggsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint
exemplar. Illustrerad. Schück, Henrik: Kgl. Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien Dess förhistoria och historia
I-VIII. Almqvist & Wiksell, 1932, 1933, 1935, 1936, 1943, 1944.
280+466+403+620+720+433+490+462. 8 vol. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Enstaka fläckar
på bandet. Annars ett fint exemplar. Delvis ouppsprättad. Illustrerad. Schuder, Werner: Universitas Litterarum Handbuch der wissenschaftskunde. Walter de
Gruyter & Co, Berlin, 1955. In German. 819 p. Half -leather binding. Slightly rubbed on the
edges. Else fine. Sohlman, Attius, Margareta: Tro och tanke i Europas mitt - brytpunkter och
gränsöverskridanden i östra Europas religions- och kulturlandskap. Carlsson Bokförlag, 2001.
188 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad. Svenson, Sven G: Erland Hjärne. En historikers livsöde. Natur och kultur, 1994. 165 s.
Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Tarschys, Bernhard: Affär i kultur, den franska encyklopédins historia. Bibliofila klubben, 1950.
17 s. Häftad. Något fuktskadad. Häftesomslaget något upprivet i kanterna. Annars ett fint exemplar.
Illustrerad. Thordeman, Bengt: Från helgedom till museum. Resor i tid och rum. Almqvist & Wiksell,
1958. 195 s. Häftad. Häftesomslaget något upprivet i kanterna. Illustrerad. Thurén, Torsten: Vetenskapsteori för nybörjare. Liber Förlag, 1998. 148 s. Häftad. Gott skick.
Torbacke, Jarl: Carl Grimberg. Ett underbart öde?. Norstedts förlag, 1993. 364 s. Inbunden
med skyddsomslag. Gott skick. Wieselgren, Sigfrid: Peter Wieselgren. Albert Bonniers förlag, 1907. 92 s. Pappband. Gott
skick. Mönstrade för/eftersättsblad. Illustrerad. |