|
Amerikansk pop-konst. 106 former av kärlek och förtvivlan. Moderna museet
Stockholm 29 februari-12 april 1964.. Moderna Museet, 1964. 112 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Gott
skick. Innehåller verk av bl.a Roy Lichtenstein, George Segal och Andy Warhol.
ID Nr: 104898, SEK 500.
Bibeln eller Den heliga skrift med bilder av Rembrandt. Norstedt och söners förlag, 1959. 1107
s. Pergamentband. Mycket gott skick. Färgat snitt. ID Nr: 213446, SEK 1500.
Bröllopsbesvärs Ihugkommelse. Sällskapet bokvännerna Stockholm, 1948.
Illustrerad av Sven Ljungberg. 46 s. Häftad. Mycket gott skick. Numrerad upplaga
63/500. ID Nr: 1150, SEK 500.
En ny Wis-bok. Föreningen Originalträsnitt, 1915. Halvpergamentband. Något
fläckig. Främre och bakre häftesomslag medbundna. ID Nr: 102009, SEK 400.
En ny Wis-bok. Föreningen Originalträsnitt, 1915. Häftad. Mycket gott skick.
Numrerad upplaga 237/300. Träsnitt av Harriet Sundström, Carl O. Petersen, Siri Magnus,
Sigge Bergström, Artur Sahlén, Anna Sahlström, Elsa Björkman samt Hjalmar Strååt. ID
Nr: 1151, SEK 500.
Ett år i Sverige. Taflor af svenska almogens klädedräkt, levnadssätt och
hemseder. Rediviva, 1979. Dekorerat skinnimitationsband. Mycket gott skick.
Facsimilieutgåva av första upplaganan av kopparstickaren Christian Didriks Forsells verk ETT
ÅR I SVERIGE utgiven i 8 häften åren 1827-35. ID Nr: 2657, SEK 350.
Festskrift till Erik Åkerlund. Femtioårsdagen den 9 augusti 1927. Åhlén och Åkerlunds förlag,
1927. 242 s. Helt skinnband med kassett. Upphöjda bind. Övre guldsnitt. Inre denteller. Numrerat
privattryck 18/60, för Cyrus Granér. Även med dennes Exlibris. Innehåller ett signerat
träsnittsoriginal av Küsel. Kassetten med lätt nötta kanter, annars i mycket gott skick
Texter och illustrationer av bl a Elsa Beskow, Anna Branting, Fredrik Böök, Albert Engström,
Olle Hjortzberg, Sven Hedin, Axel Klinckowström, Ebbe Lieberath, Hjalmar Meissner, Hasse
Zetterström ID Nr: 106464, SEK 950.
Från Västervåg till Mälarstrand. En färd på Sveriges "Blåa Band" Med bilder av
Gustav Carlström. Göteborgs Litografiska Aktiebolag, 1924. 20 s. Klotryggsband. Rikligt illustrerad.
Gott skick. ID Nr: 105279, SEK 120.
Konstvännen 1939. Utgiven vid konstens vecka 1939 till förmån för konstnärernas hjälpfond..
Almqvist & Wiksell, 1939. 54 s. Linneband. Övre guldsnitt. Främre häftesomslag medbundet.
Numrerad 48/158. Innehåller signerat träsnitt. Något fläckade pärmar ID Nr: 105069, SEK
500.
L'ART ABSTRAIT. Ses origines. Ses premiers maitres.. Maeght, Paris, 1950. In
French. 322 p. Wrappered with dustwrapper. Richly illustrated. Wrapper loose. Including original
lithos by Arp. Small damage, lower margin on front cover. ID Nr: 103075, SEK 750.
VÅR TID 1-10. Årsbok utgiven av Samfundet De Nio 1916-1925. Natur och kultur, 1916-1925.
Originalupplaga. 252+216+253+221+237+276+243+241+253+229 sidor. 10 vol. Bunden av
hofbokbindare Gustaf Hedberg. Övre guldsnitt. Marmorerade pärmar. Främre och bakre
häftesomslag medbundna. Upphöjda bind. Guldornerade ryggar med dubbla titeletiketter.
Innehåller sammalagt 4 originalplanscher, i övrigt bara sparsamt illustrerade. Band 3 med lättare
ytskada på bakre pärmen, annars allt i mycket gott skick Serien utkom 1916-1925 +
1930 ID Nr: 107345, SEK 3500.
Aisopos (Aesop), : Fabler. Sörlins, 1942. Översatt av Erik Hedén. Illustrerad av
Arthur Rackham. 187 s. Dekorerat pappband. Gott skick. ID Nr: 5229, SEK 400.
André, Édouard: Études sur quelques Artistes originaux ALEXANDRE LUNOIS.
Peintre, Graveur et Lithographie par Édouard André.. H.Floury, Paris, 1914. In French. 248 p. Half -
leather binding. Gilt-Ornamented Spine. Marbeled endpapers. Marbeled covers. Richly illustrated
with frontespiece and original lithos. VG condition. ID Nr: 104396, SEK 1600.
Antonsson, Oskar: SERGELS UNGDOM OCH ROMTID. Norstedt och söners förlag, 1942. 285
s. Vackert halvfranskt band. Guldornerad rygg. Främre häftesomslag medbundet. Illustrerad och
försedd med 72 planscher ID Nr: 208486, SEK 450.
Antonsson, Oskar: Sergels ungdom och Romtid. Norstedt och söners förlag, 1942. 286+72
sidor. Halvfranskt band. Guldornerad rygg. Rikligt illustrerad. Något nött i kanterna. Annars i gott
skick. ID Nr: 3245, SEK 350.
Arnim, Achim von: Majoratsherrarna. Bibliofila Klubben 1948. Bibliofila Klubben,
1948. 81 s. Häftad. Illustrerad av Folke Karlsson. Ryggen nött "Med julhälsning från
Bibliofila Klubben 1953", handskriven text på sista sidan ID Nr: 105232, SEK 200.
Asplund, Karl: Ivar Arosenius. Norstedts förlag, 1928. 241+48 sidor. Mycket
vackert halvfranskt band. Guldornerad rygg. Marmorerade pärmar. Främre och bakre häftesomslag
medbundna. Rikligt illustrerad. Övre guldsnitt. Lätt nötta hörn, annars i mycket gott skick ID
Nr: 3183, SEK 600.
Asplund, Karl: TVÅ GUSTAVIANSKA MÄSTARE. Niklas Lafrensen d.y. och Elias Martin i samtida
gravyrer.. Wahlström & Widstrand, 1925. Dekorerat helskinnband. Guldornerad. Upphöjda
bind. Inre denteller. Övre guldsnitt. Opaginerad. Vackert dekorerat band i mycket gott skick, bundet
hos Lindbom & Co Bokbinderi, Stockholm ID Nr: 208484, SEK 700.
Aub, Max: Jusep Torres Campalans. Adapté de L´Espagnol par Alice et Pierre
Gascar. 60 illustrations. Gallimard, 1961. First edition. In French. 279 p. . Illustrated. Covers slightly
worn. Numered 2855/5001/5250 Including "Catalogue de l´exposition Jusep Torres
Campalans, Juillet 1958. Mexico" ID Nr: 217422, SEK 700.
Baily, J.T. Herbert: Francesco Bartolozzi, R.A. A Biographical Essay. With a
Catalogue of the Principal Prints, and six Years Record of Auction Prices. Otto Limited, London,
1907. In English. 49+82 pages. Half -leather binding. Richly illustrated. Gilt-Ornamented Spine.
Marbeled covers. Front cover bound in. A very nice copy ID Nr: 106442, SEK 250.
Basler, Adolphe: Henri Rousseau, (Sa Vie - Son Oeuvre). Librairie de France, Paris, 1927. In
French. 39+LVI+13 pages. Contemporary decorated boards. Richly illustrated. Spine/back-strip
faded. "Six reproductions de dessins dans le texte, un portrait du peintre d´apres
photographie, une planche en coleur et 56 phototypies." ID Nr: 107250, SEK 450.
Baudelaire, Charles: LES FLEURS DU MAL. Illustrations par Hallman. The Continental Book
Company AB, Stockholm, 1946. In French. 301 p. Wrappered. Richly illustrated. Good condition.
ID Nr: 105336, SEK 400.
Baudelaire, Charles: LES FLEURS DU MAL.. The Continental Book Company AB,
Stockholm, 1946. In French. 300 p. Full-leather binding. Richly illustrated. Gilt-ornamented. Raised
bands. Gilt-edged. Illustrations by Hallman. Binding by " Victor Pettersson Bokindustri Sthlm." In
very good condition. ID Nr: 215640, SEK 650.
Baudelaire, Charles: LES FLEURS DU MAL. Illustrations par Hallman. The Continental Book
Company AB, Stockholm, 1946. In French. 301 p. Wrappered with slip-case. Richly illustrated.
Good condition. ID Nr: 106514, SEK 500.
Berg, Yngve: Grekiskt. Albert Bonniers förlag, 1929. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. ID
Nr: 1145, SEK 95.
Boëthius, Gerda: Zorn Tecknaren, Målaren, Etsaren, Skulptören. Nordisk Rotogravyr, 1949. 579
s. Linneband. Rikligt illustrerad. Fläck på bakre pärmen och lätt nött rygg, annars i gott skick.
Tryckt i 2000 exemplar, men ej numrerad ID Nr: 300511, SEK 2200.
Boëthius, Gerda: Zorn Människan och konstnären. Stockholm, 1960. 239 s. Helt skinnband.
Mycket fint exemplar. Rikligt illustrerad. Guldsnitt. Inre denteller. Upplaga 560/2000. Löst
blad i ficka. ID Nr: 201892, SEK 500.
Boreux, Charles: La Sculpture Égyptienne au Musée du Louvre. A.Calvas, Paris, ca 1930. In
French. 15 pages text + 42 plates. Loose leaves in slip-case. Spine/backstrip slightly torn at the
top. Else fine. ID Nr: 217475, SEK 1900.
Bourgoing, Jean de: Den franska porträttminiatyren. Norstedt och söners förlag, 1930. 47 sidor
+ 110 planscher. Halvfranskt band. Upphöjda bind. Guldornerad rygg. Marmorerade pärmar.
Mycket fint exemplar. Numrerad 14/100 ID Nr: 105227, SEK 800.
Brandt, Per Aage: Fraværsmusik. Basilisk, 1986. På danska. Illustrerad av Inge Ellegaard.
Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. ID Nr: 1174, SEK 120.
Burne-Jones, Philip: FABLES BY FAL.. Duckworth & Co, London, 1898. In
English. 68 p. Contemporary decorated boards. Illustrated. Good condition. ID Nr: 216448,
SEK 600.
Busselen / Bosquet, Roland / Alain: L´VII. Revue trimestrielle de poésies et de
proses originales. Numéros treize et quatorze. Libraire Julliard, Paris, 1963. In French. 129 p.
Wrappered. Good condition. Includes original engravings. Sommaire, coverture de Max Ernst
ID Nr: 217237, SEK 500.
Carroll, Lewis: ALICES ÄVENTYR I SAGOLANDET.. Jan Förlag, Stockholm, 1945. 219 s.
Vackert halvfranskt privatband. Rikligt illustrerad. Främre och bakre häftesomslag medbundna.
Mycket fint exemplar. Innehåller extra inklistrat, tecknat porträtt av författaren. ID Nr: 103272,
SEK 350.
Coleridge, Samuel: The Rime of the ANCIENT MARINER. Illustrated by Gustave Doré.. Arno
Press / Mayflower Books, New York, 1979. 12 pages + 38 plates. Förlagsband med
pappersomslag. Rikligt illustrerad. Mycket gott skick. ID Nr: 102525, SEK 400.
Collijn, Isak: Ettbladstryck från Femtonde Århundradet. Bidrag till det äldre
boktryckets historia. Tolf ljustryck utgifna och beskrifna af Isak Collijn. Föreningen för bokhandtverk,
Stockholm, 1905-1912. Upphöjda bind. Blindpressad. Marmorerade för/eftersättsblad.
Marmorerade pärmar. Första och andra samlingen. Ett unikt exemplar! Planscherna, som
vanligtvis brukar ligga i två portföljer, har här falsats och bundits in tillsammans med text och
häftesomslag. Vackert halvmarokängband i mycket gott skick, bundet av G. Hedberg. Exlibris Per
A. Sjögren. På främre försättsbladet finns följande anmärkning: "Idén till denna bindning är
ursprungligen Hiertas. Han kallade sitt exemplar "det enda trefliga i landet" - Hedberg har ett eget
ex bundet på samma sätt". Se Lilla antikvariatet kat. 50 s.3 och Hiertas auktionskatalog nr 95." Se
även Björck och Börjesson Katalog 272 med Per Hiertas boksamling ID Nr: 106395,
SEK 4500.
Cymboliste, Albert: Le Courrier Graphique No 72 Revue bimestrielle des arts
graphiques et des industries qui sy rattachent.. Imprimerie Moderns, Aurillac, 1954. In French. 126
p. Wrappered. Richly illustrated. Good condition. ID Nr: 103924, SEK 500.
D´Allemagne, Henry René: Sports et Jeux D´Adresse. Ouvrage contenant 328 illustrations
dans le texte, et 100 gravures hors-texte dont planches coloriees á l´aquarelle. Hachette, (1903).
First edition. In French. 382 p. Contemporary decorated boards. Richly illustrated. Upper gilt-
edging. Marbeled endpapers. Light browning. Else a nice copy ID Nr: 107249, SEK 7500.
Dalin, Bärtil: Handledning i rotationstryckning, Yrkesnämndens handböcker Nr 5.
Yrkesnämnden för typografiutbildning, Stockholm, 1960. 147 s. Cartonnageband. Rikligt
illustrerad. Mycket gott skick. Innehåller akvatintetsning av Martin Lamm, signerad och numrerad
128/200 ID Nr: 107311, SEK 750.
Dickens, Charles: En Julsång på prosa. Svenska andelsförlaget, 1918. 137 s.
Dekorerat pappband. Bandet nött, några små bitar har lossnat i främre falsen, men inlagan är i
gott skick. Innehåller 12 inklistrade illustrationer i flerfärgstryck av Arthur Rackham, samt svartvita
illustrationer i texten ID Nr: 30036, SEK 600.
Dickens, Charles: THE CHARACTERS OF CHARLES DICKENS, POURTRAYED
IN A SERIES OF ORIGINAL WATER COLOUR SKETCHES BY "KYD". Raphael Tuck & Sons,
London, Paris & New York, Cirka 1890. In English. 24 coloured lithographs + textpages.
Cloth-spine binding. Gilt-edged. Slightly bumped corners and some foxing, else in good condition.
Exlibris Carl Augustin Ehrensvärd. KYD : pseudonym of Joseph Clayton Clarke.
ID Nr: 103459, SEK 3600.
Doré, Gustave: POTPOURRI. In 48 Bildern zubereitet von Ernst Penzoldt.. Piper & Co
Verlag, München, 1951. In German. 63 p. Cased boards. ID Nr: 215480, SEK 90.
Dumas, Alexandre: Diana. Illustrerad af Maurice Leloir. AB Weimers Bokförlag, Stockholm,
1905. 384+428 sidor. Guldornamenterat klotband. Rikligt illustrerad. Blindpressad. Guldornerad
rygg. 2 delar i en volym. Ryggen något nött i bakre fogen ID Nr: 217471, SEK 190.
Dumas, Alexandre: Tjugu år efteråt. Fortsättning af "De tre Musketörerna". Med
cirka 300 illustrationer. Albert Bonniers förlag, 1899. 281+314 sidor. Guldornamenterat klotband.
Rikligt illustrerad. Blindpressad. 2 delar i ett band. Sista arket med en lagning i övre högre hörnet.
Bandet något nött, annars i gott skick ID Nr: 217470, SEK 250.
Eluard, Paul: Anthologie des Écrits sur L´Art. Editions Cercle d´Art, Paris, 1972. In French. 300
p. Decorated linen-binding. Richly illustrated. A very fine copy. Transparent Dustjacket ID Nr:
106817, SEK 500.
Finch, Christopher: The Art of Walt Disney. From Mickey Mouse to the Magic Kingdoms. Harry
N. Abrams, New York, 1973. In English. 458 p. Contemporary decorated cloth binding. Richly
illustrated. Front illustration with some damages. No jacket ID Nr: 217486, SEK 750.
Flaubert, Gustave: November. Wahlström & Widstrand, 1946. Illustrerad av Bertil Bull
Hedlund. Dekorerat pappband. Mycket gott skick. ID Nr: 1165, SEK 180.
Florenz, Karl: Bunte Blätter. Japanischer Poesie von Karl Florenz. T. Hasegawa,
Tokyo, No year. In German. Contemporary decorated boards. Richly illustrated. Front cover with
cracked joint and loose from spine. Else fine ID Nr: 106505, SEK 1800.
France, Anatole (Francois Anatole Thibault): CLIO. Illustrations de Mucha. Calmann Lévy, 1900.
First edition. In French. 188 p. Beautiful half-leater binding. Front and rear covers bound in. Raised
bands. Marbeled covers. Marbeled edges. A very nice copy ID Nr: 106768, SEK 6000.
Gallonio, Antonio: TORTURES ET TOURMENTS DES MARTYRS CHRÉTIENS.
TRAITÉ des Instruments de martyre et des divers Modes de supplice. Employés par les paiens
contre les chrétiens. Ouvrage orné de quartante-six planches d'aprés les gravures sur cuivre d'Ant.
Tempesta.. Charles Carrington, Paris, 1904. In French. 6+234 pages. Full-leather binding. Richly
illustrated. Raised bands. Gilt-Ornamented Spine. Slightly rubbed on the edges. ID Nr:
103218, SEK 1800.
Gasquet, Joachim: CÉZANNE.. Bernheim - Jeune, Paris, 1926. In French. 213+38
pages. Contemporary full-leather binding. Raised bands. Gilt-edged. Richly illustrated. ID
Nr: 215934, SEK 250.
Gauguin, Paul: Noa-Noa. Resan till Tahiti. Albert Bonniers förlag, 1943. Illustrerad av
författaren. 155 s. Linneryggsband. Mycket gott skick. Främre och bakre häftesomslag
medbundna. Fjärde tusendet ID Nr: 14856, SEK 800.
Gehlin, Hugo: STILLSAMMA DIKTER och femton till dem skurna TRÄSNITT..
Handpresstryckeriets Förlag, Råsunda, 1918. Dekorerat linneband. Numrerad XIII/50.15 av
konstnären signerade träsnitt. Något mörknade pärmar. ID Nr: 104358, SEK 600.
Gorey, Edward: GIFTSKÅPET. Tre betänkliga bilderböcker : Det olyckliga barnet +
Västra flygeln + Klumperump.. Bo Cavefors, 1965. 3 vol. Häftad med kassett. Rikligt illustrerad.
Gott skick. Tre opaginerade band i en box. ID Nr: 104743, SEK 850.
Gotthelf, Jeremias (Albert Bitzius): Der Druide. Erzählung. Mit 16 illustrationen von Georgette
Boner. Atlantis Verlag, Zürich, 1946. In German. 55 p. Wrappered. Good condition. ID Nr:
105246, SEK 200.
Günther, Agnes: DIE HEILIGE UND IHR NARR. ZWÖLF BILDER ZU DEM BUCHE
VON AGNES GÜNTHER. VON DER SEELE, BAND VIII.. Sulamith Wülfing-Verlag, Wuppertal -
Elberfeld, 1935. In German. Gilt-ornamented leather binding. Inside dentelles. Gilt-edged. Raised
bands. Marbeled endpapers. A very nice copy. Including titlepage, 4 pages with text and 12 pages
with illustrations in colour and black and white. Binding from " Bokbindare Sture
Fransson, Stockholm." ID Nr: 215921, SEK 800.
Hazelius, Artur: Minnen från Nordiska Museet Afbildningaraf föremål i museet jämte åtföljande
text. Eklunds förlag, 1892. . Opaginerad. Innehåller i medeltal 2 textblad per bild. Liggande format.
Senare kraftigt svart halvfranskt band, något nött och utan ryggtitel. Vissa textsidor något gulnade
och med någon enstaka fläck eller väck. Planscherna i stort sett välbevarade, så när som på
någon enstaka smärre fläck. " Praktvagn från tureholm" har en reva i underkant, denna inkräktar
dock inte på motivet. Under medverkan av flere konstnärer och författare utgivna af Artur
Hazelius. Med 36 planscher i färgtryck samt 14 träsnitt. ID Nr: 30037, SEK 600.
Hebbe, Wendela: Nya Sannsagor för Ungdom af W. Med 18 teckningar af Carl Larsson. Jos.
Seligmann & Co, 1884. 112 s. Klotryggsband. Inre falsar spruckna. Några illustrationer
färglagda i efterhand. Annars i gott skick ID Nr: 217501, SEK 300.
Hedberg, Arvid: Stockholms Bokbindare 1460-1880. Anteckningar av Arvid
Hedberg. Band I : tiden från 1460 till omkring 1700.. Norstedt och söners förlag, 1949. 420 s.
Skinnryggsband. Upphöjda bind. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Övre guldsnitt.
Rikligt illustrerad. Blindpressad rygg. Marmorerade pärmar. Mycket gott skick. ID Nr: 105584,
SEK 400.
Holme, Charles: Corot and Millet. With critical essays by Gustave Geffroy &
Arsene Alexandre. The Studio, London, Paris, New York, 1902. In English. . Richly illustrated. Blind-
stamped. Gilt-edged. Inside dentelles. Extraordinary decorated moroccobinding by G. Hedberg in
mint condition. With slipcase. ID Nr: 106400, SEK 3500.
Hydén, Nils: Kapten Lars och Överste Benrangel och deras äventyr i Polen. Roman från Karl X
Gustavs tid. Fröléen & Co, 1926. 575 s. Halvfranskt band. Guldornerad rygg. Övre guldsnitt.
Illustrerad. ID Nr: 106498, SEK 200.
Hydén, Nils: Överste Benrangel. Roman från Drottning Kristinas tid. Med över 100
originalillustrationer. Fröléen & Co, 1925. Andra upplagan. 733 s. Halvfranskt band.
Guldornerad rygg. Övre guldsnitt. Rikligt illustrerad. ID Nr: 106499, SEK 300.
Janin, M.Jules: L'été a Paris. Paris chez L Curmer, ca 1843. In French. VIII+280
pages. Beautiful gilt-decorated cloth binding. Gilt-edged. Blind-stamped. Gilt-ornamented. Covers
slightly worn. Slightly foxed. 18 engravings ID Nr: 1378, SEK 500.
Key-Åberg, Hans: SHOLTO DHU GLASS.. Tryckeri Aktiebolaget Thule, Stockholm,
1953. 6 s. Pappband. Numrerad 98/125. Originaletsning av Bertil Bull Hedlund. Mycket gott
skick. ID Nr: 104315, SEK 600.
Kinck, Hans E.: Spanske høstdøgn. H. Aschehoug & Co (W. Nygaard), Kristiania, 1912.
Originalupplaga. På norska. 127 s. Vackert halvfranskt band. Främre och bakre häftesomslag
medbundna. Upphöjda bind. Marmorerade pärmar. Illustrerad. Inbunden hos Gustav Hedberg,
Stockholm. Ryggen blindpressad. Exlibris René Jessen Christensen. Mycket fint exemplar
ID Nr: 106491, SEK 300.
Kivi, Aleksis (Alexis Kiwi): Seitsemän veljestä. Werner Söderström osakeyhtiö, 1942. In
Finnish. Illustrated by Akseli Gallén-Kallela. Half-cloth binding. Good condition. ID Nr: 1755,
SEK 510.
Knudsen, Leif: Palabras de amor y de paz. Ord om kärlek och frid. 1968.
Illustrerad av Leif Knudsen. Häftad. Mycket gott skick. Dikter på spanska med svensk
översättning samt sex signerade originallitografier i svart-vitt. "Rec.ex. " av den numrerade
upplagan. Signerad av Knudsen. ID Nr: 1160, SEK 850.
Konewka, Paul: LÖSA BLAD. Tredje samlingen. Pucks nattliga bedrifter. Nio
Silhuetter.. C.E. Fritzes Bokförlag, u.å. (ca 1900). 29 s. Klotryggsband. Gott skick. ID Nr:
104939, SEK 170.
Konewka, Paul: SIR JOHN FALSTAFF OCH HANS STAB. Fjerde samlingen.
Silhuetter af Paul Konewka till text ur W. Shakspeares "Konung Henrik IV" och "Muntra Fruarne i
Windsor". C.E. Fritzes Bokförlag, u.å.(ca 1900). 24 s. Klotryggsband. Gott skick. ID Nr:
104940, SEK 180.
Lagerkvist, Pär: Gäst hos verkligheten. Illustrerad med trägravyrer av Sven
Ljungberg. Bonniers, 1957. 152 s. Häftad. Bibliofilupplaga. Numrerad 90/200. Innehåller ett
signerat originalträsnitt i 5 färger. Större urklipp på titelbladets nedre högra hörn och litet riss i
höger marginal på sidan 13 ID Nr: 217331, SEK 800.
Lejeune, Rita: La legende de Roland dans l'art du moyen age. Tome l-ll. Arcade, 1966.
411+400. 2 vol. Dekorerat klotband. Mycket gott skick. Illustrerad. Et Jacques
Stiennon. ID Nr: 101826, SEK 1200.
Lenngren, Anna Maria: Till en girig. En dikt av Anna Maria Lenngren i bild av Pehr
Nordquist. Allhems Förlag, 1953. Originalupplaga. opaginerad. Häftad. Rikligt illustrerad. Mycket
gott skick. Numrerad 32/333. Marmorerat rött pappersomslag med förgylld titeltext ID Nr:
106487, SEK 550.
Lindgren, Nils: Gösta Adrian-Nilsson. Rabén & Sjögren, 1949. 221 s.
Guldornamenterat skinnband. Guldsnitt. Rikligt illustrerad. Lätt nötta kanter, annars i gott skick. ID Nr: 105177, SEK 500.
Lindskog, Magnus: Korstågens historia Bearbetning och öfversättning efter Bernhard Kuglers "
Geshichte der Kreuzzüge" och Otto Henne am Ryhns " Die Kreuzzüge und die Kultur ihrer Zeit".
Torsten Hedlunds, 1894. 426 s. Halvfranskt band. Bandet slitet. Inlagan fin. Illustrerad.
Med 60 helsidesplanscher af Gustav Doré samt 67 i täxten intryckta illustrationer. ID
Nr: 104892, SEK 500.
Ljungberg, Sven: KATT OCH SKATA.. Gösta Janson, Malmö, 1976. Häftad. Numrerat exemplar
697/990. Planscher i linoliumtryck. Opaginerad. Ett par sidor lösa i början av boken. ID Nr:
104039, SEK 350.
Lo-Johansson, Ivar: ORDETS MAKT. Med trägravyrer av Sven Ljungberg.. Atlantis
Förlag, 1982. 269 s. Häftad med pappersomslag. Rikligt illustrerad. Mycket fint exemplar. Signerad
bibliofilupplaga nr 88/200. Innehåller signerad oiginallithografi. ID Nr: 104496, SEK 800.
Longos, : Daphnis och Chloë. Albert Bonniers förlag, 1928. Översatt av Gunnar Valley.
Illustrerad av Yngve Berg. Halvfranskt band. Mycket gott skick. Ryggen något blekt. Namnteckning
på försättsbladet. ID Nr: 1143, SEK 260.
Looström, Ludvig: KUNGL. AKADEMIENS FÖR DE FRIA KONSTERNA SAMLINGAR AF
MÅLNING OCH SKULPTUR. På Kungl. Akademiens uppdrag utgifna af Ludvig Looström, dess
sekreterare.. Cederquists Grafiska Aktiebolag, Stockholm, 1913-1915. 264 s. Halvfranskt band.
Rikligt illustrerad. Marmorerade pärmar. Upphöjda bind. Innehåller ett gåvobrev från Akademien till
advokat Linus Lindberg. Bandet bundet hos Knut Hässler, Stockholm. Mycket gott skick ID
Nr: 208493, SEK 800.
Lowndes / Kailer, : Uns gefällt die Weihnachtszeit. Angus & Robertson, 1972. In German.
Cased boards. Good condition. ID Nr: 1397, SEK 70.
Malekovic, Vladimir: Angeli Radovani. Library Modern Croatian Art. Zavod
Hrvatske, Zagreb, 1981. In English. 205 p. Publishers binding with dustwrapper. Richly illustrated.
Good condition. With text in Croatian and English. Photo by Nenad Gattin. ID Nr:
216619, SEK 650.
Mannering, Eva: DIE SCHÖNSTEN ROSEN VON REDOUTÉ. Ausgewählt und eingeleitet von
Eva Mannering.. Schuler Verlag, Stuttgart, 1959. In German. 18 pages + 29 plates. Linenbinding.
Richly illustrated. Very good condition. Folio. ID Nr: 102526, SEK 450.
Mårtensson, Torsten: Hugo Gehlin. Konstverk och dikter i urval utgivna den 8 Sept 1939.
Helsingborgs Konstförening, 1939. 32 + 44 planscher. Pappband. Rikligt illustrerad. Gott skick.
Innehåller 4 inklistrade originalträsnitt ID Nr: 217600, SEK 450.
Marthold, Jules de: Daniel Vierge. Sa vie, son oeuvre. H. Floury, Paris, 1906. In
French. 159 p. Beautiful half-leater binding. Front cover bound in. Marbeled covers. Upper gilt-
edging. Richly illustrated. Corpus lose from front inner joint, else fine ID Nr: 106401, SEK
1800.
Miró, Joan: JOAN MIRÓ. Musée National d'Art Moderne Paris Juin - Novembre
1962.. Ministère d'Etat Affaires Culturelles, 1962. In French. 80 p. Wrappered. A fine copy. 8
plansches which 3 folded. ID Nr: 102589, SEK 500.
Moe, Louis: MIN EGEN BILLEDBOG.. Henrik Koppels Forlag, Köpenhamn, 1919.
På danska. 4+67 sidor. Upphöjda bind. Guldornerad rygg. Övre guldsnitt. Mycket fint exemplar.
Praktband i helskinn, bundet hos Nordiska Bokhandelns Bokbinderi, Sthlm. Förgyllt monogram på
främre pärmen. Förgylld tillskrift på främre pärmens inida "Till Abbe från vännerna Gudrun och
Olof". Rikligt illustrerad. ID Nr: 102925, SEK 400.
Mornand / Thomé, Pierre / J.- R.: VINGT - DEUX ARTISTES DU LIVRE. Le Courrier
Graphique/Albert Cymboliste, Paris, 1948. In French. 307 p. Wrappered with dustwrapper. Richly
illustrated. Good condition. Numbered 925/1800 ID Nr: 105304, SEK 1200.
Mornand / Thomé, Pierre / J-R: VINGT ARTISTES DU LIVRE. Avec une introduction
de Raymond Cogniat.. Le Courrier Graphique, Albert Cymboliste, Paris, 1950. In French. 307 p.
Wrappered. Richly illustrated. Numbered 1689/1800. ID Nr: 104326, SEK 1800.
Nerman, Einar: Einar Nerman. Konturer, minnen och modeller. Focus Förlag,
Stockholm, 1938. Guldornamenterat skinnband. Guldsnitt. Marmorerade för/eftersättsblad. Rikligt
illustrerad. Mycket fint exemplar. " Bibliofilupplaga tryckt i 350 numrerade exemplar av vilka detta är
N:O 98." ID Nr: 208628, SEK 1400.
Nerman, Einar: Får vi presentera ! Stjärnor. Robin Hood, Einar Nerman. Natur och kultur, 1933.
157 s. Klotryggsband. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Gott skick. Rikligt illustrerad
av Einar Nerman ID Nr: 106502, SEK 450.
Ohlmarks, Åke: VÅRT NORDISKA ARV. Från 10.000 f. Kr. till medeltidens början..
Stureförlaget, 1979. 262 s. Illustrerad. Nyskick. Inbunden i grönt , guldornamenterat skinnband
med transparent skyddsomslag och kassett. Guldsnitt. Bibliofilupplaga tryckt i 999 , varav detta är
nummer 55. ID Nr: 214934, SEK 700.
Palme, Sven Ulrik: VALDEMARSTÅGET. Utgiven av Föreningen Gotlands Fornvänner.. Landby
& Lundgrens Boktryckeri, Malmö, 1946. 242 s. Samtida skinnband. Illustrerad. Guldornerad
rygg. Guldsnitt. Inre denteller. Mycket fint exemplar Tryckt i 800 exemplar, varav detta är Nr
511, tryckt för Byggnadsingenjör Wald. Bergström, Piteå. ID Nr: 215014, SEK 450.
Perrault, Charles: Les contes de perrault. Librairie de théodore Lefèvre, (not
dated). In French. Beautiful gilt-decorated cloth binding. A fine copy. Gilt-edged. Preface
by J. T. de Saint Germain. Richly illustrated. ID Nr: 1374, SEK 700.
Pettersson, Gunnar: I Massajernas Land. Wiken, 1990. Halvfranskt band med
skyddsomslag. Rikligt illustrerad. Övre guldsnitt. Nyskick. Signerad och numrerad
bibliofilupplaga 234/250. Med signerad originallitografi. ID Nr: 190, SEK 400.
Pettersson, Knut V.: Knut V Pettersson 1906-1969. Knut V Petterssons fond Föreningen
Svenska Tecknare. Olssons Tryckeri, Solna, 1972. Gott skick. Vikt ark innehållande porträtt,
mjukgrundsetsning av Knut V Pettersson ID Nr: 106513, SEK 150.
Rapp, Bertil: Djur och stilleben i karolinskt måleri. Nordisk Rotogravyr, 1951. 267
s. Vackert halvfranskt band. Rikligt illustrerad. Upphöjda bind. Marmorerade pärmar. Övre
guldsnitt. Främre häftesomslaget medbundet. Mycket gott skick ID Nr: 217469, SEK 350.
Roosval, Albin: UR MARIA RÖHLS PORTFÖLJ, I - II. SEXTIOFEM PORTRÄTT
EFTER TECKNINGAR AF MARIA RÖHL. Samt förteckning öfver kända Röhl - porträtt och deras
ägare. + SEXTIOFEM PORTRÄTT EFTER TECKNINGAR AF MARIA RÖHL. I Kungl. Biblioteket.. P.
Palmquists Aktiebolag, Stockholm, 1916. Samtida halvfranskt band. Övre guldsnitt. Upphöjda bind.
Marmorerade för/eftersättsblad. Marmorerade pärmar. Guldornerad rygg. Alla häftesomslag
medbundna. Rikligt med illustrationer ur Maria Röhls produktion. Lätt nötta kanter. Första
delen är numer 16, och andra delen är nummer 88 i en upplaga med 200 numrerade exemplar.
Med en biografisk inledning av Carl Forsstrand, och omslag och vignetter av Einar Nerman. ID Nr: 215941, SEK 1200.
Rousseau, James: Robert-Macaire. Illustrationer av Honoré Daumier. Bibliofila
Klubben, Stockholm, 1947. 106 s. Häftad med pappersomslag. Rikligt illustrerad. Gott skick.
ID Nr: 105234, SEK 100.
Rousseau, James: Robert-Macaire. Illustrationer av Honoré Daumier. Bildtexter
av Charles Philipon. Bibliofila Klubben, Stockholm, 1947. 106 s. Häftad med pappersomslag och
kassett. Ouppsprättad. Gott skick. Numrerat exemplar 54/500 ID Nr: 106512, SEK 150.
Rudbeck, Johannes: Svenska Bokband under nyare tiden, 1-3. Bidrag till svensk
bokbinderihistoria af Johannes Rudbeck.. Föreningen för Bokhandtverk, Stockholm, 1910-1914.
XXX+157+XXVII+87+XXVII+83 sidor. Halvfranskt band. Upphöjda bind. Guldornerad rygg.
Blindpressad. Övre guldsnitt. Rikligt illustrerad. Samtliga främre häftesomslag medbundna och
tryckta i två färger. Gott skick ID Nr: 106426, SEK 3000.
Russow, K. E.: BRUNO LILJEFORS. En studie av D:r K. E. Russow.. Ivar Haeggströms,
Stockholm, 1929. 188 s. Helt skinnband med kassett. Guldsnitt. Upphöjda bind. Inre denteller.
Rikligt illustrerad. Mycket gott skick ID Nr: 208488, SEK 600.
Sahlén, Artur: Om Träsnitt och Träsnidare i Sverige. Några data ur vårt lands träsnittshistoria
upptecknade och sammanförda af Artur Sahlén. Norstedt och söners förlag, 1914. 130 s. Häftad.
Rikligt illustrerad. Mycket gott skick. Numrerad 127/200 ID Nr: 107376, SEK 400.
Sallberg / Jungmarker, Harald / Gunnar: Svensk grafik från tre sekler. En översikt
omfattande tiden från 1700-talets mitt till våra dagar. AB Realförlaget, Stockholm, 1957. 469 s.
Bibliofilupplaga. Rikligt illustrerad. Övre guldsnitt. Mycket fint exemplar. Numrerad 286/500. Vackert
helskinnband dekorerat av Olle Bonnier ID Nr: 106394, SEK 1200.
Sandoz, Maurice: The House without Windows. A Novel. Illustrations by Salvador
Dali. Guilford Press, London, 1955. Andra upplagan. 101 s. Klotband. Illustrerad. Mycket gott skick.
Dustjacket missing ID Nr: 217468, SEK 950.
Sarvig, Ole: Efterskrift. Raderinger af Palle Nielsen. Hans Reitzel, 1966. På
danska. 16+7 sidor. Skinnryggsband. Mycket fint exemplar. ID Nr: 105767, SEK 1300.
Shakespeare, William: MACBETH. Illustrated by Salvador Dali. Doubleday & Company,
New York, 1946. In English. 125 pages + illustrations. Decorated boards with slip-case. Richly
illustrated. Very good condition. ID Nr: 107301, SEK 2000.
Sirén, Osvald: KINAS TRÄDGÅRDAR och vad de betytt för 1700-talets Europa.
Första Delen, Trädgårdar i Kina. Andra Delen, Trädgårdar i Europa. Aktiebolaget Svensk Litteratur,
Stockholm, 1948-1950. 152+255 sidor. Halvfranskt band. Rikligt illustrerad. Marmorerade pärmar.
Mycket fint exemplar. ID Nr: 217472, SEK 2000.
Sjöberg, Axel: BLAND KOBBAR OCH SKÄR. Skärgårdsteckningar af Axel Sjöberg..
Lars Hökerbergs bokförlag, 1900. 78 s. Dekorerat klotband. Rikligt illustrerad. Marmorerade
för/eftersättsblad. Handskriven tillönskan från utgivaren. Lätt stötta nedre hörn, annars i mycket gott
skick. ID Nr: 103022, SEK 1000.
Soupault, Philippe: CORPS PERDU. Roman orné D´Illustrations et de deux Pointes Seches
hors texte de Jean Lurcat. Au Sans Pareil, Paris, 1926. First edition. In French. 109 p. Wrappered.
Very good condition. Numbered 949/990 ID Nr: 217326, SEK 2600.
Stangenberg, Knut: Skämtdikter. Norstedt och söners förlag, 1921. Illustrerad av Knut
Stangenberg. Halvfranskt band. Bandet något slitet. Annars ett fint exemplar. Exlibris. Numrerad
bibliofilupplaga 12/25 med originallitografi. Inbunden hos Herzogs, Stockholm ID Nr: 1757,
SEK 500.
Swinburne, Algernon Charles: PASIPHAË. A Poem by A.C. Swinburne. Christopher Sandford,
Golden Cockerel Press, London, 1950. First edition. In English. 40 p. Original clothbinding. Gilt-
ornamented. Upper gilt-edging. A very fine copy. Numbered 288/500. Including 6 copper
engravings by John Buckland-Wright ID Nr: 107202, SEK 2500.
Vergilius, : Sagan om Aeneas. Sjätte sången. Sällskapet Bokvännerna, 1967. 56 s. Häftad.
Gott skick. Upplaga 300 ex. Detta exemplar ej numrerat. ID Nr: 105067, SEK
150.
Vergilius, : Sagan om Aeneas. Sjätte sången. Sällskapet Bokvännerna, 1967. Översatt av
Johan Bergman. Illustrerad av Lars Halldin. Häftad. Mycket gott skick. Numrerad upplaga
262/300. ID Nr: 1157, SEK 200.
Villon, François: Stora Testamentet. I svensk tolkning och med inledning av Ane Randel.
Illustrationer av Acke Janson. Sällskapet Bokvännerna, 1959. 205 s. Dekorerat originalpappband.
Rikligt illustrerad. Gott skick. ID Nr: 217447, SEK 300.
Wennerberg, Gunnar: Gluntarne. Allhems Förlag, 1954. Illustrerad av Ernst Josephson. 200 s.
Linneband. Nyskick. Färgat övre snitt. Inledning och kommentarer av Gurli Taube och
P.G. Hamberg. Noter ingår ej. ID Nr: 212174, SEK 300.
Werup, Jacques: Den sjungande kroppen. Prosaversionen. Alba, 1991. Illustrerad av
Madeleine Pyk. 85 s. Klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. ID Nr:
18722, SEK 240.
Wilde, Oscar: Salome, A tradgedy in one act, translated from the french. London:
John Lane the Bodley Head Ltd. New York: Dodd, Mead and Co. / William Clowes and sons Ltd,
1930. In English. Illustrated by Aubrey Beardsley. xviii+65+plates. Original clothbinding. Covers
slightly worn. Else fine. With sixteen drawings by Aubrey Beardsley. ID Nr:
202704, SEK 1500.
Tillbaka
|