Tillbaka

Juridik

Betänkande af den af Kongl. Maj:t den 21 november 1890 tillsatta komité för utarbetande af förslag till ändringar i kyrkolagen m. m.. K.L. Beckman, Stockholm, 1891-1892. 111+107+168+VI sidor. 3 vol. Samtida halvfranskt band. Övre guldsnitt. Guldornerad. Upphöjda bind. Marmorerade för/eftersättsblad. Mycket gott skick. Komplett i tre band
ID Nr: 217128, SEK 450.

Betänkande med förslag till lagstiftning om avbrytande av havandeskap avgivet av en därtill förordnad kommitté.. Stockholm, 1935. 192 s. Häftad. Ryggen något sliten. Något böjda hörn.
Statens offentliga utredningar 1935:15 Justitiedepartementet.
ID Nr: 217291, SEK 75.

Hjälp dig själf V. Juridisk Katekes och Formulärbok Kortfattad handledning för rättssökande. Albert Bonniers förlag, 1904. 51 s. Häftad. Häftesomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar.
ID Nr: 209439, SEK 110.

Jaktlagstiftningen. Norstedt och söners förlag, Svenska Jägareförbundet, 1984. Sjunde upplagan. 277 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar.
ID Nr: 209444, SEK 60.

Kongl. Maj:ts nådiga förordning om Kommunalstyrelse i Stockholm gifwen Stockholms slott den 23 maj 1862 Utgåva med anledning av Stockholms Stadsfullmäktiges hundraårsjubileum. Norstedt och söners förlag, 1963. 20 s. Häftad. Gott skick. Häftesomslaget något slitet.
ID Nr: 209306, SEK 75.

Magistratens, Stads-fiscalens och Stads-betjenternes i Sköfde Underdåniga bönfallan om beskydd emot öfwerwåld af hustru Mariana Wetterman Med efterskrift av Jörgen Elgström. Sällskapet Bokvännerna, 1979. Häftad. Gott skick.
ID Nr: 209307, SEK 75.

Magnus Erikssons Stadslag I nusvensk tolkning av Åke Holmbäck och Elias Wessén. A.-B. Nordiska bokhandeln, Stockholm, 1966. 293 s. Häftad med pappersomslag. Namnteckning. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar.
Skrifter utgivna av Institutet för rättshistorisk forskning, grundat av Gustav och Carin Olin. Serien I. Rättshistoriskt bibliotek, sjunde bandet.
ID Nr: 209311, SEK 200.

Några allmänna regler där en domare skall sig alldeles efter rätta Utgivna i anledning av ett lagboksjubileum. Med en efterskrift. Norstedt och söners förlag, 1960. 51 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet.
ID Nr: 209427, SEK 90.

Natur och kultur 37-40. Natur och kultur, 1925. Halvfranskt band. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Upphöjda bind. Marmorerat snitt.
Bandet innehåller: Siegfried Matz "Hur rätt skipas. Domstolsorganisationen och rättegången i tvistemål", Alf Ahlberg m.fl. "Filosofiskt lexikon", Gustaf Munthe "Östasiens konst. Kina, Japan, Korea".
ID Nr: 209455, SEK 200.

Överståthållarämbetet 1634 16/10 1934. Norstedt och söners förlag, 1934. 557 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget slitet. Illustrerad.
ID Nr: 209303, SEK 200.

Privilegier resolutioner och förordningar för Sveriges städer. Norstedt och söners förlag, 1927, 1932, 1939. 525+755+1036. 4 vol. Häftad. Häftesomslaget lagat. Häftesomslaget trasigt. Ouppsprättad.
Första delen (1251-1523) utgiven av Nils Herlitz. Andra delen (1523-1560) utgiven av Ernst Nygren. Tredje delen första halvbandet (1560-1592) och Tredje delen andra halvbandet (1560-1592) utgivna av Folke Lindberg. Stadshistoriska institutet.
ID Nr: 209340, SEK 800.

Rättshistoriskt bibliotek Tionde bandet. A.-B. Nordiska bokhandeln, Stockholm, 1965. 329 s. Häftad. Namnteckning på smutstitelbladet. Häftesomslaget något slitet. En fläck på häftesomslaget. Annars ett fint exemplar.
Skrifter utgivna av Institutet för rättshistorisk forskning grundat av Gustav och Carin Olin. Serien 1. Erik Anners: Humanitet och rationalism. Studier i upplysningstidens strafflagsreformer - särskilt med hänsyn till Gustav III:s reformlagstiftning.
ID Nr: 209431, SEK 120.

Rättshistoriskt bibliotek Nionde bandet. A.-B. Nordiska bokhandeln, Stockholm, 1966. 240 s. Häftad. Gott skick. Häftesomslaget något slitet.
Skrifter utgivna av Institutet för rättshistorisk forskning grundat av Gustav och Carin Olin. Serien 1. Arthur Thomson: Otidigt sängelag. En rättshistorisk studie. Mit deutscher Zusammenfassung.
ID Nr: 209430, SEK 120.

Sveriges Rikes Lag. Torkel Gregow, 2004. Dekorerat klotband. Nytt exemplar. Inplastad
ID Nr: 215740, SEK 600.

Sveriges rikes lag 2004. Norstedt och söners förlag, 2004. Inbunden. Nyskick. Inplastad. Med Tillägg 2004. Utgiven av Torkel Gregow.
ID Nr: 209468, SEK 1500.

Sveriges rikes lag Tillägg 2001 Utgivet av Olle Höglund. Norstedt och söners förlag, (utan årtal). 167 s. Häftad. Gott skick.
ID Nr: 209450, SEK 35.

Vardagsjuridik 4. Bra Böcker, 1996. 144 s. Cartonnageband. Bandet något fläckigt. Annars ett fint exemplar.
Allt du behöver veta om: Vårt skattesystem, Konkursrätt, Processrätten vid tvistemål, Brott och straff, Våra fri- och rättigheter, EU och Sverige.
ID Nr: 209459, SEK 120.

Almquist, Jan Eric: Domareregler från den yngre landslagens tid Med inledning och kommentar. Almqvist & Wiksell, 1951. Andra upplagan. Häftad. Namnteckning på häftesomslag. Häftesomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar.
ID Nr: 209429, SEK 80.

Almquist, Jan Eric: Svensk juridisk litteraturhistoria. Norstedt och söners förlag, 1946. 280 s. Häftad. Häftesomslaget slitet. Annars ett fint exemplar. Illustrerad.
ID Nr: 209435, SEK 150.

Almquist, Jan Eric: Svensk juridisk litteraturhistoria. Norstedt och söners förlag, 1946. 280 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget trasigt. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Färgat övre snitt. Per A. Sjögrens Ex Libris.
ID Nr: 209434, SEK 200.

Hagman, Konrad: Sveriges Kommunallagar. Förordningarna den 21 Mars 1862 jämte en mängd andra till kommunallagstiftningen hörande författningar.. Fröléen & Co, 1926. Andra upplagan. 611+590 sidor. Halvklotband. Upphöjda bind. Marmorerade pärmar. Marmorerat snitt. Gott skick.
ID Nr: 106246, SEK 200.

hallquist, Per Olof: Rättegång Tredje häftet. Norstedt och söners förlag, 1988. Femte upplagan. 197 s. Häftad. Gott skick. Häftesomslaget något nött i kanterna. Institutet för rättsvetenskaplig forskning XXVII.
ID Nr: 209449, SEK 90.

Hasselrot, Berndt: Handelsbalken jämte dithörande författningar med förklarande anmärkningar och belysande prejudikat till praktiska jurister och affärsmäns tjänst utgifven af Berndt Hasselrot, Riksdagens Justitieombudsman. Norstedt och söners förlag, 1902-1912. Andra upplagan. ca 2500 sidor. 6 vol. Samtida halvfranskt band. Guldornerad rygg. Upphöjda bind. Marmorerade pärmar. Färgat snitt. 11 delar i 6 band. Del 1-5 är andra upplagan och delarna 6-11 är första. Ett fint exemplar
ID Nr: 106248, SEK 1500.

Herre, Johnny: Den nya konsumentköplagen. Norstedt och söners förlag, 1991. Andra upplagan. 123 s. Häftad. Namnteckning på försättsbladet. Annars ett fint exemplar.
ID Nr: 209465, SEK 50.

Herre, Johnny: Den nya konsumentköplagen. Norstedt och söners förlag, 1990. 112 s. Häftad. Gott skick.
ID Nr: 209464, SEK 50.

Larsson, Tage: Reformen i brännvinslagstiftningen 1853-1854 Förhistorien. Oskar Eklunds bokförlag, Stockholm, 1945. 587 s. Häftad. Gott skick. Häftesomslaget något upprivet i kanterna. Med dedikation.
ID Nr: 209432, SEK 150.

Lindskog, Sven: Enhvar sin egen lagkarl! Praktisk juridisk handbok för menige man med en mängd råd och upplysningar i juridiska frågor, talrika prejudikat och formulär till inlagor, skrifvelser, rättsliga dokument m.m. C.E. Fritzes K. Hofbokhandel, Sthlm, 1901. Tredje upplagan. 692 s. Något nött i kanterna. Något fläckig. Annars ett fint exemplar. Mönstrade för/eftersättsblad. Rättad och tillökad upplaga. Dekorerat originalhalvskinnband. Guldornerad rygg.
ID Nr: 209454, SEK 250.

Ljung, Gunnar: Rättens tjänare och ögontjänare Ordspråk och talesätt om jurister. Norstedt och söners förlag, 1967. 119 s. Cartonnageband.
ID Nr: 209457, SEK 120.

Lodin, Sven-Olof: Inkomstskatt - en läro- och handbok i skatterätt Del 1. Studentlitteratur, 1991. Andra upplagan. 288 s. Häftad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Enstaka anteckningar i blyerts. Annars ett fint exemplar. Medförfattare: Gustaf Lindencrona, Peter Melz, Christer Silfverberg.
ID Nr: 209452, SEK 75.

Lodin, Sven-Olof: Inkomstskatt - en läro- och handbok i skatterätt Del 2. Studentlitteratur, 1991. Andra upplagan. 631 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Medförfattare: Gustaf Lindencrona, Peter Melz, Christer Silfverberg.
ID Nr: 209451, SEK 75.

Nial, Håkan: Svensk associationsrätt i huvuddrag. Norstedt och söners förlag, 1985. Tredje upplagan. 323 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Institutet för rättsvetenskaplig forskning LXXX.
ID Nr: 209448, SEK 90.

Nyblom, Harold: Den rättslöse. Eget förlag, 1964. 86 s. Häftad. Gott skick.
Skildring av en svenskamerikans öde efter återkomsten till hemlandet.
ID Nr: 209433, SEK 75.

Petrén, Sture: Kungl. Maj:ts och rikets Svea Hovrätt Ur dess historia 1614-1654. Norstedt och söners förlag, 1964. 117 s. Häftad. Ouppsprättad.
ID Nr: 209426, SEK 90.

Polgren, Roland: Försäkringar och pensioner vid utlandsarbete. SAF Utlandstjänst, 1986. 319 s. Cartonnageband. Namnteckning på försättsbladet. Något sliten. Annars ett fint exemplar.
ID Nr: 209463, SEK 75.

Rabenius, Th: Handbok i Sveriges gällande Förvaltningsrätt I-III. W.Schultz, Uppsala, 1866- 1873. VIII+424+XIII+590+VIII+442 sidor. 3 vol. Samtida halvfranskt band. Guldornerad rygg. Marmorerade pärmar. Gott skick.
ID Nr: 106247, SEK 600.

Rennerfelt, Bertel: Om Testamente. AB Svenska Handelsbankens Notariatavdelning, Stockholm, u.å.. 24 s. Häftad. Gott skick.
ID Nr: 105575, SEK 60.

Schimanski, Folke: Media för alla Tryckmedia, audiovisuella hjälpmedel, video, audio, dina rättigheter gentemot massmedia, lagar och avtal, medialexikon. Prisma, 1982. 204 s. Cartonnageband. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Illustrerad.
ID Nr: 209458, SEK 90.

Striwing, Helena: Djurplågeri. En studie i lagstiftning och rättsfall. Norstedts förlag, 1987. 376 s. Häftad. Gott skick.
ID Nr: 217603, SEK 350.

Strömholm, Stig: Copyright and Jurisprudence Selected Papers. Melanges. Ausgewählte Abhandlungen. Norstedt och söners förlag, The Faculty of Law, Uppsala University, 1983. In English/French/German. 291 p. Wrappered. Wrapper slightly rubbed. Spine/backstrip slightly torn at the top. Else fine.
ID Nr: 209424, SEK 110.

Thanner, Lennart: 1680 års statsrättsförklaring. Almqvist & Wiksell, Kungl. vitterhets historie och antikvitetsakademien, Stockholm, 1961. 81 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Mit deutscher Zusammenfassung: Die staatsrechtserklärung von 1680. Historiskt arkiv 11. Några sidor avrivna i kanten.
ID Nr: 209428, SEK 90.

Westring, Hjalmar: Den nya giftermålsbalken jämte dithörande författningar med förklaringar.. Norstedt och söners förlag, 1920. 432 s. Klotband. Gott skick. En bit borta av försättsbladet.
ID Nr: 103560, SEK 130.

Wildenbruch, von, Ernst: Försvarsadvokaten (Vor den schranken). Nordiska förlaget, 1911. 154 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Något fläckig. Annars ett fint exemplar.
Roman.
ID Nr: 209329, SEK 100.

Tillbaka