| Kokböcker, Allmänt |
|---|
|
Bonniers bok om Desserter för varje dag, för gäster och fester, varma och kalla. Bonnier
lexikon, 1990. 138 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Rikligt illustrerad. Bonniers stora kokbok. BonnierFakta, 1988. 626 s. Cartonnageband. Gott skick.
Fotoillustrerad. Book of Candies and Confections The Victorian Kitchen. Island Books, 1995. In English. 41 p. .
Good condition. Richly illustrated. Book of Milk and Honey The Victorian Kitchen.. Island Books, 1995. In English. 41 p. . Good
condition. Richly illustrated. Cattelins Kokbok. Atlantis Förlag, 1978. 109 s. Förlagsband. Inlagan fin. Fotoillustrerad.
Bandet obetydligt fläckat. Den godaste maten 380 utvalda recept från ICA provkök. ICA bokförlag, 1981. 189 s.
Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad. Femte helt omarbetade upplagan.
Gastronomisk kalender 1968. Norstedt och söners förlag, 1967. 151 s. Klotryggsband med
skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad. Främre häftesomslag medbundet. Gastronomisk kalender 1969. Norstedt och söners förlag, 1968. 143 s. Klotryggsband med
skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad. Skyddsomslaget något trasigt. Gastronomisk kalender 1971. Norstedt och söners förlag, 1970. 160 s. Klotryggsband med
skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad. Gastronomisk kalender 1972. Norstedt och söners förlag, 1971. 157 s. Klotryggsband med
skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad. Gastronomisk kalender 1973. Norstedt och söners förlag, 1972. 153 s. Klotryggsband med
skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad. Gastronomisk kalender 1975. Norstedt och söners förlag, 1974. 132 s. Klotryggsband med
skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad. Gastronomisk kalender 1976. Norstedt och söners förlag, 1975. 157 s. Pappband med
skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad. Gastronomisk kalender 1977. Norstedt och söners förlag, 1976. 178 s. Pappband med
skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad. Gastronomisk kalender 1978. Norstedt och söners förlag, 1977. 172 s. Pappband med
skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad. Skyddsomslaget något trasigt. Gastronomisk kalender 1979. LTs förlag, 1978. 117 s. Pappband med skyddsomslag. Mycket
gott skick. Illustrerad. Gastronomisk kalender 1980. LTs förlag, 1979. 159 s. Pappband med skyddsomslag. Mycket
gott skick. Illustrerad. God mat till fest och vardag. Läsa Bra, 1983. 125 s. Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad.
God mat till vardag och fest med Husqvarna elspisar. Husqvarna Vapenfabriks AB, saknas. 40
s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Goda Sidorna 34 recept på svenska landskapsrätter. TeleMedia, 1994. 75 s. Pappband.
Mycket gott skick. Illustrerad.
Gott om mat. Fataburen 2001. Nordiska museets och Skansens årsbok. Nordiska Museets
förlag, 2001. 247 s. Cartonnageband. Rikligt illustrerad. Mycket gott skick. Grilla femtiotre goda anledningar att tfäffas runt grillen. Atlantis Förlag, 1991. 95 s. Pappband
med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett mycket fint exemplar.
Fotoillustrerad. Hemkonservering av frukt bär grönsaker Handledning i modern konservering. Wezäta, 1955.
159 s. Klotryggsband. Ryggen något trasig. Något fläckig. Något nött i kanterna. Fotoillustrerad.
20:e uppl. 927:e tusendet. Hyllningsskrift till Bertil Almgren på sextioårsdagen 26 dec.1938. Stockholm, 1938. 500 s.
Klotband. Gott skick. Exlibris. Vissa kapitel på andra språk.(tyska franska norska) ICA-Förlagets Stora Kokbok. ICA bokförlag, 1989. 736 s. Dekorerat pappband med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Skyddsomslaget något fläckat. Annars ett fint
exemplar. Illustrerad. Huvudansvarig: Birgitta Rasmusson. Inte bara mat en matglad vänbok med episoder och måltider.. 1980. 194 s. Dekorerat
pappband. Gott skick. Skyddsomslag, i genomskinlig plast, som är trasigt. Kockarnas kokbok En resa bland 50 krogar och recept i Stockholm. Carlsson & Broman
AB, saknas. 117 s. Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad.
Läckra smörgåsar. ICA bokförlag, 1964. 88 s. Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad. Mat från väst till vardag och fest Residensets kokbok. Nordbok International AB, 1999. 199 s.
Cartonnageband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Fotoillustrerad. Mat med smak 350 recept från ICA provkök med inspiration från fem världsdelar. ICA bokförlag,
1999. 312 s. Cartonnageband. Illustrerad. Bakre pärmen fläckad annars i mycket gott skick. Mat och Bak Festmenyer. ICA bokförlag, 1996. 92 s. Cartonnageband. Gott skick.
Fotoillustrerad. Stämpel " Recensionsexemplar " på försättsbladet. Matglädje över gränserna spännande kokbok med Knorr buljonger. CPC Foods AB, 1990. 94
s. Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad. Matlexikon l-ll Del 1: Recept och praktisk matlagning. Del 2: Matkunskap.. Medéns Förlags AB,
1967 + 1971. 568+372. 2 vol. Förlagsband. Något fläckig. Inlagan fin. Illustrerad. Del 1: Femtonde
helt omarbetade och väsentligt utökade upplagan. Del ll: Fjortonde helt omarbetade och väsentligt
utökade upplagan.
Muffins Snabbt och lättlagat. Globeförlaget.se, 2005. 59 s. Pappband. Mycket gott skick.
Fotoillustrerad.
Olof Asklunds ångbageri aktiebolag Göteborg 1874 1/4 1924 Festskrift utgiven med anledning
av firmans 50-åriga tillvaro den 1 april 1924. Oscar Isacsons boktryckeri, 1924. 60 s. Häftad.
Häftesomslaget något fläckigt. Annars ett fint exemplar. Fotoillustrerad. Receptbok över diverse anrättningar och bakverk tillagade med Reymersholms Kron-Olja ,
utarbetad av Bertha Silverhielm-Ström + Receptsamling vid finare bakning med Pellerins Margarin.
Centraltryckeriet, Helsingborg/Elanders Boktryckeri AB, Göteborg, 1930/1924. 24/32.
Klammerhäftad. Mycket gott skick. 2 receptsamlingar Receptboken gott i gryta. Husqvarna Vapenfabriks AB., saknas. 39 s. Häftad. Gott skick.
Illustrerad. Rikligt illustrerat omslag. Ris Bulgur Couscous Polenta. ICA bokförlag, 1999. 95 s. Cartonnageband. Mycket gott skick.
Fotoillustrerad.
Rutiga kokboken. ICA bokförlag, 1990. 775 s. Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad.
Anteckningar på försättsbladet. Tredje reviderade upplagan, andra tryckningen. Skånsk mat & kultur. GörmanGruppen, saknas. 127 s. Inbunden med skyddsomslag.
Mycket gott skick. Fotoillustrerad.
Svensk mejerihantering. Victor Pettersons Bokindustriaktiebolag, 1946. 83 s. Halvfranskt band.
Gott skick. Marmorerade för/eftersättsblad. Illustrerad. Främre och bakre häftesomslag
medbundna. Svensk mejeriindustri Svenska mejeriernas riksförening 1932-1957.. Ab Kartografiska
institutet Esselte AB, 1957. 145 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Anteckningar på försättsbladet.
Svenska Jästfabriks Aktiebolaget 1919-1928 dess ursprung och utveckling. Minnesskrift..
Viktor Pettersons bokindustriaktiebolag, 1929. 200 s. Häftad. Gott skick. Fotoillustrerad. Ryggen
något fuktfläckad. Ryggen något bucklig. Främre falsen sprucken. Svenska jästfabriksaktiebolaget 1919-1928 Dess ursprung och utveckling. Minnesskrift.
Nordisk Rotogravyr, 1929. 200 s. Klotryggsband. Något nött i kanterna. Något gulnad. Annars ett
fint exemplar. Illustrerad. Svenska jästfabriksaktiebolaget 1929-1944 Minnesskrift i anledning av bolagets 25-åriga
tillvaro.. Nordisk Rotogravyr, 1944. 220 s. Klotryggsband. Något nött i kanterna. Något gulnad.
Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Svenska Köket Femtio klassiska recept från Sverige. ICA bokförlag, 2000. Originalupplaga. 90
s. Cartonnageband. Nytt exemplar. Illustrerad.
Sveriges Arbetsgivareförening för hotell och restauranter Minnesskrift utgiven i anledning av
föreningens 25-årsjubileum-. Victor Pettersons Bokindustri AB, 1945. 209 s. Klotryggsband. Något
nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Fotoillustrerad. Sveriges Bageriidkareförening Minnerskrift utgiven med anledning av föreningens 50-åriga
tillvaro.. Stockholm, 1950. 173 s. Klotryggsband. Gott skick. Fotoillustrerad. Namnteckning på
försättsbladet.
Then gamble godhe Kroghen En liten krönika om Fittja Wärdshus inför dess renässans. 1964.
38 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Ur all världens grytor l-lll Del: Recept från hela världen. Del 2: Vår goda svenska mat. Del 3:
Fakta om mat och dryck.. Reader's Digest Aktiebolag,Stockholm, 1971. Originalupplaga.
308+344+287. 3 vol. Förlagsband. Illustrerad. Del l har lös rygg, annars är alla delar i mycket gott
skick. Vår Kökskalender 1991. Rabén & Sjögren, 1990. 173 s. Cartonnageband. Gott skick.
Illustrerad. Västsvensk Hotell- och Restaurantkrönika. Rundqvists boktryckeri, 1952. 399 s. Häftad. Gott
skick. Fotoillustrerad. Ryggen något fuktfläckad. Ahlin, Nils-Emil: Nils-Emils goda mat 100 favoritrecept. Semic, 1988. 96 s. Cartonnageband.
Mycket gott skick. Illustrerad. Dedikation, handskriven. Alm, Henrik: Den Gyldene Freden. Albert Bonniers boktryckeri, 1947. 40 sidoe text + fotogafier.
Häftad. Gott skick. Illustrerad. Andersen, Lynn: Mat i Wok. ICA bokförlag, 1990. 96 s. Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad.
Andersson, Carl A.: Vinboken Vinkunskap, Årgångar.Råd hur vi väljer och tempererar vårt vin för
vardagsmiddag och festmeny.. Forum, 1962. Illustrerad av Hellgren Kerstin. 167 s. Pappband.
Gott skick. Illustrerad. Teipmärke på bakre pärmen. Andrews, Birgitta: Med smak av Europa. Rabén Prisma, 1995. 183 s. Cartonnageband med
skyddsomslag. Gott skick. Fotoillustrerad. Armfelt Hansell, Örjan: Mormors sylt och Farmors saft Bär-och fruktrecept ur gamla kokböcker.
Norstedts Faktapocket, 1985. 454 s. Pocket. Gott skick. Armfelt Hansell, Örjan: Mormors sylt och Farmors saft Bär-och fruktrecept ur gamla kokböcker.
Norstedt och söners förlag, 1970. 454 s. Cartonnageband. Bandet något slitet. Inlagan fin. Bakre
pärmen och ryggen fläckig. Arrhenius, Lilly: Ett dukat bord för oss och våra gäster. Esselte Reklam AB, 1955. 96 s. Häftad.
Gott skick. Rikligt illustrerad. Stämpel " Boströms guldsmedsaffär, Katrineholm " på titelbladet.En
liten bit borta på övre ryggens hörn.
Beckman, Leif: Om gourmandisen. Gothia, 1959. Andra upplagan. 63 s. Pappband med
skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad. Dedikation, handskriven. Bergh, Augusta Katarina: SVENSK HERRGÅRDSMAT. Från Mors och Mormors kök.. P.A.
Norstedt & Söners Förlag, Stockholm, 1927. 200 s. Dekorerat linneband. Inlagan med
enstaka veck, annars i gott skick. Berling, Lars Åke: Mat att minnas. Alba, 1986. 68 s. Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad. Bettoja / Cornetto, Jo / Anna Maria: Italian Cooking in the Grand Tradirion. The Dial Press, New
York, 1982. In English. 304 p. Clothbinding with dustwrapper. Dustwrapper slightly rubbed on the
edges. Else fine. Illustrated. Bickel, Walter: Fest för finsmakare Historia och kuriosa kring 350 recept. Generalstabens
Litografiska anstalt, 1968. 238 s. Klotband. Gott skick. Illustrerad.
Blomqvist, Hans: Mat och Dryck i Sverige Litteraturöversikt. LTs förlag, 1980. 436 s. Pappband.
Gott skick. Bowen, Carol: Smörgåsar från hela världen. Rabén Prisma, 1997. 80 s. Cartonnageband.
Mycket gott skick. Fotoillustrerad. Brillat-Savarin, J.A.: tre anekdoter. Gothia, 1954. 29 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Bring, Samuel E.: Grönwalls-Nürnbergs bryggerier och Wienerbryggeriet. Almqvist &
Wiksell, 1956. 285 s. Häftad. Häftesomslaget något fläckigt. Häftesomslaget något nött i kanterna.
Ryggen något trasig. Illustrerad. Inlagan fin. Bring, Samuel E.: Hamburgerbryggeriet till 1910.. Almqvist & Wiksell, 1936. 1930 s.
Häftad. Sliten. Illustrerad. Bring, Samuel E.: Münchens bryggeri 1855-1910. Almqvist & Wiksell, 1935. 98 s. Häftad.
Sliten. Illustrerad. Bring, Samuel E.: S:T Eriks bryggeri på Åsögatan 1676-1910 F.D. Neumüllers bryggeri..
Almqvist & Wiksell, 1939. 164 s. Häftad. Något blekt. Fotoillustrerad. Något sliten i kanterna
annars i gott skick. Brown, Dale: Skandinaviskt kök All världens maträtter. Albert Bonniers förlag, 1969. 203 s.
Cartonnageband. Gott skick. Fotoillustrerad. Chandler, Barbara: Köksboken. Forum, 1982. 96 s. Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad.
Dahl, Roald: Roald Dahl's Cookbook. Penguin Books, 1996. In English. 239 p. Wrappered.
Wrapper slightly rubbed at the edges. Illustrated with photos. Dali, Salvador: Dinéerna med Gala Salvador Dalis kokbok. Stureförlaget, 1975. 324 s.
Förlagets dekorerade klotband. Något nött i kanterna. Inlagan fin. Rikligt illustrerad. En fläck på
främre pärmens dekorationsblad.
Du Rietz, Richard: Gastronomisk spegel. Historisk översikt jämte förteckning över svenska
kok- och hushållsböcker fram till 1850. Thulins Antikvariat, Stockholm, 1953. 107 s. Klotband.
Främre och bakre häftesomslag medbundna. Mycket gott skick. Edholm, Lolo (red.): Stora boken om god och billig mat. ICA bokförlag, 1982. 223 s.
Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad. Ekegårdh / Billvall /Lundgren, Edith / Gun / Eva ( red. ): Den bästa efterrätten Över 500 omtyckta,
läckra recept på goda efterrätter av alla slag, uttagna ur ICA-Kurirens efterrättspristävlan. ICA
bokförlag, 1950. Tredje upplagan. 136 s. Klotryggsband. Ryggen blekt. Något nött i kanterna.
Inlagan fin. Fotoillustrerad. 151:a-200:e tusendet. Ekegårdh / Billvall-Lindeen, Edith / Gun (red. ): Den godaste maten Utvalda recept ur ICA-
Kuriren. ICA bokförlag, 1953. Tredje upplagan. 271 s. Klotryggsband. Något nött i kanterna.
Fotoillustrerad. 151:a-200:e tusendet. Escoffier, A.: Escoffiers Stora Kokbok 1-2. Stureförlaget, 1982. 399 s. Dekorerat
skinnimitationsband. Guldornerad. Övre guldsnitt. Mycket fint exemplar. Numrerad faximilutgåva. 2
delar i ett band Essén, Åke W: Tolv kring bordet ur serien Tolv vid bordet.. Allhems Förlag, 1954. 45 s. Häftad.
Gott skick. Illustrerad. Essén, Åke W: Tolv kring bordet en serie kulturhistoriska kåserier i 4 delar. Allhems Förlag,
1954. 45+50+42+31. 4 vol. Häftad. Gott skick. Illustrerad.
Frithiofsson, Bengt: Klassiska krogar En kulinarisk resa i Sverige. Liber Förlag, 1977.
Illustrerad av Rydén Sven. 158 s. Pappband. Gott skick. Illustrerad. Gellerfelt, Mats: Restaurangliv. Sellin & Partner Bok och Idé Ab, 1997. 272 s. Pappband
med skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad. Grenander Nyberg, Gertrud: En charkuterifabrik med tradition Folklivsskildring från 1950-talets
Stockholm. Liber Förlag, 1985. Originalupplaga. 207 s. Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad.
Grieve / Miers, Guy / Thomasina: The Wild Gourmets Adventures in food & freedom.
Bloomsbury Publishing, 2007. In English. 318 p. Decorated boards with dust wrapper. Very good
condition. Richly illustrated. Griffiths, Sally: 100 goda salladssåser. Cordia, 1996. 64 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Illustrerad. Grimlund, Inger: BlåGula Matboken. Informationsförlaget, 1984. 95 s. Cartonnageband. Gott
skick. Rikligt illustrerad. Guérard, Michel: Det smala franska köket. Forum, 1980. 251 s. Cartonnageband. Gott skick.
Illustrerad. Gummerus, Teddy: Lunch med Marco Polos mamma Berättelser om sällsamma måltider..
Carlsson Bokförlag, 1995. Illustrerad av Gunilla Dahlgren. 158 s. Förlagsband. Mycket gott skick.
Illustrerad. Häberli, Peter: Läckert till fest 15 gourmetmenyer. ICA bokförlag, 1988. 57 s. Cartonnageband.
Gott skick. Fotoillustrerad.
Haglund, Elsa: När fisken är fångad. Norstedt och söners förlag, 1973. Illustrerad av Björn
Gidstam. 95 s. Häftad. Illustrerad. Sidorna 71-96 sammanhållet lösa. Haglund, Elsa: Vad markerna ger. Norstedts förlag, 1996. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. 168
s. Cartonnageband. Mycket gott skick. Illustrerad. Haglund, Ole: Möbler og Mad.. Gyldendal, 1935. På danska. 122 s. Klotband. Rikligt illustrerad.
Ryggen blekt. Bunden hos AB Nordiska Bokhandeln, Stockholm. Hällberg, Stefan: Matspråket en lättsmält bok om ord och uttryck i matens värld.. Hällberg
publishing, 1998. Andra upplagan. Illustrerad av Engkvist Olle. 191 s. Cartonnageband. Mycket gott
skick. Illustrerad. Halling, Björn: Måltider och matsedlar. Sellin & Partner Bok och Idé AB, 1994. Illustrerad
av Ingelse Mark. 122 s. Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad. Hambro, Nathalie: Mat för alla sinnen. Forum, 1986. 222 s. Pappband. Gott skick. Illustrerad.
Hampson, John: The English at Table. Britain in pictures. The British People in Pictures.
William Collins of London, 1944. In English. 48 p. Decorated boards with dust wrapper. Richly
illustrated. Good condition. Hansson, Tilda: Nutidsmat och Hemhushållning Husmoderns bok. Natur och kultur, 1952.
Tredje upplagan. 621 s. Dekorerat klotband. Gott skick. Illustrerad. Något sprucken i främre
falsen. Hedlund, C. Nath.: Och här och där små krogar Minnen och episoder från tider med unikt
arbets- och nöjesliv.. Författarens förlag, 1953. 98 s. Häftad. Ryggen något trasig i nedre kanten.
Illustrerad.
Helleblad, Görn: Görn Helleblads köksskola. Prisma, 1998. 179 s. Cartonnageband med
skyddsomslag. Rikligt illustrerad. Mycket fint exemplar. Hellström, Lena: Gästabordet: Eating - Meeting. Art, Design & Dining. A Rendezvous of
the senses in a cultural encounter between Sweden and Finland. Himlajord AB, 2000. In English.
160 p. . Mint. Hemberg, Birgit ( red.): Bonniers kokbok. Albert Bonniers förlag, 2002. 639 s. Förlagsband.
Sliten. Rikligt illustrerad. Henrikson, Alf: Allehanda urkunder om Mat och dryck i redaktion av Alf Henrikson. Gebers,
1973. 262 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad. Namnteckning på försättsbladet.
Exlibris. Henrikson-Abelin, Kerstin: Konservering året runt från frysning till mjölksyrning. Rabén &
Sjögren, 1984. 185 s. Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad. Hicks, Roger: Mexican Cooking Exotic and authentic recipes from Central America.. The Apple
Press, 1991. In English. 96 p. Cased boards with dustwrapper. Dustwrapper slightly foxed. Else
fine. Illustrated. Hirdman, Yvonne: Magfrågan Mat som mål och medel - Stockholm - 1870-1920. Rabén &
Sjögren, 1983. 310 s. Pappband med skyddsomslag. Mycket gott skick. I övrigt ett fräscht
exemplar. Hodell, Björn: Wärdshus förbi. Jokers förlag, 1945. Illustrerad av Ek Olof. 338 s. Häftad.
Häftesomslaget något fläckigt. Något gulnad. Annars ett fint exemplar.
Holmstedt, Nanny: För det finare köket 320 beskrivningar elegant uppläggning. Lars
Hökerbergs bokförlag, 1916. 197 s. Klotryggsband. Bandet något gulnat. Pärmen har några fläckar
och ett lätt brutet hörn. Annars i gott skick. Hsiung, Deh-Ta: Vegetariskt från Kina över 70 läckra recept från Fjärran Östern. Könemann,
1998. 128 s. Häftad. Gott skick. Fotoillustrerad. Järbe, Bengt: Krogarnas Stockholm. Tidens förlag, 1971. 223 s. Pappband. Gott skick.
Illustrerad. Joyes, Claire: Till bords hos Monet. Bonniers, 1994. 189 s. Pappband med skyddsomslag.
Gott skick. Fotoillustrerad. Kagawa, Aya: Japanese Cookbook 100 Favorite Japanese Recipes for Western Cooks. Japan
Travel Bureau, INC., 1973. In English. 198 p. Bound with dust-wrapper. Dustwrapper slightly torn.
Else fine. Illustrated. Knaust, Oscar F.: Mitt etui. Wahlström & Widstrand, 1943. Illustrerad av Åkerblad Ernst.
198 s. Häftad. Gott skick. Ryggen något bucklig. Illustrerad. Krüger, Arne: Salladsboken 268 salladsrecept, 30 salladssåser. ICA bokförlag, 1978. 142 s.
Cartonnageband. Gott skick. Sparsamt illustrerad. Kyrklund, Ulli: Strömming och sill 100 recept på nya och klassiska rätter. Forum, 1992. 95 s.
Cartonnageband. Gott skick. Fotoillustrerad. Laden, Alice: George Bernard Shaws vegetariska kokbok. Forum, 1977. 118 s. Pappband. Gott
skick. Illustrerad. Anteckningar i början av boken.
Landelius, Peter: Guacamole och svenska krusbär En ambassadörs matminnen. Atlantis
Förlag, 1991. 104 s. Pappband med skyddsomslag. Gott skick. Teipmärke på skyddsomslagets
framsida. Larsson, Lena: Lena Larssons matbok Människor-Matlust-Miljöer. Trevi, 1986. 206 s.
Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad. Leary, Helen O: Cocktail tilltugg. Forum, 1990. '79. Cartonnageband. Gott skick. Sparsamt
illustrerad. Lind, Gustaf: Konserveringsbok handledning vid trädgårdsprodukternas och skogsbärens
ändamålsenliga tillvaratagande.. Wahlström & Widstrand, 1912. 149 s. Klotband. Något
gulnad. Illustrerad. Pärmarna något fläckiga. Annars i gott skick. Lindblå, Maud: Sparas kokbok. Tidens förlag, 1983. 248 s. Cartonnageband. Gott skick.
Fotoillustrerad. Anteckningar på försättsbladet. Linderholm, Lena och Gösta: Blå, Blå Lavendel i Provence. Blå Lavendel, 1999. 96 s.
Cartonnageband. Mycket gott skick. Illustrerad. Författarens signatur på försättsbladet. Lindquist, Carol: Bananälskarens kokbok. Mer än 80 snabba och lätta recept. Forum, 1994.
117 s. Cartonnageband. Eftersättsbladet delvis borta.Annars i gott skick. Lloyd-Davies, Victoria: 100 Italienska rätter. Wahlströms, 1997. Tredje upplagan. 63 s.
Cartonnageband. Mycket gott skick. Illustrerad. Lundgren Frisk, Rut: Gammaldags Mat Höst & Vinter. Bra Böcker, 1982. 185 s.
Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad. Lundgren Frisk, Rut: Gammaldags Mat Vår & Sommar. Bra Böcker, 1982. 191 s.
Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad. Lundqwist, Ulf: Det är serverat Möte med matglada människor. Sellin & Partner, 1990.
197 s. Pappband. Mycket gott skick. Illustrerad. Lundqwist, Ulf: Gästabud med Ulf & Kicke Festtraktörerna dukar upp. Välkomna till bords-
Det är serverat. Informationsförlaget, 1997. 250 s. Pappband med skyddsomslag.
Skyddsomslaget fläckat och nött. Annars ett fint exemplar. Fotoillustrerad. Macpherson, Sandra: Dinners in a Scottish Castle The Lady Glentruim. Paul Harris Publishing,
1983. In English. 72 p. . Good condition. Illustrated. Marcus, Adrianne: The Chocolate bible. G.P. Putham's sons New York, 1979. In English. 279 p.
Clothbinding with dustwrapper. Very good condition. Coloured edge. Dustwrapper slightly rubbed
on the edges. Illustrated. Maurer, Anita: Indonesisk mat Recpt från Java, Bali och Borneo för västerlänningar. Sesam,
1973. 48 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. McNair, James: Osträtter. Wahlström & Widstrand, 1989. 95 s. Häftad. Gott skick.
Fotoillustrerad. Medici, Lorenza De: Frukt En passion. Albert Bonniers förlag, 2000. 160 s. Pappband med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett mycket fint exemplar.
Fotoillustrerad. Meidal, Björn: August Strindbergs kokbok. Rabén Prisma, 1998. 239 s. Klotband med
skyddsomslag. Nyskick. Illustrerad. Möller, Christina: Sinnligt & praktiskt en bok att ha i köket. KF, Kooperativa förbundet,
1998. 210 s. Spiralband. Gott skick. Fotoillustrerad. Fliksystem. Newdick, Jane: I krukor och flaskor Årstidernas beprövade recept och goda råd. Sören Fogtdal,
2000. 144 s. Cartonnageband med skyddsomslag. Gott skick. Rikligt illustrerad. Nilson, Siv & Key L: Ombord på öar En gourmetresa till Kosika, Sardinien och kanalöarna.
Natur och kultur, 1991. 239 s. Cartonnageband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Illustrerad.
Nilson, Siv & Key L: Skördefest. LTs förlag, 1982. 138 s. Cartonnageband. Gott skick.
Fotoillustrerad. Nilsson, Rikard: mitt i Maten. Prisma, 1998. 168 s. Pappband med skyddsomslag. Mycket gott
skick. Illustrerad. Nilsson Blom, Ulla-Kerstin: Ostbok Recept Henrik Håkansson Årets Kock 1997.
Ostfrämjandet, 2003. 114 s. Klotband. Mycket gott skick. Fotoillustrerad. Nordström, Tina: Tinas mat 50 recept från programmet i SVT.. Natur och kultur/ LTs förlag,
2002. 96 s. Pappband. Nyskick. Illustrerad. Notaker, Henry: All världens kokböcker med 100 historiska recept. Atlantis Förlag, 1990. 353 s.
Pappband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Illustrerad. Nycop, Margot: Hälsofest-min matfilosofi Nyttig och hälsosam mat kan också vara mat med
smak, krydda, fest och fäg.. Bokhuset, 1984. Andra upplagan. 144 s. Cartonnageband. Gott skick.
Fotoillustrerad. Några fläckar på bakre pärmen. Oliver, Jamie: Den nakna kocken. Albert Bonniers förlag, 2001. 249 s. Klotband med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Fotoillustrerad. Olsson, Brita: Stora boken om bakning. ICA bokförlag, 1985. Originalupplaga. 210 s.
Cartonnageband. Mycket gott skick. Fotoillustrerad. Andra tryckningen. Östberg, Hanna: God Husmanskost. J.A. Lindblads förlag, Uppsala, 1913. Andra upplagan.
162 s. Klotryggsband. Fläckad. Anteckningar på försättsbladet. Något nött i kanterna. Östenius, Asta: Festmåltider 20 menyer och recept. Små hemböcker 5. ICA-förlaget, (utan
årtal). 60 s. Häftad. Gott skick. Ryggen något sliten. Illustrerad. Patten, Marguerite: Stek,Biff & Gryta Nötköttets ABC. Wahlström & Widstrand, 1979.
168 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad. Skyddsomslaget något fläckat. Pieplow, Wilhelm: Årstidernas Mat. Bra Böcker, 1998. 111 s. Cartonnageband. Nyskick. Rikligt
illustrerad. Pihl, Ove: "Har Källarmästarn ett bord ikväll" Klassiska krogar och klassiska recept från ett
svunnet Stockholm.. Page One Publishing, 1998. 109 s. Cartonnageband med skyddsomslag.
Mycket gott skick. Fotoillustrerad. Pihl, Ove: Den nya maten Låt din matberedare hjälpa till att skapa arbetsglädje i köket. Braun.
Page One, 1991. 159 s. Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad. Pourcel, Jacques et Laurent: Cuisine en DUO. Hachette, 1999. In French. 191 p. Clothbinding
with dustwrapper. Very good condition. Illustrated with photos. Rehnbeg-Wretman, Mats-Tore: Gastronomisk kalender 1962. Bonniers, 1961. 157 s.
Klotryggsband med skyddsomslag. Gott skick. Marmorerade pärmar. Dedikation, handskriven.
Illustrerad. Skyddsomslaget något blekt och fläckat. Rehnbeg-Wretman, Mats-Tore: Gastronomisk kalender 1966. Bonniers, 1965. 154 s.
Klotryggsband med skyddsomslag. Gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Marmorerade
pärmar. Illustrerad.
Rehnberg, Mats: Svenska gästabud från alla tider en antologi om svenska mat- och
dryckesseder sammanställd av Mats Rehnberg. Forum, 1963. 206 s. Dekorerat pappband. Gott
skick. Illustrerad. Teipmärke på bakre pärm. Renner, H. D.: Människan och födan Psykologiska synpunkter på våra näringsvanor. Natur och
kultur, 1946. 360 s. Halvklotband. Gott skick. Sandquist-Bolin, Britt: Bonniers nya Kokbok 1000 moderna recept. Albert Bonniers förlag,
1987. 400 s. Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad. Något gulnad. Sandquist-Bolin, Britt: Den nya fisken. Legenda, 1984. 295+register. Cartonnageband. Gott
skick. Illustrerad. Sandquist-Bolin, Britt: Läcker Höst och Vintermat. Bra Böcker, 1997. 127 s. Cartonnageband
med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett mycket fint exemplar.
Fotoillustrerad. Läsexemplar. Sandquist-Bolin, Britt: Läcker Vår och Sommarmat. Bra Böcker, 1997. 127 s. Cartonnageband
med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett mycket fint exemplar.
Fotoillustrerad. Schenk, Karin von: Läcker mat Om läcker mat och matens atmosfär. Hundratalet recept.
Menyförslag. Vinguide.. Svenska Dagbladet / Wahlströms, 1981. 197 s. Cartonnageband. Gott
skick. Illustrerad. Schück, Cathrine: Vintermat. Bonniers Alba, 1997. Illustrerad av Watz Birgitta. 208 s. Pappband
med skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad. Sjunnesson, Kalle: Nå't att äta. Gumaelius, saknas. 128 s. Cartonnageband. Något fläckig.
Inlagan fin. Illustrerad. Söderqvist, Åke: Några säkra nummer i köket recept för alla. Norstedt och söners förlag, 1983.
97 s. Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad. Stenmark, Cajsa: Årstidernas mat. Tidninen Vi, 1990. 158 s. Cartonnageband. Gott skick.
Fotoillustrerad.
Swahn, Jan-Öjvind: Man tager vad man haver Jan-Öjvind Swahn berättar om Cajsa Warg och
serverar ur gamla grytor.. Bra Böcker, 1970. 119 s. Dekorerat klotband med skyddsomslag.
Skyddsomslaget slitet. Rikligt illustrerad. Swartström, Carin (red.): Stora boken om hobbyodling Köksträdgården, läckra recept, bra
förvaring. ICA bokförlag, 1979. 224 s. Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad. Tardini, Ellis: Det godaste till JUL och FEST. Bokorama, 1980. 145 s. Cartonnageband. Gott
skick. Fotoillustrerad. Telegin, Marie Louise: 100 år i Köket - känt folks bästa recept. Författarförlaget Fischer &
Rye, 1989. 128 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Telegin, Marie Louise: Östermalmshallen mattemplet under ett sekel. Consiluim Förlag
AB/Informationsförlaget, 1988. 128 s. Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad. Thackery, William Makepeace: En gourmands anteckningar. Wahlström & Widstrand,
1958. 65 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Tham, Elisabeth: Husmoderns Köksalmanack 1964. Åhlén och Åkerlunds förlag, 1963. 206 s.
Klotryggsband. Gott skick. Något gulnad. Illustrerad. En fläck på försättsbladet. Tham, Ulla: Den nya landskapsmaten. Tidens förlag, 1992. 160 s. Inbunden med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Fotoillustrerad. Thölén, Lennart: Väl bekomme Kulinariska kåserier med råd och recept för herrar i köket..
Wezäta, 1965. 101 s. Pappband. Gott skick. Illustrerad.
Todd, Pamela: Ät och njut med impressionisterna De franska provinsköken sedda med
konstnärsögon. ICA bokförlag, 1998. 192 s. Cartonnageband. Mycket gott skick. Rikligt illustrerad.
Trägårdh, Thomas: Trägårdhs enkla. Atlantis Förlag, 1989. 143 s. Cartonnageband. Gott skick.
Rikligt illustrerad. Anteckningar på försättsbladet. Tunberger, Pernilla: Böckernas mat. Bra böcker, 1980. 247 s. Skinnimitationsband med
skyddsomslag. Gott skick. Rikligt illustrerad.
Vögeli, Werner: Från Emmental till Stockholms slott. Prisma, 2003. 224 s. Cartonnageband
med skyddsomslag. Mycket gott skick. Fotoillustrerad. Dedikation, handskriven. Vowles, Diana: The complete Fish and Shellfish cookbook. New Burlington Books, 1993. In
English. 176 p. . Dustwrapper slightly rubbed on the edges. Else fine. Illustrated. Inscriptions on
endpaper. Over 200 delicious diverse recipes from the world's finest cuisines. Wahlund, Per Erik: Demoiselle Kokboksutgiverskan och restauratrisen Gustava Björklunds liv
och verksamhet. AB Hj. Petterssons bokhandel, Katrineholm, 1991. 45 s. Häftad. Gott skick. Walfridson, Margurite: Marinader & vinägretter. ICA bokförlag, 1998. 121 s.
Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad. Wallström, Tord: Potatiskorv & Pionjärer.Mat och människor i Amerikas svenskbygder
Potato Sausage and Pionneer. People and their Food in the Swedish-American Midwest. With
Summery in English.. Wiken, 1988. På svenska/engelska. 177 s. Pappband med skyddsomslag.
Skyddsomslaget fläckat och nött. Inlagan fin. Fotoillustrerad. med 35 svenskamerikanska
matrecept. Watt, Alexander: Ät gott i Paris- och hemma 50 bistros 100 recept. Berghs Förlag, 1971.
Illustrerad av Steiner Heire. 179 s. Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad. i Weber, Marlis: Baka med fullkorn. Skandinaviska bokförlaget, saknas. 95 s. Klotband med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Fotoillustrerad. Wechsberg, Joseph: Blå forell och Svart tryffel gastronomiska strövtåg. Norstedts Faktapocket,
1986. Illustrerad av Eksell olle. 318 s. Pocket. Gott skick. Illustrerad. Wedel, Anna-Kersti: Bjudningsboken Gott och festligt från förrätt till dessert. Semic, 1998. 76 s.
Cartonnageband. Gott skick. Fotoillustrerad. Westerdahl, Dan: Kokbok på köksmästarnas vis. ICA bokförlag, 1984. 95 s. Förlagsband.
Mycket gott skick. Illustrerad. Wickman, Margareta: GourmetKlubbens fiskkokbok 66 favoritrecept ur Vecko-Journalen. Åhlén
och Åkerlunds förlag, 1979. 66 s. Häftad. Gott skick. Rikligt illustrerad. Widing, Torsten: " En doft ifrån den fina världen. C W Carlssons Tryckeri AB, Vänersborg, 1989.
222 s. Skinnimitationsband med skyddsomslag. Gott skick. Fotoillustrerad. Wilton, Stig: Om ost. Norstedt och söners förlag, 1959. Andra upplagan. 159 s. Pappband. Gott
skick. Illustrerad. Wolter, Annette: Bonniers bok om Pasta Rätter från hela världen: förrätter, huvudfätter, såser
och mycket mer.. Bonnier lexikon AB, 1992. 137 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick.
Illustrerad. Wolter, Annette: Vår tids mat - Fisk Enkla och fina, snabba och mer tidskrävande rätter med fisk
och skaldjur.. Bonniers, 1988. 139 s. Cartonnageband. Mycket gott skick. Illustrerad. Wretman, Tore: Festmeny. Atlantis Förlag, 1980. 167 s. Förlagsband. Wretman, Tore: Nobis-kocken del XXlll Ett resebrev från Loiredalen. Operakällaren,Café
Operaoch Stallmästargården, 1988. 52 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Wretman, Tore: Om den ärbara vällusten Mera mat & minnen. Bra Böcker, 1988. 263 s.
Skinnimitationsband med skyddsomslag. Gott skick. Rikligt illustrerad. Wretman, Tore: Ur främmande grytor Mat från hela världen i urval av Tore Wretman. ICA
bokförlag, 1953. Illustrerad av Roupe Jerry. 136 s. Klotryggsband. Något nött i kanterna. Illustrerad.
Främre falsen sprucken. Yunkers, Nina: Ninas vitlöksbok. Allerbok, 1990. Originalupplaga. 93 s. Cartonnageband.
Mycket gott skick. Illustrerad. Andra tryckningen Zethelius, Ingeborg: Lilla hjälpredan i köket. Lars Hökerbergs bokförlag, 1904. Sjätte
upplagan. 94 s. Privatband. Mycket gott skick. Marmorerade pärmar. Inlagan gulnad och något
fläckad.Klotryggsband med marmorerade pärmar. |