| Kokböcker, Drycker |
|---|
|
Aktiebolaget Stockholms Bryggerier, Museet vid Hornsberg Katalog. Nordisk Rotogravyr, 1939.
24 s. Häftad. Gott skick. Fotoillustrerad. Bisquit Dubouché & Co Jarnac-Cognac. 1951. In French. opaginerad. Wrappered. Good
condition. Illustrated with photos. Inscriptions on endpaper. Bogen om Carlsberg Far og son-Carlsberg i Dag- I Samfundets Tjeneste. Möller&
Landschultz, saknas. Andra upplagan. opaginerad. Häftad. Häftesomslaget något nött i kanterna.
Inlagan fin. Rikligt illustrerad. Den 100-åriga ölfejden Särtryck ur Svensk bryggeritidskrift nr 11/1955. Esselte AB, 1956. 21 s.
Häftad. Gott skick. Kom in på en öl och en smörgås. Pripp-Bryggerierna AB, (utan årtal). 103 s. Pappband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget trasigt. Illustrerad. Ölvännernas matbok. Informationsförlaget, 1985. 79 s. Cartonnageband. Gott skick. En fläck
på bakre pärmen. Skål mina vänner Snapsvisor Kryddning av brännvin Barmästarens bästa. Wahlströms, 1994.
207 s. Cartonnageband. Mycket gott skick. Illustrerad. Andersson, Carl A.: Slottstappning en bok om Europas ädlaste viner och cognac.. Forum,
1945. 169 s. Häftad. Gott skick. Fotoillustrerad. Andersson, Carl A.: Vin och andra drycker. Forum, 1958. 270 s. Klotryggsband. Gott skick.
Illustrerad. Andersson, Carl A.: Vinboken Vinkunskap, Årgångar, Råd hur vi väljer och tempererar vårt vin
till vardagsmiddag och festmeny.. Forum, 1962. Illustrerad av Hellgren Kerstin. 167 s.
Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad. Andersson, Carl A.: Vinets lov. Carlsson & Jönsson Bokförlag AB, 1983. Illustrerad av
Kumlien Bertil. 142 s. Pappband. Gott skick. Illustrerad. Andersson, Carl A.: Vingårdsvandring. Forum, 1953. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. 170 s.
Häftad med pappersomslag. Gott skick. Ouppsprättad. Illustrerad. Andres, Stefan: Tysklands stora viner. Bernces, 1961. 187 s. Gott skick. Skyddsomslaget något
trasigt. Färgat övre snitt. Illustrerad. Med 24 färglitografier av Percy Hennell och 6 kartor av Rudi H.
Wagner. Buller, Michael: The Winemaker's year Four seasons in Bordeaux.. Thames and Hudson,
1991. In English. 157 p. Decorated boards with dust wrapper. Good condition. Dustwrapper
slightly rubbed on the edges. Richly illustrated. Buxton, Nigel: Walking i Wine country. Weidenfeld and Nicolson London, 1993. In English. 256
p. Clothbinding with dustwrapper. Good condition. Illustrated with photos. Cooper, Rosalind: The Wine Book A Guide to Choosing and Enjoying Wine. Willow Books,
1982. In English. 95 p. Cased boards with dustwrapper. Dustwrapper slightly worn. Else fine.
Richly illustrated. Cooper, Rosalind: Värt att veta om vin. Informationsförlaget, 1984. 95 s. Cartonnageband. Gott
skick. Rikligt illustrerad. Dahlman, Hans: Lelle Printers 100 bästa Snapsvisor Nyskrivna Omskivna Avskrivna
Självskrivna. Wahlströms, 1995. 108 s. Cartonnageband. Mycket gott skick. Illustrerad. Davidsson, Kerstin: Münschenbryggeriet En Arbetsplats Under Hundra År. Ordfronts förlag,
1978. 112 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Inlagan fin. Fotoillustrerad. Debuigne, Docteur Gérard: Larousse des vins. Librairie Larousse, 1970. In French. 271 p.
Clothbinding. Good condition. Richly illustrated. Delos, Gilbert: All världens Whisky. Wahlströms, 2000. Originalupplaga. 160 s.
Cartonnageband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Fotoillustrerad. Namnstämpel på
försättsblad,smutstitelblad och titelblad. Fjärde tryckningen Ellsberger, Per: Skotsk Whisky Allt om maltwhisky. Prisma, 1999. 379 s. Pappband med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Rikligt illustrerad. Essén, Åke W: Till sällheten min son, låt visheten dig föra ur serien Tolv till bordet. Allhems
Förlag, 1954. 50 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Frich, Ovre Richter: Boken om vinet. Albert Bonniers förlag, 1929. Illustrerad av Kurt Jungstedt.
144 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Liten skada högst upp på ryggen. Frich, Ovre Richter: Boken om vinet. Albert Bonniers förlag, 1929. Illustrerad av Kurt Jungstedt.
143 s. Halvklotband. Mycket fint exemplar. Marmorerade pärmar. Illustrerad. Främre häftesomslag
medbundet. Pärmarnas insida och försättsbladen är mönstrade. Frich, Ovre Richter: Vinets lov. A.-B. Teat Stockholm ( Axel Tegner ), 1938. 48 s. Pappband.
Illustrerad. Pärmarna något fläckiga.Små siffror i blyerts på bakre pärmen. Frithiofsson, Bengt: Drömprovningen Vinvärldens främsta slott genom sju decennier.. Svenska
Dagbladet, 1987. 95 s. Cartonnageband. Mycket gott skick. Fotoillustrerad. Så blir du
vinkännare. Frithiofsson, Bengt: Vinblad En vinguide. Svenska Dagbladet, 1983. 134 s. Cartonnageband.
Gott skick. Illustrerad. Glamann, Kristof: Bryggeren J.C. Jacobsen på Carlsberg. Gyldendal, 1990. Tredje upplagan.
På danska. 333 s. Förlagsband. Gott skick. Illustrerad. Goldsmith / Hugo, Oliver / Victor: Old English Coffee Houses. Miniature Books / The Rodale
Press, 1954. In English. 32 p. Contemporary decorated boards. Illustrated. Good condition. Granqvist, Carl-Jan: Första vinboken En personlig vägvisare till viner, vingårdatr &
vinodlare. Norstedts förlag, 1988. 164 s. Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad. Häggqvist, Arne: Larsons System Lexikon viner kompletterar systemstes katalog.. Robert
Larson AB, 1971. 108 s. Häftad. Gott skick. Hansen, Erik Olaf: Umgåd med vin. Berghs Förlag, 1987. 198 s. Häftad. Gott skick. Hanson, Neil: Classic Country - Pubs A Camra Guid. Guild Publishing London, 1987. 192 s.
Cartonnageband. Gott skick. Fotoillustrerad. Holmquist, George W.: Rött - Vitt - Rosé. ICA bokförlag, 1991. 121 s. Cartonnageband. Gott
skick. Illustrerad. Holmström, Jan: Vinprovning Allt om Mat:s stora vinprovarskola för alla nybörjare.. Allt om Mat,
1997. 161 s. Cartonnageband. Gott skick. Fotoillustrerad. Hommerberg, Sigge: Vi som går vinvägen. Allhems Förlag, 1966. opaginerad. Häftad. Gott
skick. Illustrerad. Hornickel, Ernst: Die Spitzenweine Europas Eine führung durch die kostbarsten Weingärten
der Welt mit einem Wein-Gotha der grossen Lagen. Seewald, 1963. In German. 223 p. Decorated
boards with dust wrapper. Dustwrapper torn. Else fine. Illustrated. Jackson, Michael: Stora Ölboken. Rabén Prisma, 1994. 287 s. Cartonnageband med
skyddsomslag. Gott skick. Rikligt illustrerad. Skyddsomslaget något fläckat. Jackson, Michael: The World Guide to Beer. Mitchell Beazley, 1979. In English. 255 p. Cased
boards. Good condition. Richly illustrated. Johnson, Hugh: Världens viner. Förnöjelse av vin.Din vinkällare Register Den nya stora
uppslagsboken om viner och vinframställning, vingårdar och vinmakare.. Wahlström &
Widstrand, 1987. 103 s. Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad. Johnson, Hugh: Världens viner. Tyskland Italien Den nya stora uppslagsboken om viner och
vinframställning, vingårdar och vinmakare.. Wahlström & Widstrand, 1987. 129 s.
Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad. Konigsberger, Henry: Channel Hopper's Wine Guide Discovering and Bying Wine in Northern
France.. Berlitz, 1977. In English. 256 p. Wrappered. Good condition. Innehåller kartor. Kramer, Matt: Vettigt om vin.. Legenda, 1991. 196 s. Pappband med skyddsomslag. Nyskick.
Kressman, Edouard: Vinets underbara värld. Forum, 1969. 271 s. Pappband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget fläckat och nött. Krumins-Engstedt, Diana ( red. ): Vin och spirituosa i bild Om vanor och ovanor kring våra
starka drycker som de skildrats i bildkonsten under flera århundraden. Eskilstuna Konstmuseum,
1992. 45 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Leventhal, Josh: Öl från hela världen En vägledning i hur man tillverkar, brygger, provar,
bedömer och dricker öl runtom i världen. Könemann, 2000. 178 s. Klotband med skyddsomslag.
Mycket gott skick. Fotoillustrerad. Liedberg, Nils: Den svenske Bacchus en kavalkad. Lindfors Bokförlag AB, 1960. 180 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Inlagan fin. Illustrerad. Liljenberg, Johan: Johan Liljenbergs Stora Vinbok. Trevi, 1984. 223 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något trasigt. Illustrerad. Löfgren, Svante: Vinets fröjder. Askelin & Hägglund, 1987. 257 s. Pappband. Gott skick.
Mattsson, Christina: Helan går hundrafemtio visor till skålen. Atlantis Förlag, 2002. 367 s.
Dekorerat pappband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Teipmärke på skyddsomslagets
framsida. Nordli, Katarina: Snedsteg i Europas vingårdar. Rabén & Sjögren, 1992. 174 s. Klotband
med skyddsomslag. Mycket gott skick. Fotoillustrerad. Nordquist, Per Eric: Krydda din snaps. ICA bokförlag, 1996. 127 s. Cartonnageband. Gott skick.
Nordström, Alf: Vindragarna. Norstedt och söners förlag, 1975. 208 s. Häftad. Gott skick.
Illustrerad. Odelberg, Wilhelm: Guldet i flaskan Historia kring starka drycker i Sverige. AB Vin-&
Spritcentralen, (utan årtal). . 297 s. Klotryggsband med skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad.
Skyddsomslaget något nött i kanterna. Orizet, Louis: Vinboken all världens viner. Tidens förlag, 1979. 316 s. Dekorerat klotband. Gott
skick. Fotoillustrerad. Oscarsson, Rolf: Hembränning öl-och vinberedning Råd,recept och rättsbegrepp om
alkoholdrycker. Nordic Förlag Örebro, 1973. Fjärde upplagan. 129 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad.
Östling, Erik: Vinberedning. Wahlström & Widstrand, saknas. 94 s. Cartonnageband.
Illustrerad. En liten skada på bakre pärmen annars i gott skick. Ray, Cyril: Alla dessa Drycker Cognac, whisky, likör, gin, rom, akvavit, vodka.. Wezäta, 1977.
134 s. Cartonnageband. Gott skick. Rikligt illustrerad. Ridgway, Judy: En liten bok om VITT VIN. Informationsförlaget, 1995. 60 s. Cartonnageband.
Gott skick. Illustrerad. Simon, André: värt att veta OM VIN. Norstedt och söners förlag, 1968. Illustrerad av Kumlien
Bertil. 200 s. Pappband. Gott skick. Märke efter prislapp på bakre pärmen. Ström, Bo A.: Fars kokbok om konsten att krydda, bränna och blanda.. Williams, 1974.
Illustrerad av Fimbul. 64 s. Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad. Namnteckning på
försättsbladet. Svensson, Haakon: Vin og brennevin Cocktails og andre mixed drinks, fruktvin, sider og öl,
samt bemerkninger om de forskjellige drikkevarers anvendelse.. J. W. Cappelens, 1953. Andra
upplagan. På norska. 308 s. Klotryggsband. Gott skick. Illustrerad. Anteckningar på försättsbladet.
Thölén, Lennart: Konsten att dricka nöjsamt och nyttigt att veta om vin och andra drycker..
Wezäta, 1968. 105 s. Pappband med skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad. Thölén, Lennart: Mosel vinet och floden. Wezäta, 1962. 93 s. Pappband med skyddsomslag.
Skyddsomslaget fläckat och nött. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Thölén, Lennart: Tyska viner. Wezäta, 1963. 140 s. Pappband. Gott skick. Namnteckning på
försättsbladet. Tecknade kartor över de olika tyska vindistrikten av författaren. Topelius, Christer: För gott öls skull ölhistoria och ölhistorier. Gebers, 1967. 191 s. Klotband.
Gott skick. Rikligt illustrerad. Walker, Michael: Stora cocktailboken Allt amatörbartendern behöver veta.. Bonniers, 1982. 96
s. Häftad. Gott skick. Fotoillustrerad. Waugh, Alec: Vin och andra drycker. Albert Bonniers förlag, 1970. 208 s. Cartonnageband. Gott
skick. Fotoillustrerad. Wieselgren, Oscar: Vinet. Wahlström & Widstrand, 1964. Illustrerad av Acke Janson. 185
s. Pappband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Illustrerad. Wieselgren, Oscar: Vinet. Wahlström & Widstrand, 1953. Originalupplaga. 170 s.
Klotryggsband. Mycket gott skick. Wikland, Sten: På butelj och fat en uppslagsbok av Sten Wikland. Norstedt och söners förlag,
1967. Tredje upplagan. 169 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget lagat.
Sparsamt illustrerad. Vinkartor i slutet av boken. Wikland, Sten: Vad är vad på butelj och fat. Vinland, Karlskrona, 1949. Andra upplagan. 268 s.
Klotryggsband. Gott skick. Fotoillustrerad. |