Tillbaka

Kokböcker, Vett och etikett

Evas kalender 1950. Åhlén och Åkerlunds förlag, 1949. 199 s. Klotband. Gott skick. Illustrerad. Blyertsmarkeringar på innehållsförteckning och sid.3.
ID Nr: 103563, SEK 90.

Åkerhielm, Gallie: Konsten att vara värdinna. Lindqvists Förlag, 1948. 158 s. Häftad. Något sliten och fuktskadad.
Illustartioner: Åke Runnström
ID Nr: 100430, SEK 110.

Alfredsson, Karin: Livets fester Bröllop, Dop, Studenmottagning och andra kalas.. Prisma, 1993. Originalupplaga. 216 s. Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad.
Medförfattare: Barbro Henning. Andra tryckningen.
ID Nr: 100438, SEK 90.

Bornstedt, Marianne von: Evas värdinnelexikon.. Bonniers, 1960. Illustrerad av Hellgren Eva. 95 s. Pappband. Gott skick. Illustrerad.
ID Nr: 100428, SEK 75.

Braganti, Nancy: Rätt sätt Europa. Bernces, 1986. 244 s. Cartonnageband. Mycket gott skick. Anteckningar på försättsbladet.
Medförfattere: Elizabeth Devine
ID Nr: 100439, SEK 80.

Foerster, Fr. W.: Levnadskonst En bok för de unga samt deras föräldrar och fostrare.. Fahlcrantz & C.o, 1923. Tredje upplagan. 210 s. Privatband. Gott skick. Marmorerade pärmar. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Fläck på främre häftesomslaget, smutstitelbladet och titelbladet.
Tänkvärda böcker ll. Översättning av Oskar Ahl.
ID Nr: 101458, SEK 130.

Hald, Margareta: Så jag dukar.... Rabén & Sjögren, 1966. Tredje upplagan. 111 s. Klotband. Gott skick. Fotoillustrerad.
Andra tryckningen.
ID Nr: 100435, SEK 125.

Hemberg, Inga: Bjudningsboken med menyer, dukningar och gästbok. Åhlén och Åkerlunds förlag, 1969. 96 s. Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad.
ID Nr: 100436, SEK 70.

Ribbing, Magdalena: Stora Etikettboken Hyfs, umgängeskonst och ytlig bildning. Bokförlaget DN, 2002. 296 s. Pappband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Illustrerad.
ID Nr: 104636, SEK 140.

Sahlin, Gunvor: I all enkelhet. Gruppverksamheten, 1960. 95 s. Häftad. Något gulnad. Något nött i kanterna. Inlagan fin. Illustrerad.
Tredje reviderade upplagan.
ID Nr: 104536, SEK 95.

Söderqvist, Åke: Sällskapsliv Lätt etikett på rätt sätt. Prisma, 1985. 123 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad.
Medförfattare: Ebba Wachtmeister.
ID Nr: 100429, SEK 75.

Stall, Sylvanus: Äktenskapets etik och hygien Mannen, Kvinnan och Barnen. Nordiska Förlags Aktiebolaget, Göteborg, 1938. 314 s. Pappband. Något gulnad.
ID Nr: 103562, SEK 110.

Thompson, C.J.S.: VÄLLUKTERNAS BOK.. Wahlström & Widstrand, 1928. 227 s. Häftad. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar.
Historik över parfymer och vällukter i olika kulturer.
ID Nr: 216373, SEK 250.

Uddenberg, Agneta: Festboken Råd och tips för alla slags kalas. Wahlström & Widstrand, 1998. 192 s. Cartonnageband. Mycket gott skick. Illustrerad.
ID Nr: 100426, SEK 110.

Uddman, Susanne: Brud och bröllopsboken. Ungförlaget, 1992. 96 s. Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad.
ID Nr: 101122, SEK 80.

Westberg, Sigurd: Mina damer och herrar Hjäpreda för festtalare. Bonniers, 1951. Originalupplaga. 120 s. Häftad. Något sliten.
Tionde - elfte tusendet.
ID Nr: 101530, SEK 40.

White, Ingeborg: Bordet är dukat Från Danmark-Finland-Norge -Sverige. ICA bokförlag, 1956. 97 s. Klotryggsband. Gott skick. Fotoillustrerad. Foto i svartvitt och färg. Pärmarna något stötta i nedre kanterna och hörnen.
ID Nr: 100434, SEK 110.

Tillbaka