| Kommunikationer, Bilar |
|---|
|
Classic Convertibles. Magna Books, 1989. In English. 126 p. Bound with dust-wrapper. Very
good condition. Illustrated with photos. Encyclopedia of the Car A unique collection of the world's greatest marques.. Grange Books,
1993. In English. 404 p. . Very good condition. Richly illustrated. Kommunikationer. Kultur Miljövård 1.97. Riksantikvarieämbetet, 1997. 135+8 sidor. Häftad.
Rikligt illustrerad. Gott skick. Söderleden. Stockholms gatunämnd och gatukontor, 1984. På svenska/engelska. 48 s.
Cartonnageband. Rikligt illustrerad. Gott skick. Volvo Amazon. AB Volvo Göteborg tekniska publikationer, 64. 64+bilaga till instruktionsbok.
Häftad. Något gulnad. Ryggen något sliten. En fläck på häftesomslaget. Annars ett fint exemplar.
Åberg, Paul m.fl. ( red. ): Den stora Bilhandboken l-ll Praktisk handbok i bilkunskap. Natur och
kultur, 1954. 842+600. 2 vol. Halvfranskt band. Illustrerad. Del ll : Bakre pärmen lös annars i gott
skick.Dekorerade grå pärmar. Ficka med 1 supplement och 1 broschyr äkta fordtillbehör. Bird, Anthony: Veteranbilar. Tre Tryckare, 1967. 168 s. Dekorerat klotband med skyddsomslag.
Rikligt illustrerad. Gott skick. Pappersomslaget nött Georgano, Nick: Bilen 1886-1930. Bokia, 1985. 232 s. Inbunden med skyddsomslag. Mycket
gott skick. Fotoillustrerad. Harrison, John: Automobilens A. B. C.. Hugo Gebers förlag, 1929. 151 s. Halvklotband.
Marmorerade pärmar. Marmorerat snitt. Främre häftesomslag medbundet. Namnteckning på
insidan av pärmen. Pärmens överkant något blekt.Med 32 planscher och 87 illustrationer i
texten. Johansson, George: När Sverige fick hjul. Natur och kultur, 1992. Andra upplagan. 95 s.
Cartonnageband. Fotoillustrerad. Mycket gott skick. Karlström, Björn (red.): Bilen. Berättelser och fakta. En antologi. Albert Bonniers förlag, 1971.
191 s. Inbunden med skyddsomslag. Rikligt illustrerad. Inlagan fin. Skyddsomslaget något trasigt.
Lagerqvist, Rune: Svenska Vägboken. Forum, 1983. Andra upplagan. 312 s. Cartonnageband.
Illustrerad. Gott skick. Recensionsstämpel. Lindberg, J. Walter: Den moderna automobilen: Motoraggregatet. Åhlén & Söners Förlag,
1934. 485 s. Klotband. Illustrerad. Inlagan fin. Ryggen delvis sprucken i fogarna. Bandet något
slitet. Lindh, Björn-Eric: Saab Bilarna de första 40 åren.. Förlagshuset Norden AB, 1987. 200 s.
Pappband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Fotoillustrerad. Skyddsomslaget något skadat i
ena hörnet. Sedgwick, Michael: Bilen 1930-1950 Historia-Konstruktion-Utveckling. Bokia, 1975. 240 s.
Cartonnageband. Mycket gott skick. Rikligt illustrerad. Sparke, Penny: Bilen en designhistoria 1900-2001. Albert Bonniers förlag, 2003. 255 s.
Inbunden med skyddsomslag. Fotoillustrerad. Mycket gott skick. Recensionsstämpel. Ware, Michael E.: A Roadside Camera. David & Charles Newton Abbot, 1974. In English.
112 p. Bound with dust-wrapper. Illustrated with photos. Good condition. Winberg / Söderström, Lars-Åke / Sverker: Farfars bilar. Levande bilder och dråpliga historier
från bilismens barndom i Hälsingland. LTs förlag, 1979. 117 s. Dekorerat klotband.
Fotoillustrerad. Gott skick. Wise, David Burgess: Klassiska Amerikanska bilar. Vi Bilägare/OK-förlaget, 1980. 189 s.
Inbunden med skyddsomslag. Inlagan fin. Skyddsomslaget något slitet. |