| Kommunikationer, Flyg |
|---|
|
Andrée, Gösta: Sandviks flygning till Kap. En svensk långflygning. Albert Bonniers förlag, 1930.
322 s. Klotband. Mycket gott skick. Utvikbara kartor/planscher. Främre häftesomslag medbundet.
Namnteckning på insidan av pärmen. Fotoillustrerad Björnelund / Hugo, Owe / Ulf (red.): Flygplankort. Försvarsmakten, 1999. 392 s. Häftad. Rikligt
illustrerad. Mycket gott skick. Buraas, Anders: Fly over fly. Historien om SAS. Gyldendal, 1972. På norska. 311 s. Klotband.
Fotoillustrerad. Gott skick. Canby, Courtland: Luftfart. Wahlström & Widstrand, 1965. 118 s. Cartonnageband. Rikligt
illustrerad. Gott skick. Namnteckning på försättsbladet. Cyrus, Allan: På lätta vingar. Från flygplan till helikopter. C.E. Fritzes Bokförlag, 1953. 253 s.
Häftad. Ouppsprättad. Fotoillustrerad. Häftesomslaget något slitet. Fasth / Johannes, Sölve / Torvald (red.): Flygtiga minnen 1. 47 berättelser från det civila flyget.
Allt om Hobby, 1997. 256 s. Cartonnageband. Mycket gott skick. Fotoillustrerad. Gunston, Bill: Modern European Aircraft. Leisure Books, 1985. In English. 61 p. . Richly
illustrated. Good condition. Halliburton, Richard: Den flygande mattan. Lindqvists förlag, 1937. Tredje upplagan. 317 s.
Halvfranskt band. Mycket gott skick. Övre guldsnitt. Fotoillustrerad. Utvikbara kartor/planscher. Halliburton, Richard: Den flygande mattan. Holger Schildts förlagsaktiebolag, 1934. 302 s.
Klotband. Gott skick. Utvikbara kartor/planscher. Fotoillustrerad. Ex Libris: R. Kreuger Halliburton, Richard: Den flygande mattan. Lindqvists förlag, 1937. Tredje upplagan. 317 s.
Halvfranskt band. Fotoillustrerad. Marmorerat snitt. Bandet slitet. Hamre, Leif: Blå - två - hoppa... Holger Schildts förlagsaktiebolag, 1960. 117 s. Klotryggsband.
Gott skick. Hamre, Leif: Klart för flygning. Albert Bonniers förlag, 1961. 120 s. Inbunden. Gott skick. Holmqvist, C.-E.: Flygning. Albert Bonniers förlag, 1940. 249 s. Halvfranskt band. Rikligt
illustrerad. Marmorerade för/eftersättsblad. Marmorerat snitt. Bandet något slitet. Hughes, Arthur J: History of Air Navigation. George Allen & Unwin Ltd, 1946. In English.
154 p. Clothbinding with dustwrapper. Good condition. Illustrated. Folding maps/plates. Wrapper
slightly rubbed at the edges. Lindbergh, Anne Morrow: Norröver till Orienten. Norstedt och söners förlag, 1935. 241 s.
Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något nött i kanterna. Lindbergh, Charles A.: "Vi" Min maskin och jag. Albert Bonniers förlag, 1938. 228 s. Halvfranskt
band. Fotoillustrerad. Övre guldsnitt. Marmorerade för/eftersättsblad. Bandet något nött i kanterna.
Lindbergh, Charles A.: "Vi" Min maskin och jag. Albert Bonniers förlag, 1933. 183 s.
Klotryggsband. Fotoillustrerad. Inlagan fin. Namnteckning på försättsbladet. Bandet något slitet.
Lindbergh, Charles A.: Ett liv. Mina övertygelsers självbiografi. Lindfors, 1982. 462 s. Klotband
med skyddsomslag. Fotoillustrerad. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Lindbergh, Charles A.: Sejren over Atlanten New York med the Spirit of Saint Louis. Thaning
& Appels Forlag, 1954. På danska. 281 s. Häftad med pappersomslag. Skyddsomslaget
slitet. Inlagan fin. Anteckningar på smutstitelbladet. Sprucken i främre falsen. Lorentz, Gunnar: Bernt Balchen den flygande vikingen. Allhems Förlag, 1945. 205 s. Klotband
med skyddsomslag. Illustrerad. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Martin, Harald: Flykten över Atlanten. Atlantflygningarnas historik intill 1936. Albert Bonniers
förlag, 1936. 246 s. Halvklotband. Mycket gott skick. Fotoillustrerad. Främre häftesomslag
medbundet. Möller, Åke: Flygmaskinen som inte kunde flyga. Malmströmer, 2000. 95 s. Häftad.
Fotoillustrerad. Nyskick. Naess, Erling D.: New Horizons. 22,704 Miles from Idlewild to La Guardia April 14 -May 12
1953. unknown publisher, 1953?. In English. 48 p. Clothbinding. Folding maps/plates. Cover
slightly rubbed. End-paper cut off. Pooley, Robert: Pilots Information Guide. Robert Pooley Ltd, 1982. In English. 310 p. Leather-
imitation binding. Illustrated. Folding maps/plates. Very good condition. Inscription on titlepage. Skogsberg, Bertil: Ikaros Flygvapenmusei årsbok 1991. Flygvapenmuseum, Linköping, 1991.
128 s. Klotband med skyddsomslag. Illustrerad. Gott skick. Skogsberg, Bertil: På filmens vingar. Flygfilmens historia i ord och bild. Bra Böcker, 1981. 224
s. Skinnimitationsband med skyddsomslag. Rikligt illustrerad. Gott skick. Skyddsomslaget något
slitet. Sundqvist, Roland: Modellflyg. LTs förlag, 1973. 200 s. Cartonnageband. Illustrerad. Utvikbara
kartor/planscher. Gott skick. Westphall, Povl (red.): Det Danske Luftfartselskab 1918-68. Verldens ældste luftfartselsakb og
dets historie. København, 1968. På danska. 99 s. Pappband med skyddsomslag. Inlagan fin.
Fotoillustrerad. Skyddsomslaget slitet. |