|
40 dessins de Picasso en marge du Buffon.. Jonquičres, Paris, 1957. In French.
48 p. Linenbinding with slip-case. A very fine copy. Folio. Numbered 474/2000. ID Nr:
102970, SEK 5500.
Baron Münchhausens eventyr og rejser. Illustreret af Arne Ungermann. Nyt Nordisk Forlag,
Arnold Busck, Köpenhamn, 1941. På danska. 107 s. Pappband. Ryggen något sliten. Gott skick.
Rikligt illustrerad med bl.a originallitografier. ID Nr: 105108, SEK 400.
Baron Münchhausens märkvärdiga resor och äfventyr till lands och vatten. Ny öfversättning af
V.E. Öman med teckningar af Gustave Doré. C.E. Fritzes Bokförlag, 1875. 198+2 sidor. Dekorerat
klotband. Rikligt illustrerad. Gott skick. ID Nr: 105111, SEK 300.
DALI. De Draeger,. Max Gérard, Le Soleil Noir, 1968. In French. Clothbinding with dustwrapper.
Richly illustrated. Good condition. ID Nr: 105112, SEK 500.
Derričre Le Miroir No. 107 - 108 - 109, Sur 4 murs. Miro, Chagall, Giacometti, Tal
Coat.. Maeght Éditeur, Paris, 1958. In French. 32 including the covers. Wrappered. Good condition.
ID Nr: 216687, SEK 9000.
Derričre Le Miroir No. 151-152, Mai 1965. Les peintures sur carton de Mirķ..
Maeght Editeur, Paris, 1965. In French. 36 pages inkluding covers. Wrappered. A very fine copy. ID Nr: 216686, SEK 4000.
Derričre Le Miroir No. 53 - 54, Steinberg. Mars-Avril, 1953. Éditions Pierre a Feu..
Maeght Éditeur, Paris, 1953. Second edition. In French. 24 p. Wrappered. Very good condition. ID Nr: 216696, SEK 600.
Derričre Le Miroir No. 85 - 86, Braque. Avril - Mai 1956. Editions Pierre ā Feu.. A.
Maeght, Edituer, Paris, 1956. In French. 20 pages inkluding covers. Wrappered. Very good
condition. ID Nr: 216695, SEK 2900.
DERRIERE LE MIROIR. Fondation Maeght - Inauguration. No 155 Décembre
1965.. Maeght, Paris, 1965. In French. 28 p. Loose leaves in slip-case. Very good condition.
Folio. ID Nr: 102980, SEK 1000.
DERRIERE LE MIROIR. Calder. No 190 Févier 1971.. Aimé Maeght, Paris, 1971.
In French. 28 p. Loose leaves in slip-case. Very good condition. Folio. ID Nr: 102981, SEK
1000.
DERRIERE LE MIROIR. TĀPIES. No 168 Novembre 1967.. Maeght, Paris, 1967. In
French. 28 p. Loose leaves in slip-case. A very fine copy. Folio. Including lithographics i color. ID Nr: 102984, SEK 1800.
DERRIERE LE MIROIR. POČTES PEINTRES SCULPTEURS. No 119,. A, Maeght,
Paris, 1960. In French. 31+cover. Loose leaves in slip-case. A very fine copy. Folio. Lithographies
in color. ID Nr: 102983, SEK 6900.
DERRIERE LE MIROIR. Steinberg No192 juin 1971. Maeght Editeur, Paris, 1971. In French.
Loose leaves in slip-case. Richly illustrated. Good condition. 2 original included ID Nr:
107252, SEK 400.
DERRIERE LE MIROIR. Georges Braque. No 71-72 Decembre 1954 -Janvier 1955. 1955. In
French. 20+4 pp. Loose leaves in slip-case. Richly illustrated. Good condition. Includes Derriere
Mon Miroir Chroniques ID Nr: 107256, SEK 650.
DERRIERE LE MIROIR. Editions 1958. No112 1958. 1958. In French. 20 p. Loose leaves in
slip-case. Richly illustrated. Good condition. ID Nr: 107255, SEK 900.
DERRIERE LE MIROIR. TAL COAT. No 64 Avril 1954. Editions Pierre a Feu..
Maeght, Paris, 1954. In French. 16 pages incl. Cover. Loose leaves in slip-case. Folio. Upper right
corner slightly bumped, else in good condition. ID Nr: 102978, SEK 1200.
DERRIERE LE MIROIR. Paul Rebeyrolle. No 163 Mars 1967. 1967. In French. 28+6 pages.
Loose leaves in slip-case. Richly illustrated. Good condition. Includes 8 coloured lithos + Derriere
Le Miroir Chroniques, Mars 1967 ID Nr: 107254, SEK 1500.
DERRIERE LE MIROIR. BAZAINE. No 96-97 Avril - Mai 1957. Editions Pierre a
Feu.. A. Maeght, Paris, 1957. In French. 13 pages incl. Covers. Loose leaves in slip-case. A very
fine copy. ID Nr: 102979, SEK 500.
DERRIERE LE MIROIR. Pol Bury. No191 mars 1971. Maeght Editeur, Paris, 1971. In French.
20 p. Loose leaves in slip-case. Richly illustrated. Good condition. ID Nr: 107253, SEK 300.
DERRIERE LE MIRROIR no 65 Mai 1954. GIACOMETTI. Les Peintures de
Giacometti par Jean-Paul Sartre. Editions Pierre ā Feu.. A. Maeght, Editeur, Paris, 1954. In French.
22 pages including plates and covers. Wrappered. Richly illustrated. A very fine copy. ID Nr:
102528, SEK 1800.
DERRIERE LE MIRROIR. GIACOMETTI. Alberto Giacometti degaine par Olivier
Larronde. Aimé Maeght, Directeur Gérant.. Maeght Éditeur, France, 1961. In French. 28 pages
including plates and covers. Wrappered. Spine/backstrip slightly torn at the top. Else fine. ID
Nr: 102527, SEK 600.
Document aspect 61. Liljevalchs konsthall. Konstens månad 24 aug - 24 sept..
Aspect/Neoprint 194, Sthlm, 1961. Originalupplaga. Opaginerad. Inbunden. Rikligt illustrerad.
Mycket gott skick. Numrerad 304/500. Liten folio. Pärmarna gjorda av folierad naturkork från
Nigeria. Innehåller bifogad, trådhäftad bilaga "EXTRA Press-Aspect på aspect 61. Utgivet som
bilaga till document aspect 61. 10 september 1961. Sammanställt av Karl Otto Zamore." ID
Nr: 104387, SEK 1000.
Drawings by C.F. Hill. Albert Skira, Paris, 1950. In English. 34 pp+25 illustrations. Loose
leaves in slip-case. Richly illustrated. A very fine copy. Folio. Numbered LX/CCL/375 ID Nr:
107257, SEK 1800.
GRAFIK av Torsten Billman, Walther Gube, Karl Helbig.. Föreningen Konsten och
Folket, (utan årtal). Lösa blad i mapp. Gott skick. Innehåller 1 sida text + 8 ark med monterade
originalträsnitt. ID Nr: 105064, SEK 2500.
Julens evangelium. Göteborg, 1956. Illustrerad av Peter Lamberg. Pappband
med kassett. Gott skick. Kassetten något sliten. Numrerad upplaga 35/200 med 15
signerade originallitografier. ID Nr: 1347, SEK 950.
JULENS EVANGELIUM. Evangelium enligt Lukas andra kapitel verserna 1-20..
Tre Tryckare, 1956. Opaginerad. Klotryggsband med kasett. Gott skick. Kassetten något sliten.
Numrerad 105/200 med 15 signerade originallitografier. Liggande folie. ID Nr: 103783, SEK
800.
SOLEILS.. Arts et mčtiers graphiques, Paris, 1947. In French. 125 p. Wrappered.
Richly illustrated. Slightly rubbed on the edges. Else fine. Folio. ID Nr: 102985, SEK 800.
Träsnitt ur Svenska Kistebref från 1700- och början af 1800 talen. Utgifna af
Föreningen Original-Träsnitt.. Stockholm, 1916. 10+2+2 sidor. Lösa blad i mapp. Mycket fint
exemplar. Numrerad 142/200. Innehåller 13av 16 planscher. ID Nr: 104903, SEK 600.
Verve, Revue artistique et littéraire, Directeur: Tériade, Vol. VIII, Nos 31 et 32.
Carnets intimes de G. Braque.. Éditions de la Revue Verve, Paris, 1955. In French. 157 p.
Contemporary decorated boards. Spine/backstrip slightly rubbed. Corpus fine. ID Nr:
216698, SEK 4500.
VERVE. Vol. VI, No 24. CONTES DE BOCCACE. Lavis de Marc Chagall. Textes de Jacques
Prévert de Frantz Calot et Légendes.. Éditions de la Revue VERVE, Paris, 1950. In French. 69 p.
Wrappered. Richly illustrated. Good condition. Including original lithos. Peintures du
manuscrit des ducs de Bourgogne Bibliotheque de L'Arsenal, manuscrit no 5193. ID Nr:
102953, SEK 3000.
XX e Sičcle. LA RÉVOLUTION DE LA COULEUR. Nouvelle serie - XXIIe Année - No 15. Noël,
Paris, 1960. In French. 146 p. Wrappered. Cover slightly rubbed on the edges. Spine/backstrip
slightly torn at the top. Richly illustrated. Lower right corner slightly bumped. With original colour
lithograph by Manessier. ID Nr: 102943, SEK 500.
XX e Sičcle. UN SIČCLE D'ANGOISSE. Nouvelle série - XXVI e Année - No 23 - Mai
1964.. Gualtieri di San Lazzaro, France, 1964. In French. Wrappered. Very good condition. Original
lithograph by Max Ernst as cover. Not paginated. ID Nr: 102669, SEK 1500.
XX Sičcle. VINGTANS AVANT. Nouvelle série - XXI e Anneé - No 13 Noël 1959..
Gualtieri di San Lazzaro, France, 1959. In French. Wrappered. Richly illustrated. Including 10
original litographs by Kandinsky, Ernst, Magnelli, Arp, Laurens and others. Upper right corner
slightly bumped. Else i very good condition. ID Nr: 102670, SEK 5000.
XXe Sičcle. Art et Poesie depuis apollinaire. Nouvelle série - No 3 (double) Juin
1952.. Gualtieri di San Lazzaro, France, 1952. In French. 88 p. Wrappered. A very fine copy.
Includng original lithographies by Mirķ, Calder, Michaux and Giacometti. ID Nr: 102580, SEK
3300.
XXe Sičcle. NUMÉRO 42. 1974. Nouvelle serie, XXXVIe Année, No 42, Juin 1974..
Societe Internationale D'Art Xxe Siecle, Paris, 1974. In French. 192 p. . Richly illustrated. Very good
condition. Including 3 original lithos, by R. Lindner, D. Tanning and Max Ernst. No jacket. ID
Nr: 103111, SEK 2000.
Afzelius / Berendsohn / Matthias, Nils / Walter / Lisa: Trettio Drömmar en antologi.
Bibliofila Klubben, 1950. 181 s. Lösa blad i mapp. En av 15 exemplar avsedda för Bibliofila
Klubbens medlemmar. Innehåller 8 gravyrer. Handskriven tillägnan från Lisa Matthias till
bokvännen Knut Hagberg. Mappens rygg med lätta bruksspår, annars är allt i mycket gott skick Illustrationer av Mario Prassinos, Paris. Innehåller verk av bl.a Swedenborg, Lichtenberg,
Törneros, Baudelaire, de Maupassant, Strindberg, Lagerlöf, Gorkij och Proust m.fl ID Nr:
106368, SEK 1200.
Anthonioz, Michel: VERVE. The ultimate review of art and literature (1937-1960).
Harry N. Abrams, Inc. Publishers, New York, 1988. In English. 397 p. Clothbinding with
dustwrapper. Richly illustrated. Very good condition. ID Nr: 103184, SEK 1000.
Asbjørnsen / Moe, P. Chr. / Jørgen: Brudprovaren. Erotiska folksagor från Norge..
1978. 172 s. Dekorerat klotband med kassett. Rikligt illustrerad. Fint exemplar. Numrerad 130/360.
Illustrerad med 18 signerade och numrerade linoleumsnittnitt av Svenolov Ehrén. Urval
och inledning Oddbjörg Högset. Svenskt förord av Bengt af Klintberg. Översättning av Bengt
Berg. ID Nr: 104649, SEK 1600.
Bloc, André: ART D'AUJOURD'HUI. Revue D'Art contemporain. Série 3. No 1.
Décembre 1951.. Edition de l'Architecture d'Aujourd'hui, Boulogne-sur-Seine, 1951. In French. 32
p. Wrappered. Richly illustrated. Good condition. ID Nr: 104086, SEK 350.
Boberg / Sahlin, Ferdinand / Carl: BILDER FRÅN BRUK OCH GRUVOR I
BERGSLAGEN. Teckningar av Ferdinand Boberg. Text av Carl Sahlin. Utgivna med anledning av
Bergshögskolans i Stockholm Sekeljubileum.. Norstedt och söners förlag, 1921. 29+63 sidor.
Dekorerat helskinnband. Inre denteller. Guldsnitt. Guldornerad. Marmorerade för/eftersättsblad.
Folio. Rikligt illustrerad med 63 planscher. Allt i gott skick. ID Nr: 103023, SEK 1000.
Boëthius, Gerda: ZORN människan och konstnären. Konst och Kultur AB / Stureförlaget AB,
Stockholm, 1977. 239 s. Skinnimitationsband med kassett. Rikligt illustrerad. Guldornerad.
Guldsnitt. Inre denteller. Numrerad 27/100. Extra skyddsplast som omslag. Mycket fint
exemplar ID Nr: 105341, SEK 300.
Bohm, Gösta: Skärvor.. Tryck och Papper, Ljusdal, 1968. 93 s. Dekorerat
pappband. Rikligt illustrerad. Mycket gott skick. Innehåller dedikation från författaren, samt 8 av
linoliumsnitten signerade. Tryckt i 650 exemplar. ID Nr: 216689, SEK 500.
Böttiger, John: KONSTHISTORISKA UPPSATSER AF JOHN BÖTTIGER. UTGIFNA TILL HANS
60-ÅRSDAG DEN 25 MARS 1913 AF VÄNNER.. P. Palmquists Aktiebolag, Stockholm, 1913. 131 s.
Bunden av hofbokbindare Gustaf Hedberg. Guldornerad rygg. Upphöjda bind. Marmorerade
pärmar. Mycket fint exemplar. Med Elly Bells exlibris och Adolf Bellanders namnteckning 1913.
Innehåller bl. a. inklistrade illustrationer. ID Nr: 215938, SEK 550.
Breton / Duchamp, André / Marcel: Le Surréalisme en 1947. Exposition Internationale du
Surréalisme. Pierre A Feu, Maeght Éditeur, Paris, 1947. First edition. In French. 141+plates.
Wrappered with dustwrapper and slip-case. Richly illustrated. The main part of the well known
artwork by Duchamp, mounted on front cover, is missing. Number 681/999. 25 original prints, 6 in
colour, inclouding first colour litho by Miro. 5 original etchings, 2 original woodcuts and 12 black an
white lithographs ID Nr: 107259, SEK 26000.
Chagall, Marc: VITRAUX POUR JÉRUSALEM. Introduction et notes de Jean
Leymarie.. André Sauret, Monte Carlo, 1962. In French. 211 p. Clothbinding with dustwrapper.
Richly illustrated. Dustwrapper slightly rubbed on the edges. Else fine. ID Nr: 103130, SEK
14000.
Cooper, Douglas: PABLO PICASSO. LES DÉJEUNERS.. Éditions Cercle D'Art,
Paris, 1962. In French. 168 p. Linenbinding with slip-case. Richly illustrated. Slipcase slightly
bumped at the top. Else a fine copy. ID Nr: 104107, SEK 2100.
Czwiklitzer, Christoph: WERKVERZEICHNIS DER PICASSO-PLAKATE. Erster Teil
: Original-Plakate von 1948 bis 1966. Zweiter Teil : Im Reproduktionsverfahren hergestellte Plakate
von 1939 bis 1970.. Art-C.C/Spadem, Paris, 1970. In German. 15+360 pages. Clothbinding with
dustwrapper. Richly illustrated. Very good condition. Numbered 84/1000. ID Nr: 103136,
SEK 850.
Derouet / Boissel, Christian / Jessica: Kandinsky. Oeuvres de Vassily Kandinsky
(1866-1944). Collections du Musee National D'Art Moderne, 1985. In French. 495 p. Wrappered.
Richly illustrated. Small spot on front cover, else in good condition. ID Nr: 104900, SEK
1900.
Dominguin, Luis Miguel: PABLO PICASSO. TOROS Y TOREROS. Texte de Luis
miguel Dominguin et une etude de Georges Boudaille.. Editions Ceicle d'art, 1961. In French.
Decorated clothbinding with slip-case. Richly illustrated. A very fine copy. ID Nr: 103113,
SEK 6000.
Eklund, Hans: Saltsjöbaden-Duvnäs till Skalmsund och Yxlan via Sandhamn. Signum, 1988.
Illustrerad av Olle Nyman. 95 s. Linneband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Rikligt
illustrerad. Numrerad bibliofilupplaga 35/190. Med signerad originallitografi. ID
Nr: 188, SEK 1200.
Eluard, Paul: LE DUR DESIR DE DURER. Avec 25 dessins originaux et un
frontispice en couleurs de MARC CHAGALL.. Arnold-Bordas, Paris, 1946. First edition. In French.
Loose leaves in slip-case. A very fine copy. Folio. 25 original + frontespiece by Marc Chagall.
ID Nr: 102579, SEK 22000.
Engblom, Sören: RUNE JANSSON.. Signum, 1988. 95 s. Rikligt illustrerad.
Numrerat exemplar 44/190. Innehåller signerad och numrerad originallitografi. Förlagets
linneband med skyddsomslag och kassett. Mycket gott skick. ID Nr: 104037, SEK 1100.
Ernst, Max: LA BREBIS GALANTE. Benjamin Peret.. Les editions premieres,
Paris, 1949. First edition. In French. 119 p. Wrappered. A very fine copy. Numbered 285 / 300.
Including 3 original color etchings, including title, one lithograph and 22 full-page illustrations. ID Nr: 102590, SEK 42000.
Forestier, Sylvie: Marc Chagall. De monumentala glasmålningarna.. IPC, International
Publishing Company, Örebro, 1988. 205 s. Dekorerat skinnimitationsband. Bibliofilupplaga.
Guldsnitt. Guldornerad. Rikligt illustrerad. Numrerat exemplar, L1. Saknar skyddsomslag, annars i
mycket gott skick ID Nr: 103074, SEK 450.
Gobineau, Arthur de: Livet på resa. Bibliofila Klubben, Stockholm, 1953. 84 s.
Halvklotband. Mycket fint exemplar. Numrerad 177/222. Innehåller 7 signerade originaletsningar
samt en karta ID Nr: 217333, SEK 1000.
Haskel, Karl: AXEL FRIDELL BILDER 1-2. Katalog över Axel Fridells grafiska verk..
Föreningen för Grafisk Konst/Skogs Boktryckeri AB, 1986-89. 371+551 sidor. 2 vol.
Skinnimitationsband med kassett. Rikligt illustrerad. Mycket fint exemplar. Numrerad upplaga
6/120. Innehåller 3 originaletsningar. ID Nr: 104644, SEK 2800.
Hernandez, Jose: El gaucho Martin Fierro. Ciordia, Espiga, 1968. In Spanish.
Illustrated by Maria A. Ciorda. 252 p. Beautiful binding in cow skin with stamped drawing. Bibliofile
edition. A very fine copy. Biografia, Estudio y vocabulario José Roberto del Rio - Elias
Carpena - Ernesto Morales. ID Nr: 214277, SEK 500.
Hjert / Hjert, Svenolof / Bertil: CARL LARSSON. Grafiska verk, en komplett katalog.
Graphic works, a complete catalogue. Graphische werke, ein kompletter katalog. Oeuvres
graphiques, un catalogue complet.. Hjert & Hjert, Uppsala, 1983. På
svenska/engelska/tyska/franska. 261 s. Guldornamenterat klotband. Rikligt illustrerad. Mycket gott
skick. Saknar skyddsomslag. ID Nr: 104494, SEK 400.
Hjert / Hjert, Svenolof / Bertil: ZORN. Engravings. A complete catalogue. Etsningar.
En komplett katalog.. Hjert & Hjert, Uppsala, 1980. På svenska/engelska. 192 s. Klotband
med skyddsomslag. Guldornerad. Rikligt illustrerad. Skyddsomslaget något nött i kanterna.
Annars ett fint exemplar. ID Nr: 104493, SEK 750.
Hultén, C.O.: GALERIE LEGER 20 Oktober - 8 November 1962. Malmö Sučde.
Preface Christian Dortremont.. Forsells Boktryckeri/Offsetlito, Malmö, 1962. På svenska/franska.
Lösa blad i mapp. Mycket gott skick. Numrerat exemplar 328/375. Innehåller originallitografier
inklusive omslag. ID Nr: 102672, SEK 2500.
Jong, Jacqueline de (ed): The SITUATIONIST. 6 Les Temps Situationistes No.6. Čdition
Parisienne.. Rhodos-International Science Publishers, Clot, Bramsen et Georges, 1967. In
French. Wrappered. A very fine copy. Includes 33 original colour lithographs. Covers by Ulf
Trotzig. Jong, Hannelore, Martinez, Jorn, Lublin, Gamarra, Voss, Segui and others. ID Nr: 102578, SEK 3900.
Jurell, Torsten: RÖTT BLOD VIT FROST / PUNAVERTA VALKOISTA HALLAA
Bildtexter Carsten Palmaer / Kuvatekstit Carsten Palmaer Käänös Santavouri. Mannerheim &
Mannerheim, 1984. På Svenska/finska. opaginerad. Häftad med pappersomslag och kassett. Nr
52/200. Signerad av Torsten Jurell. Innehåller även signerat originalträsnitt. ID Nr: 105174,
SEK 950.
Larsson, Carl: ANDRAS BARN. 32 målningar med text af Carl larsson.. Albert
Bonniers förlag, 1913. 4+20+31 sidor. Samtida dekorerat skinnband. Guldornerad rygg.
Marmorerade för/eftersättsblad. Rikligt illustrerad. Folio. Samtliga 31 planscher monterade på
svarta ark med barnens namn i förgylld text under. Plansch 32 är själva titelsidan. Lätt stötta nedre
hörn och liten reva i marginalen i textens fjärde ark, annars i mkt gott skick. Bunden hos "
A.Bol.C.E.Fritzes, K. Hofbokhandel, Stockholm " ID Nr: 103040, SEK 1900.
Limbour, Georges: ANDRÉ BEAUDIN. Texte de Georges Limbour.. Éditions
VERVE, Paris, 1961. In French. Decorated boards with dust wrapper. Richly illustrated.
Dustwrapper slightly torn. Else fine. Not paginated. Including 8 original lithos. ID Nr: 104058,
SEK 1900.
Linde, Ulf: Bo Larsson. Författarförlaget, 1987. Dekorerat klotband. Nyskick.
Numrerad bibliofilupplaga 117/200. Med signerad serigrafi. Band och kasett utförda av Herzogs
Bind. ID Nr: 191, SEK 900.
Linderholm, Lena och Gösta: Om livets fröjder. Tredje boken.. Förlag Blå
Lavendel, waxholm, 1996. Bibliofilupplaga. Snoddmapp, signerad av Lena och Gösta Linderholm,
nr 148/225. Komplett innehållande signerad kokbok, rikligt illustrerat cartonageband, 168 sidor + 2
signerade och numrerade litografier + 2 CD skivor + fransk lavendeltvål + 1 konstkort. Följebrevet
finns kvar. ID Nr: 104745, SEK 2600.
Mallet, Robert: LA CHATELAINE DE COUCY ou Pas de Morale sans Amour. Avec
trois Lithographies de Lars Gynning.. Éditions de L´Ancre D´Or, Paris, 1950. In French. 11+1+3
pages. Wrappered with dustwrapper. Illustrated. Dustwrapper slightly torn. Else fine. Numbered
43/51/240. ID Nr: 105063, SEK 500.
Malraux, André: LA VOIE ROYALE - L'ESPOIR - LA TENTATION DE L'OCCIDENT -
LA CONDITION HUMAINE - LES CONQUERANTS - LE TEMPS DU MEPRIS - LES NOYERS DE
L'ALTENBURG Éditions Lidis.. Imprimerie Nationale, 1961-1962. In French.
158+464+120+292+202+75+177 pages. Decorated full-leather binding. Blind-stamped. Gilt-
ornamented. Richly illustrated. A very fine copy. Includes original lithos in full color by Walter
Spitzer. Numbered copy (2404). Titlepages printed in red and black. Complete edition in 7
volumes. ID Nr: 102947, SEK 5000.
Matz / Johansson, Edvard / Stig: Målaren Gustav Rudberg.. Carlsson Bokförlag,
1989.. 151 s. Linneband med skyddsomslag. Rikligt illustrerad. Mycket fint exemplar. Signerad
bibliofilupplaga nr 158/200. Innehåller signerad originallitho. ID Nr: 104495, SEK 1200.
Maurois / Léger, André / Fernand: Mon ami Léger. Comment je concois la figure
par Fernand Léger.. Louis Carré, Paris, 1952. First edition. In French. 44 p. Wrappered with
dustwrapper. Richly illustrated. A very fine copy. Complete with all original lithos. ID Nr:
103076, SEK 3500.
Meyer, Tove: I EN HAVE DERHJEMME. Digt Tove Meyer. Traesnit Frank Rubin..
Privattryk, 1953. På danska. Klotryggsband. Folie. Numrerad 30/40. Boken signerad av Frank
Rubin. Innehåller originalträsnitt. Ovanlig. ID Nr: 105176, SEK 3500.
Michaux, Henri: PEINTURES ET DESSINS. Avec un avant-propos et des
Légendes Extraites de L'oeuvre poetique de L'Auteur.. Point du Jour, Paris, 1946. In French.
12+43+6 pages. Cased boards with slip-case. Richly illustrated. A fine copy. Numbered
586/900. ID Nr: 103109, SEK 5700.
Millroth, Thomas: ENDRE NEMES. Med avsnitt ur Brännpunkt (1964) och ur
Notisböcker 1971-75 (1984) av Peter Weiss samt ett urval katalogförord och artiklar från 1960-
1980-talen av Endre Nemes.. Liber Förlag, 1985. 222 s. Dekorerat klotband med kassett.
Bibliofilupplaga. Numrerat exemplar 31/150. "Bibliofilbandet innehåller en av två litografier
av Endre Nemes, signerade och numrerade 1/150-1/150. bandet är utgivet i 300 exemplar." Detta
band innehåller litografin "Förväntningsfull samvaro." ID Nr: 104652, SEK 950.
Mirķ, Joan: DIBUJOS Y LITOGRAFÍAS. Papeles de son Armands. Ano II. Tomo VII.
Num XXI.. Colleccion Juan de Juanes, New York Graphic Society, Palma de Mallorca, Nueva York.,
1957. In Spanish. 157 p. Loose leaves in slip-case. Richly illustrated. A very fine copy. Numbered,
no 59./738. With slipcase. Including 3 original lithos, one signed by Mirķ. ID Nr: 103140,
SEK 38000.
Moore, Henry: Heads Figures and Ideas.. George Rainbird, The Curwen Press
London and The New York Graphic Society, 1958. First edition. In English. 64 p. Cloth-spine
binding with dust-wrapper. Richly illustrated. Dustwrapper slightly rubbed on the edges. Else fine.
Folio. Includes 1 colour auto-lithograph. ID Nr: 104517, SEK 3000.
Musset, Alfred de: TIZIANELLO. Eine Novelle. Rösl & Cie, München, 1920. In
German. 55 p. Cloth-spine binding. Covers slightly worn. Corpus fine. Numbered 413/540. "Mit 6
Radierungen von F. Heubner" ID Nr: 217336, SEK 1000.
Nielsen, Palle: JEREMIAS KLAGESANGE. 20 traesnit af Palle Nielsen.. Den
danske Radeerforening, 1963. På danska. Klotryggsband. Rikligt illustrerad. Mycket gott skick.
Opaginerad. Numrerad 234/600. Signerad. ID Nr: 103138, SEK 1900.
Nordström, Folke: NATURENS ÖGA. Rune Pettersson, en uttolkare av den
lappländska fjällvärlden.. Carlsson Bokförlag, 1992. 191 s. Dekorerat pappband med
skyddsomslag. Bibliofilupplaga. Gott skick. Numrerat exemplar 57/150. Boken signerad av Folke
Nordström och Rune Pettersson. Innehåller 2 färglitografier, numrerade och signerade av Rune
Pettersson. ID Nr: 104653, SEK 1200.
Peignot / Lejard, Charles / André: AMG 64. Arts et Métiers Graphiques. 15
Septembre 1938. Numéro 64.. Arts et Métiers Graphiques, Paris, 1938. In French. 70 p.
Wrappered. Richly illustrated. Good condition. ID Nr: 105175, SEK 350.
Picasso, Pablo: LINOCUTS. Introduction by W. Boeck.. Thames and Hudson,
London, (not dated). In English. Linenbinding with slip-case. Richly illustrated. A very fine copy. Text
+ all 45 reproductions. ID Nr: 103131, SEK 19000.
Picasso, Pablo: SUENO Y MENTIRA DE FRANCO. 1939. In French. 2 pages and
one plate text + 18 engraved plates. Wrappered with dustwrapper and slip-case. Folio. Numbered :
"Exemplaire No H.C. X / XVII w." With blue signature stamp "Picasso". ID Nr: 104327, SEK
195000.
Pierre / Corredor-Matheos, José / José: Céramiques de Mirķ at Artigas.. Maeght,
Paris, 1974. In French. 229 p. Clothbinding with dustwrapper and slip-case. Richly illustrated. A
very fine copy. Including double paged original lithos. ID Nr: 103078, SEK 1000.
Pieyre de Mandiargues, André: CHAGALL.. Forum, 1976. 215 s. Rikligt illustrerad.
Innehåller originallitografi, "Den gröna floden" 1974. Numrerat exemplar 905/2000. Förlagsband
med skyddsomslag och kassett. Mycket gott skick. ID Nr: 104036, SEK 850.
Quinn, Edward: MAX ERNST. With 683 illustrations, 356 in colour.. Thames and
Hudson, London, 1977. In English. 444 p. Clothbinding with dustwrapper and slip-case. Richly
illustrated. Very good condition. Numbered 513/750. ID Nr: 103142, SEK 1700.
Ramié, Suzanne / Georges: KERAMIK AV PICASSO. Galerie D'Art Latin,
Karlavägen 58, Stockholm. Editions d'Art, Albert Skira, S.A. Genčve, 1948. Lösa blad i mapp.
Mycket gott skick. Innehåller 18 monterade färgreproduktioner av Picasso. Mappen med
transparent skyddsomslag. ID Nr: 102671, SEK 2700.
Raynal, Maurice: PEINTRES DU XX e SIČCLE.. Albert Skira, Geneve, 1947. In
French. Loose leaves in slip-case. Spine/backstrip slightly torn at the edges. Else fine. Folio. 37
pages text + 53 color prints. "Cet album consacre aux peintres du XX e siecle, compose
de 53 planches en coleurs, a ete acheve d'imprimer sur les presses de roto-sadag a Geneve, le
20 Novembre 1947, pour Albert Skira, editeur a Paris." ID Nr: 102986, SEK 1300.
Ris-Paquot, : HISTOIRE DES FAĪENCES DE ROUEN. Pour servir de guide aux
recherches des collectionneurs, ouvrage avec texte. Orné de 60 planches mises en couleur a la
main, par Ris-Paquot, artiste peintre.. Eugene Delaroque, Paris, 1870. In French. 45 pages with
text + 60 coloured plates. Loose leaves in slip-case. Slightly rubbed on the edges. Spine/backstrip
torn. Signed by hand by Ris-Paquot, No 239/500. ID Nr: 103244, SEK 6500.
Romdahl, Axel L.: Carl Larsson som etsare. , 1913. Halvklotband. Mycket gott skick.
Med originaletsning. ID Nr: 187, SEK 2200.
Rosenquist / Goldman, James / Judith: Welcome to the Water Planet and House of Fire 1988-
1989. Essay by Judith Goldman. Heland Wetterling Gallery, Stockholm Sweden 12 December
1989 to 28 January 1990.. Tyler Graphics Ltd, Mount Kisco, New York, 1989. In English. 48 p.
Wrappered. Richly illustrated. Good condition. ID Nr: 103240, SEK 250.
Sabartés, Jaime: PICASSO : TOREROS With four original lithographs.. André
Sauret, Monte-Carlo, 1961. In English. 154 p. Decorated cloth binding. Richly illustrated. No jacket.
Else a very fine copy. ID Nr: 103063, SEK 19000.
Schneider, René: L´ART FRANCAIS. LES PATRIES DE L´ART, I - III.. Henri Laurens, Paris,
1925 - 1930. In French. 244+228+224+240+236+250 pages. 3 vol. Contemporary half-leather
binding. Illustrated. Raised bands. Exlibris. Slightly rubbed on the edges. Vol 1 : MOYEN
AGE, Origines - Art Roman - Art Gothique du XIII siécle. + Fin du Moyen age - Renaissance. Vol 2 :
XVII Sičcle ( 1610 - 1690 ). + XVIII Sičcle ( 1690 - 1789 ). Vol 3 : XIX SIČCLE, Du Classicisme
Davidien au Romantisme. + XIX ET XX SIČCLES, Du réalisme ā notre temps. ID Nr:
215954, SEK 600.
Searle / Roy / Bornemann, Ronald / Claude / Bernd: LA CARICATURE. Art et
manifeste. Du XVIe sičcle ā nos jours.. Skira, 1974. In French. 279 p. Clothbinding. Richly
illustrated. Good condition. No jacket. ID Nr: 103185, SEK 750.
Steinlen, Th.: DES CHATS. IMAGES SANS PAROLES.. Ernest Flammarion, Paris, 1898. First
edition. In French. 28 p. Cloth-spine binding. Slightly rubbed on the edges. Slightly spotted. Corpus
nearly loose from spine. Else fine ID Nr: 102974, SEK 4400.
Strömbom, Sixten: HUGO BIRGER. EN LEVNADSTECKNING.. Wahlström & Widstrand,
1947. 347 s. Samtida halvfranskt band. ID Nr: 215936, SEK 280.
Ting, Walasse: TING 10-26 Oktober 1963. Gallerie Birch, Admiralgade 25
Köpenhamn.. 1963. In English. Loose leaves in slip-case. Richly illustrated. Very good condition.
10 original lithographs including cover. Numbered 303/1000. ID Nr: 102668, SEK 600.
Veslen, Börje: Skuggorna. Fragment ur ett händelseförlopp på ännu okänd tid och plats. 15
Originallitografier. 1945-1946. Lösa blad i mapp. Mappen sliten med trasig rygg, men
bladen i mycket gott skick. Handskriven dedikation till Ragnar Hoppe från konstnären på mappens
framsida. Litografierna signerade. Tryckt i 200 exemplar. ID Nr: 200, SEK 4800.
Weber, Wilhelm: A HISTORY OF LITHOGRAPHY. With 226 illustrations, 20 in full color..
Thames and Hudson, London, 1966. Second edition. In English. 259 p. Clothbinding with
dustwrapper. Richly illustrated. Small damage in right margin (3 mm), page 95/96. Else in VG
condition/as new. ID Nr: 102667, SEK 500.
Weidenhaus / Krumsdorf, Elfriede / Edwin: Das Lachen des Grossen Pan und andere
Panische Geschichten von Edwin Krumsdorf. Illustriert mit 8 Original - Lithographien von Elfriede
Weidenhaus. Zikaden Presse, Wiesbaden, 1959. In German. 28 p. Decorated boards. Good
condition. Signed by hand, and numbered 402/500 ID Nr: 107327, SEK 1900.
Weiss, Peter: DIAGNOS. Bo Cavefors, 1963. Originalupplaga. 106 sidor + portfölj
med planscher. Originalpappband med skyddsomslag + portfölj/pappmapp med 7
collageplanscher. En plansch saknas. Boken och planscherna i gott skick men pappmappen
fläckad med nötta kanter. "Denna portfölj med 8 collage av Peter Weiss, medföljer boken
DIAGNOS och får ej säljas separat." ID Nr: 105292, SEK 1800.
Werner, Gösta: Evert Taube-Sällskapet. Årsskrift 1990. Gösta Werner Bilder till
Evert Taubes visor.. Gallerie Aix, Stockholm, 1989. 51 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Gott skick.
Innehåller 2 osignerade originallitografier. ID Nr: 105065, SEK 1500.
Zahle, Erik: Konsthantverk och konstindustri i Norden.. AB Svensk Litteratur, 1961.
300 s. Dekorerat klotband. Rikligt illustrerad. Gott skick. Saknar skyddsomslag. ID Nr:
104648, SEK 600.
Tillbaka
|