Tillbaka

Konsthantverk, Allmänt

Antiek Tweede jaargang no.3 Derde jaargang no.1-5 Vierde jaargang no.2, no. 4. 1967,1968, 1969. In Dutch. 47+80+47+46+58+63+59+51. 8 vol. Wrappered. Good condition. Illustrated.
ID Nr: 217159, SEK 75.

Avdelningen för konsthantverk 100 år.. Nationalmuseum, 1985. 32 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Något nött i kanterna.
ID Nr: 11270, SEK 75.

Hantverk och samhälle. En samling uppsatser tillägnade Stefan Anderson på sjuttioårsdagen 26.12.1948. Stockholm, 1949. 133 s. Halvfranskt band. Fotoillustrerad. Gott skick.
Numrerat exemplar 290 av 500 numrerade exemplar
ID Nr: 207383, SEK 160.

Hela familjens hobbybibliotek. En bok med idéer steg för steg. skandinavisk Press AB, 1977- 79. 25 vol. Cartonnageband. Gott skick. Rikligt illustrerad.
Om sömnad för stora och små, papper, korg, keramik, trä, smycken mm
ID Nr: 215756, SEK 400.

Historiska hantverk 20 Nutidsreportage. Byggförlaget, 2003. 160 s. Klotryggsband. Nytt exemplar.
Text och foto Samuel Karlsson, samt Hanna Allert Karlsson. Redaktör Lis Hogdal
ID Nr: 30063, SEK 140.

Konstens alla regler. Råd och anvisningar för uppsatser i konstvetenskap. Konstvetenskapliga Institutionen, Stockholms Universitet, 1989. 26 s. Häftad. Gott skick.
ID Nr: 106703, SEK 60.

Kulturen 1972 Hantverk. 1972. Inbunden. Gott skick.
ID Nr: 3076, SEK 35.

Kulturen 1992 Karlin och Kulturen av Nils-Arvid Bringéus. BTJ Tryck, Lund, 1992. 216 s. Pappband. Gott skick. Fotoillustrerad.
En årsbok tilL medlemmarna av Kulturhistoriska föreningen för södra Sverige.
ID Nr: 217151, SEK 60.

Marking our Times. National Gallery of Australia, 1996. In English. 80 p. Wrappered. Good condition. Illustrated.
ID Nr: 10388, SEK 160.

Nationalmuseum Bulletin. Nationalmuseum, 1991. 86 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad.
Volym 15. Number 1
ID Nr: 206668, SEK 20.

Porträttgaller över Hantverkare i Stockholm med omnejd: Konst och Handverk. Halmstad, 1937. 426 s. Klotband. Gott skick. Namnteckning.
ID Nr: 206662, SEK 225.

Röhsska Konstslöjdmuseet. Årstryck 1954. Röhsska, 1954. 79 s. Häftad. Fläckad. Illustrerad.
ID Nr: 206669, SEK 30.

Skandias fönster. Skandia, 1965. opaginerad. Häftad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Inlagan fin. Illustrerad.
Redigering Åke H. Huldt. Teckningar: Roland Kempe, Foto: Pål- Nils Nilsson
ID Nr: 217146, SEK 350.

Anderson, Stefan: Hantverk och samhälle. 1949. Halvklotband. Gott skick.
ID Nr: 2122, SEK 110.

Barber, Barrington: Konsten att teckna. En komplett professionell kurs för konstnärer. Storm Förlag, Stockholm, 2004. 208 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Fuktskadad.
ID Nr: 106612, SEK 90.

Beyer, Christina: Deutsches Kunsthandwerk 1986. Verlagsanstalt Handwerk GmbH, 1986. In German. Original boards. Mint. Richly illustrated.
ID Nr: 2091, SEK 90.

Boesen, Gudmund: Billeder fra Rosenborg. J.H.Schultz A/S, 1948. På danska. 25 sid text + 36 tavler. Klotryggsband. Gott skick. Gåvoetikett insidan bakre pärmen.
ID Nr: 102754, SEK 95.

Boesen, Gudmund: Danish Museums Published by the Committee for Danish Cultural Activities Abroad. Copenhagen, 1966. In English. 246 p. Cased boards. Cover lightly stained. Corpus fine. Illustrated with photos.
ID Nr: 217166, SEK 80.

Boman, Monica: Om konsthantverkare i 80-talet. Carlsson Bokförlag, 1989. Pappband. Nyskick.
ID Nr: 2107, SEK 120.

Broby-Johansen, R.: Vardagskonst-Världskonst. Kooperativa Förbundets bokförlag, 1942. 174 s. Inbunden med skyddsomslag. Rikligt illustrerad. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar.
ID Nr: 9645, SEK 150.

Eriksson, Gunilla: Kulturen runt. Bra Böcker, 1977. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget trasigt.
Om Kulturhistoriska museet i Lund. Rikt bildmaterial.
ID Nr: 2087, SEK 100.

Forrer, R.: Von alter und ältester Bauernkunst Führer zur Kunst 5.. Paul Neff Verlag, 1906. In German. 43 p. Wrappered. Covers slightly faded. Spine/backstrip slightly torn at the edges. Spine/back-strip faded. Corpus fine. Mit einer tafel und 32 Abbildungen im text.
ID Nr: 217142, SEK 75.

Hålling, Inger: Vävning, kunskap, fantasi. Brevskolan, 1985. Originalupplaga. 213 s. Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad.
Medfölrfattare: Luzzi Herzog.
ID Nr: 103585, SEK 150.

Hardy, William: A guide to Art Nouveau style. Magna Books, 1992. In English. 128 p. Bound with dust-wrapper. Dustwrapper slightly rubbed on the edges. Else fine. Illustrated. Teiprester på bakre skyddsomslaget.
ID Nr: 102690, SEK 120.

Henrikson, Gunnar: Mäster möter framtiden Hantverket i Norrköping 200 år 1790-1990. Småföretagens Riksorganisation, Norrköpingsföreningen, 1990. 239 s. Cartonnageband. Mycket gott skick. Illustrerad.
ID Nr: 101834, SEK 130.

Huldt, Åke H.: Konsthantverk. Wahlström & Widstrand, 1955. Klotband. Gott skick. Främre häftesomslag medbundet.
Bildmaterial.
ID Nr: 2090, SEK 95.

Huldt, Åke H.: Konsthantverk. Wahlström & Widstrand, 1951. Häftad. Gott skick.
Bildmaterial.
ID Nr: 2089, SEK 75.

Huldt, Åke H.: Konsthantverk och hemslöjd i Sverige 1930 - 1940. Förlag AB Bokförmedlingen Göteborg, 1941. 646 s. Halvfranskt band. Fotoillustrerad. Färgat övre snitt. Marmorerade för/eftersättsblad. Anteckningar på försättsbladet. Något nött i kanterna och sprucken i fogarna.
ID Nr: 207309, SEK 750.

Klöckner, Karl: Werken und plastisches gestalten. rembrandt förlag, 1957. In German. 566 p. Clothbinding with dustwrapper. Good condition. Dustwrapper slightly torn.
Rikt bildmaterial.
ID Nr: 2119, SEK 110.

Kohlhaussen, Heinrich: Europäisches kunsthandverk. Gotik, Spätgotik.. Umschau Verlag, 1970. In German. Clothbinding with dustwrapper. A fine copy. Dustwrapper slightly torn.
Rikt bildmaterial
ID Nr: 2113, SEK 100.

Lundberg, Willy Maria: Träslottet. Rabén & Sjögren, 1966. Häftad. Mycket gott skick.
ID Nr: 2838, SEK 70.

Mattsson, Charlotte: Vackra rum. Semic, 1993. 112 s. Cartonnageband. Rikligt illustrerad. Mycket gott skick.
ID Nr: 13128, SEK 110.

Mills, John FitzMaurice: Treasure Keepers. Aldus Books Limited, London, 1973. In English. 160 p. Bound with dust-wrapper. Dustwrapper torn. Else fine. Illustrated. Inscription on endpaper.
ID Nr: 217165, SEK 130.

Munthe, Arne: Hundra år i hantverkets tjänst, Stockholms stads Hantverksförenings historia. Nordisk Rotogravyr, 1947. 295 s. Häftad. Något sliten. Inlagan fin.
ID Nr: 200058, SEK 120.

Munthe, Gustaf: Svensk konstslöjd under 1700-talet. Wahlström & Widstrand, (utan årtal). Halvfranskt band. Ryggen något trasig. Annars ett fint exemplar.
ID Nr: 2108, SEK 140.

Niléhn, Nils: Sveriges hantverk l-ll. Bernces Förlag, 1956. 960 s. 2 vol. Helt skinnband. Mycket fint exemplar. Namnteckning. Namngiven person, i guldsnitt, på främre pärmen.
Red.
ID Nr: 3920, SEK 440.

Petersen, Grete: Afrikansk slöjd. ICA bokförlag, 1976. 94 s. Cartonnageband. Gott skick. Rikligt illustrerad.
Om hyddor, dräkter, masker, smycken, musikinstrument, lerkärl och korgar
ID Nr: 17939, SEK 110.

Porter Davison, Marguerite: A Handweaver's Pattern Book. The Author, Swarthmore,Pennsylvania, U.S.A., 1963. In English. 217 p. Decorated cloth binding with dustwrapper. Dustwrapper torn. Else fine. Illustrated.
Revised Edition.
ID Nr: 103487, SEK 380.

Reutersvärd / Eklund, Oscar / Hans ( red ): KONSTHANDBOKEN. Måleri, Skulptur, Grafik.. Forum, 1948. 576 s. Klotband. Rikligt illustrerad.
ID Nr: 215905, SEK 90.

Sandenor, Örjan: Allmogemålarnas material och redskap. Länsmuseet i Gävleborgs län, 1981. 12 s. Häftad. Gott skick.
ID Nr: 217143, SEK 70.

Söderberg, Tom: Hantverkarna i brytningstid 1820-1870. SHS, 1955. 156 s. Halvfranskt band. Gott skick. Färgat övre snitt. Bandet något skevt.
Ingår i Sveriges hantverks-och småindustriorganisations historiska skriftserie.
ID Nr: 2123, SEK 150.

Söderberg, Tom: Sveriges Hantverks och Industriorganisation. Hantverkarna i genombrottsskedet 1870-1920. SHIO, 1965. 392 s. Helt skinnband. Mycket fint exemplar. Guldsnitt.
Bibliofilupplaga. Detta band utgör nummer 99.
ID Nr: 203552, SEK 250.

Spear, Sue: Ljusboken. Gör egna ljus. Inspirerande idéer och praktiska projekt. Valentin förlag, Stockholm, 2000. 80 s. Cartonnageband med skyddsomslag. Rikligt illustrerad. Nyskick.
ID Nr: 13326, SEK 140.

Stavenow, Åke: Avdelningen för konsthantverk Vägledning. Nationalmuseum.. Almqvist & Wiksell, 1932. 127 sid. Text + bilder. Häftad. Något sliten. Namnteckning på titelbladet. Inlagan fin.
Medförfattare:Carl Hernmarck.
ID Nr: 102688, SEK 95.

Thor / Kielland, Phil. / B.: Kunstindustrimuseet i Oslo 75 år Om museumsbygg, innredning , montering. Kirstes Boktrykkeri, 1953. På norska. 177 s. Häftad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Inlagan fin. Illustrerad.
ID Nr: 217145, SEK 95.

Turner, W.J. (ed.): British Craftsmanship. Collins, 1958. 322 s. Klotband. Gott skick. Skyddsomslaget något trasigt. Illustrerad.
ID Nr: 206667, SEK 150.

Wallander, Gunnar: Händernas kunskap. Sveriges kyrkliga studieförbund, 1987. Gott skick.
Bildmaterial
ID Nr: 2109, SEK 140.

Wallander, Gunnar: Händernas kunskap. Sveriges kyrkliga studieförbund, 1987. 231 s. Cartonnageband. Gott skick.
En kortfattad grundbok för studiecirklar inom konsthantverksområdet i Sveriges Kyrkliga Studieförbund. En sammanställning av Wallander. Illustrerad
ID Nr: 203048, SEK 140.

Watkinson, Ray: William Morris as designer.. Studio Vista, London, 1967. In English. Cased boards with dustwrapper. Richly illustrated. A very fine copy.
ID Nr: 103302, SEK 180.

Weese, Artur & Maria: Die Alte Schweiz: Stadsbilder, Baukunst und Handwerk. Eugen Rentsch Verlag, 1925. 208 s. Halvpergamentband. Gott skick. Illustrerad. Anteckningar på försättsbladet.
ID Nr: 206672, SEK 250.

Westlin, Gunilla: Antikt genom tiderna. ICA bokförlag, 1991. 61 s. Cartonnageband. Rikligt illustrerad. Gott skick.
En jubileumsbok från ICA-kuriren
ID Nr: 203968, SEK 150.

Wettergren, Erik: Moderne Schwedische werkkunst. Malmö, 1926. In German. 206 p. Half - leather binding. Good condition. Exlibris. Marbeled endpapers.
Rikt illustrerad med bl.a. inklistrade tapetprover.
ID Nr: 3534, SEK 1200.

Wettergren, Erik: Svenska Slöjdföreningens Tidskrift.Årg. Xll 1916. Första häftet. Svenska Slöjdföreningen, 1916. 32 + 12 sid. Annonser. Häftad. Något sliten. Illustrerad.
ID Nr: 102698, SEK 150.

Widman, Dag: Svenskt konsthantverk från sekelskifte till sextiotal en konstbok från Nationalmuseum. Rabén & Sjögren, 1967. 157 s. Inbunden med skyddsomslag. Mycket gott skick. Illustrerad. Anteckningar på försättsbladet.
ID Nr: 102689, SEK 150.

Wieselgren, Oscar: Kulturen och vi. Bernces, 1955. Helt skinnband. Fint exemplar. Guldsnitt.
Bokverk där 100 ex.är inbundna i helt skinnband, detta ex. är n:r 30.
ID Nr: 2352, SEK 200.

Wollin, Nils G.: Svensk nyttokonst. Bröderna Lagerströms förlag, 1928. Halvfranskt band. Fint exemplar.
Rikt bildmaterial
ID Nr: 2121, SEK 600.

Tillbaka