Tillbaka

Konsthantverk, Folkkonst

Kulturen 1962 Skånsk miljö. 1963. 200 s. Dekorerat pappband. Gott skick.
ID Nr: 2668, SEK 35.

Kulturen runt. Bra Böcker, 1977. 246 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick.
Kulturhistoriska museet i Lund. Rikt bidmaterial.
ID Nr: 2655, SEK 240.

Bergström-Andelius, Emma: om lapska rotkorgar. Särtryck ur Västerbotten, 1966. 79 s. Häftad. Gott skick. Fotoillustrerad.
Katarina Ågren : Emma Andelius och den västerbottniska rotslöjden. Traditionsuppgifter om västerbottnisk korgslöjd.
ID Nr: 104822, SEK 90.

Bossert, Helmuth Th: Dekorativ konst från främmande folk och kulturer. Natur och kultur, 1956. Linneband. Gott skick. Bandet något fläckigt.
Med 80 vackra färgplanscher.
ID Nr: 2650, SEK 400.

Bossert, Helmuth Th: Folkkonst i Europa. Natur och kultur, 1955. 34 sid. Text + 48 bildsid.. Linneband med skyddsomslag. Skyddsomslaget slitet. Rikligt illustrerad. Extra plastskydd.
Omkring 1500 bilder av ornament, broderier, mattor, vävnader, keramik, fajans, stengods, trä- och metallarbeten.
ID Nr: 102691, SEK 250.

Bringéus, Nils-Arvid: Kistebrev tryckta i Växjö. Carlsson Bokförlag, 1998. 142 s. Cartonnageband. Nyskick. Rikligt illustrerad.
ID Nr: 11234, SEK 160.

Bringéus, Nils-Arvid: Skånska kistebrev. Carlsson Bokförlag, 1995. 325 s. Cartonnageband. Nyskick. Rikligt illustrerad.
ID Nr: 11233, SEK 160.

Collijn, Isak: Hieronymus Cocks Moreskbok. En sällsynt ornamentstickserie i Kungl. Biblioteket, utgiven av Föreningen för Bokhantverk. Föreningen för Bokhantverk, 1931. 13 sid + 20 blad. Pappband. Något nött i kanterna.
ID Nr: 11236, SEK 300.

Eskeröd, Albert: Swedish Folk Art. Nordiska Museets förlag, 1964. In English. 67 p. Wrappered. Good condition. Illustrated.
ID Nr: 203630, SEK 120.

Karlfeldt, Erik Axel: Dalmålningar utlagda på rim. Wahlström & Widstrand, 1920. 93 s. Senare linneband med uppklistrat häftesomslag på främre och bakre pärmen. Gott skick. Inlagan mycket fin.
Med träsnitt av Jerk Werkmäster
ID Nr: 2667, SEK 220.

Karlfeldt, Erik Axel: Dalmålningar utlagda på rim av E. A. Karlfeldt. Wahlström & Widstrand, 1920. 93 s. Häftad. Häftesomslaget slitet och fransigt, men inlagan fin.
Med träsnitt av Jert Werkmäster
ID Nr: 11235, SEK 150.

Manker, Ernst: Samefolkets konst. Askild & Kärnekull, 1971. 194 s. Dekorerat pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Inlagan fin. Rikligt illustrerad. Främre pärmen obetydligt skadad.
ID Nr: 104702, SEK 400.

Nodermann, Maj: Nordisk folkkonst En utställning i Nordiska museet. Nordiska Museets förlag, 1985. 55 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad.
ID Nr: 104565, SEK 40.

Rybakov, B. A.: Rustkammaren i Kreml. Bonniers, 1963. 127 s. Dekorerat klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget trasigt. Annars ett fint exemplar. Rikligt illustrerad. 120 färgfotografier. Bildförteckning sist i boken.
Fotografier Karel Neubert.
ID Nr: 102692, SEK 130.

Svärdström, Svante: Dalmålaren Winter Carl Hansson 1777-1805. Dalarnas Fornminnes och Hembygdsförbund, 1970. 158 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Dedikation, handskriven.
Zusammenfassung.
ID Nr: 105732, SEK 90.

Thomaeus, Jan: Byarnas bilder. Carlsson Bokförlag, 1991. 232 s. Inbunden. Mycket gott skick.
Folkets förbisedda konst.
ID Nr: 2661, SEK 160.

Wallquist, Einar: Silvermuseet Arjeplog. Arjeplogs kommun, saknas. 63 s. Häftad. Gott skick. Fotoillustrerad.
foto: Bert Persson.
ID Nr: 101976, SEK 80.

Walton, Stewart & Sally: FolK Art Style & Design. Studio Vista, 1993. In English. Clothbinding with dustwrapper. Good condition.
ID Nr: 2651, SEK 160.

Tillbaka