Tillbaka

Konsthantverk, Glas, keramik, porslin

hemslöjd angår alla. Liljevalchs Konsthall, 1982. 72 s. Häftad. Gott skick.
Svenska Hemslöjdsföreningarnas riksförbund 70 år.
ID Nr: 200065, SEK 75.

Kärlek till glas. Agnes Hellners samling av Orreforsglas A love of Glass. Agnes Hellner´s Collection of Orrefors Glass. Raster, 1998. På svenska/engelska. 362 s. Klotband. Mycket fint exemplar. Rikligt illustrerad.
ID Nr: 9219, SEK 340.

Keramik-att börja med. 1982. 63 s. Häftad. Gott skick.
ID Nr: 203348, SEK 150.

Orrefors 100 år. Nationalmuseum, 1998. 39 s. Häftad. Fotoillustrerad. Mycket fint exemplar.
ID Nr: 204032, SEK 150.

Porslinsmålning 1 - Att börja med.. Brevskolan, 1982. 80 s. Häftad. Något sliten. Rikligt illustrerad.
Författare: Arbetsgrupp inom Svenska Porslinsmålningsförbundet och Brevskolan.
ID Nr: 11088, SEK 110.

Aldridge, Eileen: Porslin. Forum, 1970. 159 s. Pocket. Gott skick. Illustrerad.
ID Nr: 216730, SEK 75.

Anderbjörk, J. E. ( red. ): Från Småländska glashyttor Kronobergsboken 1973. Kronobergs Läns Hembygdsförbund, 1973. 295 s. Cartonnageband med skyddsomslag. Ryggen något trasig i övre kanten. Skyddsomslaget fläckat och nött. Annars ett fint exemplar. Fotoillustrerad.
Hyltén-Cavalliusföreningens Årsbok.
ID Nr: 216738, SEK 250.

Andersson, Aron: Aron Andersson Collection European XVlllth century porcelain.. Nationalmuseum, 1984. 143 s. Cartonnageband. Mycket gott skick. Rikligt illustrerad.
André Foelckersam in memoriam. Introduvtion by Aron Andersson. Nationalmusei skriftserie NS. 3 .
ID Nr: 101862, SEK 95.

Becker AB, Wilh.: Poslinsmålning. Nordisk Rotogravyr, 1928. Häftad. Gott skick.
ID Nr: 2226, SEK 60.

Bemrose, Geoffrey: 19th Centyry English Pottery and Porcelain. London, (not dated). In English. 155 p. Bound with dust-wrapper. Good condition.
ID Nr: 3904, SEK 150.

Bowyer Honey, William: European ceramic art from the end of the middle ages to about 1815. Faber and Faber, (not dated). In English. Clothbinding. Good condition. Spine/backstrip slightly faded.
Illustrated historical survey.
ID Nr: 2132, SEK 170.

Brunius, Jan: Svenskt glas. Wahlström & Widstrand, 1999. Klotband med skyddsomslag. Sidorna 1-22 vikta. I övrigt mycket gott skick.
ID Nr: 2138, SEK 700.

Buschor, Ernst von: Griechische Vasen maleri. R. Piper & Co, 1914. In German. Half-cloth binding. Cover slightly rubbed on the edges. Occasionally foxed. Inscription on endpaper. Page torn.
ID Nr: 2243, SEK 90.

Campbell Hancock, E.: The amateur pottery & glass painter. Chapman and Hall, 1896. In English. Decorated cloth binding. Inscription on endpaper. End-paper is loose.
ID Nr: 2228, SEK 140.

Dahlbäck-Lutteman, Helena: Tryckta servisdekorer under empiren. ICA bokförlag, 1992. 79 s. Häftad. Gott skick. Fotoillustrerad. Märke efter teip på främre häftesomslaget.
Producerad gemensamt av Nationalmuseum och ICA Bokförlag med anledning av museets stora utställning Empiren i Sverige, 1992.
ID Nr: 101531, SEK 75.

Dickerson, John: Keramik. Skandinavisk Press AB, 1977. 63 s. Cartonnageband. Mycket fint exemplar. Rikligt illustrerad.
ID Nr: 7519, SEK 80.

Domanovszky / Román, György / János: A két Faragó Kapoli + Sárospataki Kerámia,. Képzömüvészeti Alap Kiadóvállalata, 1955. In Rumanian. 31 + 80 planscher, 46 + 80 planscher. Clothbinding. Good condition. Illustrated.
ID Nr: 10386, SEK 140.

Donaldson Eberlein, Harold: The practical book of Chinaware. Halcyon House, 1925. In English. Clothbinding. Good condition.
Roger Wearne Ramsdell. With 205 Reproductions and diagrams. Inkluding 12 in full color.
ID Nr: 2222, SEK 140.

Ducret, Siegfried: Eighteenth Century Porcelain. Thomas y. Crowell, 1976. In English. Bound with dust-wrapper. Good condition.
ID Nr: 2133, SEK 210.

Ducret, Siegfried: Meissner Porzellan. Hallwag, 1952. In German. 9 + XIX planscher. Cased boards. Dustwrapper torn.
ID Nr: 8774, SEK 40.

Fisher, Stanley W.: English blue and white porcelain of the 18th century. London, 1989. Inbunden med skyddsomslag. Mycket fint exemplar.
ID Nr: 3358, SEK 240.

Fourest, Henri-Pierre: Den europeiska keramiken. Wahlström & Widstrand, 1983. Halvklotband med kassett. Gott skick. Kassetten trasig.
ID Nr: 2147, SEK 430.

Garnier, Édouard: English Delftware. Faber and Faber, (not dated). In English. Clothbinding. Good condition. Inscription on endpaper.
ID Nr: 2244, SEK 200.

Garnier, Édouard: Histoire de la Verrerie et de l´Émaillerie. Tours, 1885. In French. 573 p. Clothbinding. Slightly rubbed. Gilt-edged. Illustrated.
ID Nr: 206852, SEK 650.

Gegerfelt, Gunnar von: Keramik. Brevskolan, 1976. Nionde upplagan. 142 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Inlagan fin. Häftesomslag fläckat. Något sliten.
Om material ,teknik, glasyrer,mönsterkomposition och historia.
ID Nr: 2206, SEK 110.

Graesse, Dr. J. G. Th.: Führer für sammler von porzellan, fayence etc.. Richard Carl Schmidt & Co, 1915. In German. Clothbinding. Good condition. Spine/backstrip slightly torn at the edges. Spine/backstrip rubbed.
Vollständiges Verzeichnis der auf älterem Porzellan, Fayence, Steingut usw. befintlichen marken.
ID Nr: 2234, SEK 400.

Granlund/Sundblom, Elsebeth/Hans: Samla glas. Bonniers, 1972. 88 s. Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad.
Bonniers samlarserie.
ID Nr: 216733, SEK 95.

Gyllensvärd, Bo: Kinesiskt porslin och dess förhistoria. ICA bokförlag, 1966. 129 s. Häftad. Något nött i kanterna. Fotoillustrerad. Namnetikett på smutstitelbladet.
Ur kulturens samlingar. En bok från Kulturhistoriska Museet i Lund.
ID Nr: 216732, SEK 75.

Håfström, Jan: Det mörka glaset om Mikael Lundbergs konst. Hallströms Förlag, 1993. 64 s. Cartonnageband. Mycket fint exemplar.
ID Nr: 200430, SEK 220.

Hallar, Bodil: Nye modeller. Gyldendalske boghandel - Nordisk forlag, (utan årtal). På danska. Häftad. Gott skick.
ID Nr: 2225, SEK 40.

Hannover, Emil: Keramisk Haandbog. Henrik Koppels Forlag, Köbenhavn, 1919-24. På danska. 3 vol. Dekorerat halvfranskt band. Bandet något slitet. I övrigt ett fräscht exemplar. Främre och bakre häftesomslag medbundna.
ID Nr: 209, SEK 2300.

Hannover, Emil: Keramisk handbok. Wahlström & Widstrand, 1924. 3 vol. Dekorerat halvfranskt band. Gott skick. Ryggen något sliten.
ID Nr: 2153, SEK 2700.

Haslam, Malcolm: Keramik. Töperkunst durch die jahrhunderte. Süwest, 1978. In German. Bound. Good condition. Slightly rubbed on the edges.
Mit 113 Farbfotos,8 Scharzweissbildern, 2 Karten und 41 Markenzeichen.
ID Nr: 2207, SEK 70.

Herlitz-Gezelius, Ann Marie: Orrefors. Atlantis Förlag, 1989. 143 s. Cartonnageband. Mycket fint exemplar.
ID Nr: 202883, SEK 275.

Hermelin / Welander, Carl F. / Elsebeth: Glasboken: Historia, teknik och form. Askild & Kärnekull, 1980. 368 s. Cartonnageband. Bandet något fläckigt. Bandet något nött. Inlagan fin. Namnteckning på försättsbladet. Illustrerad.
Handbok.
ID Nr: 102533, SEK 350.

Hernmarck, Carl: Fajans och porslin. Wahlström & Widstrand, 1959. Inbunden. Fint exemplar.
Svensk keramik före 1850.
ID Nr: 2118, SEK 300.

Holkers, Märta: Bortom bruken.Svenskt studioglas 30 år Smålands museum 16 maj - 6 september 1998. Kulturspridaren Förlag, Växsjö, 1998. 35 s. Häftad. Gott skick. Dedikation, handskriven. Illustrerad.
ID Nr: 101843, SEK 80.

Hughes, Bernard: The Country Life Collector´s Pocket Book of China. Country Life, 1977. In English. 376 p. Bound. Good condition. Illustrated.
ID Nr: 8771, SEK 125.

Lambert de Lacroix, Marianne: Måla porslin. ICA bokförlag, 1987. 109 s. Inbunden. Nyskick. Rikligt illustrerad.
ID Nr: 8772, SEK 120.

Lindgren, Bo Gunnar: Sevisporslin. Svenska slöjdföreningen, 1962. 106 s. Häftad. Något nött i kanterna. Inlagan fin. Illustrerad.
ID Nr: 102741, SEK 150.

Llardró, : The art of porcelain. Salvat Editores,S.A., 1979. Inbunden. Gott skick.
How Spanish porcelain became world famous.
ID Nr: 2131, SEK 170.

Lundmark, Hans-Olof: Kristallen och friheten En bok om glaskonstnären Mats Jonasson. Mängen produktion, 1996. 150 s. Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad.
ID Nr: 216735, SEK 300.

Lutteman, Helena Dahlbäck: Gustavsberg 150 år Nationalmuseum 1975. AB Grafiska Gruppen , Stockholm, 1975. 83 s. Cartonnageband. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Illustrerad.
English summery. Utställningskatalog 389.
ID Nr: 102535, SEK 150.

Manga, János: Egy Dunántúli Faragó Pasztor. Müvelt Nép Könyvkiadó, 1954. In Rumanian. 44s +111 bilder. Clothbinding. Good condition. Illustrated.
ID Nr: 10387, SEK 140.

Marchini, Giuseppe: Italienskt glasmåleri. Allhems Förlag, 1958. Klotband. Gott skick.
Rikt illustrerad.
ID Nr: 2156, SEK 400.

Moberg, Ulf Thomas: Bertil Vallien´s glass Sandcasted. Stockholm, 1983. In English. 79 p. Wrappered. A very fine copy.
Medförfattare Ola Terje.
ID Nr: 201883, SEK 120.

Moberg, Ulf Thomas: Bertil Vallien´s glass Sandcasted. Stockholm, 1983. In English. 79 p. Decorated cloth binding with dustwrapper. Very good condition. Illustrated with photos.
Photography: Ola Terje.
ID Nr: 104147, SEK 240.

Monti, Franco: Precolumbian terracotta. Paul Hamlyn, 1969. In English. Clothbinding with dustwrapper. A fine copy. Light browning.
71 Plates in full colour.
ID Nr: 2249, SEK 90.

Nordenfalk, Carl: Sèvres et les Cinq sens. Nationalmusei Skriftserie, 1984. In French. Bound. Good condition.
ID Nr: 2227, SEK 75.

Norell / Åhlberg / Örtengren, Kerstin: Porslinsmålning. Brevskolan, 1973. Häftad. Gott skick.
ID Nr: 3142, SEK 50.

Olson, Delmar W.: Pottery. Getting started in ceramics.. Laurel Publishers, 1953. In English. Clothbinding. Good condition. Inscription on titlepage.
ID Nr: 2242, SEK 90.

Örtengren, Kerstin: Porslinsmålning. Wahlström & Widstrand, 1983. Inbunden med skyddsomslag. Mycket gott skick. Skyddsomslaget något trasigt.
ID Nr: 3143, SEK 100.

Örtengren, Kerstin: Porslinsmålning. Brevskolan, 1968. Klotband. Gott skick.
Medförf. Olof Norell och Gudrun Åhlberg.
ID Nr: 2230, SEK 65.

Örtengren, Kerstin: Porslinsmålning. Wahlström & Widstrand, 1955. Häftad. Bandet något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Ouppsprättad.
ID Nr: 2215, SEK 90.

Örtengren, Kerstin: Porslinsmålning. Wahlström & Widstrand, 1953. Klotband. Gott skick. Främre häftesomslag medbundet.
ID Nr: 2216, SEK 130.

Örtengren, Kerstin: Vi dekorerar porslin. ICA bokförlag, 1964. Inbunden. Gott skick.
Medförf. Anna Greta Lundgren.
ID Nr: 2224, SEK 60.

Örtengren, Kerstin: Vi dekorerar porslin. ICA bokförlag, 1964. Inbunden. Gott skick.
Medförfattare Anna Greta Lundgren. Mönster med inspiration från 50-talet.
ID Nr: 3152, SEK 60.

Pill, Mari: Mari Rääk1907-1986. Kirjatus,,"Kunst",Tallin, 1988. In Estonian. Clothbinding with dustwrapper. Good condition. Dustwrapper slightly worn.
ID Nr: 2236, SEK 70.

Portanier, Gilbert: Keramik. Heinz Spielman, 1985. In German. Bound. Good condition.
Mit aphorismen und autobiographischen Notizen des Künstler.
ID Nr: 2235, SEK 125.

Reynaud, Henry-J.: Alte Fayence der Provence. Verlag Hallweg, 1955. In German. 9 s + XIX planscher. Cased boards with dustwrapper. Dustwrapper slightly torn.
ID Nr: 8775, SEK 80.

Savage, George: An Illustrated Dictionary of Ceramics. Thames and Hudson, 1974. In English. Clothbinding. Very good condition.
Also Harold Newman.
ID Nr: 2245, SEK 200.

Savage, George: Ceramics for collector: an introduction to pottery and porcelain.. Salisbury square, 1955. In English. Clothbinding with dustwrapper. Good condition. Dustwrapper slightly torn.
ID Nr: 2231, SEK 120.

Spargo, John: Early American Pottery and China. Garden City Publishing CO, 1948. In English. Clothbinding. Good condition. Exlibris.
ID Nr: 2250, SEK 175.

Steenberg, Elisa: Glas. Natur och kultur, 1958. 434 s. Halvfranskt band. Fotoillustrerad. Mycket gott skick. Färgat snitt.
Medförfattare: Bo Simmingsköld
ID Nr: 16520, SEK 1000.

Tait, Hugh: Spring Art Books: Porcelain. Spring Books, 1963. In English. 55 p. Bound. Dustwrapper slightly torn.
ID Nr: 206853, SEK 150.

Thorsén, Birgitta och Ove: Härlig är jorden - keramik för nybörjare. Wahlström & Widstrand, 1980. 93 s. Cartonnageband. Rikligt illustrerad. Gott skick.
ID Nr: 7880, SEK 130.

Walcha, Otto: Meissner porzellan. verlag der Kunst dresden, 1973. In German. Clothbinding with dustwrapper. Good condition. Dustwrapper slightly rubbed on the edges.
ID Nr: 2146, SEK 450.

Wallner, Linde: Keramik från början.. ICA bokförlag, 1993. 126 s. Cartonnageband. Gott skick. Rikligt illustrerad.
Baksidestext: "En liten igelkott eller fågel till spishyllan, en docka med rörliga armar och ben, en tekanna eller en vacker vas. Skapa dina första keramikföremål med hjälp av Keramik från början. Steg för steg genom hela boken visar närbilder i färg hur man gör, medan bilder av färdiga föremål ger inspiration. Och medan du skapar i lera med händerna tillverkar du användbara bruksföremål och prydnadssaker. I Keramik från början finns en rikedom av praktiska tips. Du lär dig att förbereda en bra arbetsyta, välja rätt verktyg och lera. Boken börjar med enkel tumningsteknik, sedan följer skapande med hjälp av plattor och ringling för att till slut börja med drejskivan. Under varje arbetsmetod visas olika projekt som passar för de tekniker som visas. Olika sätt att dekorera, med metalloxider, engober och glasyr, visas i bild. Bränning före och efter glasering gås också igenom".
ID Nr: 210321, SEK 220.

Ware, George W.: German and Austrian Porcelain. Frankfurt am Main, (not dated). In English. Clothbinding with dustwrapper. Good condition.
ID Nr: 3086, SEK 250.

Wirgin, Jan: Blåvitt Ming-porslin Östasiatiska museet Stockholm. Östasiasiatiska museet, 1964. På svenska/engelska. 79 s. Häftad. Gott skick. Fotoillustrerad.
Östasiatiska museets utställningskatalog Nr. 1. Exhibition catalogue No. 1.
ID Nr: 102742, SEK 135.

Wirgin, Jan: Chinese Bronzes The Natanael Wessén collection. Östasiatiska museet, Stockholm, 1969. In English. 172 p. Cloth-spine binding. Good condition. Illustrated with photos.
Medförfattare: Bernhard Karlgren. Of this book has been printed a special numbered edition of 250 copies. This copy being no. 121. Monograph series volume 1.
ID Nr: 102740, SEK 190.

Wirgin, Jan: Från Kina till Europa Kinesiska konstföremål från de ostindiska kompaniernas tid. Östasiatiska musset, 1998. 325 s. Klotband med skyddsomslag. Rikligt illustrerad. Några små fläckar på övre snittet annars ett mycket gott skick.
ID Nr: 101887, SEK 350.

Tillbaka