Tillbaka

Konsthantverk, Metaller

Europa-Preis und Europa-Goldmedaille für Denkmalpflege 1977. Stiftung F.V.S. zu Hamburg, 1977. In German. 80 p. Wrappered. Good condition. Illustrated.
ID Nr: 8948, SEK 40.

Gold der Thraker: Archäologische Schätze aus Bulgarien. Roemer- und Pelizaeus-Museum, 1980. In German. 240 p. Bound. Good condition. Richly illustrated.
ID Nr: 207300, SEK 150.

Konsten att smida och konsten att giva En liten bok från Sveriges Guldsmeder och Juvelerare.. Ivar Haeggströms boktr. A. B., 1934. 19 s. Häftad. Illustrerad. Trasig och en bit borta i övre vänstra hörnet. Annars i gott skick.
ID Nr: 102746, SEK 75.

Kulturen 1952 Silver. Kulturen, 1953. 199 s. Inbunden. Gott skick. Illustrerad.
ID Nr: 8949, SEK 50.

Kulturen 1966. Silver och fajans. Kulturen, 1965. 191 s. Inbunden. Gott skick. Illustrerad.
,
ID Nr: 8946, SEK 50.

Kulturen 1969. Metallarbeten. Kulturen, 1969. 191 s. Dekorerat pappband. Gott skick. Illustrerad.
ID Nr: 207156, SEK 50.

Åberg, Anna-Stina: Silverskeden. Trevi, 1986. 160 s. Pappband med skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad.
ID Nr: 101842, SEK 140.

Andersson, Aron: Mediaeval Drinking Bowls of silver found in Sweden. Almqvist & Wiksell, 1982. In English. Bound. Good condition.
Bound uppside down.
ID Nr: 2192, SEK 110.

Andrén, Erik: Svenskt silversmide 1520-1850, I-IV I:Renässans och Barock 1520-1700, II: Senbarock, Fredrik I:s stil och Rokoko 1700-1780, III: Gustaviansk stil, empire och romantik 1780- 1850 samt Äldre guldsmedsteknik, IV: Guld och silverstämplar 1520-1850. Nordisk Rotogravyr, 1941,1943,1945,1963. 248s+519 fotogr.avbildn, 245s+695 fotogr. avbildn, 315s+714 fotogr. avbildn, 790s stämplar & text. 4 vol. Rikligt illustrerad. Band I-III i Nordiska Bokhandelns pergamentband med övre guldsnitt. Del IV i förlagets grå halvfranska band med upphöjda bind och övre guldsnitt. Gott skick.
Medförfattare: Olle Källström, Carl Hernmark, Åke Stavenow, Gustaf Munthe, Bengt Bengtsson, Brynolf Hellner och Kersti Holmquist
ID Nr: 30066, SEK 6500.

Banister, Judith (Ed.): English Silver Hall-Marks. W. Foulsham & Co, u. å.. In English. 118 p. Wrappered. Good condition. Illustrated. Litet format
Including the Marks of Origin on Scottish & Irish Slever Plate Gold, Platinum & Sheffield Plate from circa 1554. With 500 of the more important Makers Marks from 1697-1900.
ID Nr: 17630, SEK 120.

Belli Barsali, Isa: Medieval Goldsmith´s Work. Paul Hamlyn, 1969. In English. Clothbinding. Good condition. Cover slightly rubbed on the edges.
ID Nr: 2189, SEK 50.

Bengtsson, Bengt: Gammalt silver. ICA bokförlag, 1968. 144 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad.
ID Nr: 102539, SEK 90.

Bengtsson, Bengt: Matsilver förr och nu. ICA bokförlag, 1963. Originalupplaga. 92 s. Häftad. Mycket fint exemplar. Rikligt illustrerad.
ID Nr: 203722, SEK 140.

Boesen, Gudmund: Gammelt Dansk Soelv. Alfr. G. Hassing, 1948. 35 sid. Text + 492 foton.. Häftad med pappersomslag. Något nött i kanterna. Inlagan fin. Rikligt illustrerad. Ouppsprättad.
Medförfattare CHR. A. Bøje.
ID Nr: 101634, SEK 190.

Boesen, Gudmund: Gammelt Dansk Soelv. Alfr. G. Hassing, 1948. 35 sid. Text + 492 foton.. Pappband. Gott skick. Rikligt illustrerad.
Medförfattare CHR. A. Bøje.
ID Nr: 101633, SEK 230.

Bøje, Chr. A.: Gammelt dansk sølvtøj. Thaning & Appels, 1947. På danska. 102 s. Klotryggsband. Fotoillustrerad. Gott skick.
ID Nr: 16355, SEK 70.

Boucaud, Philippe: Les Étains: Des origines au début du XIXe siècle. Office du Livre, 1978. 339 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något trasigt. Rikligt illustrerad. Medförfattare: Frégnac, Claude
ID Nr: 207100, SEK 475.

Bruzelli, Birger: Tenngjutare i Sverige under kontrolltiden 1754-1912 Verksamhet, föremål, stämplar samt upplysningar om äldre mästare. Bonniers, Forum, 1967. 606 s. Linneband. Främre försättsbladet bortklippt, förstärkt med remsa mot smutstitelbladet. Annars ett fint exemplar. Tabell med "Årsbokstäver på svenska tennföremål" medföljer, samt liten folder med "Varudeklaration" som beskriver bokens innehåll mm.
Innehåller 93 fotografier.
ID Nr: 30016, SEK 1500.

Came, Richard: Silver. Octopus Books Limited, 1972. In English. Clothbinding with dustwrapper. A fine copy. Dustwrapper slightly torn.
ID Nr: 2291, SEK 130.

Cavalli-Björkman, Görel: Pierre Signac. En studie i svenskt emalj- och miniatyrmåleri under 1600-talet. Stockholm, 1972. Häftad. Gott skick.
ID Nr: 2069, SEK 130.

Erixon, Sigurd: Gammal mässing. ICA bokförlag, 1964. 111 s. Häftad. Gott skick. Rikligt illustrerad.
ID Nr: 203721, SEK 200.

Hernmarck, Carl: Silversmeden Henning Petri. Sörmländska handlingar nr 19, (utan årtal). Häftad. Gott skick.
ID Nr: 2302, SEK 140.

Hernmarck, Carl: Svenskt silver 1580 - 1800, i Nationalmusei samlingar. Stockholm, 1951. Andra upplagan. Häftad. Gott skick.
Andra omarbetade upplagan. Nationalmusei småskrifter 9. 21sidor plus planscher.
ID Nr: 200025, SEK 80.

Hernmarck, Carl: Svenskt silver i Nationalmusei samlingar. Stockholm, 1937. Originalupplaga. 24 sid. + 23 planscher. Häftad. Gott skick.
Nationalmusei småskrifter, 9.
ID Nr: 106074, SEK 95.

Hernmarck, Carl: Svenskt silversmide 1520-1850 Del II. Nordisk Rotogravyr, 1942-1943. Häftad. Något fläckig. Ryggen reparerad. Annars ett fint exemplar.
Del II. Senbarock, Fredrik I:s stil och rokoko 1700-1780. Rikt illustrerad.
ID Nr: 2191, SEK 600.

Hernmarck, Carl: Svenskt silversmide 1520-1850 Del III Gustaviansk stil, empire och romantik 1780-1850. Äldre guldsmedsteknik. Nordisk Rotogravyr, 1945. 315 s. Pergamentband. Övre guldsnitt. Rikligt illustrerad. Saknar den nedre av de två ryggtiteletiketterna. Annars i mycket gott skick. Endast del 3 av totalt 4.
Medförfattare Erik Andrén och Bengt Bengtsson
ID Nr: 217056, SEK 900.

Hovstadius, Barbro: Brudkronor i Linköpings stift. Förvärv, form och tillverkning intill år 1800. Nordiska museets handlingar 87. Nordiska Museets förlag, 1976. 300 s. Häftad. Illustrerad. Gott skick.
ID Nr: 106624, SEK 90.

Howard-White, F.B.: Nickel. An historical review. Methuen & co Ltd, 1963. In English. Bound with dust-wrapper. Good condition. Dustwrapper torn.
ID Nr: 2157, SEK 140.

Källström, O.: Medeltida kyrksilver från Östergötland.. Svenska kyrkans diakonistyrelses, 1935. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad.
Förlorat genom Gustav Vasas reduktion 1540.
ID Nr: 2282, SEK 90.

Källström, O.: Medeltida kyrksilver från Sverige och Finland. Svenska Kykans diakonistyrelses, 1939. 373 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något upprivet i kanterna.
Förlorat genom Gustav Vasas konfiskationer.
ID Nr: 2284, SEK 200.

Kroon, John: Guldsmedernas skrå av år 1501. AB Malmö Ljustrycksanstalt, 1959. Inbunden. Gott skick.
Faksimiltryck i svart med 12 sidor pergamentbehandlat färgfaksimil efter originalhandskrift i Kungl. Biblioteket.
ID Nr: 2299, SEK 110.

Kruuse, Jens: Rytme. Koppernes historier. H. Hagerups, 1953. På danska. Skinnimitationsband. Gott skick.
ID Nr: 2247, SEK 110.

Lange, Kurt: Götter Griechenlands: Meisterwerke Antiker Müntzkunst. Gebr. Mann, (not dated). In German. 134 p. Clothbinding. Good condition. Illustrated.
ID Nr: 8947, SEK 150.

Lundmark, Efraim: Svenskt Silversmide. Konstvärldens särtryck, 1941. Häftad. Gott skick.
Liten broschyr.
ID Nr: 2277, SEK 20.

Munthe, Gustaf: Gammalt Silver. Wahlström & Widstrand, 1931. 146s+112 planscher. Häftad. Gott skick. Häftesomslaget något slitet. Ryggen något trasig.
Medförfattare Arvid Posse. Om silverkonstens utveckling från äldsta tider fram tll början av 1800-talet.
ID Nr: 2292, SEK 300.

Oman, Charles: Engelskt Silver. nationalmuseums utställningskatalog, 1958. Häftad. Gott skick. Ryggen något trasig.
ID Nr: 2293, SEK 40.

Oman, Charles: English domestic silver. Adam & Charles Black, 1947. In English. Clothbinding. Good condition.
Whith tventy-four pages of illustrations from photographs and two from line drawings.
ID Nr: 2275, SEK 120.

Oman, Charles: English domestic silver. 1949. In English. Clothbinding. Good condition.
With thirty-two pages of illustrations from photographs and two from line drawings.
ID Nr: 2276, SEK 120.

Persson, Sigurd: Modern Swedish Silver. Lindqvists Förlag, 1951. In English. 77 p. Cloth-spine binding. Slightly rubbed on the edges. Corpus fine. Illustrated with photos. Exlibris.
ID Nr: 216770, SEK 175.

Persson, Sigurd: Modernt svenskt silver. Lindqvists Förlag, 1951. 77 s. Klotryggsband. Gott skick. Illustrerad. Ett par små hål i sidan 77.
ID Nr: 102536, SEK 140.

Reddaway, TF: The Early History of the Goldsmiths´Company 1327-1509. Edward Arnold, 1975. In English. Clothbinding. Good condition.
Including The Book of Ordinances 1478- 83 by Lorna EM Walker.
ID Nr: 2288, SEK 150.

Santesson, B. O.: Gammalt tenn. ICA bokförlag, 1963. 104 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad.
ID Nr: 102538, SEK 90.

Schönbäck, Bengt (red.): Guldskatter från Karpaterna. Historiska museeet m.fl., 1970. 119s + 32 planscher. Häftad. Gott skick. Utvikbara kartor/planscher.
Forntida och medeltida metallkonst i Rumänien.
ID Nr: 2279, SEK 70.

Sjöberg, N.: Emalj- och miniatyrmålaren Pierre Signac. Särtryck ur Ord och Bild. Sextonde årgången 1907. Tolfte häftet. Ord och Bild, 1907. 646-651. Häftad. Något sliten.
ID Nr: 208191, SEK 70.

Steinert, Harald: Guld-sökare i vår tid. Tidens förlag, 1958. Klotband. Gott skick.
De moderna metallernas äventyr.
ID Nr: 2281, SEK 100.

Taylor, Gerald: Silver. Penguin Book, 1956. In English. Wrappered. Good condition. Occasionally browned.
An illustrated introduktion to British plate from the Middle age to the present day.
ID Nr: 2280, SEK 40.

Ugglas, Carl R. af: Bidrag till den Medeltida Guldsmedskonstens historia II. Wahlström & Widstrand, 1948. Häftad med pappersomslag. Gott skick. Ouppsprättad.
ID Nr: 2190, SEK 200.

Ugglas, Carl R. af: Bidrag till den Medeltida Guldsmedskonstens historia II. Wahlström & Widstrand, (utan årtal). Häftad med pappersomslag. Fint exemplar. Ouppsprättad.
ID Nr: 2308, SEK 200.

Ugglas, Carl R. af: Senmedeltida profant silversmide. Del 1. Wahlström & Widstrand, 1942. 167 + planscher. Häftad. Gott skick. Illustrerad.
Zusammenfassung in Deutscher Sprache
ID Nr: 207099, SEK 150.

Wachenfelt, Miles von: Gammalt svenskt och nordiskt silver återbördat från England. Nordiska museet, 1983. Inbunden. Fint exemplar. Smärre anteckningar.
Upplaga 800 ex. varav 100 är numererade. Denna bok är n:r 23.
ID Nr: 2305, SEK 100.

Tillbaka