| Konsthantverk, Stilhistoria |
|---|
|
1700-tal Tanke och form i rokokon.. Nationalmuseum, 1980. 238+ english text. Häftad. Gott
skick. Fotoillustrerad. Beijers Moderna. Vårauktion 1990. Katalog nr 41. Beijers Auktioner, 1990. 375 s. Häftad. Något
nött i kanterna. Rikligt illustrerad. Formes et Couleurs. Romantisme. Numéro 3/4 1945. Formes et Couleurs, 1945. In French.
opag.. Wrappered. Slightly rubbed on the edges. Kitsch-lexicon von a biz z. Bertelsmann lexicon-verlag, 1972. In German. 240 p. Bound. Good
condition. Kulturen 1978. 1978. Inbunden. Gott skick. Kulturen 1979. 1979. Inbunden. Gott skick. Kulturen 1980. 1980. Inbunden. Gott skick. Stora Kvalitén. 3-4 juni 1996.. Stockholms Auktionsverk, 1996. 274 s. Häftad. Gott skick. Rikligt
illustrerad. Busch, Karl: Vilken stil är det: Arkitektur - måleri - skulptur. Forum, 1958. 216 s. Klotband med
skyddsomslag. Illustrerad. Skyddsomslaget något slitet. Dahlbäck, Bengt: Tanke och form i rokokon 1700-tal. Nationalmuseum, 1980.
Cartonnageband. Gott skick. Dalblom / Tunander, Gunnar / Ingemar: Stilhistoria. Texthäfte med marginalbilder.. Ehlins,
Stockholm, 1948. 32 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Gott skick. Dalbom / Tunander, Gunnar / Ingemar: Stilhistoria. Ehlins, (utan årtal). Klotryggsband. Gott
skick. Dalbom / Tunander, Gunnar / Ingemar: Stilhistoria. Ehlins, 1948. 31 + ett stort antal planscher.
Dekorerat pappband. Nyskick. Namnteckning på försättsbladet. Émil-Bayard, : Les styles Louis XIV. Garnier Fréres, (not dated). In French. 343 p. Decorated
cloth binding. Coloured upper edge. Spine/back-strip faded. Främre falsen sprucken annars i gott
skick. Émil-Bayard, : Les Styles Régence & Louis XV. L´Art de reconnaître les Styles. Librairie
Garnier Frères, u. å.. In French. 316 p. Wrappered. Very worn. Illustrated. Fehrman, Maj: Kuriöst och vardagligt. ICA bokförlag, 1963. Häftad. Gott skick. Grate, Pontus: På klassisk mark. Målare i Rom på 1780-talet. Nationalmuseum, 1982. Häftad.
Fint exemplar. Grate, Pontus: Romantiken i Dresden. Caspar David Freiedrich och hans samtida 1800-1850.
Nationalmuseum, 1980. Häftad. Fint exemplar. Hamran, Ruth: Form och stil. Natur och kultur, 1966. 2109-2197. Häftad. Något fläckig. Hausenstein, Wilhelm: Rokoko Mit 90 Abbildungen. R.Piper& Co. Verlag, 1918. In
German. 139 p. Wrappered. Light browning. Slightly rubbed on the edges. Else fine. Hausenstein, Wilhelm: Rokoko. Mit 90 Abbildungen. München R. Piper & Co., 1911. In
German. 139 p. Clothbinding. Slightly spotted. Illustrated. Havard, Henry: L´art et le confort. Ernest Flammarion, 1904. In French. Decorated cloth binding.
Good condition. Hellstedt, Jane: De västerländska konststilarnas historia l: Från forntid till rokoko.
Semenarium, 1988. 160 s. Cartonnageband. Mycket gott skick. Illustrerad. Herlitz-Gezelius, Ann Marie: Jugend från auktioner och samlingar. Albert Bonniers förlag, 1975.
79 s. Cartonnageband. Ryggen något trasig i övre kanten. Bandet något nött. Rikligt illustrerad.
Lexow, Einar: Stilfølelse og stilformer. Forlag av H. Aschehoug & co, 1928. På norska.
Klotband. Gott skick. Namnteckning på försättsbladet. Marx / Lampert, : English popular and traditional art. Collins, (not dated). In English. Bound with
dust-wrapper. Good condition. Mayeux, Henri: La Composition Décorative. Ernest Grund, 1928. In French. 314 p. Wrappered.
Spine/backstrip mended. Light browning. Else fine. Ostergard, Derek: Art Deco Masterpieces. Hugh Lauter Levin Associates, Inc., 1991. In English.
120 p. Clothbinding with dustwrapper. Mint. Richly illustrated. Serner, Gertrud: Svenska Konstskatter. Från äldsta tider till 1900-talets början. Forum, 1949.
111 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Gott skick. Speltz, Alexander: Stilornamentet. Chelius & Co, 1910. 658 s. Klotband. Bandet något nött
i kanterna. Bandet något fläckigt. Exlibris. Vedel, Valdemar: Renässansen söder och norr om Alperna. I-II. Norstedt och söners förlag,
1927. 273 + 280. Häftad. Något blekt. Något nött i kanterna. Wallin, Sigurd: Svensk rokoko En samling stilprov ur Nordiska Museets avdelning för de högre
stånden.. Nordiska musets förlag, 1924. Halvfranskt band. Bandet slitet. Ryggen lös i främre
falsen. Sid 37-41 med reva i marginalen. För övrigt är inlagan med bilder och text i gott skick Wrangel, Ewert: Konststilarna. Gleerups, 1927. 189 s. Häftad. Något nött i kanterna.
Ouppsprättad. Wrangel, Ewert: Konststilarna. Gleerups, 1927. 189 s. Halvfranskt band. Gott skick. Illustrerad.
Marmorerade pärmar. Marmorerat snitt. Wrangel, Ewert: Konststilarna - En kort framställning af arkitekturens och ornamentikens
utveckling för konstvänner och yrkesmän.. Gleerups, 1905. Illustrerad av H.S. Schmidt m fl. 61 s +
XVII planscher. Klotband. Rikligt illustrerad. Gott skick. Marmorerade för/eftersättsblad. Ryggen
blekt. |