Tillbaka

Konsthantverk, Textil

Annette modes d'été No 12 1950. Allers, 1949. In French. 40 p. Wrappered. Richly illustrated. Slightly rubbed.
ID Nr: 16570, SEK 150.

En gyllene bok om handarbeten. ICA bokförlag, 1982. 64 s. Cartonnageband. Mycket fint exemplar.
ID Nr: 202951, SEK 130.

En gyllene bok om handarbeten. ICA bokförlag, 1982. 64 s. Cartonnageband. Mycket gott skick. Rikligt illustrerad.
Löst mönsterark på broderierna.
ID Nr: 203347, SEK 140.

Fifty Years. Koch & Te Kock, Oelsnitz im Vogtland. 50 Jahre 1880 - 1930. Printed in Saxony, 1930. Dekorerat klotband. Rikligt illustrerad. Mycket fint exemplar. Folio
ID Nr: 105431, SEK 900.

Förädlad textil. Aktiebolaget Alf Stigens fabriker, 1951. Inbunden. Gott skick.
Kortfattad historik över konsten att färga och belysa företagets möjligheter att förädla textil.Vacker bok med rikt bildmaterial.
ID Nr: 2600, SEK 140.

Hantverkets bok. Textil I.. Lindfors Bokförlag, 1939. 264 s. Halvfranskt band. Gott skick. Guldornerad. Övre guldsnitt.
ID Nr: 208361, SEK 500.

Hemmets handarbetslexikon. Band 3 : Bric-Brod. Fogtdals Bibliotek, 1990. 96 s. Klotband med skyddsomslag. Rikligt illustrerad. Mycket gott skick.
ID Nr: 106717, SEK 80.

Hemmets handarbetslexikon. Band 2 : Bati-Bret. Fogtdals Bibliotek, 1989. 96 s. Klotband med skyddsomslag. Rikligt illustrerad. Mycket gott skick.
ID Nr: 106716, SEK 80.

Hemmets handarbetslexikon. Band 5 : Doph-Fick. Fogtdals Bibliotek, 1990. 96 s. Klotband med skyddsomslag. Rikligt illustrerad. Mycket gott skick.
ID Nr: 106718, SEK 80.

Hemmets handarbetslexikon. Band 1 : Aba-Bata. Fogtdals Bibliotek, 1989. 96 s. Klotband med skyddsomslag. Rikligt illustrerad. Mycket gott skick.
ID Nr: 106715, SEK 80.

Hemmets handarbetslexikon. Band 7 : Färg-Huvu. Fogtdals Bibliotek, 1990. 96 s. Klotband med skyddsomslag. Rikligt illustrerad. Gott skick.
ID Nr: 106719, SEK 80.

Inreda med textil. ICA bokförlag, 1983. 64 s. Cartonnageband. Gott skick.
ID Nr: 203047, SEK 90.

Känn dig själv. Nordiska Museets förlag, 1997. 330 s. Cartonnageband. Gott skick.
Folkbildare Artur Hazelius Startade Nordiska Museét med syfte att besökarna skulle lära känna sin egen historia genom de insamlade föremålen.
ID Nr: 201106, SEK 140.

Koebenhavnske dragter omkring 1810 av J. Senn och C.W. Eckerberg m.fl.. Nordlundes boktrykkeri, 1977. På danska. opginerad. Dekorerat pappband. Mycket gott skick. Rikligt illustrerad.
Med forord af Jan Möller. Bogen er trykt i 800 ex.
ID Nr: 101632, SEK 140.

Mattor och vävnader Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson. Marianne Richter. Ann-Mari Forsberg.. 1956. opaginerad. Häftad. Gott skick. Fotoillustrerad.
ID Nr: 102694, SEK 95.

Mattor och vävnader. AB Märta Måås - Fjetterström, 1956. Häftad. Gott skick.
Om textilkonstnärinnorna Märta Måås Fjetterström, Barbro Nilsson, Marianne Richter och Ann-Mari Forsberg. Överstruken namnteckning på insidan av pärmen.
ID Nr: 203636, SEK 95.

Medicinalrådet En vävnad av Ann-mari Forsberg. Läkemedelsverket, 1994. 64 s. Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad. Märke efter prisetikett på bakre pärmen.
ID Nr: 104986, SEK 95.

Mjuka leksaker. En bok med idéer steg för steg. 1977. 63 s. Cartonnageband. Mycket fint exemplar.
ID Nr: 204121, SEK 120.

Mölnlycke märkblad En liten bok om tråd och garn.. Mölnlycke väfveriaktiebolag, Göteborg, 1954. 23 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad.
Med extra informationsblad.
ID Nr: 104863, SEK 80.

Mönsterjournal n:r 1 1948. Åhlén och Åkerlunds förlag, 1948. 42 s. Häftad. Gott skick.
Stil mönster.
ID Nr: 200069, SEK 150.

Mönsterjournal n:r 1 Våren & sommaren 1944. Åhlén och Åkerlunds förlag, 1944. 32 s. Häftad. Ryggen blekt. Mycket sliten. Sida trasig.
ID Nr: 16568, SEK 80.

Mönsterjournal n:r 3 Hösten & vintern 1944. Åhlén och Åkerlunds förlag, 1944. 34 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Något sliten.
ID Nr: 16569, SEK 110.

Samling af Danske Militaire Uniformer med 6 Tillæggsblade ledsaget af oplysende Text og Regulativ for Officeersclassens Paaklædning i Uniform efter de approberede Præver. Collection des uniformes militaires danoises avec 6 feulles supplementaires suivi d´un texte explicatif et d´un reglement de l´habillement des officiers en uniforme après les modèles approuvées.. Antikvariat Richard Levin 6 Co, 1977. På svenska/franska. opag. Inbunden. Gott skick. Illustrerad.
ID Nr: 10602, SEK 150.

Sticka till familjen. 1977. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick.
ID Nr: 2568, SEK 140.

Sticka till familjen-En bok med mönsteridéer. 1977. 63 s. Cartonnageband. Mycket fint exemplar.
ID Nr: 202953, SEK 140.

Stickat - mycket stickat och lite virkat för dam, barn och baby.. ICA bokförlag, 1984. 64 s. Cartonnageband. Gott skick. Rikligt illustrerad.
ID Nr: 11090, SEK 120.

Stickat mycket stickat och lite virkat för dam och barn. ICA bokförlag, 1984. 64 s. Cartonnageband. Mycket gott skick.
ID Nr: 4441, SEK 125.

Stickat. Mycket stickat och lite virkat för dam och barn. ICA bokförlag, 1984. 64 s. Cartonnageband. Gott skick. 3 av sidornas hörn är avklippta.
ID Nr: 204122, SEK 120.

Stora boken om handarbete.. ICA bokförlag, 1978. 224 s. Cartonnageband. Gott skick. Rikligt illustrerad.
Stora idéböckerna.
ID Nr: 210945, SEK 200.

Stort & smått till hemmet: Stickat, sytt, virkat, vävt, broderat. ICA bokförlag, 1982. Inbunden. Gott skick. Illustrerad.
ID Nr: 208500, SEK 50.

Stramaljbroderi. Forum, 1981. Inbunden. Nytt exemplar.
Material, teknik och mönster, en handarbetsbok i färg.
ID Nr: 2559, SEK 60.

Sy lapptäcken, applikationer mjuka djur. Stockholm, (utan årtal). 63 s. Häftad. Rikligt illustrerad.
Stort mönsterark bifogat
ID Nr: 12946, SEK 90.

Sy mera 2. Skandinavisk Press, (utan årtal). 61 s. Cartonnageband. Gott skick.
Sy av rundväv, idéer barn/tonår. Inkl. Modehäfte
ID Nr: 202130, SEK 160.

Tema med variationer, några glimtar ur kravattens historia. Stockholm, 1945. 93 s. Häftad. Gott skick.
Till minnet av Amanda Christensen.
ID Nr: 200387, SEK 110.

Textil-lexikon. Deutsche Verlags-Anstalt, 1937. In German. 942 p. Half -leather binding. Good condition. Exlibris.
Handwörterbuch der gemsamten Textilkunde.
ID Nr: 203632, SEK 250.

The Quilt digest. San Francisco, 1983. In English. 71 p. Wrappered. Good condition.
ID Nr: 3411, SEK 150.

Virkat till hemmet.. ICA bokförlag, 1982. 64 s. Cartonnageband. Mycket gott skick. Rikligt illustrerad.
Mönsterark medföljer.
ID Nr: 11365, SEK 140.

Åhlberg, Gudrun: Konstsömnad. 1967. Inbunden. Gott skick.
ID Nr: 2571, SEK 50.

Ambatsis, Jannis, m fl: The Published Writings of Agnes Geijer 1928-1978: A Bibliography Compiles in Honour of her Eightieth Birthday, 26 October 1978. Nordiska Museet, 1978. In English. 47 p. Cloth-spine binding. Good condition.
ID Nr: 10385, SEK 50.

Andréasson / Sköld / Muth-Nordin, Maja / Elin / Britta: Hälsingenäversöm. Brevskolan, 1970. Femte upplagan. 85 s. Häftad. Häftesomslag fläckat. Något nött i kanterna. Illustrerad.
ID Nr: 7887, SEK 140.

Argent, Jeanne: Sy för baby och barn. Skandinavisk Press, 1979. 63 s. Cartonnageband. Rikligt illustrerad. Gott skick.
Hela familjens hobbybibliotek
ID Nr: 203701, SEK 120.

Arlenborg / Feltzing, Ingrid / Ulla: Finnväv som den vävs i Bohuslän. LTs förlag, 1974. 66 s. Cartonnageband. Nyskick. Rikligt illustrerad.
ID Nr: 7201, SEK 140.

Armstrong, Rosalie: Quiltat - praktiskt och snyggt.. Skandinavisk Press AB, 1980. 48s+13 planscher. Dekorerat skinnimitationsband med skyddsomslag. Gott skick. Rikligt illustrerad.
ID Nr: 11089, SEK 125.

Asplund, Liv: Dekorera med färg på textil. Richters, 2002. 64 s. Cartonnageband. Nyskick.
ID Nr: 202514, SEK 140.

Barber, Janet: Utnyttja din symaskin. Skandinavisk Press, 1979. 63 s. Cartonnageband. Gott skick. Rikligt illustrerad.
ID Nr: 203924, SEK 120.

Bennett, Ian: Rugs & carpets of the world. Greenwich Editions, 2000. In English. Good condition.
ID Nr: 2075, SEK 600.

Berefelt, Gunnar: Modeväxlingar. Almqvist & Wiksell, 1971. 110 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad.
Medverkande: Jan Brunius, Magnus Knutsson, Ingrid Schrewelius och Rolf Söderberg.
ID Nr: 103572, SEK 70.

Beskow / Snidare, : Siden sammet trasa lump En bok om textilt skapande. Wahlström & Widstrand, 1975. 86 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad.
Den morderna handboken.
ID Nr: 101865, SEK 95.

Birkett, Caroline: Korsstygn på nytt sätt för modern och klassisk inredning. Valentin, 2001. 112 s. Cartonnageband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Illustrerad.
ID Nr: 101840, SEK 150.

Block, Mary: Den stora vävboken. Natur och kultur, 1952. Andra upplagan. 106 s. Dekorerat linneband. Mycket gott skick. Illustrerad.
En praktisk handledning i vävkonsten för nybörjare och mera erfarna. 360 illustrationer varav 207 mönster i färg
ID Nr: 104098, SEK 380.

Boalt, Eivor: Lapp vid lapp till täcken och annat. LTs förlag, 1980. 70 s. Cartonnageband. Rikligt illustrerad. Gott skick.
ID Nr: 12727, SEK 140.

Boase, Petra: 101 Ways to Customize Your Clothes. Using beading, trimming, printing, dyeing, appliqué and embroidery.. Carlton, 2001. 144 s. Cartonnageband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Rikligt illustrerad.
ID Nr: 12696, SEK 220.

Bond, David: Glamour in fashion. Great Britain, 1992. In English. 224 p. Clothbinding with dustwrapper. A very fine copy.
ID Nr: 201879, SEK 240.

Braun, Eva: Färg, tyg & fantasi. Semic, 1993. 48 s. Cartonnageband. Nyskick.
ID Nr: 3426, SEK 80.

Brodén, Märta: Vävning. LTs förlag, 1969. 255 s. Pappband. Gott skick. Illustrerad.
Medförfattare Signhild Wiklund.
ID Nr: 101629, SEK 80.

Bruce, Pauline: Lättsydda accessoarer. Skandinavisk Press, 1979. 54 s. Cartonnageband. Rikligt illustrerad. Mycket gott skick.
Hela familjens hobbybibliotek.
ID Nr: 203898, SEK 120.

Burnham, Dorothy K.: " Keep me warm one night " Early Handweaving in Eastern Canada. University of Toronto Press, 1975. In English. 387 p. Clothbinding with dustwrapper. Dustwrapper rubbed. Else fine. Illustrated. Inscription on endpaper.
Author two: Harold B. Burnham.
ID Nr: 103492, SEK 610.

Campana, Michele: Oriental carpets. Paul Hamlyn, 1969. In English. 157 p. Clothbinding with dustwrapper. Good condition.
ID Nr: 200062, SEK 120.

Carlgren, Wilhelm: Drags yllefabrik1642-1942. Norstedt och söners förlag, 1942. Halvklotband. Gott skick. Ovanlig
ID Nr: 2602, SEK 250.

Carlsson / Eles / Melén, Stina / Karin / Lisa: Bildvävning. ICA bokförlag, 1970. 48 s. Cartonnageband. Rikligt illustrerad. Gott skick.
ID Nr: 15669, SEK 110.

Castel, Albert: Les Tapisseries. Bibliothéque des Merveilles. Librairie Hachette, Paris, 1876. In French. 316 p. Gilt-ornamented cloth binding. Illustrated. Joints occasionally cracked. Corpus fine.
ID Nr: 105460, SEK 140.

Conradi-Engqvist, Cecilia: Les Gobelins i Paris. Carlsson Bokförlag, 1994. Inbunden. Mycket gott skick.
Tre franska manufakturer förr och nu.
ID Nr: 2519, SEK 275.

Cosentino, Géraldine: Tapisserie "Bargello". Paris, 1974. In French. 64 p. Wrappered. Good condition.
ID Nr: 200625, SEK 70.

Dahlin, Carin (red.): Barngarderoben nr 2 1950. Åhlén och Åkerlunds förlag, 1950. 49 s. Häftad. Något sliten.
Stilmönsterjournal
ID Nr: 200073, SEK 130.

Danielson, Sofia: Stina Roderstam - ideolog och organisatör i 1900-talets hemslöjdsarbete. Nordiska museet, 1986. Häftad. Nyskick.
Samt från samlingarna i Textilmuseet Högbo.
ID Nr: 2599, SEK 85.

Danielsson, M.: Spetsskrinet. Malmö, 1966. 55 s. Häftad. Mycket fint exemplar.
Innehåller beskrivningar på handvirkade dukspetsar, lakanspetsar, mellanspetsar, babyspetsar, spetstabletter m.m.
ID Nr: 200777, SEK 100.

Edenholm, Gunnel: Batik som hobby: Teknik, komposition, material, övningar.. ICA bokförlag, 1966. Andra upplagan. 84 s. Dekorerat pappband. Gott skick. Rikligt illustrerad. Namnteckning på försättsbladet.
Övningarna utformade av Gudrun Åhlberg.
ID Nr: 12901, SEK 120.

Edenholm, Gunnel: Exotiska växtfärger. En receptbok. ICA bokförlag, 1982. 80 s. Häftad. Fotoillustrerad. Gott skick.
ID Nr: 12927, SEK 110.

Ekstrand, Gudrun: Kröningsdräkter. Carlsson Bokförlag, 1991. Klotband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna.
ID Nr: 2611, SEK 160.

Eldvik / Åsbrink, Berit / Brita: Järvsösöm. LTs förlag, 1979. 129 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Ett hörn något stött.
ID Nr: 7187, SEK 140.

Engström, Maj-Britt: Sticka lätt på nytt sätt. Prisma, 1977. 96 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Gott skick.
Raka stycken och räta maskor. Med 25 plagg för barn och vuxna.
ID Nr: 8699, SEK 110.

Erlandsen, Ida-Merete: Bornholm i Korsstygn. ICA bokförlag, 1956. Häftad. Gott skick.
ID Nr: 202046, SEK 125.

Ernbro, Edith: Brodera mera i näversöm. LTs förlag, 1981. 63 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Nyskick.
ID Nr: 12733, SEK 125.

Fehr, Louise: Garn och vävnader. Albert Bonniers förlag, 1949. 57 s. Häftad. Illustrerad. Namnteckning på titelbladet. Häftesomslag fläckat.
ID Nr: 16768, SEK 110.

Fokker, Nicolas: Orientaliska mattor av idag. Trevi, 1973. 135 s. Cartonnageband med skyddsomslag. Gott skick.
ID Nr: 3905, SEK 200.

Fokker, Nicolas: Orientaliska mattor av idag. Trevi, 1977. 136 s. Inbunden. Gott skick. Illustrerad. Ägarstämpel på flera ställen.
ID Nr: 102693, SEK 140.

Franses, Jack: European and Oriental Rugs. John Glifford, 1970. In English. Clothbinding with dustwrapper. Good condition. Dustwrapper slightly torn.
For pleasure and investment.
ID Nr: 2511, SEK 125.

Fredholm, Inger: Sticka till barnen. Wahlström & Widstrand, 1983. 87 s. Cartonnageband. Gott skick.
Tröjor, mössor, vantar och sockor för barn upp till 12 år. Beskrivningar, mönsterdiagram, stickråd
ID Nr: 202131, SEK 160.

Fredricsson, Svea: Handarbetsboken. Esselte, 1948. 211 s. Inbunden. Rikligt illustrerad. Gott skick. Namnteckning på försättsbladet.
ID Nr: 6714, SEK 150.

Frey, Berta: Designing and Drafting for Handweavers Basic Principles of Cloth Construction. CollierbBooks, 1975. In English. 225 p. Wrappered. Good condition. Illustrated.
ID Nr: 103501, SEK 50.

Gans-Ruedin, Erwin: Orientalische Meisterteppiche. Hallwag, 1954. In German. Bound. Good condition.
ID Nr: 2513, SEK 60.

Granit, Inga: Gör det själv med skinn. ICA bokförlag, 1955. 62 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Gott skick.
ID Nr: 16996, SEK 120.

Gregorian, John B.: Oriental Rugs of the Silk Route - Culture,process and selection. New York, 2000. In English. 175 p. Cased boards with dustwrapper. A very fine copy.
ID Nr: 202888, SEK 350.

Gullers, Barbara: Handarbete på nytt sätt. Gullersproduktion AB, u å. 104 s. Cartonnageband. Rikligt illustrerad. Inlagan fin. Bandet något nött i kanterna.
Foto: K.W. Gullers.
ID Nr: 13232, SEK 250.

Hager, Luisa: Alte wandbespannungen und tapeten. Fraz Schneekluth Verlag, (not dated). In German. Half-cloth binding with dustwrapper. Good condition. Dustwrapper slightly torn.
ID Nr: 2526, SEK 50.

Hallström, Per: Modernas psykologi. Allhems Förlag, 1954. 55 s. Halvfranskt band. Gott skick. Illustrerad. Numrerad upplaga 405/999
ID Nr: 10600, SEK 140.

Hansen, Henny Harald: Knaurs kostumbuch in farben mit 750 bildern. Th. Knaur, 1954. In German. 287 p. Clothbinding with dustwrapper. Dustwrapper slightly worn. Else fine.
ID Nr: 202512, SEK 150.

Harris, Nathaniel: Mattor från orienten. Sveriges bokhandlare, 1977. 96 s. Cartonnageband med skyddsomslag. Gott skick.
ID Nr: 200783, SEK 175.

Held, Shirley E.: Weaving A Handbook for Fiber Craftsmen. Holt, Rinehart and Winston,Inc., 1973. 372 s. Klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget trasigt. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Namnteckning på försättsbladet.
ID Nr: 103485, SEK 110.

Hetlener / Green, : Sytips för heminredning. Skandinavisk Press, 1979. 61 s. Cartonnageband. Rikligt illustrerad. Mycket gott skick.
Hela familjens hobbybibliotek.
ID Nr: 203897, SEK 120.

Hinchliffe / Jeffs, : Trasmattor. Forum, 1978. Inbunden. Mycket gott skick.
ID Nr: 2608, SEK 110.

Hopf, Albrecht: Orientalisk mattkonst. Natur och kultur, 1962. Klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar.
56 sidor med mattillustrationer.
ID Nr: 200177, SEK 225.

Hunt Kahlenberg, Mary: The Navajo Blanket. Los Angeles, 1973. In English. 112 p. Wrappered. Mint.
Medf. Anthony Berlant.
ID Nr: 200772, SEK 200.

Iles / de Leon / Skelton, Jane / Soozi / Valerie: Brodera med symaskin. Skandinavisk Press, 1978. 64 s. Cartonnageband. Rikligt illustrerad. Gott skick.
Hela familjens hobbybibliotek
ID Nr: 203700, SEK 120.

Ingers, Gertrud: Roliga handarbeten. ICA bokförlag, 1967. 109 s. Cartonnageband. Rikligt illustrerad. Mycket gott skick.
Medförfattare är Kerstin Mauritzson, Märta Meijer, Viola Westerberg, Anna-Lisa Öhman.
ID Nr: 6712, SEK 130.

Izmidian, Georges: Äkta mattor från Orienten. ICA bokförlag, 1979. Inbunden. Mycket gott skick.
ID Nr: 2518, SEK 170.

Jacoby, Heinrich: Orientaliska mattor. 1935. Klotband. Gott skick.
ID Nr: 2530, SEK 450.

Jameson / Hirst-Smith / Svensson, Norma / Ann / Inger: Batik och ljusstöpning. Skandinavisk Press, 1977. 63 s. Cartonnageband. Rikligt illustrerad. Gott skick.
Hela familjens hobbybibliotek
ID Nr: 203699, SEK 120.

Johanson, Sally: Knyppling. LTs förlag, 1964. 90+32. Illustrerad. Understrykningar i texten. Namnteckning på försättsbladet. Häftet något slitet. Häfte + lösblad i plastpärm.
Utgiven på uppdrag av Föreningen Svenska Spetsar.
ID Nr: 217194, SEK 95.

Joner, Bergli Tone: Lappsömnadsboken. Berghs Förlag, 1990. 97 s. Cartonnageband. Anteckningar på smutstitelbladet. Rikligt illustrerad. Mycket gott skick.
ID Nr: 12937, SEK 160.

Jones, Pat: Sömnadstips för hemmet. Skandinavisk Press, 1978. 63 s. Cartonnageband. Rikligt illustrerad. Gott skick.
Hela familjens hobbybibliotek
ID Nr: 203698, SEK 120.

Källberg, Margareta: Konstsöm att börja med. LTs förlag, 1966. 95 s. Inbunden. Gott skick.
Medföljande löst mönsterark.
ID Nr: 2561, SEK 110.

Keller, Gottfried: Kläderna gör mannen. Bokvännerna, 1955. Illustrerad av Edward Lindahl. ej paginerad. Halvklotband. Något nött i kanterna. Främre och bakre häftesomslag medbundna.
onumrerad
ID Nr: 2605, SEK 120.

Lancaster, Sally: Sköna baby- och småbarnskläder. Skandinavisk Press, 1979. 63 s. Cartonnageband. Rikligt illustrerad. Gott skick.
ID Nr: 203922, SEK 120.

Laver, James: British military uniforms. Penguin books, 1948. In English. Bound. Good condition.
ID Nr: 2616, SEK 70.

Lawergren, Sara: Konstsöm. AB E. Holmqvists Eftr., Malmö, 1955. 24 s. Häftad. Gott skick.
ID Nr: 105789, SEK 90.

Leclère, Rosanne: Geschichte des kostüms. Hallwag, 1949. In German. Bound with dust- wrapper. Good condition.
Die mode im Laufe der Jahrhunderte.
ID Nr: 2615, SEK 50.

Lee, Pamela: Baskläder för dig som syr. Skandinavisk Press, 1978. 63 s. Cartonnageband. Rikligt illustrerad. Gott skick.
Hela familjens hobbybibliotek
ID Nr: 203697, SEK 120.

Lepape / Defert, Claude / Thierry: Georges Lepape ou L´Élégance Illustrée. Herscher, Paris, 1983. In French. 174 p. Clothbinding with dustwrapper. Richly illustrated. Good condition.
ID Nr: 106465, SEK 600.

Lindblom, Jack: Vävda tapeter. LTs förlag, 1979. 185 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna.
ID Nr: 2527, SEK 275.

Lindeberg, G.W: MAB i Malmö. Kring en gammal Malmöindustri. Två bidrag av Gösta Lindeberg och Einar Bager. Håkan Ohlssons Boktryckeri, 1945. 159 s. Pappband. Gott skick. Illustrerad.
ID Nr: 208362, SEK 150.

Ljungberg, Gert: Batik från när och fjärran. LTs förlag, 1982. Inbunden. Gott skick.
Medförfattare Inger A:son-Ljungberg.
ID Nr: 2577, SEK 110.

Lund, Kaj: Makramé, Modeller och idéer. Wahlström & Widstrand, 1972. 99 s. Häftad. Fotoillustrerad. Gott skick.
ID Nr: 16202, SEK 110.

Lurie, Alison: The language of clothes. New York, 1981. In English. 180 p. Linenbinding with dustwrapper. Very good condition.
ID Nr: 3429, SEK 220.

Melen, Lisa: Näversöm. ICA bokförlag, 1968. Femte upplagan. Häftad. Gott skick.
Teknik, material och modeller.
ID Nr: 3405, SEK 150.

Moberg, Ulf Thomas: Eli Hellesen. Cinclus, 1985. På svenska/engelska. Inbunden. Gott skick.
Om Eli Hellesens liv och textila konst.
ID Nr: 2553, SEK 50.

Munthe / Gullers, Gustaf / K W: Mölnlycke Väfveri Aktiebolag 100 år. Wezäta, 1949. opag.. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Fotoillustrerad.
ID Nr: 208546, SEK 70.

Néa, Sara: Knytbatik. ICA bokförlag, 1978. Tredje upplagan. 140 s. Cartonnageband. Mycket gott skick. Rikligt illustrerad. Anteckningar på försättsbladet.
Material, teknik och mönster.
ID Nr: 2576, SEK 130.

Nessim, Nils: Orientaliska mattor. Nessim, 1959. 63 s. Inbunden. Gott skick. Rikligt illustrerad.
ID Nr: 2523, SEK 50.

Nielsen, Ester: Färga med växter. ICA bokförlag, 1978. Häftad. Något sliten. Häftesomslaget vikt.
ID Nr: 3403, SEK 120.

Norrman, Bitte: Virka till hemmet. Skandinavisk Press, 1977. 64 s. Cartonnageband. Gott skick. Rikligt illustrerad. Hörn bortklippta på försättsblad och smutstitelblad
ID Nr: 203923, SEK 120.

Nylén, Anna-Maja: Varför klär vi oss Kring dräktens roll förr och nu.. ICA bokförlag, 1962. 142 s. Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad.
ID Nr: 103573, SEK 95.

Oliver, Celia Y. (ed.): 55 Famous quilts from the Shelburne Museum, in full color. Dover publications, inc., 1990. In English. 63 p. Wrappered. Good condition.
ID Nr: 200370, SEK 140.

Padfield / Lundberg/ Nicholson / Risley / Harrison, Heather / Eva / Margaret / Christine / Helen: Brodera, klippa, sy.. , Skandinavisk Press, 1977. 63 s. Cartonnageband. Gott skick. Rikligt illustrerad.
ID Nr: 203925, SEK 120.

Pegg, Barbara: Garderob för småfolk. Skandinavisk Press, 1979. 63 s. Cartonnageband. Rikligt illustrerad. Gott skick.
Hela familjens hobbybibliotek.
ID Nr: 203702, SEK 120.

Polkinghorne, R.K./ M.I.R.: The Art of Needlecraft. Associated Newspapers LTD., (not dated). In English. 639 p. Clothbinding. Spine/backstrip loose. Joints occasionally cracked. Inscription on endpaper. With thirty-two plates and three hundred and twenty-eight diagrams.
ID Nr: 101631, SEK 110.

Porter Davison, Marguerite: A Handweaver's Source Book A Selection of 146 Patterns from the Laura M. Allen Collection.. The Author, Swarthmore,Pennsylvania, U.S.A, 1953. 128 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad.
Revised Edition.
ID Nr: 103489, SEK 280.

Rangström, Lena: Hovets dräkter. Livrustkammaren / Bra Böcker, 1994. 152 s. Cartonnageband. Mycket gott skick. Rikligt illustrerad. Anteckningar på smutstitelbladet.
Text to the photo also in English.
ID Nr: 105819, SEK 250.

Risberg, Ann-Mari: Jorden runt med nål och tråd Samverkan textilslöjd - OÄ. Skolförlaget, 1978. 111 s. Häftad. Bandet något nött i kanterna. Ryggen något sliten. Inlagan fin.
Lärarexemplar.
ID Nr: 217168, SEK 60.

Roche, Daniel: La culture des apparences. 1989. In French. Wrappered. Very good condition.
Une histoire du vetement XVII-XVIII siècle.
ID Nr: 2610, SEK 125.

Rydberg, Viktor: Om nakenhet och klädselsätt. Med anledning av striden om Oscar Björcks frismålningar i Operakällaren. Albert Bonniers förlag, 1895. Biografi över Oscar Björk. 41 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet.
ID Nr: 202874, SEK 100.

Sandberg, Gösta: Batik. Norstedt och söners förlag, 1972. Klotband. Gott skick.
ID Nr: 2565, SEK 130.

Sandberg, Gösta: Batik. En bok om Batikens historia och teknik.. Ljus Förlag, Stockholm, 1955. 156 s. Rikligt illustrerad. Mycket fint exemplar. Batikdekorerat pergamentryggband. Numrerad bibliofilupplaga nr 51/150. Innehåller originalbatik UDAN LIBRIS från omkr 1870, från Koninklijk Institut voor de Tropen, Amsterdam.
ID Nr: 102948, SEK 200.

Sändh, Bengt: LIN. Odla Bereda Spinna. ICA bokförlag, 1977. 68 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad.
ID Nr: 103569, SEK 120.

Selander, Malin: Handvävt Vävmönster. Wezäta, 1958. 128 s. Klotryggsband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Illustrerad.
ID Nr: 100606, SEK 110.

Siggstedt, Mette: Kinesiskt siden. Östasiatiska museet, 1990. 87 s. Cartonnageband. Nyskick.
ID Nr: 200969, SEK 120.

Sigsgaard, Dorthe: Väv i form. ICA bokförlag, 1985. Inbunden. Gott skick.
ID Nr: 2541, SEK 60.

Sisefsky, Jan: Batikhandboken. Norstedt och söners förlag, 1978. 164 s. Cartonnageband. Rikligt illustrerad. Mycket gott skick.
I samarbete med Gösta Sandberg
ID Nr: 200776, SEK 130.

Skeri-Mattsson / Osvald-Jacobsson, : I vävstolen. LTs förlag, 1952. Klotband. Gott skick.
Handbok i vävning. Del 1.
ID Nr: 2524, SEK 45.

Skeri-Mattsson / Osvald-Jacobsson, : I vävstolen 1. LTs förlag, 1944. Åttonde upplagan. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något trasigt.
ID Nr: 2537, SEK 45.

Skeri-Mattsson / Osvald-Jacobsson, : I vävstolen 2. LTs förlag, 1953. Nionde upplagan. 176 s. Klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Illustrerad.
ID Nr: 103570, SEK 140.

Skeri-Mattsson / Osvald-Jacobsson, : I vävstolen del l + ll. Lantbruksförbundets tidskrifts AB, 1949. 11:e upplagan. 169+176. 2 vol. Klotryggsband. Gott skick. Illustrerad.
81:sta-100:de tusendet.
ID Nr: 100582, SEK 140.

Stähr, Unn: Virkningens grunder. LTs förlag, 1967. 58 s. Häftad. Fotoillustrerad. Delvis något gulnad. Annars ett fint exemplar.
ID Nr: 202195, SEK 60.

Stensman, Mailis: Rodhe som textilare. Utställningskatalog nr 33:95. Prins Eugens Waldemarsudde 5 maj-30 juli 1995.. Norstedts förlag, 1995. 141 s. Förlagsband med pappersomslag. Rikligt illustrerad. Mycket gott skick.
ID Nr: 103784, SEK 170.

Sterner / Kinch, : Orientaliska mattor. Natur och kultur, 1929. Häftad. Gott skick. Bandet något nött i kanterna. Illustrerad.
Med ett kapitel om svenska mattor.
ID Nr: 2509, SEK 140.

Sylwan, Vivi: Svenska ryor. Natur och kultur, 1934. 141s + 98 planscher. Dekorerat helskinnband med guldsnitt. Mycket gott skick. Rikligt illustrerad. Inre denteller. Marmorerade för/eftersättsblad.
ID Nr: 8220, SEK 1400.

Thulstrup / Kramér, : Afbildningar af Nordiska drägter, sådana de burits eller bäras uti olika landskap: Costumes nationaux scandinaves. P.B. Eklunds förlag, 1895. På svenska/franska. Dekorerat originalklotband. Bandet något nött i kanterna. Annars ett mycket fint exemplar. Exlibris.
Tvär 4:o. Innehåller 14 färglitografier med tillhörande textblad
ID Nr: 203683, SEK 800.

Turvey, Helena: Kläder i olika material. Skandinavisk Press, 1979. 62 s. Cartonnageband. Rikligt illustrerad. Gott skick.
Hela familjens hobbybibliotek
ID Nr: 203696, SEK 120.

Ulfsparre, Hedvig: Hedvig Ulfsparre och Gästriklands textila slöjd. Textilmuseet Högsbo, 1984. 91 s. Häftad. Mycket fint exemplar.
ID Nr: 203633, SEK 140.

Urquhart, Blair: Skotska klanmönster. Köneman, 199. 80 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad.
ID Nr: 10601, SEK 60.

Wägner, Devy: Nya handarbetsboken.Virka, sticka, sy. Wahlströms, Williams, 1974. 88 s. Cartonnageband. Gott skick.
ID Nr: 4439, SEK 120.

Walterstorff, Emelie von: TEXTILT BILDVERK.. Nordiska Museets förlag, 1925. Guldornamenterat skinnband. Bibliofilupplaga. Guldsnitt. 110 textsidor + 128 sidor med planscher.
" Av denna upplaga spridas 700 signerade exemplar varav detta är N : r 315 och tillhör Agnes Österberg."
ID Nr: 215918, SEK 1800.

Westermann, Poul: Aegte tæpper. Westermanns Forlag, 1945. På danska. Inbunden. Gott skick.
ID Nr: 2506, SEK 120.

Wetter, Cecilia: Pälsar Skinnberedning-från skinn till päls-att köpa päls-pälsförvaring ovh pälsvård-pälslexikon. Forum, 1961. 47 s. Häftad. Häftesomslaget något gulnat. Häftesomslaget något nött i kanterna. Inlagan fin. Illustrerad.
ID Nr: 217412, SEK 50.

Wiklund, Signild: Textil materiallära. LTs förlag, 1971. 176 s. Cartonnageband. Fotoillustrerad. Gott skick.
ID Nr: 12929, SEK 120.

Wistrand, P.G: Svenska folkdräkter Kulturhistoriska studier. Nordiska Museets förlag, 1907. 160 s. Dekorerat klotband. Marmorerat snitt. Bandet något nött i kanterna. Enstaka fläckar inuti boken. Annars ett fint exemplar. Liten reva i underkant sid 55/56 och 57/58.
Med 30 färgtryck efter original af E von Walterstorff. Utgifna genom Nordiska Museet. Aktiebolaget Hiertas bokförlag i distribution.
ID Nr: 30034, SEK 950.

Wistrand, P.G: Svenska folkdräkter Kulturhistoriska studier. Nordiska Museets förlag, 1907. 160 s. Dekorerat klotband. Något sliten. Marmorerat snitt. Namnteckning på insidan av pärmen. Fläckar på insidan av pärmarna.Några planscher lösa men komplett.
Med 30 färgtryck efter original af E. Von Walterstorff. Stockholm Aktiebolaget Hiertas bokförlag i distribution.
ID Nr: 101825, SEK 650.

Zethner, Ole: Silke en naturprodukt. LTs förlag, 1981. 48 s. Cartonnageband. Nyskick. Rikligt illustrerad.
ID Nr: 103418, SEK 110.

Tillbaka