| Konsthistoria, Internationell |
|---|
|
Bildanalys.. Gidlunds, 1973. 269 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Gott skick. CATALOGUE DES TABLEAUX MINIATURES, PASTELS DESSINS ENCADRES, ETC, du Musée
de L'État ā AMSTERDAM. Publié par décret du Ministre de L'Intérieur.. Roeloffzen-Hübner et van
Santen, Amsterdam, 1904. In French. 26+419 pages. Contemporary cased boards. Good
condition. Includes 2 folding maps, " REZ-DE-CHAUSSČ" + "PREMIER ÉTAGE". Celadon Jade. Fynd-Föremål-Forskningsresultat / Find-Specimen-Scientific Results. The
Museum of Far Eastern Antiquities and AB Gustavsbergs Fabriker at The National Museum -
Stockholm May-June 1963.. Nationalmuseum, 1963. På svenska/engelska. 55 s. Häftad. Gott
skick. DE SENASTE 100 ÅREN I MÅLARKONSTEN. Stora mästare i modernt måleri +
Impressionisterna och deras epok.. Musée National D'Art Moderne, Paris, 1962. 28+96+30+96
sidor. 2 vol. Rikligt illustrerad. Mycket gott skick. 2 linneband med skyddsomslag och kassett. documenta 8, 1-3. Kassel, 12 juni-20 september 1987. Weber & Weidemeyer, 1987. In
English/German. 168+352 pp + plates. 3 vol. Wrappered with slip-case. Richly illustrated. Good
condition. Fransk Surrealism. Nya strömningar. Spektrum, 1933. Originalupplaga. 64 s. Häftad. Något
missfärgad i främre omslagets yttre marginal, annars i mycket gott skick Fresker från Florens. Nationalmusei utställningskatalog 333. Nationalmuseum december
1969 - februari 1970. Nationalmuseum, 1969. 176 s. Häftad. Illustrerad. Gott skick. Gauguin i Söderhavet. Etnografiska Museet, Nationalmuseum. Nationalmusei
utställningskatalog 336. Nationalmuseum, 1970. 114 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Gott skick. Louisiana Revy. 15. Årgång nr 4. Januar-Juni 1975.. Louisiana, Humlebaek, 1975. På danska.
40 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Gott skick. MÅLERI, från istiden till våra dagar. Konsthistorisk översikt med 1000 bilder i färg..
Generalstabens Litografiska Anstalt, 1964. 335 s. Linneband. Rikligt illustrerad. Gott skick. Mästerverk från två årtusenden.. Stureförlaget, 1966. 216 s. Helt skinnband. Rikligt illustrerad.
Inre denteller. Guldsnitt. Gott skick. Numrerad 9/106. Från början tryckt i 500 numrerade exemplar,
men upplagan till större delen vattenskadad. Musee de L´Art occidental moderne a Moscou. Editions D´Etat. Art. Moscou, 1938. In French. 8
pages text and 32 plates. Loose leaves in slip-case. Paintings of the China Trade 1770-1870 Katalog No. 20. Åmells / Martyn Gregory, 1990. In
English. 51 p. Wrappered. Very good condition. Illustrated. Peasant Paintings from Huhsien County.. Peoples fine arts publishing house, Peking, 1976. In
English. 80 p. Wrappered. Richly illustrated. Slightly rubbed on the edges. Ryska skillingtryck ur Pusjkinmuseets samlingar. Nationalmusei utställningskatalog nr 522..
Nationalmuseum, 1989. 79 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Gott skick. Stilar i konsten Egyptisk konst Grekisk konst Romersk konst Romansk konst Gotiken
Renässansen Barocken Rokoko. Wahlström & Widstrand, 1985. 64 s. Cartonnageband. Gott
skick. Illustrerad. Surrealism ?. Riksutställningar, 1970. 112 s. Häftad. Gott skick. Rikligt illustrerad. The Studio. Vol 16, 1899. London, 1899. 294 s. Samtida klotband. Rikligt illustrerad. No
titlepage. Amaya, Mario: POP ART...and after.. Viking Press, New York, 1966. In English. 148 p.
Publishers binding. Front and rear covers bound in. Patterned edges. Good condition. Aulin, Sandberg, Arne, Gunnar: Konst- och musik genom tiderna. Konst- och musikhistoria för
gymnasiet.. Natur och kultur, 1967. 419 s. Förlagsband. Rikligt illustrerad. Bandet något nött i
kanterna.
Baumgart, Fritz: KONSTHISTORIA. ARKITEKTUR, MÅLERI och SKULPTUR.. Forum, 1989. 312
s. Cartonnageband. Rikligt illustrerad. Gott skick. Bazin, Germain: HISTOIRE DE LA PEINTURE CLASSIQUE.. Éditions Hypérion. New York,
Paris & Londres, 1950. In French. 354+392 pages. 2 vol. Clothbinding with slip-case. Richly
illustrated. Belloli, Andrea P.A. (Ed): A day in the Country. Impressionism and the French Landscape.
Harry N. Abrams, Inc. Publishers, New York, 1990. In English. 374 p. Clothbinding with
dustwrapper. Richly illustrated. A very fine copy. Bellony-Rewald, Alice: Impressionisternas svunna värld. Bonniers, 1977. 287 s. Klotband med
skyddsomslag. Rikligt illustrerad. Mycket gott skick. Berger / Winkler, Roland / Dietmar: ZIRKUSBILDER.. Henschelverlag, Kunst und Gesellschaft,
Berlin, 1983. In German. 252 p. Clothbinding with dustwrapper and slip-case. Richly illustrated.
Good condition. Bode, Wilhelm von: DIE KUNST DER FRÜHRENAISSANCE IN ITALIEN.. Im Propyläen - Verlag
zu Berlin, 1923. In German. 624 p. Contemporary half-leather binding. Richly illustrated. Coloured
edge. Gilt-Ornamented Spine. Bowlt / Drutt, John E. / Matthew: amazons of the avant-garde. Guggenheim museum, 2000. In
English. 365 p. Decorated cloth binding. Very good condition. Richly illustrated. Broby-Johansen, R.: Bara konst. Skrivet och talat om konst under ett halvt sekel.. Rabén &
Sjögren, 1973. 183 s. Häftad. Gott skick. Brunius, August: Färg och Form Studier af den nya konsten. Norstedt och söners förlag, 1913.
199 s. Halvfranskt band. Gott skick. Marmorerade pärmar. Marmorerat snitt. Illustrerad. Burrau, Christian: The Artist´s Eye. An Exhibition of National Gallery Paintings selected by the
Artist. 28 June - 31 August 1989. The National Gallery Publications, London, 1989. 48 s. Häftad.
Rikligt illustrerad. Gott skick. Chastel / Klein, André / Robert: L'Europe de la Renaissance. L´Age de L´Humanisme. Éditions
de la Connaissance, Bruxelles, 1963. In French. 348 p. Leather-imitation binding. Richly
illustrated. Gilt-ornamented. Dustwrapper slightly torn. Else fine. Compton, Susan P.: Domarsumpen. Målare och poeter i rysk bokkonst 1910-30.. Bokomotiv,
1983. 248 s. Klotryggsband. Rikligt illustrerad. Gott skick. Connor, Celeste: Democratic Visions. Art and theory of the stieglitz circle 1924 - 1934.
University of California Press, 2001. In English. 236 p. Clothbinding with dustwrapper. Illustrated.
Very good condition. Conti, Flavio: How to recognize Greek Art. Penguin Books, 1978. In English. 64 p. Paperback.
Illustrated. Cornell, Henrik: ITALIENSK SENRENÄSSANS. MÅLERI OCH SKULPTUR.. Wahlström &
Widstrand, 1927. 224 s. Halvfranskt band. Rikligt illustrerad. Upphöjda bind. Guldornerad rygg.
Marmorerade pärmar. Främre häftesomslaget medbundet. Czarnecka, Irena: L'art populaire Polonais. Wroclawska Drukarnia Naukowa, Varsovie, 1957. In
French. 235 p. Decorated linen-binding. Richly illustrated. Good condition. Devambez, Pierre: Alla tiders konsthistoria. Grekland. Rabén & Sjögren, 1962. 176 s.
Häftad. Rikligt illustrerad. Gott skick. Dietrichson, Lorentz: DE BILDANDE KONSTERNAS HISTORIA. DET SKÖNAS VERLD, II.
ESTETIK OCH KONSTHISTORIA MED SPECIELT AFSEENDE PÅ DEN BILDANDE KONSTEN..
Jos. Seligmann & C:is Förlag, Stockholm, 1879. 611 s. Samtida klotband. Guldornerad rygg.
Illustrerad. Gott skick. Endast del 2 av 2. Dietrichson, Lorentz: DET SKÖNAS VERLD, I.DE BILDANDE KONSTERNAS HISTORIA.
ESTETIK OCH KONSTHISTORIA MED SPECIELT AFSEENDE PÅ DEN BILDANDE KONSTEN.
Populär Estetik. Läran om det sköna.. Jos. Seligmann & C:is Förlag, Stockholm, 1873.
13+500 sidor. Samtida klotband. Illustrerad. Blindpressad. Guldornerad. Guldsnitt. Duché, Jean: Deux Siécles d'Histoire de France par la Caricature 1760-1960. 1 consulat, 2
empires, 3 monarchies, 4 révolutions, 5 républiques.. éditions du Pont Royal, (Del Duca-Laffont),
Paris, 1961. In French. 250 p. Linenbinding with dustwrapper. Richly illustrated. Good condition.
Eisler, Colin: Dessins de Maîtres du XIV e au XX e sičcle. Edita, Lausanne, 1975. In French.
263 p. Clothbinding with dustwrapper. Richly illustrated. Good condition. Ergmann, Raoul: FIVE CENTURIES OF FRENCH PAINTING.. Tabard Press, New York.
Éditions Fernand Nathan, Paris, 1989. 190 s. Klotband med skyddsomslag. Rikligt illustrerad. Gott
skick. Esswein / Heymel, Hermann / A. W.: Henri de Toulouse - Lautrec.. R. Piper & Co Verlag,
München, 1904. Third edition. In German. 66 p. Cloth-spine binding. Richly illustrated. Covers
slightly worn. Evans, Ifor: Portrait of English Literature. Sidgwick & Jackson, 1979. In English. 247 p.
Bound with dust-wrapper. Good condition. Fåhraeus, Klas: KONSTKRITISKA ESSAYER.. Albert Bonniers förlag, 1924. 175 s. Häftad.
Illustrerad. Gott skick. Fernández, Justino: Mexican art.. The Colour Library of Art, Paul Hamlyn, 1967. In English.
39+59 pages. Publishers binding with dustwrapper. Richly illustrated. Good condition. Fry, Edward F.: CUBISM. 71 plates 8 in colour.. Thames and Hudson, London, 1966. In
English. 200 p. Wrappered. Richly illustrated. Inscription on endpaper. Fry, Roger: Konsten och livet.. Norstedts förlag, 1970. 136 s. Häftad. Illustrerad. Gott skick. Granath, Olle: Utblickar över konst och konstnärer.. Bonniers, 1979. 243 s. Häftad. Graul, Richard: Bilderatlas zur Einführung in die Kunstgeschichte.. E.A. Seemann, Leipzig,
1898. Fourth edition. In German. 104 p. Cloth-spine binding. Richly illustrated. Spine/backstrip
slightly torn. Corpus fine. Guggenheim, Peggy: Peggy Guggenheims samling från Venedig. Moderna Museet 26 11 68 -
8 1 67. Utställningskatalog nr 59.. Moderna Museet, 1966. 72 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Gott
skick. Haftmann, Werner: 1900-talets måleri. Ett bildgalleri.. Bonniers, 1967. 419 s. Klotband. Rikligt
illustrerad. Skyddsomslag saknas. Annars i gott skick. Hajek / Forman / Forman, L / W / B: Indische Miniaturen vom Hof der Mogulkaiser.
Artia/Bertelsmann, 1961. In German. 100+51 pp. Cloth-spine binding with dust-wrapper. Richly
illustrated. Dustwrapper slightly worn. Hamerton, Philip Gilbert: THE GRAPHIC ARTS A TREATISE ON THE VARIETIES OF DRAWING,
PAINTING, AND ENGRAVING IN COMPARISON WITH EACH OTHER AND WITH NATURE.. Seeley,
Jackson and Halliday, Fleet Street, London, 1882. First edition. In English. ( 16 )+385 pages.
Leather-back binding. Richly illustrated. Gilt-Ornamented Spine. Spine/backstrip slightly rubbed.
Else fine. Hammarlund, Sven: Glimtar ur konstnärslivet. Från Apelles till Månsson.. Carlsson Bokförlag,
1995. 115 s. Förlagsband. Illustrerad. Helmus, Liesbeth M.: Törnrosmadonnan och andra mästerverk från Utrecht. Nationalmuseum,
Stockholm/Centraal Museum, Utrecht, 1997. 145 s. Dekorerat pappband. Nyskick. Illustrerad. Hillier, J.: Japanska träsnitt. Wahlström & Widstrand, 1975. 24 s. + 48 bilder. Inbunden
med skyddsomslag. Mycket gott skick. Rikligt illustrerad. Hillyer / Huey / Huisman, V.M. / E.G. / M.G.: LILLA KONSTHISTORIEN. DE STORA MÅLARNA
OCH DERAS VERK.. Natur och kultur, 1939. 141 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Hillyer / Huey / Huisman, V.M. / E.G. / M.G.: LILLA KONSTHISTORIEN. DE STORA MÅLARNA
OCH DERAS VERK.. Natur och kultur, 1939. 141 s. Linneband. Rikligt illustrerad. Har tillhört
Fredhällskolans Lärjungebibliotek. Holme, Charles: MASTERS OF ENGLISH LANDSCAPE PAINTING. J. S. COTMAN, DAVID COX,
PETER DE WINT.. Offices of The Studio. London, Paris and New York., 1903. In English. 210 p.
Contemporary cloth binding. Richly illustrated. Cover slightly rubbed on the edges. Holt, Elizabeth G.: A DOCUMENTARY HISTORY OF ART. Vol II. Michelangelo and the
mannerists : The baroque & the eighteenth century.. Doubleday anchor books, New Yorh, (not
dated). In English. 14+386 pages. Wrappered. Illustrated. Good condition. Johannesson, Lena: Den massproducerade bilden.. AWE/ Gebers, 1978. 259 s. Häftad. Rikligt
illustrerad. Anteckningar. Josephson / Sandblad / Steneberg, Ragnar / Nils G. / Karl Erik: SYMBOLISTER I - III.
TIDSKRIFT FÖR KONSTVETENSKAP, XXX, XXXI och XXXII. Allhems Förlag, 1957. 209+192+245
sidor. Linneband. Rikligt illustrerad. Gott skick. Tre volymer bundna i ett band. Kaiser / Donner, Franz / Jörn: Konst som motstånd / Vastavirta. Tysk konst från
mellankrigstiden / Saksan taide sotien välissa. Liljevalchs Konsthall, 1995. På Svenska/finska.
200 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Mycket gott skick. Karling, Sten: Girolamo Marrettis barettsmycke Kring en målning i Nationalmuseum ur
drottning Kristinas samling. Tryckår saknas. 42-59. Häftad. Särtryck ur Konsthistorisk tidskrift Keller / Osten / Ludwig, Horst / Gert von der / Peter: Kunst der sechziger jahre. 3.erweiterte
Auflage. Sammlung Ludwig Wallraf-Richartz Museum, Köln 1969. Art of the Sixties. 3rd enlarged
edition.. K.G. Lohse, Frankfurt Am Main, 1969. Third edition. In English/German. 160 pages +
plates. Artistically bound with slip-case. Richly illustrated. Very good condition. Transparent plastic
borders. Kerényi, Carl: En konstälskares loggbok. Resor i det gamla Europa. Med 26 planscher.. Natur
och kultur, 1957. 186 s. Häftad. Illustrerad. Keyssner, Gustav: HUNDERT KLASSISCHE FRAUENBILDNISSE. EINE AUSWAHL AUS DEN
MEISTERWERKEN DER PORTRÄTKUNST.. Deutsche Verlags-Anstalt, Stuttgart und Leipzig, (not
dated). In German. 14+106 pages. Clothbinding. Richly illustrated. Cover slightly rubbed on the
edges. Kjellin, Helge: Aristoteles och Phyllis. Ett moraliserande motiv i konsten. Särtryck ur FINN,
Lukasgillets i Lund publikation 1928. Lukasgillet i Lund, 1928. 13 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Gott
skick. Kjellin, Helge: Var Lukas målare ? Särtryck ur FINN 1955. Utgiven av Lukasgillet i Lund.
Allhems Förlag, 1955. 6 s. Häftad. Gott skick. Folio. Illustrerad med två teckningar Klausen, Arne Martin: KONSTSOCIOLOGI, Om konstens ställning i samhället-hos oss och i
andra kulturer. En introduktion.. Norstedt och söners förlag, 1978. 205 s. Häftad. Illustrerad. Gott
skick. Körner, Rudolv: Vägen till konsten. Essäer.. Natur och kultur, 1955. 114 s. Häftad. Gott skick.
Krohg, Per: Föredrag om målarkonst på Grini. Norstedt och söners förlag, 1947. 133 s.
Marmorerat pappband. Mycket gott skick. Landsberger, Franz: IMPRESSIONISMUS UND EXPRESSIONISMUS. EINE EINFÜRUNG IN
DAS WESEN DER NEUEN KUNST...Mit 24 abbildungen.. Verlag von Klinkhardt & Biermann,
Leipzig, 1922. Sixth edition. In German. 75 p. Contemporary cased boards. Illustrated. Larsson, Lars-Olof: Metoder i konstvetenskapen.. AWE/ Gebers, 1980. Tredje upplagan. 94 s.
Häftad. Illustrerad. Understrykningar och anteckningar i texten. Leicht, Hermann: History of the World´s Art. With 5 plates in colour 301 one-colour half-tones
and 186 illustrations in text. Spring Books, London, ca 1950. In English. 340 p. Clothbinding. Richly
illustrated. Spine/back-strip faded. Loon, Hendrik van: ALL KONST. Arkitektur, måleri, skulptur, musik m.m. Från
grottmänniskornas tid till våra dagar, skildrade i ord och bild av.. Natur och kultur, 1938. 681 s.
Klotband. Främre häftesomslag medbundet. Illustrerad. Gott skick. Lucie - Smith, Edward: Symbolist Art. With 185 illustrations, 24 in colour.. Thames and
Hudson, London, 1972. In English. 216 p. Wrappered. Richly illustrated. Corpus lightly broken. Lucie-Smith, Edward: Kulturen i bild. Forum, 1980. 184 s. Klotband med skyddsomslag. Rikligt
illustrerad. Mycket gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Mancini/Bellini, Franco/Giacomo Pozzi: Il Presepe Napoletano nelle collezione Eugenio
Catello. Sadea Sansoni, Firenze, 1966. In Italian. 6+32 pages. Decorated cloth binding. Richly
illustrated. Good condition. Mhe, Margarete: Unbewusstes Malen. Eine Folge von Bildern. Urban & Schwarzenberg,
München und Berlin, 1959. In German. 52+113 pages. Clothbinding with dustwrapper. Good
condition. Michel, Wilhelm: Das Teuflische und Groteske in der kunst. Mit Hundert Bildern. R. Piper
& Co, München, 1911. In German. 129 p. Contemporary decorated boards. Richly illustrated.
Slightly rubbed on the edges. Millroth, Thomas: Innanför & utanför Modernismen.. Gidlunds, 1979. 264 s. Häftad. Rikligt
illustrerad. Gott skick. Nizami, : The Poems of Nizami described by Laurence Binyon. The Studio Limited, London /
The Studio Publications Inc, New York, (not dated). In English. 31 pages text +16 plates.
Clothbinding with dustwrapper. Dustwrapper slightly rubbed on the edges. Else fine. Nordensvan, Georg: ALLMÄN KONSTHISTORIA, I - II.. Hugo Gebers förlag, 1911 - 1912.
331+323 sidor. Klotband. Främre häftesomslag medbundet. Rikligt illustrerad. Bandet något nött.
Nordström, Gert Z: Bild & Myt, Ett konstpedagogiskt projekt.. Gidlunds, 1976. 167 s.
Häftad. Rikligt illustrerad. Anteckningar. Osborne, Harold: The Oxford companion to art. Oxford University press, 1979. In English. 1277
p. Clothbinding with dustwrapper. Good condition. Pallottino, Massimo: La Peinture Étrusque. SKIRA, 1952. In French. 140 p. Linenbinding with
dustwrapper. Dustwrapper slightly torn. Else very fine. Richly illustrated. Avec plusieurs plances en
couleurs Paulsson, Gregor: KONSTENS HISTORIA.. Natur och kultur, 1962 - 1963.
303+128+313+128+329+136+346+144 sidor. 4 vol. Halvfranskt band. Rikligt illustrerad. Övre
guldsnitt. Gott skick. Paulsson, Gregor / Thomas: Vägar till konsten.. Natur och kultur, 1972. 120 s. Häftad.
Illustrerad. Gott skick. Perl, Henry: VENEZIA.. Wahlström & Widstrand, 1903. 226+7 sidor. Guldornamenterat
klotband. Rikligt illustrerad. Gott skick. Rikligt illustrerad med originalteckningar av Grubhofer,
Cima, Pagani, Laurenti, Lancerotto, Berti, Brugnoli och Bortoluzzi. Petersen / Wilson, Karen / J. J.: Women Artists Recognition and Reappraisal From the Early
Middle Ages to the Twentieth Century. Harper & Row, 1976. In English. 212 p. Wrappered.
Wrapper slightly spotted. Piper, David: The Dictionary of Painting & Sculpture ART AND ARTISTS. Painters &
Sculptors, Terms & Techniques.. The Mitchell Beazley Library of Art, 1981. In English. 192 p.
Clothbinding with dustwrapper. Richly illustrated. Very good condition. Ponente, Nello: Contemporary Trends. Modern Painting.. Skira, 1960. In English. 215 p.
Clothbinding with dustwrapper. Richly illustrated. Dustwrapper slightly rubbed on the edges. Poulsen, Frederik: Gamla Orientens konst. Aktiebolaget Skoglunds Bokförlag, Stockholm,
1926. 155 s. Häftad. Illustrerad. Häftesomslaget trasigt. Qvarnström, Gunnar: Moderna manifest. Litteratur- och konstrevolutionen 1909-1924. En
introduktion. Almqvist & Wiksell, 1973. 107 s. Häftad. Gott skick. Read, Herbert: Norstedts konstlexikon.. Norstedts förlag, 1987. 363 s. Pappband. Rikligt
illustrerad. Något nött i kanterna. Riley II, Charles A.: The Jazz Age in France. Everyone was thre in the 1920s: Pablo Picasso,
Fernand Léger, Ernest Hemingway, Coco Chanel, Sergei Diaghilev, Gertrude Stein, Cole Porter,
Josephine Baker, Gerald and Sara Murphy, F. Scott and Zelda Fitzgerald. Harry N. Abrams Inc
Publishers, New York, 2004. In English. 176 p. Cased boards with dustwrapper. Richly illustrated.
Very good condition. Ryanal, Maurice: The Great Centuries of Painting, The Nineteenth Century. New sources of
emotion from Goya to Gauguin. Skira, 1951. In English. 148 p. Clothbinding with dustwrapper.
Richly illustrated. Dustwrapper slightly rubbed on the edges. Sandblad, Nils Gösta: Vägar till konstverket. Tidens förlag, 1953. opaginerad. Pappband med
skyddsomslag. Skyddsomslaget fläckat och nött. Annars ett fint exemplar. Rikligt illustrerad. Sandström, Sven: DET MODERNA SKEDET. Levande konsthistoria genom tiderna.. Natur och
kultur, 1971. 408 s. Klotband. Illustrerad. Gott skick. Skyddsomslag saknas. Sandström, Sven: Konsten i samhället. Gleerups, 1970. 303 s. Häftad. Illustrerad. Gott skick.
Santoro, Fiorella Sricchia: L'ARTE A SIENA SOTTO I MEDICI. Catalogo a cura di Fiorella
Sricchia Santoro.. De Luca Editore, Roma, 1980. In Italian. 288 p. Wrappered. Richly illustrated.
Seuphor, Michel: KNAURS LEXIKON ABSTRAKTER MALEREI. Mit einer ausführlichen
Darstellung der Geschichte der abstrakten Maleri.. Knaur, München - Zürich, 1957. In German. 323
p. Clothbinding with dustwrapper. Illustrated. Sontag, Susan: Konst och antikonst.. Norstedts förlag, 1969. 260 s. Häftad.
Svahnström, Gunnar (red.): Rysk konst. Från Vladimir den Helige till Ivan den Förskräcklige,
1000 - 1550.. Ödins Förlag, Visby, 1993. 195 s. Förlagsband. Rikligt illustrerad. Mycket gott skick.
Verneuil, Ad. / M.P.: ABSTRACT ART. PATTERNS AND DESIGNS. With forty full colour plates..
Bracken Books, London, 1988. In English. 6 pages + 40 plates. Wrappered. Richly illustrated. Very
good condition. Weimarck, Torsten: Konst & varuform. Materialistiska studier kring varusamhällets
upptäckt av kostens och estetikens autonomi. With an English summary.. Kalejdoskop Förlag,
1979. 212 s. Häftad. Illustrerad. Gott skick. Wilenski, R. H.: DUTCH PAINTING.. Faber and Faber. Hertford & London., 1945. In
English. 196 p. Clothbinding. Richly illustrated. Good condition. Wilenski, R. H.: MODERNA FRANSKA MÅLARE. FRÅN MANET TILL PICASSO.. Natur och kultur,
1951. 334 s. Halvfranskt band. Rikligt illustrerad. Fint exemplar. Marmorerade pärmar.
Guldornerad rygg. Wilenski, R. H.: MODERNISMEN I KONSTEN.. Natur och kultur, 1950. 215 s. Klotryggsband.
Illustrerad. Något nött i kanterna. Willetts, William: KINESISK KONST. Från stenålderskeramik till modern arkitektur.. Forum,
1966. 425 s. Förlagets dekorerade klotband. Illustrerad. Wollin, Nils G.: ALLMÄN KONSTHISTORIA.. Nordisk Rotogravyr, 1947. 673 s. Klotband. Rikligt
illustrerad. Färgat övre snitt. Wollin, Nils G.: ALLMÄN KONSTHISTORIA.. Nordisk Rotogravyr, 1947. 672 s. Halvfranskt band.
Rikligt illustrerad. Guldornerad rygg. Marmorerade pärmar. Övre guldsnitt. Mycket gott skick. Wolterstorff, Nicholas: ART IN ACTION. Toward a Christian Aesthetic.. William B. Eerdmans
Pulishing Company, Grand Rapids, Michigan, 1987. In English. 10+240 pages. Wrappered. |