| Konsthistoria, Svensk & Nordisk |
|---|
|
1800-tal i nordiskt måleri. Nationalmuseum, 1985. 351 s. Häftad. Gott skick. 25 nutida svenska tecknare En presentation av svenska illustratörer i svart och vitt med
biografiska data, självporträtt personliga deklarationer och reproduktioner av deras bästa verk..
Folket i Bilds Förlag, 1953. Inbunden. Gott skick. Åke Meyerson Utgivna skrifter. Bibliografi.. 1970. 72 s. Häftad. Gott skick. Art goes underground Art in the Stockholm metro. Stockholm, 1988. In English. 296 p. .
Dustwrapper slightly torn. Else fine. Bild och ord Författare möter konstnärer. Galleri Kamras Borgholms slott, 1998. Häftad. Mycket
fint exemplar. Bilden på muren Studier i Arkiv för dekorativ konst i Lund. Natur och kultur, 1965. 276 s.
Klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Bohemer och Akademister Konstnärsklubben 75 år. Norstedt och söners förlag, 1931. 135 s.
Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Den lille portrætkunst i Danmark siden 1750. Nordisk forlag, 1949. På danska. 221 s. Häftad.
Gott skick. Finskt sekelskifte. Rabén & Sjögren, 1971. 139 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Folk-Musik-Dans i Nordisk konst. Föreningen Norden, 1990. 219 s. Häftad. Mycket fint
exemplar. Fröken Gieseckes kärlek till konsten. Nationalmuseum, 1996. 151 s. Inbunden med
skyddsomslag. Mycket fint exemplar. Rikligt illustrerad. Guldåldern i Dansk konst. Rabén & Sjögren, 1963. 164 s. Inbunden. Mycket fint exemplar.
I närbild. Skånsk konstföreningsspublikation, 1967. Häftad. Gott skick. J.F. Willumsen. Berlingske forlag, 1953. 338 s. Häftad med pappersomslag. Skyddsomslaget
något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Konsten i Regeringskansliet. Statens konstråd, 1998. 142 s. Klotband med skyddsomslag och
kassett. Nyskick. Konstnärskarnevalen 1898. Dramatiska och Musikaliska Artisternas Pensionsförening
Svenska Teaterförbundet. Kungl. Hofboktryckeriet Iduns Tryckeriaktiebolag, Stockholm, 1898. 31 s.
Häftad. Illustrerad. Gott skick. Datumet "12/3" ifyllt med bläck före årtalet på främre omslaget Konstvännen 1962-1964. Stockholm, 1962-1964. Inbunden. Kulturen 1988 Årsboken till medlemmarna av Kulturhistoriska föreningen för södra Sverige.
Almqvist & Wiksell Tryckeri, 1988. 216 s. Pappband. Gott skick. Fotoillustrerad. Målarinnor från Finland / Seitse Suomalaista taiteilijaa. Nationalmuseum, 1981. På
Svenska/finska. 94 s. Häftad. Gott skick. Materia / Minne Matter / Memory. Tryckeriteknik AB, Malmö, Sweden, 1982. På
svenska/engelska. 93 s. Pappband. Gott skick. Fotoillustrerad. Naket. Svenska teckningar från tre sekler. Norstedt och söners förlag, 1946. 196 s.
Halvklotband. Nyskick. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Namnteckning på insidan av
pärmen. Nationalmusei Årsbok. Utgiven av Föreningen Nationalmusei Vänner 1949-1950. Ny serie.
Nittonde och tjugonde årgångarna. Almqvist & Wiksell, 1952. På svenska/engelska. 132 s.
Klotryggsband. Rikligt illustrerad. Gott skick. Numrerad 608/900 Nationalmuseum Stockholm. Bra Böcker, 1984. 231 s. Förlagsband med pappersomslag.
Rikligt illustrerad. Mycket gott skick. Nio frågor om ljuset - Svenskt måleri 1873-1995. Moderna Museet, 1995. 93 s. Häftad. Gott
skick. Norsk kunstforskning i det tyvende århundre. Oslo, 1945. 411 s. Halvfranskt band. Gott skick.
Nya Idéer. Djärva experiment. Konstnärsnämnden, 1990. 68 s. Cartonnageband. Gott skick.
Porträtt porträtt. Studier i Statens porträttsamling på Gripsholm.. Rabén & Sjögren, 1987.
165 s. Klotband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Rikligt illustrerad. Scandinavian modernism Painting in Denmark, Finland, Iceland, Norway and Sweden 1910-
1920. Nordic Council of Ministers, (not dated). In English. 262 p. Wrappered. Good condition. Sergel Martin Ehrensvärd. Ehlins, 1955. 175 s. Inbunden med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Skånes konstförening 1904 - 1924. Malmö, 1924. 57 s. Halvfranskt band. Ett ark lossat i
bindningen. Annars ett fint exemplar. Statens konstråd 1937-1987 "Konsten är på väg att bliva allas". Stockholm, 1987. 223 s.
Cartonnageband. Mycket fint exemplar. Svensk konstkrönika under 100 år. Stockholm, 1944. Halvfranskt band. Bandet något nött.
Annars ett fint exemplar. Talande porträtt. Nationalmusei utställningskatalog Nr 314. Nationalmusei
vandringsutställning Nr 51. Nationalmuseum, 1967. 32+16 sidor. Häftad. Illustrerad. Gott skick.
Transparencia Azul nordisk samtidskonst på väg till Latinamerika. Nordiska ministerrådet,
1991. 148 s. Häftad. Gott skick. Trésors d´art Suédois Des temps préhistoriques au XIXe siècle. Allhems Förlag, 1963. In
French. 166 p. Linenbinding. Good condition. Unga kunstneres samfund -Oslo-Norway 1987 Various Artists. 1987. In English. 179 p.
Wrappered with dustwrapper. Dustwrapper slightly torn. Else fine. Upptäcksresa i ett konstbibliotek urval från Konstfacks arkiv och bibliotek. Stockholm, 1994.
125 s. Inbunden. Mycket fint exemplar. Vision och gestalt Studier tillägnade Ragnar Josephson. 1958. Häftad. Häftesomslaget något
slitet. Annars ett fint exemplar. Beck, Ingamaj: Vingspeglar Möten med samtida konstnärer. Natur och kultur, 1993. 107 s.
Cartonnageband. Gott skick. Benzon, Gorm: Art treasures in Denmark / Kunstschätze in Dänemark / Kunstskatte i Danmark.
Skandinavisk Bogfolag, (not dated). In Danish/English/German. 182 p. . A very fine copy. Berefelt, Gunnar: Svensk landskapskonst Från renässans till romantik. 1965. 239 s.
Linneband. Mycket fint exemplar. Berefelt, Gunnar: Svensk landskapskonst Från renässans till romantik. Sveriges Allmänna
Konstförening, 1965. 239 s. Häftad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar.
Illustrerad. Berthelius / Rudnert, Jenny / Sune: Mälare som konstnärer. Svenska Måleriförbundet, 1987. 48
s. Klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar.
Illustrerad. Borelius, Aron: En svensk bilderbok Från stenålder till nutid. Lund, 1931. 88 s. Halvklotband.
Gott skick. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Brising, Harald: SERGELS KONST.. Norstedt och söners förlag, 1914. 168 s. Halvfranskt band.
Rikligt illustrerad. Guldornerad rygg. Marmorerade pärmar. Carlsson, Sonja: Konst som omsorg En reportagebok om konstnärers beredskapsarbeten.
Prisma, 1981. 48 s. Häftad. Cornell, Henrik: Den svenska konstens historia. Bonniers, 1946. 816 s. 2 vol. Linneband. Gott
skick. Främre häftesomslag medbundet. Namnteckning på försättsbladet. Cornell, Henrik: DEN SVENSKA KONSTENS HISTORIA. FRÅN HEDENHÖS TILL OMKRING
1800.. Bonniers, 1944. X+470 sidor. Halvfranskt band. Upphöjda bind. Marmorerade
för/eftersättsblad. Marmorerade pärmar. Mycket fint exemplar. Cornell, Henrik: Den svenska konstens historia. Del 1-2.. Bonniers, 1959. 271+245 sidor.
Biblioteksband. Illustrerad. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Mycket gott skick. Dahl, Peter: Konstnären som magister. Glimtar från ateljéer, akademier och gallerier under ett
decennium.. Atlantis Förlag, 1980. Originalupplaga. 198 s. Förlagsband. Mycket gott skick. Didon, Rune: Rokokon och dess måleri i det svenska 1800-talets ögon. Stockholm, 1988. 200
s. Häftad. Gott skick. Eklund, Hans: Fem Stockholmsmålare Naiv och intim konst. Allhems Förlag, 1951. 184 s.
Halvfranskt band. Gott skick. Marmorerade pärmar. Om Torsten Palm, Victor Axelson, Hilding
Linnqvist, Axel Nilsson och Fritiof Schüldt. Eriksson, Torkel: Konsten i Sverige. Medeltiden. AWE/ Gebers, 1977. 191 s. Häftad. Illustrerad.
Gott skick. Funch, Elsbeth: Gestalter och öden En krönika kring porträtten på ÖVEDSKLOSTER. Allhems
Förlag, 1953. 299 s. Halvfranskt band med skyddsomslag. Gott skick. Exlibris. Gauffin, Axel: Högtidstal och Minneskransar. Stockholm, 1952. 88 s. Häftad. Gott skick. Gauffin, Axel: Svenska konstnärs gestalter. Norstedts förlag, 1944. 173 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Granath, Olle: Another light / Une autre lumiére / In dem anderen Licht. The Swedish institut,
1982. In English/French/German. 223 p. Wrappered. Good condition. Granath, Olle: Another light / Une autre lumière / In einem anderen Licht. The Swedich Institut,
1982. In English/French/German. 222 p. . Good condition. Grandjean, Louise E. (red): Den lille portrætkunst i Danmark. Gyldendalske boghandel -
Nordisk forlag, 1949. På danska. 221 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Gunnarsson, Torsten m.fl.: IMPRESSIONISMEN OCH NORDEN. Det sena 1800-talets franska
avantgardekonst och konsten i Norden 1870-1920.. Nationalmuseum, 2003. Andra upplagan. 310
s. Klotband med skyddsomslag. Rikligt illustrerad. Gott skick. Hahr, August: Studier i Vasatidens konst och andra nordiska renässansstudier. Uppsala,
1920. 268 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Hedberg, Tor: Klassiskt och nordiskt. Uppsatser om konst och konstnärer. Albert Bonniers
förlag, 1929. 260 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Ouppsprättad. Gott skick. Hedberg, Tor: Konst och litteratur Förord av Prins Eugen. Uppsatser och kritiker i Dagens
nyheter åren 1921-1931. Fritzes, 1939. 221 s. Häftad. Något gulnad. Annars ett fint exemplar. Hedvall, Anders: Bohuslän i konsten. Sveriges Allmänna Konstförening, 1956. 248 s. Häftad.
Bandet något nött i kanterna. Illustrerad. Hellman, Gunnar: Några svenska sagokonstnärer. Lindqvist, 1949. 76 s. Häftad. Gott skick.
Holkers, Märta: Den svenska målarkonstens historia, berättad av Märta Holkers.. Albert
Bonniers förlag, 2001. 278 s. Klotband med skyddsomslag. Rikligt illustrerad. Gott skick. Holm, Ingvar: Såsom i en spegel Diktare som målar. Carlsson Bokförlag, 1993. 272 s.
Cartonnageband. Gott skick. Rikligt illustrerad. Holmér, Folke: Halmstadgruppen Waldemar Lorentzon, Axel Olson, Erik Olson, Esias Thorén,
Sven Jonson, Stellan Mörner. Rabén & Sjögren, 1947. 350 s. Linneband. Enstaka fläckar på
bandet. Annars ett fint exemplar. Rikligt illustrerad. Holten, Ragnar von: Surrealismen i svensk konst. Sveriges Allmänna Konstförening, 1969.
184 s. Inbunden. Mycket fint exemplar. Främre häftesomslag medbundet. Holten, Ragnar von: Surrealismen i svensk konst. Sveriges Allmänna Konstförening, 1969.
184 s. Häftad. Gott skick. Jaukkuri / Springfeldt, Maaretta / Björn: Borealis 3. Malmö Konsthall 18.6-16.8 1987. Katalog nr
119. Malmö Konsthall, 1987. På svenska/engelska. 120 s. Pappband. Rikligt illustrerad. Gott skick.
Josephson, Ragnar: Om den nordiska konstens egenart. Norstedt och söners förlag, 1957. 26
s. Häftad. Gott skick. Josephson, Ragnar: Strimmor av liv. Albert Bonniers förlag, 1967. 226 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Jungmarker, Gunnar: Naket Svenska teckningar från tre sekler. Norstedt och söners förlag,
1946. 200 s. Halvklotband. Mycket fint exemplar. Främre och bakre häftesomslag medbundna.
Namnteckning på insidan av pärmen. Kruskopf, Erik: Informellt. Helsingfors, 1965. 85 s. Häftad. Gott skick. Lagerkvist, Bengt: Följ med! Bengt Lagerkvist på Konstresa genom Sverige / All museum great
and small. Bra Böcker, 1995. På svenska/engelska. 135 s. Cartonnageband. Mycket fint exemplar.
Laurin, Carl G: Konsten i Sverige. Norstedt och söners förlag, 1921. 176 s. Häftad.
Häftesomslaget något trasigt. Inlagan fin. Laurin, Carl G: Konsthistoria. Norstedt och söners förlag, 1901. Andra upplagan. 704 s.
Klotband. Bandet något slitet. Annars ett fint exemplar. Namnteckning på insidan av pärmen.
Anteckningar på insidan av pärmen. Laurin, Carl G: Konsthistoria Skolupplagan. Norstedt och söners förlag, 1928. 216 s.
Halvklotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Laurin, Carl G: LA SUÈDE vue par ses peintres. Norstedts förlag, 1920. In French. 64 p.
Contemporary cloth binding. Gilt-ornamented. Illustrated. Good condition. Laurin, Carl G: Taflor från fyra århundraden. Norstedt och söners förlag, 1905. 135 s. Klotband.
Gott skick. Exlibris. Levertin, Oscar: Svensk konst och svensk natur. Samlade skrifter nittonde delen. Albert
Bonniers förlag, 1923. 255 s. Häftad. Illustrerad. Ryggen trasig. Lindblom, Andreas: SVENSK KONST. Från stenåldern till rymdåldern.. Norstedt och söners
förlag, 1960. 411 s. Klotband. Rikligt illustrerad. Saknar skyddsomslag. Lindwall, Bo: Då och nu Svenskt konstliv under 150 år. Sveriges Allmänna Konstförening,
1982. 144 s. Häftad. Gott skick. Lindwall, Bo: Då och nu Svenskt konstliv under 150 år. Sveriges Allmänna Konstförening,
1982. 144 s. Häftad. Gott skick. Lindwall, Bo: Guldåldern i Danskt måleri. Rabén & Sjögren, 1963. På danska. 167 s.
Cartonnageband. Gott skick. Lindwall, Bo: Riksdagen och konsten Bilder. Stockholm, 1990. 95 s. Cartonnageband. Mycket
fint exemplar. Looström, Ludvig: Johan Tobias Sergel, en Gustaviansk tidsbild.. Cederquists Grafiska
Aktiebolag, Stockholm, 1914. 119 s. Halvfranskt band. Rikligt illustrerad. Guldornerad rygg.
Marmorerade pärmar. Malmberg, Ernst: Larsson - Liljefors - Zorn. Norstedt och söners förlag, 1919. 126 s.
Halvklotband. Bandet något nött i kanterna. Ryggen lätt fläckad. Annars ett fint exemplar. Mannström, Oscar: Kristlig Konst Kristusbilder. Stockholm, 1919. 271 s. Halvfranskt band. Gott
skick. Marmorerade för/eftersättsblad. Martin, Elias: TECKNINGAR TILL SVERIGES HISTORIA. Utgivna och kommenterade av Åke
Davidsson.. Allhems Förlag, 1956. Rikligt illustrerad. Fint exemplar. Pergamentryggband med
skyddsomslag. Guldsnitt i överkant. Opaginerad. Martinson / Springfeldt, Sonja / Björn (red): Svenskt Alternativ / Alternative Suédoise. Moderna
Museets utställningskatalog nr 86 / Catalogue du Moderna Museet n:o 86. Skånetryck AB, Malmö,
1970. 167 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Gott skick. Meyerson, Åke: Utgivna skrifter. 1970. 72 s. Häftad. Gott skick. Bibliografi Millroth, Thomas: Utsmyckningen av Centralstationen i Stockholm 1994. Karin Almlöfs Förlag,
1994. 92 s. Häftad. Mycket fint exemplar. Nielsen, Palle: Passion Inleddende digt Halfdan Rasmussen. Köpenhamn, (utan årtal). På
danska. Häftad. Mycket fint exemplar. Upplaga 600 ex. Nilsson, Sten Åke: Konsten i Sverige. 1700-talet efter den karolinska tiden. AWE/ Gebers,
1980. 179 s. Häftad. Illustrerad. Understrykningar i texten med blyerts. Nordensvan, Georg: GRIPSHOLM och dess konstskatter. Med 171 bilder i färgtryck, radering,
ljustryck och autotypi. Utgifvet af komiterade för pressens lotteri.. 1902. Originalupplaga. 181 s.
Halvfranskt band. Guldornerad rygg. Marmorerade pärmar. Rikligt illustrerad. Innehåller två
originaletsningar av R. Haglund. Guldsnitt i överkant. Odelberg, Maj: Fyra temerament Bror Marklund, Bengt Erland Fogelberg, Carl Frisendahl,
Robert Nilssson.. Albin Michel, Statens Historiska museum, 1983. 63 s. Häftad. Gott skick. Den
konstnärliga utsmyckningen i Statens Historiska museum. Okkonen, Onni: Finsk konst. Verner Söderström, 1944. 245 s. Inbunden. Gott skick.
Namnteckning på försättsbladet. Palmsköld, Hugo: Halmstadgruppen. Förlaget Sören Fogtdal, 1993. 37 s. Häftad. Gott skick.
Rikligt illustrerad. Paulsson, Gregor: Skånes dekorativa konst under tiden för den importerade renässansens
utveckling till inhemsk form. Norstedt och söners förlag, 1915. 233 s. Häftad. Häftesomslaget
något upprivet i kanterna. Inlagan fin. Främre häftesomslaget löst. Rapp, Bertil: Djur och stilleben i karolinskt måleri. Nordisk Rotogravyr, 1951. 267 s. Häftad.
Gott skick. Ouppsprättad. Romdahl, Axel L.: Svensk konsthistoria. 1913. Klotband. Bandet något nött i kanterna. Sida
lagad. Medförfattare:J. Roosval. Russow, K. E.: BRUNO LILJEFORS. En studie av DR. K. E. Russow.. Ivar Haeggström,
Stockholm, 1929. 188 s. Halvfranskt band. Guldornerad rygg. Marmorerade pärmar. Marmorerade
för/eftersättsblad. Rikligt illustrerad. Sandström, Sven: Konsten i Sverige. Det sena 1800-talet - bildkonst och miljökonst. AWE/
Gebers, 1981. 143 s. Häftad. Illustrerad. Understrykningar i texten med blyerts. Sandström, Sven: Konstverkens liv i offentlig miljö. Sveriges Allmänna Konstförening, 1982.
174 s. Cartonnageband. Gott skick. Medförfattare : Mailis Stensman och Beate Sydhoff. Schiller, Harald: Svenska konstnärer Essayer. Wahlström & Widstrand, 1936. 191 s.
Häftad. Biografi över Carl Eldh, David Wallin, Carl Milles, Anshelm Schutsberg, Ivar Tengbom, Olle
Hjortsberg, Erik Lindberg, Gottfrid Kallstenius, Oskar Hullgren, Emil Johansson-Thor, Henning
Malmström, Johan Johansson och Sigge Bergström. Sidenbladh, Cecilia: Att förvalta sitt pund En bok om 7 mun-och fotmålande konstnärer. Solna,
(utan årtal). 135 s. Cartonnageband. Mycket fint exemplar. Sirén, Osvald: Stockholms högskolas tafvelsamling Beskrivande förteckning. Stockholm, 1912.
110 s. Häftad. Ryggen något trasig i övre och nedre kanten. Annars ett fint exemplar. Numrerad
upplaga 270/450 Sjöström, Ingrid: Den svenska konsten i färg Här presenteras i färg 100 konstverk från forntid
till 1945 hämtade från hela Sverige. Bonniers, 1979. 103 s. Cartonnageband med skyddsomslag.
Mycket fint exemplar. Medförfattare Jan Svanberg. Steneberg, Karl Erik: Kristinatidens måleri. Allhems Förlag, 1955. 252 s. Halvfranskt band.
Mycket gott skick. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Dedikation, handskriven.
Illustrerad. Steneberg, Karl Erik: KRISTINATIDENS MÅLERI.. Allhems Förlag, 1955. 252 s. Klotband med
skyddsomslag. Rikligt illustrerad. Gott skick. Skyddsomslaget något trasigt. Stenstadvold, Håkon: Kunsten i Oslo Gustav Vigelands og Edvard Munchs by. Oslo, 1961. På
norska. 92 s. Häftad. Gott skick. Strömbom, Sixten: Den svenska åttitalskonsten. Stockholm, 1946. 40 s. Häftad. Mycket fint
exemplar. Anteckningar. Strömholm, Sixten: Fem stora gustavianer. Norstedt och söners förlag, 1944. 296 s.
Halvklotband. Mycket gott skick. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Illustrerad. Sylvan, Bo: Konstmöten Svensk 1900-talskonst i Östergötland. Östergötlands Länsmuseum,
1988. 125 s. Cartonnageband. Mycket fint exemplar. Tuulse, Armin: Gustav Vasas reformationstavlor. Allhems Förlag, 1958. 108 s. Linneband. Gott
skick. Uggla, Evald E:son: PER KRAFFT D.Y. och samtida svenskt porträttmåleri. Sveriges Allmänna
Konstförenings publikation XXXVI.. Norstedt och söners förlag, 1928. 343 s. Dekorerat halvfranskt
band. Guldornerad rygg. Marmorerade pärmar. Rikligt illustrerad. Ugglas, Carl R. af: Efterlämnade konsthistoriska studier. Wahlström & Widstrand, 1951.
328 s. Häftad med pappersomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Weibull / Nordhagen, Jörgen / Per Jonas ( red. ): Natur och nationalitet Nordisk bildkonst 1800-
1850 och dess europeiska bakgrund.. Wiken, 1992. På svenska/norska/danska. 256 s. Dekorerat
klotband med skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad. Wennberg, Bo G.: Svenska målare i Danmark under 1700-talet. Lund, 1940. 349 s. Häftad. Gott
skick. Wingren, Bo: Tillbaka till Normandie Nordiska konstnärer i Normandie 1850-1900. Carlsson
Bokförlag, 1992. 255 s. Cartonnageband. Gott skick. Rikligt illustrerad. Anteckningar i blyerts på
smutstitelbladet. Winqvist, Margareta: Tre svenska konstnärer i Neapel Mörner, Wetterling, Lindström.
Stockholm-Roma, 1978. På italienska/svenska/engelska. 131 s. Cartonnageband med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. |