| Konstnärer, Svenska & Nordiska |
|---|
|
Annika Svensbro Reparationer. Lunds Konsthall, 1994. 47 s. Cartonnageband. Gott skick. BAUER. En konstnär och hans sagovärld.. Nationalmuseum/Jönköpings läns museum, 1981.
159 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Gott skick. Berndt Pettersson Blickpunkter. Norrköpings konstmuseum, 1987. 32 s. Häftad. Gott skick. Bertil Berg 1963-1983. Stockholm, 1984. Inbunden. Gott skick. Bertil Lybeck. Bokvännerna, 1966. 86 s. Klotband. Gott skick. Bror Hjort. Moderna Museet, 1968. 78 s. Häftad. Gott skick. Bror Hjort Teckningar. (utan årtal). Spiralband. Gott skick. Bror Hjorth. Moderna Museet, 1967. 78 s. Häftad. Gott skick. Rikligt illustrerad. Bror Marklund "min arbetsplats". Malmö, 1976. 31 s. Häftad. Gott skick. Carl Fredrik Reuterswärd. Gedins, 1994. 356 s. Klotband. Mycket gott skick. Illustrerad. Carouschka. Bonniers Alba, 1996. Klotband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Dick Bengtsson Sveriges Allmänna Konstförenings årsbok 2005. Sveriges Allmänna
Konstförening, 2005. 176 s. Cartonnageband. Rikligt illustrerad. Mycket gott skick. Edvard Munch 1863-1944. Liljevalchs Konsthall, 1977. På svenska/engelska. 238 s. Inbunden.
Mycket fint exemplar. Understrykningar i texten med blyerts. Edvard Munch, Liljevalchs konsthall Stockholm Jan.-Feb. 1947.. Liljevalchs Konsthall, 1946.
22+16 planscher. Häftad. Gott skick. Edvard Weie 1879-1943. Stockholm, 1947. På danska. 40 s. Häftad. Gott skick. Edvard Weie Akvareller og tegninger. Köpenhamn, 1982. På danska. 126 s. Häftad. Gott skick.
Einar Forseth. Allhems Förlag, 1958. Häftad. Fint exemplar. Ouppsprättad. Elefantbok. Carlsson Bokförlag, 1988. 14 s. Häftad. Illustrerad. Gott skick. Elias Martin och hans krets. Liljevalchs Konsthall, 1950. 187 s. Häftad. Gott skick. Ryggen
något blekt. En bok om Eric Grate. Allhems Förlag, 1963. Klotband. Gott skick. En bok om Eric Grate.. Allhems Förlag, 1963. 107 s. Linneband. Främre och bakre
häftesomslag medbundna. Rikligt illustrerad. Gott skick. Endre Nemes Peter Weiss. Waldemarsudde, 1998. Biografi över Albert Nilsson. 40 s. Häftad.
Fotoillustrerad. Endre Nemes, teckning - collage - måleri. Moderna Museet, 1990. 112 s. Häftad. Nyskick. Endre Sziraki. Stockholm, 1974. In English. 13 p. Wrappered. Good condition. Eric Grate. Stockholm, 1976. Häftad. Gott skick. Eric Grate barbariska landskap. Bo Cavefors bokförlag, 1976. 11 s. Häftad. Mycket fint
exemplar. Ernst Josephson. Albert Bonniers förlag, 1916. Linneband. Mycket fint exemplar. Georg Pauli. Nordisk Rotogravyr, 1925. 29 s. Häftad. Häftesomslaget något trasigt. Annars ett
fint exemplar. Haaken Gullesson skulptör. Stockholm, 1968. Häftad. Gott skick. Harald Giersing. Köpenhamn, 1981. På danska. Häftad. Gott skick. Hemifrån Bok med bilder. Stockholm, 1979. Häftad. Gott skick. Högfeldts bästa. En samling bilder ur Robert Högfeldts produktion under mer än femtio år. Bra
Böcker, 1979. 144 s. Klotband med skyddsomslag. Rikligt illustrerad. Skyddsomslaget fläckat och
nött. Ryggen lätt fläckad. HYLLNING TILL MAX WALTER SVANBERG. Malmö museum 28/9-29/10 1972. Katalog nr 295..
Malmö museum, 1972. Andra upplagan. opaginerad. Häftad. Rikligt illustrerad. Gott skick. Ivar Arosenius. Göteborg, 1909. Dekorerat halvfranskt band. Gott skick. Ivar Arosenius, Ole Kruse, Gerhard Henning. Minnesbilder nedtecknade av Signe Lagerlöw-
Sandell, Ernst Spolén, Asta Linden-Buchman, Sven Sandström, Filip Wahlström. Rundqvists
Boktryckeri, Göteborg, 1956. 222 s. Dekorerat pergamentband. Rikligt illustrerad. Guldsnitt.
Numrerad 509/1200. Lätt nära genomgående fuktskada i nedre högra hörnet Ivar Starkenberg. Stockholm, 1977. Häftad. Mycket fint exemplar. Jenny Nyström målaren och illustratören. Nationalmuseum, 1996. 109 s. Cartonnageband
med skyddsomslag. Nyskick. Jirlow. Stockholm, (utan årtal). På svenska/franska. Häftad. Gott skick. Häftesomslaget vikt. Johan Scott målare. Atlantis Förlag, 2002. 129 s. Linneband med skyddsomslag. Mycket fint
exemplar. John Wipp. Borås, 1986. 18 s. Häftad. Gott skick. Kaj Piehl Dokument 1980 talet. Stockholm, (utan årtal). Cartonnageband. Mycket fint exemplar.
Karlskoga Historia 1586-1936. Nermans Trycksaker, 1936. 478 s. Häftad. Anteckningar på
försättsbladet. Häftesomslaget något slitet. Kjell Andersson. Olsson, (utan årtal). 47 s. Klotband. Gott skick. KONSTKATALOGEN VÅREN 2006. Nummer 1.. Svenska Tryckcentralen, 2006. 187 s. Häftad.
Rikligt illustrerad. Gott skick. Konstnärer teckningar av Jon-And. Hugo Gerbers förlag, 1941. Häftad. Gott skick. Konstnärsminnen. Konstnärsringen, 1941. 194 s. Häftad. Häftesomslaget något trasigt.
Annars ett fint exemplar. KONSTNÄRSRINGEN 1909 - 1929.. AB Hasse W. Tullbergs Förlag, Stockholm, 1929. 140 s.
Häftad. Illustrerad med bl.a inklistrade bilder, tidiga fotomontage och konstnärsporträtt. Bandet
med något nötta kanter och bakre pärmen något trasig i nederkanten. Något sprucken i fogarna.
Inlagan i gott skick. Lars Börjesson. (utan årtal). Häftad. Lars Börjesson Jord-Eld-Luft-Vatten. Gidlunds, 1989. Inbunden. Mycket gott skick. Lena Cronqvist. Sveriges Allmänna Konstförenings årsbok 2003.. Wahlström &
Widstrand, 2003. På svenska/engelska. 191 s. Klotryggsband. Nyskick. Lennart Jirlow. Askild & Kärnekull, 1971. På svenska/engelska/franska. Inbunden med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Lyth. Stockholm, 1990. In French. 48 p. Wrappered. A very fine copy. Martin Lamm. Stockholm, 1984. 110 s. Cartonnageband. Nyskick. Martin Lamm Tecknare i Dagens Nyheter. Dagens Nyheters förlag, 1993. 110 s.
Cartonnageband. Mycket gott skick. Illustrerad. Mattias Stoltenberg. Waldermarsudde, 1975. 64 s. Häftad. Gott skick. Max Walter Svanberg Grafik/Graphique. Malmö, 1967. På svenska/franska. 209 s. Inbunden.
Mycket fint exemplar. Nemes. Göteborg, 1955. På svenska/engelska/tyska. 110 s. Cartonnageband med
skyddsomslag. Gott skick. Nils von Dardel. Bonniers, 1940. Häftad. Gott skick. Enstaka fläckar på häftesomslaget. Olle Kåks. Malmö konsthall, 2001. 90 s. Klotband. Nyskick. Ord och bild kring Johannes Laurin. SEA, (utan årtal). 178 s. Häftad. Gott skick. Oskar Bergman. Stockholm, 1940. Häftad. Gott skick. Oskar Bergman 1879-1963. 1972. Häftad. Gott skick. Philip von Schantz. 1981. In English. 10 p. Wrappered. Good condition. Philip von Schantz. Sveriges Allmänna Konstförening, 1993. 1992 s. Häftad. Nyskick. Robert og Rosenborg. Köpenhamn, 1987. På danska. 48 s. Cartonnageband. Mycket fint
exemplar. Roland Svensson. Folket i Bilds Förlag, 1957. Mycket gott skick. Rune Janssons. Stockholm, 1963. Häftad. Gott skick. Sigrid Hjertén. 17 mars - 28 maj 1995. Lijevalchs katalog nr 430.. Raster Förlag, 1995. 238 s.
Häftad. Rikligt illustrerad. Mycket gott skick. Sigurdur Gudmundsson. Malmö Konsthall, 1991. På svenska/engelska. 299 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Siri Derkert. SAK, 1974. Häftad. Guldsnitt. Sivert Lindblom Skulptur. Lund, 1993. 159 s. Häftad. Staffan Nihlén. Kalejdoskop förlag, 1982. 47 s. Häftad. Gott skick. Studies in Islamic mysticism. Idarah-I adabiyat-I delli, 1921. First edition. In English. 282 p.
Clothbinding with dustwrapper. Sporadic underlining of text. Inscription on endpaper. Dustwrapper
slightly torn. Sven Erixson Retrospektiv utställning anordnad av Sveriges Allmänna Konstförening och
Liljevalchs konsthall. Liljevalchs konsthall, 1961. Biografi över Sven Erixson. 88 s. Häftad. Katalog
246 Sven Erixsons konst. Sveriges Allmänna Konstförening, 1967. 212 s. Klotband. Gott skick. Sven Erixsons konst. Sveriges Allmänna Konstförening, 1967. Häftad. Gott skick. Torsten Renqvist. Moderna Museet, 1974. 79 s. Häftad. Mycket fint exemplar. Tumi Magnusson. Nordiskt Konstcentrum, 1991. På svenska/engelska/finska. 30 s. Häftad.
Gott skick. Ulf Onsberg Straight from the heart/Direkt ur hjärtat. Corona, 1989. På svenska/engelska. 180
s. Inbunden med skyddsomslag. Mycket fint exemplar. Ulf Svensson Robé SOU/VENIR en installation. Stockholm, 1992. Häftad. Gott skick. Ulla och Gustav Kraits. Smithsonian Institution Washington D.C., 1994. In English. Wrappered.
Mint. Ulla och Gustav Kraitz. Stockholm, 1996. På svenska/engelska. Häftad. Mycket gott skick. Ulrik Samuelson Second Hand. Moderna Museet, 1999. 246 s. Häftad med pappersomslag.
Mycket fint exemplar. Violet Tengberg Odyssey 1963-1994. Gothenburg, 1995. In English. 80 p. Wrappered. A very
fine copy. Xet Sven Erixson i Tumba och Stockholm. Stockholms Stadsmuseum, 1995. Häftad. Mycket
gott skick. Åkerbladh, Ernst: Så gott jag minns. Natur och kultur, 1961. 245 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Alfons, Sven: Gustav Vasa och Virginius. Natur och kultur, 1962. 132 s. Cartonnageband. Gott
skick. Anderberg, Adolf: A. H. Kallenberg. Å Förlagsaktiebolaget, 1928. 80 s. Häftad. Gott skick.
Anteckningar av författaren. Ryggen något trasig i övre kanten. Anderberg, Adolf: Carl Fredrik Hill. Malmö, 1926. 153 s. Häftad. Något fläckig. Häftesomslaget
något upprivet i kanterna. Andersson, Oskar: En resa jorden runt och andra teckningar. Natur och kultur, 1955. 79 s.
Pappband. Gott skick. Ängkvist, Olle: Två år i Bissau Som " medföljande make "på Afriks västkust - en svensk
konstnärs intryck. Sida, 1982. 85 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Anshelm, Anne Grete: Anne Grete. Inbjudan till Anne Gretes vernissage på Krognoshuset Lund
Lördagen den 8 Mars Kl 16-19. Krohns Bogtrykkeri, Köpenhamn, 1969. opaginerad. Häftad. Arle, Asmund: Natteckningar. Atlantis Förlag, 2001. 106 s. Pappband. Nyskick. Rikligt
illustrerad. Arrabal, Fernando: Brev till general Franco.. Bröndums Förlag, 1973. På danska. 35 s. Häftad.
Illustrerad. Med originalgrafik av Mogens Kölkjaer. Numrerad Nr 1432/2000. Inlagan har släppt från
omslagets limmning, annars i mycket gott skick. Arvidsson, Karl Axel: Carl Milles och Millesgården. Rabén & Sjögren, 1960. Häftad. Gott
skick. Arvidsson, Karl Axel: Milles Berättar. Rabén & Sjögren, 1954. 172 s. Häftad. Gott skick. Arvidsson, Karl Axel: Milles Berättar. Rabén & Sjögren, 1954. 172 s. Halvklotband med
skyddsomslag. Gott skick. Asklund, Erik: Björn Jonsson. Stockholm, 1957. Häftad. Gott skick. Asklund, Erik: Stig Åsberg. Folket i Bilds Förlag, 1953. 29 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Gott
skick. Aspelin, Kurt: Vägval. Pan, Norstedts, 1980. 326 s. Häftad. Häftesomslaget slitet. Annars ett fint
exemplar. Asplund, Karl: Axel Fridell. Sveriges Allmänna Konstförening, 1947. Halvfranskt band. Gott
skick. Bandet något nött i kanterna. Asplund, Karl: Axel Fridell. Norstedts förlag, 1947. Häftad. Gott skick. Ryggen något lös. Asplund, Karl: Axel Fridell. Sveriges Allmänna Konstförening, 1947. Häftad. Gott skick.
Häftesomslaget något slitet. Asplund, Karl: Carl Eldh. Norstedt och söners förlag, 1943. 272 sidor + 72 planscher. Häftad.
Illustrerad. Endast lätt nötta kanter, annars i gott skick Asplund, Karl: Egron Lundgren. Sveriges Allmänna Konstförening, 1915. 195 s. 2 vol. Häftad.
Häftesomslaget något upprivet i kanterna. Asplund, Karl: Ivar Arosenius. Norstedts förlag, 1928. Häftad. Gott skick. Asplund, Karl: Ivar Arosenius. Sveriges Allmänna Konstförening, 1928. Halvfranskt band. Gott
skick. Marmorerade för/eftersättsblad. Asplund, Karl: Nils Dardel. Sveriges Allmänna Konstförening, 1957-58. 503 s. 2 vol. Häftad.
Gott skick. Ouppsprättad. Asplund, Karl: NILS DARDEL. I. Ungdomstiden. Sveriges Allmänna Konstförening, 1957. 224
s. Häftad. Rikligt illustrerad. Ouppsprättad. Gott skick. Asplund, Karl: NILS DARDEL. II. De senare åren.. Sveriges Allmänna Konstförening, 1958. 280
s. Häftad. Rikligt illustrerad. Gott skick. Endast del 2. Asplund, Karl: P.A. Hall. Stockholm, 1955. In French. Bound. A very fine copy. Asplund, Karl: Ynge Berg Människan och konstnären. Bonniers, 1964. Halvklotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något trasigt. Åström, Lars Erik: Sven Erixon. Bonniers små konstböcker 5.. Bonniers, 1963. På
svenska/engelska. 31 pages + plates. Häftad. Rikligt illustrerad. Gott skick. Åström, Lars Erik: Sven Erixson. Bonniers, 1963. Häftad. Gott skick. Backman, Ch. Pierre: Skola för skalder. Barometern, Kalmar, 1964. 385 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Ryggen något trasig i övre kanten. Annars ett fint exemplar. Bauer, John: John Bauers bästa Ett urval sagor ur "Bland tomtar och troll" åren 1907-1915.
Åhlén och Åkerlunds förlag, 1931. 73 s. Klotryggsband. Bandet något slitet. Inlagan fin.
Anteckningar på försättsbladet. Rikligt illustrerad. Dekorerat klotryggsband, Bauer, John: John Bauers bästa Ett urval sagor ur "Bland tomtar och troll" åren 1907-1915.
Åhlén och Åkerlunds förlag, 1931. 73 s. Dekorerat klotband. Inlagan fin. Rikligt illustrerad. Något
stötta hörn annars i gott skick. Beijbom, Ulf: Solveig Kristiansson Folkkonstnär. Växjö, 1998. 132 s. Cartonnageband. Nyskick.
Berggren, Erik: I havslandskapet. Bonniers, 1968. Illustrerad av Sven Erixson. Klotband. Gott
skick. Berggren, Kalle: Lasse Johansson. Karlstad, 1988. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick.
Bergman-Hals, Anna-Stina: Joseph Wilhelm Wallander. Allhems Förlag, 1947. 166 s. Häftad.
Gott skick. Bergström, Johan: Hitom Utsira.. Bokförlaget Korpen, 1990. 191 s. Pocket. Bjørneboe, Jens: Hertig Hans. Atlantis Förlag, 1979. Illustrerad av Peter Dahl. Häftad med
pappersomslag. Gott skick. Björnsson, Björn TH: Islenzk Myndlist. Reykjavik, 1964. In Icelandic. Clothbinding with
dustwrapper. Good condition. Inscriptions. Authors signature on end-paper. Bjørnstad, Ketil: Historien om Edvard Munch.. Norstedts förlag, 1995. Översatt av Jan Stolpe.
493 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Bjurström, Per: Ivar Arosenius. Liber Förlag, 1978. Cartonnageband. Mycket gott skick. Bjurström, Per: JOHN BAUER. En konstnär och hans sagovärld.. Nationalmuseum och
Bokförlaget Bra Böcker, 1982. 192 s. Förlagsband med pappersomslag. Rikligt illustrerad.
Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Blomberg, Erik: Bror Hjort. A.-B. Svensk Litteratur, 1942. Häftad. Gott skick. Ryggen lös. Blomberg, Erik: Bror Hjort Nutida konst. Nutida konst, 1942. 93 s. Inbunden. Gott skick. Blomberg, Erik: Carl Fredrik Hill. Stockholm, 1950. In English. 40s + 25 planscher/plates.
Wrappered. Good condition. Inscription on endpaper. Blomberg, Erik: Ernst Josephsons konst. Sveriges Allmänna Konstförening, 1956. 221 s.
Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Blomberg, Erik: Ernst Josephsons konst. Sveriges Allmänna Konstförening, 1956. Klotband.
Mycket gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Blomberg, Erik: Ernst Josephsons konst. Sveriges Allmänna Konstförening, 1956. Halvfranskt
band. Mycket gott skick. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Bodelsen, Merete: Willumsen i halvfemsarnes Paris. Köpenhamn, 1957. 85 s. Häftad. Gott
skick. Bodén, Bertil: På andra sidan älven - Torsten Dahl - särling visionär. Symposion Bokförlag,
1988. Häftad. Mycket gott skick. Boetius, Sten: Folke Gullby. Folket i Bilds Förlag, 1955. 47 s. Häftad. Gott skick. Borelius, Aron: Sigrid Bensow En målarinna. Norstedt och söners förlag, 1957. 37 +80.
Halvklotband med skyddsomslag. Gott skick. Anteckningar på försättsbladet. Borelius, Aron J.T.: Johan Fredrik Höckert. Sveriges Allmänna Konstförening, 1927. 337 s.
Halvfranskt band. Mycket gott skick. Marmorerade för/eftersättsblad. Borg, Erik: Sergels Othryades. Stockholm, 1955. Häftad. Fint exemplar. Börjlind, Rolf: PERSONA NON GRATA (romanen som process) Varför skulle jag förneka det
vackra inom mig bara för att det är bestialiskt. Bo Cavefors, 1977. opaginerad. Pappband. Gott
skick. Moderna Museets utställningskatalog nr 151. "Persona non Grata" 15 Oktober 20 November
1977. Innehåller LP-skiva. Boström, Hans-Olof: Bror Hjort. Sveriges Allmänna Konstförening, 1994. Cartonnageband.
Gott skick. Boström, Kjell: Nils Kreuger. Bonniers, 1948. 308 s. Klotband. Sliten. Namnteckning på
försättsbladet. Bråhammar, Gunnar: K G Bejemark Skulptör. Sveriges Allmänna Konstförening, 1993.
Inbunden. Gott skick. Brummer, Hans Henrik: Anders Zorn -till ögats fröjd och nationens förgyllning. Norstedts
förlag, 1994. Biografi över Anders Zorn. 341 s. Klotband med skyddsomslag. Nyskick. Rikligt
illustrerad. Brummer, Hans Henrik: Zorn svensk målare i världen. Svalan/Bonniers, 1975. 91 s.
Klotryggsband. Inlagan fin. Illustrerad. Pärmarnas inplastning är bucklig. Brunius, August: Engelska bilder i fred och krig. Norstedt och söners förlag, 1918. 144 s.
Halvklotband. Bandet något slitet. Namnteckning på smutstitelbladet. Annars ett fint exemplar. Brunius, Göran: Berber - Mayas - Fågelbon. FIBs konstklubb, 1964. Häftad. Gott skick. Brunius, Teddy: Bærtling Mannen Verket. Sveriges Allmänna konstförening, 1990. Inbunden.
Gott skick. Brunius, Teddy: Bror Hjorth i Uppsala. Uplands Konstförening, Uppsala, 1969. 30 s. Häftad.
Gott skick. Rikligt illustrerad. Brunius, Teddy: Samtal om Zorn. Bra Böcker, 1979. Biografi över Anders Zorn. 95 s. Inbunden
med skyddsomslag. Gott skick. Buzancic, Vlado: Diminic. Rijeka, 1982. Klotband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Carlsund, Otto G.: Oskar Bergman. Fritzes Kungl. Hovbokhandel, 1940. 152 s. Klotband. Gott
skick. Illustrerad. Cassel, Arne: Ur en konstnärs dagbok. Natur och kultur, 1961. Häftad. Gott skick. Anteckningar.
Cavalli-Björkman, Görel: Carl Larsson Porträttmålaren. Författarförlaget, 1987. 158 s.
Inbunden med skyddsomslag. Cederström, Gustav: Minnen. Norstedt och söners förlag, 1913. Klotband. Gott skick. Cederström, Gustav: Minnen. Norstedt och söners förlag, 1913. Klotband. Gott skick. Cnattingius, Bengt: Pehr Hörberg. Sveriges Allmänna Konstförening, 1937. Häftad. Gott skick.
Cnattingius, Bengt: Pehr Hörberg. Sveriges Allmänna Konstförening, 1937. Halvklotband.
Mycket gott skick. Marmorerade för/eftersättsblad. Colliander, Tito: Sallinen. Stockholm, 1952. 322 s. Halvfranskt band. Gott skick. Cornell, Henrik: Carl Milles. Sveriges Allmänna Konstförening, 1963. 262 s. Klotband. Mycket
fint exemplar. Främre häftesomslag medbundet. Cornell, Henrik: Carl Milles. Sveriges Allmänna Konstförening, 1963. 262 s. Häftad. Bandet
något slitet. Cornell, Henrik: LA VOULZIE av Hégésippe Moreau. Tolkad av Henrik Cornell.. Hackzells
Tryckeri, Stockholm, 1940. 24 s. Häftad. Gott skick. Handskriven dedikation till Nils Forssell.
Numrerat exemplar, nr 28 av 250. Cornell, Henrik: Milles Skönhetsvärld. Bonniers, 1937. Klotband med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Cornell, Henrik: Millesgården och dess konstskatter. Albert Bonniers förlag, 1960. Klotband
med skyddsomslag och kassett. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar.
Namnteckning på insidan av pärmen. Dahl, Peter: O,Maecenas!. Stockholm, (utan årtal). Häftad. Gott skick. Dahl, Peter: Rätt och fel, memoarer. Norstedts förlag, 1992. 338 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Dante Alighieri, : Guddommelige komedie. G E C Gads Forlag, København, 1929. På danska.
Illustrerad av Ebba Holm. 622 s. Halvfranskt band. Gott skick. Dardel, Fritz von: Dagboksanteckningar 1873 - 1876. Norstedt och söners förlag, 1916.
Klotband. Bandet något blekt. Annars ett fint exemplar. Dardel, Fritz von: Dagboksanteckningar 1873 - 1876 + 1877 - 1880. Norstedt och söners
förlag, 1916, 1918. 255+236s. Halvfranskt band. Mycket fint exemplar. Övre guldsnitt. Illustrerad.
Främre häftesomslag medbundet. Dardel, Fritz von: Dagboksanteckningar 1873-1885. Norstedt och söners förlag, 1916. 3 vol.
Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Dardel, Fritz von: Dagboksanteckningar 1881-1885. Norstedt och söners förlag, 1920. 280 s.
Klotband. Gott skick. Dardel, Fritz von: Dagboksanteckningar 1881-1885. Norstedt och söners förlag, 1920.
Klotband. Gott skick. Dardel, Fritz von: Minnen IV 1871- 1872. Norstedt och söners förlag, 1913. Klotband. Gott skick.
Dardel, Fritz von: Minnen: Del 1 1833-61, Del 2 1863-65, Del 3 1866-70, Del 4 1871-72.
Norstedt och söners förlag, 1912-13. 222+162+235+238s. 2 vol. Halvfranskt band. Mycket gott
skick. Övre guldsnitt. Rikligt illustrerad. Främre häftesomslag medbundet. Dardel, Fritz von: Ur Fritz von Dardels Album. Norstedt och söners förlag, 1915. Klotband. Gott
skick. Dardel, Nils von: Barn i blyerts. Albert Bonniers förlag, 1943. Klotband. Dardel, Nils von: Barn i blyerts. Bonniers, 1943. Klotband. Gott skick. Davidsson, Åke: Elias Martin teckningar till Sveriges historia. Allhems Förlag, 1956. Halvfranskt
band. Gott skick. Delblanc, Sven: Oanat-Osett en överblick av Reinhold Ljunggrens bildvärld. Grafioteket, (utan
årtal). Illustrerad av Reinhold Ljunggren. 109 s. Klotband. Derr, Lillemor: Den öländske faraonen. Carlsson Bokförlag, 1997. Inbunden. Mycket gott skick.
Dester / Kjeldsen, Dorthe / Mette: Rudolf Broby-Johansen. En kronologisk bibliografi 1916-75..
Gidlunds, 1975. 352 s. Häftad. Illustrerad. Gott skick. Dufwa, Jacques: Rolf af Trolle. ÖSTGÖTA KONSTFÖRENING, (utan årtal). 61 s. Häftad. Mycket
fint exemplar. Edwards, Folke: Peter Dahl. Bonniers Alba, 1997. Inbunden med skyddsomslag. Mycket gott
skick. Ekelöf, Gunnar: C.F. Hill. Förlagsaktiebolaget bokkonst, 1946. Häftad. Gott skick. Ryggen
lagad. Rikligt illustrerad. Eklund, Hans: Arne Jones. Bonniers, 1965. Häftad. Nyskick. Eklund, Hans: Arne Jones.. Bonniers, 1965. Häftad. Illustrerad. Gott skick. Eklund, Hans: Att möta X-et. X-etsällskapet, Botkyrka Kultur-Fritid, 1986?. 33 s. Häftad. Gott
skick. Fotoillustrerad. Ekman, Rolf: Estetiska problem. Gleerups, 1960. Andra upplagan. 227 s. Häftad.
Understrykningar i texten. Bandet något slitet. Annars ett fint exemplar. Ekström, Peter: Mina damer och herrar...…skulpturer och reliefer av Torsten Jurell. Ordfronts
förlag, 1996. Klotband. Mycket fint exemplar. Ekström, Peter: Mina damer och herrar..skulpturer och reliefer av Torsten Jurell. Ordfronts
Förlag, 1996. Klotband. Gott skick. Ellenius, Allan: Philip von Schant. Still Lifes/Stilleben. Skogs, (utan årtal). På
svenska/engelska. 105 s. Klotband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Rikligt illustrerad. Elvin, Axel: Axel Nilsson. Sveriges Allmänna Konstförening, 1970. 220 s. Halvfranskt band.
Mycket gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Elvin, Axel: Axel Nilsson. Sveriges Allmänna Konstförening, 1970. 219 s. Linneband. Mycket fint
exemplar. Enehjelm, Helen af: Resor. Schildts, 1965. 151 s. Häftad. Stämpel på försättsbladet. Engström, Albert: Albert Engstöm Ett konstnärsalbum. Albert Bonniers förlag, 1933. Häftad.
Gott skick. Engström, Albert: Albert Engström Ett Konstnärsalbum. Bonniers, 1943. Häftad. Gott skick. Engström, Albert: Albert Engström Ett konstnärsalbum. Albert Bonniers förlag, 1933. Klotband.
Gott skick. Engström, Albert: Albert Engström Konstnären. Bonniers, 1946. Halvfranskt band. Gott skick.
Främre häftesomslag medbundet. Engström, Albert: Anders Zorn. Albert Bonniers förlag, 1942. Biografi över Anders Zorn. 95 s.
Häftad. Bandet något nött i kanterna. Eriksson, Lars: Bilder. Stockholm, 1981. 72 s. Häftad. Eriksson, Thomas: Älskade pryl. Prisma, 2000. Halvklotband. Gott skick. Något trasig i hörnen.
Erixson, Ingeborg: Xet - de unga åren. Bonniers, 1978. Klotband. Gott skick. Evers, Knut: Ernst Josephson och Fänrik Stål. Samfundet Sverige -Finland, 1990. Illustrerad av
Ernst Josephson. Inbunden. Gott skick. Fahlström, Öyvind: Öyvind Fahlström. Texter av Torsten Ekbom, Robert Rauschenberg och
Öyvind Fahlström. Bonniers, 1967. 32 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Något fläckig. Annars i gott
skick. Feuk, Douglas: Ulrik Samuelson. Sveriges Allmänna Konstförening, 1997. 142 s.
Cartonnageband. Mycket fint exemplar. Fischerström, Iwan W: Roland Svensson. Folket i Bilds Förlag, 1960. 32 s. Häftad. Rikligt
illustrerad. Häftesomslag fläckat. Foerster, Svante: Nederland Mindre. Stockholm, 1972. Illustrerad av Björn Lindroth. 16 s.
Häftad. Gott skick. Forsberg, Karl-Erik: Bokstaven som konst.. Tryckcentra AB, Västerås, 1996. 38 s. Häftad.
Dedikation, handskriven. Illustrerad. Gott skick. Forssman, Erik: Zorn i Mora. En krönika i ord och bild.. Bonniers, 1960. 63 s. Häftad.
Fotoillustrerad. Gott skick. Fredriksson, Inger: Anders Zorn mannen, mästaren, myten. Bildförlaget Öppna Ögon, 1984.
Biografi över Anders Zorn. 77 s. Cartonnageband. Gott skick. Frölich, Hans: Bröderna Elias och Johan Fredrik Martins gravyrer. Stockholm, 1939. 311 s.
Häftad. Illustrerad. Inlagan fin. Häftesomslaget slitet. Frykenstedt, Holger: Jean Jacques och Aurora Taube de Geer af Finspång och deras värld.
Svenska humanistiska förbundet, 1987. 471 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Gauffin, Axel: Ferdinand Bobergs etsningar. Stockholm, 1917. 79 s. Häftad. Gott skick. Gauffin, Axel: IVAN AGUÉLI. Människan-Mystikern-Målaren I-II. Sveriges Allmänna
Konstförening, 1940-41. 220+329 sidor. 2 vol. Häftad. Illustrerad. Något nött i kanterna. Gauffin, Axel: Konstnären som blev museiman. Caslon Press Boktryckeri, Stockholm, 1942. 50
s. Häftad. Gott skick. Gauffin, Axel: Olof Sager-Nelson. Sveriges Allmänna Konstförening, 1945. 282 s. Häftad.
Häftesomslaget något fläckigt. Inlagan fin. Gauguin, Pola: Edvard Munch.. Albert Bonniers förlag, 1947. 286 s. Häftad. Rikligt illustrerad.
Häftesomslag fläckat. Något trasig i hörnen. Namnteckning på smutstitelbladet. Gauguin, Pola: Edvard Munch.. Albert Bonniers förlag, 1947. 286 s. Klotband. Rikligt illustrerad.
Färgat övre snitt. Bandet något fläckigt. Annars ett fint exemplar. Gauguin, Pola: Grafikeren Edvard Munch. Tresnitt og raderinger.. F. Bruns Bokhandels Forlag,
Trondheim, 1946. På norska. 92 s. Klotryggsband. Illustrerad. Främre häftesomslag medbundet.
Något nött i kanterna. Inlagan fin. Geijer, Erik Gustaf: Skaldestycken. Albert Bonniers förlag, 1966. Illustrerad av Ernst
Josephson. 114 s. Dekorerat pappband. Gott skick. Granath, Olle: Olle Kåks. Wahlström & Widstrand, 1980. 103 s. Klotband med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Grandien, Bo: Drömmen om Asien En bilderbok. Wahlström & Widstrand, 1955.
opaginerad. Häftad. Inlagan fin. Bakre häftesomslag har en reva och är något nött i kanten. Grate, Eric: Barbariska landskap. Lund, 1976. 21 s. Häftad. Gott skick. Grate, Pontus: Eric Grate. Sveriges Allmänna Konstförening, 1978. Halvfranskt band. Mycket
gott skick. Grate, Pontus: Eric Grate. Sveriges Allmänna Konstförening, 1978. Halvfranskt band. Gott
skick. Grate, Pontus: Erik Grate. Sveriges Allmänna Konstförening, 1978. 158 s. Linneband. Mycket
fint exemplar. Grate, Pontus: Erik Grate. Sveriges Allmänna Konstförening, 1978. 158 s. Häftad. Mycket fint
exemplar. Grate, Pontus: Konstnärsbröderna von Wright. Nationalmuseum Stockholm 7 februari - 12 maj
1985. Nationalmuseum, 1985. 63 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Gott skick. Gunnarsson, Torsten: Carl Larsson. Wiken, 1993. 353 s. Cartonnageband. Mycket gott skick.
Rikligt illustrerad. Gunnarsson, Torsten: Carl Larsson. Nationalmuseum/Natur & Kultur, 2007. 111 s.
Pappband. Mycket gott skick. Illustrerad. Bild monterad på främre pärmen. Gustavsson-Seife, Inger: Vid Havet / By the Sea. Carlsson Bokförlag, 1992. På
svenska/engelska. Inbunden. Mycket gott skick. Hagerf, Lennart: Carl Trädgårdh en svensk impressionist. SKÅNES KONSTFÖRENING, 1946.
142 s. Häftad. Gott skick. Hällje, Jan-Erik: Olle Langert Akvareller. Printura, 1990. Häftad. Gott skick. Hannover, Emil: Maleren Constantin Hansen. Kunstforeningen i København, 1901. På danska.
Halvfranskt band. Guldornerad rygg. Marmorerade för/eftersättsblad. Marmorerade pärmar.
Illustrerad. Gott skick. Hård af Segerstad, Ulf: Herman Norrman. Sveriges Allmänna Konstförening, 1948. 283 s.
Halvfranskt band. Gott skick. Hård af Segerstad, Ulf: Otte Sköld. Wahlström & Widstrand, 1945. 194 s. Häftad. Gott
skick. Hård af Segerstad, Ulf: Otte Sköld. Wahlström & Widstrand, 1945. 194 s. Inbunden. Gott
skick. Sida lagad. Haskel, Karl: Axel Fridell som Stockholmsskildrare. Billbergs, 1976. 78 s. Häftad. Gott skick.
Hedberg, Tor: Karl Nordström. Stockholm, 1905. 52 s. Häftad. Häftesomslaget något trasigt.
Annars ett fint exemplar. Heden, Hjalmar Nilsson: Erik Dahlberg. Norstedt och söners förlag, 1900. 79 s. Häftad.
Häftesomslaget något trasigt. Heden, Hjalmar Nilsson: Erik Dahlberg. Norstedt och söners förlag, 1900. 79 s. Häftad. Något
nött i kanterna. Ouppsprättad. Hellman, Gunnar: Veslen. Folket i Bilds Förlag, 1962. 45 s. Häftad. Gott skick. Hillgren, Bror: Ur Andersens sagor. Målningar och teckningar av Bror Hillgren. Med text av
Oscar Mannström.. Cederquists Grafiska Aktiebolag, Stockholm, 1918. 15 s. Häftad. Rikligt
illustrerad. Bandet något nött i kanterna. Numrerad 43/300 Hodin, J.P.: Edvard Munch - Nordens genius.. Aktiebolaget Ljus, Stockholm, 1948.
131s+planscher. Klotryggsband. Mycket gott skick. Rikligt illustrerad. Högfeldt, Robert: DJUR OCH ODJUR. Med vers av Völund Rimsmed.. Norstedts förlag, 1942.
80 s. Förlagsband med pappersomslag. Rikligt illustrerad. Gott skick. Högfeldt, Robert: FAMILJELIV. FYRTIO TECKNINGAR AV ROBERT HÖGFELDT, med verser av
Nils Bohman och Hayno Focken.. Norstedts förlag, 1938. 86 s. Förlagsband med pappersomslag.
Rikligt illustrerad. Gott skick. Hökby, Nils-Göran: Philip von Schantz.. Bonnier Alba, 1993. 126 s. Klotband med
skyddsomslag. Mycket fint exemplar. Rikligt illustrerad. En lagad reva i pappersomslagets övre
hörn. Hökby, Nils-Göran: Philip von Schantz. Inte bara bär. Bonniers, 1993. 126 s. Cartonnageband.
Mycket gott skick. Rikligt illustrerad. Hökerberg, Lars: Björn Jonsson. Stockholm, 1953. Inbunden med skyddsomslag. Mycket gott
skick. Skyddsomslaget trasigt. Holm, Ingvar: Harry Martinsson Myter Målningar Motiv. Albert Bonniers förlag, 1960. 360 s.
Halvfranskt band. Upphöjda bind. Marmorerade pärmar. Rikligt illustrerad. Gott skick. Holm, Ingvar: Harry Martinsson - Myter, Målningar, Motiv. Bonniers, 1960. 359 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Holm, Ingvar: Harry Martinsson - Myter, Målningar, Motiv. Aldus/Bonniers, 1965. 380 s. Pocket.
Gott skick. Holmér, Folke: Hilding Linnqvist. Sveriges Allmänna Konstförening, 1955. 219 s. Klotband.
Mycket gott skick. Holmér, Folke: Torsten Palm. Sveriges Allmänna Konstförening, 1949. 285 s. Häftad. Gott
skick. Ouppsprättad. Holmström, Richard (red.): Boken om CTH. Stockholm, 1947. 232 s. Häftad. Häftesomslaget
något fläckigt. Häftesomslaget något trasigt. Holmström, Richard (red.): Boken om CTH. AB Svensk Litteratur, 1947. 232 s. Halvfranskt
band. Gott skick. Övre guldsnitt. Hoppe, Ragnar: Akvareller av Elias Martin. Nationalmuseum, 1943. 6 s. Häftad. Gott skick. Hoppe, Ragnar: Emil Johansson-Thor. Göteborg, 1944. Häftad. Gott skick. Ryggen lös. Hoppe, Ragnar: Johan Johansson. A.-B. Svensk Littertur, 1940. Linneband. Gott skick. Horn, Brita: Folk och färg. Gebers, 1939. Halvpergamentband. Gott skick. Hultén, Co: Drömmar ur bladens händer. Kalejdoskop förlag, 1983. Cartonnageband. Mycket
gott skick. Hultén, Co: Vandra och förvandla. Stockholm, 1979. Häftad. Gott skick. Humbla, Philibert: Kilian Zoll 1818-1860. Göteborg, 1932. 268 s. Häftad. Ryggen delvis
sprucken i fogarna. Hvas, Brita: KARL ISAKSON, ett liv i konst.. Signum, 1989. 279 s. Förlagsband med
pappersomslag. Rikligt illustrerad. Mycket gott skick. Jaeger / Wolfenstein, Johannes / V.: FRÅN NATIONALMUSEUM. TAFLOR AF SVENSKA
KONSTNÄRER.. Ivar Haeggströms Boktryckeri, Stockholm, 1899. 87 s. Guldsnitt. Rikligt illustrerad.
Gulddekorerat Hedbergsband. Häftesomslagen medbundna. Innehåller 80 planscher i
helsideformat. Bandet något nött i kanterna. Jansson, Rune: Streck Sträck. Albert Bonniers förlag, 1967. Häftad. Gott skick. Jensen, Jeppe Juel: 50 litografier. Brøndums forlag, 1971. 50 s. Häftad. Något nött i kanterna.
Numrerad 1058/1200, och signerad av konstnären Jensen, Knud W.: mit Louisiana-liv. Gyldendal, 1985. På danska. 305 s. Häftad med
pappersomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Johansen, P.: C. W. Eckersberg 1783-1853. Køpenhavn, 1925. På danska. Klotband. Gott
skick. Johansson, Janeric: Work of heart. Cordia, 2001. På svenska/engelska. 127 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Johansson, Stig: Staffan Hallström. Sveriges Allmänna Konstförening, 1980. 158 s.
Cartonnageband. Mycket fint exemplar. Jonson, Björn: Djur. Rabén & Sjögren, 1970. Linneband med skyddsomslag. Gott skick.
Skyddsomslaget trasigt. Jørgensen, Anita: Light on light. Köpenhamn, 1990. In Danish/English. Wrappered. Mint. Josephson, Ragnar: Carl August Ehrensvärd. Norstedts förlag, 1963. Halvklotband med
skyddsomslag. Gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Namnteckning på försättsbladet. Josephson, Ragnar: Vision och gestalt. Stockholm, 1957. 361 s. Häftad. Gott skick. Jovinge, Marika: Vem vill byta en gentleman mot röda hund. Norstedts förlag, 1991. 221 s.
Inbunden med skyddsomslag. Nyskick. Jungmarker, Gunnar: Birger Lundqvist. Sveriges Allmänna Konstförening, 1971. 180 s.
Klotband. Mycket fint exemplar. Jungmarker, Gunnar: Carl Frisendahl. Sveriges Allmänna Konstförening, 1964. Halvfranskt
band. Gott skick. Marmorerade för/eftersättsblad. Jungmarker, Gunnar: Carl Frisendahl. Sveriges Allmänna Konstförening, 1964. Häftad. Gott
skick. Ouppsprättad. Jungmarker, Gunnar: Carl Frisendahl. Sveriges Allmänna Konstförening, 1964. Klotband.
Mycket gott skick. Jungmarker, Gunnar: Carl Frisendahl 1886-1948. Sveriges Allmänna Konstförening, 1964.
Halvfranskt band. Fint exemplar. Jungmarker, Gunnar: Carl Gustav Pilo som tecknare. Nationalmuseum, 1973. 92 s.
Cartonnageband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Karling, Sten: Axel Sjöberg. Sveriges Allmänna Konstförening, 1960. 378 s. Häftad. Gott skick.
Kempe, Roland: Intryck Uttryck. Folkets i bilds lyrikklubb, 1965. Häftad. Gott skick.
Häftesomslaget något trasigt.
Kempe, Roland: Skissbok. Fibs konstklubb, 1966. Häftad. Mycket gott skick. Ryggen något
blekt. Kempe, Roland: Ur skissböckerna. Piccolo, (utan årtal). Häftad. Gott skick. Kernell, Yngve: All världens väg. LTs förlag, 1977. 271 s. Inbunden med skyddsomslag. Fint
exemplar. Kjaersgaard, Sören: Indimellem.. Anders Nyborg A/S, 1977. På danska. Häftad. Rikligt
illustrerad. Gott skick. Numrerad 1141/1200. Innehåller 1 grafiskt original i djuptryck. Kjellberg, Sven T.: Iberisk skärva. Allhems Förlag, 1955. 144 s. Häftad. Gott skick. Kjellin, Helge: Christian Eriksson. Sveriges Allmänna Konstförening, 1953. 330 s. Häftad. Gott
skick. Kjellin, Helge: Uno Trili. Sveriges Allmänna Konstförening, 1917. 275 s. Klotband. Mycket fint
exemplar. Kjellin, Helge: Uno Troili. Sveriges Allmänna Konstförening, 1917. 275 s. Halvklotband. Mycket
fint exemplar. Kjellin, Helge: UNO TROILI. 1815 - 1875. Del I. Barndomsår - Ungdom - Militärtid. Studieår hos
Södermark.. Norstedt och söners förlag, 1917. 276 s. Linneband. Krantz, Claes: Hemma vid havet. Wahlström & Widstrand, 1964. Illustrerad av Claes
Krantz. 242 s. Cartonnageband med skyddsomslag. Mycket fint exemplar. Kruse, Ole: Förkunnelse och symbol. 1989. Häftad. Mycket gott skick. Något fläckig. Kylberg, Ellen och Regina: Dagbok från Italien 1881-83. Cikada, 1981. Klotband med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Lagercrantz, Bo: Josabeth Sjöbergs värld. Stockholms stadsmuseum, 1968. 35 s. Häftad.
Mycket gott skick. Lalander, Folke: K G Nilsson. Kalejdoskop förlag, 1985. 67 s. Cartonnageband. Mycket fint
exemplar. Lång, Helmer: Max Svanberg och förvandlingen. Bokförlaget Settern, 1983. 155 s. Inbunden.
Rikligt illustrerad. Utan pappersomslag. Gott skick. Lång, Helmer: Max Walter Svanberg. Litografier reproduktioner torrnålsgravyrer. Galleri
Börjeson, Malmö, 1973. 8+54 sidor. Dekorerat klotband med skyddsomslag. Rikligt illustrerad.
Gott skick. Larsson, Carl: Björns saga eller Susanna och gubbarna. Stockholm, 1976. Häftad. Mycket gott
skick. Larsson, Carl: Carl Larsson skildrad av honom själv. Albert Bonniers förlag, 1952. 263 s.
Halvklotband. Gott skick. Rikligt illustrerad. Färgat övre snitt. Larsson, Carl: Carl Larsson skildrad av honom själv. Albert Bonniers förlag, 1977. 128 s.
Cartonnageband. Mycket fint exemplar. Larsson, Carl: De mina och annat gammalt krafs av C. L.. Albert Bonniers förlag, 1919.
Originalupplaga. 126 s. Dekorerat klotband. Rikligt illustrerad. Bandet något fläckigt. Larsson, Carl: De mina och annat krafs. Bonniers, 1983. 140 s. Inbunden med skyddsomslag.
Gott skick. Anteckningar på smutstitelbladet. Larsson, Carl: Ett hem Tjugofyra målningar med text.. Albert Bonniers förlag, 1917. Sjätte
upplagan. 31+ 24 planscher. Klotband. Ryggen något trasig i övre och nedre kanten. Inlagan fin.
Namnteckning på försättsbladet. Larsson, Carl: Från Stockholm till Messina. Sällskapet Bokvännerna, 1947. 69 s. Häftad.
Illustrerad. Larsson, Carl: Svenska kvinnan genom seklen. Iduns Förlag, 1921. Originalupplaga.
Inbunden. Gott skick. Lengefeld, Cecilia: Zorn Resor, konst och kommers i Tyskland. Carlsson Bokförlag, 2000. 339
s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Levertin, Oscar: Niclas Lafrensen d.y. och förbindelserna mellan svensk och fransk
målarkonst på 1700-talet. Albert Bonniers förlag, 1920. 365 s. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Levertin, Oscar: Svenska landskap af Eugen. Albert Bonniers förlag, 1905. Klotband. Gott skick.
Bandet något fläckigt. Bandet något nött i kanterna. Lidén, Elisabeth: Albin Amelin. Sveriges Allmänna Konstförening, 1975. Häftad. Gott skick. Lidén, Elisabeth: Albin Amelin. Sveriges Allmänna Konstförening, 1975. Halvfranskt band.
Nyskick. Lidén, Elisabeth: Albin Amelin. Sveriges Allmänna Konstförening, 1975. Klotband. Mycket gott
skick. Lidman, Hans: Olle Nordberg. En nordisk faun.. Galerie Sjödell AB, Linköping, 1974. 151 s.
Förlagsband med pappersomslag. Rikligt illustrerad. Gott skick. Liljefors, Bruno: Det vildas rike. Albert Bonniers förlag, 1960. 171 s. Klotband. Gott skick. Liljefors, Bruno: Det vildas rike. Albert Bonniers förlag, 1941. 99 s. Häftad. Gott skick. Liljefors, Bruno: Karrikatyrer. Rekolid, 1990. opaginerd. Häftad. Gott skick. Liljefors, Bruno: Ute i markerna. Reproduktioner efter taflor af Bruno Liljefors. Albert Bonniers
förlag, 1912. Halvfranskt band. Bandet något slitet. Liggande folio. Inledande text + 33
reproduktioner i färg, monterade på ark med transparent skyddspapper. En plansch med något
naggad kant i höger marginal Lindahl, Ingemar: Visit hos en exentrisk herre En bok om Nils Dardel. Bonniers, 1980.
Klotband. Gott skick. Exlibris. Lindberg, Sten G.: Karl-Erik Forsbergs bokstavskonst.. Tryckcentra AB, Västerås, 1987. 32 s.
Häftad. Illustrerad. Gott skick. Linde, Ulf: Claes Eklundh. Kalejdoskop förlag, 1981. Häftad. Gott skick. Linde, Ulf: Kjell Andersson : målningar 1970-86. Stockholm, 1970. 93 s. Häftad. Mycket fint
exemplar. Linde, Ulf: Rune Rydelius. Carlsson Bokförlag, 1996. 78 s. Häftad. Nyskick. Lindell, Lage: Sjukhussviten. Kalejdoskop förlag, 1982. 48 s. Häftad. Gott skick. Lindfors, Kent: Älvkornetten. Författarförlaget, 1989. 127 s. Klotband med skyddsomslag.
Mycket fint exemplar. Lindgren, Gustaf: G.W. Palm 1810-1890. Norstedt och söners förlag, 1933. 352 s. Häftad.
Häftesomslaget något upprivet i kanterna. Annars ett fint exemplar. Rikligt illustrerad. Med
dedikation. Lindgren, Gustaf: Prince Eugen´s Waldermarsudde. Albert Bonniers förlag, 1949. Halvfranskt
band. Mycket gott skick. Lindgren, Gustaf: Prins Eugen. Förlagsaktiebolaget Bokkonst, 1944. Häftad. Gott skick. Lindgren, Gustaf: Prins Eugens Waldermarsudde. Albert Bonniers förlag, 1948. 137 s.
Halvklotband. Mycket fint exemplar. Lindgren, Nils: Bertil Bull Hedlund. SAK, 1952. Häftad. Gott skick. Lindgren, Nils: Bertil Bull Hedlund. Sveriges Allmänna Konstförening, 1952. Halvfranskt band.
Gott skick. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Lindgren, Nils: Bertil Bull Hedlund. Norstedts förlag, 1952. 192 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Lindhagen, Nils: Hill skaldar. Forum, 1980. 184 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick.
Lindhagen, Nils: Hill Tecknar. Signum, 1988. Cartonnageband. Mycket gott skick. Lindwall, Bo: Prins Eugen och Djurgården. Billbergs, 1979. Häftad. Gott skick. Ryggen något
trasig. Linnqvist, Hilding: Grekisk resa. Albert Bonniers förlag, 1946. 68 s. Häftad. Gott skick. Ljungberg, Sven: Debut. Bonniers, 1977. Illustrerad av författaren. 199 s. Inbunden. Mycket gott
skick. Ljungberg, Sven: Grottmålaren. Alba, 1985. 134 s. Cartonnageband. Mycket fint exemplar. Lødrup, Hans P: Gustav Vigeland. Norge, 1945. På norska. 261 s. Halvfranskt band. Gott skick.
Loos, Viggo: Carl Skånberg. Wahlström & Widstrand, 1947. 378 s. Häftad.
Häftesomslaget något upprivet i kanterna. Inlagan fin. Loos, Viggo: Carl Skånberg. Wahlström & Widstrand, 1947. 378 s. Inbunden. Ryggen
något trasig. Inlagan fin. Främre häftesomslag medbundet. Loos, Viggo: Gösta von Hennings. Allhems Förlag, (utan årtal). Häftad. Gott skick. Loos, Viggo: Gösta von Hennings. Allhems Förlag, 1958. Klotband. Gott skick. Loos, Viggo: Victor Forssell. Sveriges Allmänna Konstförening, 1951. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Loos, Viggo: Viktor Forsell. Sveriges Allmänna Konstförening, 1951. 235 s. Klotband. Mycket
fint exemplar. Lundberg, Gunnar W.: Roslin liv och verk, del II porträtt. Allhems Förlag, 1957. På
svenska/franska. 167 s. Klotband. Mycket fint exemplar. Lundgren, Egron: En målares anteckningar Lediga stunder I främmande land. Norstedt och
söners förlag, 1879. Originalupplaga. 246 s. Klotband. Gott skick. Främre häftesomslag
medbundet. Lundgren, Egron: En målares anteckningar, lediga stunder I främmande land. Norstedt och
söners förlag, 1884. Andra upplagan. 212 s. Halvfranskt band. Gott skick. Främre häftesomslag
medbundet. Lundgren, Egron: En målares anteckningar. Indien. Norstedt och söners förlag, 1872. 242 s.
Klotband. Gott skick. Lundgren, Egron: Indien. Norstedt och söners förlag, 1884. Tredje upplagan. 204 s.
Halvfranskt band. Gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Lundkvist, Artur: Co Hultén fågelsyner och urskogshot. Sveriges Allmänna Konstförening,
1983. Cartonnageband. Gott skick. Madoff, Steven Henry: Modern Melancholia Jan Håfström. Kalejdoskop förlag, 1986. På
svenska/engelska. 135 s. Halvklotband. Gott skick. Malmberg, Gustav: Från Albert Engströms skol-och studenttid i Norrköping och Uppsala. 1948.
Häftad med kassett. Gott skick. Mäntysen, J.R.: Eläimiä. Werner Söderström Osakeyhtiö, 1928. In Finnish. Decorated full-
leather binding. A fine copy. Marbeled endpapers. Inscriptions on endpaper. Mellin, Dan: Spåttlajt. Carlsson Bokförlag, 1992. Illustrerad av Peter Dahl. Dekorerat pappband.
Gott skick. Mentze, Ernst: J.F. Willumsen. Köpenhamn, 1957. På danska. 58 s. Häftad. Gott skick. Meyre, Monica de: FIA. En ritad dagbok av Monica de Meyre. Saxon & Lindströms Förlags
AB, 1954. 64 s. Pappband. Rikligt illustrerad. Gott skick. Millroth, Thomas: Lage Lindell. Sveriges Allmänna Konstförening, 1981. 156 s.
Cartonnageband. Gott skick. Millroth, Thomas: Lennart Rodhe. Sveriges Allmänna Konstförening, 1989. 175 s.
Cartonnageband. Mycket fint exemplar. Millroth, Thomas: Olle Bonniér Och varför inte dansa. Sveriges Allmänna Konstförening, 1995.
Inbunden. Nyskick.
Möllerström / Kaipanen, : Ilo irti! maailmantaiteen hilpeät kuvat. Koko Kansan Kirjakerho, 1975.
In Finnish. Bound. Good condition. Munthe, Gustaf: Carl Eldh. Stockholm, 1956. 31 s. Häftad. Gott skick. Anteckningar på
försättsbladet. Munthe, Wilhelm: Gerhard Munthe 1849-1929. En minnesskrift. Dreyers Grafiske Anstalt,
Stavanger, 1929. På norska. 72 s. Häftad. Illustrerad. Numrerad 133/150. Handskriven dedikation
från Wilhelm Munthe till Kapten Lasse Ring. Endast lätt nötta kanter, annars i gott skick Nash, Jørgen: Rebellen i vårt röda blod. Cavefors, 1976. 87 s. Häftad. Mycket fint exemplar. Näsström, Gustaf: Carl Kylberg. A.-B. Svensk litteratur, 1952. 95 s. Klotband med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Nerman, Einar: Komedianter, musikanter och annat löst folk. Norstedt och söners förlag, 1911.
Inbunden. Gott skick. Nielsen, Palle: Nekropolis. Köpenhamn, 1970. På danska. Häftad med kassett. Kassetten
något trasig. Annars ett mycket fint exemplar. Författarens signatur. Folio. Numrerad 455/500 Nilsson, Bo: Claes Eklund. Kalejdoskop förlag, 1986. På svenska/engelska. 54 s.
Cartonnageband. Gott skick. Nilsson, Sten Åke: Hillefanten. Bo Cavefors Bokförlag, 1977. Cartonnageband. Gott skick. Nordenfalk, Carl: Mest om Konst. Memoarer efter författarens efterlämnade manuskript
redigerade av Katarina Nordenfalk och Per Bjurström.. Natur och kultur, 1996. 430 s. Pappband
med skyddsomslag. Illustrerad. Nordensvan, Georg: Carl Larsson. Sveriges Allmänna Konstförening, 1920. 240 s. Inbunden.
Gott skick. Nordensvan, Georg: Carl Larsson. Sveriges Allmänna Konstförening, 1921. 239 s. Häftad. Gott
skick. Nordensvan, Georg: Carl Larsson. Sveriges Allmänna Konstförening, 1920. 239 s. Halvfranskt
band. Gott skick. Norelius, Einar: Einar Norelius så blev det. Sundsvall, 1982. 154 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Norlind, Ernst: Franciscusår legender och händelser från Assisi. Lund, 1941. 240 s. Häftad.
Gott skick. Norlind, Ernst: Livsourvertyr händelser ur en barndom och ungdom. Lund, 1940. 231 s.
Halvklotband. Mycket fint exemplar. Främre häftesomslag medbundet. Namnteckning på
försättsbladet. Norlind, Ernst: Livsouvertyr händelser ur en barndom och ungdom. Lund, 1940. 231 s. Häftad.
Gott skick. Norlind, Ernst: Unga konstnärsår i Dachau och Paris. Lund, 1943. 254 s. Häftad. Gott skick.
O´Keeffe, Georgia: Art and Letters. National Gallery of Art, Washington, 1987. In English.
Wrappered. Very good condition. O´Strit, Henning: Robert Jacobsens værksteder. Köpenhamn, 1968. På danska. Häftad.
Nyskick. Ohlén / Hellman, Carl-Erik / Gunnar: NYTT SVENSKT KONSTNÄRSGALLERI. Målare-Grafiker-
Skulptörer.. Svensk facklitteratur AB, Malmö, 1966. 596 s. Dekorerat skinnimitationsband. Rikligt
illustrerad. Mycket gott skick. Öhman, Hjalmar: J. F. WILLUMSEN. Med kommentarer af J. F. Willumsen.. H. Aschehoug
& CO, Köpenhamn, 1921. På danska. 150 s. Halvfranskt band. Rikligt illustrerad. Marmorerat
snitt. Marmorerade för/eftersättsblad. Upphöjda bind. Mycket gott skick. Folioformat. Öhrström, Alma: Trasmattor Bonader och Längor. Atlantis Förlag, 1989. Inbunden. Mycket gott
skick. Öhrström, Alma: Trasmattor Bonader och Längor. Atlantis Förlag, 1989. 135 s. Inbunden.
Mycket gott skick. Illustrerad. Okkonen, Onni: Finsk konst. Verner Söderström Förlag, 1946. Inbunden. Gott skick. Oredsson, Lars-Göran: Peter Dahl. Förlaget Sören Fogtdal, (utan årtal). Häftad. Gott skick. Oredsson, Lars-Göran: RUMSBILDNING. Om Lennart Rodhes arbete med Paket i långa banor
i Östersunds posthus.. Kalejdoskop Förlag, 1991. 140 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Oyler / Palmaer, Soldanella / Margit: Bergslagsblomster. Nerikes Allehandas tryckeri, Örebro,
1959. På svenska/engelska. 13 sidor text. Lösa blad i mapp. Ej komplett. Endast 11 av 12
planscher. Planschen för Augusti saknas. Mappen med något nötta kanter. Planscherna i gott
skick Passeron, René: The Concise Encyclopedia of Surrealism. Omega Books, 1984. In English.
Clothbinding with dustwrapper. Good condition. Pauli, Georg: Ernst Josephson. Ljus förlag, 1902. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Ryggen
något trasig. Petersen, Robert Storm (Storm P.): Robert Storm Petersen. Malerier og tegninger. Carit
Andersens forlag, 1951. På danska. Halvklotband. Bandet något nött i kanterna. Gott skick. Peterson, Bo: Waldemar Sjölander. Atlantis Förlag, 1980. Cartonnageband. Mycket gott skick.
Pettersson, Bengt: Mitt 30-tal är en miniutställning med målningar av Bengt Pettersson och
föremål ur hans samling.. Länskonstmuseet/Stockholms läns museum, 1995. 31 s.
Klammerhäftad. Gott skick. Illustrerad. Katalog nr 21. Raphael Hallencreutz, Olga: En målares väg. En krönika om Geskel Saloman 1821-1902
målningar och teckningar. Natur och kultur, 1965. 197 s. Inbunden med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Rapp, Birgitta: Richard Berg Konstnär och kulturpolitiker 1890-1915. Stockholm, 1915. Häftad.
Mycket gott skick. Reutersvärd, Oskar: Otto G. Carlsund i fjärrperspektiv. kalejdoskop förlag, 1988. Halvklotband.
Gott skick. Reuterswärd, Carl Fredrik: Closed for holidays. Memoarer. Natur och kultur, 2000. Klotband
med skyddsomslag. Mycket gott skick. Reuterswärd, Carl Fredrik: Titta, jag är osynlig. Gedins, 1988. 244 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Reuterswärd, Carl Fredrik: Visa stenar. Bonniers, 1987. Cartonnageband med skyddsomslag.
Gott skick. Rimbaud, Arthur: Illuminationer. Allhems Förlag, 1958. Översatt av Helmer Lång. Illustrerad av
Max Walter Svanberg. 119 s. Dekorerat klotband. Mycket gott skick. Rimbaud, Arthur: Illuminations. Pergus, 1968. In French. Illustrated by Max Walter Svanberg.
114 p. Wrappered. Good condition. Rimbaud, Arthur: Illuminations. Transposé en images par Max Walter Svanberg. Pergus,
Malmö, 1968. In English. 116 p. Decorated cloth binding with dustwrapper. Richly illustrated. Very
good condition. Romdahl, Axel L.: Gustav Cederström. Albert Bonniers förlag, 1935. Halvklotband. Gott skick.
Exlibris. Främre häftesomslag medbundet. Romdahl, Axel L.: Gustav Cederström. Albert Bonniers förlag, 1935. Klotband. Gott skick.
Främre häftesomslag medbundet. Romdahl, Axel L.: John Sten. Norstedts förlag, 1950. 210 s. Halvfranskt band. Mycket fint
exemplar. Romdahl, Axel L.: Svenska handteckningar i Göteborgs Museum. Åhlén och Åkerlunds förlag,
1918. Linneband. Mycket fint exemplar. Rosen, Björn von: Bestiaria Bilder av djur som finns och inte finns. Sörmlands museum,
Nyköping, 1985. opaginerad. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Rudström, Lennart: Den elektriska vinstocken, om några av Pontus Ljungbergs bilder. Almlöfs
förlag, 1993. 31 s. Cartonnageband. Mycket fint exemplar. Rudström, Lennart: Ett hem. En bilderbok av Carl Larsson. Bonniers, 1998. Cartonnageband.
Nytt exemplar. Ruhnbro, Eva-Lena: Gustaf Cederström. Albert Bonniers förlag, 1935. Häftad. Gott skick. Russow, K. E.: Bruno Liljefors. Stockholm, 1929. Häftad. Gott skick. Ryggen något trasig i
nedre kanten. Rydbeck-Zuhr, Ingrid: Barn av min tid. Bonniers, 1992. 367 s. Inbunden med skyddsomslag.
Mycket fint exemplar. Rydbeck-Zuhr, Ingrid: Hugo Zuhr. Sveriges Allmänna Konstförening, 1988. 175 s.
Cartonnageband. Mycket fint exemplar. Ryndel, Nils: Inge Schiöler. Sveriges Allmänna Konstförening, 1972. 174 s. Häftad. Gott skick.
Sadolin, Ebbe: Tegninger. Carit Andersens forlag, 1946. På danska. 100 s. Halvfranskt band.
Sandström, Sven: Christian Berg. Allhems Förlag, 1962. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Sandström, Sven: Ivar Arosenius. Albert Bonniers förlag, 1959. Klotband med skyddsomslag.
Gott skick. Skyddsomslaget något trasigt. Sandström, Sven: Ivar Arosenius. Albert Bonniers förlag, 1959. Linneband. Gott skick. Enstaka
fläckar på bandet. Sarvig, Ole: EDVARD MUNCHS GRAFIK.. J.H. Schultz Forlag, 1948. På danska. 303 s.
Klotband. Schantz, Philip von: Fiskens tecken. Albert Bonniers förlag, 1997. 270 s. Inbunden med
skyddsomslag. Nyskick. Schildt, Göran: Paris hemliga tecken. Wahlström & Widstrand, 1959. Illustrerad av Roland
Kempe. Linneband med kassett. Gott skick. Något blekt. Schiller, Harald: Olle Hjortzberg. Allhems Förlag, 1954. 187 s. Inbunden. Mycket gott skick. Schmidt, Staffan: Anita Nilsson. Målningar. Galleri Leger, Galleri Engström, saknas. 10 s.
Klammerhäftad. Gott skick. Utställningskatalog. Schmidt, Torsten Måtte: Fint Folk. Norstedt och söners förlag, 1929, (utan årtal). Klotband. Gott
skick. Ryggen något trasig i nedre kanten. Schultz, Sigurd: J.F. Willumsen Grafiske arbejder. Köpenhamn, 1943. 122 s. Cartonnageband.
Gott skick. Segerstad, Ulf Hård af: Carl Larssongården. Konstnärshemmet i Sundborn står än i dag
oförändrat sedan sekelskiftet och skildras i färgbilder av Karl-Erik Granath och i ord av Ulf Hård af
Segerstad. Granath & Hård af Segerstad Förlagsproduktion, 1975. cirka 120 sidor,
opaginerad. Cartonnageband. Rikligt illustrerad. Gott skick. Segerstad, Ulf Hård af: Herman Norrman. Sveriges Allmänna Konstförening, 1948. 283 s.
Häftad. Häftesomslaget något fläckigt. Inlagan fin. Ouppsprättad. Illustrerad. Segerstråle, Lennart: Finlandiafreskernas år Bilder av ett folk i kamp. Lindfors, 1944. 150 s.
Klotryggsband. Gott skick. Illustrerad. Sellgren, Göran: Lennart Jirlow. Bonniers, 1978. 80 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott
skick. Seth, Lennart: Eric Hallström. Sveriges Allmänna Konstförening, 1967. 259 s. Linneband.
Mycket fint exemplar. Seth, Lennart: Eric Hallström. Sveriges Allmänna Konstförening, 1967. Halvfranskt band.
Mycket gott skick. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Marmorerade för/eftersättsblad.
Seth, Lennart: Eric Hallström. Sveriges Allmänna Konstförening, 1967. 259 s. Häftad. Mycket
fint exemplar. Silfverstolpe, Göran M.: Vera Nilsson. Sveriges Allmänna Konstförening, 1954. 175 s.
Cartonnageband. Mycket fint exemplar. Sjöberg, Birger: Fridas bok. Bonniers, 1924. Illustrerad av Egil Schab. 94 s. Inbunden. Något
brunfläckig. Inlagan fin. Sjödahl, Anna: Civilisationens pris. Stockholm, 1995. 64 s. Cartonnageband. Nyskick. Sjögren, Nils: Ivar Johansson. Bonniers, 1934. Häftad. Gott skick. Sköld, Arna: Otte En bok om Otte Sköld. Bonniers, 1960. 310 s. Klotband med skyddsomslag.
Gott skick. Söderberg, Lasse: Bertil Lundberg. Kalejdoskop förlag, 1984. 71 s. Cartonnageband. Mycket
fint exemplar. Söderberg, Rolf: Arne Jones. Sveriges Allmänna Konstförening, u å. 159 s. Cartonnageband.
Rikligt illustrerad. Gott skick. Söderberg, Rolf: Arne Jones. Sveriges Allmänna Konstförening, (utan årtal). Cartonnageband.
Nytt exemplar. Söderberg, Rolf: Evert Lundquist. Bonniers, 1962. 68 s. Häftad. Söderberg, Rolf: Otte Sköld. Sveriges Allmänna Konstförening, 1968. 187 s. Halvfranskt band.
Mycket fint exemplar. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Söderberg, Rolf: Otte Sköld. Sveriges Allmänna Konstförening, 1968. 187 s. Häftad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Inlagan fin. Söderberg, Rolf: Otte Sköld. Sveriges Allmänna Konstförening, 1968. 187 s. Linneband. Gott
skick. Främre häftesomslag medbundet. Söderberg, Rolf: Siri Derkert. Sveriges Allmänna Konstförening, 1974. 175 s. Häftad. Rikligt
illustrerad. Något nött i kanterna. Söderström, Göran: August Strindberg. "Underlandet". Malmö konsthall, 1989. 170 s. Klotband
med skyddsomslag. Gott skick. Springfeldt, Björn (red): Öyvind Fahlström. Moderna Museet 13 oktober - 9 december 1979.
Moderna Museet, 1979. 119 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Gott skick. Stang, Nicolay: Edvard Munch.. Ebeling Verlag Wiesbaden, 1981. In German. 258 p.
Clothbinding with dustwrapper. Richly illustrated. Good condition. Dustwrapper stained and worn.
Stang, Ragna: Edvard Munch. Människan och konstnären. Forum, 1988. 318 s. Klotband med
skyddsomslag. Rikligt illustrerad. Mycket gott skick. Stare, Jacqueline: Målaren Kelvin Stare. Grön sol, 1991. 58 s. Cartonnageband. Mycket fint
exemplar. Stavenov, Åke: Einar Forseth - Swedish painter. Allhems Förlag, 1956. In English. Wrappered.
Good condition. Stenersen, Rolf: Edvard Munch. Nærbilde av et geni.. Gyldendal, 1945. På norska. 265 s.
Klotryggsband. Färgat övre snitt. Rikligt illustrerad. Anteckningar på försättsbladet. Något nött i
kanterna. Stenersen, Rolf: Edvard Munch. Närbild av ett geni.. Wahlström & Widstrand, 1944.
Originalupplaga. 220 s. Skinnryggsband. Rikligt illustrerad. Stänksnitt. Marmorerade
för/eftersättsblad. Ryggen sliten. Stensman, Mailis: Ingemar Svensson. Älmhult, 1992. 95 s. Häftad. Gott skick. Stensman, Mailis: Ulrika Hydman-Vallien. Apel, 1990. In English. . Good condition. Storm, Ingvar: Harald Wiberg. Ett konstnärsliv i naturen. LTs förlag, 1985. 103 s.
Cartonnageband. Bandet något slitet. Strömberg, Martin: Carl Ryd. A.-B. Svensk Litteratur, 1938. 94 s. Linneband med
skyddsomslag. Fuktskadad. Annars ett fint exemplar. Strömberg, Martin: Ivar Kamkes konst. Nordisk Rotogravyr, 1939. Häftad. Mycket fint exemplar.
Ouppsprättad. Strömberg, Martin: Juniskäret, en bok om Harald Lindberg. Lars Hökerbergs bokförlag, 1963.
Illustrerad av Harald Lindberg. 127 s. Dekorerat halvfranskt band. Mycket gott skick. Övre guldsnitt.
Strömberg, Martin: Kurt Jungstedt. Bonniers, 1945. 320 s. Linneband. Gott skick. Främre
häftesomslag medbundet. Strömberg, Martin: Kurt Jungstedt. Bonniers, 1945. 320 s. Häftad. Gott skick. Namnteckning på
försättsbladet. Häftesomslaget något upprivet i kanterna. Strömbom, Sixten: Bergsgårdens samlingar. 1967. Häftad. Gott skick. Strömbom, Sixten: Christian Eriksson. Albert Bonniers förlag, 1933. Häftad. Gott skick. Strömbom, Sixten: Hugo Birger. Wahlström & Widstrand, 1947. 347 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Strömbom, Sixten: Lorens Pasch d.y.. Norstedt och söners förlag, 1915. 250 s. Halvfranskt
band. Gott skick. Svedfelt, Torsten: Erik Werenskiolds konst. Nordisk Rotogravyr, 1947. 116 s. Häftad. Gott skick.
Delvis ouppsprättad. Svedfelt, Torsten: Karl Nordströms konst. Nordisk Rotogravyr, 1939. Klotband. Swane, Leo: Nils Möllerberg. Sveriges Allmänna Konstförening, 1959. 218 s. Häftad. Gott
skick. Swane, Leo: Nils Möllerberg. Sveriges Allmänna Konstförening, 1959. 218 s. Klotband. Gott
skick. Färgat övre snitt. Fotoillustrerad. Sydhoff, Beate: Torsten Renqvist. Sveriges Allmänna Konstförening, 1984. 175 s.
Cartonnageband. Mycket fint exemplar. Tallberg, Axel: ZORN Hans barndom, ungdom och studieår 1860-81.. Bokförlaget Minerva,
Stockholm, 1919. 230 s. Halvklotband. Illustrerad. Främre häftesomslag medbundet.
Marmorerade pärmar. Gott skick. Tallberg, Axel: Zorn hans barndom, ungdom och studieår 1860-1881. Minerva, 1919. 230 s.
Halvfranskt band. Fotoillustrerad. Marmorerade för/eftersättsblad. Gott skick. Bandet något nött i
kanterna. Med etsning Tøjner, Poul Erik: Munch med egna ord. Prisma, 2001. 213 s. Klotband med skyddsomslag.
Nyskick. Trotzig, Birgitta: Jørgen Haugen Sørensen. Gyldendal, 1978. På danska. 87 s. Häftad. Gott
skick. Uddgren, Gustaf: SKUGGAN SOM STAL HANS SJÄL. Skildring ur den internationella
konstnärsbohêmen.. Elanders, Göteborg, 1917. 142 s. Häftad med pappersomslag.
Skyddsomslaget något nött i kanterna. Nummer 108 av 300 numrerade exemplar. Signerad av
författaren. Uggla, Evald E:son: Per Kraft D.Y. och samtida svensk porträttmåleri. Sveriges Allmänna
Konstförening, 1928. 343 s. Häftad. Gott skick. Viksten, Hans: Livsbok. Stockholm, 1990. 240 s. Inbunden. Mycket fint exemplar. Viksten, Hans: Livsmagi. Atlantis Förlag, 1990. 106 s. Cartonnageband. Gott skick. Viksten, Hans: Mitt vilda liv. Bonniers, 1992. 319 s. Inbunden med skyddsomslag. Mycket fint
exemplar. Vinding, Ole: FRANSKE STREGER. FRANSK TEGNEKUNST GENNEM 100 AAR.. P. Haase
& Sons Forlag, Köpenhamn, 1949. 274 s. Halvfranskt band. Rikligt illustrerad. Främre
häftesomslag medbundet. Voss, Knud: Skagenmålarna. Stok-Art, 1994. 263 s. Cartonnageband. Mycket gott skick. Rikligt
illustrerad. Wåhlin, Karl: Ernst Josephson. Norstedt och söners förlag, 1912. Inbunden. Gott skick. Bandet
något nött i kanterna. Wåhlin, Karl: Ernst Josephson. Sveriges Allmänna Konstförening, 1911. 476 s. 2 vol. Häftad.
Gott skick. Weiss, Peter: Landskapen i drömmarna. Gidlunds, 1991. Biografi över Peter Weiss. 354 s.
Inbunden med skyddsomslag. Mycket fint exemplar. Wennberg, Bo G.: Niclas Lafrensen. Allhems Förlag, 1947. 165 s. Klotband. Mycket gott skick.
Wennberg, Bo G.: Niclas Lafrensen d.y.. Allhems Förlag, 1947. Häftad med pappersomslag.
Gott skick. Wennerholm, Eric: Olle Olsson och hans Hagalund. Bonniers, 1973. 115 s. Cartonnageband.
Gott skick. Wennerholm, Eric: Olle Olsson och hans Hagalund.. Bonniers, 1984. 115 s. Cartonnageband.
Rikligt illustrerad. Mycket gott skick. Wessel, Viveca: Asmund Arle. Sveriges Allmänna Konstförening, 1996. Inbunden. Mycket gott
skick. Westholm, Alfred: Milles: En bok om Carl Milles konst. Norstedt och söners förlag, 1950. 94s +
120 planscher. Klotryggsband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. Gott skick. Skyddsomslaget
slitet. Wettergren, Erik: Georg von Rosen Konst. Sveriges Allmänna Konstförening, 1919. 198 s.
Halvklotband. Mycket fint exemplar. Wettergren, Erik: Reinhold Norstedt. Sveriges Allmänna Konstförening, 1914. 272 s.
Halvfranskt band. Gott skick. Wilhelmson, Berta: Mitt liv i miniatyr. Wahlström & Widstrand, 1944. 183 s. Häftad. Gott
skick. Illustrerad. Häftesomslaget något slitet. Wittlich, Petr: Evdard Munch.. Prisma, 1987. 80 s. Klotband med skyddsomslag. Rikligt
illustrerad. Mycket gott skick. Wollin, Nils G.: Eugen Janssons måleri. Sveriges Allmänna Konstförening, 1920. 189 s.
Häftad. Gott skick. Wretholm, Eugen: Bror Marklund. Sveriges Allmänna Konstförening, 1973. 173 s. Häftad. Gott
skick. Wretholm, Eugen: Bror Marklund. Sveriges Allmänna Konstförening, 1973. 173 s. Halvfranskt
band med kassett. Mycket gott skick. Wretholm, Eugen: Bror Marklund. Sveriges Allmänna Konstförening, 1973. 173 s. Linneband.
Mycket fint exemplar. Främre häftesomslag medbundet. Wretholm, Eugen: Clemens. Bonniers, 1948. Halvklotband. Gott skick. Wretholm, Eugen: Evert Lundquist. Sveriges Allmänna Konstförening, 1977. 172 s. Halvfranskt
band. Mycket fint exemplar. Wretholm, Eugen: Evert Lundquist. Sveriges Allmänna Konstförening, 1977. 172 s. Häftad. Gott
skick. Zachau, Inga: Prins Eugen. Nationalromantikern.. Signum, 1989. 328 s. Pappband med
skyddsomslag. Rikligt illustrerad. Gott skick. Zahle, Erik: C. W. Eckersberg. Flensteds Forlag, 1945. På danska. Häftad med
pappersomslag. Gott skick. Zennström, Per-Olof: Amelin. Arbetarkultur, 1975. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Zennström, Per-Olof: Ernst Josephson. En studie.. Bo Cavefors Bokförlag, 1978. 175 s.
Klotband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Häftesomslaget något nött i kanterna. Rikligt
illustrerad. Zennström, Per-Olof: Ernst Josephson. En studie.. Norstedt och söners förlag, 1946. 249 s.
Halvklotband. Mycket gott skick. Rikligt illustrerad. Främre och bakre häftesomslag medbundna.
Zennström, Petter: Bilder. Henki Tisens Förlag, Stockholm, 1977. 84 s. Häftad. Gott skick.
Folio Zennström, Petter: Nya Dödens Nyheter. Med frihet och demokrati. Henki Tisens Förlag,
Stockholm, 1985. 34 s. Häftad. Något nött i kanterna. Folio Zuhr, Hugo: Hilding Lindqvist. Bonniers, 1955. 24 s. Häftad. Gott skick. Zweigbergk, Eva von: Hemma hos Carl Larsson. Bonniers, 1969. 182 s. Dekorerat klotband.
Bandet något fläckigt. Inlagan fin. Illustrerad. Zweigbergk, Eva von: Hemma hos Carl Larsson. Albert Bonniers förlag, 1979. 182 s. Inbunden
med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Illustrerad.
Zweigbergk, Eva von: Hemma hos Carl Larsson. Bonniers, 1968. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Zweigbergk, Eva von: Hemma hos Carl Larsson. Bonniers, 1968. 182 s. Dekorerat klotband.
Mycket gott skick. Illustrerad. |