Tillbaka

Konstteknik, Allmän

Färgboken. Färglära för praktiskt bruk. Svenska Slöjdföreningen.. Rabén & Sjögren, 1965. 111 s. Pappband. Illustrerad. Understrykningar i texten.
ID Nr: 103788, SEK 150.

Ord- bild- ljudkonst.. LTs förlag, 1971. 176 s. Häftad. Illustrerad. Gott skick.
ID Nr: 103651, SEK 60.

Så målar de stora mästarna Målarkonstens tekniker i berömda konstnärers arbeten.. Atlantis Förlag, 1982. 192 s. Cartonnageband. Gott skick. Bandet mycket slitet.
ID Nr: 3497, SEK 260.

Surrealism? Riksutställningar nr 125.. Riksutställningar, 1970. 112 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Limhäftningen torkat, varför några sidor släppt från bindningen. Annars är skicket gott.
ID Nr: 103671, SEK 80.

The Calligrapher´s Handbook. Gallery book, 1985. Inbunden med skyddsomslag. Fint exemplar.
ID Nr: 2505, SEK 100.

Ahnlund, Gunnila: Form och komposition. LTs förlag, 1977. 98 s. Mycket gott skick.
ID Nr: 200086, SEK 140.

Ahnlund, Gunnila: Form och komposition. LTs förlag, 1971. Inbunden. Gott skick. Namnteckning på försättsbladet.
ID Nr: 3160, SEK 140.

Armitage, David: Lär dig teckna och måla. Fabel, 1979. 63 s. Cartonnageband. Gott skick. Rikligt illustrerad.
ID Nr: 103583, SEK 90.

Bager, Bertel: Nature as Designer. A Botanical Art Study.. Van Nostrand Reinhold Company, 1966. In English. 176 p. Cloth-spine binding with dust-wrapper. Richly illustrated. Good condition.
ID Nr: 103787, SEK 260.

Bager, Bertel: Naturen som formgivare. En botanisk konststudie.. Nordisk Rotogravyr, 1955. 194 s. Klotryggsband med skyddsomslag. Rikligt illustrerad. Ett arkset har släppt från bindningen.
ID Nr: 103786, SEK 170.

Becker AB, Wilh.: Priskurant Materiel för Konstmålare m.fl.. Esselte, 1965. Mycket fint exemplar.
ID Nr: 2486, SEK 70.

Berg, Richard: Det skönas problem från naturalistisk synpunkt. Albert Bonniers förlag, 1909. 38 s. Häftad. Bandet mycket slitet.
Verdandis småskrifter 125
ID Nr: 9420, SEK 40.

Bergmark, Torsten: Flykten till konsten.. Gidlunds, 1984. 164 s. Förlagsband. Illustrerad. Gott skick.
ID Nr: 216557, SEK 90.

Birren, Faber: History of color in painting. Van Nostrand Reinhold Company, 1965. 304 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något trasigt.
ID Nr: 30026, SEK 250.

Callen, Anthea: Techniques of the impressionist. London, 1988. In English. 192 p. Bound with dust-wrapper. Good condition.
ID Nr: 200098, SEK 175.

Carlsson / Gustavsson, Jan / Lennart: Barn färg form. Uppgifter, tekniker och material för teckningsundervisningen i skolan.. Utbildningsförlaget, 1970. 94 s. Dekorerat pappband. Rikligt illustrerad. Gott skick.
ID Nr: 10244, SEK 110.

Copplestone, Trewin: Monet the history and techniques of the great masters. London, 1988. In English. 64 p. . Mint.
ID Nr: 200976, SEK 200.

DeMille, Leslie B.: Pastels. USA, (not dated). In English. 64 p. Wrappered. Mint.
ID Nr: 200092, SEK 70.

DeRuth, Jan: Painting portraits, nudes & clothed figures. New York, 1991. In English. 144 p. Clothbinding with dustwrapper. Good condition.
ID Nr: 200108, SEK 200.

Eklund, Karin: Måla porslin med bred pensel. Wahlström & Widstrand, 1991. 88 s. Häftad. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Illustrerad.
Medförfattare: ingrid Dale.
ID Nr: 101829, SEK 90.

Frostell, Ingrid: Kalligrafi Paul Standard New York. Svensk typografi Gudmund Nyström AB, 1990. Inbunden. Mycket gott skick.
Ett möte med Arrghis lärjunge.
ID Nr: 2493, SEK 170.

Goffe / Ravenscroft, Gaynor / Anna: Calligraphy step - by - step A structured course in fine writing.. BCA, 1994. In English. 176 p. Bound with dust-wrapper. Very good condition. Richly illustrated.
ID Nr: 217062, SEK 190.

Hande, Yngve: Målarens material och metoder olja, tempera, akryl, akvarell, pastell. Bonniers, 1974. 192 s. Cartonnageband. Bandet något nött i kanterna.
ID Nr: 30022, SEK 160.

Hård af Segerstad, Ulf: Bildkomposition. Nordisk Rotogravyr, 1954. 115 s. Klotband med skyddsomslag. Illustrerad. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars i gott skick.
ID Nr: 106816, SEK 150.

Hutton, Helen: Mosaic Making. London, 1966. In English. 136 p. Bound with dust-wrapper. A very fine copy.
ID Nr: 200112, SEK 200.

Jaxtheimer, Bodo W.: Die Ölmalerei. Schroll, 1971. In German. Clothbinding with dustwrapper. Very good condition.
Entwicklung, technik, eigenart.
ID Nr: 2495, SEK 170.

Jaxtheimer, Bodo W.: Teckna Måla. Norstedt och söners förlag, 1975. Tredje upplagan. 423 s. Linneband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Illustrerad. Färgat övre snitt. Exlibris. Andra tryckningen
ID Nr: 216759, SEK 250.

Jones, Edward: The Complete Artist. A Manual of Instruction. Guild Publishing, 1988. In English. 239 p. Bound with dust-wrapper. Good condition. Richly illustrated. Dustwrapper slightly rubbed on the edges.
ID Nr: 18262, SEK 260.

Kumlien, Akke: Akvarell / Gouache, Pastell och Tempera Teknisk handledning. Norstedt och söners förlag, 1948. 200+plancher. Häftad. Rikligt illustrerad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Innehåller prover på akvarellpapper
ID Nr: 9703, SEK 200.

Kumlien, Akke: Akvarell/Gouache Pastell och Tempera. Norstedts förlag, 1948. 199s+planscher. Halvklotband. Fotoillustrerad. Inlagan fin. Anteckningar på titelbladet. Bandet något slitet.
Prover på akvarellpapper bifogade
ID Nr: 202033, SEK 200.

Lenning, Einar: Färgernas system och harmoni. Stockholm, 1925. 108 s. Häftad. Gott skick.
ID Nr: 200100, SEK 125.

Lenning, Einar: Färgernas system och harmoni. Bröderna Lagerströms förlag, 1943. 109 s. Häftad. Illustrerad. Häftesomslaget något nött i kanterna.
Handledning för envar enligt Ostwalds färglära
ID Nr: 8608, SEK 150.

Losos, Ludvík: Painting techniques. Octopus Books Limited, 1987. 191 s. Linneband med skyddsomslag. Gott skick.
ID Nr: 30025, SEK 300.

Maiotti, Ettore: Akvarellmålning med studier av de gamla mästarna. ICA bokförlag, 1987. 157 s. Klotryggsband. Rikligt illustrerad. Mycket gott skick.
ID Nr: 16756, SEK 140.

Maiotti, Ettore: Temperamålning med gouache. ICA bokförlag, 1988. 160 s. Klotryggsband. Mycket gott skick. Illustrerad.
ID Nr: 101417, SEK 120.

Millard, David Lyle: Impasto a creative approach to oils. Watson-Guptill Publications/new-York, 1987. In English. 144 p. Clothbinding with dustwrapper. Very good condition.
ID Nr: 200095, SEK 200.

Moreau-Vauthier, Ch.: La Peinture. Hachette, 1913. In French. 321 p. Half-cloth binding. Cover slightly rubbed on the edges. Otherwise in good condition. Front cover bound in.
Les divers procédés, les maladies des couleurs, les faux tableaux.
ID Nr: 2489, SEK 200.

Nordström, Gert Z: Bilden i det postmoderna samhället. Konstbild, massbild, barnbild.. Carlsson Bokförlag, 1989. 368 s. Dekorerat pappband. Dedikation, handskriven. Rikligt illustrerad. Gott skick.
ID Nr: 103669, SEK 130.

Nyblom, Lennart: HANDBOK I AKVARELLMÅLNING.. Wahlström & Widstrand, 1910. 50 s. Häftad. Något nött i kanterna.
ID Nr: 103050, SEK 60.

Parramón, José M.: Måla akvarell. ICA bokförlag, 1996. 111 s. Inbunden. Nyskick. Rikligt illustrerad.
Medförfattare: G. Fresquet.
ID Nr: 103586, SEK 120.

Paterson, James: Stained glass. London, 1968. In English. 47 p. . Good condition.
Covering the basic techniques of making stained glass.
ID Nr: 200113, SEK 160.

Paulsson, Gregor: Måleri Hantverkets bok. Lindfors Bokförlag, (utan årtal). 466 s. Linneband. Bandet något nött. Bandet något fläckigt. Annars ett fint exemplar.
ID Nr: 30028, SEK 950.

Roland, Manne: Konstmålning. Färgharmonilära, Pastellmålning, Akvarellmålning, Oljemålning. Vägledning för självstudier.. Clas Ohlson & Co AB, Insjön, 1949. 80 s. Häftad. Illustrerad. Gott skick. Monterad illustration på främre omslaget
ID Nr: 106811, SEK 90.

Rossi, Ferdinando: Mosaics. Pall Mall Press, 1970. In English. 200 p. Clothbinding with dustwrapper. Very good condition. Richly illustrated.
A survey of mosaics History and Techniques
ID Nr: 200110, SEK 300.

Sellgrad / Sporrstedt, Rolf / Bo: Konst - hur är det gjort ? En bok om konstnärlig teknik - teckning. Grafik, målning, skulptur.. Konstfrämjandet,Brevskolan, 1976. 100 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad.
ID Nr: 104985, SEK 60.

Stribling, Mary Lou: Mosaic techniques. London, 1966. In English. 243 p. Clothbinding with dustwrapper. Good condition.
New aspects of fragmented design. 443 illustrations, 13 full color plates.
ID Nr: 200111, SEK 280.

Stuhlmann, A.: Frihandsteckning för Elementarläroverk, Seminarier och Folkskolor. Centraltryckeriets Förlag, 1879. Halvklotband. Ryggen något lös. Bandet något slitet. Enstaka anteckningar.
Häfte III
ID Nr: 2993, SEK 110.

Wilks, Mike: Drawing Course. BBC Books, 1990. Klotband med skyddsomslag. Mycket fint exemplar.
ID Nr: 2501, SEK 190.

Winters, Eleanor: Calligraphy in ten easy lessons. Simon & Schuster, Inc., 1984. In English. 112 p. Wrappered. Good condition.
Co-writer Laurie E. Lico.
ID Nr: 200186, SEK 140.

Zetterberg, Nisse: Akvarellmålning Material och teknik. ICA bokförlag, 1980. 62 s. Cartonnageband. Mycket gott skick. Illustrerad.
ID Nr: 101418, SEK 75.

Tillbaka