| Kultur & Nöjen, Film & Etermedia |
|---|
|
Cahiers du Cinéma. Editions de l'Etoile, 1960. In French. c 980. Clothbinding with
dustwrapper. Very good condition. Illustrated with photos. Filmanalyser. Historien i filmen. Røde Hane, 1977. Andra upplagan. På danska. 368 s. Häftad.
Gott skick. Les maitres du cinéma soviétique au travail. Service Cinematographique de l'URSS en
France, 1946. In French. 119 p. Wrappered. Illustrated with photos. Slightly rubbed. My Fair Lady Warner Bros. Presenterar. Warner Bros. Pictures, 1964. Klammerhäftad. Något
nött i kanterna. Fotoillustrerad. Programhäfte. Rörande bilder. Festskrift till Rune Waldekranz. Norstedt och söners förlag, 1981. 304 s.
Häftad. Gott skick. Second Festival of Films from Spain in New York 18-26 April 1986. Ministerio de Cultura, 1986.
In English. 79 p. Wrappered. Slightly rubbed on the edges. Corpus fine. Illustrated with photos. Svensk Filmografi 1897 - 1979. Svenska Filminstitutet, 1977-89.
465s+423s+518s+888s+916s+584s+567. 7 vol. Cartonnageband. Mycket gott skick.
Fotoillustrerad. Aghed / Bergengren / Lindström / Richter, Jan / Johan / Lars / Jan: Skånska Kinematografen.
En bok om film i skåne och skånska filmer. Sydsvenska Dagbladet, 1976. 178 s. Cartonnageband
med skyddsomslag. Gott skick. Fotoillustrerad. Skyddsomslaget något slitet. Åhlander, Lars (red): Gaukler im Grenzland Ingmar Bergman. Henschel, 1993. In German. 240
p. . A very fine copy. Illustrated with photos. Andén-Papadopoulos / Höijer, Kari / Brigitta (red): Våldsamma nyheter. Perspektiv på
dokumentära våldsskildringar i media. Symposion, 1996. 238 s. Klotband med skyddsomslag.
Mycket fint exemplar. Fotoillustrerad. Skyddsomslaget lagat. Armes, Roy: Third World Film Making and the West. University of California Press, 1987. In
English. 381 p. Wrappered. Good condition. Illustrated with photos. Aumont, Jacques: Aesthetics of Film. University of Texas Press, 1994. Second edition. In
English. 269 p. Wrappered. Bangsted, Helge: Vi filma bland eskimåer. Åhlén & Söners Förlag, 1937. 162 s. Inbunden.
Fotoillustrerad. Gott skick. Barson, Michael (red): Bröderna Marx' försvunna radioserie Flywheel, Shyster & Flywheel..
Norstedts förlag, 1994. 328 s. Förlagsband med pappersomslag. Gott skick. Bergdahl / Larsson, Gunnar / Ragnhild (red.): XIX Göteborg Film Festival 2 - 11 februari 1996.
Filmkonst, 1996. På svenska/engelska. 368 s. Häftad. Gott skick. Fotoillustrerad. Bergman, Ingmar: Bilder. Norstedts förlag, 1990. 435 s. Klotband med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något nött i kanterna. Fotoillustrerad. Namnteckning på häftesomslag. Bergman, Ingmar: Den goda viljan. Norstedts förlag, 1991. Biografi över Ingmar Bergman. 395
s. Klotband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Bergman, Ingmar: Den goda viljan. Norstedts förlag, 1991. 394 s. Pappband med
skyddsomslag. Nyskick. Bergman, Ingmar: Enskilda samtal. Norstedts förlag, 1996. 166 s. Pappband med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Bergman, Ingmar: Enskilda samtal. Norstedts förlag, 1996. 166 s. Pappband med
skyddsomslag. Nyskick. Bergman, Ingmar: Laterna magica. Norstedts förlag, 1987. Biografi över Ingmar Bergman. 337
s. Klotband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Bergman, Ingmar: Söndagsbarn. Norstedts förlag, 1993. Biografi över Ingmar Bergman. 124 s.
Klotband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Bergom Larsson, Maria: Nedstigningar i modern film hos Bergman Wenders Adlon Tarkovskij.
Åsak Sahlin & Dahlström AB, 1992. 136 s. Häftad. Gott skick. Fotoillustrerad. Bergström / Hjertén / Oldin / Schein / Schildt, Lasse / Hanserik / Gunnar / Harry / Jurgen: Skott i
mörkret. Filmessäer. Wahlström & Widstrand, 1956. 125 s. Inbunden. Gott skick.
Fotoillustrerad. Bernadotte, Wilhelm, Prins: Höstdagar därhemma, Västerhavets män, Lappmarken - Tre
filmessayer.. Nordisk Rotogravyr, 1937. 213 s. Häftad. Gott skick. Fotoillustrerad. Björkman, Stig: Film in Sweden: The New Directors. Tantivy, Barnes & SFI, 1977. In
English. 127 p. Clothbinding with dustwrapper. Good condition. Illustrated with photos. Booker / Foster, Bob / George: Pardon Me, Sir, But Is My Eye Hurting Your Elbow? An original
motion picture comedy. Gernard Geiss Associates, 1968. In English. Illustrated by Mort Drucker.
173 p. Decorated half-cloth binding. A very fine copy. Richly illustrated. Brandt, George W. (red): British Television Drama. Cambridge University Press, 1981. In
English. 276 p. Wrappered. Illustrated with photos. A fine copy. Brecht, Bertolt: Texte für Filme II - Exposés, Szenarien. Suhrkamp, 1969. In German. 673 p.
Wrappered. Good condition. Brüne, Klaus (red): 6000 Filme. Kritische Notizen aus den Kinojahren 1945 bis 1958.
Altenburg, 1960. In German. 636 p. Clothbinding with dustwrapper. Slightly rubbed. Buzzi, Willy: Hva er film? Teknikk Estetikk Dramaturgi. Regulus, 1976. På norska. 576 s.
Häftad. Gott skick. Illustrerad. Clarens, Carlos: Horror Movies - an Illustrated Survey. Panther, 1978. Second edition. In
English. 312 p. Wrappered. Illustrated with photos. Good condition. Cohn, Art (red): Around the World in 80 days. Random House, 1956. In English. 71 p. . Cover
slightly rubbed on the edges. Richly illustrated. Cohn, Art (red): Jorden runt på åttio dagar. Historien om världens mest prisbelönta film.
Random House, (utan årtal). 43 s. Cartonnageband. Gott skick. Rikligt illustrerad. Cowie, Peter: Film in Sweden: Stars and Players. Tantivy Press, A.S. Barnes & SFI, 1977.
In English. 128 p. Clothbinding with dustwrapper. A very fine copy. Illustrated with photos. Cowie, Peter: World Filmography 1967. Tantivy/Barnes, 1977. In English. 688 p. Clothbinding
with dustwrapper. Good condition. Illustrated with photos. Dustwrapper slightly worn. Dickens, Charles: David Copperfield: En berättelse, sammanställd efter Charles Dickens
berömda roman i anslutning till Metro-Goldwyns storfilm med samma namn. Åhlén och Åkerlunds
förlag, 1935. 126 s. Inbunden. Ryggen något trasig. Fotoillustrerad. Elgemyr, Göran: Radion i strama tyglar. Om Radiotjänsts tillblivelse, teknok och ekonomi
1922-1957. Stiftelsen Etermedierna i Sverige, 1996. 300 s. Häftad. Mycket gott skick. Elthammar, Olof: Emotionella reaktioner inför film hos 11-18-årsgruppen. Almqvist &
Wiksell, 1967. 144 s. Häftad. Gott skick. Rikligt illustrerad. Ewald, Per: Georg af Klercker - Åren i Göteborg. Filmkonst, odaterad. Biografi över Georg af
Klercker. 86 s. Klotband. Gott skick. Fotoillustrerad. Feilitzen / Forsman / Roe, Cecilia von / Michael / Keith (red): Våld från alla håll.
Forskningsperspektiv på våld i rörliga bilder. Symposion, 1993. 383 s. Klotband med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Fotoillustrerad. Forsberg, Lars: Film är bäst på papper. Svenskt papper ab, 2001. ej sidnumrerat. Häftad. Gott
skick. Rikligt illustrerad. Forslund, Bengt: Filmstjärnor. En bok om svenska skådespelerskor i världen.. Alfabeta, 1995.
273 s. Cartonnageband. Fotoillustrerad. Nyskick. Garfinkel, Bernie: Liv Ullman & Ingmar Bergman. Askild & Kärnekull, 1976. Biografi
över Ingmar Bergman. 138 s. Häftad. Gott skick. Fotoillustrerad. Geigert, Hagge: Gäster hos Hagge. Bra Böcker, 1989. 175 s. Klotband med skyddsomslag.
Fotoillustrerad. Gott skick. Gyllenhak, Ann-Sofie & Ulf (red): XX Göteborg Film Festival 31 januari - 9 februari 1997.
Filmkonst, 1997. På svenska/engelska. 376 s. Häftad. Gott skick. Fotoillustrerad. Halliwell, Leslie: Halliwell's Filmgoer's Companion. Granada, 1980. Seventh edition. In
English. 745 p. Leather-imitation binding. Slightly rubbed on the edges. Isaksson / Karlsson, Folke / Stig T.: Daggdroppen och världen En bok om Satyajit Ray.
Göteborg Film Festival, 1997. 133 s. Häftad. Gott skick. Fotoillustrerad. Jacobs, Diane: Hollywood Renaissance. The new generation of filmmakers and their works.
Dell Publishing, 1980. In English. 276 p. Wrappered. Good condition. Illustrated with photos. Jacobs, Lewis: The Rise of the American Film, a Critical History with an Essay: Experimental
Cinema in America 1921-1947. Teachers College Press, 1978. In English. 631 p. Wrappered.
Good condition. Illustrated with photos. Jerring, Sven: På min våglängd. Wahlström & Widstrand, 1944. Tredje upplagan. Biografi
över Sven Jerring. 206 s. Inbunden. Något fläckig. Fotoillustrerad. Karren, Howard (ed): The Premiere Guide to Movies on Video. HarperCollins, 1991. In English.
319 p. Wrappered. Good condition. Kozintsev, Grigori: King Lear: The Space of Tragedy. The Diary of a Film Director. Heinemann,
1977. In English. 260 p. Clothbinding with dustwrapper. Illustrated with photos. Good condition.
Dustwrapper slightly rubbed on the edges. Lagnefors / Carlsten, Jimmy / Louise (red): Svensk Film Guide 1996/1997 Swedish Film
Guide. Filmkonst, 1996. På svenska/engelska. 141 s. Häftad. Gott skick. Fotoillustrerad. Larsson / Fichtelius / Hedman / Fredrikson, Sören / Erik / Leif / Stig: Allt hände i Aktuellt. 40 år
på en nyhetsredaktion. Sverhies Radio, 1998. 230 s. Cartonnageband. Fotoillustrerad. Mycket fint
exemplar. Lauritzen / Waldekranz, Bertil / Rune: Filmen - det nya språket. Studiebokförlaget, 1958. 187 s.
Häftad. Något sliten. Fotoillustrerad. Lewis, Roland: The Video Maker's Handbook. Pan Books, 1987. In English. 224 p. Decorated
leather imitation binding. Good condition. Richly illustrated. Lindblad, Ingemar: Etermediernas värld. Radio och tv: Arbetsformer, program, publik.
Bonniers, 1970. 295 s. Häftad. Gott skick. Mankell, Henning: Nattens dagar. Göteborg Film Festival, 1999. 109 s. Häftad. Gott skick.
Startsladd: Stefan Jarl McArthur, Colin: Scotch Reels. Scotland in Cinema and Television. British Film Institute, 1982.
In English. 122 p. Wrappered. Good condition. Illustrated with photos. Oldin, Gunnar: Fakta om film.. Norstedt och söners förlag, 1957. 198 s. Häftad. Illustrerad.
Bandet något nött. Perrin, Jacques: Flyttfåglar. Albin Michel, Fischer & Co, 2003. 271 s. Cartonnageband
med skyddsomslag. Fotoillustrerad. Nytt exemplar. Peterson, Bo: Mannaminne. En svensk mediehistoria. Norstedts förlag, 1988. 364 s. Klotband
med skyddsomslag. Mycket fint exemplar. Rikligt illustrerad. Skyddsomslaget något slitet. Rasmussen, Bjørn: Film i tiden. Gyldendal, 1958. På danska. 166 s. Häftad. Gott skick.
Fotoillustrerad. Rybrant, Gösta: My Fair Lady. B. Wahlströms bokförlag, 1967. ej paginerad. Inbunden.
Fotoillustrerad. Något nött i kanterna. Sadoul, Georges: Dictionary of Film Makers. University of California Press, 1972. In English.
288 p. Wrappered. Slightly rubbed. Sadoul, Georges: Filmens Verdenshistorie. Rhodos, 1968. På danska. 616+221. 3 vol.
Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Fotoillustrerad. Sennett, Ted: Stora Hollywoodfilmer. Forsbergs, 1984. 302 s. Dekorerat klotband. Mycket fint
exemplar. Rikligt illustrerad. Sjöman, Vilgot: I Hollywood. Norstedt och söners förlag, 1961. 322 s. Häftad. Delvis
ouppsprättad. Något nött i kanterna. Namnteckning på försättsbladet. Sjöman, Vilgot: Oskuld förlorad. Författarförlaget, 1988. 119 s. Inbunden med skyddsomslag.
Gott skick. Fotoillustrerad. Skyddsomslaget något slitet. Sjöman, Vilgot: Sjöman om film. Norstedt och söners förlag, 1984. 262 s. Häftad. Gott skick.
Fotoillustrerad. Ouppsprättad. Speed, F. Maurice: Film Review 1986-7. Columbus Books, 1986. In English. 192 p.
Wrappered. Good condition. Illustrated with photos. Stenberg, Ulf: Maktens objektiv. Film och filmpolitik i tredje världen. Almqvist & Wiksell,
1973. 147s + 22 planscher. Häftad. Gott skick. Fotoillustrerad. Medförfattare: Ove Säverman. Thomsen, Christian Braad: Luis Bunuel - Oskuldens terrorist. Filmbiblioteket, 1993. 110 s.
Häftad. Gott skick. Timm, Mikael: Dröm och förbannad verklighet. Spelet om svensk film under 40 år.. Bromberg,
2003. 208 s. Klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. Nytt exemplar. Waldekranz, Rune: FILMENS HISTORIA. De första hundra åren. Från zoopraxiscope till video..
Norstedts förlag, 1985, 1986, 1995. 606+957+1038 sidor. 3 vol. Förlagsband med
pappersomslag. Rikligt illustrerad. Mycket gott skick. Del 1 : Pionjärtiden 1880-1920. Del 2 :
Guldålder 1920-1940. Del 3 : Förändringens tid 1940-1990. Wennerholm, Eric: Pappa Sandrew. Rabén & Sjögren, 1964. Biografi över Anders
Sandrew. 216 s. Dekorerat klotband. Gott skick. Fotoillustrerad. Wennerholm, Eric: Pappa Sandrew. Rabén & Sjögren, 1964. Andra upplagan. 216 s.
Häftad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Fotoillustrerad. Werner, Gösta: Den svenska filmens historia - En översikt.. Norstedt och söners förlag, 1978.
Andra upplagan. 291 s. Häftad. Gott skick. Fotoillustrerad. Werner, Gösta: Den svenska filmens historia - En översikt.. Svenska Filminstitutet/Norstedts,
1970. 205 s. Pocket. Något nött i kanterna. Fotoillustrerad. Werner, Gösta: Mauritz Stiller Ett livsöde. Prisma, 1991. Biografi över Mauritz Stiller. 287 s.
Klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet.
Recensionsstämpel. Werner, Gösta: Passion och svartsjuka i ett svunnet Stockholm Stockholm som internationell
filmmiljö.. Höjerings, 19984. 55 s. Häftad. Gott skick. Fotoillustrerad. Winquist / Jungstedt, Sven G. / Torsten: SVENSKT FILMSKÅDESPELARLEXIKON. 5000
svenska skådespelare i svenska och utländska filmer. 500 utländska skådespelare i svenska
filmer.. Forum, 1973. 946 s. Cartonnageband. Rikligt illustrerad. Gott skick. |