Tillbaka

Kultur & Nöjen, Kompositörer & musiker

Claude Debussy,. Librairie Hachette, 1972. In French. 236+appendix. Leather-imitation binding. Richly illustrated. Good condition. Dustwrapper slightly torn. Exlibris.
Les auteurs: André Boucourechilev, Dennis Collins, Jacques Février, Antoine Goléa, Harry Halbreich, Philippe Jullian, Maurice Le Roux, François Lesure, Claude Samuel et Marcel Schneider.
ID Nr: 211681, SEK 275.

Claude Debussy.. Bibliothèque Nationale, 1962. In French. 72 p. Wrappered. Richly illustrated. Good condition.
Préface par Julien Cain.
ID Nr: 211680, SEK 120.

Jean-Sébastien Bach. Hachette, 1963. In French. 298 p. Leather-imitation binding. Good condition. Richly illustrated.
Text: Marcel Brion, Georg von Dadelsen, Antoine Goléa, Luc- André Marcel, Carl de Nys, Georges Piroué, Claude Samuel, Hermann Scherchen & Victor-L. Tapié.
ID Nr: 207770, SEK 120.

När skönheten kom till byn. Visor med musik av Lille Bror Söderlundh. Bonniers, 1962. 61 s. Klotryggsband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet.
Innehåller bl a Får jag lämna några blommor (Ferlin), Den vackraste visan (Nerman), Inte ens en grå liten fågel (Ekelöf), En valsmelodi (Ferlin)
ID Nr: 212182, SEK 180.

Alfvén, Hugo: I dur och moll. Från Uppsalaåren. Norstedt och söners förlag, 1949. 341 s. Häftad. Fotoillustrerad. Gott skick. Häftesomslaget något nött i kanterna.
ID Nr: 17070, SEK 120.

Alfvén, Hugo: I dur och moll. Från Uppsalaåren. Norstedt och söners förlag, 1949. 341 s. Häftad. Fotoillustrerad. Gott skick. Skyddsomslaget fläckat och nött.
ID Nr: 17069, SEK 120.

Austin, Paul Britten: Angående något som hände Tjajkovskij. Essä om konstnärens livsprojekt. Carlsson Bokförlag, 1995. 131 s. Häftad. Gott skick. Något nött i kanterna.
ID Nr: 212134, SEK 100.

Beethoven, Ludwig van: Briefe und Gespräche. Atlantis Verlag Zürich, 1944. In German. 260 p. Clothbinding. Very good condition.
Herausgegeben von Martin Hürlimann
ID Nr: 9661, SEK 110.

Behrend, William: Ludwig van Beethovens klaversonater i belysning af hans personlighed og livsforhold. Gyldendal, 1923. Andra upplagan. På danska. 193 s. Skinnryggsband. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Ouppsprättad.
ID Nr: 207905, SEK 200.

Bekker, Paul: Beethoven. Wahlström & Widstrand, 1916. 290+318 s. 2 vol. Häftad. Fotoillustrerad. Ouppsprättad. Något nött i kanterna.
ID Nr: 207886, SEK 170.

Berberova, Nina: Tjajkovskij: En ensam människas historia. Medéns, 1946. 281 s. Häftad. Fotoillustrerad. Gott skick. Häftesomslaget något slitet.
ID Nr: 212135, SEK 115.

Bergfors, P-G: Mitt hjärtas melodi. En bok om Sven-Eric Johanson. Bo Ejeby Förkag, 1994. 238 s. Klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna.
ID Nr: 212728, SEK 150.

Blaukopf, Kurt: Gustav Mahler. Hugo Gebers förlag, 1972. 320 s. Pocket. Gott skick.
ID Nr: 107050, SEK 80.

Blomdahl, Karl-Birger: Facetter. STIM, 1970. 141 s. Häftad. Gott skick.
Texter också av Nils L. Wallin, Gunnar Bucht, Göran fant, Bo Wallner, Martin Tegen.
ID Nr: 212142, SEK 110.

Bory, Robert: Ludwig van Beethoven: Sein Leben und Sein Werk in Bildern.. Atlantis Verlag, Zürich, 1960. In German. 228 p. Clothbinding. Richly illustrated. Corpus fine. Cover lightly stained. Spine/backstrip slightly torn at the edges.
ID Nr: 211665, SEK 200.

Bowen / Meck, Catherine Drinker / Barbara von: Beloved Friend: The story of Tchaikowsky and Nadejda von Meck. Random House, 1937. In English. 483 p. Clothbinding with dustwrapper. Good condition. Dustwrapper slightly torn.
ID Nr: 212133, SEK 140.

Broman, Sten: Upplevelser av 1900-talet. Första kvartseklet.. Bonniers, 1983. 354 s. Pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Fotoillustrerad.
ID Nr: 105298, SEK 110.

Broman, Sten: Upplevelser av 1900-talet. Första kvartseklet.. Bonniers, 1982. Biografi över Sten Broman. 355 s. Häftad. Fotoillustrerad. Häftesomslaget något gulnat. Annars ett fint exemplar.
Pärmarna saknas.
ID Nr: 4275, SEK 60.

Broman, Sten: Upplevelser av 1900-talet. Första kvartseklet.. Bonniers, 1982. 354 s. Pappband. Gott skick. Fotoillustrerad.
ID Nr: 105299, SEK 95.

Burgartz, Alfred: Mozart, Kärlekens kompositör. En bok för mozartvänner. Europa Edition, 1945. 203 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Delvis ouppsprättad.
ID Nr: 18301, SEK 120.

Crusell, Bernhard: Bernhard Crusell, Tonsättare, Klarinettvirtuos. Hans dagböcker, Studier i hans konst, Verkförteckning.. Kungl. Musikaliska Akademien, 1977. 254 s. Häftad. Illustrerad. Häftesomslaget något slitet.
Texter också av Fabian Dahlström, Åke Vretblad, Axel Helmer, Axel Strindberg och Niall O'Loughlin.
ID Nr: 211678, SEK 200.

Czibulka, Alfons von: Mozart in Wien. Sigbert Mohn Verlag, Gütersloh, 1962. In German. 110 p. Clothbinding with dustwrapper. Richly illustrated. Good condition. Dustwrapper rubbed.
ID Nr: 211907, SEK 220.

Dennerlein, Hanns: Der unbekannte Mozart. Veb Breitkof & Härtel Leipzig, 1955. Second edition. In German. 328 p. Cloth-spine binding. Illustrated. Good condition. Folding maps/plates.
ID Nr: 211912, SEK 150.

D'Udine, Jean: Gluck. Henri Laurens, Paris, u å. In French. 124 p. Leather-back binding. Front and rear covers bound in. Upper gilt-edging. Marbeled endpapers. Cover slightly rubbed on the edges. Ex Libris. Illustrée.
ID Nr: 211688, SEK 150.

Ekman, Karl: Jean Sibelius och hans verk. Forum, 1956. 396 s. Häftad. Fotoillustrerad. Gott skick. Ouppsprättad.
ID Nr: 211947, SEK 175.

Ekman, Karl: Jean Sibelius: En konstnärs liv och personlighet. Holger Schildts förlagsaktiebolag, 1936. Tredje upplagan. 271 s. Häftad. Fotoillustrerad. Ouppsprättad. Häftesomslag fläckat. Något sliten.
ID Nr: 211948, SEK 130.

Ekman, Karl: Jean Sibelius: En konstnärs liv och personlighet. Natur och kultur, 1945. 271 s. Dekorerat klotband. Fotoillustrerad. En fläck på snittet. Något nött i kanterna. Häftesosklaget inklistrat.
ID Nr: 211949, SEK 150.

Enberg, Brita: Carl Maria von Weber: Den romantiska operans skapare. Lindfors, 1945. 224 s. Häftad. Illustrerad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något nött i kanterna.
ID Nr: 212132, SEK 120.

Fassett, Agatha: Geniets nakna ansikte - Béla Bártok i landsflykt. Rabén & Sjögren, 1961. 321 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Anteckningar på försättsbladet. Något gulnad.
ID Nr: 207768, SEK 100.

Ferrá, Bartolomé: Chopin and George Sand in Majorca.. Palma de Mallorca, 1936. In English. 82 p. Wrappered. Illustrated. Folding maps/plates. Good condition. Wrapper slightly rubbed at the edges.
Preceded by an extract frpm "The Memoirs of Aurore Sand".
ID Nr: 211677, SEK 140.

Ferrá, Bartolomé: Chopin och George Sand på Mallorca.. Palma de Mallorca, 1974. 76 s. Häftad. Illustrerad. Mycket gott skick. Utvikbara kartor/planscher.
Med ett fragment ur "Georges Sands Minnen".
ID Nr: 211676, SEK 140.

Franzén, Nils-Olof: Rossini. Albert Bonniers förlag, 1951. 249 s. Klotband. Gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Färgat övre snitt. Med notexemper.
ID Nr: 211928, SEK 160.

Freitag, Eberhard: Arnold Schönberg. Norma, 1982. 214 s. Dekorerat klotband. Illustrerad. Mycket gott skick.
ID Nr: 107034, SEK 90.

Geiringer, Karl: Johann Sebastian Bach. Norstedts förlag, 1969. 339 s. Pocket. Mycket gott skick.
ID Nr: 107028, SEK 90.

Gräner, Georg: Anton Bruckner.. Fr. Risstner & G.F.W. Giegel, Leipzig, u å. In German. 94 p. Clothbinding. Illustrated with photos. Good condition. Gothic types.
ID Nr: 211669, SEK 120.

Hedlund, Oscar: Körkarlen Eric Ericson Vibrationer och stämningar. Wiken, 1988. 256 s. Pappband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Fotoillustrerad.
ID Nr: 104884, SEK 95.

Hedwall, Lennart: Hugo Alfvén - en bildbiografi. Norrlandsförlaget, 1990. 95 s. Klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. Gott skick.
ID Nr: 207763, SEK 130.

Helm, Everett: Béla Bartók. Norma, 1981. 191 s. Dekorerat klotband. Illustrerad. Mycket gott skick.
ID Nr: 107035, SEK 80.

Hensel, Sebastian (red.): Die Familie Mendelsohn 1792-1847. Nach Briefen und Tagebüchern. Im Insel-Verlag zu Leipzig, 1924. In German. 417+432. Decorated cloth binding. Good condition. Illustrated. Gothic types.
ID Nr: 211904, SEK 350.

Herriot, Edouard: Beethoven. Wahlström & Widstrand, 1931. 255 s. Häftad. Något fuktskadad. Nött i kanterna. Namnteckning på smutstitelbladet.
Förkortad svensk upplaga översatt av Anna Lamberg Wåhlin.
ID Nr: 207782, SEK 100.

Honolka, Kurt: Bedrich Smetana. Norma, 1986. 195 s. Pappband. Nyskick. Fotoillustrerad.
ID Nr: 217451, SEK 75.

Huch, Felix: Beethoven - Roman. Im Bertelsmann Lesering, 1958. In German. 455 p. Leather- back binding. Slightly rubbed on the edges. Sporadic inscriptions in pencil.
ID Nr: 207897, SEK 130.

Jahn, Otto: W.A. Mozart, Vol 2. Norstedt och söners förlag, 1865. 613 s. Halvfranskt band. Inlagan fin. Bandet något nött.
ID Nr: 211905, SEK 150.

Johansen, David Monrad: Edvard Grieg. Gyldendal, 1934. 448 s. Häftad. Illustrerad. Understrykningar i texten med blyerts. Namnteckning på försättsbladet. Bandet slitet.
ID Nr: 211682, SEK 200.

Johnson, Harold E.: Jean Sibelius. Rabén & Sjögren, 1961. 282 s + 14 planscher. Klotband. Gott skick. Fotoillustrerad.
ID Nr: 211933, SEK 90.

Kendall, Alan: The Life of Beethoven.. Hamlyn, 1978. In English. 144 p. Clothbinding. Richly illustrated. Corpus fine. Covers slightly worn.
ID Nr: 211666, SEK 150.

Koch, Erland von: Musik och Minnen. Författarförlaget, 1989. 239 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något fläckat. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Fotoillustrerad.
ID Nr: 105964, SEK 95.

Ladberg, Bo Teddy: Beethoven skriver brev och andra musikhistorier. Rabén & Sjögren, 1973. 133 s. Pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar.
ID Nr: 217104, SEK 95.

Lellky, Åke: Händel. Wahlström & Widstrand, 1959. 235 s. Häftad. Ouppsprättad. Illustrerad. Något nött i kanterna. Ett hörn något stött. Svensk Filmindustri-stämpel på sista sidan
ID Nr: 211897, SEK 150.

Levas, Santeri: Jean Sibelius och hans hem. Holger Schildts förlagsaktiebolag, 1945. 137 s. Klotryggsband. Fotoillustrerad. Inlagan fin. Bandet något nött i kanterna.
ID Nr: 211951, SEK 170.

Loeser, Norbert: Bruckner. Gottmer, 1948. In Dutch. 285 p. Wrappered. Illustrated. Good condition.
ID Nr: 207904, SEK 100.

Mailer, Franz: Johann Strauss. Generalstabens Litografiska Anstalts förlag, 1975. 115 s. Klotband. Gott skick.
ID Nr: 212121, SEK 60.

Massin, Jean: Ludwig van Beethoven. Cluib Français du Livre, 1955. In French. 855 p. Decorated cloth binding. Illustrated. Very good condition.
medförfattare: Brigitte Massin
ID Nr: 207903, SEK 170.

Mattsson, Christina: Lile Bror Söderlundh, tonsättare och viskompositör. Atlantis Förlag, 2000. 460 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Fotoillustrerad. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Namnteckning på försättsbladet.
ID Nr: 15198, SEK 140.

Matz, Edvard: Evert Taube - en del av vår vardag och vår glädje. Bra Böcker, 1975. 119 s. Cartonnageband. Fotoillustrerad. Ryggen något trasig i övre kanten. Inlagan fin.
Medförfattare: Bo Strömstedt
ID Nr: 212530, SEK 90.

Mayer, Hans: Richard Wagner In Bayreuth. Belser, 1976. In German. 248 p. Bound with dust- wrapper. Illustrated with photos. Good condition. Dustwrapper slightly worn.
ID Nr: 16219, SEK 200.

Mingus, Charles: Självbiografi Beneath the Underdog. Gidlunds, 1981. 236 s. Dekorerat pappband. Gott skick.
ID Nr: 217100, SEK 150.

Mirsky, Reba Paeff: Beethoven. Follett Publishing Company, Chicago, 1957. In English. Illustrated by W.T. Mars. 176 p. Decorated cloth binding with dustwrapper. Dustwrapper slightly rubbed on the edges. Else fine.
ID Nr: 207887, SEK 160.

Murgia, Adelaide: The Life and Times of Chopin. Paul Hamlyn, London, 1967. In English. 75 p. . Richly illustrated. A very fine copy.
ID Nr: 211670, SEK 110.

Norell, Gösta: Wilhelm Peterson-Berger och dikten 1. En konstnärsstudie. Norrlandsförlaget/Kulturbild, 1991. 198 s. Häftad med pappersomslag. Nytt exemplar. Illustrerad.
ID Nr: 211924, SEK 250.

Norlind, Tobias: Beethoven och hans tid. Hugo Gebers förlag, 1924. 427 s. Skinnryggsband. Marmorerade för/eftersättsblad. Stänksnitt. Illustrerad. Ryggen något trasig i övre kanten.
ID Nr: 207780, SEK 150.

Norlind, Tobias: Beethoven och hans tid. Hugo Gebers förlag, 1924. 427 s. Dekorerat halvfranskt band. Marmorerade för/eftersättsblad. Illustrerad. Gott skick. Upphöjda bind.
ID Nr: 207778, SEK 270.

Norlind, Tobias: Beethoven och hans tid. Hugo Gebers förlag, 1924. 427 s. Dekorerat klotband. Främre häftesomslag medbundet. Marmorerade för/eftersättsblad. Marmorerat snitt. Illustrerad.
ID Nr: 207776, SEK 160.

Norlind, Tobias: Beethovens och hans tid. Hugo Gebers förlag, 1924. 427 s. Häftad. Illustrerad. Något nött i kanterna.
ID Nr: 207775, SEK 150.

Norlind, Tobias: Beethovens och hans tid. Hugo Gebers förlag, 1924. 427 s. Halvfranskt band. Marmorerade för/eftersättsblad. Marmorerat snitt. Främre häftesomslag medbundet. Illustrerad. Något nött i kanterna.
ID Nr: 207779, SEK 270.

Orel, Alfred: Ein Wiener Beethoven Buch. Gerlach & Biedling, 1921. In German. 240 p. Decorated boards. Illustrated. Gothic types. A very fine copy.
ID Nr: 207907, SEK 150.

Ottaway, Hugh: Wolfgang Amadeus Mozart. Forum, 1991. 207 s. Klotband med skyddsomslag. Rikligt illustrerad. Mycket gott skick.
ID Nr: 107075, SEK 90.

Ottaway, Hugh: Wolfgang Amadeus Mozart. Forum, 1982. 206 s. Klotband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Rikligt illustrerad. Tillskrivelse på baksidan av försättsbladet
ID Nr: 211910, SEK 120.

Palmborg, Stina: Alice Tegnér. Natur och kultur, 1945. 283 s. Halvklotband. Fotoillustrerad. Främre häftesomslag medbundet. Gott skick. Ex Libris: Sigrid Eklund.
ID Nr: 212126, SEK 150.

Palmborg, Stina: Alice Tegnér. Natur och kultur, 1945. 283 s. Häftad. Fotoillustrerad.
ID Nr: 211952, SEK 140.

Palmborg, Stina: Alice Tegnér. Natur och kultur, 1945. 283 s. Klotband. Fotoillustrerad. Stänksnitt. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Namnteckning på smutstitelbladet. Balndet något fläckat.
ID Nr: 212127, SEK 175.

Palmborg, Stina: Alice Tegnér. Natur och kultur, 1945. 283 s. Halvfranskt band. Övre guldsnitt. Främre häftesomslag medbundet. Fotoillustrerad. Bandet något nött i kanterna.
ID Nr: 212128, SEK 250.

Parsons, Jeremy (ed.): Erik Bergman - a Seventieth Birthday Tribute. Edition Pan, 1981. In several languages. 289 p. Wrappered. Illustrated with photos. Good condition.
ID Nr: 207772, SEK 110.

Peterson-Berger, Wilhelm: Minnen. Lindblads, 1943. 408 s. Häftad. Fotoillustrerad. Bandet något slitet.
ID Nr: 211925, SEK 115.

Petzoldt, Richard: Ludwig van Beethoven - vsein leben in bildern. VEB Verlag Enzyklopädie Lepizig, 1963. In German. 35 s + 48 planscher. Cloth-spine binding. Very good condition.
ID Nr: 9660, SEK 120.

Pidoll, Carl: Sista symfonin. Natur och kultur, 1955. Andra upplagan. 205 s. Klotryggsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget slitet. Anteckningar på försättsbladet.
En roman om Beethoven
ID Nr: 207906, SEK 100.

Pourtalès, Guy de: Wagner: En konstnärs historia. Hugo Gebers förlag, 1933. 382 s. Häftad. Illustrerad. Inlagan fin. Ex Libris: Emie Källerborn. Häftersomslaget nött och något kritmålad.
ID Nr: 212138, SEK 115.

Prod'homme, J.-G.: Beetoven raconté pas ceux qui l'ont vu. Lettres, Mémoires, etc. réunis et traduits. Éditions Stock, 1947. In French. 266 p. Wrappered. Good condition. Unopened.
ID Nr: 207781, SEK 100.

Rabe, Julius: Georges Bizet. En minnesteckning på uppdrag av Stiften Musikkulturens Främjande.. Almqvist & Wiksell, 1925. 131 s. Häftad. Fotoillustrerad. Bandet något nött i kanterna. Med notexempel.
ID Nr: 211667, SEK 150.

Raynor, Henry: Mozart. Macmillan, 1978. In English. 152 p. Clothbinding with dustwrapper. Richly illustrated. One stain on edge. Dustwrapper slightly rubbed on the edges.
ID Nr: 211909, SEK 130.

Rech, Géza: Wolfgang Amadeus Mozart: Lebensweg in bildern. Deutsher Kunstverlag, u å. In German. 45s+76 plates. Decorated cloth binding with dustwrapper. Good condition. Dustwrapper slightly worn.
ID Nr: 211906, SEK 230.

Reid, Charles: John Barbirolli - a Biography. Hamish Hamilton, 1971. In English. 446 p. Clothbinding with dustwrapper. Illustrated with photos. Sporadic inscriptions in pencil. Wrapper slightly torn.
ID Nr: 207771, SEK 150.

Reimers, Gerd: Wienervalsen och familjen Strauss. Edition Reimers, 1975. 187 s. Klotband med skyddsomslag. Illustrerad. Gott skick.
Medförfattare Lennart Reimers.
ID Nr: 212123, SEK 110.

Reuter, Florizel von: En musikers psykiska upplevelser. Aktiebolaget Chelius & Co, 1930. 287 s. Häftad. Fotoillustrerad. Häftesomslag fläckat. Sliten.
En bok om spiritism med förord av Sir Arthur Conan Doyle.
ID Nr: 211931, SEK 170.

Rey, Anne: Erik Satie. Norma, 1986. 166 s. Dekorerat klotband. Illustrerad. Mycket gott skick.
ID Nr: 107033, SEK 90.

Rieger, Eva: Nannerl Mozart: Ett kvinnligt konstnärsliv på 1700-talet. Norstedts förlag, 1992. 298s +24 planscher. Klotband. Mycket gott skick. Baksidan av skyddspappret bilagt
ID Nr: 211917, SEK 120.

Roiha, Eino: Jean Sibelius: Käsikirjoituksia, Manuskript, Manuscripts. R.E. Westerlunf AB, Helsingfors, 1945. In Finnish/Swedish/English. 57 p. Wrappered with dustwrapper. Corpus fine. Dustwrapper slightly torn. Inscription on titlepage.
ID Nr: 211950, SEK 150.

Rosenberg, Hilding: Toner från min örtagård. Natur och kultur, 1978. 180 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Fotoillustrerad. Skyddsomslaget något nött i kanterna.
ID Nr: 211929, SEK 150.

Rubinstein, Arthur: Mina lyckliga år. Brombergs, 1980. 543 s. Skinnimitationsband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. Något nött i kanterna. Anteckningar på försättsbladet.
ID Nr: 211927, SEK 150.

Rudén, Jan Olof: Hugo Alfvéns kompositioner - Käll och verkföreckning / Hugo Alfvén Musical Works - Thematic Index. Nordiska Musikförlaget/Edition Wilhelm Hansen, 1972. 323 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Häftesomslaget något nött i kanterna. En fläck på snittet.
Summary in English
ID Nr: 207766, SEK 150.

Saussine, Renée de: Djävulens violinist. En bok om Paganini. Wahlström & Widstrand, 1955. 226 s. Klotryggsband. Fotoillustrerad. Gott skick. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Färgat övre snitt.
ID Nr: 211923, SEK 150.

Schebera, Jürgen: Kurt Weill: An illustrated life. Yale University Press, 1995. In English. 381 p. Bound with dust-wrapper. Richly illustrated. Corpus fine. Pappersomslagets baksida något repat.
ID Nr: 212131, SEK 450.

Scherliess, Volker: Alban Berg. Norma, 1985. 193 s. Dekorerat klotband. Illustrerad. Mycket gott skick.
ID Nr: 107031, SEK 80.

Schmidt, Leopold: Joseph Haydn. Harmonie, Berlin, 1898. In German. 136 p. Decorated cloth binding. Illustrated. Folding maps/plates. Spine/backstrip loose.
ID Nr: 211895, SEK 130.

Schmidt-Görg / Schmidt, Joseph / Hans: Ludwig van Beethoven. Georg Westermann, Braunschweig, 1969. In German. 275 p. Clothbinding. Richly illustrated. Corpus fine. Cover lightly stained.
ID Nr: 212733, SEK 300.

Schmidt-Görg / Schmidt, Joseph / Hans: Ludwig van Beethoven. IPC Internationa Publishing Company, Örebro, 1970. 275 s. Klotband. Rikligt illustrerad. Gott skick.
ID Nr: 212734, SEK 310.

Somfai, László: Joseph Haydn: Sein Leben in zeitgenössischen Bildern. Corvina Verlag, 1966. In German. 245 p. Clothbinding. Good condition. Richly illustrated.
ID Nr: 211894, SEK 150.

Strömstedt, Bo: Evert Taube - en del av vår vardag och vår glädje. Bra Böcker, 1975. 119 s. Dekorerat pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något fläckat. Annars ett fint exemplar. Rikligt illustrerad.
Medförfattare: Edvard Matz.
ID Nr: 101966, SEK 95.

Svensson, Georg: Evert Taube: Poet Musikant Artist. Bonniers, 1976. 92 s. Cartonnageband. Rikligt illustrerad. Gott skick.
ID Nr: 212533, SEK 225.

Tawaststjerna, Erik: Sibelius (del 1). Albert Bonniers förlag, 1968. 426 s. Klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet.
ID Nr: 211943, SEK 200.

Tenger, Mariam: Beethoven's Unsterbliche Geliebte. Friedrich Cohen, 1903. In German. 73 p. Decorated cloth binding. Good condition. Gothic types.
ID Nr: 207898, SEK 120.

Törnblom, Folke H.: Beethoven. Albert Bonniers förlag, 1955. 169 s. Klotband med skyddsomslag. Främre häftesomslag medbundet. Namnteckning på försättsbladet. Färgat övre snitt. Häftesomslaget något nött i kanterna. Understrykningar i texten med blyers.
Trettonde-fjortondse tusendet
ID Nr: 9662, SEK 120.

Törnblom, Folke H.: Beethoven. Bonniers, 1962. 111 s. Häftad med kassett. Gott skick. Notexempel. Grammofonskiva ingår
ID Nr: 207901, SEK 150.

Törnblom, Folke H.: Beethoven. Albert Bonniers förlag, 1948. 169 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något slitet.
ID Nr: 18326, SEK 100.

Törnblom, Folke H.: Grieg. Albert Bonniers förlag, 1945. 164 s. Häftad. Bandet något slitet.
Fjärde-femte tusendet. Med notexempel.
ID Nr: 211683, SEK 120.

Törnblom, Folke H.: Grieg. Bonniers, 1962. 110 s. Häftad med kassett. Gott skick. Dedikation, handskriven. Kassetten något trasig.
Med notexempel. EP med musikexempel ingår.
ID Nr: 211686, SEK 130.

Törnblom, Folke H.: Grieg. Albert Bonniers förlag, 1943. Originalupplaga. 164 s. Häftad. Mycket gott skick. Häftesomslaget något nött i kanterna.
Med notexempel.
ID Nr: 211684, SEK 130.

Törnblom, Folke H.: Grieg. Albert Bonniers förlag, 1943. Originalupplaga. 164 s. Klotband. Mycket gott skick. Främre häftesomslag medbundet.
Med notexempel.
ID Nr: 211685, SEK 140.

Törnblom, Folke H.: Verdi. Albert Bonniers förlag, 1948. 232 s. Klotband. Gott skick. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Med notexempel.
ID Nr: 212130, SEK 110.

Törnbom, Gösta Zetterberg: Chopin.. Bonniers, 1943. 166 s. Häftad. Delvis ouppsprättad. Något nött i kanterna. Med notexempel.
ID Nr: 211674, SEK 120.

Törnbom, Gösta Zetterberg: Chopin.. Bonniers, 1943. 166 s. Klotband. Mycket gott skick. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Färgat övre snitt. Med notexempel.
ID Nr: 211675, SEK 130.

Törnbom, Gösta Zetterberg: Chopin.. Bonniers, 1962. 123 s. Häftad med kassett. Gott skick. Kassetten något sliten. Med notexempel.
Innehåller EP-skiva med musikexempel.
ID Nr: 211673, SEK 110.

Törne, Bengt von: Sibelius i närbild och samtal. Fahlcrantz & Gumælius, 1945. Originalupplaga. 115 s. Häftad. Fotoillustrerad. Gott skick. Understrykningar i texten med blyerts. Recensionsstämpel.
ID Nr: 211944, SEK 120.

Törne, Bengt von: Sibelius i närbild och samtal. J.A. Lindblads förlag, Uppsala, 1955. Andra upplagan. 117 s. Häftad. Fotoillustrerad. Delvis ouppsprättad. Något fuktskadad.
ID Nr: 13457, SEK 100.

Törne, Bengt von: Sibelius i närbild och samtal. Fahlcrantz & Gumælius, 1945. Originalupplaga. 115 s. Häftad. Fotoillustrerad. Häftesomslaget något slitet.
ID Nr: 211945, SEK 100.

Törne, Bengt von: Sibelius i närbild och samtal. Söderström & Co, 1955. Andra upplagan. 117 s. Häftad. Fotoillustrerad. Gott skick. Ouppsprättad.
ID Nr: 211946, SEK 120.

Tornius, Valerian: Wolfgang Amadé. Leipzig, 1969. In German. Clothbinding. Good condition. Inscriptions on endpaper.
Ein Mozart-Roman.
ID Nr: 3036, SEK 60.

Torsteinson, Sigmund: Troldhaugen: Edvard og Nina Grieg. Norge, u å. In Norwegian/English/German/French. 64 p. Wrappered. Illustrated with photos. Good condition.
ID Nr: 211687, SEK 90.

Ustvedt, Hans Jacob: Edvard Grieg. Tonedikteren Nordmannen Demokraten. Hundreårsminnet 15 juni 1943. Stockholm, 1943. 45 s. Häftad. Fotoillustrerad. Inlagan fin. Häftesomslaget något nött i kanterna.
ID Nr: 211893, SEK 120.

Valentin, Erich: Beethoven - en bildbiografi. Natur och kultur, 1957. 147 s. Klotband med skyddsomslag. Rikligt illustrerad. Gott skick. Skyddsomslaget lagat.
ID Nr: 9658, SEK 125.

Valentin, Erich: Mozart - En bildbiografi. Natur och kultur, 1960. 150 s. Klotband. Rikligt illustrerad. Mycket gott skick.
ID Nr: 211914, SEK 125.

Valentin, Erich: Mozart - En bildbiografi. Natur och kultur, 1960. 150 s. Klotband med skyddsomslag. Rikligt illustrerad. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna.
ID Nr: 211913, SEK 130.

Vallas, Léon: Claude Debussy et son temps.. Édition Albin Michel, 1958. In French. 441 p. Wrappered. Good condition.
ID Nr: 211679, SEK 120.

Walsh, Stephen: The Music of Stravinsky. Routledge, 1988. 317 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Med notexempel.
ID Nr: 212125, SEK 130.

Waxman, Samuel Montefiore: Reba Paeff Mirsky. Privat, New York, 1967. In English. 30 p. Cased boards. Good condition.
Innehåller noterna till ett requiem för stråkkvartett av Mirsky
ID Nr: 207908, SEK 100.

Weinstock, Herbert: Chopin - the Man and his Music. Alfred A. Knopf, 1949. First edition. In English. 336 s + index xxii. Clothbinding. Blind-stamped. Coloured upper edge. Very good condition.
ID Nr: 207783, SEK 200.

Welin, Karl-Erik: Lögner om sanningen Memoarer. Norstedts förlag, 1992. 261 s. Pappband med skyddsomslag. Gott skick. Fotoillustrerad.
ID Nr: 105949, SEK 120.

Wikström, Inger: Rapsodi. Askild & Kärnekull, 1975. 125 s. Pappband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet.
ID Nr: 212129, SEK 110.

Tillbaka