| Kultur & Nöjen, Låtar & Visböcker |
|---|
|
Allsång på Skansen 3. Semic, 2000. 84 s. Häftad. Gott skick. B. M. F:s Visbok från förr och nu. Utgiven till femtioårsjubileet. BMF, 1938. 39 s. Häftad. Något
nött i kanterna. Inlagan fin. Den Gamla Visboken. Svenska Visförlaget, Stockholm, 1952. 224 s. Häftad. Gott skick. Die frohe Botschaft. Ein Weihnachtsbuch mit Lieder und Bildbeilagen. Franz Ehrenwirth Verlag
München, u å. In German. 143 p. Clothbinding. Illustrated. Corpus fine. Joints occasionally
cracked. Du skall icke ge mig rosor. Nya visor nr 122.. Svenska Visförlaget, Stockholm, 1947. 32 s.
Häftad. Gröna visboken. Forum, 1950. 399 s. Pappband. Bandet något slitet. Illustrerad. Häftesomslag
trasigt men medföljer boken. Gula visboken. Forum, 1966. Tredje upplagan. 400 s. Pappband. Gott skick. Illustrerad. Naval Ballads & Sea Songs. Peter Davies, 1933. 72 s. Klotband. Inlagan fin. Bandet slitet.
Anteckningar på försättsbladet. Sångboken: Sånger för skolan samlade och utgivna av Frans Erlanson, Felix Körling Axel Fr.
Österberg. Åhlén och Åkerlunds förlag, 1928. 136 s. Klotryggsband. Gott skick. Sea Songs. Gullers International, 1976. In English. 93 p. . Good condition. Slightly rubbed on
the edges. Illustrated with photos. Noter till sångtexterna. Sjung och le. Schlagerminnen, Svenska Evergreens. Del 4.. Svenska Visförlaget, Stockholm,
1951. 64 s. Häftad. Snöflingor. Populära Visor Nummer 53.. Svenska Visförlaget, Stockholm, 1949. 48 s. Häftad.
Solen glimmar och 26 andra visor. LTs förlag, 1988. Illustrerad av Ingse Elleson. 48 s. Häftad.
Gott skick. Visan visar vägen. Engelska, franska, italienska, spanska och tyska sånger samlade och
bearbetade av Gertrude Björklund. Folkuniversitetets Förlag, 1966. 11:e upplagan. 128 s. Häftad.
Gott skick. Zacatecas ( Bam - Ba ). Visbok 53.. nordiska Musikförlaget, Stockholm, 1948. 64 s. Häftad. Almqvist, Carl Jonas Love: Sju songes ur Törnrosens bok. Bearbetade och harmoniserade för
en röst och piano af Knut Håkanson, Op. 6. Albert Bonniers förlag, 1916. Illustrerad av Sigge
Bergström. 49 s. Dekorerat klotband med skyddsomslag. Inlagan fin. Namnteckning på titelbladet.
Bandet något skevt. Skyddsomslaget något slitet. Band och pappersomslag något fläckat. Bagge, Ulf: Lucidor. En bok för alla, 1993. Illustrerad av Walfridson Anna. 215 s.
Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad. Berghagen, Lars: Ballad och burlesk. Från Teddybjörnen Fredriksson till Flirtige Knut.
Bonniers, 1983. Illustrerad av Lasse Lindqvist. 124 s. Cartonnageband. Gott skick. Bing, Hans: Våra visdiktare (i egnesinnigt urval). Bra Böcker, 1983. Illustrerad av Bert Olls. 215
s. Cartonnageband. Gott skick. Borgvall, Ove: Farser i poppelstad. Genrebilder med musik. Svenska Andelsförlaget, 1926. 91
s. Häftad. Bandet något slitet. Inlagan fin. Smutstitelbladet utrivet. Cronwall, M.H.: Friska Drillar nr 145. Vis, Bok & Snäckförlaget, 1916. 8 s. Lösa blad i
mapp. Något sliten. Dahlberg, Dag och Urban: SKILLINGTRYCK. I urval och musikalisk bearbetning av Dag och
Urban Dahlberg.. Bokförlaget Fabel, Stockholm, 1986. 140 s. Cartonnageband. Illustrerad. Gott
skick. Dahlgren, Fredrik August: Viser på varmlanske tongmåle deckta åttå Fredrek på rannsätt.
Norstedt och söners förlag, 1896. 155 s. Klotband. Namnteckning på försättsbladet. Något sliten.
Något gulnad. Dahlgren, Fredrik August: Viser på warmlanske tongmåle deckta åttå Fredrek på rannsätt.
Bronellska bokhandelns förlag, 1962. 152 s. Häftad. Illustrerad. Bakre häftesomslaget fläckat
annars i gott skick. Engström, Stellan, m fl (red): Teknis visbok. Tekniska Högskolans Studentkår, 1944. Andra
upplagan. På svenska/tyska. 194 s. Dekorerat klotband. Gott skick. Illustrerad. Holmström-Ingers, Malin: Den svenska sången För skola och hem. Gleerups, 1927. Fjärde
upplagan. 776 s. Klotband. Bandet något slitet. Namnteckning på försättsbladet. Inlagan fin.
Blindpressad dekor. Anteckningar på eftersättsbladet och insidan av bakre pärmen. Lantz, Monica (red.): Emigrantvisor i urval av Svenskt Visarkiv. LTs förlag, 1981. 144 s. Häftad.
Illustrerad. Något nött i kanterna. Lindahl, Allan: 100 folksånger från när och fjärran. Nordiska Musikförlaget, 1970. In several
languages. Illustrated by Clara Salander. 136 p. Wrappered. Corpus fine. Wrapper slightly rubbed.
Ägarstämpel på titelsidan Malm, Einar: Roslagsvisor. Bonniers, 1944. 70 s. Häftad. Ouppsprättad. Något nött i kanterna.
Mattsson, Christina: Visan vi inte minns. Sveriges Radio, 1980. 102 s. Pappband. Mycket gott
skick. Moore, Thomas: MOORE´S IRISH MELODIES. With Symphonies and accompaniments for the
pianoforte. Peoples Edition. No 1.. Longman, Brown, Green, Longmans & Roberts, Addison
& Co, London. Hime & Addison, Manchester, no year. In English. 192 p. Gilt-ornamented
cloth binding. Gilt-edged. Joints occasionally cracked. Norlander, Emil: 280 samlade sånger schlager slagdängor med musik. Ett urval för scenen
samkväm och sällskapsordnar. Elkan & Schildknecht, Emil Carelius, Stockholm, 1930.
XII+266 sidor. Halvfranskt band. Upphöjda bind. Marmorerade pärmar. Marmorerat snitt. Gott skick.
Numrerad 92/500. Exlibris H. Öström Peters / Runbäck, Knut / Albert: Svensk Koralbok. Gleerups, 1940. 401 s. Klotband. Gott skick.
Romell, Roland: Sverige i sång och bild. Hugo Gebers förlag, 1966. På svenska/engelska. 80
s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något trasigt. Sjöberg, Birger: Fridas andra bok. Albert Bonniers förlag, 1929. Originalupplaga. 118 s.
Dekorerat klotband. Gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Noter ingår. Sjöberg, Birger: Fridas bok. Albert Bonniers förlag, 1922. Originalupplaga. 100 s. Halvfranskt
band. Bandet något nött i kanterna. Inlagan fin. Övre guldsnitt. Främre häftesomslag medbundet.
Marmorerade pärmar.Upphöjda bind. Namnteckning på smutstitelbladet. Noter ingår. Sjöberg, Birger: Fridas bok. Albert Bonniers förlag, 1923. 100 s. Halvklotband. Mycket gott
skick. Främre häftesomslag medbundet. Samtida anteckning på smutstidetbladet. Sista sidan
lagad. Sjöberg, Birger: Fridas bok Om Frida och naturen om döden och universum. Ord och toner.
Vårt Hems Förlag, 1931. 175 s. Dekorerat klotband. Guldornerad rygg. Färgat övre snitt.
Taube, Evert: 50 visor till luta och gitarr. Nordiska Musikförlaget, Stockholm, (utan årtal). 147 s.
Häftad. Något nött i kanterna. Taube, Evert: Bröllopsballader och rosenrim. En Gyldene Fredens bok Med melodier och
akvareller av författaren.. Norstedt och söners förlag, 1925. 99 s. Häftad. Häftesomslaget slitet.
Inlagan fin. Anteckningar på smutstitelbladet. Ryggen trasig. Lös i främre falsen.Noter ingår. Taube, Evert: Hjärtats nyckel heter sång Sextionio visor och en dikt i urval av Sven-Bertil Taube.
Albert Bonniers förlag, 1960. 364 s. Pappband. Något sliten. Illustrerad. Noter ingår. Taube, Evert: Så länge skutan kan gå... Sextionio visor och en dikt i urval av Sven-Bertil Taube.
Albert Bonniers förlag, 1963. 346 s. Pappband. Något sliten. Illustrerad. Noter ingår. Taube, Evert: Svenska Ballader och Visor från Medeltiden till våra dagar. Lindfors/Svenska
Bokhandlareföreningen, 1976. Illustrerad av Ann Margret Dahlquist-Ljungberg. 390 s. Pappband
med skyddsomslag. Inlagan fin. Bandet något nött i kanterna. Skyddsomslaget lagat. Taube, Evert: Tillägnan. Reuter & Reuter, 1981 (?). Illustrerad av Martin Lamm. 271 s.
Cartonnageband. Gott skick. Skyddsomslaget lagat. Taube, Evert: Visor Ballader Serenader. Svenska Visförlaget, Stockholm, 1954. 159 s. Häftad.
Gott skick. Tegnér, Alice: VISOR och SÅNGER, tonsatta av Alice Tegnér. Lantbrukssällskapets
Tidskriftsaktiebolag, Stockholm, 1938. 64 s. Guldornamenterat klotband. Mycket fint exemplar. Turesson, Gunnar: Visan genom tiderna. Folket i Bilds Förlag, 1944. 240 s. Häftad. Något
gulnad. Inlagan fin. Bakre falsen sprucken Turesson, Gunnar: Visor och skaldeminnen. LTs förlag, 1976. 207 s. Klotband. Gott skick.
Fotoillustrerad. |