| Kultur & Nöjen, Musikteori & historia |
|---|
|
Die Musik: 1000 jahre illustrierte Musikgeschichte. Christian Verlag, 1979?. In German. 255 p.
Decorated leather imitation binding with dustwrapp. Richly illustrated. Corpus fine. Cover slightly
rubbed on the edges. Dustwrapper slightly worn. Kungl. Musikaliska Akademiens årsskrift 1963. Albin Michel, Kungl. Musikaliska Akademien,
1967. 50 s. Häftad. Namnteckning på häftesomslag. Ett hörn något stött. Kungl. Musikaliska Akademiens årsskrift 1964. Kungl. Musikaliska Akademien, 1968. 52 s.
Häftad. Gott skick. Kungl. Musikaliska Akademiens årsskrift 1965. Kungl. Musikaliska Akademien, 1968. 51 s.
Häftad. Gott skick. Kungl. Musikaliska Akademiens årsskrift 1966. Kungl. Musikaliska Akademien, 1968. 48 s.
Häftad. Gott skick. Kungl. Musikaliska Akademiens årsskrift 1967 + Romantisk harmonik ur pedagogisk synvinkel
av Ingemar Liljefors. Kungl. Musikaliska Akademien, 1968. 53+11s. Häftad. Gott skick. Kungl. Musikaliska Akademiens årsskrift 1968. Kungl. Musikaliska Akademien, 1969. 100 s.
Häftad. Gott skick. Kungl. Musikaliska Akademiens årsskrift 1969. Kungl. Musikaliska Akademien, 1970. 88 s.
Häftad. Namnteckning på häftesomslag. Kungl. Musikaliska Akademiens årsskrift 1970. Kungl. Musikaliska Akademien, 1971. 95 s.
Häftad. Häftesomslaget något fläckigt. Inlagan fin. Kungl. Musikaliska Akademiens årsskrift 1973. Kungl. Musikaliska Akademien, 1974. 102 s.
Häftad. Gott skick. Kungl. Musikaliska Akademiens årsskrift 1974. Kungl. Musikaliska Akademien, 1975. 111 s.
Häftad. Gott skick. Nordsånger. Utbildningsradion, 1980. På svenska/norska/danska. 160 s. Häftad. Rikligt
illustrerad. Gott skick. Studier tillägnade Carl-Allan Moberg 5 juni 1961. Svensk Tidsktift för Musikforskning, 1961. På
svenska/engelska/tyska. 407 s. Häftad. Illustrerad. Inlagan fin. Häftesomslag fläckat. Nött i
kanterna. Sumlen. Årsbok för vis- och folkmusikforskning 1978. Samfundet för Visforskning, 1978. 172 s.
Cartonnageband. Illustrerad. Gott skick. Sumlen. Årsbok för vis- och folkmusikforskning 1980. Samfundet för Visforskning, 1980. 162 s.
Cartonnageband. Illustrerad. Gott skick. Sumlen. Årsbok för vis- och folkmusikforskning 1985. Samfundet för Visforskning, 1987. 182 s.
Cartonnageband. Illustrerad. Något sliten. Tonsättare om tonsättare. Edition Reimers, 1993. 136 s. Pappband med skyddsomslag.
Mycket gott skick. Fotoillustrerad. Alander, Bo: Die Schwedische Musik. Schwedisches Institut, 1955. In German. 53 p.
Wrappered. Illustrated. Corpus fine. Wrapper stained. Anderberg, Carl-Olof: Hän mot en ljudkonst. Bo Cavefors, 1961. Originalupplaga. 198 s.
Häftad. Mycket gott skick. Ouppsprättad. Aulin, Arne: Konst och musik genom tiderna. Konst- och musikhistoria för gymnasiet. Natur
och kultur, 1968. 419 s. Pappband. Rikligt illustrerad. Understrykningar i texten. Bandet något nött i
kanterna. Baldwin, Lillian: A Listener's Anthology of Music. Vol 1: The Master Builders of Music; Vol 2: The
Musician as Poet, Painter and Dramatist. The Kulas Foundation, 1948. In English. 400+528p. 2
vol. Clothbinding. Corpus fine. Cover slightly rubbed. Benz, Richard: Die stunde der Deutschen musik. Jena, 1943. In German. Clothbinding. Good
condition. Bergh, Rudolph: Musikens historia intill Beethoven. Norstedt och söners förlag, 1926. 205 s.
Häftad. Illustrerad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Bernstein, Leonard: Att uppleva musik. Pelarförlaget/Svensk Läraretidnings förlag, 1961. 299
s. Klotryggsband med skyddsomslag. Inlagan fin. Skyddsomslaget trasigt. Billing, Björn: Tonsättarens val. Texter om svensk musikalisk modernism och postmodernism.
Edition Reimers, 1993. 178 s. Pappband med skyddsomslag. Illustrerad. Mycket fint exemplar.
Skyddsomslaget något nött i kanterna. Boltenstern, Thomas (red.): Musiklexikon. Svensk 1900-talsmusik från opera till pop. Natur och
kultur, 1978. 362 s. Cartonnageband. Mycket gott skick. Sparsamt illustrerad med teckningar på
musikinstrument. Brauns, Erik: Musiklivet i Halmstad vid sekelskiftet 1900 (1880 - 1916). Svanbäck &
Nyman, 1969. 163s+planscher. Klotband. Illustrerad. Mycket gott skick. Britten / Holst, Benjamin / Imogen: I musikens värld. tonkonsten från forntid till nutid. Natur och
kultur, 1959. 68 s. Klotryggsband. Rikligt illustrerad. Inlagan fin. Bandet något nött i kanterna. Büden, Ernst: Handbuch der Musikerziehung. Potsdam, 1931. In German. Clothbinding. Good
condition. Gothic types. Illustrated. Buzasi, Nikolaus: Musikinstrument av ditt och datt. Skolförlaget, 1979. 46 s. Klotband. Gott
skick. Rikligt illustrerad. Utrangerad biblioteksbok Carlsson, Anders: Handel och Bacchus eller Händel och Bach? Det borgerliga musiklivet och
dess orkesterbildningar i köpmanstaden Göteborg under andra hälften av 1800-talet. Tre Böcker,
Göteborg, 1996. 612 s. Cartonnageband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något
slitet. Chappell, Herbert: Sounds Magnificent. The Story of the Symphony. BBC, 1984. In English. 172
p. Clothbinding with dustwrapper. Richly illustrated. Good condition. Collaer / Linden, Paul / Albert Vander: ATLAS HISTORIQUE DE LA MUSIQUE.. Elsevier, Paris,
1960. In French. 179 p. Clothbinding. Richly illustrated. Good condition. Connor, Herbert: Svensk Musik 1: Från vallåt till Arnljot. Bonniers, 1980. 544 s. Klotband med
skyddsomslag. Illustrerad. Inlagan fin. Ryggen något trasig i övre kanten. Skyddsomslaget något
slitet. Connor, Herbert: Svensk Musik 2: Från Midsommarvaka till Aniara. Bonniers, 1980. 528 s.
Klotband med skyddsomslag. Illustrerad. Gott skick. Skyddsomslaget slitet. Dart, Thurston: Musikalisk praxis från senmedeltid till wienklassicism. Natur och kultur, 1974.
363 s. Pappband. Illustrerad. Inlagan fin. Bandet något fläckigt. Davidson / Apel, Archibald T. / Willi: Historical Anthology of MUSIC. Volume 1. Oriental, Medieval
and Renaissance music. Revised edition.. Harward University Press, 1949. In English. 258 p.
Clothbinding with dustwrapper. Edholm, Dag W.: Schwanorgeln i Ängsö kyrka. 1998. 12 s. Häftad. Gott skick. Fotoillustrerad.
Edholm, Dag W.: Stråhleorgeln i Strömsholms slottskapell. 1998. 8 s. Häftad. Gott skick.
Fotoillustrerad. Edholm, Dag W.: Västerås Domkyrkas orgelverk under 600 år. 1998. 32 s. Häftad. Gott skick.
Fotoillustrerad. Einstein, Alfred: Musikens historia. Bonniers, 1972. 164 s. Pocket. Illustrerad. Något sliten. Ek, Sverker: Den svenska folkvisan. Natur och kultur, 1924. 224 s. Klotband. Fotoillustrerad.
Anteckningar. Understrykningar i texten. Bandet något nött. Främre och bakre häftesomslag
medbundet Franzén, Nils-Olof: Mozart och hans värld. Natur och kultur, 1991. 260 s. Inbunden med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Gastoué, Amédée: Les Primitifs de la Musique Française. Paris, 1922. In French. Half -leather
binding. Good condition. Spine/backstrip slightly rubbed. Marbeled endpapers. Exlibris. Göransson, Harald: Koral och andlig visa i Sverige. Norstedts förlag, 1997. På svenska/tyska.
198 s. Klotband med skyddsomslag. Illustrerad. Mycket gott skick. Skyddsomslaget något nött i
kanterna. Hale, Noel V.: Education for Music. A skeleton plan of research into the development of the
study of music as part of the organized plan of general education. Oxford University Press, 1947. In
English. 243 p. Clothbinding with dustwrapper. Good condition. Dustwrapper torn. Hansen, Aage: Det handlar om musik. Från rörflöjt till symfoniorkester. Nordiska
Musikförlaget/Wilhelm Hansen, 1964. Illustrerad av Aage Hansen och Jørgen Clevin. 176 s.
Häftad. Rikligt illustrerad. Inlagan fin. Häftesomslag fläckat. Något sliten. Hedlund, Oscar: Da Capo!. Almqvist & Wiksell, 1981. 288 s. Klotband med
skyddsomslag. Fotoillustrerad. Gott skick. Skyddsomslaget trasigt. Hedlund, Oscar: Galen i musik! En berättelse om alla dessa musikanter. Bra Böcker, 1975.
Illustrerad av Martin Lamm. 202+planscher. Klotband med skyddsomslag. Gott skick.
Skyddsomslaget något slitet. Hedwall, Lennart: "En öfwersigt af musiken inom Wermland" Bidrag till belysningen av det
sena 1700-talets svenska musikliv. Stockholms Universitet, 1995. 494 s. Häftad. Gott skick. Något
nött i kanterna. Hemming, Sture: Crescendo: Västerås Musiksällskap 1883-1983. Västerås kulturnämnd,
1983. 179 s. Dekorerat pappband. Gott skick. Fotoillustrerad. Hillerström, Gustaf (red.): Svenska musikperspektiv. Minnesskrift vid Kungl. Musikaliska
Akademiens 200-årsjubileum 1971. Nordiska Musikförlaget, 1971. På svenska/engelska. 639 s.
Häftad. Gott skick. Fotoillustrerad. Hindley, Geoffrey (ed.): The Larousse Encyclipedia of Music. Hamlyn, 1993. In English. 576 p.
Clothbinding with dustwrapper. Richly illustrated. Very good condition. Hopkins, Antony: Sounds of Music. J.M. Dent & Sons, 1982. In English. 170 p.
Clothbinding with dustwrapper. Illustrated. Good condition. Illing, Robert: A Dictionary of Music. Penguin, 1951. 318 s. Pocket. Illustrerad. Något nött i
kanterna. Jeanson / Rabe, Gunnar / Julius: Musiken genom tiderna. En populär framställning av den
västerländska tonkonstens historia. Hugo Gebers förlag, 1927+1931. Originalupplaga. 280+376s.
2 vol. Klotband. Illustrerad. Gott skick. Marmorerade för/eftersättsblad. Jeanson / Rabe, Gunnar / Julius: Musiken genom tiderna. En populär framställning av den
västerländska tonkonstens historia. Hugo Gebers förlag, 1945. Andra upplagan. 678 s. Klotband.
Illustrerad. Främre häftesomslag medbundet. Färgat övre snitt. Gott skick. Jeanson / Rabe, Gunnar / Julius: Musiken genom tiderna. En populär framställning av den
västerländska tonkonstens historia. Hugo Gebers förlag, 1927+1931. Originalupplaga. 280+376s.
2 vol. Skinnryggsband. Illustrerad. Främre häftesomslag medbundet. Stänksnitt. Inlagan fin.
Ryggar och hörnor nötta. Karlsson, Henrik: "O, ädle svensk!" Biskop Thomas' frihetssång i musik och politik. Kgl.
Musikaliska Akademien/Göteborgs universitet, 1988. 331 s. Häftad. Mycket gott skick. Karlsson, Henrik: Musikspelet. Det svenska musiksamhället av idag. Göteborgs universitet
Musikhögskolan, 1980. 282 s. Häftad. Gott skick. Ett hörn något stött. Kjellström, Birgit: Spelpipan i Dalarna. Uppsala, 1964. 104 s. Spiralband. Gott skick. Kruckenberg, Sven: Symfoniorkerstern och dess instrument. Bokia, 1993. 236 s. Inbunden
med skyddsomslag. Rikligt illustrerad. Mycket gott skick. Kusche, Ludwig: Musik als Vergnügen und Unbehagen. Bei Heimeran, 1962. Second edition.
In German. 185 p. Cloth-spine binding with dust-wrapper. Illustrated. Good condition. Inscriptions
on endpaper. Lindfors, Per: Musikens mästare. Wahlström & Widstrand, 1946. 314 s. Klotryggsband.
Gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Illustrerad. Lipman, Samuel: Arguing for Music - Arguing for Culture. David R. Godine, Boston, 1990. In
English. 448 p. Cloth-spine binding with dust-wrapper. Good condition. Ljungberg, Kurt: Musikorientering. En kortfattad franställning av musikens historia och den
musikaliska formläran. Ehlins, Stockholm, 1950. 192 s. Klotryggsband. Illustrerad. Något nött i
kanterna. Lobe, J. C.: Musikens katekes. Beijers Förlag, 1901. 141 s. Dekorerat klotband. Gott skick. Mann, William: Musik för sin tid. Forum, 1982. 353 s. Klotband med skyddsomslag. Rikligt
illustrerad. Gott skick. Skyddsomslaget fläckat och nött. Matthews, Denis: Beethoven Piano Sonatas. BBC Publications, 1975. Third edition. In English.
56 p. Wrappered. Good condition. Notexepel Moberg, Carl-Allan: Die Liturgischen Hymnen in Schweden I: Quellen und Texte. Einar
Munksgaard, Kopenhagen, 1947. In German. 398 p. Wrappered. Good condition. Unopened.
Illustrated. Moberg, Carl-Allan: Tonkonstens historia i Västerlandet, en kortfattad framställning: I. Intill år
1600; II. Efter år 1600. Natur och kultur, 1935. 159+223s. 2 vol. Pappband. Illustrerad. Främre och
bakre häftesomslag medbundna. Något nött i kanterna. Nielsen, Carl: Levande musik. Hugo Gebers förlag, 1946. 94 s. Pappband. Gott skick. Ryggen
delvis sprucken i fogarna. Nodermann, Preben: Studier i svensk hymnologi. I anslutning till den af Nodermann och Wulff
utgifna koralboken af 1911. Sydsvenska bok- och musikförlaget, 1911. 138+191+42. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Nodermann, Preben: Studier i svensk hymnologi. I anslutning till den af Nodermann och Wulff
utgifna koralboken af 1911. Sydsvenska bok- och musikförlaget, 1911. 138+191+42. Klotband.
Mycket gott skick. Samtida tillskrivning på smutstitelbladet Nordström, Sixten: Så blir det musik. Bra Böcker, 1989. 342 s. Skinnimitationsband med
skyddsomslag. Rikligt illustrerad. Ett hörn något stött. Skyddspappret något fuktvågigt. Nordström, Sixten: Vi tycker om musik. En debattbok kring musiken i Sverige. Publica, 1975.
226 s. Häftad. Fotoillustrerad. Gott skick. Norlind, Tobias: Allmän musikhistoria. Från äldre tider till närvarande tid. Wahlström &
Widstrand, 1922. 845 s. Dekorerat klotband. Illustrerad. Gott skick. Ryggen något bucklig. Norlind, Tobias: Allmän musikhistoria. Från äldre tider till närvarande tid. Wahlström &
Widstrand, 1922. 845 s. Halvfranskt band. Illustrerad. Marmorerade för/eftersättsblad. Marmorerat
snitt. Bandet något slitet. Norlind, Tobias: Allmänt musiklexikon. Wahlström & Widstrand, 1927-28. Andra
upplagan. 659+607s. Halvfranskt band. Illustrerad. Gott skick. Marmorerade för/eftersättsblad.
Ryggen blekt. Ottelin, Odal: Gestalter och verk ur musikens värld. Tidningen Studiekamraten, 1939.
47+porträttplanscher. Häftad. Gott skick. Anteckningar på försättsbladet. Pahlen, Kurt: Music of the World. A History. Spring Books, London, u å. In English. 423 p.
Clothbinding. Illustrated. Corpus fine. Joints occasionally cracked. Peeters / Vente, Flor / Maarten Albert: The Organ and its Music in the Netherlands 1500-1800.
Mercatorfonds, 1971. 341 s. Pergamentryggband. Rikligt illustrerad. Gott skick. Pergament, Moses: Ny vandring med Fru Musica. Norstedt och söners förlag, 1944. 223 s.
Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något nött i kanterna. Pijper, Willem: De quintencirkel: opstellen over muziek. N.V. EM. Querido's Uitgeversmij.
Amsterdam, 1948. In Dutch. 159 p. Decorated cloth binding. Good condition. Light browning.
Inscription on endpaper. Prosniz, Adolf: Brundrik der allgemeinen musiklehre I-II. 1922. In German. Half-cloth binding.
Good condition. Inscription on titlepage. Sporadic underlining of text in pencil. Robertson, Alec: Sacred Music. Max Parrish & Co Limited, London, 1950. In English. 72 p.
Decorated cloth binding with dustwrapper. Richly illustrated. Good condition. Rolland, Romain: Musiciens d'aujourd'hui. Librairie Hachette, Paris, 1917. Seventh edition. In
French. Half -leather binding. Cover slightly rubbed on the edges. Marbeled endpapers. Inscription
on wrapper. Light browning. Rolland, Romain: Musiciens d'autrefois. Librairie Hachette, Paris, 1917. Fifth edition. In French.
Half -leather binding. Covers worn. Marbeled endpapers. Occasionally browned. Rolland, Romain: Några tonkonstens mästare i forna dagar. Norstedt och söners förlag, 1918.
371 s. Halvfranskt band. Stänksnitt. Upphöjda bind. Något nött i kanterna. Först och sista sidan
lösa. Rolland, Romain: Några tonkonstens mästare i våra dagar. Norstedt och söners förlag, 1919.
341 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Rolland, Romain: Voyage Musical au pays du passé. Paris, 1923. In French. Half -leather
binding. Good condition. Spine/backstrip slightly rubbed. Exlibris. Marbeled endpapers. Ronström, Owe: Balalajkan en instrumentstudie. Stockholms Universitet, 1976. 164 s. Häftad.
Illustrerad. Häftesomslaget något slitet. Roth, Lena (ed.): Musical Life in Sweden. The Swedish Institute, 1987. In English. 167 p.
Wrappered. Good condition. Illustrated with photos. Rowley / Fisher, Gill / Chester (red.): Musikboken. Rabén & Sjögren, 1979. 192 s.
Dekorerat klotband med skyddsomslag. Gott skick. Rikligt illustrerad. Sachs, Curt: Our Musical Heritage. A Short History og Music. Prentice-Hall, inc, 1948. In
English. 400 p. Clothbinding. Good condition. Illustrated. Schumann, Otto: Meyers Konzertführer Orchestermusik und Instrumentalkonzerte. Leipzig,
1936. In German. Bound. Good condition. Schumann, Otto: Schumanns Chormusik-und Klavierlied-Buch. Wilhelmshaven, 1953. In
German. Clothbinding with dustwrapper. Good condition. Schumann, Otto: Schumanns Kammermusikbuch. Wilhelmshaven, 1951. In German.
Clothbinding. Good condition. Spaeth, Sigmund: At Home With Music. A Book for Those Who Listen to Records and Radio.
Doubleday & Company, 1946. In English. 366 p. Clothbinding with dustwrapper. Good
condition. Dustwrapper slightly worn. Stringham, Edwin J: Listening to Music Creatively. Prentice-Hall, Inc, 1946. In English. 479 p.
Clothbinding with dustwrapper. Good condition. Illustrated. Dustwrapper slightly rubbed on the
edges. Svensson, Sven E.: Bonniers illustrerade musiklexikon. Albert Bonniers förlag, 1946. 1380 s.
Halvfranskt band. Färgat snitt. Inlagan fin. Bandet något skevt. Något nött i kanterna. Svensson, Sven E.: BONNIERS ILLUSTRERADE MUSIKLEXIKON.. Albert Bonniers förlag,
1946. 1380 spalter. Vackert halvfranskt band. Guldornerad rygg. Upphöjda bind. Marmorerade
för/eftersättsblad. Marmorerade pärmar. Inbunden hos "Nordiska Kompaniet
N.B.Bokbind.A.B.1946". Mycket fint exemplar Tegen, Martin: Svensk Musikhistoria. Samhällsvetareförlaget, 1972. Originalupplaga. 246 s.
Häftad. Illustrerad. Gott skick. Något nött i kanterna. Törnblom, Folke H.: Bonniers musiklexikon. Bonniers, 1994. Andra upplagan. 528 s.
Skinnimitationsband. Rikligt illustrerad. Mycket gott skick. Törnblom, Folke H.: Musikvärlden 1946. Albert Bonniers förlag, 1946. Linneband. Mycket gott
skick. Törnblom, Folke H.: Musikvärlden 1947. Albert Bonniers förlag, 1947. Linneband. Mycket gott
skick. Törnblom, Folke H.: Musikvärlden 1948. Albert Bonniers förlag, 1948. Linneband. Mycket gott
skick. Törne, Bengt von: Tonkonst och bildkonst. Hugo Gebers förlag, 1938. 210 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Ulrich / Pisk, Homer / Paul A.: A History of Music and Musical Style. Harcourt, Brace &
World, Inc, 1963. In English. 696 p. Clothbinding. Illustrated. Sporadic underlining of text. Cover
slightly rubbed on the edges. Vuillermoz, Émile: Musiques dáujourd´hui. Paris, 1923. In French. Half -leather binding. Good
condition. Spine/backstrip slightly rubbed. Exlibris. Marbeled endpapers. Walin, Stig: Schwedischen Sinfonik. Stockholm, 1941. In German. Wrappered. Good condition.
Spine/backstrip slightly torn at the top. Wennerberg, Gunnar: Gluntarne. En samling duetter för baryton och bas med
accompagnement af piano af Gunnar Wennerberg. Ord. Abr. Hirsch, Stockholm, 1849. 93 s.
Samtida halvfranskt band. Bandet slitet. Endast textdelen. Graverat titelblad. Inlagan delvis något
fläckad Wester, Bertil: Gotisk resning i svenska orglar En undersökning med huvudsaklig begränsning
till det svenska materialet under medeltiden. Generalstabens Litografiska Anstalts Förlag, 1936.
331 s. Häftad. Något gulnad. Illustrerad. Dedikation, handskriven. Ryggen något fläckad och sliten.
Främre häftesomslag något fläckigt. Obetydligt fuktskadad i nedre kanten.Utvikbara ritningar. Wolters, Klaus: Pianot. Instrumentets historia och konstruktion samt pianospelets historia. En
introduktion.. International Publishing Company, Örebro, 1974. 91 s. Cartonnageband. Illustrerad.
Mycket gott skick. |