| Kultur & Nöjen, Opera |
|---|
|
Boken om John Forsell. Norstedt och söners förlag, 1938. Biografi över John Forsell. 112 s.
Dekorerat klotband. Mycket fint exemplar. Främre häftesomslag medbundet. Rikligt illustrerad. Beijer, Agne: Drottningholms slottsteater på Lovisa Ulrikas och Gustaf lll:s tid. Liber Förlag,
1081. 358 s. Klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint
exemplar. Illustrerad. Gounod, Charles: Roméo et Juliette. Opéra en 5 Actes de J. Barbier et M. Carré. Musique de
Ch. Gounod. Partition piano solid. Choudens Pére & Fils, Paris, ca 1900. In French. 147 p.
Half-cloth binding. Good condition. Engraved titlepage Gustavson, Folke (red): Operaboken. Kungl Teatern 1939-1940. Norstedt och söners förlag,
1939. 88 s. Häftad. Gott skick. Hasselqvist, Susanne: Vadstena-Akademien 1964-1994. Vadstena-Akademien, 1994. 176 s.
Cartonnageband. Hedberg, Frans: Den bergtagna. Albert Bonniers förlag, 1874. Andra upplagan. 60 s. Häftad.
Ryggen något sliten. Henrikson, Alf: Kungliga Teatern. En återblick. Bra Böcker, 1994. 227 s. Cartonnageband.
Fotoillustrerad. Nyskick. Hilleström, Gustaf: Dramatik på Drottningholm. Lindqvist, 1975. 230 s. Klotband med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Hilleström, Gustaf: Dramatik på Drottningholm. Lindqvist, 1975. 230 s. Klotband med
skyddsomslag. Anteckningar på försättsbladet. Annars ett fint exemplar. Hilleström, Gustaf: Drottningholmsteatern förr och nu. The Drottningholm Theatre - Past and
Present. Natur och kultur, 1980. På svenska/engelska. 125 s. Cartonnageband. Fotoillustrerad.
Hilleström, Gustaf: Drottningholmsteatern förr och nu. The Drottningholm Theatre - Past and
Present. Natur och kultur, 1956. På svenska/engelska. 66 s. Häftad. Fotoillustrerad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Inlagan fin. Hilleström, Gustaf: Slottsteatern på Drottningholm. Föreningen Drottninholmsteaterns Vänner,
1960. 31 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Gott skick. Jouy / Bis, Étienne de / Hippolyte-Louis-Florent: Wilhelm Tell. Albert Bonniers förlag, 1876.
Tredje upplagan. Översatt av Talis Qualis. 60 s. Häftad. Något sliten. Lindegren, Erik: Herr von Hancken. Bonniers, 1965. Illustrerad av Carl Fredrik Reuterswärd. 91
s. Häftad. Häftesomslaget något fläckigt. Lindegren, Erik: Maskeradbalen (Gustav III) Opera i tre akter av Verdi. Bonniers, 1958.
Originalupplaga. 70 s. Häftad. Något nött i kanterna. Lindegren, Erik: Operakritik. Ellerströms, 1994. 126 s. Cartonnageband. Gott skick. Meilhac / Halévy, Henry / Ludovic: La Vie Parisienne. Calmann-Lévy, u å. Second edition. In
French. 112 p. Wrappered. Good condition. Nyblom, Sven: Operaprofiler. Åhlén och Åkerlunds förlag, 1916. 202 s. Häftad. Vikmärke på
häftesomslaget. Namnteckning på smutstitelbladet. Annars ett fint exemplar. Peterson-Berger, Wilhelm: Arnljot. Wilhelm Peterson-Berger Stiftelsen, 1956. Fjärde upplagan.
111 s. Häftad. Häftesomslaget något fläckigt. Inlagan fin. Piave, Francesco Maria: Den vilseförda (La Traviata). Albert Bonniers förlag, 1875. Andra
upplagan. 48 s. Häftad. Häftesomslaget trasigt och fläckat. Anteckningar på häftesomslaget. Ralf, Klas (red): Jubelboken. Operan 200 år. Prisma, 1979. Andra upplagan. 252 s.
Cartonnageband. Gott skick. Rikligt illustrerad. Ralf, Klas (red): Jubelboken. Operan 200 år. Prisma, 1973. 252 s. Cartonnageband. Rikligt
illustrerad. Gott skick. Något gulnad. Rosell, Ingrid: Spegling av en värld. Ett perspektiv på Wagners Ring. Fischer &
Co/Författarförlaget, 1987. Illustrerad av Ingrid Rosell. 179 s. Klotband med kassett. Rikligt
illustrerad. Mycket fint exemplar. Sandberg, Ingrid: Våra populäraste operor och operetter. Hermes, 1943. 497s + 550s + 547. 3
vol. Dekorerat klotband. Mycket fint exemplar. Marmorerade för/eftersättsblad. Fotoillustrerad. Sardoux, Leon: Den glada änkan. Weijmers bokförlag, 1907. 688 s. Halvfranskt band. Sjöstrand, Östen: Gästabudet. Albert Bonniers förlag, 1962. 47 s. Häftad. Gott skick. Törnblom, Folke H.: Operaens Historie. Nyt Nordisk Forlag Arnold Busck, 1967. På danska.
563 s. Häftad med pappersomslag. Gott skick. Häftesomslaget slitet. Verner-Carlsson, Per: Fågeln. Sveriges Radio, 1960. Illustrerad av Björn Erling Evensen. 35 s.
Häftad. Häftesomslaget trasigt. Anteckningar på häftesomslaget. Wagner, Richard: Der Ring des Nibelungen. Nibelungen, 1954. In German. 570 p.
Clothbinding with slip-case. Good condition. Wagner, Richard: The Flying Dutchman. Duckworth, 1975. In English. 81 p. Wrappered. Good
condition. Witeschnik, Alexander: Wiener Opernkust von den anfängen bis zu Karajan. Kremayr &
Scheriau, 1959. In German. 322 p. Decorated cloth binding. Richly illustrated. A very fine copy. Wolf / Waeltner, Gerd / Ernst: Opernlexikon. Manfred Pawlak, -. In German. 512 p. Clothbinding
with dustwrapper. Good condition. Sticker on the inside of the cover. Wulff, Bo: Perukmakarna på Kungliga Teatern 1773-1923, Konstnärlig och social status.
Stockholms Universitet, 1991. 173 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. |