| Kultur & Nöjen, Skådespelare och sångare |
|---|
|
Gustaf Fredrikssons minnesalbum. Stiftelsen Höstsol, 1962. Vackert helt skinnband med
kassett. Guldsnitt. Mycket fint exemplar. Adolphson, Edvin: Edvin Adolphson berättar om sitt liv med fru Thalia, fru Filmia och andra
fruar. Bonniers, 1972. Biografi över Edvin Adolphson. 255 s. Klotband. Mycket gott skick.
Anteckningar på smutstitelbladet. Ahlgren, Stig: Den okände Karl Gerhard. Bonniers, 1966. 292 s. Klotband med skyddsomslag.
Bandet något skevt. Annars ett fint exemplar. Färgat övre snitt. Fotoillustrerad. Ahlgren, Stig: Den okände Karl Gerhard. Bonniers, 1966. 292 s. Häftad. Gott skick.
Fotoillustrerad. Andersen, Christopher: Madonna Unauthorized. Simon & Schuster, 1991. In English. 350
p. Bound with dust-wrapper. Illustrated with photos. Good condition. Andersen, Christopher: Young Kate. Macmillan, 1988. In English. Biography over Katharine
Hepburn. 254 p. Clothbinding with dustwrapper. Illustrated with photos. Light browning. Bacall, Lauren: Jag själv. Bra Böcker, 1979. Biografi över Lauren Bacall. 432 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Fotoillustrerad. Benson, Ross: Paul McCartney. Bakom myten.. Norstedts förlag, 1992. Biografi över Paul
McCartney. 260 s. Inbunden med skyddsomslag. Bandet något slitet. Annars ett fint exemplar.
Fotoillustrerad. Bergendorff, Stig: En ridåhalares memoarer. ABC-bok för Casino-vänner. Bokförlaget Elbe,
1980. Biografi över Stig Bergendorff. 112 s. Häftad. Fotoillustrerad. Mycket gott skick. Bergman / Burgess, Ingrid / Alan: Ingrid Bergman: Mitt liv. Norstedt och söners förlag, 1980.
541 s. Inbunden med skyddsomslag. Häftesomslaget något gulnat. Annars ett fint exemplar.
Fotoillustrerad. Bergman / Burgess, Ingrid / Alan: Ingrid Bergman: My Story. Michael Joseph, 1980. In English.
Biography over Ingrid Bergman. 480 p. Clothbinding with dustwrapper. Illustrated with photos. Very
good condition. Berteaut, Simone: Piaf. Berättelsen om Edith Piafs otroliga liv. Bokförlaget Aldus, 1974. 422 s.
Häftad. Illustrerad. Mycket gott skick. Betsch, Roland: Förtrollad vandring En skådespelares anteckningar. Hugo Gebers förlag,
1940. 312 s. Linneband. Gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Bogart / Provost, Stephen Humphrey / Gary: Bogart, min far. Wahlström & Widstrand,
1996. Biografi över Humphrey Bogart. 264 s. Klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad.
Anteckningar på eftersättsbladet. Annars ett fint exemplar. Brunius, Pauline: Brev från öst och väst. Bonniers, 1934. Biografi över Pauline Brunius. 241 s.
Klotband. Fotoillustrerad. Främre häftesomslag medbundet. Exlibris. Mycket fint exemplar. Callow, Simon: Orson Welles, the Road to Xanadu. okänt, okänt. In English. Biography over
Orson Welles. 640 p. Clothbinding. Illustrated with photos. A fine copy. Carlsson, Beyron: Kristina Nilsson Grevinna de Casa Miranda. Minnen och upplevelser. Åhlén
och Åkerlunds förlag, 1922. 462 s. Häftad. Fotoillustrerad. Häftesomslaget något slitet. En fläck
inuti boken. Carlsson, Beyron: Kristina Nilsson Grevinna de Casa Miranda. Minnen och upplevelser. Åhlén
och Åkerlunds förlag, 1922. 462 s. Guldornamenterat halvfranskt band. Fotoillustrerad. Övre
guldsnitt. Marmorerade för/eftersättsblad. Något nött i kanterna. Castle, Charles: Noël. Doubleday, 1973. In English. Biography over Noël Coward. 272 p.
Decorated cloth binding with dustwrapper. Illustrated with photos. Dustwrapper torn. Else fine. Chaplin, Charles: Min självbiografi. Norstedt och söners förlag, 1964. Biografi över Charlie
Chaplin. 495 s. Klotband. Gott skick. Fotoillustrerad. Chevalier, Maurice: Min väg och mina visor.. Albert Bonniers förlag, 1946. 256 s. Klotryggsband
med skyddsomslag. Främre häftesomslag medbundet. Inlagan fin. Skyddsomslaget slitet. Cottrell, John: Laurence Olivier.. Coronet Books, 1977. In English. 478 p. Paperback. Slightly
rubbed. Illustrated with photos. Coward, Noël: Cowardy Custard. The world of Noël Coward. Heinemann, 1973. In English.
144 p. Clothbinding with dustwrapper. Very good condition. Illustrated with photos. Coward, Noël: Present Indicative. William Heinemann Ltd, 1937. In English. Biography over
Noël Coward. 451 p. Clothbinding. Illustrated with photos. Spine/backstrip slightly faded. Coward, Noël: Ridån går upp. Albert Bonniers förlag, 1937. Biografi över Noël Coward. 352 s.
Häftad. Fotoillustrerad. Häftesomslaget slitet. Cowie, Peter: Max von Sydow från Det sjunde inseglet till Pelle Erövraren. Chaplin, 1989. 87 s.
Häftad. Gott skick. Fotoillustrerad. Davis / Boyar, Sammy Jr / Jane & Burt: Varför just jag?. Viva!, 1989. Biografi över Sammy, Jr
Davis. 397 s. Klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. Gott skick. De Wahl, Anders: Festkvittrare och lite vittrare. Wahlström & Widstrand, 1941. 169 s.
Häftad. Häftesomslaget något slitet. Delvis ouppsprättad. De Wahl, Anders: Mormor och morfar. Bonniers, 1954. Biografi över Anders de Wahl.
Illustrerad av Einar Ström. 134 s. Dekorerat halvklotband. Främre häftesomslag medbundet.
Mycket fint exemplar. De Wahl, Anders: Mormor och morfar.. Albert Bonniers förlag, 1948. Illustrerad av Einar Ström.
134 s. Halvklotband. Mycket gott skick. Ex Libris CA Fahlstedt. Dellert, Kjerstin: I förtroende. Albert Bonniers förlag, 2000. 334 s. Inbunden med
skyddsomslag. Fotoillustrerad. Gott skick. Skyddsomslaget lagat. Namnteckning på försättsbladet.
Dietrich, Marlene: Ta mig som jag är. Norstedt och söners förlag, 1980. Biografi över Marlene
Dietrich. 265 s. Klotband. Fotoillustrerad. Ryggen något trasig. Eklund, Ernst: Mina år i Klostret. Bokklubben Vår bok, 1962. Biografi över Ernst Eklund. 217 s.
Dekorerat klotband. Mycket fint exemplar. Eklund, Ernst: Mina år I klostret. Bokklubben vår bok, 1962. Biografi över Ernst Eklund. 217 s.
Dekorerat klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Ekman, Gösta: Den tänkande August. Albert Bonniers förlag, 1928. Tredje upplagan. Biografi
över Gösta d ä Ekman. Illustrerad av Kurt Jungstedt. 193 s. Häftad. Häftesomslaget slitet.
Namnteckning på smutstitelbladet. Ekman, Hasse: Gösta Ekman. Albert Bonniers förlag, 1938. Biografi över Gösta d ä Ekman.
244 s. Dekorerat halvfranskt band. Övre guldsnitt. Främre häftesomslag medbundet. Marmorerade
för/eftersättsblad. Fotoillustrerad. Epstein, Jerry: Så minns jag Charlie - Historien om en vänskap. Streifert & Co, 1988.
Översatt av Inger Johansson. Biografi över Charlie Chaplin. 227 s. Klotband med skyddsomslag.
Mycket gott skick. Fotoillustrerad. Ericson, Uno Myggan: Ernst Rolf. Bonniers, 1968. Biografi över Ernst Rolf. 397 s. Klotband.
Mycket fint exemplar. Ericson / Kavli, Uno Myggan / Karin: Karin Kavli Från Kassandra till Farmor. Bonniers, 1984.
Biografi över Karin Kavli. 334 s. Klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. Namnteckning på
försättsbladet. Skyddsomslaget något slitet. Skyddsomslaget något fläckat. Fairbanks, Douglas: Inte så snarstucken. Åhlén och Åkerlunds förlag, 1920. 95 s. Häftad.
Fotoillustrerad. Häftesomslaget något slitet. Forssell, Lars: Chaplin. Wahlström & Widstrand, 1953. Biografi över Charlie Chaplin. 119
s. Häftad. Fotoillustrerad. Häftesomslaget något slitet. Namnteckning på smutstitelbladet. Franzén, Nils-Olof: Christina Nilsson En svensk saga. Bonniers, 1976. Biografi över Christina
Nilsson. 271 s. Klotband med skyddsomslag. Mycket fint exemplar. Gerhard, Karl: Katt bland hermeliner. Albert Bonniers förlag, 1958. 261 s. Dekorerat klotband
med skyddsomslag. Gerhard, Karl: Katt bland hermeliner. Albert Bonniers förlag, 1956. Originalupplaga. Biografi
över Karl Gerhard. 289 s. Häftad. Fotoillustrerad. Namnteckning på smutstitelbladet. Något nött i
kanterna. Gerhard, Karl: Katt bland hermeliner. Albert Bonniers förlag, 1958. Biografi över Karl Gerhard.
260 s. Dekorerat klotband. Fotoillustrerad. Mycket fint exemplar. Gerhard, Karl: Lite gullregn. Albert Bonniers förlag, 1961. Biografi över Karl Gerhard. 317 s.
Häftad. Fotoillustrerad. Inlagan fin. Häftesomslaget något slitet. Gerhard, Karl: Med mitt goda minne. Bonniers, 1964. Biografi över Karl Gerhard. 184 s. Häftad.
Fotoillustrerad. Gott skick. Gerhard, Karl: Med mitt goda minne. Bonniers, 1964. Biografi över Karl Gerhard. 184 s.
Dekorerat klotband. Fotoillustrerad. Främre häftesomslag medbundet. Mycket fint exemplar. Gerhard, Karl: Om jag inte minns fel. Albert Bonniers förlag, 1957. Biografi över Karl Gerhard.
276 s. Dekorerat klotband. Fotoillustrerad. Inlagan fin. Gerhard, Karl: Om jag inte minns fel. Albert Bonniers förlag, 1952. Biografi över Karl Gerhard.
268 s. Häftad. Fotoillustrerad. Häftesomslaget något slitet. Gerhard, Karl: Om jag inte minns fel. Albert Bonniers förlag, 1952. Biografi över Karl Gerhard.
268 s. Halvklotband. Gott skick. Fotoillustrerad. Anteckningar på försättsbladet. Färgat övre snitt.
Gold / Fizdale, Arthur / Robert: Misia The life of Misia Sert. Alfred A.Knopf, 1980. In English. 314
p. Decorated cloth binding with dustwrapper. Dustwrapper slightly worn. Else fine. Illustrated. Graham, Shirley: Paul Robeson. En biografi. Arbetarkultur, 1950. 271 s. Halvklotband. Gott
skick. Främre häftesomslag medbundet. Marmorerade pärmar. Gréco, Juliette: Jag är som jag är. Berghs Förlag, 1983. Biografi över Juliette Gréco. 265 s.
Cartonnageband. Gott skick. Fotoillustrerad. Guinness, Alec: Lyckligt spel. Norstedts förlag, 1986. Biografi över Alec Guinness. 288 s.
Klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. Mycket fint exemplar. Gustavson, Folke (red): Boken om Pauline Brunius. Norstedt och söners förlag, 1941. Biografi
över Pauline Brunius. 102 s. Häftad. Fotoillustrerad. Ouppsprättad. Exlibris. Gott skick. Hedlund, Oscar: Garbo. Askild & Kärnekull, 1971. Biografi över Greta Garbo. 143 s.
Dekorerat klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. Gott skick. Hirsch, Foster: Laurence Olivier On Screen. Da Capo Press, 1984. In English. Biography over
Laurence Olivier. 190 p. . Dustwrapper slightly worn. Hoffmann, Raoul: Aline Hoffmann. Éditions Forum, 1926. In French. Biography over Aline
Hoffmann. 186 p. Wrappered. Unopened. Wrapper slightly rubbed at the edges. Inscriptions on
endpaper. Horn, Vivi: På sångens vingar. Jenny Linds romantiska levnadssaga. Wahlström &
Widstrand, 1945. 386 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Namnteckning på häftesomslag.
Anteckningar på smutstitelbladet. Illustrerad. Andra omarbetade upplagan. Hotchner, A.E: Sophia. Bonniers, 1980. Biografi över Sophia Loren. 255 s. Pappband. Gott
skick. Fotoillustrerad. Hudson / Davidson, Rock / Sara: Rock Hudson Hans egen historia. Forum, 1987. Biografi över
Rock Hudson. 315 s. Klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. Skyddsomslaget något slitet.
Hudson / Davidson, Rock / Sara: Rock Hudson His story. Weidenfeld & Nicolson, 1986. In
English. Biography over Rock Hudson. 238 p. Clothbinding with dustwrapper. Illustrated with
photos. Dustwrapper slightly worn. Järrel, Stig: Från mun till mun. Askild & Kärnekull, 1970. Illustrerad av Fibben Hald. 100 s.
Häftad. Något gulnad. Josephson, Erland: Föreställningar. Brombergs, 1991. Biografi över Erland Josephson. 255 s.
Klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Knef, Hildegard: Given häst. Askild & Kärnekull, 1972. Biografi över Hildegard Knef. 399 s.
Häftad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Namnteckning på smutstitelbladet. Knef, Hildegard: The Gift Horse. André Deutsch, 1971. In English. Biography over Hildegard
Knef. 384 p. Decorated cloth binding. Inscriptions on endpaper. Leamer, Laurence: As Time Goes By. Den sanna bilden av Ingrid Bergman. Forum, 1986.
Översatt av Riina Larsson. Biografi över Ingrid Bergman. 445 s. Klotband med skyddsomslag.
Fotoillustrerad. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Anteckningar på
försättsbladet. Leamer, Laurence: As Time Goes By. Den sanna bilden av Ingrid Bergman. Forum, 1986.
Biografi över Bo Bergman. 445 s. Klotband. Bandet något fläckigt. Något gulnad. Bandet något
skevt. Fotoillustrerad. Lemon-Bernhard, Gurli: Jag ärvde en sångskatt. Wiken, (utan årtal). 239 s. Förlagsband med
pappersomslag. Rikligt illustrerad. Mycket fint exemplar. Lindberg, August: Barndoms- och Ungdomsminnen. Albert Bonniers förlag, 1915. 194 s.
Häftad. Fotoillustrerad. Något nött i kanterna. Lindberg, Per: August Lindberg, skådespelaren och människan. Natur och kultur, 1943.
Biografi över August Lindberg. 452 s. Halvfranskt band. Fotoillustrerad. Främre häftesomslag
medbundet. Anteckningar på smutstitelbladet. Mycket fint exemplar. Lindberg, Per: August Lindberg, skådespelaren och människan nteriörer från 80- och 90-
talens teaterliv.. Natur och kultur, 1943. Biografi över August Lindberg. 452 s. Häftad med
pappersomslag. Gott skick. Fotoillustrerad. Lindberg, Per: Gösta Ekman. Natur och kultur, 1942. 311 s. Halvklotband. Anteckningar på
försättsbladet. Fotoillustrerad. Gott skick. Lindberg, Per: Gösta Ekman Skådespelaren och människan. Natur och kultur, 1942. 311 s.
Halvfranskt band. Upphöjda bind. Guldornerad rygg. Marmorerade för/eftersättsblad. Övre
guldsnitt. Marmorerade pärmar. Illustrerad. Bandet något slitet. Lindberg / af Geijerstam, Per / Sten: Anders de Wahl. Wahlström & Widstrand, 1944.
Biografi över Anders de Wahl. 306 s. Häftad. Fotoillustrerad. Häftesomslaget något slitet. Lindfors, Viveka: Viveca . . . Viveca. Bonniers, 1978. Biografi över Viveca Lindfors. 271 s.
Klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet.
Anteckningar på försättsbladet. Lindwall, Lilly: Emilie Högquist Utkast till en biografi. Åhlén och Åkerlunds förlag, 1916. Biografi
över Emilie Högquist. 294 s. Guldornamenterat halvfranskt band. Illustrerad. Främre
häftesomslag medbundet. Ryggen något sliten. Övre guldsnitt. Marmorerade för- och
eftersättsblad och pärmar Lioubimov / Dondey, Youri / Marc: Le feu sacré. Souvenirs d'une vie de théâtre. Fayard, 1985. In
French. Biography over Jurij Ljubimov. 246 p. Wrappered. Illustrated with photos. A fine copy. Long, Robert Emmet: Ingmar Bergman: Film and Stage. Harry N. Abrams, Inc, 1994. 208 s.
Klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. Gott skick. MacLaine, Shirley: Du kan alltid hitta hem. AWE/ Gebers, 1975. Biografi över Shirley MacLaine.
196 s. Inbunden. Bandet något fläckigt. Inlagan fin. Ägaretikett Maland, Charles J.: Chaplin and American Culture. The Evolution of a Star Image. Princeton
University Press, 1989. In English. Biography over Charlie Chaplin. 441 p. Clothbinding with
dustwrapper. Illustrated with photos. A very fine copy. Milford, Nancy: Zelda En biografi. Legenda, 1990. Biografi över Zelda Sayre. 452 s.
Cartonnageband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. Mycket fint exemplar. Molander, Olof: Harald Molander, människan och konstnären, del I: Ungdom och resor. Albert
Bonniers förlag, 1950. Biografi över Harald Molander. 364 s. Häftad. Fotoillustrerad. Ouppsprättad.
Häftesomslaget något slitet. Munthe, Curt: Jenny Lind och sångens Beateberg. Natur och kultur, 1960. 204 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Dedikation till Per-Erik Lindorm Munthe, Curt: Jenny Lind och sångens Beateberg. Stockholm, 1960. 204 s. Klotryggsband.
Fotoillustrerad. Mycket gott skick. Munthe, Curt: Jenny Lind och sångens Beateberg. Natur och kultur, 1960. 204 s.
Klotryggsband. Fotoillustrerad. Bandet något slitet. Niven, David: Gå sakta - kom tillbaka fort. Bra Böcker, 1983. 418 s. Klotband med
skyddsomslag. Mycket fint exemplar. Niver, Kemp R.: Mary Pickford, Comedienne. Biograph Company, 1969. In English. Biography
over Mary Pickford. 156 p. Decorated cloth binding with dustwrapper. Illustrated with photos.
Dustwrapper slightly torn. Olivier, Laurence: Bekännelser. Wiken, 1983. Biografi över Laurence Olivier. 286 s. Klotband
med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Fotoillustrerad. Fint exemplar. Pearson, Hesketh: Beerbohm Tree - His Life and Laughter. Methuen & Co, 1956. In
English. Biography over Herbert Beerbohm Tree. 250 p. Clothbinding with dustwrapper. Illustrated
with photos. Wrapper slightly rubbed. A fine copy. Pergament, Moses: Jenny Lind. Norstedt och söners förlag, 1945. 324 s. Häftad. Inlagan fin.
Rikligt illustrerad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Pergament, Moses: Jenny Lind. Norstedt och söners förlag, 1945. 324 s. Klotryggsband.
Rikligt illustrerad. Gott skick. Ryggen något sliten. Pergament, Moses: Jenny Lind. Norstedt och söners förlag, 1945. 324 s. Häftad med
pappersomslag. Inlagan fin. Rikligt illustrerad. Häftesomslaget något nött i kanterna.
Skyddsomslaget lagat. Poulsen, Adam: En skuespillers erindringer. H. Hirschsprungs, 1961. På danska. Biografi över
Adam Poulsen. 314 s. Pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. Ouppsprättad.
Skyddsomslaget något slitet. Ragnar, Per: Min livsscen. Askild & Kärnekull, 1989. Biografi över Per Ragnar. 300 s.
Cartonnageband. Mycket fint exemplar. Rivollet, André: Sannsagan om Maurice Chevalier.. Ahlström & Nordbergs bokförlag,
Stockholm, 1930. 212 s. Häftad. Fotoillustrerad. Gott skick. Med handskriven julhälsning från
förläggaren. Rose, Phyllis: Jazz Cleopatra. Josephine Baker in her time. Chatto & Windus, 1989. In
English. Biography over Josephine Baker. 321 p. Clothbinding with dustwrapper. Illustrated with
photos. Very good condition. Rose, Phyllis: Jazzålderns Kleopatra en biografi över Josephine Baker. Norstedts, 1990. 290 s.
Pappband med skyddsomslag. Gott skick. Fotoillustrerad. Prislapp på skyddsomslaget. Rydeberg, Georg: Ridån går alltid ner. Albert Bonniers förlag, 1970. Biografi över Georg
Rydeberg. 232 s. Klotband. Fotoillustrerad. Bandet något fläckigt. Sagan, Françoise: Sarah Bernhardt, det oförstörbara skrattet. Forum, 1989. Biografi över Gösta
Bernhard. 168 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint
exemplar. Recensionsstämpel. Fotoillustrerad. Schiller / Lindenbaum, Harald / Arne: En bok om Oscar Winge. Viktor Petterssons
Bokindustriaktiebolag, 1944. Biografi över Oscar Winge. 192 s. Dekorerat halvfranskt band.
Guldsnitt. Fotoillustrerad. Marmorerade för/eftersättsblad. Bandet något fläckigt. Semitjov, Eugen: Garbofilmen vi aldrig fick se. Febel, 1986. Biografi över Greta Garbo. 120 s.
Cartonnageband. Fotoillustrerad. Mycket gott skick. Signoret, Simone: Längtan är inte längre vad den varit. Askild & Kärnekull, 1981. Biografi
över Simone Signoret. 359 s. Klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Stämpel
på insidan av pärmen. Annars ett fint exemplar. Siwertz, Sigfrid: Nils Personne. Norstedt och söners förlag, 1967. Biografi över Nils Personne.
99 s. Dekorerat klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. Skyddsomslaget något slitet. Sjöblom, Alice "Babs": Född till musik. Memoarer.. Norstedts förlag, 1989. 388 s. Klotband
med skyddsomslag. Gott skick. Fotoillustrerad. Söderström, Elisabeth: I min tonart. Bonniers, 1978. Biografi över Elisabeth Söderström. 182
s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Spoto, Donald: Sjörövar-Jenny Berättelsen om Lotte Lenya. Legenda, 1990. Biografi över Lotte
Lenya. 310 s. Klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. Skyddsomslaget något slitet. Annars
ett fint exemplar. Steele, Joseph Henry: Ingrid Bergman, ett intimt porträtt. Gebers, 1960. Biografi över Ingrid
Bergman. 368 s. Klotband. Anteckningar på försättsbladet. Främre häftesomslag medbundet.
Fotoillustrerad. Mycket gott skick. Stenhammar, Fredrika: Brev. Gebers Förlag, 1958. Biografi över Fredrika Stenhammar. 187 s.
Häftad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Anteckningar på
smutstitelbladet. Anteckningar på titelbladet. Swahn, Waldemar: Boken om Ernst Eklund. Jonson & Winter, 1942. Biografi över Ernst
Eklund. 188 s. Häftad. Fotoillustrerad. Häftesomslaget något trasigt. Swanson, Gloria: Gloria, min självbiografi. Norstedt och söners förlag, 1981. Biografi över
Gloria Swanson. 399 s. Klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. Skyddsomslaget något
slitet. Mycket fint exemplar. Sylvia, (Sara Christina Wilhelmina Apollonia Pfeiffer): Emelie Högqvist - en romantiserad
skildring. E.W. Sundqvists Bokförlag, Stockholm, 1901. 523 s. Dekorerat klotband. Illustrerad.
Mönstrat snitt. Ryggen lagad. Taylor, Elizabeth: Elizabeth igen!. Bra Böcker, 1988. Biografi över Elizabeth Taylor. 246 s.
Klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. Skyddsomslaget något trasigt. Mycket fint exemplar.
Taylor, Elizabeth: Elizabeth takes off. Macmillan, 1987. In English. Biography over Elizabeth
Taylor. 256 p. Clothbinding with dustwrapper. Illustrated with photos. A very fine copy. Thompson, Charles: Bing, the authorized biography. W.H. Allen, 1975. In English. Biography
over Bing Crosby. 249 p. Clothbinding with dustwrapper. Illustrated with photos. A very fine copy.
Tidblad, Inga: Om Ni behagar. Lars Hökerbergs bokförlag, 1964. Tredje upplagan. 291s+32
planscher. Klotband. Fotoillustrerad. Främre häftesomslag medbundet. Färgat övre snitt. Bandet
något fläckigt. Timander, Alice: Alice Timander. Norstedts förlag, 1989. Biografi över Alice Timander. 298 s.
Klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. Stämpel på snittet. Mycket fint exemplar. Timander, Alice: Alice Timander. Norstedts förlag, 1989. Biografi över Alice Timander. 298 s.
Klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. Mycket fint exemplar. Turner / Loder, Tina / Kurt: Jag, Tina. Norstedts förlag, 1987. Biografi över Tina Turner. 266 s.
Klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. Skyddsomslaget något trasigt. Inlagan fin. Ullmann, Liv: Förändringen. Forum, 1976. Biografi över Liv Ullman. 239 s. Dekorerat klotband
med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. I övrigt ett fräscht exemplar. Ullmann, Liv: Tidvatten. Bokklubben Vår Bok, 1985. Biografi över Liv Ullman. 214 s. Klotband
med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Ullmann, Liv: Tidvatten. Atlantis Förlag, 1984. 214 s. Cartonnageband. Mycket gott skick. Ullmann, Liv: Tidvatten. Atlantis Förlag, 1984. Biografi över Liv Ullman. 216 s. Klotband med
skyddsomslag. Mycket fint exemplar. Vermilye, Jerry: Bette Davis. Galahad Books, 1973. In English. 158 p. Cased boards with
dustwrapper. Very good condition. Illustrated with photos. Waal, Carla: Harriet Bosse, det nya seklets skådespelerska. Natur och kultur, 1993. 321 s.
Pappband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Fotoillustrerad. Wallgren, Stig: Det är ingen skam att vara pajas bara man vet om det. Sellin, 1991. Biografi
över Stig Wallgren. 195 s. Cartonnageband. Fotoillustrerad. Mycket fint exemplar. Wennerholm, Eric: Anders de Wahl - människan bakom maskerna. Bonniers, 1974. Biografi
över Anders de Wahl. 230 s. Klotband. Fotoillustrerad. Mycket fint exemplar. Wennerholm, Eric: Jag Kulle. Bonniers, 1979. Biografi över Jarl Kulle. 309 s. Inbunden. Gott
skick. Fotoillustrerad. Wennerholm / Järegård, Eric / Ernst-Hugo: Ernst-Hugo Inte lik någon annan. Bonniers, 1983.
Biografi över Ernst-Hugo Järegård. 210 s. Inbunden. Bandet något nött i kanterna. Annars ett fint
exemplar. Fotoillustrerad. Wolgers, Beppe: Cabaret Mina memoarer del 5. Bonniers, 1986. 140 s. Pappband med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Wollter / Mossberg, Sven / Maja-Brita: Bakljus. Norstedts förlag, 1994. Biografi över Sven
Wollter. 375 s. Klotband med skyddsomslag. Anteckningar på försättsbladet. Fotoillustrerad.
Skyddsomslaget något slitet. |