| Kultur & Nöjen, Teater |
|---|
|
Contemporary Theatre. Edward Arnold, 1972. In English. 208 p. Bound. Good condition. Dramatik tryckt på svenska 1914-1962. Uppsala universitet, 1970. 575 s. Skinnimitationsband.
Nyskick. Ingmar Bergman på Fågel Blå hösten 1998.. Svenska Filminstitutet, 1998. 31 s. Spiralband.
Illustrerad. Mycket gott skick. Ingmar Bergman på Fågel Blå våren 1998. Svenska Filminstitutet, 1998. 39 s. Spiralband.
Rikligt illustrerad. Mycket gott skick. Scener, Berndt Petterson teckningar. Bildförlaget Öppna Ögon, 1982. Illustrerad av Berndt
Petterson. 34 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Skapande Dramatik (Tips och Idéer 2). Dittloff, uå. 77 s. Häftad. Något fuktskadad.
Anteckningar. Förstrykningar med färgpenna Strindberg and Modern Theatre. Strindbergssällskapet, 1975. In English/French/German. 161
p. Wrappered. Wrapper slightly rubbed at the edges. Corpus fine. Teater i Revolution. Det ryska avantgardet på scen 1913-1930. Dansmuseet, 1993. På
svenska/engelska. 197 s. Inbunden. Rikligt illustrerad. Gott skick. The Year's Work in the Theatre 1948-1949. Longmans Green & Co, 1949. In English. 75
p. Wrappered. Very good condition. Theatertreffen Berlin '82 7.-23. Mai Magazin. Berliner Festspiele, 1982. In German. 112 p.
Wrappered. Good condition. Illustrated with photos. Bæckström, Arvid: Löfholmens theatersällskap 1828 - 1830. Nordiska Museets förlag, 1954.
61 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Fotoillustrerad. Bæckström, Arvid: Löfholmens theatersällskap 1828 - 1830. Nordiska Museets förlag, 1954.
61 s. Häftad. Fotoillustrerad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Bæckström, Arvid: Löfholmens theatersällskap 1828 - 1830. Nordiska Museets förlag, 1954.
61 s. Halvklotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. Skyddsomslaget något trasigt. Med
författardedikaton på främre pärmens insida. Bæckström, Arvid: Löfholmens theatersällskap 1828 - 1830. Nordiska Museets förlag, 1954.
61 s. Halvklotband med skyddsomslag. Namnteckning på försättsbladet. Fotoillustrerad.
Skyddsomslaget något trasigt. Bang-Hansen, Odd: Chat Noir og norsk revy. J.W. Chappelen, 1961. På norska. 282 s.
Dekorerat skinnimitationsband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. Anteckningar på
försättsbladet. Skyddsomslaget trasigt. Mönstrade för/eftersättsblad. Beijer, Agne: Teaterrecensioner 1925-1949. Föreningen Drottningholmsteaterns Vänner,
1954. 561 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Berg, Wilhelm: Anteckningar om Göteborgs äldre teatrar Band 1-3. Göteborg, 1896.
474+461+459. Linneband. Mycket gott skick. Främre och bakre häftesomslag medbundna. 3 band
i en bindning.Band 1: 1690-1794 Band 2:1794-1816 Band 3: 1816-1833. Två utvikbara program.
Ryggtitel på skinn med text i guld. Bergman, Gösta M: Den moderna teaterns genombrott 1890-1925. Albert Bonniers förlag,
1966. 578 s. Klotband. Rikligt illustrerad. Bandet slitet. Björkstén, Ingemar: Scenbild USA. Sveriges Radio, 1967. 157 s. Häftad. Fotoillustrerad. Gott
skick. Bjurström, Per: Den romerska barockens scenografi. Svenska Humanistiska Förbundet, 1977.
141 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Häftesomslaget något slitet. Inlagan fin. Bladh, Curt: Teaterstycken. Sundsvalls Tidning, 1986. 105 s. Häftad. Fotoillustrerad.
Häftesomslaget något slitet. Inlagan fin. Blom, Rune: Teater som ser dig! Orwells 1984 dramatikerna - verkligheten. Liber Förlag, 1984.
192 s. Häftad. Fotoillustrerad. Stämpel på försättsbladet. Fint exemplar. Bramsjö / Florin, Henrik / Magnus: Blå blusen, arbetarteater på 30-talet. Arbetarkultur, 1978.
224 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Häftesomslaget något slitet. Inlagan fin. Brecht, Bertolt: Aufbau einer Rolle - Galilei. Leben des Galilei + Aufbau einer Rolle - Busch +
Aufbau einer Rolle - Laughton. Henschelverlag Kunst und Gesellschaft, Berlin, 1956-58. In
German. 90+38+65 pages. Wrappered with slip-case. Illustrated. Good condition. Brundahl, Anita (red): Teater. Ögonblickets konst, fångad I bilder. Natur och kultur, 1976. 156 s.
Cartonnageband. Gott skick. Brustein, Robert: The Third Theatre. Jonathan Cape, 1970. In English. 294 p. Clothbinding with
dustwrapper. Good condition. Dustwrapper slightly worn. Cook, Judith: Shakespeare's Players.. Harrap, 1983. 182 s. Häftad. Gott skick. Copeau, Jacques: Texts on Theatre. Routledge, 1990. In English. 281 p. Clothbinding with
dustwrapper. Good condition. Dulck / Hamard / Imbert, Jean / Jean / Anne-Marie: Le théâtre anglais de 1660 ā 1800. Presses
Universitaires de France, 1979. First edition. In French. 252 p. Wrappered. Very good condition.
Dutton, Richard: Modern Tragicomedy and the British Tradition. Harvester Press, 1986. In
English. 227 p. Wrappered. Good condition. Egan, Pierce: The Life of an Actor. Pickering and Chatto, 1892. Second edition. In English.
Illustrated by Theodore Lane. 257 p. Decorated cloth binding. Worn. Spine/backstrip mended. Eklund, Hans: Från Humlan till Intiman. Stockholms privatteatrar. Signum, 1990. 248 s.
Klotband med skyddsomslag. Rikligt illustrerad. Nyskick. Eklund / Stribolt, Hans / Barbro: Bollhuset och Dramaten, Kungliga teaterbyggen från
Adelcrantz till Lilljekvist 1753-1908. Stockholms stadsmuseum, 1978. 68 s. + 7 planscher. Häftad.
Rikligt illustrerad. Häftesomslaget något slitet. Endrey, Eugene: Beg, Borrow and Squeal. Pageant Press, Inc, 1963. In English. Biography
over Eugene Endrey. 293 p. Clothbinding with dustwrapper. Good condition. Dustwrapper slightly
worn. Englund / Sander, Claes / Anki (red): Teaterårsboken 82. Svenska Riksteatern/enré, 1982. 207
s. Häftad. Fotoillustrerad. Gott skick. Eyre, Richard: Utopia and other places. Bloomsbuy, 1993. In English. 206 p. Clothbinding with
dustwrapper. Authors´ signature. Very good condition. Findlater, Richard: The Player Kings.. Weidenfeld and Nicolson, 1971. 288 s. Klotband.
Fotoillustrerad. Gott skick. Ryggen blekt. Gaskell, Ronald: Drama and Reality: the European theatre since Ibsen. Routledge &
Kegan Paul, 1972. In English. 171 p. Wrappered. Wrapper slightly rubbed. Else fine. Gémier, Firmin: Le Théâtre. Entretiens réunis par Paul Gsell. Bernard Grasset, 1925. In
French. 285 p. Wrappered. Richly illustrated. Wrapper slightly rubbed. Light browning. Goldman, Michael: Acting and Action in Shakespearean Tragedy. Princeton University Press,
1985. In English. 182 p. Clothbinding with dustwrapper. Good condition. Hallberg, Ulf Peter: Teater - Liv: Utkast till en teaterkonst. Symposion, 2003. 491 s. Inbunden
med skyddsomslag. Inlagan fin. Fotoillustrerad. Häftesomslag fläckat. Hartnoll, Phyllis: The Theatre: A Concise History. Thames & Hudson, 1987. In English.
288 p. Wrappered. Richly illustrated. Very good condition. Hayman, Ronald: British Theatre since 1955. A Reassessment. Oxford University Press, 1979.
In English. 176 p. Wrappered. Good condition. Henn, T.R: The Harvest of Tragedy. Methuen & Co, 1966. In English. 304 p. Wrappered.
Good condition. Henseleit, Felix (red): Die ganze welt ist bühne. Axel Springer, 1971. In German. 95 p.
Decorated cloth binding. Cover lightly stained. Corpus fine. Hernadi, Paul: Interpreting Events. Tragicomedies of History on the Modern Stage. Cornell
University Press, 1985. In English. 236 p. Clothbinding with dustwrapper. Very good condition. Hillberg, Olof (red): Teater i Sverige utanför huvudstaden. Aktiebolaget Svensk Litteratur, 1951.
557 s. Dekorerat halvfranskt band. Övre guldsnitt. Marmorerade för/eftersättsblad. Fotoillustrerad.
Bandet något nött i kanterna. Hilleström, Gustaf: Swedish theater during five decades. Svenska Institutet, 1962. In English.
15 p. Wrappered. Illustrated with photos. Inscriptions. Hinchliffe, Arnold P: British Theatre 1950/70. Basil Blackwell, 1974. In English. 205 p. Leather-
imitation binding. Illustrated with photos. Very good condition. Hirn, Yrjö: Teatrar och teaterstrider i 1800-talets Finland. Holger Schildts förlagsaktiebolag,
1949. 405 s. Häftad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Häftesomslag fläckat. Delvis
ouppsprättad. Hobson, Harold: Verdict at Midnight. Sixty Years of Dramatic Criticism. Longmans, Green
& Co, 1952. In English. 199 p. Clothbinding with dustwrapper. Dustwrapper slightly torn. Else
fine. Holmberg, Kerstin: Modellteaterboken. Förlagshuset Hagaberg, 1986. 111 s.
Cartonnageband. Fotoillustrerad. Mycket fint exemplar. Houssaye, Arsčne: LA COMÉDIE FRANCAISE 1680-1880.. Ludovic Baschet, Libraire D´Art,
1880. In French. 174 p. Contemporary half-leather binding. Raised bands. Marbeled covers. Gilt-
edged. Richly illustrated. In VG condition. Hunt, Albert: Hopes for Great Happenings. Alternatives in Education and Theatre. Eyre
Methuen, 1976. In English. 192 p. . Illustrated with photos. Very good condition. Hyltén-Cavallius, Ragnar: Teaterbiten. Lars Hökerbergs bokförlag, 1958. Biografi över Ragnar
Hyltén-Cavallius. 258 s. Inbunden. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Fotoillustrerad.
Mycket gott skick. Hyltén-Cavallius, Ragnar: Teaterbiten. Lars Hökerbergs bokförlag, 1958. Biografi över Ragnar
Hyltén-Cavallius. 258 s. Klotryggsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Bandet
något skevt. Annars ett fint exemplar. Främre och bakre häftesomslag medbundna.
Fotoillustrerad. Isaksson, Curt: Pressen på teatern. Teaterkritik i Stockholms dagspress 1890-1941.
Stockholms universitet, 1987. 286 s. Häftad. Fotoillustrerad. Häftesomslaget något slitet. Annars
ett fint exemplar. Josephson, Ragnar: Strimmor av liv. Albert Bonniers förlag, 1967. Biografi över Ragnar
Josephson. 226 s. Klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. Mycket fint exemplar.
Skyddsomslaget något trasigt. Jungstedt, Kurt: När livet är ungt. Albert Bonniers förlag, 1954. 208 s. Häftad. Illustrerad.
Häftesomslaget något trasigt. Kragh-Jacobsen / Christensen, Svend / Kaj: 25 Teatersæsoner. Københavnske teatre i billeder
og repertoire, 1931 til 1956. Illustrationsforlaget, 1956. På danska. ej angivet (c a 200). Klotband
med skyddsomslag. Fotoillustrerad. Blindpressad. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint
exemplar. Laurin, Carl G: Från stockholms teatrar. Norstedt och söners förlag, 1905. 9 s. Häftad.
Fotoillustrerad. Anteckningar på häftesomslaget. Häftesomslaget löst. Laurin, Carl G: Ros och Ris från Stockholms teatrar 1903-1913. Norstedt och söners förlag,
1913. 512 s. Klotband. Gott skick. Fotoillustrerad. Laurin, Carl G: Ros och Ris från stockholms teatrar 1903-1913. Norstedt och söners förlag,
1913. 512 s. Halvklotband. Gott skick. Fotoillustrerad.
Laurin, Carl G: Ros och Ris från Stockholms teatrar 1929-1933. Norstedt och söners förlag,
1933. 434 s. Häftad. Fotoillustrerad. Gott skick. Levertin, Oscar: Teater och drama under Gustav III. Albert Bonniers förlag, 1920. Fjärde
upplagan. 254 s. Häftad. Ouppsprättad. Skyddsomslaget något slitet. Inlagan fin. Liljenberg, Bengt: Svenska stycken efter Strindberg. Anteckningar kring den svenska
scendramatiken och dess författare 1910-1960. Carlsson Bokförlag, 1990. 271 s. Dekorerat
klotband. Fotoillustrerad. Mycket fint exemplar. Lindberg, Per: August Lindberg, skådespelaren och människan. Natur och kultur, 1943.
Biografi över August Lindberg. 452 s. Halvklotband. Fotoillustrerad. Gott skick. Linde, Ebbe: Västöstligt. Mest om teater. Albert Bonniers förlag, 1967. 204 s. Häftad. Gott skick.
Little, Stuart W: Off-Broadway The prophetic theatre. Delta, 1974. In English. 323 p. . Illustrated
with photos. Good condition. Lucas, F.L: Tragedy. Collier, 1965. In English. 160 p. . Very good condition. Madariaga, Salvador de: Hamlet i ny belysning. Natur och kultur, 1951. 172 s. Häftad. Gott
skick. Madral, Philippe: Le théâtre hors les murs. Éditions du Seuil, 1969. In French. 253 p. .
Dustwrapper slightly worn. Otherwise in good condition. Marowitz, Charles: Prospero's Staff Acting and Directing in the Contemporary Theatre. Indiana
University Press, (not dated). In English. 194 p. Bound with dust-wrapper. Dustwrapper slightly
rubbed on the edges. Else fine. Meisner / Longwell, Sanford / Dennis: Sanford Meisner On Acting. Random House, 1987. In
English. 252 p. Wrappered. Mint. Meissner, Hjalmar: Teaterhistoria och teaterhistorier. Åhlén och Åkerlunds förlag, 1924.
Biografi över Hjalmar Meissner. 242 s. Dekorerat klotband. Fotoillustrerad. Övre guldsnitt.
Marmorerade för/eftersättsblad. Bandet någor skevt annars i gott skick. Molnár, István: "Det gör godt att skåda" Bildning, moral och underhållning i dramatik och
offentlig debatt under teatersäsongen 1868-69 i Stockholm. Stockholms universitet, 1991. 199 s.
Häftad. Gott skick. Moore, Sonia: Training an Actor: The Stanislavski System in Class.. Penguin, 1983. Third
edition. In English. 336 p. Paperback. Good condition. Näslund, Erik: Kungliga Dramatiska Teatern 1788-1988 Jubileumsföreställning i fyra akter..
Bra Bok, 1988. 275 s. Skinnimitationsband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Rikligt
illustrerad. Nathan, George Jean: Passing Judgment. Fairleigh Dickinson, 1970. In English. 271 p.
Clothbinding with dustwrapper. Good condition. Dustwrapper slightly worn. Neiiendam, Robert: Forlystelsernes allé. De fredrikbergske teatres historie. Historisk-
topografisk selskab, 1958. På danska. 298 s. Häftad. Fotoillustrerad. Häftesomslaget något slitet.
Ouppsprättad. Nicoll, Allardyce: British Drama.. Harrap, 1978. Sixth edition. In English. 311 p. Clothbinding
with dustwrapper. Good condition. Illustrated with photos. Norrish, Peter: New Tragedy and Comedy in France 1945-70. Macmillan Press, 1988. In
English. 156 p. Clothbinding with dustwrapper. Mint. Nygren, Christina: Frukter från Päronträdgården Teater i Kina. Liber Förlag, 1986. 265 s.
Cartonnageband. Rikligt illustrerad. Mycket gott skick. Öberg, Hugo: Birkateatern - En berättelse om ett drömspel. Stockholms-tryckeriet, 1912. 166 s.
Häftad. Häftesomslaget något slitet. Oreglia, Giacomo: Commedia dell'Arte. Bonniers, 1964. 150 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Gott
skick. Oreglia, Giacomo: La Commedia dell'Arte. Sveriges Radio, 1961. In Italian. 146 p. Wrappered.
Richly illustrated. Good condition. Inscription on endpaper. Peter, John: Vladimir's carrot. Modern Drama and the Modern Imagination. Andre Deutsch,
1987. In English. 327 p. Clothbinding with dustwrapper. Very good condition. Pettersson, Åke: Teaterliv i Göteborg. Tre Böcker Förlag, 1992. 176 s. Pappband med
skyddsomslag. Illustrerad. Mycket gott skick. Proctor, George L: An introduction to british and american drama. Norstedts förlag, 1967. In
English. 227 p. 2 vol. Clothbinding. Illustrated with photos. Spine/backstrip slightly faded. Covers
slightly worn. Qvarnström, Ingrid: Svensk Teater i Finland I: Rikssvensk teater. Holger Schildts
förlagsaktiebolag, 1946. 301 s. Häftad. Fotoillustrerad. Häftesomslaget lagat. Häftesomslaget
något slitet. Redmond, James (red): Drama and Symbolism. Cambridge University Press, 1982. In
English. 264 p. Clothbinding with dustwrapper. Illustrated. Good condition. Redmond, James (red): Farce. Cambridge University Press, 1988. In English. 277 p.
Clothbinding with dustwrapper. A very fine copy. Illustrated with photos. Reumert, Poul: Teatrets kunst. Gyldendal, 1963. På danska. 129 s. Häftad med
pappersomslag. Fotoillustrerad. Häftesomslaget något slitet. Inlagan fin. Rice, Elmer: The living theatre. Harper & Brothers, 1959. In English. 306 p. Bound with
dust-wrapper. Exlibris. Dustwrapper slightly worn. Good condition. Rock, Freddie: Tradition och förnyelse. Svensk dramatik och teater från 1914-1922.
Akademilitteratur, 1977. 200 s. Häftad. Gott skick. Roosval, Albin: Scenisk konst 1902: Nr 1-6. Fröléen & Co, 1902. 76 s. Häftad med
kassett. Fotoillustrerad. Gott skick. (Red) Roosval, Albin: Scenisk konst 1906: Nr 1-10 (varav 1 dubbelnummer). Fröléen & Co,
1906. 120 s. Häftad med kassett. Fotoillustrerad. Gott skick. Rose, Mark: Shakespearean Design. Belknap/Harvard University Press, 1974. In English. 190
p. Wrappered. Good condition. Rowell, George: The Old Vic Theatre: A History. Cambridge University Press, 1995. In English.
207 p. Clothbinding. Mint. Inscriptions on endpaper. Illustrated with photos. Rowell, Kenneth: Stage design. Studio Vista, 1971. In English. 95 p. Wrappered. Richly
illustrated. Good condition. Schumann / Schneider-Facius, Otto / Franz: Schumanns Schauspielbuch. Hermann Hübener,
1951. In German. 923 p. Decorated cloth binding. A very fine copy. Dustwrapper slightly worn. Schyberg, Frederik: Skådespelarkonst. Gleerup, 1949. 142 s. Häftad. Häftesomslaget något
trasigt. Annars ett fint exemplar. Schyberg, Frederik: Teatret i krig. Gyldendal, 1949. På danska. 258 s. Häftad. Fotoillustrerad.
Häftesomslaget något slitet. Gott skick. Sewall, Richard B.: The Vision of Tagedy. Yale University Press, 1980. Second edition. In
English. 209 p. Original boards. Good condition. Seyler / Haggard, Athene / Stephen: Kunsten at spille lystspil. Thaning & Appel, 1949. På
danska. 139 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Gott skick. Sjögren, Henrik: Bühne und Bürger in Schweden. Svenska Institutet, 1984. In German. 215 p.
Wrappered. Good condition. Illustrated with photos. Sjögren, Henrik: Ingmar Bergman på teatern.. Almqvist & Wiksell, 1968. 316 s. Klotband
med skyddsomslag. Fotoillustrerad. Mycket gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Skoglund, Urban: Teater trots allt. LTs förlag, 1976. 207 s. Häftad. Gott skick. Fotoillustrerad.
Söderman, Sven: Melpomene och Thalia. Från stockholms teatrar studier och kritiker. Åhlén
och Åkerlunds förlag, 1919. 307 s. Halvfranskt band. Bandet något trasigt. Ryggen delvis sprucken
i fogarna. Inlagan fin. Sörenson, Margareta och Ulf: Teater i Paris. Liber Förlag, 1983. 110 s. Häftad. Fotoillustrerad.
Ryggen något bucklig. Annars ett fint exemplar. Southern, Richard: The Georgian Playhouse. Pleiades Books, 1948. In English. 72 p.
Clothbinding with dustwrapper. Richly illustrated. Dustwrapper slightly worn. Else fine. Southern, Richard: The Seven Ages of the Theatre. Faber & Faber, 1985. In English. 309
p. Wrappered. Good condition. Stanford, Derek: Christopher Fry Album. Peter Nevill, 1952. In English. 116 p. Decorated cloth
binding. Illustrated with photos. Slightly rubbed on the edges. Stribolt / Lagström / Esping, Barbro / Klas-Viktor / Arne: Sundsvalls Teater En bok om teater
och teaterliv i Sundsvall. Sundsvalls Museum - Kulturnämnden, 1975. 69 s. Pappband. Rikligt
illustrerad. Mycket gott skick. Styan, J. L.: The Shakespeare Revolution. Cambridge University Press, 1983. In English. 292
p. Wrappered. Illustrated with photos. Wrapper slightly rubbed at the edges. Corpus fine. Swift, Clive: The performing world of the actor with a profile of Glenda Jackson. Hamish
Hamilton, 1981. In English. 114 p. Clothbinding with dustwrapper. Illustrated with photos.
Spine/bakstrip slightly embossed. Dustwrapper slightly torn. Taube, Nils Evert: De Delandska teatersällskapen i Uppsala. Almqvist & Wiksell, 1940.
Biografi över Fredrik Deland. 226 s. Häftad. Fotoillustrerad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något
slitet. Taube, Nils Evert: De delandska teatersällskapen i Uppsala En kulturbild från romantikens tid.
Almqvist & Wiksell, 1940. Biografi över Fredrik Deland. 226 s. Häftad. Fotoillustrerad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Taylor, John Russell: The Second Wave - British drama of the sixties. Eyre Methuen, 1980. In
English. 238 p. Wrappered. Slightly spotted. Thalberg, Gustave: Bland "stjärnor" En svensk impressarios erinringar från artistlif, resor och
äfventyr i främmande länder. AB Nordiska Bokhandeln, 1906. Andra upplagan. 351 s. Klotband.
Fotoillustrerad. Anteckningar på titelbladet. Mycket fint exemplar. Therén, Karin: Marionetteatern. En bok om Marionetteatern i Stockholm. Liber Förlag, 1983.
143 s. Dekorerat klotband. Fotoillustrerad. Gott skick. Thompson, Alan Reynolds: The Anatomy of Drama. University of California Press, 1946. In
English. 417 p. Clothbinding. Rubbed on the edges. Else fine. Tjerneld, Staffan: Södra Teatern. Entré, 1977. 190 s. Cartonnageband. Fotoillustrerad. Nyskick.
Torsslow, Stig: Dramatenaktörernas republik Dramatiska teatern under associationstiden
1888-1907. Kungl. Dramatiska Teatern, 1975. 346 s. Häftad. Fotoillustrerad. Gott skick. Ullberg, Hans: På väg mot en riksteater. En teaterpolitisk tillbakablick 1911 - 1939. entré, 1991.
314 s. Klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. Nyskick. Ullberg, Hans: På väg mot en riksteater. En teaterpolitisk tillbakablick 1911-1939. Entré, 1991.
314 s. Klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. Nyskick. Wahlund, Per Erik: Avsidesrepliker. Teaterkritik 1961-1965. Albert Bonniers förlag, 1966. 269 s.
Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Wahlund, Per Erik: Scenväxling. Teaterkritik 1954-1960. Natur och kultur, 1962. 287 s. Häftad.
Gott skick. Wahlund, Per Erik: Sortirepliker. Teaterkritik 1970-1985. Alba, 1986. 236 s. Cartonnageband.
Gott skick. Waldén, Katja (red): Teatern i Centrum. En bok om Stockholms Stadsteater 1960-1990.
Stockholms stad, 1990. 266 s. Cartonnageband. Fotoillustrerad. Gott skick. Watson, G.J.: Drama - an introduction. Macmillan Press, 1983. In English. 219 p. Wrappered.
Mint. Weckström, Tor: Chiewitz Teaterhus. Mercators, 1966. 113 s. Klotband med skyddsomslag.
Rikligt illustrerad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Wergel / Ståhl, Karin / Marianne: Dockor och dockspel. Liber Förlag, 1975. 80 s. Häftad. Rikligt
illustrerad. Gott skick. Whitton, David: Stage directors in modern France. Manchester University Press, 1987. In
English. 307 p. Cased boards with dustwrapper. Mint. Wiingaard, Jytte: Teater og kommunikation. Borgen, 1983. På danska. 206 s. Häftad. Gott
skick. Williams, Jay: Stage Left An engrossing account of the radical theatre movement in America.
Charles Scribner's Sons, 1974. In English. 278 p. Clothbinding with dustwrapper. Good condition.
Dustwrapper slightly worn. Zur Nedden / Ruppel, Otto C.A. / Karl H. (red): Reclams Schauspiel Führer. Philipp Reclam Jr,
1963. In German. 1182 p. Decorated cloth binding. Good condition. Illustrated with photos. |