| Lantbruk, Djurhållning |
|---|
|
Bot för Boskaps Sot. Svensk Veterinärmedicin 200 år. Stockholm, 1975. 302 s.
Skinnimitationsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar.
Fotoillustrerad. Deutz Fahr. Instruktionsbok med monteringsanvisning, rotorsträngläggare.. Söderberg &
Haak Maskin AB, Staffanstorp, u.å. 20 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad med tecknade beskrivningar.
KS 1.30 D, KS 1.50 D, KS 1.50 DN, KS 1.70 DN Jord gröda djur Årsbok 1960 utgiven av Jordbrukets upplysningsnämnd. LTs förlag, 1959. 278
s. Pappband. Anteckningar på försättsbladet. Illustrerad. Gott skick. Jord gröda djur Årsbok 1964 utgiven av Jordbrukets upplysningsnämnd. LTs förlag, 1964. 183
s. Inbunden. Fotoillustrerad. Gott skick. Svenskt jordbruk och skogsbruk 1913-1962. Almqvist & Wiksell, 1962. 635 s.
Klotryggsband. Fotoillustrerad. Mycket gott skick. Sveriges oljeväxtodlares centralförening 1943-1968. Malmö, 1968. 199 s. Häftad.
Fotoillustrerad. Gott skick. Tidskrift för Svenska Landtbruket och dess binäringar sjette årgången 1860 utgiven av J.
Theod. Bergelin. Stockholm, 1860. 378 + 12. Halvfranskt band. Rikligt illustrerad. Ryggen sliten.
Tidskrift för Svenska Landtbruket och dess binäringar sjunde årgången 1861 utgiven av J.
Theod. Bergelin. Stockholm, 1861. 378 s. Halvfranskt band. Bandet något slitet. Rikligt illustrerad.
Andersson / Granhall, Gösta / Ingvar: Odling av olje- och spånadsväxter.. LTs förlag, 1954.
Fjärde upplagan. 181 s. Pappband. Illustrerad. Gott skick. Barthel, Chr.: En mejeriforskare minns. LTs förlag, 1954. 190 s. Klotryggsband med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Fotoillustrerad. Dedikation, handskriven. Bergmark, Kurt och Mats: Jorden ger. Om kulturväxter genom tiderna. Bonniers, 1965. 63 s.
Häftad. Fotoillustrerad. Gott skick. Bonnier, Gert: Ärftlighetsforskning och husdjursförädling. Albert Bonniers förlag, 1927. 154 s.
Häftad. Illustrerad. Ouppsprättad. Bandet något nött i kanterna. Carlsson, Sten: Bonden i svensk historia del III. LTs förlag, 1956. 543 s. Klotryggsband med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. de Kruif, Paul: Hungerns banemän. Natur och kultur, 1940. 379 s. Häftad. Ouppsprättad. Gott
skick. Ekarv, Margareta: Åkrarna vi ärvde. LTs förlag, 1985. 151 s. Inbunden. Fotoillustrerad. Mycket
gott skick. Florin, Sten: De äldsta skogarna och det första åkerbruket. Kumla, 1961. 430 s. Häftad. Rikligt
illustrerad. Ryggen något blekt. Annars ett fint exemplar. Dedikation, handskriven. Hole, Edvard: Myrodling i Norrland. Göteborg, 1926. 55 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Gott skick.
Katic, Ivan: Dansk-russiske veterinaere forbindelser 1796-1976. Kobenhavn, 1982. På danska.
319 s. Häftad. Fotoillustrerad. Gott skick. Lindberg, Gunilla (red.): Fägata. Husdjuren som levande kulturminnen.. Jönköping, 1987. 128
s. Häftad. Fotoillustrerad. Mycket gott skick. Lundgren/Oddner, Max/Georg: "Ah... ge maj en beda!" En bildberättelse från betfält och
sockerbruk. Svenska Sockerbruks AB, 1972. 67 s. Inbunden. Gott skick. Nordenborg, M. O.: Lilla Jordbruksläran Lärobok för skolor, kurser och självstudium. LTs
förlag, 1952. 451 s. Dekorerat klotband. Inlagan fin. Illustrerad. Namnteckning på insidan av
pärmen. Bandet något skevt. Bandet något blekt och slitet. Anteckningar och understrykningar i
blyerts. Osterman, Stig: 100 år av samverkan. Minnesbok om lantmännen-vår äldsta fria
lantbrukskooperation. Stockholm, 1982. 465 s. Cartonnageband. Fotoillustrerad. Gott skick. Pyk, C.G.: Gården på slätten. Lars Hökerbergs bokförlag, 1936. 303 s. Häftad. Ouppsprättad.
Fotoillustrerad. Häftesomslaget något slitet. Rennerfelt/Starkenberg, Erik/Bo: Träskyddskommitténs fält- och rötkammarförsök.
Redogörelse Nr 11 Band 4 Nr 4. Stockholm, 1951. 13 s. Häftad. Saemund / Lagerstedt, G. / T.: Traditionens anda talar... En bok om Ultuna och ultunesarna.
Lantbruksförbundet, 1945. 303 s. Halvklotband. Fotoillustrerad. Mycket gott skick. Färgat övre snitt.
Trotzig, Dag: Slagan och andra tröskredskap. Nordiska Museets förlag, 1943. 207 s. Häftad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Enstaka anteckningar i blyerts. Fotoillustrerad. Anteckningar
på försättsbladet. |