| Lantbruk, Skogsbruk |
|---|
|
Alla tiders skog Skogsskötsel för mångfald. Skogsägarnas förlag, 1994. 197 s. Pappband.
Gott skick. Fotoillustrerad. Bete och Betesdjur Huvudförfattare Inger Pehrson, Palustre HB, Holm. Jordbruksverket, 2001.
175 s. Cartonnageband. Mycket gott skick. Rikligt illustrerad. Den mindre jordbrukarens handbok Tredje bandet. Svenska andelsförlaget, 1918.
32+30+40+36+49+52+64+32+31. Klotband. Illustrerad. Inlagan fin. För-eftersättsblad + snitt delvis
gulnat och fläckigt. Fårherdens anteckningar. (utan årtal). Klotband. Gott skick. Jordbrukslära för skolor och självstudium l-ll På uppdrag av Kungl. Lantbruksstyrelsen-. C.E.
Fritzes Bokförlag, 1911,1912. Originalupplaga. 272+643. 2 vol. Häftad. Gulnad. Delvis
ouppsprättad. Illustrerad. SKOGSVÅRDSFÖRENINGENS FOLKSKRIFTER 1905-1907. Häfte 1-12.. Föreningen för
skogsvård, Stockholm, 1905-1907. 32 x 12 sidor. Samtida klotband. Rikligt illustrerad. Inlagan
något lös från bindningen, annars i gott skick. Växtodlingens planläggning i Mälar-Hjälmarbygden. Forsknings- och försöksresultat ger
vägledning.. Sörmländska Lantmännens Centralförening., 1965. 105 s. Häftad. Gott skick.
Illustrerad med tabeller. Bendix, Carl L.: BERÄTTELSE ÖFVER TJUGOFÖRSTA ALLMÄNNA SVENSKA
LANDTBRUKSMÖTET I ÖREBRO 1911.. Ivar Haeggströms Boktryckeri Aktiebolag, Stockholm,
1912. VI+696 sidor. Klotryggsband. Illustrerad. Färgat snitt. Gott skick. Innehåller 2 utvikbara
planscher, 1 plan över mötet samt en ritning över ett småbrukarhem. Hamilton, Henning: Hundra år i skogen. Sveriges Skogsvårdsförbund/Skogen, 1983. 111 s.
Häftad. Gott skick. Rikligt illustrerad. Holmerz, C.G.: TIDSKRIFT FÖR SKOGSHUSHÅLLNING. 1902-1903. Isaac Marcus Boktr.-
Aktiebolag, Stockholm, 1902-03. 263+269 sidor. Samtida halvfranskt band. Guldornerad rygg.
Mycket gott skick. 2 delar i ett band Holmerz, C.G.: TIDSKRIFT FÖR SKOGSHUSHÅLLNING. 1897-1898. Isaac Marcus Boktr.-
Aktiebolag, Stockholm, 1897-98. 256+58+226 sidor. Samtida halvfranskt band. Guldornerad rygg.
Mycket gott skick. 2 delar + sakregister i ett band Holmerz, C.G.: TIDSKRIFT FÖR SKOGSHUSHÅLLNING. 1895-1896. Isaac Marcus
Boktr._Aktiebolag, Stockholm, 1895-1896. 270+260 sidor. Samtida halvfranskt band. Guldornerad
rygg. Mycket gott skick. Jonson, Tor: OM UPPSKATTNING AF SKOG. Skogsvårdsföreningens Folkskrifter No 15. No 3
för År 1908.. Aktiebolaget Nordiska Bokhandeln, Stockholm, 1903. 32 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Namnteckning bortriven på främre omslaget. Krafft, Guido: Lantbrukarens Uppslagsbok.. Nordiska bokförlaget, 1916.
XII+544+40+XIV+896+65+X+558+31+X+371+13 sidor. 2 vol. Samtida klotband. Fyra delar i två
band. 1 : Jordbruksläran, 2 : Växtläran , 3 : Husdjursskötseln, 4 : Lantbruksekonomi. Rikligt
illustrerad med bl.a utvikbara planscher i färg. Endast lätt nötta kanter, annars i mycket gott
skick. Nilsson / Örborn, Hjalmar / A.: Nötboskapens utfodring.. Lantbruksförbundets
Tidskriftsaktiebolag, Stockholm, 1944. Fjärde upplagan. 175 s. Klotryggsband. Illustrerad. Gott
skick. Noläng, Reinhold: Jordarter och jordbearbetning.. LTs förlag, 1948. 39 s. Häftad. Illustrerad.
Gott skick. Norrgård, Albin: SÖRMLANDS ÅKERJORDAR. The arable land of Sörmland.. Almqvist &
Wiksell, 1968. På svenska/engelska. 69 s. Häftad. Illustrerad. Gott skick. Innehåller utvikbar
schematisk översikt över Sörmlands åkerjordar. Nyström, Edvard: Nötkreaturens, Fårets, Getens och Svinets ytterlära, afvelslära och
hälsovårdslära. Bok V: 2. Med 2 planscher, 1 färglitografi och 343 illustrationer i texten.. C.E. Fritzes
Bokförlag, 1913. VII+552 sidor. Samtida halvfranskt band. Färgat snitt. Mycket gott skick. Endast
bok V:2. Olausson, P.O. (red): RATIONELL GÖDSLING OCH RÄTT SORTVAL.. Lantbrukstekniska
Förlaget, Stockholm, 1946. 188 s. Klotryggsband. Illustrerad. Mycket gott skick. Schotte, Gunnar: Skogsplantering. Skogsvårdsföreningens Folkskrifter. No 13. No 1 för år
1908. Föreningen för skogsvård, Stockholm, 1908. 32+4 sidor. Häftad. Illustrerad. Något nött i
kanterna. Sennblad, Gotthard: Skogsskötsel - alternativ. Småskog, 2002. 284 s. Cartonnageband.
Mycket gott skick. Illustrerad. Ullberg, P.E.: Om täckdikning. Sveriges Twegelindustriförenings Förlag, 1930. 31 s. Häftad.
Gott skick. Illustrerad. |