| Litteraturhistoria, Allmänt & Essäer |
|---|
|
2 juni 1991 En vänbok till Anders Ehnmark. Expressen Norstedts, 1991. 275 s. Häftad. Gott
skick. Albert Bonniers Stipendiefond för svenska författare 1901-1976.. Albert Bonniers förlag, 1976.
44 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Allt det spännande finns hos arbetarklassen.. Oktoberförlaget, 1976. 94 s. Häftad. Året i Norden. Albert Bonniers förlag, 1962. På svenska/danska. Illustrerad av Ernst Clausen.
94 s. Häftad. Häftesomslaget något trasigt. Inlagan fin. Illustrerad. Avsikter. Arton författare om sina verk.. Albert Bonniers förlag, 1945. 217 s. Häftad.
Häftesomslaget slitet. Annars ett fint exemplar. Berättelser ur båda fickorna Tjeckisk humor, satir och berättarglädje i urval av Nils Åke Nilsson
och Göran Lundström.. Tidens förlag, 1954. Illustrerad av Engström Per. 354 s. Pappband. Gott
skick. Illustrerad. Besök i barndomen. FIB:s Lyrikklubb, 1956. 82 s. Häftad. Ryggen något trasig. Annars ett fint
exemplar. Beyond the Publishing Crisis. 1981. In English. 295 p. Wrappered. Wrapper slightly rubbed.
Else fine. Granta 4. Biblioteksaktionen.. Rabén & Sjögren, tema, 1969. 113 s. Häftad. Häftesomslaget något
slitet. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Boundary 2. A journal of postmodern literature. 1981. In English. 311 p. Wrappered. Wrapper
slightly rubbed. Else fine. Dante i Sverige. Jubileumsskrift till 700-årsminnet av Dante Alighieris födelse. Svenska
bokförlaget/Bonniers, 1965. Häftad. Gott skick. De lärdas bibliotek. Trettio Uppsalaprofessorer om betydelsefulla böcker. Atlantis Förlag,
1993. 351 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Det europeiska huset. Timbro, 1991. 169 s. Häftad. Dikt och Studie. Minnesskrift utgifven af Ästetiska Föreningen i Uppsala med anledning af
dess 40-åriga tillvaro. K.W. Appelbergs Boktryckeri, Uppsala, 1912. 115 s. Halvfranskt band.
Upphöjda bind. Marmorerade pärmar. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Något nött i
kanterna. Numrerad 220/350 Dikt och Studie. Minnesskrift utgiven av Estetiska Föreningen i Uppsala 1872-1922.
Appelbergs Boktryckeri, Uppsala, 1922. 159 s. Halvfranskt band. Upphöjda bind. Marmorerade
pärmar. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Illustrerad. Något nötta hörn Dikt och studie. Minnesskrift utgifven af Ästetiska föreningen i Uppsala med anledning af dess
40- resp 50-åriga tillvaro. Uppsala, K.W. Appelbergs boktryckeri, 1912, 1922. Halvfranskt band.
Något nött i kanterna. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Enstaka fläckar inuti boken.
Diktaren och hans formvärld.. Allhems Förlag, 1975. 393 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Diktaren och havet. Drift- och drömsymbolik I svenskspråkig lyrik 1880-1940. Almqvist &
Wiksell, 1957. 258 s. Häftad. Ouppsprättad. Något nött i kanterna. Diktaren om sin dikt (Del 2). FIB:s lyrikklubb, 1982. 126 s. Inbunden med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Diktarna skriver. Trevi, 1076. 106 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget trasigt.
Annars ett fint exemplar. Diktarna skriver. Från Bo Bergman till Tomas Tranströmer. Fyrtiotre svenska dikter som
författarna själva har skrivit dem i Calman de Pándys lyriska gästbok. Trevi, 1076. 105 s. Inbunden
med skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Diktarröster. FIB:s lyrikklubb, 1953. 79 s. Häftad. Gott skick. Dikten, diktaren och samhället. Albert Bonniers förlag, 1935. 181 s. Häftad. Häftesomslaget
något trasigt. Annars ett fint exemplar. En bok om rus och inspiration. Norstedts förlag, 1948. 221 s. Häftad. Ouppsprättad. Festskrift tillägnad Yrjö Hirn den 7 december 1930. Holger Schildts förlag, 1930. 467 s. Häftad.
Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Författare och översättare i södra Sverige. Kulturarbetsförmedlingen, 1991. 376 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Från kulturväktare till nightdrivers. 1996. 203 s. Inbunden med skyddsomslag. Häftesomslaget
något slitet. Annars ett fint exemplar. Göteborgsstudier i litteraturhistoria tillägnade Sverker Ek. Wettergren & Kerbers förlag,
1954. 414 s. Häftad. Gott skick. Hand & Penna. Sju essäer om yrken på 1700-talet. Atlantis Förlag, 1996. 284 s. Inbunden
med skyddsomslag. Gott skick. Hans Ruin 18 juni 1956. Malmö nation, Lund, 1956. 100 s. Häftad. Gott skick. Historiska och litteraturhistoriska studier. Svenska Litteratursällskapet i Finland/Ejnar
Munksgaard, 1958. 229 s. Häftad. Något nött i kanterna. Delvis ouppsprättad. I angeläget ärende. Albert Bonniers förlag, 1941. 320 s. Häftad. Något sliten. Innanför och utanför Modernismen. Gidlunds, 1979. 263 s. Häftad. Illustrerad. Gott skick.
Häftesomslaget något slitet. Läslustan TV:s bokällskare väljer sina favoritböcker. Sveriges Radio, 1993. 148 s. Pappband
med skyddsomslag. Nyskick. Illustrerad. Literary Criticism and Psychology. The Pennsylvania State University Press, 1976. In English.
306 p. Bound with dust-wrapper. Good condition. Literary Prizes and Their Winners. Bowker, 1946. In English. 119 p. Clothbinding. Good
condition. Literature in the Modern World. George Peabody College for Teachers, 1954. In English. 144 p.
Bound. Good condition. Litteraturens ställning. Carlsson Bokförlag, 1997. 160 s. Häftad. Gott skick. Litteraturens vägar.. Gidlunds, 1988. 357 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint
exemplar. Litteraturens vägar. Litteratursociologiska studier tillägnade Lars Furuland. Gidlunds, 1988.
Häftad. Gott skick. Lyrisk tidsspegel. Gleerups, 1963. Sjätte upplagan. 256 s. Häftad. Häftesomslaget något nött i
kanterna. Annars ett fint exemplar. Lyrisk tidsspegel Diktanalyser av Carl Erik af Geijerstam, Erik Hörnström, Gunnar Svanfeldt,
Gunnar Tideström. Gleerups, 1948. Andra upplagan. 250 s. Häftad. Namnteckning på
försättsbladet. Understrykningar i texten med blyerts. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint
exemplar. Men on Men. Roos Tryckerier AB, 1996. In English. 175 p. Wrappered. Good condition.
Illustrated. Minnesskrift den 5 februari 1935. 1935. 256 s. Häftad. Ryggen något lös. Mötet med boken. Sällskapet Bokvännerna, 1958. 87 s. Inbunden. Gott skick. Mötet med boken Bokgåvan 1958. Sällskapet Bokvännerna, Stockholm, 1958. 87 s.
Klotryggsband. Gott skick. Exlibris. När vi började. Sveriges författareförening, 1902. 212 s. Klotryggsband. Inlagan fin. Bandet
något fläckigt. Ryggen något sliten. Anteckningar på främre pärmen Norden i våra hjärtan. Tidningen Studiekamraten, 1940. 62 s. Häftad. Gott skick. Ny Prosa 1949. Albert Bonniers förlag, 1949. 285 s. Häftad. Ouppsprättad. Perspektiv på prosa. Litteraturvetenskapliga institutionen, Göteborgs universitet, 1981. 291 s.
Häftad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Profiler bland Tidens författare. Tidens förlag, 1950. 90 s. Häftad. Gott skick. Res Publica 34 Tema Jean Paul. Symposion, 1996. 188 s. Halvfranskt band. Gott skick.
Illustrerad. Res Publica Tema : Svartsyner. Symposion, saknas. 164 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Sju spådomar. 7 svenska författare spekulerar. Brombergs, 1994. 165 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Studier tillägnade Anton Blanck den 29 december 1946. Almqvist & Wiksell, 1946. 332-
350. Häftad. Dedikation på främre pärmen Studier tillägnade Henry Olsson 18.4.1956. Norstedts förlag, 1956. 358 s. Häftad.
Ouppsprättad. Svensk litteraturtidskrift utgiven av Samfundet de nio. Gleerups, 1938. 48 s. Häftad. Svenska akademiens handlingar ifrån år 1886, åttiofjärde delen 1976. Norstedt och söners
förlag, 1978. 116 s. Inbunden. Gott skick. Svenska litteratursällskapet i Finland 1885-1910: Minnesskrift den 5 februari 1910.
Helsingfors, 1910. 130 s. Halvklotband. Gott skick. Sveriges författareförening. Minnesskrift utgiven till dess femtioårsjubileum den 23 april 1943.
Norstedt och söners förlag, 1943. 168 s. Häftad. Häftesomslaget något nött i kanterna. The Short Story. An Introduction. McGraw-Hill Publishing Company, 1976. Second edition. In
English. 624 p. Wrappered. Very good condition. Till Henrik Schück 19 2.11 05 af vänner och lärjungar. Hugo Gebers förlag, 1905. 300 s.
Häftad. Fuktskadad. Tillskrifter. 20 kritiker närläser ny svensk poesi. FIB_s Lyrikklubbs årsbok, 1985. 167 s.
Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Tiotalet. Aldus, 1964. 308 s. Häftad. Häftesomslaget något upprivet i kanterna. Annars ett fint
exemplar. Tradition and Innovation in Contemporary Literature/Tradition et modernité dans la littérature
de notre temps. Corvina Press/Zrinyi Press, 1966. In English/French. 182 p. Wrappered.
Spine/backstrip slightly torn. Else fine. Tredje ståndpunkten. Albert Bonniers förlag, 1951. 71 s. Häftad. Västergötland i litteraturen. Sobers landskapsböcker, 1978. 352 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Verser och vetande. En vänbok till Hans Ruin. Gleerups, 1951. 226 s. Häftad. Häftesomslaget
något slitet. Exlibris. Annars ett fint exemplar. Vinghästen. Holger Schildt, 1984. 342 s. Cartonnageband. Gott skick. Walkabouts No 2 nästan sanna berättelser från nästan hela världen.. Global Reporting Books,
2004. 122 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Färgat snitt. World Literature Today. A Literary Quarterly of the University of Oklahoma. The University of
Oklahoma Press, 1988. In English. 741 p. Wrappered. Wrapper slightly rubbed. Abenius, Margit: Kontakter.. Albert Bonniers förlag, 1944. 279 s. Häftad. Häftesomslaget något
slitet. Annars ett fint exemplar. Abenius, Margit: Memoarer från det inre.. Albert Bonniers förlag, 1963. 239 s. Häftad.
Anteckningar på försättsbladet. Bandet något slitet. Adelborg, Gustaf-Otto: Afsides. Iakttagelser och betraktelser. Björck & Börjesson,
Stockholm, 1923. 190 s. Häftad. Gott skick. Adolfsson, Eva: Hör, jag talar! Essäer om litteraturens skäl. Albert Bonniers förlag, 2003. 214 s.
Häftad. Mycket gott skick. Recensionsstämpel. Åhlén, Bengt: Ord mot ordningen. Farliga skrifter, bokbål och kättarprocesser i svensk
censurhistoria. Ordfronts förlag, 1986. 269 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Ahlgren, Stig: Inga blommor här.. C. E. Fritzes Bokförlag, 1955. Häftad. Häftesomslaget slitet.
Ahlgren, Stig: Lärdom och lättsinne. Studier i franskt sjuttonhundratal.. Prisma, 1964. 125 s.
Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Ahlmo-Nilsson, Birgitta (red.): Inte bara kampsång. Liber Läromedel, 1979. 176 s. Häftad. Gott
skick. Häftesomslaget något slitet. Ahlstrand, Torsten: I sällskap med Bellman. Cete, 1981. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. al-Azm, Sadik J: Upplysning är inte upplösning. Svenska Rushdiekommittén/Arena, 1991. 71 s.
Häftad. Gott skick. Bandet något slitet. Alker, Ernst: Modern tysk litteratur. Forum, 1948. 363 s. Häftad. Bandet något slitet.
Namnteckning på försättsbladet. Annars ett fint exemplar. Allen, Walter: Tradition and dream. The English and American Novel from the Twenties to Our
Time. The Hogarth press, 1986. In English. 358 p. Wrappered. One stain on cover. Else fine. Almhult, Artur: Svenska akademien. Norstedt och söners förlag, 1954. 79 s. Häftad. Bandet
något slitet. Ryggen delvis sprucken i fogarna. Namnteckning på smutstitelbladet. Annars ett fint
exemplar. Almqvist, Bertil: Upsalastudenten i Wennerbergsvers och Strindbergsprosa. Hugo Gebers
förlag, 1926. 217 s. Häftad. Bandet något slitet. Almqvist, Kurt: Jung och litteraturen. Natur och kultur, 1998. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Skyddsomslaget något slitet. Altick / Wright, Richard D. / Andrew: Selective Bibliography for the Study of English &
American Literature. Macmillan, 1979. Sixth edition. In English. 180 p. Wrappered. Good condition.
Wrapper slightly rubbed at the edges. Anderberg, Bengt: Under molnen.. Bonniers, 1991. 343 s. Pappband med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Anderberg, Thomas: Den mänskliga naturen. Norstedts förlag, 1994. 308 s. Häftad. Gott skick.
Häftesomslaget något slitet. Anderberg, Thomas: Konsten att argumentera. Bokförlaget Nya Doxa, 1991. 79 s. Häftad. Gott
skick. Andersen, Hans Christian: En skalds lustvandringar. Biblioteksförlaget, 1960. Översatt av Inger
Molde. 339 s. Pappband. Gott skick. Andersen, Vilhelm: Nordboer. Gyldendals, (utan årtal). På danska. 128 s. Häftad. Bandet något
slitet. Ryggen något trasig i övre kanten. Andersen, Vilhelm: Tider og typer af dansk aands historie. Gyldendals, (utan årtal). På danska.
382 s. Halvfranskt band. Mycket gott skick. Exlibris. Mönstrade för/eftersättsblad. Upphöjda bind.
Andersson, Lars: Försöksgrupp.. Norstedts förlag, 1980. 161 s. Häftad. Häftesomslaget något
slitet. En fläck inuti boken. Understrykningar i texten med blyerts. Annars ett fint exemplar. Andersson, Lars: Platsens ande. En bok om Tage Aurell.. Albert Bonniers förlag, 1995.
Klotband. Gott skick. Andreæ, Daniel: Svensk litteraturkritik. Svenska bokförlaget, Bonniers, 1964. 187 s. Klotband
med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Andreæ, Daniel: Svensk litteraturkritik. En antologi. Albert Bonniers förlag, 1965. Klotband. Gott
skick. Andreæ, Daniel: Världens bästa romaner i urval. Natur och kultur, 1961. 52 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Andréasson / Charpentier (red), Roland / C-J: Litteratur i kris. Setterns förlag, 1982. 51 s.
Häftad. Gott skick. Angere, Johannes: Pasternak, Sjolochov och nihilisterna. Nybloms, 1965. Översatt av Ture
Betzén. 191 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Namnteckning på försättsbladet. Annars ett fint
exemplar. Arfwedson, Gerhard: Diktens födelse. Norstedt och söners förlag, 1964. 163 s. Häftad.
Häftesomslaget något fläckigt. Annars ett fint exemplar. Arnoldsson, Sverker: Poeter och pirater. Natur och kultur, 1958. 234 s. Häftad. Ryggen något
gulnad. Annars ett fint exemplar. Arnoldsson, Sverker: Poeter och pirater. Natur och kultur, 1958. 234 s. Inbunden. Bandet något
nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Arvidson, Stellan: Svensk Sturm und Drang Thomas Thorild. Bengt Lidner. Ett urval. FIB:s
Lyrikklubb, 1957. 87 s. Pappband. Gott skick. Anteckningar på försättsbladet. Aspelin, Kurt: Timon från Aten. Bo Cavefors förlag, BOC-serien, 1971. 315 s. Häftad. Gott skick.
Bandet något nött i kanterna. Asplund, Karl: Zephyr och sunnan. Albert Bonniers förlag, 1964. 133 s. Klotband med
skyddsomslag. Skyddsomslaget trasigt. I övrigt ett fräscht exemplar. Atterbom, P.D.A. (Per Daniel Amadeus): Grunddragen af forn-skandinaviska och svenska
vitterhetens historia, intill Stjernhjelm/ Carl den tolfte, betraktad i sitt förhållande till vitterhet,
vetenskap och skön konst. N.M. Lindh, Örebro, 1864. 133 s. Häftad. Ryggen trasig. Ouppsprättad.
Atterbom, P.D.A. (Per Daniel Amadeus): Poesiens historia I-IV. N.M. Lindh, Örebro, 1861-1862.
Originalupplaga. 258+284+182+206. 4 vol. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Ouppsprättad.
Några sidor vikta. Attorps, Gösta: Generaler och gemena. LTs förlag, 1953. 169 s. Häftad. Ryggen något trasig.
Häftesomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Delvis ouppsprättad. Attorps, Gösta: Genom de stora portarna. Rabén & Sjögren, 1976. Illustrerad av Gunnar
Brusewitz. 125 s. Klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint
exemplar. Attorps, Gösta: Markurell och påven. Rabén & Sjögren, 1967. 195 s. Klotband med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Attorps, Gösta: Rastställen. Rabén & Sjögren, 1961. 134 s. Pappband med
skyddsomslag. Gott skick. Auerbach, Erich: Mimesis. The Representation of Reality in Western Literature. Princeton
University Press, 1974. In English. 563 p. Wrappered. Wrapper slightly rubbed. Sporadic
underlining of text. Augustsson, Lars Åke: De heligas uppror. Puritaner och visionärer i den engelska
revolutionen.. Norstedt och söners förlag, 1983. 239 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick.
Austin, Paul Britten: Om jag vore du .... Rabén & Sjögren, 1982. 193 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Axberger, Gunnar: Diktarfantasi och eld. Natur och kultur, 1967. 375 s. Häftad. Häftesomslaget
något nött i kanterna. Mycket fint exemplar. Axberger, Gunnar: Jaget och skuggorna. Fredrika-Bremer-studier. Gebers, 1951. Häftad. Gott
skick. Babbitt, Irving: Etik, demokrati och ledarskap. Prisma, 2002. 123 s. Inbunden med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Bäckström, Lars: Att läsa litteratur.. Sober förlag, 1995. 142 s. Häftad. Gott skick. Bäckström, Lars: Kulturarbete. Kritik 68-77.. Rabén & Sjögren, 1978. 289 s. Häftad. Fint
exemplar. Bäckström, Lars: Vänkritik. Sober, 1977. 269 s. Häftad. Gott skick. Baldwin, James: Ingen känner mitt namn. Wahlström & Widstrand, 1965. 147 s. Häftad.
Gott skick. Barthel, Sven: Äventyrens värld. Albert Bonniers förlag, 1941. Originalupplaga. 241 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Beach, Sylvia: Shakespeare and company Min boklåda i Paris. EB, Eva Bonnier AB, 1990. 279
s. Pappband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Fotoillustrerad. Beer, Gillian: Arguing with the Past. Routledge, 1989. In English. 206 p. Wrappered. Wrapper
slightly rubbed. Else fine. Beijer, Agne: Dramatiken i Bröllops Besvärs Ihugkommelse. Kungl. Vitterhets historie- och
antikvitetsakademien, 1974. 313 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar.
Delvis ouppsprättad. Bejerot, Nils: Barn-Serier-Samhälle. Kulturfront, 1981. Tredje upplagan. 222 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Bengtsson, Frans G.: För nöjes skull. Norstedt och söners förlag, 1947. Originalupplaga. 215
s. Klotryggsband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något trasigt. Främre och bakre
häftesomslag medbundna. Bengtsson, Frans G.: För nöjes skull.. Norstedt och söners förlag, 1947. 215 s. Häftad. Ryggen
något trasig i nedre kanten. Enstaka fläckar på bandet. Annars ett fint exemplar. Bengtsson, Frans G.: Litteratörer och militärer. Albert Bonniers förlag, 1944. 293 s. Häftad. Gott
skick. Bengtsson, Frans G.: Silversköldarna.. Albert Bonniers förlag, 1944. 291 s. Häftad. Gott skick.
Benjamin, René: Balzacs underbara liv. Norstedt och söners förlag, 1927. Översatt av Axel
Claëson. Halvklotband. Bandet något nött i kanterna. Gott skick. Bergbo, Skogekär: VENERID. Sällskapet Bokvännerna, 1951. 233 s. Häftad. Illustrerad.
Ouppsprättad. Mycket gott skick. Bergengren, Kurt: På ängen med en bok. Albert Bonniers förlag, 1974. 192 s. Pappband.
Mycket gott skick. Berger, Margareta: Äntligen ord från qwinnohopen! - om kvinnopress under 1700-talet.
Akademilitteratur, 1984. 169 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Berggren, Kerstin: Så nära varandra. Zindermans, 1965. 87 s. Häftad. Häftesomslaget något
slitet. Ouppsprättad. Bergh, Gunhild: Litterär kritik i Sverige under 1600- och 1700-talen. Jacob Bagges söners
aktiebolag, 1916. 279 s. Häftad. Häftesomslaget något trasigt. Något blekt. Bergklint, Olof: Tal om Skaldekonsten, hållit för den i Uppsala studerande Wästmanlands och
Dala Nationen, den 7:e Maji år 1761; samt på dess begäran och omkostad. Libris-Antikvariatet,
1960. 36 s. Häftad med pappersomslag. Gott skick. Bergmann, Fred L.: Essays. wcb, 1975. Second edition. In English. 338 p. Wrappered.
Wrapper slightly rubbed. Else fine. Bergqvist, Herman: I böckernas värld. Albert Bonniers förlag, 1950. 172 s. Häftad. Dedikation,
handskriven. Något nött i kanterna. Handskriven dedikation på försättsbladet: "Till Lars Ekman
med hälsning från Herman Bergqvist" Berman, Nils: Leva och läsa. I vimlet bland Thalias barn och diktens koryféer.. Rabén &
Sjögren, 1970. 143 s. Klotband. Enstaka fläckar på bandet. Annars ett fint exemplar. Biermann, Wolf: Daidalos fall. Norstedts förlag, 1992. 173 s. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Björck, Gudmund: Ord och tanke i hellensk dikt. Gebers, 1956. 231 s. Halvfranskt band. Gott
skick. Marmorerat snitt. Upphöjda bind. Björck, Staffan: Karl XII:s stövlar. Notiser om dikt och annat. Albert Bonniers förlag, 1954. 216 s.
Häftad. Ryggen något blekt. Enstaka fläckar inuti boken. Ryggen något lös. Delvis ouppsprättad.
Björck, Staffan: Löjliga familjerna i samhälle och dikt. Aldus, Bonniers., 1964. 263 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Björck, Staffan: Lyriska läsövningar. Gleerups, 1963. 207 s. Häftad. Häftesomslaget något nött
i kanterna. Ouppsprättad. Björck, Staffan: Swenska språkets skönheter. Norstedts förlag, 1984. 317 s. Inbunden med
skyddsomslag. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Björkman, Carl: För hjärtats sak. Tolv teckningar i borgerlig ram.. Wahlström & Widstrand,
1937. Illustrerad av Stig Blomberg. 150 s. Häftad. Bandet något slitet. Annars ett fint exemplar. Björkstén, Ingemar: Drömmare - en bok om modern dramatik. Gebers, 1963. 178 s. Inbunden.
Bandet något slitet. Annars ett fint exemplar. Namnteckning på försättsbladet. Björkstén, Ingemar: Leopardväckning. Tio författare och den utsatta borgerligheten.. Rabén
& Sjögren, 1979. 306 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars
ett fint exemplar. Björnsson, Anders: Det evigt mänskliga Humanismen inför 2000-talet. Svenska Humanistiska
Förbundet / Ordfronts förlag, 1996. 277 s. Pappband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Bjurman, Lars: Lukács/Brecht 'Det gäller realismen' En 30-talsdebatt rekonstruerad av Lars
Bjurman. Lars Bjurman/Bo Cavefors förlag, 1975. 289 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet.
Stämpel på försättsbladet. Stämpel på häftesomslaget. Black, Michael: Poetic drama as mirror of the will. Vision Press Ltd, 1977. In English. 203 p.
Bound with dust-wrapper. Wrapper slightly rubbed. Else fine. Blamires, Harry: Twentieth-Century English Literature. Macmillan, 1982. In English. 304 p.
Bound with dust-wrapper. Very good condition. Illustrated with photos. Blomberg, Erik: Från öst och väst. Trettiotalskritik i urval. Albert Bonniers förlag, 1951. 237 s.
Häftad. Häftesomslaget något slitet. Namnteckning på försättsbladet. Annars ett fint exemplar. Blomberg, Erik: Mosaik. Tidens förlag, 1940. 289 s. Häftad. Något nött i kanterna. Annars ett fint
exemplar. Blomberg, Erik: Stadens fångar. Litterära studier och analyser. Albert Bonniers förlag, 1933.
244 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Blomqvist, Gunnar: Schacktavelslek och sju vise mästare.. Hugo Gebers förlag, 1941. 315 s.
Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Bloom, Van Wyck/Otto L: Our Literary Heritage. A Pictorial History of the Writer in America. E.P.
Dutton & Company, 1956. First edition. In English. 240 p. Bound with dust-wrapper.
Dustwrapper torn. Else fine. Boëthius, Maria-Pia: Skrivet. ETC förlag, (utan årtal). 214 s. Pocket. Boisdeffre, Pierre de: Métamorphose de la littérature De Proust a Sartre. Editions Alsatia,
Paris, 1953. Third edition. In French. 416 p. Wrappered. Inscription on endpaper. Wrapper slightly
torn. Else fine. Illustrated. Bolin, Asta: Ett rum till vänster. Språk och tid*mötesplatser*livsrum. Carlssons, 1994. 304 s.
Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Bollnow, Otto Friedrich: Unruhe und geborgenheit im Weltbild neuerer Dichter Novalis, E.T.A.
Hoffmann, Eichendorff, Hugo von Hofmannsthal, Hermann Hesse, Josef Weinheber, Friedrich
Georg Jünger, Werner Bergengruen. Kohlhammer, 1958. Second edition. In German. 260 p.
Bound with dust-wrapper. Dustwrapper slightly torn. Boman, Lars: Criticism and construction in the philosophy of the american new realism.
Almqvist & Wiksell, 1955. In English. 195 p. Wrappered. Spine/backstrip loose. Covers
slightly worn. Bonnier, Gert: Det oförklarliga. Albert Bonniers förlag, 1961. 100 s. Häftad. Häftesomslag
fläckat. Annars ett fint exemplar. Bonnier, Jytte: De ville så väl. Trevi, 1989. 143 s. Inbunden med skyddsomslag.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Böök, Fredrik: Essayer och kritiker. Norstedt och söners förlag, 1913. 288 s. Linneband. Fint
exemplar. Böök, Fredrik: Essayer och kritiker. Norstedt och söners förlag, 1921. 221 s. Häftad. Ryggen
något trasig i nedre kanten. Annars ett fint exemplar. Ouppsprättad. Böök, Fredrik: Essayer och kritiker 1915-1916. Norstedt och söners förlag, 1917. 286 s. Häftad.
Gott skick. Delvis ouppsprättad. Böök, Fredrik: Essayer och kritiker 1917-1918. Norstedt och söners förlag, 1919. 384 s. Häftad.
Enstaka blad lösa. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Delvis ouppsprättad. Böök, Fredrik: Från fyra sekler. Litterära essayer. Norstedt och söners förlag, 1928. 263 s.
Häftad. Namnteckning på smutstitelbladet. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar.
Böök, Fredrik: Kritiskt bokslut. Bo Cavefors Bokförlag, 1976. 236 s. Häftad. Häftesomslaget
något slitet. Annars ett fint exemplar. Böök, Fredrik: Resa kring skånska parnassen. Bo Cavefors Bokförlag, 1977. 97 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Böök, Fredrik: Resa kring svenska parnassen. Norstedt och söners förlag, 1926. 248 s.
Häftad. Häftesomslaget något trasigt. Delvis ouppsprättad. Böök, Fredrik: Stridsmän och sångare. Albert Bonniers förlag, 1922. Andra upplagan. 313 s.
Häftad. Häftesomslaget något slitet. Böök, Fredrik: Stridsmän och sångare. Albert Bonniers förlag, 1910. Originalupplaga. 308 s.
Häftad. Häftesomslaget något slitet. Böök, Fredrik: Svenska studier i litteraturvetenskap. Norstedt och söners förlag, 1913. 480 s.
Häftad. Häftesomslaget något slitet. Enstaka fläckar på bandet. Böök, Fredrik: Sveriges moderna litteratur. Norstedt och söners förlag, 1921. 398 s. Klotband.
Namnteckning på försättsbladet. Enstaka fläckar på bandet. Annars ett fint exemplar. Böök, Fredrik: Sveriges moderna litteratur. Norstedt och söners förlag, 1921. 398 s. Häftad.
Häftesomslaget löst. Annars ett fint exemplar. Delvis ouppsprättad. Borelius, Aron: Sånt som händer Minnen och historier. Askild & Kärnekull, 1972. 132 s.
Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget fläckat och nött. Annars ett fint exemplar. Boswell, James: Besuch bei Rousseau und Voltaire Herausgegeben und erläutert von
Frederick A. Pottle. Deutsch von Fritz Güttinger. Europäische Verlagsanstalt, 1981. In German. 167
p. Wrappered. Good condition. Wrapper slightly rubbed. Europäische Bibliothek; 5. Boulton, Marjorie: The Anatomy of Literary Studies An introduction to the study of English
literature. Routledge & Kegan Paul, 1980. In English. 197 p. Wrappered. Good condition.
Wrapper slightly rubbed. Bourdet, Denise: Visages d´aujourd´hui Préface de Francois Mauriac. Plon, 1960. In French.
288 p. Wrappered. Wrapper slightly rubbed. Unopened. Brandell, Gunnar: Konsten att citera och andra återblickar. Aldus/Bonniers, 1966. 127 s.
Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Brandell, Gunnar: Revolt i dikt och andra studier. Alba, 1977. 140 s. Häftad. Mycket gott skick.
Brandes, Georg: Hovedstrømninger i det 19de aarhundredes litteratur: Den romantiske skole i
Frankrig. Gyldendalske boghandels forlag, 1882. På danska. 593 s. Halvfranskt band. Bandet
något slitet. Brandes, Georg: Hovedstrømninger i det 19de aarhundredes litteratur: Naturalismen i
England. Gyldendalske boghandels forlag, 1892. Andra upplagan. På danska. 541 s. Halvfranskt
band. Något nött i kanterna. Inlagan fin. Brandes, Georg: Hovedstrømninger i det 19de aarhundredes litteratur: Reaktionen i Frankrig.
Gyldendalske boghandels forlag, 1892. Andra upplagan. På danska. 440 s. Halvfranskt band.
Bandet något slitet. Inlagan fin. Branting, Hjalmar: Tal och skrifter XI. Litteraturkritik och varia. Tidens förlag, 1930. 288 s.
Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Delvis ouppsprättad. Brecht, Bertolt: Über Lyrik. Edition Suhrkamp, 1971. Fourth edition. In German. 148 p.
Wrappered. Wrapper slightly rubbed at the edges. Breicha, Otto: Protokolle 73. Jugend und Volk, 1973. In German. 211 p. Wrappered. Wrapper
slightly rubbed. Slightly rubbed on the edges. Else fine. Breitholtz, Lennart: Våra första fransk-klassiska dramer. Celsius´ Ingeborg och Dalins
Brynilda. Uppsala. AB Lundequistska bokhandeln I distribution/Almqvist & Wiksell, 1944. 319
s. Häftad. Häftesomslaget något trasigt. Delvis ouppsprättad. Brink, André: Writing in a State of Siege. Forum, 1986. 14 s. Häftad. Gott skick. Brodsky, Joseph: Att behaga en skugga. Valda essäer. Wahlström & Widstrand, 1988.
Översatt av Bengt Jangfeldt. 459 s. Inbunden. Mycket gott skick. Brooks, Van Wyck: A Chilmark Miscellany. 1948. In English. 313 p. Bound with dust-wrapper.
Covers slightly worn. Brunius, August: Ansikten och masker. Modern Litteratur/Konst och Teater. Norstedt och
söners förlag, 1917. 192 s. Halvfranskt band. Gott skick. Brunius, August: Engelska kåserier. Albert Bonniers förlag, 1927. 225 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Brunius, August: Engelska profiler. Bröderna Lagerströms förlag, 1914. 131 s. Häftad. Bandet
något slitet. Brunius, August: Kätterier i konst - litteratur - teater. Svenska andelsförlaget, 1923. 209 s.
Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Brunius, Teddy: Kritikens pionjärer. Prisma, 1963. 170 s. Häftad. Häftesomslaget något gulnat.
Annars ett fint exemplar. Brunius, Teddy: Ord och övertygelser. Natur och kultur, 1955. 213 s. Häftad. Bandet något slitet.
Annars ett fint exemplar. Bull, Francis: Traditioner och minnen. Forum, 1949. 340 s. Häftad. Något nött i kanterna. Delvis
ouppsprättad. Bull, Francis: Tretten taler på Grini. Gyldendal Norsk forlag, 1945. På norska. Illustrerad av Per
Krogh. 158 s. Inbunden med skyddsomslag. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar.
Bull, Francis: Tretton tal på Grini. Forum, 1945. 149 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet.
Annars ett fint exemplar. Burton, Nina: Den hundrade poeten. Tendenser i fem decenniers poesi. FIB:s Lyrikklubb,
1988. 264 s. Klotband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Illustrerad. Burton, Nina: Resans syster, poesin. FIBs lyrikklubb, 1993. 381 s. Inbunden med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Byström, Olof: Tillägg kring Fredmans epistlar. Albert Bonniers förlag, 1946. Häftad. Ryggen
lös. Namnteckning på smutstitelbladet. Enstaka fläckar på häftesomslaget. Camus, Albert: Myten om Sisyfos. Bonniers, 1947. 160 s. Häftad. Något nött i kanterna. Canetti, Elias: Auto-da-Fé. The Seabury Press, New York, 1979. In English. 464 p. Wrappered.
Inscription on the inside of the cover. Cover slightly rubbed on the edges. Else fine. Canetti, Elias: Människans provins Anteckningar.. Forum, 1979. 76 s. Cartonnageband. Gott
skick. Canetti, Elias: Människans provins Anteckningar. Forum, 1981. 75 s. Pappband. Mycket gott
skick. Carlsson, Trygve ( red. ): Odling för tanken. Carlsson Bokförlag, 1993. 318 s. Häftad. Gott skick.
Illustrerad. Bokmärke i läder. Casagrande, Peter J.: Hardy´s influence on the modern novel. Macmillan Press, 1987. In
English. 247 p. Bound with dust-wrapper. Good condition. Caserio, Robert L: Plot, Story, and the Novel. Princeton University Press, 1979. In English. 304
p. Bound with dust-wrapper. Dustwrapper slightly worn. Else fine. Castrén / Laurila / Ruin (red.), : Juhlakirja Yrjö Hirnin kuusikymmenvuotispäiväksi 7.12.1930.
Helsingfors, 1930. In Finnish. Clothbinding. Very good condition. Slip-case torn. Cavallin / Lysander, Chr. / A.Th.: Smärre skrifter i urval, samlade och utgifna efter författarnes
död. Norstedt och söners förlag, 1891. 512 s. Halvfranskt band. Chambers / Prior, Colin / Mike: Playwrights´Progress. Patterns of Postwar British Drama.
Amber Lane Press, 1987. In English. 200 p. Bound with dust-wrapper. Good condition. Chamfort, Sébastien Roch Nicolas de: Maximer & tankar.Porträtt & anekdoter.
Atlantis Förlag, 1997. 233 s. Inbunden med skyddsomslag. Mycket gott skick. Märke efter teip på
främre skyddsomslaget. Charpentier, C-J: Bidragsromaner - en kritisk granskning av det statliga litteraturstödet..
Settern, 1987. 52 s. Cartonnageband. Gott skick. Chesneau, Marc: Second fragment du Journal poétique d´une ame (1948-1967). Fritzes,
Stockholm, 1967. In French. 218 p. Wrappered. With dedication. Sous le parrainage de La revue
independante, Paris. Christofferson, Birger: Den nya parnassen. Författarporträtt redigerade av Birger
Christofferson.. Wahlström & Widstrand, 1956. 165 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet.
Namnteckning på försättsbladet. Annars ett fint exemplar. Christofferson, Birger: Så minns jag. En samling porträttskisser redigerad av Birger
Christofferson.. Natur och kultur, 1956. 110 s. Häftad. Häftesomslaget något trasigt. Annars ett fint
exemplar. Christofferson, Birger: Svenska kritiker och deras metoder.. Norstedt och söners förlag, 1962.
234 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Christofferson, Birger: Svenska litteraturkritiker. Metoder, teorier, värderingar.. PAN/Norstedts,
1962. 228 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Coles, Robert: Irony in the Mind´s Life. Essays on Novels by James Agee, Elizabeth Bowen,
and George Eliot. New Directions Book, 1974. In English. 210 p. Wrappered. Good condition. Collinder, Björn: Finsk prosadiktning. Albert Bonniers förlag, 1932. 57 s. Häftad. Gott skick. Comfort, Alex: Romanen och vår tid. Ljus, 1949. 93 s. Häftad. Ryggen något trasig i övre
kanten. Annars ett fint exemplar. Crafoord, Clarence: Barndomens återkomst En psykoanalytisk & litterär studie. Natur och
kultur, 1994. 307 s. Inbunden med skyddsomslag. Namnteckning på försättsbladet.
Skyddsomslaget något fläckat. Annars ett fint exemplar. Croce, Benedetto: Estetiskt breviarium. Wahlström & Widstrand, 1930. Översatt av Klara
Johanson. 182 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Understrykningar i texten med blyerts.
Enstaka fläckar inuti boken. Cullberg, Johan: Skaparkriser. Strindbergs Inferno och Dagermans. Natur och kultur, 1992.
Pappband med skyddsomslag. Gott skick. Dagerman, Stig: Dagsedlar Med kommentarer av Hans Sandberg. Bokförlaget Pan, Norstedts,
1990. 226 s. Pocket. Gott skick. Dahlström, Britt: Landet och staden, dröm och verklighet I historien - I litteraturen. Arena, 1991.
145 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Dahlström, Britt: Litterära sällskap i Sverige. Cordia, 1996. 213 s. Cartonnageband. Gott skick.
Dahlström, Britt: Svenska litterära sällskap. LTs förlag, 1989. 135 s. Cartonnageband. Gott
skick. Daiches, David: A critical history of English literature. Vol 4. The Romantics to the present day..
Secker & Warburg, 1969. Second edition. In English. 1211 p. Wrappered. Good condition. De Geer, Hans (red.): Skapare, skojare och skurkar. Företagaren i litteratur, film och konst..
Timbro, 1994. 387 s. Inbunden med skyddsomslag. Sida trasig. Annars ett fint exemplar. Delblanc, Sven: Fågelfrö Närande och giftigt från tre decennier. Bonniers, 1986. 147 s.
Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Delblanc, Sven: Treklöver.. Alba, 1980. 118 s. Häftad. Namnteckning på smutstitelbladet.
Annars ett fint exemplar. Delblanco, Nicholas: Group portrait. Faber and Faber, 1982. In English. 224 p. Bound with
dust-wrapper. Good condition. Dickson, Walter: Helhet i snitt och vinklar. Tankar om vår tid.. Tidens förlag, 1957. 250 s.
Häftad. Recensionsstämpel. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Dickson, Walter: Hjärtfäste och hungertorn. Infallsvinklar i finlandssvensk och rikssvensk lyrik..
Tidens förlag, 1953. 215 s. Häftad. Gott skick. Häftesomslaget något slitet. Didion, Joan: Att lära sig själv att leva. Arlas, 2008. 480 s. Pappband med skyddsomslag. Gott
skick. Anteckningar på försättsbladet. Diktonius, Elmer: Meningar 1921-1943. Tidens förlag, 1957. Häftad. Häftesomslaget något
slitet. Anteckningar på försättsbladet. Diktonius, Elmer: Meningar 1921-1943. Tidens förlag, 1957. 351 s. Häftad. Ryggen något
bruten, men sammanhängande Domellöf, Gunilla: Mätt med främmande mått. Gidlunds förlag, 2001. 389 s. Häftad. Gott skick.
Downer, Alan: Recent American Drama. University of Minnesota Press, 1961. In English. 46 p.
Wrappered. Good condition. Eco, Umberto: Kulturknäck. Brombergs, 1990. Översatt av Ingamaj Beck. Pappband med
skyddsomslag. Gott skick. Eco, Umberto: Kulturknäck Liten guide till den livade kulturen. Brombergs, 1990. Översatt av
Ingamaj Beck. 170 s. Pappband med skyddsomslag. Gott skick. Edfelt, Johannes: Strövtåg. Albert Bonniers förlag, 1941. 178 s. Häftad. Ryggen delvis sprucken
i fogarna. Annars ett fint exemplar. Med dedikation. Edfelt, Johannes: Utblick. Albert Bonniers förlag, 1958. 218 s. Häftad. Gott skick. Med
dedikation. Enstaka anteckningar i blyerts. Edfelt / Strindberg, Johannes / Axel: Berättare och förkunnare i svensk litteratur 1719-1941.
Antologi sammanställd av Johannes Edfelt och Axel Strindberg. Kooperativa Förbundets förlag,
1942. 628 s. Klotband. Gott skick. Edlund, Mårten: 25 svenska berättare. Från Pär Lagerkvist till Harry Martinson.. Folket i Bilds
Förlag, 1962. 327 s. Häftad. Gott skick. Egri, Péter: Chekhov and O´Neill. The Uses of the Short Story in Chekhov´s and O´Neill´s
Plays. Akadémiai Kiadó, Budapest, 1986. In English. 182 p. Bound with dust-wrapper.
Dustwrapper slightly torn. Else fine. Ehnmark, Anders: Tre essäer om befrielse och frihet. Norstedts förlag, 1994. 205 s. Pappband
med skyddsomslag. Mycket gott skick. Ehnmark, Elof: Fyra litterära kritiker. Norstedt och söners förlag, 1971. 69 s. Häftad. Gott skick.
Ehrhard, Jean E: Le roman francais depuis Marcel Proust. Éditions de la nouvelle Revue
Critique, u.å.. In French. 256 p. Wrappered. Spine/backstrip slightly torn at the edges. Browned. Eidevall, Gunnar: Amerika i svensk 1900-talslitteratur. Från Gustaf Hellström till Lars
Gustafsson. Almqvist & Wiksell International, 1983. 224 s. Häftad. Häftesomslaget något
slitet. Annars ett fint exemplar. Ejeby / Nilson, Bo / Gert (red.): Korpen. En litterär monografi. Korpen, 1987. 238 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Ek, Sverker: Möten med Runeberg, Rydberg och Fröding. Gleerups, 1949. 260 s. Häftad. Gott
skick. Ek, Sverker: Skämtare och allvarsmän i Stockholms Postens första årgångar. Gleerups, 1952.
382 s. Häftad. Häftesomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Ek, Sverker: Verklighet och vision. En studie i Hjalmar Bergmans romankonst. Albert Bonniers
förlag, 1964. Ouppsprättad. Gott skick. Ekberg / Oljelund, Nils / Ivan ( red. ): Mitt långa liv har lärt mig En levnadsvisdomens bok,
skriven av sjuttio författare över sjuttio år. Nordisk Rotogravyr, 1949. 302 s. Klotryggsband. Ryggen
blekt. Inlagan fin. Fotoillustrerad. Spricka i främre inre falsen. Ekbom, Torsten: Bildstorm. Bonniers, 1995. 410 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick.
Skyddsomslaget något nött i kanterna. Ekbom, Torsten: Europeiska konserten.. Albert Bonniers förlag, 1975. 185 s. Häftad. Gott skick.
Ekbom, Torsten: Experimentfälten Visionärer, nyskapare och sökare från tre sekler.. Albert
Bonniers förlag, 2000. 431 s. Pappband med skyddsomslag. Nyskick. Illustrerad. Ekbom, Torsten: Tatlins torn och andra texter.. Bonniers, 1986. 263 s. Förlagsband med
pappersomslag. Mycket gott skick. Ekelöf, Gunnar: Drömmen om Indien och andra prosastycken. Bokvännerna, 1989. Häftad.
Gott skick. Ryggen något sliten. Ekelund, Karin Allardt: Traneplogar. Söderströms, 1977. 128 s. Häftad. Gott skick. Ekelund, Louise: Rabbe Enckell. Modernism och klassicism. Ekenäs, 1974. 408 s. Häftad.
Gott skick. Ekelund, Vilhelm: Essayer och meditationer. Cavefors klassiker, 1978. Originalupplaga. 160 s.
Häftad. Gott skick. Ekerwald, Carl-Göran: " Vi goda européer " Om det europeiska kulturarvet.. Rabén Prisma,
1995. 184 s. Pappband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Illustrerad. Skada efter pristeip på
bakre sidan av skyddsomslaget. Ekerwald, Carl-Göran: Sommarhus i Arktis Essäer om skönlitteraturens nyttighet. Carlsson
Bokförlag, 1986. 215 s. Pappband. Nyskick. Sparsamt illustrerad. Ekman, Rolf: Egna villkor En humanist skriver brev i en problemfylld tid. Rolf Ekman
Bokprodukter, 1973. 205 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Eliot, T.S.: Selected Prose. Faber & Faber, 1984. In English. 320 p. Wrappered. Good
condition. Ellerström / Ploski, Jonas / Andrzej: Författaralmanacka. Carlssons, 1996. 128 s. Inbunden.
Bandet något fläckigt. Annars ett fint exemplar. Elovson, Harald: Vilhelm Ekelund och Rousseau 1920-1949. Lund, 1968. Häftad.
Namnteckning på häftesomslag. Enander, Crister: Relief. Legus, 1995. 284 s. Inbunden med skyddsomslag. Fint exemplar. Enckell, Rabbe: Relation i det personliga. Wahlström & Widstrand, 1950. 196 s. Häftad.
Delvis ouppsprättad. Gott skick. Enehjelm, Helen af: Den älskades anlete. Wahlström & Widstrand, 1957. 275 s. Häftad.
Smärre anteckningar. Enehjelm, Helen af: På stranden. Schildts, 1948. 181 s. Häftad. Namnteckning på
smutstitelbladet. Enehjelm, Helen af: Promenad med favoriter. Schildts, 1945. 357 s. Häftad. Häftesomslaget
något upprivet i kanterna. Sida trasig. Annars ett fint exemplar. Enehjelm, Helen af: Vandring med favoriter. Medéns, 1945. 357 s. Häftad. Ryggen något trasig.
Annars ett fint exemplar. Delvis ouppsprättad. Enehjelm, Helen af: Vår soliga vardag. Medéns, 1942. 183 s. Häftad. Häftesomslaget något
slitet. Annars ett fint exemplar. Delvis ouppsprättad. Enright, D.J.: The Alluring Problem. An Essay on Irony. Oxford University Press, 1986. In
English. 178 p. Bound with dust-wrapper. Good condition. Eriksson, Ulf: Rum för läsande.. Albert Bonniers förlag, 1990. Häftad. Gott skick. Erlandsson, Åke: Modern fransk prosa. Symposion, 1993. 242 s. Häftad. Gott skick. Escarpit, Robert: Litteratursociologi. Wahlström & Widstrand, 1973. 142 s. Häftad. Gott
skick. Espmark, Kjell: Själen i bild En huvudlinje i modern svensk poesi.. Norstedt och söners förlag,
1977. 328 s. Häftad. Gott skick. Understrykningar i texten. Falkman, Kaj: Kurursäcken : Handboja och färdbiljett. Bo Cavefors, 1972. Originalupplaga. 78
s. Häftad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Inlagan fin. Feidelson, Charles Jr: Symbolism and American Literature. The University of Chicago Press,
1953. In English. Clothbinding. Good condition. Fioretos, Aris: Det kritiska ögonblicket. Norstedts förlag, 1991. 315 s. Häftad. Gott skick. Delvis
ouppsprättad. Fisch, Gennadij: Hos svenskarna. En sovjetförfattare ser på Sverige. LT:s förlag, 1969. 244 s.
Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Delvis ouppsprättad. Fishman, Solomon: The Disinherited of Art. Writer and Background. University of California
Press, 1953. In English. 178 p. Cased boards. Good condition. Fogelqvist, Torsten: Bok och svärd. Tal och uppsatser. Albert Bonniers förlag, 1917. Andra
upplagan. 281 s. Marmorerat pappband. Exlibris. Fogelqvist, Torsten: Minnen Meningar Melodier. Prosa och vers. Albert Bonniers förlag, 1930.
232 s. Häftad. Exlibris. Anteckningar. Häftesomslaget något slitet. Fogelqvist, Torsten: När stugan blev mig trång. Utkast från en resa. Albert Bonniers förlag,
1922. 130 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något nött i kanterna. Fogelqvist, Torsten: Svenska och klassiska utsikter. Albert Bonniers förlag, 1940. 256 s.
Häftad. Gott skick. Fogelqvist, Torsten: Svenska utsikter. Albert Bonniers förlag, 1942. 313 s. Häftad. Gott skick.
Delvis ouppsprättad. Fogelqvist, Torsten: Typer och tankesätt. Litterära utkast. Albert Bonniers förlag, 1927. 303 s.
Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Forshell, Sven: Diktens uppgift. Ett inlägg i litteraturfejden. Harriers Bokförlag, 1935. Andra
upplagan. 76 s. Häftad. Ryggen något trasig. Forssell, Lars: Upptåg.. Albert Bonniers förlag, 1967. 180 s. Häftad. Delvis ouppsprättad. Frängsmyr, Tore: Vägröjare i kulturdebatten. Ragnar Oldberg och Perspektiv. LT:s Förlag,
1977. 207 s. Häftad. Gott skick. Fraser, Catherine C.: Ensam och Allén. Ord och bild hos Strindberg. Ordfronts förlag, 1994.
124 s. Pappband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Illustrerad. Fredén, Gustaf: Svenska vitterhetens hävdatecknare. Natur och kultur, 1956. 57 s. Häftad med
pappersomslag. Mycket gott skick. Fredén, Gustaf: Svenska vitterhetens hävdatecknare. Natur och kultur, 1956. 56 s. Häftad. Gott
skick. Fredén, Gustaf: Uppbrott till verkligheten. Gummessons bokförlag, 1961. 160 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Friberg, Axel: Den svenske Herkules. Studier i Stiernhielms diktning. Wahlström &
Widstrand, 1945. Biografi över Georg Stiernhielm. 288 s. Häftad. Gott skick. Friedlaender, Kurt: Belinskij och den ryska litteraturens guldålder. Norstedts förlag, 1966.
Översatt av Inga Maj Frostell. Klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna.
Friedlaender, Kurt: Mästerverk inom berättarkonsten. Från Cervantes till James Joyce.. Prisma
Magnum, 1987. 216 s. Häftad. Gott skick. Friedlaender, Kurt: Pusjkin, Balzac och Heine. Tre samtida diktargestalter. Eklunds, 1949. 309
s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Friesen, Otto von: Tio reportage som förändrade världen. Från Strindberg till Hemingway..
Ordfronts förlag, 1982. 331 s. Klotband. Bandet något fläckigt. Inlagan fin. Fotoillustrerad. Frykenstedt, Holger: Idé och gestalt i tysk romantik och klassicism. Norstedt och söners förlag,
1966. 112 s. Häftad. Gott skick. Frykman, Erik: De motsägelsefulla viktorianerna. Norstedts förlag, 1980. 308 s. Inbunden med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Fuentes, Carlos: Jag och andra. Essäer i urval. Stenströms, 1988. 244 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Fusil, C.A: La Poésie Scientifique de 1750 à nos jours Son élaboration - Sa constitution. u.å..
In French. 320 p. Half -leather binding. Page lost. Slightly rubbed on the edges. Else fine. Raised
bands. Impremerie A. Auxenfans, Bourges. Marbeled edges/endpaper. Gardner, Helen: In Defence of the Imagination. The Charles Eliot Norton Lectures 1979-1980.
Clarendon Press, 1984. In English. 197 p. Wrappered. Good condition. Geete / Collijn, : Fornsvensk bibliografi. Kungl. Boktr. Norstedt och söner/Almqvist &
Wiksell, 1903-1948. 5 vol. Gott skick. Gehlin, Jan: Floden och virvlarna. Linjer och episoder ur hundra års författarfacklig historia.
Albert Bonniers förlag, 1993. 678 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Geijerstam, Carl-Erik af: Befintlighet i dagen. Essäer och småprosa.. Författarförlaget, 1987.
218 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Geijerstam, Carl-Erik af: Röster i drömmen och andra essäer.. Bonniers Alba, 1996. 196 s.
Pappband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Illustrerad. Gibbon, Edward: En essay om studiet av litteratur. 1967. 108 s. Häftad. Gott skick. Gierow, Karl Ragnar: Europa och tjuren. Femton essayer. Norstedts förlag, 1972. 164 s.
Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Gifford, Henry: Comparative literature. Routledge & Kegan Paul, 1969. In English. 99 p.
Wrappered. Good condition. Gindin, James: Postwar British Fiction. New Accents and Attitudes. Cambridge University
Press, 1962. In English. 246 p. Clothbinding. Sporadic underlining of text. Good condition. Gislason, Bjarni M.: Islands litteratur efter sagatiden. Aschehoug dansk forlag, 1949. På
danska. 233 s. Halvfranskt band. Gott skick. Gissing, George: Ur Henry Ryecrofts privata papper. Bokvännerna, 1963. 69 s. Pappband. Gott
skick. Glas / Lack, Peter / Dekius: Författare klottrar. Bakhåll, 2001. 60 s. Häftad. Rikligt illustrerad.
Gott skick. Götlind, Erik: De oerhörda orden. Scandinavian University Books, 1961. 135 s. Inbunden med
skyddsomslag. Understrykningar i texten. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint
exemplar. Grass, Günter: Über das Selbstverständliche Reden Aufsätze Offene Briefe Kommentare.
Luchterhand, 1968. In German. 228 p. Wrappered. Wrapper slightly rubbed. Wrapper slightly
spotted. Else fine. Gregor, Ian (ed.): Reading the Victorian Novel: Detail into Form. Vision Press, 1980. In English.
314 p. Bound with dust-wrapper. Dustwrapper slightly torn. Else fine. Grenzmann, Wilhelm: Weltdichtung der gegenwart Probleme und gestalten. Athenäum-Verlag
Bonn, 1955. In German. 460 p. Decorated cloth binding. Good condition. Gribble, James: Literary Education: a Revaluation. Cambridge University Press, 1983. In
English. 182 p. Bound with dust-wrapper. Good condition. Grieg, Harald: Läsningens välsignelse. Bokvännerna, 1989. 17 s. Häftad. Gott skick. Grimberg, Carl: En politisk demonstration, som kom av sig ur Svenska Folkets Underbara
Öden (VIII:7-8; 124-125). Norstedt och söners förlag, u å. 63 s. Häftad. Något nött i kanterna. Grønbech, Vilhelm: Ljuset från Akropolis. Essäer och föreläsningar. Natur och kultur, 1954.
193 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Inlagan fin. Grönbech, Hermelin, Honorine: De hemliga rollerna Ett otidsenligt försök att fånga en glimt av
"den mänskliga faktorn" i vår livssituation. Natur och kultur, 1964. 76 s. Häftad. Häftesomslaget
något slitet. Annars ett fint exemplar. Gunnarson, Gunnar: Dikten och demonerna. Bo Cavefors förlag, 1969. 270 s. Häftad. Gott
skick. Gustafsson, Barbro: Tvärgränder till vintergatan. Zindermans, 1980. 202 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Gustafsson, Lars: Strandhugg i Svensk Poesi.. FIB:s Lyrikklubb/Tidens förlag, 1977. 116 s.
Häftad. Gustafsson, Lars: Utopier och andra essäer om "dikt" och "liv". Norstedts förlag, 1969. 160 s.
Häftad. Mycket gott skick. Gustafsson, Madeleine: Berättelsens röst. Från Bernhard till Yourcenar.. Norstedt och söners
förlag, 1991. 175 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint
exemplar. Gustav III, : Äreminne öfver riksrådet och fältmarskalken Lennart Torstenson Grefve til Ortala
Mästerstycken ur Sveriges litteratur V. Stockholm, 1913. 57 s. Häftad. Något fuktskadad.
Häftesomslaget något slitet. Ryggen något trasig i övre och nedre kanten. Skrift, som vunnit stora
priset i Svenska Academien 1786. 62/600. Gyllensten, Lars: Moderna myter. Dialektisk fantastik. Albert Bonniers förlag, 1949.
Originalupplaga. 174 s. Häftad. Mindre fläck på främre omslaget. Annars i gott skick Hagberg, Carl August: Fransk litteratur 1836. Tidens förlag, 1963. 183 s. Inbunden med
skyddsomslag. Häftesomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Hagemann, Sonja: Dammprisen En analyse av de prisbelønte bøkene. N.W. Damm &
Søn, Oslo, 1971. På norska. 54 s. Häftad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint
exemplar. Illustrerad. Hägerstrand, Olof: Röster från källarvåningen. Carlsson Bokförlag, 1990. 437 s.
Cartonnageband. Gott skick. Hägg, Göran: Övertalning och underhållning. Wahlström & Widstrand, 1978. 320 s.
Häftad. Gott skick. Hägg, Göran: Tjugoen moderna klassiker. Wahlström & Widstrand, 1995. 188 s.
Pappband med skyddsomslag. Mycket sliten. Illustrerad. Häggqvist, Arne: Blandat sällskap. Ars förlag, 1954. 312 s. Häftad. Något nött i kanterna. Hall, Vernon, Jr: A Short History of Literary Criticism. The Gotham Library, 184. In English. 184
p. Wrappered. Good condition. Hallberg, Ulf Peter: Flanörens blick.. Symposion, 1993. 275 s. Pappband med skyddsomslag.
Mycket gott skick. Fotoillustrerad. Halldén, Ruth: Vid romanens rötter. Albert Bonniers förlag, 1997. 186 s. Klotband med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Hallström, Per: Essayer. Föreningen för bokhandtverk, Stockholm, 1917. 135 s. Pappband.
Något fläckig. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Bunden av Gustaf Hedberg. Vinjetter
och anfanger tecknade av Arthur Sjögren. Ex Libris: Gustaf Odencrantz hominis. Hallström, Per: Essayer. Föreningen för bokhandtverk, 1917. 134 s. Inbunden. Gott skick.
Exlibris. Hallström, Per: Levande dikt. Essayer.. Albert Bonniers förlag, 1914. 372 s. Häftad.
Häftesomslaget något trasigt. Enstaka fläckar på häftesomslaget. Annars ett fint exemplar. Hansegård, Lars: Litteratur och verklighet. Sveriges radio, 1962. 81 s. Häftad. Gott skick. Hansson, Gunnar D.: Ärans hospital. Albert Bonniers förlag, 1999. 403 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Hansson, Gunnar D.: Dikt i profil. Gumperts, 1964. 63 s. Häftad. Gott skick. Delvis
ouppsprättad. Hansson, Gunnar D.: Dikten och läsaren. Albert Bonniers förlag, 1959. 396 s. Häftad.
Namnteckning på försättsbladet. Annars ett fint exemplar. Hansson, Gunnar D.: Dikten och läsaren. Prisma, 1970. 414 s. Häftad. Namnteckning på
försättsbladet. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Hansson, Ola: Tolke og seere Kritiske essays. H. Aschehoug & Co., 1893. På danska.
218 s. Halvfranskt band. Ryggen blekt. Annars ett fint exemplar. Upphöjda bind. Marmorerade
pärmar. Marmorerade för-och eftersättsblad.Häftesomslagen medbundna men med liten
fuktskada. Skriven i landsflykt. Originalutgåva. Hansson, Ola: Tolke og seere Kritiske essays. H. Aschehoug & co, 1893. På danska. 218
s. Halvfranskt band. Gott skick. Upphöjda bind. Marmorerade pärmar. Skriven i landsflykt.
Originalutgåva. Harding, Gunnar: Den trådlösa fantasin. Essäer, artiklar och debattinlägg 1971-77.. Wahlström
& Widstrand, 1978. 144 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Inlagan fin. Hardy, Barbara: The Appropriate Form. An essay on the novel. The Athlone press, 1971. In
English. 218 p. Wrappered. Good condition. Harper, Howard M. Jr: Desperate Faith. The University of North Carolina Press, 1967. In
English. 200 p. Wrappered. Wrapper slightly rubbed. Else fine. Harrie, Ivar: Orientering. Hugo Gebers förlag, 1932. 221 s. Häftad. Ryggen något trasig i övre
kanten. Annars ett fint exemplar. Harrie, Ivar: Tjugotalet in memoriam. Hugo Gebers förlag, 1936. 235 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något slitet. Harrison, G. B.: Introducing Shakespeare. Penguin ooks, 1971. Third edition. In English. 232 p.
Wrappered. Good condition. Sporadic underlining of text. Hedberg, Ruth: Ej med klagan. Norstedts förlag, 1960. 254 s. Inbunden med skyddsomslag.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Hedberg, Ruth: Ej med klagan. Norstedts förlag, 1960. 253 s. Häftad. Gott skick. Hedén, Erik: Eris och Himeros. Litterära hyllnings- och stridsartiklar. Frams förlag, 1917. 192
s. Skinnryggsband. Marmorerade för/eftersättsblad. Stänksnitt. Inlagan fin. Bandet något nött i
kanterna. Hedenvind-Eriksson, Gustav: Med dikten mot befrielse. LTs förlag, 1955. 235 s. Häftad. Bandet
slitet. Hedenvind-Eriksson, Gustav: Med rallarkärra mot dikten Drömmar och dagsverken.
Kooperativa förbundets bokförlag, 1944. 184 s. Inbunden. Gott skick. Exlibris. Hedlund, Magnus: Ökenkejsaren och andra stycken 6 biografier, 4 förströelser, 49 passerade
städer, 8 möten.. Albert Bonniers förlag, 1997. 123 s. Pappband med skyddsomslag. Mycket gott
skick. Hedlund, Tom: Den obönhörliga verkligheten. LTs förlag, 1980. 95 s. Häftad. Häftesomslaget
något slitet. Annars ett fint exemplar. Hedlund, Tom: Vägar genom diktens landskap Litterära resor i Storbritannien. Ordfronts förlag,
1990. 201 s. Pappband. Nyskick. Fotoillustrerad. Hedvall, Anders: Tvärsnitt genom författaren som äldre. Trevi, 1985. 126 s. Inbunden. Gott
skick. Heikel, Ivar A.: Johan Ludvig Runeberg. Hans liv och hans diktning I-II. Natur och kultur, 1926.
308+364. Klotband. Främre häftesomslag medbundet. Exlibris. Bandet något slitet. Inlagan fin. Heilman, Robert B.: The Ghost on the Ramparts and Other Essays in the Humanities.
University of Georgia Press, 1973. In English. 179 p. Bound with dust-wrapper. Wrapper slightly
torn. Else fine. Henderson, Bill: Rotten Reviews. A Literary Companion. Pushcart, 1986. In English. 93 p.
Bound with dust-wrapper. Wrapper rubbed. Corpus fine. Henrikson, Alf: Allehanda urkunder om Himmel och helvete i redaktion av Alf Henrikson. I urval
av Carl Fehrman. AWE/ Gebers, 1977. 256 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad.
Exlibris. Henrikson, Alf: Läsefrukter. Kåserier i TV.. Hedengrens Bokhandel, 1983. 45 s. Häftad. Mycket
gott skick. Henrikson, Alf: Ödets fingrar. En historisk tankelek.. Atlantis Förlag, 1994. 147 s. Dekorerat
klotband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Illustrerad. Henrikson, Alf: Om ord och texter, dikter och tal.. Hedengrens Bokhandel, 1987. 47 s. Häftad.
Gott skick. Henriques, Alf: Svensk litteratur efter 1900 (1900-1940). Forum, 1944. 308 s. Häftad. Hermelin, Eric: Blif en dåre! Marginalanteckningar och stridsskrifter. Ellerströms, 1997. 135 s.
Häftad. Gott skick. Hernadi, Paul: Beyond Genre. New Directions in Literary Classification. Cornell University
Press, 1972. In English. 224 p. Bound with dust-wrapper. Dustwrapper slightly worn. Herrlin, Olof: En alexandrinsk kvartett. Norstedt och söners förlag, 1968. 105 s. Häftad. Gott
skick. Delvis ouppsprättad. Illustrerad. Herzog, Wilhelm: Menschen, denen ich begegnete. Francke verlag, 1959. In German. 494 p.
Bound with dust-wrapper. Good condition. Hesse, Hermann: Eine Bibliothek der Weltliteratur. Werner Classen Verlag Zürich, 1946. In
German. 95 p. Clothbinding. Good condition. Heyman, Viveka: Själar, kvinnor mest. Tidens förlag, 1948. 209 s. Häftad. Häftesomslaget
något slitet. Annars ett fint exemplar. Hingley, Ronald: De ryska författarna och samhället 1825-1904. Aldus/Bonniers, 1967. 247 s.
Häftad. Gott skick. Hirn, Yrjö: Beaumarchais. Äventyrare, stridsman och författare. Holger Schildt, 1931. 306 s.
Häftad. Ouppsprättad. Hirn, Yrjö: De lagerkrönta skoplaggen, och andra uppsatser från åren 1902-1948. Wahlström
& Widstrand, 1951. 305 s. Häftad. Något nött i kanterna. Hirn, Yrjö: Den förgyllda balustraden, och andra uppsatser från åren 1949-1952. Wahlström
& Widstrand, 1953. 205 s. Häftad. Något nött i kanterna. Enstaka fläckar på bandet. Annars ett
fint exemplar. Hirn, Yrjö: Den gamla postvagnen och några av dess passagerare: Sterne - Moritz -
Eichendorff - Borrow. Norstedt och söners förlag, 1926. 372 s. Häftad. Delvis ouppsprättad. Något
sliten. Hirn, Yrjö: Det heliga skrinet. Studier i den katolska kyrkans poesi och konst. Söderström
& Co, 1909. 541 s. Häftad. Något nött i kanterna. Hirn, Yrjö: Dr Johnson och James Boswell. Holger Schildt, 1922. 323 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Hirn, Yrjö: Episoder. Holger Schildts förlag, 1918. 319 s. Klotband. Hirn, Yrjö: Goda vildar och ädla rövare i dikt och verklighet. Wahlström & Widstrand, 1941.
348 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Hjern, Kjell: Kära du. Svenska brev från sju sekel. Bokklubben Svalan, 1968. 189 s. Inbunden.
Gott skick. Hjertén, Ivar: Hypnos och Thanatos i dikt och konst. Norstedt och söners förlag, 1951. 93 s.
Häftad. Ouppsprättad. Hjorth, Daniel: Kakafoni. Alba, 1984. Illustrerad av Henrik Tikkanen. 266 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Hobsbaum, Philip: Essentials of Literary Criticism. Thames and Hudson, 1983. In English.
150 p. Wrappered. Good condition. Hoffman, Frederick J.: The Modern Novel in America. Henry Regnery Co/Gateway, 1967. In
English. 275 p. Paperback. Light browning. Höijer, Björn-Erik: Höstlig horisont. En blick mot framtiden. Albert Bonniers förlag, 1994. 180 s.
Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Holmberg, Carl-Bertil: Litterära strövtåg. En entologi i ord och bild utgiven av Sydsvenska
Kraftbolaget. Sydsvenska Kraftaktiebolaget, 1970. 108 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Inlagan delvis
loss från omslaget Holmberg, Claes-Göran: Crossroads. Möten med den samtida amerikanska litteraturen. Nya
Doxa, 1994. 231 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Holmberg, Olle: Hjalmar Gullberg. En vänbok. Albert Bonniers förlag, 1966. 214 s. Häftad. Gott
skick. Holmberg, Olle: Litterärt. Albert Bonniers förlag, 1924. 273 s. Häftad. Namnteckning på
smutstitelbladet. Bandet något nött i kanterna. Holmberg, Olle: Lovtal till svensk lyrik. Ellerströms, 1993. 138 s. Häftad. Gott skick. Holmberg, Olle: Madonnan och järnjungfrun. Albert Bonniers förlag, 1927. 302 s. Häftad.
Inlagan fin. Häftesomslaget något nött i kanterna. Holmberg, Olle: På väktargången. Albert Bonniers förlag, 1928. 90 s. Häftad. Gott skick. Holmberg, Olle: Skratt och allvar i svensk litteratur. Studier från fyra århundraden. Aldus, 1964.
240 s. Häftad. Häftesomslaget slitet. Annars ett fint exemplar. Holmberg, Olle: Tankar från en hed. Albert Bonniers förlag, 1965. 108 s. Inbunden med
skyddsomslag. Enstaka fläckar på bandet. Holmberg, Olle: Tankar i en husvagn. Albert Bonniers förlag, 1969. 141 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Holmberg, Olle: Tankar till tidsfördriv. Albert Bonniers förlag, 1962. 102 s. Häftad. Delvis
ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Homén, Olaf: Studier i fransk klassicism (1630-1665, del I, II. 1914, 1916. Häftad. Något sliten.
Namnteckning på häftesomslag. Hultén, Britt: Kulturtidskrifter på 30-talet: Nordeuropa, Ateneum, Fronten. Bo Cavefors, 1977.
300 s. Häftad. Fotoillustrerad. Häftesomslag fläckat. Något nött i kanterna. Inlagan fin. Hyman, Stanley Edgar: The Armed Vision. A Study in the Methods of Modern Literary Criticism.
Greenwood Press, 1973. In English. 417 p. Bound. Good condition. Irving, Washington: Litteraturens ubestandighed Samtale i Westminster Abbey. u.å.. På
norska. 45 s. Häftad med kassett. Mycket gott skick. Illustrerad. Publikation Nr 3 fra Kunst og
Kultur. Astrid Halls Ex Libris. Isaksson, Folke: Gnistor under himlavalvet. FIB:s lyrikklubb, 1983. 334 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Jackson, W.T.H.: The Hero and the King. An Epic Theme. New York Columbia University Press,
1982. In English. 140 p. Bound with dust-wrapper. Dustwrapper slightly worn. Else fine. Jaeckle, Erwin: Bürgen des Menschlichen. Atlantis, 1945. In German. 222 p. Bound with dust-
wrapper. Dustwrapper slightly torn. Jaeckle, Erwin: Die botschaft der sternstrassen. Ernst Klett Verlag, Stuttgart, 1966. In German.
199 p. Clothbinding. Cover lightly stained. Inscription on the inside of the cover. Else fine. Jæger, Frank: Utsikt mot Kronborg. LTs förlag, 1979. 188 s. Häftad. Något sliten. Jaensson, Knut: Sanning och särprägel. Aldus/Bonniers, (utan årtal). 231 s. Häftad. Jaensson, Knut: Varjehanda. Albert Bonniers förlag, 1950. 231 s. Häftad. Häftesomslaget
något slitet. Annars ett fint exemplar. Jamison, Andrew: Seeds of the Sixties. University of California Press, 1995. In English. 235 p.
Wrappered. Good condition. Jändel, Ragnar: Jag och Vi. Kommentarer och meditationer. Tidens förlag, 1928. 161 s.
Häftad. Ouppsprättad. Gott skick. Jändel, Ragnar: Vägledare. Tidens förlag, 1921. 89 s. Häftad. Häftesomslaget något nött i
kanterna. Ryggen lagad. Inlagan fin. Jänes, Henno: Geschichte der Estnischen Literatur. Almqvist & Wiksell, 1965. In German.
188 p. Wrappered. Unopened. János, Csatlós: 70. 1990. 137 s. Inbunden. Sliten. Ouppsprättad. Janzon, Åke: Under poeternas himmel. En bok om svensk poesi. FIB:s lyrikklubb, 1961. 117 s.
Häftad. Häftesomslaget något slitet. Namnteckning på försättsbladet. Annars ett fint exemplar. Järv, Harry: Den seriöse konstnären. Bo Cavefors, 1969. Originalupplaga. 345 s. Klotband
med skyddsomslag. Skyddsomslaget slitet. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Järv, Harry: Humanismen som salt & styrka. Atlantis Förlag, 1987. 587 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Enstaka fläckar inuti boken. Järv, Harry: Klassisk horisont. Essäer från fem sekler översatta och introducerade. Bo
Cavefors förlag, 1960. 240 s. Häftad. Ouppsprättad. Järv, Harry: Läsarmekanismer. Essäer och utblickar. Bo Cavefors, 1971. 482 s. Häftad. Gott
skick. Jeanson, Francis: Simone de Beauvoir ou l´entreprise de vivre. Éditions du Seuil, 1966. In
French. Wrappered. Slightly rubbed on the edges. Jenkyns, Richard: The Victorians and Ancient Greece. Harvard University Press, 1981. In
English. Wrappered. Good condition. Spine/backstrip slightly rubbed. Johanson, Klara: Det rika stärbhuset. Wahlström & Widstrand, 1946. 240 s. Häftad. Johanson, Klara: En recensents baktankar. Wahlström & Widstrand, 1928. 173 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Johanson, Klara: Kritik. Wahlström & Widstrand, 1957. 335 s. Häftad. Ouppsprättad. Gott
skick. Namnteckning på smutstitelbladet. Johansson / Melchior, Lars / Anders: Svensk blandning. Litteraturens historia. Esselte
Studium, 1982. 292 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Johnsson, Melker: Ledmotiv 1939-1946. Albert Bonniers förlag, 1946. 217 s. Häftad. Ryggen
något trasig i övre kanten. Jones, Howard Mumford: Guide to American Literature and Its Backgrounds since 1890.
Harvard University Press, 1959. Second edition. In English. 191 p. Wrappered. Wrapper slightly
rubbed. Else fine. Jonson, Björn: Landet bakom flottbron. Stiftelsen Litteraturfrämjandet, 1978. opaginerad.
Dekorerat pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint
exemplar. Illustrerad. Jonsson, Inge: Humanistiskt credo. Norstedts förlag, 1988. 284 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Jonsson, Thorsten: 6 amerikaner. Albert Bonniers förlag, 1942. 171 s. Häftad. Något sliten. Jonsson, Thorsten: Synpunkter. Albert Bonniers förlag, 1951. 185 s. Häftad. Gott skick. Jönsson, Gabriel: Porträtt och Poesier. Bernces, 1980. 269 s. Klotband. Gott skick. Josephson, Ragnar: Bellman Kellgren Sergel. Natur och kultur, 1955. 106 s. Häftad. Något nött
i kanterna. Annars ett fint exemplar. Josephson, Ragnar: Nio nordiska män. Albert Bonniers förlag, 1933. 61 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Josephson, Ragnar: Per Hallström. Norstedts förlag, 1960. 36 s. Häftad. Ryggen lös. Annars
ett fint exemplar. Julén, Björn: I tjänsten. Om tjänstemännens liv i litteraturen. LTs förlag, 1985. 215 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Julén, Björn: Möten mellan människor I norsk 1900-talslitteratur. Sveriges radios förlag, 1980.
140 s. Häftad. Gott skick. Junker, Eva-Gun: Per Johan Böklin/Fredrika Bremer - ett brevurval. Allhems Förlag, 1965. 143
s. Klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar.
Illustrerad. Kahlin, Sven: Amerikansk bokvärld 1954, sedd med en stipendiats ögon. B. Wahlströms
förlag, 1954. 29 s. Häftad. Gott skick. Kamras, Hugo: I franskt sällskap. Hugo Gebers förlag, 1951. 157 s. Häftad. Gott skick. Kamras, Hugo: Om Proust och några till. Almqvist & Wiksell/Gebers, 1956. 195 s. Häftad.
Gott skick. Karahka, Urpu-Liisa: Poesi och vetande. Norstedts förlag, 1990. 353 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Karl, Frederick R: A Reader´s Guide to The Eighteenth Century English Novel. The Noonday
Press, 1974. In English. 358 p. Wrappered. Good condition. Karl / Magalaner, Frederick / Marvin: A Reader´s Guide to Great Twentieth Century English
Novels. The Noonday Press, 1959. In English. 253 p. Wrappered. Wrapper slightly rubbed. Else
fine. Karlzén, John: Modernister och omoderna. LTs förlag, 1952. 205 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Karlzén, John: Modernister och omoderna. LTs förlag, 1952. 207 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Karlzén, John: Modernister och omoderna. LTs förlag, 1952. 207 s. Inbunden. Gott skick. Kazin, Alfred: The Inmost Leaf. Harcourt, Brace & Co, 1955. First edition. In English. 273 p.
Clothbinding with dustwrapper. Good condition. Dustwrapper slightly rubbed on the edges. Kennedy, Andrew K.: Six dramatists in search of a language. Cambridge University Press,
1976. In English. 271 p. Wrappered. Good condition. Kihlman, Christer: Inblandningar, utmaningar. Albert Bonniers förlag, 1969. 150 s. Häftad. King, Jeannette: Tragedy in the Victorian Novel. Theory and practice in the novels of George
Eliot, Thomas Hardy and Henry James. Cambridge University Press, 1979. In English. 182 p.
Wrappered. Good condition. Koestler, Arthur: Yogin och kommissarien. Tidens förlag, 1946. Tredje upplagan. 314 s.
Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget fläckat och slitet Köhler, Ingeborg: Baudelaire et Hoffman. Almqvist & Wiksell, 1979. In French. 275 p.
Wrappered. Slightly rubbed on the edges. Else fine. Kolakowski, Leszek: Den himmelska nyckeln Uppbyggliga berättelser ur den heliga historien
samlade till råd och varnagel.. Bokförlaget A, Stockholm, 1991. 140 s. Pappband. Gott skick. Kretz, Nilsson, Stålmarck, : Bellman sedd och hörd Porträtt, dokument och vittnesbörd.
Norstedts förlag, 1994. 179 s. Pappband. Mycket gott skick. Kretz, Nilsson, Stålmarck, : Bellman sedd och hörd Porträtt, dokument och vittnesbörd.
Norstedts förlag, 1995. 187 s. Pocket. Nyskick. Illustrerad. Fläck efter teip på häftesomslagets
baksida. Krieger, Murray: The Play and Place of Criticism. The John Hopkins Press, 1967. In English.
256 p. Bound. Good condition. Krohn, Leena: Pennan och maskinen. Anamma, 1998. 187 s. Inbunden med skyddsomslag.
Gott skick. Kuczynski, Jürgen: Gestalten und Werke. Band 2 Soziologische Studien zur
englischsprachigen und französischen Literatur. Aufbau-Verlag Berlin und Weimar, 1971. In
German. 498 p. Bound with dust-wrapper. Wrapper slightly rubbed. Else fine. Kullenberg, Annette: Kolumner. Rabén Prisma, 1996. 285 s. Pappband med skyddsomslag.
Gott skick. Kulling, Jacob: Hjalmar Bergmans människoideal. Några konturer. Diakonistyrelsens
bokförlag, 1964. Häftad. Gott skick. Kumarappa, Bharatan (ed.): The Indian Literatures of Today. A Symposion (The All-India
Writers´ Conference, Jaipur, 1945). The International Book House, 1947. In English. 181 p. Bound
with dust-wrapper. Dustwrapper torn. La Bruyère, Jean de: Karaktärer och tidsbilder. Kurt Lindberg, 1927. 443 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Delvis ouppsprättad. Laaban, Ilmar: Om litteratur. kalejdoskop, 1988. 194 s. Häftad. Gott skick. Lagercrantz, Olof: Ekelöf, Proust och Conrad. Tre valfränder. Bonniers, 1994. 224+210+194.
Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Lagercrantz, Olof: Enhörningen. Wahlström & Widstrand, 1977. 198 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Lagercrantz, Olof: Fågelropet ur dimman. Wahlström & Widstrand, 1947. 153 s. Häftad.
Inlagan fin. Namnteckning på försättsbladet. Ryggen gulnad. Häftesomslaget gulnat i kanterna.
Sprucken i främre falsen. Lagercrantz, Olof: Min första krets. Wahlström & Widstrand, 1982. 193 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Lagercrantz, Olof: Om konsten att läsa och skriva. Wahlström & Widstrand, 1996. 94 s.
Pappband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Lagercrantz, Olof: Svenska lyriker. Wahlström & Widstrand, 1961. 205 s. Häftad. Gott
skick. Lagercrantz, Olof: Svenska Lyriker. Wahlström & Widstrand, 1961. 205 s. Dekorerat
skinnimitationsband. Gott skick. Understrykningar i texten. Främre häftesomslag medbundet. Lagercrantz, Olof (red): Hård Höst. Debatt och värdering.. Natur och kultur, 1943. 279 s. Häftad.
Gott skick. Lagerstedt, Sven: Drömmaren från Norrlandsgatan. En studie i Henning Bergers liv och
författarskap. Almqvist & Wiksell, 1963. Häftad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Laitinen, Kai: Finlands moderna litteratur. Schildts, 1968. 244 s. Häftad. Ouppsprättad. Gott
skick. Lamb, Charles: Essayer. Gleerups, 1952. 207 s. Häftad. Bandet något blekt. Lamb, Charles: Essayer. Gleerups, 1964. 159 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars
ett fint exemplar. Lamb, Charles: The Dramatic Essays of Charles Lamb. Dodd, Mead, and Company, 1893. In
English. 265 p. Clothbinding. Inscription on endpaper. Slightly rubbed. Lamm, Martin: Det moderna dramat. Albert Bonniers förlag, 1948. 362 s. Halvklotband. Mycket
gott skick. Lamm, Martin: Det moderna dramat. Albert Bonniers förlag, 1948. 362 s. Häftad.
Namnteckning på försättsbladet. Något nött i kanterna. Lamm, Martin: Det moderna dramat. Aldus/Bonniers, 1948. 336 s. Häftad. Gott skick.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Bit av försättsbladet bortklippt. Lamm, Martin: Det moderna dramat. Albert Bonniers förlag, 1948. 362 s. Inbunden. Gott skick.
Landgren, Bengt (red.): Att välja sin samtid.. Norstedts förlag, 1986. 267 s. Häftad. Gott skick.
Häftesomslaget något slitet. Landquist, John: I ungdomen. Scener ur den förlorade tiden. Albert Bonniers förlag, 1957. 241
s. Häftad. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Landquist, John: Om Strindberg, personen och diktaren. Legenda, 1984. 379 s. Inbunden med
skyddsomslag. Stämpel på försättsbladet. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Ett blad löst. Landquist, Solveig: Diktens bild och melodi. Huvuddrag i poesins uttryckssätt med
diktexempel från gammal och modern tid. Natur och kultur, 1969. 75 s. Häftad. Gott skick. Landquist, Solveig: Frihet och passioner. Natur och kultur, 1958. 92 s. Häftad. Ouppsprättad.
Stämpel på häftesomslaget. Landquist, Solveig: Närgångenheter. Åsikter om konst och litteratur. Natur och kultur, 1978.
170 s. Häftad. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Lång, Helmer: De litterära Nobelprisen 1901-1983. Bra Böcker, 1984. 337 s. Cartonnageband.
Gott skick. Langenskjöld, Agnes: Litterära studier. Söderström & Co, 1923. 250 s. Inbunden. Gott
skick. Langenskjöld, Agnes: Litterära studier. Söderström & Co, 1923. 250 s. Häftad. Något
sliten. Larsmo, Ola: Odysséer. Albert Bonniers förlag, 1990. 195 s. Häftad. Mycket gott skick. Larsson, Hans: Litteraturintryck. Albert Bonniers förlag, 1926. 290 s. Häftad. Häftesomslaget
slitet. Annars ett fint exemplar. Larsson, Hans: Litteraturintryck. Albert Bonniers förlag, 1926. 302 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Annars ett fint exemplar. Laurin, Carl G: Julbrev. Norstedts förlag, 1913. 75 s. Häftad. Gott skick. Laurin, Carl G: Svensk själfpröfning. Norstedt och söners förlag, 1912. 118 s. Inbunden.
Namnteckning på försättsbladet. Laurin, Carl G: Svensk själfpröfning. Norstedt och söners förlag, 1912. Andra upplagan. 118 s.
Häftad. Häftesomslaget trasigt. Bandet mycket slitet. Lawrence, D.H. (David Herbert): The Symbolic Meaning. The Uncollected versions of Studies in
Classic American Literature. Centaur Press Ltd, 1962. In English. 264 p. Clothbinding. Good
condition. Lawrence, T.E. ("L. of Arabia"): Slagen till slant. Albert Bonniers förlag, 1955. 220 s. Klotband.
Gott skick. Laxness, Halldór Kiljan: Den goda fröken och Huset. Alfabeta Bokförlag, 1989. Illustrerad av
Siri Derkert. Klotband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Laxness, Halldór Kiljan: Utsaga. Rabén & Sjögren, 1959. 249 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Lazarsfeld, Sofie: Människan i diktens spegel. Natur och kultur, 1950. 256 s. Häftad. Bandet
slitet. Främre häftesomslag och rygg loss från ryggen. Lazarsfeld, Sofie: Människan i diktens spegel. Natur och kultur, 1950. 256 s. Inbunden.
Namnteckning på försättsbladet. Gott skick. Leavis, F.R & Q.D: Lectures in America. Chatto & Windus, 1969. In English. 152 p.
Wrappered. Wrapper slightly rubbed. Else fine. Leavis, F.R.: Essäer. Bo Cavefors förlag, 1966. 402 s. Häftad. Fint exemplar. Leavis, F.R.: The Common Pursuit. Penguin Books, 1993. In English. 307 p. Wrappered.
Slightly rubbed on the edges. Else fine. Leavis, F.R.: The Great Tradition. Penguin, 1983. In English. 303 p. Wrappered. Slightly rubbed
on the edges. Leckius, Ingemar: Mot ett okänt ljus. Atlantis Förlag, 1983. 271 s. Cartonnageband. Bandet
något slitet. Annars ett fint exemplar. Lee, Laurie: Jag kan inte stanna länge.. Bo Cavefors, 1976. Originalupplaga. 244 s. Häftad.
Något nött i kanterna. Leijonhufvud / Kleman, : Fredrika Bremers bild. Norstedt och söners förlag, 1913. 146 s.
Halvpergamentband. Ryggen något trasig. Bandet något fläckigt. Leopold, Carl Gustaf af: Fyra essayer. Gleerups, 1960. 27 s. Häftad. Gott skick. Lerner, Laurence (ed.): Reconstructing Literature. The Pitman Press, 1983. In English. 216 p.
Bound with dust-wrapper. Dustwrapper slightly worn. Else fine. Levander, Hans: Tur och retur 1800-talet. LiberFörlag, 1979. 272 s. Häftad. Gott skick. Levertin, Oscar: Essayer. Albert Bonniers förlag, 1907. 275 s. Halvklotband. Exlibris. Mycket gott
skick. Levertin, Oscar: Essayer I. Albert Bonniers förlag, 1907. 289 s. Häftad. Häftesomslaget något
trasigt. Samlade skrifter. Tionde delen. Levertin, Oscar: Essayer I-II. Albert Bonniers förlag, 1918. 300+275. 2 vol. Häftad.
Namnteckning på titelbladet. Häftesomslaget något slitet. Levertin, Oscar: Nordisk litteratur. Albert Bonniers förlag, 1918. 245 s. Dekorerat klotband.
Namnteckning på försättsbladet. Ryggen något trasig i övre kanten. Levertin, Oscar: Svensk litteratur I. Albert Bonniers förlag, 1908. 524 s. Dekorerat klotband.
Marmorerat snitt. Levertin, Oscar: Svensk litteratur I-II. Albert Bonniers förlag, 1917. 524+254. 2 vol. Häftad.
Häftesomslaget slitet. Levertin, Oscar: Svenska gestalter. Albert Bonniers förlag, 1921. 304 s. Häftad. Levertin, Oscar: Svenska gestalter. Albert Bonniers förlag, 1904. Andra upplagan. 262 s.
Halvklotband. Exlibris. Mycket fint exemplar. Levertin, Oscar: Utländsk litteratur. Albert Bonniers förlag, 1922. 311 s. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslaget något upprivet i kanterna. Levertin, Oscar: Utländsk litteratur. Albert Bonniers förlag, 1922. 310 s. Halvfranskt band.
Upphöjda bind. Gott skick. Lewan, Bengt: Främling i sin tid. Variationer på ett tema i romantisk litteratur. Norstedts förlag,
1980. 162 s. Häftad. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Lexius, Weine: Fyrtionio svenska författarporträtt. Atlantis Förlag, 1993. 102 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Liedman, Sven-Eric: Utmätning Essäer och personliga betraktelser om samtiden.. Arena,
1993. 282 s. Inbunden. Mycket gott skick. Lilliestam, Åke: Humaniora: forskning och förnyelse. Norstedt och söners förlag, 1967. 109 s.
Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget trasigt. Lindau, Paul: Literarische Rücksichtslosigkeiten. Verlag von Johann Ambrosius Barth, 1871. In
German. 312 p. Decorated cloth binding. Inscription on endpaper. Good condition. Lindberger, Örjan: Att läsa poesi. Metoder för diktanalys. Svenska bokförlaget/Bonniers, 1955.
165 s. Cartonnageband. Understrykningar i texten med blyerts. Något gulnad. Annars ett fint
exemplar. Lindeberg, Giovanni: Södra Norrlands diktare. J.A. Lindblads förlag, 1932. 240 s. Häftad.
Ryggen något trasig i övre kanten. Enstaka fläckar på bandet. Inlagan fin. Linder, Bengt-Olov: Kritik av kritik. Carlssons, 1989. 99 s. Häftad. Något nött i kanterna. Annars
ett fint exemplar. Linder, Bengt-Olov: Vår försummade Bellman. Carlsson Bokförlag, 1995. 282 s. Pappband.
Gott skick. Försättsbladet saknas, smutstitelbladet skadat Linder, Erik Hjalmar: Bildning i tjugonde seklet. Natur och kultur, 1962. 161 s. Häftad. Bandet
något fläckigt. Linder, Erik Hjalmar: Hjalmar Bergmans ungdom. Albert Bonniers förlag, 1942. Häftad.
Häftesomslaget slitet. Ouppsprättad. Namnteckning på smutstitelbladet. Linder, Erik Hjalmar: Resor i rum och tid. Natur och kultur, 1956. 225 s. Häftad. Ouppsprättad.
Linder, Erik Hjalmar: Stenarna där barn jag lekt och andra studier och kåserier. Jonson &
Winter, 1942. 256 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Linder, Erik Hjalmar: Stenarna där barn jag lekt och andra studier och kåserier. Jonson &
Winter, 1942. 256 s. Inbunden. Gott skick. Lindorm, Erik: Personligt ovett. Albert Bonniers förlag, 1932. 238 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något slitet. Lindqvist, Artur: Individ grupp gemenskap. Studier i de unga tiotalisternas litteratur. AB
Lundequistska Bokhandeln, 1980. 196 s. Häftad. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar.
Lindqvist, Sven: Handbok. Albert Bonniers förlag, 1957. Originalupplaga. 180 s. Häftad. Gott
skick. Häftesomslaget något nött i kanterna. Lindström, Hans: Skrattet åt världen i litteraturen. Carlsson Bokförlag, 1993. 371 s. Häftad. Gott
skick. Lindung, Yngve: Äventyr och kärlek. Esselte Studium, 1980. 98 s. Häftad. Häftesomslaget
något slitet. Annars ett fint exemplar. Linnér, Sven: Individen samhället religionen i litteraturens spegel. Sveriges radio, 1961. 76 s.
Häftad. Linnér, Sven: Litteraturhistoriska argument. Studier i en vetenskaps metodpraxis. Svenska
bokförlaget/Bonniers, 1964. 153 s. Häftad. Understrykningar i texten. Ljung, Per Erik: Litteratur i bruk. PAN/Norstedts förlag, 1977. 289 s. Häftad. Något sliten. Ljungdell, Ragna: Det oförstörbara Studier, skisser, profiler. Ljus, 1945. 279 s. Häftad. Delvis
ouppsprättad. Blekt. Ljunggren, Anna: Pasternaks Juvenilia. Sex fragment om Relikvimini. Almqvist & Wiksell,
1984. In Russian. 182 p. Wrappered. Wrapper slightly rubbed. Else fine. Ljunggren, Gustaf: Kellgren. Leopold. Thorild. Till och med 1792. Gleerups, 1873. 594 s.
Klotband. Namnteckning på försättsbladet. Gott skick. Ljunggren, Gustaf: Svenska vitterhetens häfder efter Gustav III:s död. Gleerups, 1873, 1877,
1881. 594+603+608. 3 vol. Halvfranskt band. Ryggen något blekt. Något nött i kanterna. Exlibris.
Namnteckning på försättsbladet. Färgat snitt, Mönstrade för- och eftersättsblad, Inlagorna i mycket
gott skick Ljunggren, Torsten: Lorenzo Hammarsköld som kritiker. Gleerups, 1952. 684 s. Häftad. Gott
skick. Ljunggren, Torsten: Lorenzo Hammarsköld som kritiker. Med särskild hänsyn till hans
förhållande till Tegnér. CWK Gleerup, 1952. 688 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett
fint exemplar. Lo-Johansson, Ivar: Ordets makt. Albert Bonniers förlag, 1973. 308 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Lo-Johansson, Ivar: Ordets makt Historien om språket. Med trägravyrer av Sven Ljungberg..
Atlantis Förlag, 1982. Illustrerad av Sven Ljungberg. 268 s. Förlagsband. Gott skick. Illustrerad. . Lo-Johansson, Ivar: Statarskolan i litteraturen. Idéer och program. Författarförlaget, 1972. 199
s. Häftad. Gott skick. Long, Elizabeth: The American Dream and the Popular Novel. Routledge & Kegan Paul,
1985. In English. 243 p. Bound with dust-wrapper. Good condition. Dustwrapper slightly worn. Longfellow, Henry Wadsworth: Språken, skaldekonsten och skalderne I Europa. J.L. Brudins
förlag, 1859. 508 s. Dekorerat klotband. Sida trasig. Longfellow, Henry Wadsworth: Språken, skaldekonsten och skalderne I Europa. J.L. Brudins
förlag, 1859. 508 s. Dekorerat klotband. Bandet något nött i kanterna. Lönnroth, Lars: Litteraturforskningens dilemma. Cavefors/Prisma, 1962. Andra upplagan. 100
s. Häftad. Gott skick. Lukács, Georg: Balzac und der französische realismus. Aufbau-verlag Berlin, 1953. In German.
103 p. Bound with dust-wrapper. Inscription on endpaper. Sporadic underlining of text. Lightly
dampstained. Lukács, Georg: Der russische realismus in der weltliteratur. Aufbau-verlag Berlin, 1952. In
German. 541 p. Clothbinding. Stamp on the inside of the cover. Slightly rubbed. Else fine. Lukács, Georg: Deutsche realisten des 19.jahrhunderts. Aufbau-verlag Berlin, 1953. In
German. 317 p. Clothbinding. Stamp on the inside of the cover. Sporadic underlining of text in
pencil. Covers slightly worn. Lundberg, Erik: I förbigående. Litterära kåserier. Zindermans, 1973. 82 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Lundberg, Gunnar W.: Bellmansfigurer. Kulturhistoriska tidsbilder och personhistoriska
anteckningar till Fredmansdikten. Hugo Gebers förlag, 1927. Halvfranskt band. Ryggen något
trasig i övre kanten. Annars ett fint exemplar. Lundevall, Karl-Erik: Förbjudna böcker och Nordisk debatt om tryckfrihet och sedlighet.
Wahlström & Widstrand, 1958. 324 s. Häftad. Ouppsprättad. Lundevall, Karl-Erik: Förbjudna böcker och Nordisk debatt om tryckfrihet och sedlighet.
Wahlström & Widstrand, 1958. 324 s. Inbunden. Gott skick. Lundgren, Lars O: Den svenske Sokrates. Svenska Humanistiska Förbundet, 1980. 208 s.
Häftad. Gott skick. Lundin, Bo: Salongsbödlarna och andra betraktelser på temat värderingar i populärlitteraturen.
Bo Cavefors förlag, 1971. 203 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Lundin, Göran: Störstorden Berättelser från Västerbotten. Västerbottens Läns Landsting Ord
& Visor Förlag, 1996. Illustrerad av Öhrnell Peter. 248 s. Pappband med skyddsomslag.
Nyskick. Illustrerad. Lundkvist, Artur: Atlantvind. Albert Bonniers förlag, 1932. Originalupplaga. 234 s. Häftad.
Häftesomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Lundkvist, Artur: Diktare och avslöjare i Amerikas moderna litteratur. Kooperativa förbundets
bokförlag, 1942. Originalupplaga. 266 s. Häftad. Ouppsprättad. Lundkvist, Artur: Från utsiktstornet. Aktuella utländska författare. Prisma, 1965. 227 s. Häftad.
Gott skick. Lundkvist, Artur: Segling mot nya stjärnor. Artiklar om utländsk litteratur. Albert Bonniers förlag,
1987. Pappband med skyddsomslag. Gott skick. Lundkvist, Artur: Skrivet mot vinden. Arbetarkultur, 1983. Häftad. Mycket gott skick. Lundkvist, Artur: Språket och demokratin. Rabén & Sjögren, 1971. Häftad. Gott skick. Lundkvist, Artur: Utsikter över utländsk prosa. Aldus/Bonniers, 1961. 259 s. Häftad. Något
sliten. Lundkvist, Artur: Vandringar bland böcker. Arbetarkultur, 1985. Gott skick. Lundqvist, Åke: Från sextital till åttital. Färdvägar i svensk prosa. Alba, 1981. 300 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Lundstedt, Göran: Makten och minnet. Symposion, 1990. 228 s. Häftad. Häftesomslaget något
slitet. Lundstedt, Göran: Till bords med de bästa. Ellerströms, 1997. 133 s. Häftad. Mycket gott skick.
Lynn, David H.: The Hero's tale Narrators in the early modern novel.. MacMillan Press, (not
dated). In English. 123 p. Bound with dust-wrapper. Good condition. Malmberg, Bertil: Värderingar. Uppsatser. Albert Bonniers förlag, 1937. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Ouppsprättad. Gott skick. Manguel, Alberto: En historia om läsning. Ordfronts förlag, 1999. 338 s. Inbunden med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Marañon, Gregorio: Don Juan. Legend och verklighet. Natur och kultur, 1957. 132 s. Häftad.
Ouppsprättad. Gott skick. Marcus, Carl David: Den nya litteraturen. Norstedt och söners förlag, 1911. 68 s. Häftad.
Häftesomslaget slitet. Marcus, Carl David: Den nya norska prosakonsten. Albert Bonniers förlag, 1930. 61 s. Häftad.
Namnteckning på titelbladet. Marcus, Carl David: Nordiska essayer. Söderström och Co, 1923. 288 s. Halvfranskt band.
Bandet något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Mårtenson, Gunnar: Med gåspenna och skrivmaskin. Söderströms, 1943. 317 s. Häftad.
Ouppsprättad. Ryggen lös. Marx, Karl: Om konst och litteratur. Arbetarkultur, 1971. 202 s. Pocket. Gott skick. Medförfattare:
Friedrich Engels. Maugham, W. Somerset: Ten Novels and Their Authors. William Heinemann Ltd, 1954. In
English. 306 p. Clothbinding. Inscriptions. Sporadic underlining of text. Mauriac, Claude: L´Alittérature contemporaine Artaud, Bataille, Beckett, Kafka, Leiris, Michaux,
Miller, Robbe-Grillet, Nathalie Sarraute etc.. Éditions Albin Michel, 1958. In French. 259 p.
Wrappered. Wrapper slightly rubbed. Partially unopened. Maury, Lucien: Sveriges metamorfos. Albert Bonniers förlag, 1951. 290 s. Klotryggsband. Gott
skick. Mayer, Hans: Meisterwerke Deutscher Literaturkritik Herausgegeben und eingeleitet von Hans
Mayer. Rütten & Loening, Berlin, 1956. In German. 934+341. 2 vol. Clothbinding with
dustwrapper. Dustwrapper torn. Zweiter band: Von Heine bis Mehring. 1. Teil: Texte. 2. Teil:
Anmerkungen und Hinweise. Melberg, Arne: På väg från realismen. En studie i Lars Ahlins författarskap, dess sociala och
litterära förutsättningar. Gidlunds, 1973. 283 s. Pocket. Gott skick. Melin / Lange, Lars / Sven: Att analysera text. Studentlitteratur, 1985. 175 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Meredith, George: An Essay on Comedy and the Uses of the Comic Spirit. Constable and
Company Ltd, 1919. In English. 105 p. Clothbinding. Inscription on endpaper. Spine/backstrip
slightly faded. Meresjkovski, Dimitri S: Eviga följeslagare. Porträtt ur världslitteraturen. Hugo Gebers förlag,
1920. Andra upplagan. 181 s. Häftad. Gott skick. Meyer, Ernst: Studier i den ronsardska skolans poesi. Esaias Edquists boktryckeri, 1882. 141
s. Michel / Sewall, Laurence / Richard B. (ed.): Tragedy: Modern Essays in Criticism. Greenwood
Press, 1963. In English. 340 p. Clothbinding. Good condition. Mihajlov, Mihajlo: Sommar i Moskva. Albert Bonniers förlag, 1966. 156 s. Häftad. Något sliten.
Miller, Perry: Nature´s Nation. The Belknap Press, 1967. In English. 298 p. Bound with dust-
wrapper. Dustwrapper torn. Mjöberg, Jöran: De såg himmel och helvete. En komparativ studie i dröm- och visionsdiktning.
Carlsson Bokförlag, 1994. 384 s. Cartonnageband. Gott skick. Mjöberg, Jöran: De sökte sanningen. En studie i fem romaner 1879 - 1886. Rabén &
Sjögren, 1977. 237 s. Häftad. Inlagan fin. Fotoillustrerad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Mjöberg, Jöran: De sökte sanningen. En studie i fem romaner 1879 - 1886. Rabén &
Sjögren, 1977. 237 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Fotoillustrerad.
Mjöberg, Jöran: Livets ansikten. Gleerups, 1956. 188 s. Häftad. Ouppsprättad. Mjöberg, Josua: Verskonst och ordkonst. Gleerups, 1961. 213 s. Häftad. Häftesomslaget
något slitet. Annars ett fint exemplar. Ouppsprättad. Moberg, Eva: Prima materia. Texter i urval. Ordfronts förlag, 2003. 414 s. Inbunden med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Moberg, Ulf Thomas: Frysom: lysom! Elmer Diktonius och Gunnar Ekelöf brevväxlar. Cinclus
Press, 1984. 157 s. Häftad. Gott skick. Modleski, Tania: Loving with a Vengeance. Mass-produced fantasies for women. Routledge,
1988. Häftad. Gott skick. Monié, Karin: Den etablerade vetenskapsmannen. Gustaf Ljunggren - svensk
litteraturhistoriker. Carlsson Bokförlag, 1985. 278 s. Häftad. Gott skick. Morgan, Charles: Spegelbilder. Albert Bonniers förlag, 1946. 278 s. Häftad. Häftesomslaget
något slitet. Morganroth Gullette, Margaret: Safe at Last in the Middle Years. University of California Press,
1988. In English. 186 p. Bound with dust-wrapper. Good condition. Mortensen, Johan: Från Aftonbladet till Röda Rummet. Strömningar i svensk litteratur 1830-
1879. Albert Bonniers förlag, 1905. Originalupplaga. 393 s. Halvfranskt band. Mortensen, Johan: Från Röda rummet till sekelskiftet I och II. Albert Bonniers förlag,
1918,1919. Halvfranskt band. Upphöjda bind. Gott skick. Mortensen, Johan: Från Röda Rummet till sekelskiftet. Strömningar I svensk litteratur under
adertonhundraåttio- och nittiotalen. Albert Bonniers förlag, 1918. 329 s. Häftad. Häftesomslaget
saknas. Mortensen, Johan: Människor och böcker. Gleerups, 1917. 294 s. Häftad. Något nött i kanterna.
Munthe, Gustaf: Carl Michael. Natur och kultur, 1958. Halvklotband. Gott skick. Myrdal, Jan: Ord & avsikt. Ett resonemang. Norstedts förlag, 1986. 287 s. Häftad. Myrdal, Jan: Skriftställning 5. Pan/Norstedts, 1975. 311 s. Häftad. Gott skick. Naert, Pierre: Stilen i Vilhelm Ekelunds essayer och aforismer. Gleerups, 1949. Häftad.
Häftesomslaget något gulnat. Ouppsprättad. Narti, Ana Maria: När skönheten kom till byn. Tankar om konstens dialog med nutiden.
Essäer.. Bonniers, 1988. 171 s. Förlagsband med pappersomslag. Skyddsomslaget något trasigt
i framsidans övre högra hörn. Näsström, Gustaf: Den unga parnassen. Norstedts förlag, 1947. 237 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Annars ett fint exemplar. Nerman, Bengt: Om erfarenheten. En studie I skapandets villkor. Albert Bonniers förlag, 1982.
225 s. Häftad. Delvis ouppsprättad. Enstaka anteckningar. Newman / Henkin, Charles / William A. Jr (ed.): Under 30: Fiction, Poetry and Criticism of the
New American Writers. Indiana University Press, 1969. In English. 300 p. Bound with dust-
wrapper. Dustwrapper slightly worn. Else fine. Newsom, Robert: A Likely Story. Probability and Play in Fiction. Rutgers University Press, 1988.
In English. 212 p. Wrappered. Good condition. Nielsen, Harald: Bøger og mænd Litterære strejftog. H. Aschehoug & Co, 1926. På
danska. 212 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Nikolajeva, Maria: När Sverige erövrade Ryssland. En studie i kulturernas samspel.
Symposion, 1996. 376 s. Cartonnageband. Mycket gott skick. Nilsson, Albert: Tre fornnordiska gestalter. Helge, Frithiof och Kung Fjalar. Gleerups, 1928. 409
s. Häftad. Ouppsprättad. Nilsson, Albert: Ur diktens värld. Albert Bonniers förlag, 1926. 235 s. Häftad. Gott skick. Nilsson, Nils: Några stildrag i Vilhelm Ekelunds lyrik. Hugo Gebers förlag, 1942. Häftad.
Ryggen något sliten. Ouppsprättad. Nilsson, Nils Åke: Die Apollonius-erzählung in den slavischen literaturen. Almqvist &
Wiksell, 1949. In several languages. 172 p. Wrappered. Sporadic inscriptions in pencil. Else fine.
Études de philologie slavie, publiée par l´institut russe de l´université de Stockholm. Nilsson, Nils Åke: Poeter, profeter och tidsvittnen. Tidens förlag, 1989. 172 s. Inbunden med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Noble, David W: The Eternal Adam and the New World Garden. Grosset´s Universal Library,
1971. In English. 226 p. Wrappered. Wrapper slightly rubbed at the edges. Else fine. Nordberg, Carl-Eric: Åtta udda. Prosaprofiler. Tidens förlag, 1955. 210 s. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Nordenfors, Ola: Känslans kontrapunkt. Studier i den svenska romansen 1900-1950. Almqvist
& Wiksell, 1992. 351 s. Häftad. Nordström, Johan: Hvem har skrifvit Bröllopps Beswärs IhogKommelsze?. Almqvist &
Wiksell, 1914. Sidorna 71-229. Häftad. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Dedikation
till Immanuel Björkhagen från författaren Nordström, Knut: Den overkliga kulturen. Norstedts förlag, 1971. 189 s. Häftad. Ouppsprättad.
Noreen, Erik: Från Birgitta till Piraten. Albert Bonniers förlag, 1942. 188 s. Häftad.
Namnteckning på försättsbladet. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Norlind, Arnold: Skapande liv. Studier och bekännelser. Albert Bonniers förlag, 1929. 206 s.
Klotband. Gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Anteckningar på insidan av pärmen.
Biblioteksstämplar från Stockholms Högskola. Norling, Hans: Indianer och Robinsöner. Eklunds, 1955. 29 s. Häftad. Häftesomslaget något
slitet. Några sidor vikta. Annars ett fint exemplar. Norman, Birger: Repliker i kulturdebatten. Prisma, 1963. 120 s. Häftad. Bandet något nött i
kanterna. Stämpel på eftersättsbladet. Numers, Lorenz von: Vinet som kaniken drack och andra essayer. Natur och kultur, 1967. 118
s. Häftad. Gott skick. Fotoillustrerad. Recensionsstämpel. Nygren, Lars: Sommarhusets figur En essäbok. Bonniers, 1992. 224 s. Pappband med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Vinjetter: Ulf Gripenholm. O´Connor, William Van: The New University Wits, and the End of Modernism. Southern Illinois
University Press, 1963. In English. 166 p. Bound with dust-wrapper. Dustwrapper slightly torn. Ödman, Nils Petrus: Anmärkningar om det franskt-klassiska och det Shakspeareska dramats
uppkomst och allmänna karakter. Uppsala, Edquist & Berglund, 1866. 57 s. Gott skick. Öhman, Ivar: Mitt möte med boken.Tjugo svenska författare berättar om sig själva och om
boken.. Folket i Bilds Förlag, 1943. 214 s. Häftad. Något sliten. Olson, Elder (ed.): Aristotle´s Poetics and English Literature.. The University of Chicago Press,
1965. In English. 235 p. Wrappered. Good condition. Olsson, Bernt: Att ge ut 1600-talstexter. Svenska Vitterhetssamfundet/Nobelbiblioteket, 1996. 8
s. Häftad. Mycket gott skick. Olsson, Henry: Banbrytare och stigfinnare. Norstedt och söners förlag, 1984. Pappband med
skyddsomslag. Gott skick. Olsson, Henry: Från Wallin till Fröding. Hugo Gebers förlag, 1939. 266 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Orwell, George (Eric Blair): Decline of the English Murder and Other Essays. Penguin, 1965. In
English. 187 p. Paperback. Very good condition. Oscarsson, Ingemar: "Fortsättning följer" Följetong och fortsättningsroman i dagspressen till
ca 1850. Studentlitteratur, 1980. 281 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint
exemplar. Österling, Anders: Horisonter. Albert Bonniers förlag, 1939. 256 s. Häftad. Gott skick. Oxenstierna, Johan Gabriel: Caractèrer Portraiter och Epigrammer. Albert Bonniers förlag,
1956. 95 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint
exemplar. Özkök, Lütfi: Nordiska poetporträtt. fibs lyrik, 1969. 132 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget
något nött i kanterna. Pagrot, Lennart: Den klassiska verssatirens teori. Debatten kring genren från Horatius t.o.m.
1700-talet. Almqvist & Wiksell, 1961. 461 s. Häftad. Gott skick. Palmer, D.J. (ed.): Comedy: Developments in Criticism. Macmillan Education, 1984. In English.
165 p. Wrappered. Good condition. Paz, Octavio: Ensamhetens labyrint. Brombergs, 1990. 231 s. Dekorerat pappband. Nyskick.
Paz, Octavio: Lerans barn. Essäer om den moderna poesin. Från romnatiken till avantgardet..
Brombergs, 1990. 218 s. Klotband med skyddsomslag. Nyskick. Peacock, Ronald: The Art of Drama. Greenwood Press, 1974. In English. 263 p. Clothbinding.
Good condition. Persson, Lena (red): Utgiftskostymer och pizzafrossor Kåserier om moderna ord. Rabén
& Sjögren, 1997. 175 s. Pappband med skyddsomslag. Gott skick. Petersens, Hedvig af: Ett barns litterära memoarer. Bokvännerna, 1960. 92 s. Pappband. Gott
skick. Pharo red., Øyvind: Fin-de-siècle. Tidskriftet Samtiden i 1890-årene.. Aschehoug, 1990. På
norska. Häftad. Gott skick. Häftesomslaget något slitet. Platen, Gustaf von: I midnattssyndens land. Forum, 1969. 175 s. Häftad med pappersomslag.
Gott skick. Platen, Gustaf von: Min vän Stig Ahlgren Kvickhetens konung. Fischer & Co, 1997. 365 s.
Pappband med skyddsomslag. Gott skick. Platen, Magnus von: 1700-tal. Studier i svensk litteratur. Natur och kultur, 1963. 263 s. Häftad.
Ouppsprättad. Platen, Magnus von: Biktare och bedragare. Albert Bonniers förlag, 1959. 214 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Platen, Magnus von: Den litterära biografin. Almqvist & Wiksell International, 1989. 105 s.
Häftad. Gott skick. Platen, Magnus von: Diktare och domare. Svenska akademiens pristävlingar. Norstedts förlag,
1986. 182 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar.
Platen, Magnus von: Innanläsning. Tolkningar av nordiska texter. Rabén & Sjögren, 1980.
192 s. Häftad. Ouppsprättad. Gott skick. Platen, Magnus von: Skandalen på Operakällaren och andra essayer. Fischer & Co,
1996. 167 s. Pappband med skyddsomslag. Gott skick. Potter, James L: Elements of Literature. The Odyssey Press, 1967. In English. 240 p.
Wrappered. Good condition. Pound, Ezra: Romansens själ. Bo Cavefors bokförlag, 1965. 363 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget slitet. Annars ett fint exemplar. Powell, Brian: Epic and Chronicle. The 'Poema de mio Cid' and the 'Crónica de veinte reyes'.
The Modern Humanities Research Association, 1983. In English. 204 p. Wrappered. Wrapper
slightly rubbed. Else fine. Priestley, J.B. (John Boynton): Västerlandets litteratur. Forum, 1963. Klotband. Gott skick. Printz-Påhlson, Göran: Appendix till solen i spegeln. Bo Cavefors, 1960. Originalupplaga. 63 s.
Häftad. Namnteckning på försättsbladet. Anteckningar. Något sliten. Printz-Påhlson, Göran: När jag var prins utav Arkadien. Albert Bonniers förlag, 1995. 350 s.
Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Pritchett, V.S.: Universalmänniskan & andra författare. Umbra solis, 1995. 270 s. Häftad.
Mycket gott skick. Qvarnström, Gunnar: Dikten och den nya vetenskapen. Det astronautiska motivet. Gleerups,
1961. 300 s. Häftad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Rahv, Philip: The Myth and the Powerhouse. Farrar, Straus and Giroux, 1965. In English. 242 p.
Bound with dust-wrapper. Slightly rubbed. Ramel, Stig: Tyckt & tryckt. Om Campanella, Keynes cyklar och annat. Atlantis Förlag,
1987. 147 s. Inbunden. Gott skick. Ramnefalk, Marie Louise: Tre lärodiktare. Studier i Harry Martinsons, Gunnar Ekelöfs och Karl
Vennbergs lyrik. Bo Cavefors förlag, 1974. Originalupplaga. 346 s. Häftad. Gott skick. Richards, I.A.: Litteraturkritikens principer. Prisma, 1967. 239 s. Häftad. Namnteckning på
smutstitelbladet. Häftesomslaget något slitet. Inlagan fin. Richards, I.A.: Litteraturkritikkens principper. Paludan, 1968. På danska. Häftad. Namnteckning
på insidan av pärmen. Ryggen något sliten. Annars ett fint exemplar. Richards, I.A.: Vetenskap och dikt. Bokgillets förlag, 1961. 77 s. Häftad. Understrykningar i
texten med blyerts. Gott skick. Richardson, jr, Robert D: Myth and Literature in the American Renaissance. Indiana University
Press, 1978. In English. 309 p. Bound with dust-wrapper. Dustwrapper slightly rubbed on the
edges. Else fine. Ringbom, Mårten: Författarens villkor i Norden - 1973. Finlands Svenska Författareförening,
1973. 101 s. Häftad. Gott skick. Risberg, Bernhard: Ansikten och verk. Saxon & Lindströms, 1947. 167 s. Häftad.
Ouppsprättad. Något nött i kanterna. Stämpel på häftesomslaget. Robert Louis, Stevenson: VIRGINIBUS PUERISQUE, and other papers.. Chatto&Windus,
London, 1903. In English. 193 p. Contemporary full-leather binding. Gilt-Ornamented Spine. Gilt-
edged. Good condition. Binding from Brentano´s Booksellers & Stationers, Paris. Robson, W.W: Critical Essays. Routledge & Kegan Paul, 1966. In English. 284 p.
Clothbinding with dustwrapper. Dustwrapper slightly worn. Else fine. Rogers, Pat (ed.): The Oxford illustrated history of English literature. Guild Publishing, London,
1987. 528 s. Inbunden med skyddsomslag. Mycket gott skick. Illustrerad. Rokseth, Peter: Efterlatte skrifter. Aschehoug, 1953. På norska. 248 s. Häftad. Ouppsprättad.
Något nött i kanterna. Romberg, Bertil: Carl Jones Love Almqvist. Liv & verk. Ordfronts förlag, 1993. Klotband
med skyddsomslag. Gott skick. Rosendahl, Sven: Av hav är du kommen. Albert Bonniers förlag, 1962. Illustrerad av Björn
Gidstam. 300 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Rosengren / Thavenius, Karl Erik / Jan: Litteratursociologi. Natur och kultur, 1970. 249 s.
Häftad. Något sliten. Roth, Nils: Romantiserade biografier. Bibliotekstjänsts bokurval 18, 1959. 20 s. Häftad. Gott
skick. Roubetz, Alexander de: Rysslands nuvarande litteratur. Norstedt och söners förlag, 1929. 123
s. Häftad. Gott skick. Rousseaux, André: Portraits littéraires choisis. Éditions Albert Skira, 1947. In French. 389 p.
Wrappered. Wrapper slightly rubbed. Else fine. Rubow, Paul V.: Dansk litterær kritik. Munksgaard, 1970. På danska. Häftad. Mycket gott skick.
Rubow, Paul V.: Den kritiske kunst. En afhandling om filologisk litteraturforskning. Gyldendal,
1971. På danska. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Gott skick. Rubow, Paul V.: Den kritiske kunst. En afhandling om filologisk litteraturforskning. Gyldendal,
1938. På danska. Häftad. Gott skick. Rubow, Paul V.: En studiebog Randglosor til gammel og nyere litteratur. Gyldendal, 1950. På
danska. 155 s. Häftad. Ouppsprättad. Något nött i kanterna. Rubow, Paul V.: Oehlenschlægers arvtagere. Kristian Arentzen & F. L. Liebenberg. Ejnar
Munksgaard, 1947. På danska. Häftad. Gott skick. Rubow, Paul V.: Perspektiver. Nye litterære studier. Ejnar Munksgaard, 1941. På danska.
Häftad. Gott skick. Ruin, Hans: Den mångtydiga människan. Wahlström & Widstrand, 1966. 221 s. Klotband.
Gott skick. Ruin, Hans: Den mångtydiga människan. Wahlström & Widstrand, 1966. 221 s. Inbunden
med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Ruin, Hans: Den mångtydiga människan. Wahlström & Widstrand, 1966. 220 s. Häftad.
Häftesomslaget lagat. Annars ett fint exemplar. Ruin, Hans: Det finns ett leende. Wahlström & Widstrand, 1943. 240 s. Häftad.
Anteckningar. Namnteckning på försättsbladet. Ruin, Hans: Det sjunkna hornet. Wahlström & Widstrand, 1956. 270 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Häftesomslaget något fläckigt. Annars ett fint exemplar. Ruin, Hans: Det sjunkna hornet. Wahlström & Widstrand, 1956. 273 s. Inbunden. Gott
skick. Ruin, Hans: Det skönas förvandlingar. Wahlström & Widstrand, 1962. Andra upplagan.
298 s. Inbunden. Exlibris. Gott skick. Ruin, Hans: Drömskepp i torrdocka. Wahlström & Widstrand, 1951. 185 s. Häftad.
Inlagan fin. Häftesomslaget något nött i kanterna. Ruin, Hans: Ett land stiger fram. Wahlström & Widstrand, 1941. 200 s. Häftad. Gott skick.
Ruin, Hans: Gycklare och apostlar. Holger Schildts förlag, 1935. Fjärde upplagan. 240 s.
Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Ruin, Hans: Gycklare och apostlar. 1935. Andra upplagan. 240 s. Halvfranskt band. Upphöjda
bind. Namnteckning på smutstitelbladet. Ruin, Hans: Poesiens mystik. Natur och kultur, 1978. Andra upplagan. 418 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Häftesomslaget något nött i kanterna. Ruin, Hans: Poesins mystik. Natur och kultur, 1935. Originalupplaga. 472 s. Vackert
halvfranskt band. Guldornerad rygg. Marmorerade pärmar. Främre och bakre häftesomslag
medbundna. Mycket fint exemplar. Ruin, Hans: Rummet med de fyra fönstren. Wahlström & Widstrand, 1966. Illustrerad av
Bertil Bull Hedlund. 114 s. Cartonnageband. Gott skick. Ruin, Hans: Rummet med de fyra fönstren. Wahlström & Widstrand, 1966. Illustrerad av
Bertil Bull Hedlund. 114 s. Häftad. Ruin, Hans: Rummet med de fyra fönstren. Natur och kultur, 1940. Illustrerad av Bertil Bull
Hedlund. 195 s. Häftad. Ouppsprättad. Ruin, Hans: Uppbrott och återkomst. Wahlström & Widstrand, 1977. 212 s. Inbunden
med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Ruin, Hans: Väl mött, Europa!. Holger Schildts förlag, 1938. 205 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Annars ett fint exemplar. Ruin, Hans: Världen i min fickspegel. Wahlström & Widstrand, 1969. 199 s. Inbunden
med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Runnquist, Åke: 101 moderna utländska författare. Forum, 1965. 149 s. Cartonnageband. Gott
skick. Runnquist, Åke: Arbetarskildrare från Hedenvind till Fridell. Albert Bonniers förlag, 1952. 186 s.
Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Runnquist, Åke: Arbetarskildrare från Hedenvind till Fridell. Albert Bonniers förlag, 1952. 186 s.
Häftad. Fotoillustrerad. Inlagan fin. Häftesomslaget lagat. Runnquist, Åke: Att samla litterära tidskrifter 1920-51. Sällskapet Bokvännerna, 1952. 78 s.
Häftad. Gott skick. Runnquist, Åke: Den omättlige bokläsaren. Trevi, 1992. 250 s. Inbunden med skyddsomslag.
Mycket gott skick. Runnquist, Åke: Moderna svenska författare. Forum, 1959. Originalupplaga. 176 s. Pappband.
Gott skick. Fotoillustrerad. Runnquist, Åke: Moderna utländska författare. Forum, 1962. 142 s. Cartonnageband. Gott
skick. Rushdie, Salman: Är ingenting heligt?. Albert Bonniers förlag, 1990. 64 s. Häftad. Gott skick.
Russell, Francis: 3 studies in 20th century obscurity. The Hand and Flower Press, 1954. In
English. 123 p. Bound with dust-wrapper. Rydberg, Viktor: Skrifter av Viktor Rydberg. Konst och litteratur (Tal och uppsatser). Albert
Bonniers förlag, 1946. 260 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars
ett fint exemplar. Rydén, Per: Till de folkhemske. Carlsson Bokförlag, 1994. 478 s. Häftad. Gott skick. Rying, Matts: Kritiker idag. Sveriges Radios förlag, 1972. 272 s. Häftad. Häftesomslaget något
slitet. Annars ett fint exemplar. Rying, Matts: Poeter till svars. FIB:s Lyrikklubb, 1986. 273 s. Inbunden med skyddsomslag.
Gott skick. Rying, Matts: Resa och rast. En mosaik. Rabén & Sjögren, 1975. 204 s. Pocket.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Sallnäs, Hilding: Småländskt och öländskt. Några författarporträtt. Settern, 1985. 113 s.
Cartonnageband. Gott skick. Santesson, Carl: Atterboms ungdomsdiktning. Norstedt och söners förlag, 1920. Häftad.
Häftesomslaget slitet. Häftesomslaget något gulnat. Santesson, Carl: Mot Lycksalighetens ö. Norstedt och söners förlag, 1956. Häftad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Med dedikation. Särman, Marianne (red.): Mästarna. En presentation av författarna i Mästarbiblioteket.
Bokorama, 1983. 183 s. Skinnimitationsband. Guldsnitt. Gott skick. Illustrerad. Särman, Marianne (red.): Mästarna. En presentation av författarna i Mästarbiblioteket.
Bokorama, 1983. 183 s. Skinnimitationsband. Guldsnitt. Illustrerad. Savory, Teo ( red. ): Unicorn Journal. Unicoen Press, 1968. In English. 99 p. Decorated boards.
Cover lightly stained. Corpus fine. Scarfe, Francis: Auden and After. The Liberation of Poetry 1930-1941. George Routledge
& Sons, 1942. 208 s. Klotband. Schildt, Göran: Kontrakurs. Wahlström & Widstrand, 1963. 285 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Schiller, Harald: Svenska diktare i bild med text. Natur och kultur, 1936. 99 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Ouppsprättad. Schück, Henrik: Äldre akademier före den svenska. Norstedt och söners förlag, 1934. 180 s.
Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Schück, Henrik: Svenska akademiens dagbok 1786-1789. Norstedt och söners förlag, 1916.
Häftad. Häftesomslaget lagat. Annars ett fint exemplar. Delvis ouppsprättad. Schück, Henrik: Ur En resandes anteckningar. Hugo Gebers förlag, 1900. 185 s. Häftad. Något
nött i kanterna. Schück, Henrik: Ur En resandes anteckningar. Hugo Gebers förlag, 1907. 234 s. Häftad. Schück, Henrik: Ur En resandes anteckningar/Ur gamla papper. Hugo Gebers förlag,
1900/1894. 185+186. Inbunden. Gott skick. Mönstrade för/eftersättsblad. Schück, Henrik: Ur Gamla papper. Hugo Gebers förlag, 1897. 184 s. Häftad. Häftesomslaget
slitet. Schück, Henrik: Ur Gamla papper. Hugo Gebers förlag, 1904. 220 s. Häftad. Gott skick. Schück, Henrik: Ur Gamla papper. Hugo Gebers förlag, 1894. 186 s. Halvklotband. Marmorerat
snitt. Gott skick. Schück, Henrik: Ur Gamla Papper. Hugo Gebers förlag, 1908. 192 s. Häftad. Något trasig
upptill. Annars ett fint exemplar. Schück, Henrik: Ur Gamla papper. Hugo Gebers förlag, 1908. 192 s. Klotband. Ryggen delvis
sprucken i fogarna. Bandet något nött. Annars ett fint exemplar. Schück, Henrik: Ur Gamla papper I-VI. Hugo Gebers förlag, 1892-1904. 3 vol. Klotband. Gott
skick. Schück, Henrik: Ur resandes anteckningar. Hugo Gebers förlag, 1900. 185 s. Inbunden. Gott
skick. Häftesomslaget ej medbundet. Schück, Henrik: Vår förste författare. En själshistoria från medeltiden. Hugo Gebers förlag,
1916. 228 s. Häftad. Exlibris. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Scolincov / Holland, Hanna / Peter (ed.): Reading plays. Interpretation & Reception.
Cambridge University Press, 1991. 238 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Selander, Sten: "Modernt" Lekmannapredikningar i radio. Albert Bonniers förlag, 1932. 180 s.
Häftad med pappersomslag. Inlagan fin. Namnteckning på försättsbladet. Skyddsomslaget något
slitet. Selander, Sten: Mark och rymd. Albert Bonniers förlag, 1959. 287 s. Inbunden. Gott skick. Selander, Sten: Pegaser och kapphästar. Bonniers, 1950. 236 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något slitet. Sem-Sandberg, Steve: I en annan del av staden. Legenda, 1990. Häftad. Gott skick. Seth, Carl Magnus von: Vem är Agnes?. Rabén & Sjögren, 1968. 122 s. Häftad.
Ouppsprättad. Gott skick. Setterlind, Bo: Poeten och samhället. Albert Bonniers förlag, 1954. 72 s. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslaget något slitet. Shaw, George Bernard: Shaw On Theatre. Hill & Wang, 1959. In English. 306 p.
Paperback. Slightly rubbed on the edges. Sidenbladh, Cecilia: Ty så roar mig att måla. C. J. L. Almqvist och de visuella konstarterna.
Gidlunds, 1987. Häftad. Gott skick. Siegle, Robert: The Politics of Reflexivity. Narrative and the Constitutive Poetics of Culture. The
Johns Hopkins University Press, 1986. In English. 271 p. Clothbinding with dustwrapper. Good
condition. Sitwell, Osbert: Noble Essences or Courteous Relevations. Being a book of characters and the
fifth and last volume of Left Hand, Right Hand!. Macmillan & Co, London, 1950. In English.
324 p. Clothbinding with dustwrapper. Illustrated. Very good condition. Sjöblad, Christina: Min vandring dag för dag. Kvinnors dagböcker från 1700-talet. Carlsson
Bokförlag, 1997. Pappband. Mycket gott skick. Sjögren, Gunnar: Den narraktige fotgängaren och andra essäer. Askild & Kärnekull, 1977.
204 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Sjögren, Gunnar: Shakespeares samtida och deras dramatik. Wahlström & Widstrand,
1969. 212 s. Häftad. Understrykningar i texten med blyerts. Häftesomslaget något slitet. Annars ett
fint exemplar. Sjöstrand, Martin: Bonden i svensk litteratur. LTs förlag, 1949. 188 s. Häftad. Sjöstrand, Östen: Ande och verklighet. Albert Bonniers förlag, 1954. 128 s. Häftad. Gott skick.
Sjöstrand, Östen: Fantasins nödvändighet. Författarförlaget, 1971. 137 s. Häftad. Gott skick.
Sjöstrand, Östen: Världen skapas varje dag. Albert Bonniers förlag, 1960. 109 s. Häftad.
Ouppsprättad. Skaaret, Lennart: "God" och "dålig" litteratur. Tema, 1971. 178 s. Häftad. Häftesomslaget något
slitet. Stämpel på försättsbladet. Annars ett fint exemplar. Skard, Sigmund: Klassisk tradisjon i Norge. Tegnérsamfundet, 1979. På norska. 34 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Skiöld, Bo-Arne (red.): Romantiker. Natur och kultur, 1994. 126 s. Inbunden. Gott skick. Söderblom, Staffan: Skriva. Brutus Östlings bokförlag Symposion, 1991. 97 s. Häftad. Södergård, Östen: Franska snitt, studier i fransk 1800- och 1900-talslitteratur. Gebers, 1962.
162 s. Häftad. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Söderhjelm, Torsten: Uppsatser och kritiker. Helios, 1908. 220 s. Häftad. Delvis ouppsprättad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Söderhjelm, Werner: Utklipp om böcker. Söderström & Co, 1920. 4 vol. Halvfranskt band.
Söderhjelm / Söderhjelm, Torsten / Werner: Italiensk renässans. C.E. Fritzes bokförlags
aktiebolag, 1912. Tredje upplagan. 359 s. Häftad. Söderman, Sven: Bilder och gestalter. Aktiebolaget Ljus, Stockholm, 1907. 237 s. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Söderman, Sven: Böcker och författare. Kritiker och studier (1894-1914). Aktiebolaget Ljus,
1914. 348 s. Halvfranskt band. Bandet något nött i kanterna. Sommardal, Göran: Det tomma palatset. En arkeologi över ruiner och rutiner i kinesisk
litteraturtradition. Symposion, 1992. 386 s. Pappband med skyddsomslag. Gott skick.
Skyddsomslaget något slitet. Sontag, Susan: I Saturnus tecken. Brombergs, 1981. 218 s. Inbunden med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Spiller, Robert E.: The Cycle of American Literature. An Essay in Historical Criticism. The Free
Press, 1967. In English. Wrappered. Good condition. Spiller, Robert E.: The Third Dimension. Studies in Literary History. The Macmillan Company,
1965. 244 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Sprengel, David: Från sidan. Cogito Bokförlag, 1990. Häftad. Gott skick. Ståhle, Carl Ivar: Vers och språk i vasatidens och stormaktstidens svenska diktning. Norstedts
förlag, 1975. 470 s. Inbunden med skyddsomslag. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint
exemplar. Staiger, Emil: Stilwandel Studien zur Vorgeschichte der Goethezeit. Atlantis Verlag, 1963. In
German. 204 p. Bound with dust-wrapper. Dustwrapper slightly worn. Else fine. Stålmarck, Torkel: Jacob Mörk. Studier kring våra äldsta romaner. Norstedts förlag, 1974. 297
s. Häftad. Ouppsprättad. Stangerup, Hakon: Levande dansk litteratur. Norstedts förlag, 1942. 126 s. Häftad. Gott skick.
Stämpel på häftesomslaget. Stedman, Edmund Clarence: Victorian Poets. Chatto and Windus, 1887. In English. 521 p.
Clothbinding. Covers slightly worn. Corpus fine. Steffen, Richard: Englands litteratur i historisk framställning. Norstedt och söners förlag, 1912.
480 s. Häftad. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Stenbeck, Manne: Svenska värsar åren 1945-68. Wahlström & Widstrand, 1973. 256 s.
Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Stendhal, (Henri Beyle): Om kärleken. Forum, 1947. 274 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget
något slitet. Stenkvist, Jan: Flykt och motstånd. Norstedts förlag, 1978. 180 s. Häftad. Gott skick. Stenkvist, Jan: Från Snoilsky till Sonnevi. Litteraturvetenskapliga studier tillägnade Gunnar
Brandell. Natur och kultur, 1976. 217 s. Häftad. Fint exemplar. Stolpe, Sven: Ande och dikt. Norlin, 1950. 293 s. Häftad. Ouppsprättad. Gott skick. Stolpe, Sven: Den kristna falangen. Albert Bonniers förlag, 1936. 264 s. Häftad. Gott skick. Stolpe, Sven: Dikt och samhälle. Rydberg, Snoilsky, 80-talet. Askild & Kärnekull, 1978.
259 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Stolpe, Sven: Från runsten till ballad. Askild & Kärnekull, 1972. Andra upplagan. 289 s.
Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Stolpe, Sven: Linné, Bellman, Kellgren. Askild & Kärnekull, 1974. 325 s. Inbunden med
skyddsomslag. Något sliten. Stolpe, Sven: Oxfordprofiler. Albert Bonniers förlag, 1938. 253 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något slitet. Stolpe, Sven: Vasatid och stormaktstid. Askild & Kärnekull, 1973. 309 s. Inbunden med
skyddsomslag. Något sliten. Storck, Sven N: Några moderna ryska författare. Norstedts förlag, 1947. 130 s. Häftad. Gott
skick. Storm, Ole: Arabella och andra danska mästarberättelser från H.C. Andersen till Anders
Bodelsen. Bra Böcker, 1978. 218 + författarprensentationer. Linneband med skyddsomslag. Gott
skick. Illustrerad. Storm, Ole: Det stod en bänk i trädgården och andra norska mästarberättelser från
Björnstjerne Björnson till Agnar Mykle. Bra Böcker, 1979. 236 + författarpresentationer. Linneband
med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Illustrerad.
Storm, Ole: Stolthet och andra svenska mästarberättelser från Tage Aurell till Birgitta Trotzig.
Bra Böcker, 1977. 250 + författarpresentationer. Linneband med skyddsomslag. Skyddsomslaget
något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Storm, Ole: Tvekamp och andra svenska mästarberättelser från Carl Jonas Love Almqvist till
Agnes von Krusenstjerna. Bra Böcker, 1977. 246+författarpresentationer. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad. Strindberg, Axel: Människor mellan krig. Kooperativa förbundets bokförlag, 1941. 434 s. Häftad.
Inlagan fin. Häftesomslaget något slitet. Strömberg, Kjell: Dikt och liv. Natur och kultur, 1968. 189 s. Häftad. Strömberg, Kjell: Från Anatole France till Samuel Beckett. Natur och kultur, 1965. 324 s.
Klotband. Bandet något slitet. Annars ett fint exemplar. Strömberg, Kjell: Från Anatole France till Samuel Beckett. Natur och kultur, 1965. 325 s. Häftad.
Namnteckning på försättsbladet. Understrykningar i texten. Strömberg, Kjell: Modern fransk litteratur från 1890 till nu. Natur och kultur, 1928. 191 s.
Klotband. Namnteckning på försättsbladet. Strömberg, Ragnar: Tidens oro, tidens lekar. Norstedts förlag, 1982. 162 s. Häftad. Gott skick.
Strömholm, Stig: Levande ansikten. Atlantis Förlag, 1994. 222 s. Inbunden med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Namnteckning på försättsbladet. Strömholm, Stig: Motskäl. Norstedts förlag, 1979. 232 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet.
Annars ett fint exemplar. Ouppsprättad. Strömholm, Stig: Motströms och medströms. Norstedts förlag, 1985. 227 s. Häftad. Gott skick.
Strömholm, Stig: Noterat. Norstedts förlag, 1989. 338 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott
skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Strömholm, Stig: Varning: Återvändsgränd. Klokbok för klarögda. Norstedts förlag, 1982. 207 s.
Häftad. Häftesomslag fläckat. Annars ett fint exemplar. Svanberg, Nils: Lyrisk stil. Albert Bonniers förlag, 1938. 68 s. Häftad. Gott skick. Svanberg, Victor: Debatt och värdering. Bo Cavefors förlag, 1978. Originalupplaga. 561 s.
Häftad. Ryggen något lös. Annars ett fint exemplar. Svanberg, Victor: Leva för att leva. Askild & Kärnekull, 1970. 188 s. Inbunden. Något
fläckig. Svanberg, Victor: Poesi och politik. Albert Bonniers förlag, 1931. 149 s. Häftad. Namnteckning
på häftesomslag. Häftesomslaget något slitet. Inlagan fin. Svanberg, Victor: Poesi och politik till nutidens lov. Askild & Kärnekull, 1971. 245 s.
Häftad. Delvis ouppsprättad. Gott skick. Svanberg, Victor: Tryckta skrifter 1918-1976. 1976. 112 s. Häftad. Ryggen lös. Namnteckning
på försättsbladet. Annars ett fint exemplar. Svensson, Conny: Åttitalet och konstnärsromanen. Doxa, 1985. 305 s. Häftad. Bandet något
nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Swahn, Sigbrit: Den unge Balzac. Natur och kultur, 1983. Pappband med skyddsomslag. Gott
skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Sylvan, Nils: Svensk realistisk roman 1795-1830. Aktiebolaget Seelig & Co, 1942. 243 s.
Häftad. Ryggen något trasig. Annars ett fint exemplar. Sylwan, Otto: Från Stångpiskans dagar. Wahlström & Widstrand, 1901. 188 s. Halvfranskt
band. Färgat övre snitt. Ryggen blekt. Sylwan, Otto: Svensk literatur vid adertonhundratalets midt (1830-1860). Wettergren &
Kerber, 1903. 388 s. Häftad. Häftesomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Tanner, Tony: Scenes of Nature, Signs of Men. Cambridge University Press, 1987. In English.
278 p. Bound with dust-wrapper. Thavenius / Lewan, Jan / Bengt (red.): Läsningar om litteraturen och läsaren. Akademilitteratur,
1985. 230 s. Häftad. Fint exemplar. Thorén, Ivar: Studier över själens tröst. Bidrag till kännedomen om den litterära verksamheten i
1400-talets Vadstena. Hugo Geber/Ejnar Munksgaard, 1942. 191 s. Häftad. Häftesomslaget något
slitet. Annars ett fint exemplar. Thörnvall, Olle: Det yttre och det inre. Fyra svenska författare. Tidens förlag, 1991. 159 s.
Häftad. Nyskick. Thurén, Torsten: Reportagets rika repertoar. Institutionen för Journalistik, medier och
kommunikation, Stockholms universitet, 1992. 418 s. Häftad. Gott skick. Tideström, Gunnar: Diktning och sanning. Tegnérsamfundet, 1976. 34 s. Häftad. Gott skick.
Tillotson, Geoffrey: Criticism and the Nineteenth Century. University of London, The Athlone
Press, 1951. In English. 283 p. Clothbinding. Covers slightly worn. Else fine. Tillotson, Geoffrey: Essays in Criticism and Research. Archon Books, 1967. In English. 215 p.
Bound with dust-wrapper. Dustwrapper slightly worn. Else fine. Tillyard, E.M.W: Poetry and its Background. Illustrated by Five Poems 1470-1870. Chatto &
Windus, 1961. In English. 126 p. Bound with dust-wrapper. Covers slightly faded. Törne, Bengt von: Upplevt. Natur och kultur, 1964. 147 s. Häftad. Gott skick. Törne, Bengt von: Upplevt. Natur och kultur, 1964. 147 s. Häftad. Bandet något fläckigt. Annars
ett fint exemplar. Tredell, Nicolas: Conversations with Critics. Carcanet, Sheep Meadow Press, 1994. First
edition. In English. 420 p. Bound with dust-wrapper. Good condition. Trolle, Ingrid af: Djuren i kulturen. 1980. 207 s. Häftad. Gott skick. Tykesson, Elisabeth: Atterbom. En levnadsteckning. Norstedts förlag, 1954. Halvklotband. Gott
skick. Bandet något nött i kanterna. Uggla, Andrzej Nils: Sverige och polska skalder. Från Mickiewicz till Milosz. Uppsala university,
Department of Slavic Languages, 1990. 232 s. Häftad. Gott skick. Ullén, Jan Olov: Det skrivna är partitur. Poetik och politik i 70-talet. Bo Cavefors, 1979.
Originalupplaga. 180 s. Häftad. Gott skick. Valency, Maurice: The Flower and the Castle. The Macmillan Company, 1963. In English. 460
p. Bound with dust-wrapper. Inscriptions on endpaper. Dustwrapper slightly torn. Else fine. Vallquist, Gunnel: Sökare och siare. Albert Bonniers förlag, 1982. 131 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Anteckningar på försättsbladet. Skyddsomslaget något slitet. Vázquez Díaz, René: Anteckningar i marginalen. Artiklar i urval. Kentaur, 2000. 215 s. Inbunden
med skyddsomslag. Gott skick. Vedel, Valdemar: Studier over Guldalderen i dansk Digtning. Gyldendalske Boghandel Nordisk
Forlag, 1948. På danska. 215 s. Häftad. Ouppsprättad. Vegesack, Thomas von: Tankens aristokrater eller pennans betjänter. De intellektuella 1898-
1968. Atlantis Förlag, 1986. 382 s. Cartonnageband. Enstaka fläckar på bandet. Annars ett fint
exemplar. Fotoillustrerad. Vennberg, Karl: Kritiskt 40-tal. Albert Bonniers förlag, 1948. 394 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Vennberg, Karl: På mitt samvete. Författarförlaget, 1987. Klotband med skyddsomslag. Mycket
gott skick. Namnteckning på insidan av pärmen. Vingedal, Sven Erik: Litterär Orientering. Frilansen, 1945. 48 s. Häftad. Vising, Johan: Den franska romantiken. Albert Bonniers förlag, 1915. 181 s. Häftad. Delvis
ouppsprättad. Vizinczey, Stephen: Sanning och lögn i litteraturen. Kritik och essäer. Forum, 1988. 364 s.
Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Vogel, Viveka: 33 amerikaner. Askelin & Hägglund, 1984. 208 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Vogel, Viveka: Med insidan ut. Askelin & Hägglund, 1987. 172 s. Cartonnageband. Gott
skick. Wahlund, Per Erik: Återspegling. Natur och kultur, 1990. 213 s. Inbunden med skyddsomslag.
Gott skick. Wahlund, Per Erik: Bordssamtal. Natur och kultur, 1964. 211 s. Inbunden med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Wahlund, Per Erik: Familjebok. Albert Bonniers förlag, 1980. 231 s. Inbunden med
skyddsomslag. Enstaka fläckar på bandet. Annars ett fint exemplar. Wahlund, Per Erik: Förbindelser. Albert Bonniers förlag, 1984. 278 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Wahlund, Per Erik: Kammarrådinnans konterfej och andra äreminnen. Albert Bonniers förlag,
1970. 238 s. Inbunden med skyddsomslag. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar.
Wahlund, Per Erik: Landkänning. Albert Bonniers förlag, 1981. 240 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Wahlund, Per Erik: Självstudier. Rabén & Sjögren, 1974. 257 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Walker, Marshall: The Literature of the United States of America. Macmillan, 1983. In English.
236 p. Wrappered. Illustrated. Very good condition. Warburton, Thomas: Finlandssvensk litteratur 1898-1948. Forum, 1951. 307 s. Häftad.
Ouppsprättad. Wästberg, Per: Afrikas moderna litteratur. Wahlström & Widstrand, 1969. 106 s. Häftad.
Gott skick. Weinstein, Arnold: The Fiction of Relationship. Princeton University Press, 1988. In English.
329 p. Clothbinding with dustwrapper. Very good condition. Sparsamt illustrerad. Wendel, Göran: Från trettiotal till trettiotal. Betydelsefull social och politisk diktning i Sverige.
Carlsson Bokförlag, 1995. 317 s. Cartonnageband. Gott skick. Werin, Algot: Den svenske Faust, och andra essayer. Gleerups, 1950. 222 s. Häftad. Gott
skick. Werin, Algot: Svenskt 1800-tal. Gleerups, 1948. 236 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslag
fläckat. Något nött i kanterna. Werin, Algot: Utfärd och hemfärd. Gleerups, 1952. 157 s. Häftad. Ouppsprättad. Gott skick. Werin, Algot: Vandring kring en sjö. Gleerups, 1967. 245 s. Häftad. Werup, Jacques: Aptiten och ledan. Artiklar och essäer. Albert Bonniers förlag, 1994. 162 s.
Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Werup, Jacques: Människan är vem som helst. Albert Bonniers förlag, 1998. 140 s. Inbunden
med skyddsomslag. Mycket gott skick. Wesker, Arnold: Fruktan för splittring. Pan/Norstedts förlag, 1071. 112 s. Häftad. Gott skick. Wieselgren, Oscar: Studier öfver Lejonkulans dramer. Almqvist & Wiksell, 1909. 97 s.
Häftad. Häftesomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Wieselgren, Per: Författarskapet till Eigla. Carl Bloms boktryckeri, Lund, 1927. 274 s. Häftad.
Wieselgren, Per: Från Rökstenen till Harry Martinson. Gleerups, 1936. 42 s. Häftad. Något nött
i kanterna. Wieselgren, Per: Neli Suecani. Ett bröllopsbesvär från sjuttonhundratalet. Gleerups, 1946. 158
s. Häftad. Wifstrand, Albert: Tider och stilar. Gleerups, 1964. 185 s. Häftad. Willey, Basil: The Seventeenth-Century Background. Penguin Books, 1962. In English. 283 p.
Wrappered. Wrapper slightly rubbed. Else fine. William-Olsson, Magnus: Livets skrift. Gedins förlag, 1992. 158 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Williams, Stanley T: The Spanish Background of American Literature, vol II. Yale University
Press, 1955. In English. 441 p. Clothbinding with dustwrapper. Dustwrapper slightly torn. Else fine.
Williams, William Carlos: Medicinen, Amerika och dikten. Bo Cavefors bokförlag, 1976. 285 s.
Häftad. Gott skick. Woolf, Virginia: Det lutande tornet. Tre essayer. Wahlström & Widstrand, 1952. 63 s.
Häftad. Gott skick. Woolman, John: Dagbok Essäer. Artos, 1993. 318 s. Inbunden med skyddsomslag.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Wrangel, Ewert: Frihetstidens odlingshistoria ur litteraturens häfder 1718-1733. Gleerups,
1895. 4 vol. Häftad. Något gulnad. Wrede, Gösta: Livet, Döden och Meningen. Doxa, 1978. 216 s. Häftad. Gott skick. Wretman, Enrique: Den spanska litteraturen efter 1898. Albert Bonniers förlag, 1945. 70 s.
Häftad. Gott skick. Yrlid, Rolf: Svenska diktarhem. Svalan, 1965. 205 s. Inbunden med skyddsomslag.
Häftesomslaget trasigt. Annars ett fint exemplar. Yrlid, Rolf: Svenska diktarhem. Forum, 1965. 205 s. Inbunden med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Fotoillustrerad. Zennström, Per-Olof: Kommunistisk kritik I-II. Bo Cavefors bokförlag, 1975. Originalupplaga.
297+418s. 2 vol. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Ouppsprättad. Zern, Leif: Venus armar. Essäer. Norstedts förlag, 1989. 209 s. Häftad. Häftesomslaget något
slitet. Annars ett fint exemplar. Zetterholm, Tore: Levande litteratur. Från Gilgamesj till Bob Dylan. Bra Böcker, 1981. 328 s.
Inbunden. Gott skick. Zilliacus, Emil: Festskrift tillägnad Gunnar Castrén, den 27 december 1938. Skrifter utgivna av
Svenska Litteratursällskapet I Finland, 1938. 426 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Zweig, Stefan: Balzac. Skoglunds bokförlag, 1947. Översatt av Hugo Hultenberg. Halvfranskt
band. Bandet något nött i kanterna. Gott skick. Zweig, Stefan: Balzac. Bermann-Fischer Verlag, 1946. In German. Half-cloth binding. Covers
slightly worn. Inscription on endpaper. Zweig, Stefan: Möten med människor, böcker och städer. Skoglunds bokförlag, 1943. 375 s.
Häftad. Ryggen något lös. Zweig, Stefan: Tiden och världen. Samlade essayer och föredrag 1904-1940. AB Skoglunds
Bokförlag, 1944. 304 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något nött i kanterna. Zweig, Stefan: Tiden och världen. Samlade essayer och föredrag 1904-1940. AB Skoglunds
Bokförlag, 1944. 304 s. Klotband. Gott skick. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Zweig, Stefan: Tre mästare. Balzac, Dickens, Dostojevskij. Skoglunds bokförlag, 1944. 284 s.
Häftad. Zweigbergk, Eva von: Ung på 90talet. Edvard Alkman som kulturkritiker. Rabén & Sjögren,
1979. 276 s. Klotband. Exlibris. Något fläckig. Annars ett fint exemplar. |