| Litteraturhistoria, Barn- och ungdom |
|---|
|
Barnavännen Illustrerad veckotidning för söndagsskolan och hemmet, redigerad av Signe och
A. Walder, under medverkan av flera barnavänner. Fyrtiofjärde årgången. Svenska
Missionsförbundets förlag, 1927. Inbunden. Namnteckning. Sidor vikta. Något nött i kanterna.
Annars ett fint exemplar. Elsa Beskows värld 5 december 1992 - 7 mars 1993. Millesgårdens utställningskatalog nr 31,
u.å.. 27 s. Häftad. Kulturen 1960 Barn En årsbok. 1961. 238 s. Cartonnageband. Ryggen något trasig i övre
kanten. Bandet något fläckigt. Inlagan fin. Rikligt illustrerad. Leka för livet Fataburen 1992. Nordiska museet, 1991. 287 s. Cartonnageband. Bandet något
slitet. Annars ett fint exemplar. Rikligt illustrerad. Nordiska museets och Skansens årsbok. Nya Trollsländan 1890 Illustrerad tidning för ungdom och barn. Sjette årgången. G.W. Edlunds
förlag, Helsingfors, 1890. 192 s. Inbunden. Smärre anteckningar med blyerts. Annars ett fint
exemplar. Illustrerad. Marmorerade för/eftersättsblad. Nya Trollsländan 1892 Illustrerad tidning för ungdom och barn. Åttonde årgången. G.W.
Edlunds förlag, Helsingfors, 1892. 176 s. Inbunden. Smärre anteckningar med blyerts. Nött i
kanterna. Annars ett fint exemplar. Marmorerade för/eftersättsblad. Eftersättssidor bortklippta. Ambjörnsson, Gunilla: Läsning för barn Orientering i dagens barnlitteratur. Albert Bonniers
förlag, 1975. Andra upplagan. 190 s. Cartonnageband. Bandet något slitet. Inlagan fin. Illustrerad.
Aurelius, Bengt: En gammal herrgård och andra ungdomsminnen. Magn. Bergvalls förlag,
Stockholm, 1919. 46 s. Klotryggsband. Bandet något slitet. Bandet något fläckigt. Marmorerade
för/eftersättsblad. Dekorerad pärm.Inlagan lös. Bejerot, Nils: Barn-Serier-Samhälle. Kulturfront, 1981. 222 s. Häftad. Häftesomslaget något
slitet. Annars ett fint exemplar. Bolin, Greta: Barn och böcker En orientering. Rabén & Sjögren, 1974. 334 s. Klotband.
Namnteckning på försättsbladet. Gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Illustrerad. Bolin, Greta: Barn och böcker. Rabén & Sjögren, 1961. Femte upplagan. Illustrerad av
Birger Lundquist. 246 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Bolin, Greta: Barn och böcker. Rabén & Sjögren, 1966. Sjätte upplagan. Illustrerad av
Birger Lundquist. 226 s. Häftad. Namnteckning på försättsbladet. Häftesomslaget slitet. Annars ett
fint exemplar. Bolin, Greta: Barn och böcker. En orientering. Rabén & Sjögren, 1974. 334 s. Klotband
med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Främre häftesomslag medbundet.
Carossa, Hans: Barndom och brytningstid. Fahlcrantz & Gumaelius, 1942. 327 s. Häftad.
Gott skick. Franz, Kurt: Läsa sig stark. Bokens väg från författare till läsare. Tiden, 1983. 80 s.
Cartonnageband. Gott skick. Fredén, Gustaf: Östan om solen nordan om jorden Randanteckningar till folksagans historia.
Norstedts förlag, 1982. 185 s. Häftad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint
exemplar. Furuland, Lars: Barnlitteratur i Sverige Läsning för barn och barnboksprogram. Wahlström
& Widstrand, 1972. 491 s. Häftad. Namnteckning på smutstitelbladet. Häftesomslaget slitet.
Annars ett fint exemplar. ALMAserien 22. Furuland, Lars: Ord och bilder för barn (och ungdom) Historik, texturval och kommentarer.
Rabén & Sjögren, 1979. 384+469+369. 3 vol. Cartonnageband. Något nött i kanterna. Annars
ett fint exemplar. Illustrerad. Granér, Cyrus (red.): Folkskolans barntidning Illustrerad tidning för de unga under medverkan
av svenska författare och konstnärer. Albert Bonniers förlag, 1936. Klotband. Ryggen något sliten.
Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Hazard, Paul: Böcker, barn och vuxna. Rabén & Sjögren, 1955. 193 s. Inbunden. Något
nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Hazard, Paul: Böcker, barn och vuxna. Rabén & Sjögren, 1955. 193 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Hellman, Gunnar: Några svenska sagokonstnärer. Lindqvist, 1949. 78 s. Häftad. Gott skick.
Häftesomslaget något fläckigt. Kingston, Carolyn T: The Tragic Mode in Children´s Literature. Teachers College Press, 1974.
In English. 176 p. Wrappered. Wrapper rubbed. Else fine. Klingberg, Göte: Barn- och ungdomsboken förr och nu. Natur och kultur, 1967. 233 s. Klotband.
Namnteckning på försättsbladet. Annars ett fint exemplar. Klingberg, Göte: Besök I Brittiska Barnbokslandskap. Sjöstrands, 1987. 187 s.
Cartonnageband. Gott skick. Klingberg, Göte: Folklig vers i svensk barnlitteratur. Natur och kultur, 1994. 384 s.
Cartonnageband. Gott skick. Klingberg, Göte: Läsning för ungt folk Äldre europeisk barn- och ungdomslitteratur i urval samt
med inledning och kommentar av Göte Klingberg. Natur och kultur, 1966. 253 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Ouppsprättad. Lindgren, Astrid: Liv kan vara så olika Två människoöden. 1985. 45 s. Häftad. Gott skick.
Utgiven som julhälsning 1985 av Hjalmar Pettersons bokhandel i Katrineholm. Lindgren, Astrid: Samuel August från Sevedstorp och Hanna i Hult.. Rabén & Sjögren,
1975. Originalupplaga. 90 s. Pappband med skyddsomslag. Gott skick. Fotoillustrerad. Andra
tryckningen. Lindgren, Astrid: Samuel August från Sevedstorp och Hanna i Hult.. Bokvännerna, 1973. 40 s.
Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Netterstad, Märta: Så sjöng barnen förr Textmaterialet i de svenska skolsångböckerna 1842-
1972. Rabén & Sjögren, 1982. 302 s. Cartonnageband. Gott skick. Nordlander, Johan: Svenska barnboken Förra + Senare Samlingen. Gidlunds, 1979. 53+48. 2
vol. Cartonnageband. Gott skick. Teckningar av Jenny Nyström. Ollén, Bo: Från Sörgården till Lop-nor Klassiska läseböcker i ny belysning. Carlsson
Bokförlag, 1996. 262 s. Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad. Skrifter utgivna av Svenska
barnboksinstitutet nr 57. Ørjasæter, Tordis: Barn, böcker och massmedier. Aldus, 1972. 77 s. Häftad. Häftesomslaget
något slitet. Annars ett fint exemplar. Ørvig, Mary: En enda barnboksvärld? May Hill Arbuthnot-föreläsning hållen den 14 april 1972
vid University of Chicago´s biblioteksskola. Rabén & Sjögren, (utan årtal). 34 s. Häftad. Gott
skick. Palme, Sven Ulrik: Några anteckningar ur de svenska barntidningarnas historia. Åhlén och
Åkerlunds förlag, 1963. 30 s. Häftad. Gott skick. Något nött i kanterna. Illustrerad. Peterson, Lars: Seriernas värld. Gidlunds, 1976. Andra upplagan. 192 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Illustrerad. Rådström, Anne Marie: Fröken Ottil En bok om Ottilia Adelborg barnens konstnär och en
pionjär för folklig kultur. Dalarnas museum, 1980. 104 s. Häftad. Anteckningar på försättsbladet.
Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Rang / Ahlberg, Efr. / K.J. (red.): De ungas tidning Sextonde årgången. Nr. 1-24. Evang.
Fosterlands-stiftelsens förlags-expedition, Stockholm, 1915. Inbunden. Bandet något fläckigt.
Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Strömstedt, Margareta: Astrid Lindgren En levnadsteckning. Rabén & Sjögren, 1977. 325
s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget fläckat och nött. Illustrerad. Stybe, Vibeke: Från Snövit till Snobben Barnbokens ursprung och utveckling. Wahlström &
Widstrand, 1978. 286 s. Häftad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Illustrerad. Namnteckning
på försättsbladet. Toijer-Nilsson, Ying: Berättelser för fria barn Könsroller i barnboken. Stegelands, 1978. 281 s.
Häftad. Namnteckning på försättsbladet. Klisterlapp på insidan av pärmen. Häftesomslaget något
slitet. Annars ett fint exemplar. Skrifter utgivna av Svenska barnboksinstitutet Nr 10. Topelius, Zacharias: Läsning för barn Illustrerad af finska och svenska konstnärer. Fjerde
boken. Albert Bonniers förlag, 1902. Pappband. Bandet något slitet. Bandet något fläckigt.
Anteckningar på försättsbladet. Med 64 illustrationer. Topelius, Zacharias: Läsning för barn Illustrerad af finska och svenska konstnärer. Femte.
Albert Bonniers förlag, 1903. 80 s. Klotryggsband. Gott skick. Marmorerade pärmar. Anteckningar
på försättsbladet. Med 54 illustrationer. Pärmarna något stötta i underkanterna. Winqvist, Margareta: Den engelske Robinson Crusoes sällsamma öden och äventyr genom
svenska språket. Skrifter utgivna av Svenska Barnboksinstitutet, 1973. 105 s. Häftad.
Ouppsprättad. Wranér, Signe H: I sagas tjänst. Svensk Läraretidnings Förlag, 1966. 83 s. Häftad. Ett hörn
något stött. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Pedagogiska skrifter 240. |