| Litteraturhistoria, Författarbiografier |
|---|
|
100 Jahre Goethe 200 Jahre Lessing. Das buch des Goethe-Lessing-Jahres. Friedr. Vieweg
& Sohn, Braunschweig, 1929. In German. Biography over J. W. von Goethe. 232 p.
Wrappered. Spine/backstrip mended. Corpus fine. Albert Engström.. Almqvist & Wiksell, 1982. 155 s. Häftad. Alexander Solsjenitsyn - en bildbiografi.. Wahlström & Widstrand, 1974. Biografi över
Alexander Solsjenitsyn. 88 s. Häftad. Häftesomslaget slitet. Inlagan fin. Amalia von Helvigs brev till Erik Gustav Geijer.. Bonniers, 1950. Inbunden. Fint exemplar. Andar i den Ekelundska sfären.. Ellerströms, 1989. 74 s. Häftad. Gott skick. André Gide.. Bibliothèque Nationale, 1970. In French. 216 p. Wrappered. Artur Lundkvist 3 mars 1956.. Tidens förlag, 1956. 209 s. Häftad. Gott skick. Namnteckning på
försättsbladet. Att följa sin genius. Tio studier om Erik Gustaf Geijer.. Press förlag, 1982. 269 s.
Cartonnageband. Enstaka anteckningar. Bandet något nött i kanterna. Geijerstudier VI. Aus Gottfried Kellers glücklicher Zeit. Der Dichter im Briefwechsel mit Marie und Adolf Erner.. F.
G. Speidel´sche Verlagsbuchhandlung, 1927. In German. 176 p. Decorated cloth binding. Cover
lightly stained. Else fine. Gothic types. Illustrated. Bellman lever än. Ett femtioårigt Bellmanskapitel.. Gebers, 1949. 88 s. Häftad. Illustrerad. Bellman lever än. Ett femtioårigt Bellmanskapitel.. Gebers, 1949. 88 s. Häftad. Illustrerad. Bellmansstudier. Bellmanssällskapet, 1966. 113 s. Marmorerat pappband. Gott skick. Bellmansstudier. Bellmanssällskapet, 1989. 160 s. Marmorerat pappband. Gott skick. Bertolt Brecht 1956 - 1966. Inter Nationes, 1966. In German. 57 p. Wrappered. Illustrated with
photos. Corpus fine. Wrapper slightly rubbed. Inscription on wrapper. Bibliografisk översikt över Pablo Neruda.. 1966. På spanska/svenska. 55 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Annars ett fint exemplar. Birger Sjöberg-sällskapet.. Birger Sjöberg-sällskapet, 1978. Biografi över Birger Sjöberg. 280
s. Häftad. Ouppsprättad. Carl Michael Bellmans Levernesbeskrivning. Bokvännerna, 1978. Häftad. Gott skick. De bordeaux a Stockholm. Francois Mauriac de l´Académie francaise prix Nobel 1952.
Delmas, 1953. In French. 49 p. Wrappered. Wrapper slightly rubbed. Else fine. Dictionnaire de Balzac. Larousse, 1969. In French. 255 p. Wrappered. Ditt okända förflutna. En vänbok till Erik Hjalmar Linder. Natur och kultur, 1976. 221 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Edebiyât Vol 1 and 2 1980. A Journal of Middle Eastern Literatures. Special Issue on Yasar
Kemal. Middle East Center, University of Pennsylvania, 1981. In English. 238 p. Wrappered.
Wrapper rubbed. Corpus fine. Ekelundstudier 1912-76. Gleerup/Vilhelm Ekelundsamfundet, 1976. 183 s. Häftad. Enstaka
fläckar på bandet. Annars ett fint exemplar. Emigrationer. En bok till Vilhelm Moberg 20.8.1968. Albert Bonniers förlag, 1968. 269 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. En Goethebok. Gleerups, 1958. 341 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något fläckigt.
Annars ett fint exemplar. En Goethebok till Algot Werin. C W K Gleerup, 1958. Biografi över J. W. von Goethe. 341 s.
Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Ernst Norlind till minne. Gleerups, 1957. 47 s. Häftad. Gott skick. Esaias Tegnér sedd av sina samtida. Gleerups förlag, 1958. Biografi över Alice Tegner. 181 s.
Inbunden. Gott skick. Ett avslutat storverk. Giuliano di Sanseveros självbiografi. LTs förlag, 1971. 23 s. Häftad. Ett Geijerbrev 1839; Särtryck ur Historisk Tidskrift 1935. 1935. 4 s. Häftad. Falkeberget nå. Artikler ved hundreårsjubileet. H. Aschehoug & Co, 1979. På norska.
Skinnimitationsband med skyddsomslag. Gott skick. Familjegrav. Fem brev från Madame Rimbaud till dottern Isabelle, syster till Arthur Rimbaud.
Tusch, 1977. 31 s. Häftad. Fint exemplar. Festskrift till Bertil Malmberg den 13 augusti 1949. Albert Bonniers förlag, 1949. 79 s. Häftad.
Ouppsprättad. Från vänkretsen till K.G. Ossian-Nilsson på femtioårsdagen. Albert Bonniers förlag, 1926. 145
s. Häftad. Ouppsprättad. Geijerstudier I. Norstedt och söners förlag, 1951. 195 s. Häftad. Namnteckning på
försättsbladet. Understrykningar i texten med blyerts. Goethe Gedenkblätter Weimar herausgegeben vom Goethe Nationalmuseum in Weimar.
Gesellschaft zur Berbreitung Klassischer Kunst, (not dated). Second edition. In German. 95 p.
Half-cloth binding. Page lost. Inscripion. Goethe Gedenkblätter Weimar kerausgegeben vom Goethe Nationalmuseum in Weimar.
Buchverlag der Gesellschaft zur Verbreitung klassischer kunst, Berlin, 1925. Third edition. In
German. 111 p. Half-cloth binding. Good condition. Goethe Gedenkrede gehalten bei der Feier der hundertsten Wiederkehr seines Todestagsin
seiner Vaterstadt Frankfurt a.M. am 22ten März 1932 von Albert Schweitzer. C.H. Beck´sche
verlagsbuchhandlung, 1932. In German. 50 p. Wrappered. Inscription on titlepage. Wrapper
slightly torn. Goethe Kalender Auf das Jahr 1918. Leipzig, 1917. In German. Biography over J. W. von
Goethe. 127 p. Cased boards. Spine/backstrip slightly torn. Else fine. Goethe. Leben - Gedanken - Bildnisse. Verlag der Eiserne Hammer, (not dated). In German.
64 p. Wrappered with dustwrapper. Dustwrapper slightly worn. Goethe. West-Östlicher Divan. Akademie-verlag, Berlin, 1952. In German. 3 vol. Clothbinding
with dustwrapper. Dustwrapper torn. Goethe-Kalender auf das Jahr 1907. (not dated). In German. Wrappered. Inscription on half-
title. Slightly rubbed on the edges. Gustaf Fröding 1860.22/8.1960 Minnesbilder. Djurgårdens Hembygdsförening/Bonniers,
1960. 34s+planscher. Häftad. Fotoillustrerad. Gott skick. Ouppsprättad. Gustaf Frödings brev I 1877-1891. Albert Bonniers förlag, 1981. 296 s. Klotband med
skyddsomslag. Namnteckning på försättsbladet. Hans E Kinck. Européer og humanist. Det norske studentersamfund, Oslo, 1953. På norska.
51 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Enstaka fläckar inuti boken. Annars ett fint exemplar. Henry Miller i Sverige. Wiken, 1983. 87 s. Inbunden. Bandet något nött i kanterna. Annars ett fint
exemplar. Hjalmar Bergman Samfundet. Årsbok 1979. Albert Bonniers förlag, 1979. Häftad. Gott skick.
Hjalmar Bergman, et le théâtre, on the stage, auf der Bühne. Svenska Institutet, Stockholm,
1959. In English/French/German. Wrappered. Iphigenie auf Tauris von Johann Wolfgang von Goethe in der Originalaufführung der Ruhr-
festspiele eine sellner inszenierung. Gastspieldirektion arpad bubik Berlin, (not dated). In German.
19 p. Wrappered. Johannes Edfelt. En bibliografi. Albert Bonniers förlag, 1975. 243 s. Häftad. Gott skick. Kära Hjalle. Kära Bo. Bo Bergmans och Hjalmar Söderbergs brevväxling 1891-1941. Albert
Bonniers förlag, 1969. 305 s. Klotband. Gott skick. Karin Boyes liv och diktning VI. Karin Boye Sällskapet, 1991. 137 s. Häftad. Klassische Ideale. Vilhelm Ekelund Band I. Scandica Verlag, 1982. In German. 176 p.
Wrappered. Good condition. Konkordans över J.L. Runebergs lyrik (Dikter I-III). Svenska litteratursällskapet i Finland, 1990.
239 s. Cartonnageband. Gott skick. Kring Hjalmar Bergman. Wahlström & Widstrand, 1965. 234 s. Pocket. Kusin-Brev från Gustav Fröding 1880-1898. Stockholm, 1916. Häftad. Gott skick. La terre et la guerre dans l´oeuvre de Claude Simon. 1981. In French. Biography over Claude
Simon. Wrappered. Inscription on titlepage. Covers slightly worn. Lagerlöfstudier. Gleerups, 1971. Biografi över Selma Lagerlöf. 199 s. Häftad. Häftesomslaget
något slitet. Annars ett fint exemplar. Lagerlöfstudier. Gleerups, 1966. Biografi över Selma Lagerlöf. 176 s. Häftad. Häftesomslaget
något slitet. Ryggen delvis sprucken i fogarna. Annars ett fint exemplar. Ouppsprättad. Lagerlöfstudier. Gleerups, 1976. Biografi över Selma Lagerlöf. 237 s. Häftad. Gott skick. Lagerlöf-studier. Selma Lagerlöf-sällskapet/Allhem, 1958. Biografi över Selma Lagerlöf. 244 s.
Häftad. Namnteckning på försättsbladet. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Lagerlöf-studier 1958. Allhems Förlag, 1958. 244 s. Häftad. Bandet något nött i kanterna.
Annars ett fint exemplar. Mannen och verket. Evert Taube-sällskapet Årsskrift, 1980. Biografi över Evert Taube. 156 s.
Häftad. Ouppsprättad. Gott skick. Marcel Proust. Les Contemporains, Ètudes, Portraits, Documents, Biographies. Gustave Pigot,
Paris, 1926. In French. 225 p. Wrappered. Illustrated. Slightly rubbed on the edges. Nubered
466/241-540 (300 ex) Meddelande N:r 1. Mars 1950. Geijersamfundet, Karlstad, 1950. 33 s. Häftad. Gott skick. Mest om Albert Engström. Uppsala, 1941. Halvfranskt band. Gott skick. Anteckningar på
försättsbladet. Främre häftesomslag medbundet. Møter med Francis Bull. Aas & Wahls boktrykkeri, Oslo, 1967. På norska. 64 s. Pappband.
Gott skick. Om Selma Lagerlöfs noveller. Selma Lagerlöf-sällskapet och Svensklärarföreningen, 1983.
Biografi över Selma Lagerlöf. 205 s. Häftad. Exlibris. Häftesomslaget något slitet. Klisterlapp på
häftesomslaget. Ouppsprättad. Ord & bild 4/80, Ekelund, "Vara salt, vara eld, är lefva". 1989. 64 s. Häftad. Häftesomslaget
något slitet. Övralid. Albert Bonniers förlag, 1950. Biografi över Verner von Heidenstam. 13 s. Häftad. Gott
skick. På Karlfeldts vägar V. Karlfeldt-samfundet/Dalaförlaget, 1988. 175 s. Klotband. Enstaka fläckar
på bandet. Annars ett mycket fint exemplar. Pär Lagerkvist. Bibliografi/ 23 maj 1951. Albert Bonniers förlag, 1951. 53 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Inlagan fin. Ouppsprättad. Personregister till Vilhelm Ekelunds skrifter. Lundensiska litteratursällskapet, 1962. 51 s.
Häftad. Gott skick. Professor H.S. Nybergs författarskap. Uppsala, Institutionen för semitiska språk, 1959. 46 s.
Häftad. Ouppsprättad. S.Y. Agnon, the Writer and his Work. Ariel, 1966/67. In English. 143 p. Wrappered. Wrapper
slightly rubbed. Så minns vi Evert Taube. Evert Taube-sällskapet Årsskrift, 1979. Biografi över Evert Taube. 162
s. Häftad. Häftesomslaget något nött i kanterna. En fläck på häftesomslaget. Annars ett fint
exemplar. Selma Lagerlöf och bildkonsten. Nationalmuseum/Selma Lagerlöf-sällskapet, 1989. 134 s.
Cartonnageband. Namnteckning på försättsbladet. Gott skick. Strindberg - Kulturhuset Stockholm (Utställningskatalog). Liber Förlag, 1981. 208 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Illustrerad. Strindberg - Kulturhuset Stockholm (Utställningskatalog). Liber Förlag, 1981. 208 s. Häftad.
Illustrerad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Strindbergiana Åttonde samlingen: Strindberg-Konferencen i København (av Kela Kvam),
Strindberg i Litauen (av Vida Saviciunaite), De första översättningarna - till franska, danska och
tyska - av Fordringsägare (av Gunnar Ollén), Strindbergs ordvärld i Nationalupplagan (av Lars
Dahlbäck), Medalj, lagerkrans och doktorshatt. Drömmen om utmärkelse - ett tema i August
Strindbergs liv och diktning (av Björn Meidal), Carl Larsson och Albert Engströms
Strindbergsporträtt (av Alice Rasmussen), Strindberg - sina vänners vän (av Carl Olov Sommar),
Människans fångenskap i materien och upphävandet av tid och rum (av Richard Bark), Strindberg
som Ockultismens Zola (av Lotta Gavel Adams), Havd betyder det? Ett ledmotiv i Ockulta
Dagboken (av Karin Petherick), En blå bok - ett stenbrott? (av Eva Spens), Kärlekens Bok. Liv - dikt
i En ny Blå Bok (av Margareta Brundin).. Atlantis Förlag, 1993. På svenska/danska. 180 s.
Inbunden. Mycket gott skick. Strindbergiana Femte samlingen: Strindbergsmuseets väg från provisorium till kulturcentrum
(av Anita Persson), Kaos - ordning (av Gunilla Norming), Kärlekens språk (av Kerstin Dahlbäck),
Allén och Ensam - en jämförelse (av Catherine C. Fraser), Strindbergs scenografi (Anne-Charlotte
Hanes Harvey), Ett drömspel på Nationaltheatret i Oslo (av Barbro Ståhle Sjönell), Strindbergs
Fadren på Habima-teatern i Tel Aviv (av Freddie Rokem), Strindbergs levande hus (av Birgitta
Ottosson-Pinna), Om gicklares och diktares liv (av Gunnar Brandell), August Strindberg, Vilhelm
Ekelund och "uppsvenskarna" (av Per Erik Ljung), Ekelöf och Strindberg (av Carl Olov Sommar),
August Strindbergs kemiska och alkemsika studier (av George B. Kauffman).. Atlantis Förlag,
1990. 174 s. Inbunden. Mycket gott skick. Strindbergiana Femtonde samlingen: Ett besök hos August Strindberg (av Gordon Craig),
Årets Strindbergsmejl: radiobrevens tillkomst (av Håkan Sandblad), Makterna och Verket. Monolog
för August Strindberg (av Per Lange, förord av Inga-Britt Ahlenius), Strindberg och folkrätten (av Ove
Bring), Syn och subjektivitet i Till Damaskus I (av Marilyn Johns Blackwell), Toten-Inseln: Ett
dramatiskt experiment (av Karen Knape), Ett drömspel: några reflektioner kring modersgestalten
(av Birgitta Nilsdotter), Berättelsen som Strindberg aldrig skrev. Om Karin Smirnoff och hennes
syskon som vuxna (av Sarah Lizzie Saks), Från magnolia till körsbärsträd (av Anna Cavallin),
Strindberg i Bulgarien (av Vera Gantjeva), Strindberg and Fiction (av Boel Westin, Göran Rossholm
& Barbro Ståhle Sjönell), Strindberg och finngubbarne (teckning av Carolus Lindberg),
Strindberg som uppsatsämne (av Helene Lis).. Atlantis Förlag, 2000. 190 s. Inbunden. Mycket gott
skick. Strindbergiana Fjärde samlingen: Strindberg på Dramaten (av Lars Löfgren), Länge leve
hundraåringarna (av Freddie Rokem), Klädernas magi i Fröken Julie (av Hans-Göran Ekman),
Slutet i Fröken Julie (av Egil Törnqvist), Sommarlovets hägring är inte nödvändigtvis översättarens
vision (av Birgitta Steene), Strindbergssymposium i Seattle (av Birgitta Steene), Strindberg i
Amerika 1988 (av Göran Stockenström), Alexandr Blok och Strindbergs ansikte (av Magnus
Ljunggren), Strindberg och astronomien (av Arne August Wyller), Ur Gröna säcken (av Barbro
Ståhle Sjönell), Änglamakerskan - en myt i Strindbergs fantasi (av Maj Dahlbäck), Tre års
Strindbergsforskning (av Sven Rinman).. Atlantis Förlag, 1989. 181 s. Inbunden. Gott skick.
Recensionsstämpel. Strindbergiana Första samlingen: På tal om Giftas (av Jan Myrdal), Utan böcker hungrar jag (av
Hans Lindström), Kungliga Bibliotekets Strindbergssamlingar (av Margareta Brundin), Ordning
eller oorning i Strindbergs bibliotek (av Monika Carlheim-Gyllensköld), Femton års
Strindbergsforskning (av Sven Rinman), Selma Lagerlöf och Strindberg (av Vivi Edström), Ett
poublicerat Strindbergsporträtt av Gustav Vigeland (av Alice Rasmussen), En återfunnen
Strindbergsmålning från Berlintiden (av Gösta Söderström), Strindbergs valda verk på kinesiska
(av Gao Ziying), Strindbergssymposium i Warszawa (av Andrzej Nils Uggla).. Atlantis Förlag, 1985.
166 s. Inbunden. Gott skick. Strindbergiana Sjätte samlingen: Strindbergspriset (av Mary Sandbach),
Strindbergssymposium i England (av Michael Robinson), Den unge Strindberg och
folkbildningsrörelsen (av Åke Åberg), En Till Damaskus-scenografi ur Strindbergsmuseets
samlingar (av Göran Söderström), Skaffa mig en spindel att leka med! (av Margareta Wirmark),
Strindbergs tankevärld i En blå bok (av Thomas Gilek), Strindberg som förebådare av ett nytt
medium: filmen (av Gösta Werner), Mörka ljusstrålar (av Freddie Rokem),
Strindbergsuppsättningar i Skandinavien 1987-1990 (av Richard Bark).. Atlantis Förlag, 1991. 174
s. Inbunden. Gott skick. Recensionsstämpel. Strindbergiana Tredje samlingen: August Strindberg (av Karl Vennberg),
Strindbergssymposium i Amsterdam (av Egil Törnqvist), Strindbergs bitext (av Egil Törnqvist), De
nederländska översättningarna av Strindberg (av Viktor Claes), Strindberg på franska (av C.G.
Bjurström), Naturalism och intrig i Fordringsägare (av Micahel Robinson), Strindbergs
ungdomsprosa i svensk stiltradition (av Karl-Åke Kärnell), Vita lamm och svarta får (av Margareta
Brundin), Varför tala när orden icke täcka tanken? - Strindberg post strukturalismen (av Roland
Lysell), Ett möte med Strindberg (av J.T. Grein med inledning av Viktor Claes),
Strindbergspremiärer 1986-87 (av Gunnar Ollén).. Atlantis Förlag, 1988. 141 s. Inbunden. Gott
skick. Studiekamratens Karlfeldt-bok. Studiekamraten, 1932. 61 s. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslaget något slitet. Inlagan fin. Studier tillägnade Josua Mjöberg den 11 september 1926. Gleerup, 1926. 294 s. Halvklotband.
Exlibris. En fläck på pärmen. Annars ett fint exemplar. Sur les traces de Goethe en Italie. (not dated). In French. 32 p. Wrappered. Slightly rubbed. Sur les traces de Goethe en Italie. (not dated). In French. 32 p. Wrappered. Slightly rubbed. Sven Rinman. Tryckta skrifter 1922-1969. Bibliografi utgiven till 65-årsdagen 1 april 1970.
KB/Norstedts & söner, 1970. 56 s. Häftad. Bandet något blekt. Annars ett fint exemplar. Tarjei Vesaas. Et skrift lagt fram på Kulturutvalgets Tarjei Vesaas-aften i Universitetets Aula 14.
Mars 1964. Gyldendal Norsk Forlag/Kulturutvalget i det Norske Studentersamfund, 1964. Biografi
över Tarjei Vesaas. 205 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Tegnérbildens förvandlingar. Föreläsningar hållna vid Tegnérsymposiet i Lund 11-13
november 1982. Tegnérsamfundet, 1982. På svenska/norska/danska. Biografi över Alice Tegner.
148 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Namnteckning på insidan av pärmen. Annars ett fint
exemplar. Tegnérs-stiftelsen i Lund. Minnesblad. C.W.K. Gleerup, 1888. Biografi över Alice Tegner. 37 s.
Häftad. Häftesomslaget något trasigt. Inlagan fin. Tegnérstudier. Gleerup, 1954. Biografi över Alice Tegner. 166 s. Pappband. Ryggen något
trasig. Inlagan fin. Stämpel på utsidan av bakre pärm Tegnérstudier. , Gleerup, 1948. Biografi över Alice Tegner. 149 s. Pappband. Namnteckning på
försättsbladet. The Life and Times of Goethe. Paul Hamlyn, London, 1967. In English. 75 p. Bound with dust-
wrapper. Dustwrapper slightly torn. The Life and Times of Victor Hugo. Paul Hamlyn, 1969. In English. 75 p. Bound with dust-
wrapper. Good condition. The Novellas of John O´Hara. The Modern Library, 1995. In English. 722 p. Bound with dust-
wrapper. Good condition. Tilskueren. Festskrift til Georg Brandes. Februar 1912. 1912. På danska. Häftad.
Häftesomslaget slitet. Ryggen något trasig. Ur Bellmans värld och Fredmans. Carlssons, 1991. Häftad. Ur Bellmans värld och Fredmans. Carlsson Bokförlag, 1991. 215 s. Cartonnageband. Exlibris.
Gott skick. Verner von Heidenstam/August Strindberg. Brev 1884-1890. Wahlström & Widstrand,
1999. Biografi över Verner von Heidenstam. 260 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Viktor Rydberg 1828 18/12 1928. Minnesskrift utgiven av Göteborgs Högskolas Studentkår.
Wettergren & Kerber, 1928. 323 s. Häftad. Namnteckning på häftesomslag. Häftesomslaget
slitet. Inlagan fin. Zacharias Topelius´ Hundraårsminne. Skrifter utgivna av Svenska Litteratursällskapet i Finland
CXXXVII, 1918. Biografi över Zacharias Topelius. 285 s. Häftad. Häftesomslaget trasigt.
Ouppsprättad. Abel, Ulf: Politik dagdröm och väder. En studie över några noveller i Sigfrid Lindströms
"Vindsröjning".. Gebers, 1957. Biografi över Sigfrid Lindström. 315 s. Pappband. Exlibris. Mycket
fint exemplar. Abel, Ulf: Politik, dagdröm och väder. En studie över några noveller i Sigfrid Lindströms
"Vindsröjning".. Gebers, 1957. 59 s. Häftad. Gott skick. Abel, Ulf: Politik, dagdröm och väder. En studie över några noveller i Sigfrid Lindströms
"Vindsröjning".. Albin Michel, Gebers, 1957. Biografi över Sigfrid Lindström. 59 s. Häftad.
Ouppsprättad. Abenius, Margit: Drabbad av renhet. En bok om Karin Boyes liv och diktning.. Albert Bonniers
förlag, 1951. Andra upplagan. 428 s. Häftad. Något nött i kanterna. Delvis ouppsprättad. Åberg, Börje: Vart jag än ställer min kosa. En världsomsegling med Evert Taube. Rabén &
Sjögren, 1978. Biografi över Evert Taube. 224 s. Inbunden med skyddsomslag. Anteckningar på
försättsbladet. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Adlerparre / Leijonhufvud, S. L-D / Sigrid: Fredrika Bremer. Biografisk studie. Häfte 1. Norstedt
och söners förlag, 1895. Häftad. Adlerparre / Leijonhufvud, S. L-D / Sigrid: Fredrika Bremer. Biografisk studie. Häfte 2. Norstedt
och söners förlag, 1895. Häftad. Häftesomslaget löst. Adlerparre / Leijonhufvud, S. L-D / Sigrid: Fredrika Bremer. Biografisk studie. Häfte 3. Norstedt
och söners förlag, 1896. Häftad. Adlerparre / Leijonhufvud, S. L-D / Sigrid: Fredrika Bremer. Biografisk studie. Häfte 4. Norstedt
och söners förlag, 1896. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Adlerparre / Leijonhufvud, S. L-D / Sigrid: Fredrika Bremer. Biografisk studie. Häfte 5. Norstedt
och söners förlag, 1896. Häftad. Adlerparre / Leijonhufvud, S. L-D / Sigrid: Fredrika Bremer. Biografisk studie. Häfte 6. Norstedt
och söners förlag, 1896. Häftad. Häftesomslaget löst. Adlerparre / Leijonhufvud, S. L-D / Sigrid: Fredrika Bremer. Biografisk studie. Häfte 7. Norstedt
och söners förlag, 1896. Häftad. Afzelius, Nils: Anna Maria Lenngren. Ett tvåhundraårsminne.. Albert Bonniers förlag, 1954. 47
s. Häftad. Häftesomslaget slitet. Annars ett fint exemplar. Afzelius, Nils: Erik Axel Karlfeldts bibliografi.. Karlfeldt-samfundets skriftserie V, 1974. 303 s.
Häftad. Häftesomslaget något slitet. Exlibris. Inlagan fin. Färdigställd av Arne Bergstrand. Afzelius, Nils: Myt och bild i Bellmans dikt. Norstedts förlag, 1945. 175 s. Häftad.
Häftesomslaget något trasigt. Namnteckning på försättsbladet. Afzelius, Nils: Myt och bild. Studier i Bellmans dikt. Prisma, 1964. 139 s. Häftad. Namnteckning
på försättsbladet. Afzelius, Nils: Selma Lagerlöfs bibliografi originalskrifter. Selma Lagerlöfsällskapet. Skrifter 11,
1975. Biografi över Selma Lagerlöf. 145 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint
exemplar. Afzelius, Nils: Staden och tiden. Studier i Bellmans dikt. Norstedts förlag, 1969. Biografi över
Carl Michael Bellman. 173 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Ouppsprättad. Agrell, Beata: Frihet och fakticitet. En resa genom Sven Delblancs textvärld.. Bokförlaget
Korpen, 1982. 282 s. Häftad. Gott skick. Ahlberg, Alf: Gotthold Ephraim Lessing. Natur och kultur, 1963. 87 s. Häftad. Häftesomslaget
något slitet. Annars ett fint exemplar. Ahlén, Einar: Carl Jonas Love Almqvist och hans hembygd. Levnadsöden och folklig diktning.
Sollentuna Hembygdsförening, 1971. 125 s. Häftad. Fotoillustrerad. Gott skick. Ahlenius, Holger: Elin Wägner.. Albert Bonniers förlag, 1936. Biografi över Elin Wägner. 63 s.
Häftad. Stämpel på häftesomslaget. Annars ett fint exemplar. Studentföreningen Verdandis
småskrifter Nr 388. Ahlenius, Holger: Tor Hedberg. En studie över hans diktning.. Norstedts förlag, 1935. 78 s.
Häftad. Namnteckning på häftesomslag. Svenska Humanistiska Förbundet. Ahlstedt, Eva: La Pudeur en Crise. Un aspect de l´accueil d´A la recherche du temps perdu de
Marcel Proust 1913-1930. Acta Universitatis Gothoburgensis/Jean Touzot Libraire Éditeur Paris,
1985. In French. 280 p. Wrappered. Wrapper slightly rubbed. Else fine. Ahlström, Stellan: August Strindberg. Mannaår och ålderdom (Ögonvittnen II). Wahlström
& Widstrand, 1961. 297 s. Häftad. Fotoillustrerad. Häftesomslag fläckat. Något sliten. Ahlström, Stellan: Vilhelm Ekelund. Albert Bonniers förlag, 1940. 58 s. Häftad. Häftesomslaget
något slitet. Ahlström, Stellan: Vilhelm Ekelund. Albert Bonniers förlag, 1940. 57 s. Häftad. Ahnlund, Knut: Den unge Gustav Wied. Gyldendal, 1964. På danska. Biografi över Gustav
Wied. 261 s. Häftad. Ouppsprättad. Ahnlund, Knut: Isaac Bashevis Singer. Hans språk och hans värld.. Brombergs, 1978. Biografi
över Isaac Singer. 215 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Ahnlund, Knut: Karl Ragnar Gierow.. Norstedts förlag, 1983. Biografi över Karl Ragnar Gierow.
21 s. Häftad. Ouppsprättad. Svenska akademiens inträdestal. Ahnlund, Knut: Karl Ragnar Gierow.. Norstedts förlag, 1983. Biografi över Karl Ragnar Gierow.
21 s. Häftad. Ouppsprättad. Svenska akademien inträdestal. Ahnlund, Nils: Jonas Hallenberg. Norstedts förlag, 1957. 315 s. Häftad. Häftesomslaget något
slitet. Annars ett fint exemplar. Aird, Eileen: Sylvia Plath. Her Life and Work. Perennial Library, Harper & Row, 1973. In
English. 114 p. . Good condition. Åkerberg, Hans: Den levande Fröding. Studier och porträtt. Norma, 1986. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Åkesson, Åke: Hjärtat och facklan. Ragnar Jändels liv och diktning. LTs förlag, 1978. 229 s.
Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Åkesson, Åke: Livets myr. Björn-Erik Höijers prosa. Vekerum förlag, 1994. 236 s.
Cartonnageband. Gott skick. Alfieri, Vittorio: Mitt liv. Italica, 1973. Översatt av Inga Estrabaut. Pappband. Bandet något nött i
kanterna. Gott skick. Allem, Maurice: Alfred de Musset. Arthaud, 1947. In French. 241 p. Wrappered. Wrapper slightly
torn. Wrapper rubbed. Corpus fine. Exlibris. Allen, Jerry: Mark Twains äventyr. Tidens förlag, 1956. Biografi över Mark Twain. 333 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Delvis ouppsprättad. Allen, Jerry: Mark Twains äventyr. Tidens förlag, 1956. Biografi över Mark Twain. 333 s.
Inbunden. Delvis något fuktskadad. Annars ett fint exemplar. Allén, Sture: Carl Ivar Ståhle. Norstedts förlag, 1980. 22 s. Häftad. Gott skick. Almqvist, Carl Jonas Love: Brev 1803-1866. Albert Bonniers förlag, 1968. Biografi över C.J.L.
Almqvist. 300 s. Häftad. En fläck på häftesomslaget. Annars ett fint exemplar. Almqvist, Carl Jonas Love: Svenska fattigdomens betydelse. Gidlunds, 1989. 105 s. Inbunden.
Mycket gott skick. Andersen, Hans Christian: Bara en speleman. Svenska Kyrkans Diakonistyrelse, 1953.
Illustrerad av Rune Lindström. 318 s. Häftad. Gott skick. Andersen, Hans Christian: Bara en speleman. Svenska Kyrkans Diakonistyrelse, 1953.
Illustrerad av Rune Lindström. 318 s. Pergamentryggband. Inlagan fin. Främre häftesomslag
medbundet. Bandet något skevt. Ryggen delvis sprucken i fogarna. Andersen, Hans Christian: En skalds lustvandringar. Biblioteksförlaget, 1960. 339 s.
Inbunden. Gott skick. Skyddsomslaget lagat. Andersen, Hans Christian: Et besøg hos Charles Dickens. Korch, 1948. På danska. Illustrerad
av Des Asmussen. Häftad. Gott skick. Andersen, Hans Christian: H.C. Andersen og Horace E. Scudder. En brevveksling.
Gyldendalske boghandels forlag, 1948. På danska. Biografi över H C Andersen. 200 s. Häftad.
Gott skick. Andersen, Hans Christian: Sagan om mitt liv. Sohlmans, 1946. 487 s. Häftad. Ouppsprättad.
Illustrerad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Andersen, Hans Christian: The Fairy-Tale of My Life. An Autobiography. Paddington Press Ltd,
1975. In English. 569 p. Bound with dust-wrapper. Dustwrapper slightly torn. Else fine. Anderson, Sven L: Frans Michael Franzén. En romantikens kyrkoman. Uppsala universitet,
Teologiska Institutionen, 1977. På svenska/tyska. 217 s. Häftad. Dedikation, handskriven. Gott
skick. Häftesomslaget något nött i kanterna. Andersson, Elis: Olle Hedberg. Norstedts förlag, 1944. 34 s. Häftad. Häftesomslaget något
slitet. Andersson, Ingvar: Martin Lamm. Norstedts förlag, 1950. Biografi över Martin Lamm. 30 s.
Häftad. Anteckningar på smutstitelbladet. Annars ett fint exemplar. Andersson, Kajsa: Le "don sombre". Le thème de la mort dans quatre romans de Marguerite
Yourcenar. Almqvist & Wiksell, 1989. In French. Biography over Marguerite Yourcenar. 274 p.
Wrappered. Wrapper slightly rubbed. Else fine. Anker, Leif: Voltaire. Studies of Francois Marie Arouet known as M. De Voltaire by Oliver
Goldsmith and Victor Hugo. Miniature Books/ The Rodale Press, 1954. In English. 31 p. Cloth-
spine binding. Illustrated. Good condition. Antoni, Nils: Många maskers man. Konturer till ett Goetheporträtt. Albert Bonniers förlag, 1963.
201 s. Häftad. Delvis ouppsprättad. Gott skick. Antonsson, Birgit: Efterklang och särprägel i Per Freudenthals tidiga prosa. Almqvist &
Wiksell, 1972. Biografi över Per Freudenthal. 223 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Antonsson, Johan: Några ord om Goethe. Elanders boktryckeri aktiebolag, Göteborg, 1927. 71
s. Häftad. Häftesomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Archambault, Paul: Humanité d´André Gide. Essai de biographie et de critique
psychologiques. Bloud & Gay, 1946. In French. 351 p. Wrappered. Wrapper slightly torn.
Unopened. Inscripion. Arenander, Britt: Anaïs Nins förlorade värld.. Trevi, 1995. 143 s. Inbunden med skyddsomslag.
Gott skick. Armstrong, William A: Sean O´Casey. Longman Group Ltd, 1971. In English. 38 p. Wrappered.
Wrapper slightly rubbed. Sporadic underlining of text. Arnold, Armin: D.H. Lawrence and America. Linden Press, 1958. In English. 252 p.
Clothbinding with dustwrapper. Good condition. Dustwrapper slightly worn. Arvidson, Stellan: Bo Bergman. Albert Bonniers förlag, 1945. 142 s. Häftad. Namnteckning på
försättsbladet. Arvidson, Stellan: Gunnar Gunnarsson islänningen. LTs förlag, 1960. 287 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Arvidson, Stellan: Gunnar Gunnarsson islänningen. LTs förlag, 1960. 287 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Arvidson, Stellan: Thorild. Studier i hans ungdomsutveckling. Borelius, 1931. 452 s. Häftad.
Ryggen lagad. Häftesomslaget något slitet. Ouppsprättad. Arvidson, Stellan: Thorild. Studier i hans ungdomsutveckling. Borelius, 1931. Biografi över
Thomas Thorild. 452 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Delvis
ouppsprättad. Arvidsson, Rolf: Den unge Per Hallström. Lyriskt åttital. Gleerups, 1969. 464 s. Häftad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Aspelin, Kurt: Carl Jonas Love Almqvist. Arbetarkultur, 1954. 263 s. Linneryggsband. Gott skick.
Asplund, Karl: Bo Bergman. Människan och diktaren. Wahlström & Widstrand, 1970.
Biografi över Bo Bergman. Klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett
fint exemplar. Asplund, Karl: Författaren Prins Wilhelm. En studie. Norstedts förlag, 1966. Biografi över Prins
Wilhelm. 104 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Ouppsprättad. Asplund, Karl Gustav: Liv och kraft av majestätet. Om politiken i Hamlet. Bo Cavefors, 1976.
Biografi över William Shakespeare. 243 s. Häftad. Gott skick. Atterbom, P.D.A. (Per Daniel Amadeus): Atterboms bref till sin fästmö 1823-1826. Albert
Bonniers förlag, 1911. 338 s. Halvfranskt band. Atterbom, P.D.A. (Per Daniel Amadeus): Atterboms bref till sin fästmö 1823-1826. Albert
Bonniers förlag, 1911. Halvfranskt band. Bandet något slitet. Atterbom, P.D.A. (Per Daniel Amadeus): Atterboms bref till sin fästmö 1823-1826. Albert
Bonniers förlag, 1911. 338 s. Linneband. Exlibris. Gott skick. Utgifna af Hedvig Atterbom-
Svenson. Attorps, Gösta: Pelle Molin. Hans liv och diktning. Norstedt och söners förlag, 1930. 295 s.
Häftad. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Ouppsprättad. Attorps, Gösta: Pelle Molin. Hans liv och diktning. Norstedts förlag, 1930. 297 s. Halvklotband.
Gott skick. Austin, Paul Britten: Gustav Fröding. His life and poetry.. Föreningen Alster Herrgård, 1986. In
English. Bound. Good condition. A short biography. Axberger, Gunnar: Den brinnande skogen. En studie i Hjalmar Bergmans diktning. Rabén
& Sjögren, 1960. Häftad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Med dedikation. Bååth-Holmberg, Cecilia: Morfars bok. Minnen och Bilder från Tegnérska Tiden. Fr. Skoglunds
förlag, 1910. Biografi över Alice Tegner. 227+275. 2 vol. Häftad. Namnteckning på titelbladet.
Häftesomslaget något trasigt. Försättsblad borta i senare delen Bååth-Holmberg, Cecilia: Schiller. En lefnadsteckning. Norstedt och söners förlag, 1905.
Biografi över Friedrich Schiller. 241 s. Halvklotband. Mönstrade för/eftersättsblad. Exlibris.
Namnteckning på häftesomslag. Gott skick. Bååth-Holmberg, Cecilia: Schiller. En lefnadsteckning. Norstedt och söners förlag, 1905.
Biografi över Friedrich Schiller. 240 s. Dekorerat klotband. Namnteckning på försättsbladet.
Mönstrade för/eftersättsblad. Marmorerat snitt. Något nött i kanterna. Bäckmann, Ida: Mitt liv med Selma Lagerlöf. En skildring byggd på 30 års korrespondens och
vänskap. Bokförlaget Norden, 1944. 272+277s. 2 vol. Klotryggsband. Fotoillustrerad. Utvikbara
kartor/planscher. Mycket gott skick. Bäckström, Lars: Erik Lindegren.. Svenska bokförlaget/Bonniers, 1962. 199 s. Pappband.
Namnteckning på försättsbladet. Understrykningar i texten. Annars ett fint exemplar. Bailly, Auguste: La Fontaine. Librairie A. Fayard, 1937. In French. 397 p. Half -leather binding.
Good condition. Upper gilt-edging. Bair, Deirdre: Simone de Beauvoir. En biografi. Legenda, 1991. 863 s. Pappband med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Fotoillustrerad.
Namnteckning på försättsbladet. Banck, Maj (red.): Karlfeldt. Synpunkter och värderingar. LTs förlag, 1971. 199 s. Pocket.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Bang, Kate: Vägen till Övralid. Albert Bonniers förlag, 1945. 261 s. Halvfranskt band. Exlibris.
Ryggen något blekt. Annars ett mycket fint exemplar. Bang, Kate: Verner von Heidenstam: Brev. Albert Bonniers förlag, 1949. 247 s. Häftad. Inlagan
fin. Häftesomslaget något slitet. Namnteckning på smutstitelbladet. Barbou, Alfred: Victor Hugo. Sa vie - ses oeuvres. Librairie universelle d´Alfred Duquesne, (not
dated). In French. 304 p. Clothbinding. Covers slightly worn. Barbusse, Henri: Zola. Librairie Gallimard, 1932. In French. Biography over Émile Zola. 296 p.
Wrappered. Inscription on endpaper. Wrapper slightly torn. Browned. Barck, P.O: Ture Janson. Författaren och journalisten. Svenska Litteratursällskapet i Finland, nr
394, 1962. 318 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Inlagan fin. Bauer, Michael: Christian Morgensterns Leben und Werk. R. Piper & Co Verlag, München,
1948. In German. 289 p. Bound. Inscription on endpaper. Covers slightly worn. Corpus fine. Bäumer, Gertrud: Das geistige Bild Goethes im Licht seiner Werke. F. Bruckmann Verlag,
München, 1950. In German. 285 p. Clothbinding with dustwrapper. Inscription on endpaper.
Covers slightly worn. Dustwrapper torn. Bayley, John: Iris. En sorgesång. Albert Bonniers förlag, 1999. Biografi över Iris Murdoch. 281
s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Bayley, John: Shakespeare and Tragedy. Routledge & Kegan Paul, 1981. In English.
Biography over William Shakespeare. 228 p. Wrappered. Wrapper rubbed. Else fine. Behrens, Carl: Heinrich von Kleist. Bidrag til belysning af hans liv og digtning. Gyldendalske
boghandel, Nordisk forlag, 1909. På danska. 264 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars
ett fint exemplar. Ouppsprättad. Belfrage, Sixten: Carl Carlsson Gyllenhielms litterära verksamhet. Gleerup, 1955. 263 s.
Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Belfrage, Sixten: Johan Ludvig Runeberg i sin religiösa utveckling. J-A. Lindblads förlag, 1917.
263 s. Häftad. Ouppsprättad. Belgion, Montgomery: H.G. Wells. Longmans, Green & Co, 1953. First edition. In English.
Biography over H.G Wells. 43 p. Wrappered. Good condition. Bellman, Carl Michael: Fredmans Epistlar nr. 30, 48, 49 och 78 samt fragment av nr 62.
Bellmanssällskapet, 1963. Illustrerad av Yngve Berg. 38 s. Inbunden. Gott skick. Bellman, Carl Michael: Levernesbeskrivning. Utgiven av Bellmansällskapet under redaktion av
Olof Byström.. Svensk Rotogravyr, Stockholm, 1947. 47+15 sidor. 2 vol. Häftad. Gott skick.
Innehåller ett tryckt faktahäfte och en facsimile. Bellman, Carl Michael: Månan. Natur och kultur, 1958. 22 s. Häftad. Bellow, Saul: Nobel Lecture. U.S. Information Service, Stockholm, 1977. In English. 26 p.
Wrappered. Good condition. Bellow, Saul: Nobel Lecture. U.S. Information Service, Stockholm, 1977. In English. 26 p.
Wrappered. Wrapper slightly rubbed. Bendz, Emma: A.U. Bååth och hans krets. Hugo Gebers förlag, 1926. Biografi över Albert Ulrik
Bååth. 147 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Bendz, Emma: A.U. Bååth och hans krets. Hugo Gebers förlag, 1926. 147 s. Halvfranskt band.
Marmorerade för/eftersättsblad. Bengtsson, Frans G.: Den lustgård som jag minns.. Norstedt och söners förlag, 1953.
Originalupplaga. 201 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Bengtsson, Ingmar: Något om det heroiska i 1800-talets dikt och ton. Tegnérsamfundet, 1984.
Biografi över Alice Tegner. 32 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Benjamin, René: Balzacs underbara liv. Norstedt och söners förlag, 1927. 572 s. Häftad. Gott
skick. Benktson, Benkt-Erik: Samtidighetens mirakel. Kring tidsproblematiken i Lars Gyllenstens
romaner. Albert Bonniers förlag, 1989. 452 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget
något trasigt. Annars ett fint exemplar. Bentley, Eric: Bernard Shaw. Limelight Editions, 1985. In English. Biography over George
Bernard Shaw. 204 p. Wrappered. Good condition. Berendsohn, Walter A.: August Strindbergs skärgårds- och Stockholmsskildringar. Struktur-
och stilstudier. Rabén & Sjögren, 1962. 577 s. Häftad. Gott skick. Häftesomslaget något nött i
kanterna. Berendsohn, Walter A.: Fredstanken i Selma Lagerlöfs diktning. Internationella
Kvinnoförbundet för Fred och Frihet, 1936. 24 s. Häftad. Gott skick. Berendsohn, Walter A.: Strindbergs sista levnadsår. Tiden i Blå Tornet 10 juli 1908 - 14 maj
1912. Saxon & Lindströms Förlags AB, 1948. 181 s. Linneryggsband. Gott skick. Främre
häftesomslag medbundet. Fotoillustrerad. Berg, Karin Westman: C.J.L. Almqvists kvinnouppfattning. Gumperts, 1962. 448 s. Inbunden.
Gott skick. Berg, Ruben G:son: Bellman och brackan. Bokvännerna, 1972. Illustrerad av Yngve Berg.
Häftad. Gott skick. Berg, Ruben G:son: Bellman och brackan. Bokvännerna, 1972. Häftad. Gott skick. Berg, Ruben G:son: C.J.L. Almquist i landsflykten 1851-1866. Albert Bonniers förlag, 1928. 561
s. Halvfranskt band. Gott skick. Marmorerat snitt. Främre häftesomslag medbundet. Berg, Ruben G:son: C.J.L. Almquist i landsflykten 1851-1866. Albert Bonniers förlag, 1928.
Biografi över C.J.L. Almqvist. 560 s. Häftad. Häftesomslag fläckat. Häftesomslaget något nött i
kanterna. Annars ett fint exemplar. Berg, Ruben G:son: Carl Snoilsky. Hugo Gebers förlag, 1906. Biografi över Carl Snoilsky. 36 s.
Häftad. Häftesomslaget saknas. Något nött i kanterna. Ouppsprättad. Berg, Ruben G:son: Före vallfart och vandringsår. En bok om Verner von Heidenstams aldrig
hittills publicerade ungdomsdiktning. Albert Bonniers förlag, 1919. 155 s. Häftad. Häftesomslaget
något trasigt. Annars ett fint exemplar. Berg, Ruben G:son: Frödingsstudier. Norstedt och söners förlag, 1920. 156 s. Häftad.
Ouppsprättad. Bergman, Bo: Hjalmar Söderberg. Norstedts förlag, 1951. Andra upplagan. Biografi över
Hjalmar Söderberg. 231 s. Häftad. Namnteckning på försättsbladet. Häftesomslaget något
upprivet i kanterna. Annars ett fint exemplar. Bergman, Hjalmar: Brev, i urval av Johannes Edfelt. Albert Bonniers förlag, 1964. 211 s. Häftad.
Ouppsprättad. Enstaka fläckar på häftesomslaget. Bergman, Hjalmar: Fästmansbreven. Hjalmar Bergmans brev till Stina Lindberg 1905-1908.
Albert Bonniers förlag, 1983. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Bergom-Larsson, Maria: Diktarens demaskering. En monografi över Hjalmar Bergmans
roman Herr von Hancken. Albert Bonniers förlag, 1970. 217 s. Häftad. Delvis ouppsprättad. Något
nött i kanterna. Bergstedt, Hugo: Grekiska motiv i Per Hallströms diktning. Norstedt och söners förlag, 1917.
44 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Bergstedt, Hugo: Meter och rytm i Tegnérs prosatal. Norstedt och söners förlag, 1913. Biografi
över Alice Tegner. 20 s. Häftad. Ouppsprättad. Bergstrand, Allan: Den unge Goethe och religionen. Halmstad, A. Svenssons boktr, 1928. 286
s. Häftad. Gott skick. berlin-englund, Sven Arne: Pelle Nävers Saga. Zindermans, 1982. 189 s. Inbunden med
skyddsomslag. Fint exemplar. Bernhard, Waldemar: En bok om Dan Andersson. Tidens förlag, 1971. Fjärde upplagan.
Biografi över Dan Andersson. 251 s. Häftad. Gott skick. Namnteckning på insidan av pärmen. Beutler, Ernst: Wiederholte Spiegelungen. Drei essays über Goethe. Vandenhoeck &
Ruprecht in Göttingen, 1957. In German. 80 p. Wrappered. Sporadic underlining of text in pencil.
Bielschowsky, Albert: Goethe Sein Leben und seine Werke. Zweiter Band. Mit eine
photogravüre. München, 1910. In German. 748 p. Decorated cloth binding. Covers slightly worn.
Else fine. Marbeled edges. Gilt-Ornamented Spine. Helga Liljestrands Ex Libris. Birukoff, Paul: Leo Tolstoj. Hans lif och hans verk. Norstedt och söners förlag, 1909. Biografi
över Leo Tolstoj. 494+463. 2 vol. Häftad. Häftesomslaget något trasigt. Delvis något fuktskadad.
Namnteckning på häftesomslag. Birukoff, Paul: Leo Tolstoj. Hans lif och hans verk. Norstedt och söners förlag, 1909. Biografi
över Leo Tolstoj. 494+463. 2 vol. Halvklotband. Ryggen något blekt. Annars ett mycket fint
exemplar. Färgat snitt. Björkegren, Hans: Alexander Solsjenitsyn. Biografi och dokument.. Wahlström &
Widstrand, 1971. Biografi över Alexander Solsjenitsyn. 175 s. Inbunden med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Björkman, Carl: Verner von Heidenstam. Norstedt och söners förlag, 1929. 69 s. Halvfranskt
band. Exlibris. Gott skick. Björkman-Goldschmidt, Elsa: Harriet Löwenhjelm. Norstedts förlag, 1947. Tredje upplagan.
368 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Namnteckning på smutstitelbladet. Annars ett fint
exemplar. Björkman-Goldschmidt, Elsa: Harriet Löwenhjelm. Norstedts förlag, 1947. 367 s. Halvfranskt
band. Gott skick. Övre guldsnitt. Björkman-Goldschmidt, Elsa: Harriet Löwenhjelm. PAN/Norstedts, 1967. 231 s. Häftad. Mycket
gott skick. Björkstén, Ingemar: Patrick White - epikern från Australien. Forum, 1973. Biografi över Patrick
White. 96 s. Häftad. Stämpel på försättsbladet. Gott skick. Björling, Augusta: John Bunyan. Lindblads, 1928. 149 s. Häftad. Ouppsprättad. Något trasig i
hörnen. Bjørnson, Else: Aulestad. Karoline og Bjørnstjerne Bjørnsons hjem. Gyldendal norsk forlag,
1957. På norska. 94 s. Inbunden med skyddsomslag. Namnteckning på försättsbladet.
Skyddsomslaget något nött i kanterna. Björnstad, Arne: Hvem är, som ej vår broder mins. Almqvist & Wiksell, 1974. Biografi över
Carl Michael Bellman. 140 s. Inbunden. Gott skick. Bjørnvig, Thorkild: Pakten - Min vänskap med Karen Blixen. Forum, 1986. Biografi över Karen
Blixen. 205 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget lagat. Blackwell, Marilyn Johns: C.J.L Almqvist and Romantic Irony. Almqvist & Wiksell
International, 1983. In English. 156 p. Wrappered. Unopened. Blanck, Anton: Anna Maria Lenngren. Natur och kultur, 1961. 89 s. Häftad. Gott skick. Blanck, Anton: Anna Maria Lenngren. Poet och pennskaft jämte andra studier. Hugo Gebers
Förlag, 1922. 205 s. Häftad. Häftesomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Blanck, Anton: Carl Michael Bellman. Natur och kultur, 1948. Tredje upplagan. 78 s. Häftad.
Något nött i kanterna. Namnteckning på försättsbladet. Färgat snitt. Understrykningar i texten.
Spricka i främre falsen. Blanck, Anton: Carl Michael Bellman. Natur och kultur, 1948. 95 s. Häftad. Häftesomslaget
något trasigt. Namnteckning på försättsbladet. Blanck, Anton: Geijer i England 1809-1810. Albert Bonniers förlag, 1914. Halvklotband. Gott
skick. Blanck, Anton: Geijer i England 1809-1810. Albert Bonniers förlag, 1914. 301 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Blixen, Karen: Den afrikanske farm. Gyldendal, 1958. På danska. 298 s. Klotband. Bandet
slitet. Namnteckning på insidan av pärmen. Ryggen lagad. Inlagan fin. Blom, Rolf: Folke Fridell. Proletärförfattare. LTs förlag, 1978. 209 s. Häftad. Gott skick. Bloom, Harold: Interpretations. William Faulkner´s The Sound and the Fury. Chelsea House
Publishers, 1988. In English. Bound with dust-wrapper. Good condition. Bloom, Harold: Thomas Hardy. Chelsea House Publishers, 1987. In English. 247 p. Bound
with dust-wrapper. Good condition. Bloom, Harold: Thomas Hardy´s Jude the Obscure. Chelsea House Publishers, 1987. In
English. 152 p. Half-cloth binding. Good condition. Bloom, Harold: Thomas Hardy´s Tess of the D´Urbervilles. Chelsea House Publishers, 1987.
In English. 136 p. Bound with dust-wrapper. Good condition. Bloom, Harold: Thomas Hardy´s The Mayor of Casterbridge. Chelsea House Publishers,
1988. In English. 140 p. Half-cloth binding. Good condition. Bode, Wilhelm von: Goethe såsom människa. Norstedt och söners förlag, 1902. 204 s.
Dekorerat klotband. Övre guldsnitt. Bandet något nött i kanterna. Bodin, Helena: Hjalmar Gullberg och bysantinismen - som paradoxer i tid och rum.. Norma,
2002. 289 s. Häftad. Nytt exemplar. Boerner, Peter: Johann Wolfgang von Goethe. 1832/1982. Inter Nationes, Bonn, 1981. In
English. 127 p. Wrappered. Boëthius, Ulf: August Strindberg l-lll. Prisma, 1980. 446+346+400. 3 vol. Skinnimitationsband
med skyddsomslag. Mycket gott skick. Del lll har en liten reva i skyddsomslaget. Bohman, Svante: Esaias Tegnérs tänkesätt och idéer. Analyserade från filosofhistorisk
synpunkt och med hänsyn till det allmänna medvetandets roll i hans tänkande. A.-B.
Lundequistska bokhandeln, 1933. Biografi över Alice Tegner. 388 s. Häftad. Häftesomslaget slitet.
Smärre anteckningar med blyerts. Boisdeffre, Pierre de: Malraux. Éditions Universitaires, 1973. In French. 126 p. Wrappered.
Wrapper slightly rubbed. Inscription on half-title. Böök, Fredrik: Esaias Tegnér. En levnadsteckning utarbetad på uppdrag av Svenska
Akademien. Albert Bonniers förlag, 1946. Biografi över Alice Tegner. 409+439. 2 vol. Halvklotband.
Mycket gott skick. Böök, Fredrik: H.C. Andersen. En levnadsteckning av Fredrik Böök. Albert Bonniers förlag,
1938. 354 s. Häftad. Delvis ouppsprättad. Något nött i kanterna. Böök, Fredrik: H.C. Andersen. En levnadsteckning av Fredrik Böök. Albert Bonniers förlag,
1938. 354 s. Klotband. Böök, Fredrik: Kreaturens suckan, och andra Stagneliusstudier. Allhems Förlag, 1957. Biografi
över Erik Johan Stagnelius. 284 s. Häftad. Häftesomslaget slitet. Delvis något fuktskadad. Annars
ett fint exemplar. Böök, Fredrik: Verner von Heidenstam. Albert Bonniers förlag, 1946. 391+381s.. 2 vol. Häftad.
Något gulnad. Annars ett fint exemplar. Böök, Fredrik: Verner von Heidenstam. Albert Bonniers förlag, 1959. 395 s. Klotband. Gott
skick. Borgen, Johan: Nordahl Grieg. Albert Bonniers förlag, 1944. På norska. 66 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Borup, Morten: Johan Ludvig Heiberg I-III. Gyldendalske boghandel - Nordisk forlag, 1947. På
danska. 249+243+234. 3 vol. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Delvis något fuktskadad. Annars
ett fint exemplar. Bosquet, Alain: Whitman. Gallimard, 1959. Fourth edition. In French. Biography over Walter
Whitman. 259 p. Wrappered. Wrapper rubbed. Else fine. Illustrated. Boswell, James: Samuel Johnsons liv. Forumbiblioteket, 1955. 267 s. Häftad. Häftesomslaget
något slitet. Annars ett fint exemplar. Böttiger, Carl Wilh: Självbiografiska anteckningar. Norstedt och söners förlag, 1929. 219 s.
Häftad. Häftesomslaget något trasigt. Brandell, Georg: Synpunkter på Strindberg. Aldus/Bonniers, 1964. 246 s. Häftad. Gott skick.
Fläck på främre häftesomslaget. Brandes, Georg: Francois de Voltaire I-II. Gyldendalske Boghandel/Nordisk Forlag,
1916+1917. På danska. Biografi över Franoise Voltaire. 478+644. 2 vol. Häftad. Häftesomslaget
slitet. Understrykningar i texten med blyerts. Annars ett fint exemplar. Brandes, Georg: Ludvig Holberg. Et festskrift. Gyldendalske boghandels forlag, 1884. På
danska. Illustrerad av Hans Nikolai Hansen. Halvfranskt band. Bandet något nött i kanterna.
Annars ett fint exemplar. Exlibris. Upphöjda bind. Brandes, Georg: Wolfgang Goethe. Gyldendalske boghandel, 1915. Andra upplagan. På
danska. Bunden av hofbokbindare Gustaf Hedberg. Bandet något slitet. Annars ett fint exemplar.
Bränström Öhman, Annelie: Kärlekens ödeland. Rut Hillarp och kvinnornas
fyrtiotalsmodernism. Symposion, 1998. 341 s. Häftad. Gott skick. Bredsdorff, Elias: H.C. Andersen. Människan och diktaren. Natur och kultur, 1992. 467 s.
Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad. Bredsdorff, Elias: Henrik Pontoppidan og Georg Brandes. Gyldendal, 1964. På danska. Häftad.
Mycket gott skick. Ouppsprättad. Brinnin, John Malcolm: Truman Capote. A Memoir. Sidgwick & Jackson, 1987. In English.
Clothbinding with dustwrapper. Good condition. Brix, Hans: Karen Blixens eventyr. Gyldendal, 1949. På danska. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Brix / Rasmussen, Hans / H: H.C. Andersen fra hans fødeby. Milo´ske boghandels forlag,
1905. Tredje upplagan. På danska. 80 s. Häftad. Häftesomslaget något trasigt. Anteckningar på
försättsbladet. Brod, Max: Franz Kafka. Wahlström & Widstrand, 1949. Biografi över Franz Kafka. 243 s.
Häftad. Häftesomslaget något trasigt. Anteckningar. Bromé, Janrik: Olof Högberg. Den stora vreden. LTs förlag, 1955. 171 s. Häftad. Ryggen något
lös. Häftesomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Brøndsted, Mogens: Goldschmidts Fortællekunst. Gyldendal, 1967. På danska. 377 s. Häftad.
Ouppsprättad. Bronson, B.H: In Search of Chaucer. University of Toronto Press, 1960. In English. 117 p.
Clothbinding with dustwrapper. Dustwrapper torn. Else fine. Brooks, Jean: Thomas Hardy. The Poetic Structure. Cornell University Press, 1971. In English.
336 p. Wrappered. Wrapper slightly rubbed. Corpus fine. Brophy, John: Hans namn var Shakespeare. Natur och kultur, 1946. 354 s. Halvklotband.
Häftesomslaget ej medbundet. Gott skick. Brophy, John: Hans namn var Shakespeare. Natur och kultur, 1946. 354 s. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Brostrøm, Torben: Modernismens mismod. Tegnérsamfundet, 1980. På danska. Biografi över
Alice Tegner. 36 s. Häftad. Gott skick. Brulat, Paul: Histoire populaire de Émile Zola. La Librairie Mondiale, (not dated). In French.
Biography over Émile Zola. 121 p. Half-cloth binding. Inscription on endpaper. Slightly rubbed on
the edges. Else fine. Marbeled endpapers. Brunius, Célie: Lyssna till tystnaden. Albert Bonniers förlag, 1956. 254 s. Häftad. Brunius, Jan: Mårbacka. Gårdarnas och släkternas historia. Selma Lagerlöf-sällskapet, 1963.
Biografi över Selma Lagerlöf. 151 s. Häftad. Namnteckning på försättsbladet. Understrykningar i
texten med blyerts. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Brunius, Teddy: Aldous Huxley. En studie. Wahlström & Widstrand, 1947. 216 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Brydolf, Ernst: Sverige och Runeberg 1830-1848 + 1849-1863. Svenska litteratursällskapet i
Finland, 1943+1966. 526+556. 2 vol. Häftad. Häftesomslaget slitet. Inlagan fin. Burgess, Anthony: Din tid äre ute.. Brombergs, 1991. 405 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Burgess, Anthony: Ernest Hemingway and his world. Thames and Hudson, 1978. In English.
128 p. Decorated cloth binding with dustwrapper. Mint. Illustrated with photos. With 116
illustrations. Burman, Eva: I Dan Anderssons fotspår. Strövtåg i Grangärde finnmark. Albert Bonniers förlag,
1979. 92 s. Cartonnageband. Gott skick. Burman, Lars: Carl Jonas Love Almqvist - diktaren, debattören, drömmaren. Gidlunds, 2001.
246 s. Cartonnageband. Gott skick. Burton, Nina: Mellan eld och skugga. Studier i den lyriska motsägelsen hos Werner
Aspenström. Albert Bonniers förlag, 1984. Biografi över Werner Aspenström. 283 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Byström, Olof: Kring Fredmans Epistlar. Deras tillkomst och utgivning. Albert Bonniers förlag,
1945. 187 s. Häftad. Gott skick. Byström, Olof: Tillägg till Kring Fredmans Epistlar. Deras tillkomst och utgivning. Albert
Bonniers förlag, 1946. Häftad. Gott skick. Canetti, Elias: Den räddade tungan. Historien om en ungdom.. Forum, 1981. 393 s. Klotband
med skyddsomslag. Saknar skyddsomslag. Bandet något solkigt. Canetti, Elias: Facklan i örat. Berättelsen om mitt liv 1921-1931.. Forum, 1981. 433 s. Klotband
med skyddsomslag. Gott skick. Carlholm, Evert (red): Ur Gustaf Frödings diktning.. Svenska Bokförlaget/Bonniers, 1963. 136
s. Pappband. Anteckningar. Gott skick. Carlson, Stig: Artur Lundkvist 3 mars 1956.. Tidens förlag, 1956. 211 s. Häftad. Ouppsprättad.
Carlson, Stig: En bok om Gunnar Ekelöf. FIB:s Lyrikklubb, 1956. 89 s. Pappband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Carlson, Stig: En bok om Gunnar Ekelöf. FIB:s Lyrikklubb, 1956. 89 s. Häftad. Carlson, Stig: En bok om Gunnar Ekelöf. FIB:s Lyrikklubb, 1956. 89 s. Pappband.
Namnteckning på försättsbladet. Carlson, Stig: En bok om Nils Ferlin. FIB:s lyrikklubb, 1954. 87 s. Häftad. Gott skick. Carlson / Liffner (red), : En bok om Johannes Edfelt. FIB:s Lyrikklubb, 1961. Biografi över
Johannes Edfelt. 90 s. Häftad. Namnteckning på försättsbladet. Häftesomslaget något slitet.
Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Carossa, Hans: Wirkungen Goethes in der Gegenwart. Im Insel-verlag zu Leipzig, (not dated).
In German. 34 p. Wrappered. Spine/backstrip loose. Wrapper rubbed. Carpenter, Richard: Thomas Hardy. St. Martin´s Press, 1964. In English. 223 p. Wrappered.
Wrapper slightly rubbed. Carré, Jean-Marie: La vie de Goethe. Librairie Gallimard, 1927. Sixth edition. In French. 289 p.
Half -leather binding. Spine/backstrip slightly faded. Else fine. Marbeled endpapers. Casagrande, Peter J.: Unity in Hardy´s novels "Reparative symmetries". The macmillan Press
Ltd, 1982. 249 s. Klotband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Castrén, Gunnar: Herman Kellgren. Ett bidrag till 1840- och 1850-talens kulturhistoria.
Svenska litteratursällskapet i Finland, 1945. 428 s. Häftad. Häftesomslaget trasigt. Cederschiöld, Gustaf: Georg Stjernhjelm. Den svenska skaldekonstens fader. Albert Bonniers
förlag, 1925. Biografi över Georg Stiernhielm. 46 s. Häftad. Namnteckning på titelbladet. Gott skick.
Cederschiöld, Gustaf: Georg Stjernhjelm. Den svenska skaldekonstens fader. Albert Bonniers
förlag, 1925. Biografi över Georg Stiernhielm. 46 s. Häftad. Namnteckning på titelbladet.
Understrykningar i texten med blyerts. Några sidor vikta. Chandler, Raymond: Marlowes tema femtio brev i urval av Eric Fylkeson och översättning av
Peter Lindforss. Janus i samarbete med Jury, 1984. 180 s. Häftad. Gott skick. Chastel, Guy: J-K Huysmans et ses amis. Documents inédits. Grasset, 1957. In French. 385 p.
Wrappered. Slightly rubbed. Chesterton, G.K. (Gilbert Keith): Charles Dickens. Norstedt och söners förlag, 1933. Biografi
över Charles Dickens. Häftad. Bandet något slitet. Christensen, Erik M: Ex auditorio. Kunst og idéer hos Martin A. Hansen. Arena, 1965. På
danska. 88 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Inlagan fin. Christofferson, Birger: Sakrament. En romananalys.. Zindermans, 1963. Biografi över Sven
Stolpe. 94 s. Häftad. Namnteckning på försättsbladet. Gott skick. Christofferson, Birger: Sven Stolpe och den litterära debatten.. Albert Bonniers förlag, 1956.
Biografi över Sven Stolpe. 201 s. Häftad. Ouppsprättad. Bandet något nött i kanterna. Annars ett fint
exemplar. Claesson, Stig "Slas": Svart asfalt grönt gräs. Albert Bonniers förlag, 2000. Illustrerad av Stig
Claesson. 272 s. Klotband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Illustrerad. Clarke, D. Waldo: William Shakespeare. Longmans, Green and Co, 1950. First edition. In
English. Biography over William Shakespeare. 86 p. Wrappered. Wrapper slightly rubbed. Clarke, Gerald: Truman Capote. Svenska Dagbladet, 1989. Inbunden med skyddsomslag. Gott
skick. Clason, Synnöve: Pudelns kärna. En bok om Johann Wolfgang Goethe. Albert Bonniers förlag,
1999. 325 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Clason, Synnöve: Selma Lagerlöf ur franskt perspektiv. Selma Lagerlöf-sällskapet, 1994. 173
s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Claudi, J: Eyvind Johnson. En karakteristik och bibliografi. Folmer Christensens Forlag, 1947.
På danska. 107 s. Häftad. Häftesomslaget något trasigt. Namnteckning på smutstitelbladet. Clurman, Harold: Ibsen. Collier Books/Macmillan, 1977. In English. 223 p. Wrappered. Slightly
rubbed on the edges. Collijn, Gustaf: Franz Grillparzer. Hans lif och verk. Gustaf Lindströms förlag, 1902. 287 s.
Halvfranskt band. Nött i kanterna. Marmorerat snitt. Inlagan fin. Collijn, Gustaf: Franz Grillparzer. Hans lif och verk. Gustaf Lindströms förlagsexpedition, 1902.
287 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Colmer, John: E. M. Forster. The Personal Voice. Routledge & Kegan Paul, 1975. In
English. Clothbinding with dustwrapper. Good condition. Combüchen, Sigrid: Byron. Norstedts förlag, 2000. 495 s. Häftad. Gott skick. Anteckningar på
smutstitelbladet. Cooper, Lettice: George Eliot. Longmans, Green & Co, 1951. In English. 46 p. Wrappered.
Inscription on titlepage. Wrapper slightly torn. Cooper, William: C.P. Snow. Longmans, Green & Co, 1959. In English. Biography over
C.P Snow. 39 p. Wrappered. Good condition. Corbet, Charles: Nekrasov. L´homme et le poète. Institut d´études slaves de l´université de
Paris, 1948. In French. 463 p. Wrappered. Wrapper torn. Corpus fine. Unopened. Coult, Tony: The Plays of Edward Bond. Methuen, 1979. Second edition. In English. 102 p.
Wrappered. Cruciani, Francois: Marcel Proust. Collection "Les Géants". Pierre Charron, 1971. In French.
136 p. Decorated leather imitation binding with dustwrapp. Gilt-ornamented. Richly illustrated.
Good condition. Crucy, Francois: Brantôme. Les Éditions Rieder, 1934. In French. 113 p. Bound. Good
condition. Dahlbäck, Kerstin (red.): Den moderne Hjalmar Bergman. Hjalmar Bergman Samfundet, 1988.
139 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Dahlgren, Lotten: Ur Ransäters familjearkiv. Dagboks- och brevutdrag. Wahlström &
Widstrand, 1923. Tredje upplagan. Biografi över Erik Gustav Geijer. 203 s. Häftad. Delvis något
fuktskadad. Ryggen reparerad. Dahlstedt, Karl-Hampus: Hedenvinds debutroman och dialekt. Almqvist & Wiksell, 1960.
22 s. Häftad. Enstaka fläckar på häftesomslaget. Annars ett fint exemplar. Dahlström, Åke: Soldaten i Kiplings diktning. Norstedts förlag, 1987. 104 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Dahlström, Åke: Soldaten i Kiplings diktning. Norstedts förlag, 1987. 104 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Dahlström, Åke: Thomas Atkins och de tre musketörerna. Rahms i Lund, 1982. Biografi över
Rudyard Kipling. 183 s. Cartonnageband. Gott skick. Daiches, David: Shakespeare. Julius Caesar. Edward Arnold, 1976. In English. Biography over
William Shakespeare. 58 p. Wrappered. Wrapper slightly rubbed. Else fine. Danby, John F.: Shakespeare's Doctrine of Nature A Study of King Lear. faber and faber, 1982.
In English. 234 p. Wrappered. Good condition. Darlington, W.A: J.M. Barrie. Haskell House Publishers, 1974. In English. 158 p. Clothbinding.
Good condition. Daudet, Charles: Répertoire des personnages de A la recherche du temps perdu. Librairie
Gallimard, nrf, 1927. Sixth edition. In French. Biography over Marcel Proust. 174 p. Wrappered.
Wrapper slightly torn. Dave, Jagdish Chandra: The Human Predicament in Hardy´s Novels. Macmillan Hardy
Studies, 1985. In English. 216 p. Bound with dust-wrapper. Sporadic underlining of text in pencil.
Davis, Herbert: The Satire of Jonathan Swift. 1947. In English. Biography over Jonathan Swift.
109 p. Clothbinding. Good condition. Day Lewis, Cecil: Den begravda dagen. Norstedts förlag, 1960. 244 s. Häftad. Namnteckning
på häftesomslag. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Delblanc, Sven: Förord till Selma Lagerlöfs skrifter i 10 band. Bonniers, 1984. 31 s.
Cartonnageband. Nyskick. Delblanc, Sven: Stormhatten. Tre Strindbergsstudier.. Alba, 1979. 106 s. Häftad. Namnteckning
på försättsbladet. Gott skick. Denney, Reuel: Conrad Aiken. University of Minnesota Press, 1964. In English. 48 p.
Wrappered. Good condition. Dentan, Yves: La longue route d´André Chamson. Plon, 1980. In French. 125 p. Wrappered.
Wrapper slightly rubbed. Else fine. Richly illustrated. Díaz, René Vázquez: Det okuvliga gräset. En bok om Artur Lundkvist. Albert Bonniers förlag,
1986. 238 s. Cartonnageband. Gott skick. Dick, Ernst: George Meredith. Verlag von Wiegandt & Grieben, 1910. In German. 191 p. .
Sporadic underlining of text in pencil. Good condition. Dickens, Monica: An Open Book. Mayflower Books, 1978. In English. Clothbinding with
dustwrapper. Good condition. Diktonius, Elmer: Brev. Svenska litteratursällskapet i Finland, 1995. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Dilthey, Wilhelm: Schiller. Mit einem Vorwort von Herman Nohl. Vandenhoeck & Ruprecht
in Göttingen, 1959. In German. Biography over Friedrich Schiller. 83 p. Wrappered. Inscription on
the inside of the cover. Inscription on titlepage. Good condition. Dixelius, Olof: Hans Järta och litteraturen. Almqvist & Wiksell, 1973. 178 s. Häftad. Gott
skick. Donaldson, Frances: Freddy Lonsdale. Heinemann, 1957. First edition. In English. 257 p.
Bound with dust-wrapper. Dustwrapper slightly torn. A few pages folded. Doolittle, Hilda: Slut på pinan. Minnen av Ezra Pound. Ellerströms, 1992. 122 s. Häftad. Fint
exemplar. Klisterlapp på häftesomslaget. Dostojevskij, Fjodor M.: Briefe. R. Piper & Co, 1914. In German. Half -leather binding.
Good condition. Dowden, Edward: Shakespeare, sein entwickelungsgang in seinen werken. Heilbronn, verlag
von Gebr. Henninger, 1879. In German. Translated by Wilhelm Wagner. Biography over William
Shakespeare. 327 p. Clothbinding. Inscription on the inside of the cover. Covers slightly worn. Else
fine. Drachmann, Geert: Georg Brandes og A. G. Drachmann. En brevveksling. Strubes Boghandel,
(utan årtal). På danska. Häftad. Mycket gott skick. Draper, R.P.: Hardy. The Tragic Novels. Macmillan, 1982. In English. 256 p. Wrappered. Good
condition. Driscoll, John: The China Cantos of Ezra Pound. Almqvist & Wiksell, 1983. In English. 166
p. Wrappered. Wrapper slightly rubbed. One stain on the wrapper. Else fine. Drougge, Helga: The Significance of Congreve´s Incognita. Almqvist & Wiksell, 1976. In
English. 107 p. Wrappered. Dublin, P.G: La vie de l´Arétin. Fernand Sorlot, 1937. In French. 288 p. Wrappered. Duclos / Fréville, Jacques / Jean: Henri Barbusse. Éditions sociales, 1946. In French. 70 p.
Wrappered. Good condition. Dumas, Alexandre: Ungdomsminnen. Wahlström & Widstrand, 1947. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Namnteckning på försättsbladet. Ebermayer, Erich: Das ungewöhnliche leben des Oscar Wilde. Athenäum, 1954. In German.
Biography over Oscar Wilde. 324 p. Clothbinding. Covers slightly worn. Else fine. Illustrated. Ebner-Esschenbach, Marie von: Meine Erinnerungen an Grillparzer. Verlag von Gebruder
Baetel, Berlin, 1916. In German. 190 p. Decorated cloth binding. Inscription on half-title. Good
condition. Edberg, Rolf: "Landskapet som själstillstånd". Tegnérsamfundet, 1986. Biografi över Alice
Tegner. 23 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Edfelt, Johannes: Årens spegel. Albert Bonniers förlag, 1963. 121 s. Häftad. Edfelt, Johannes: Birger Sjöberg. Norstedts förlag, 1971. Biografi över Birger Sjöberg. 82 s.
Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Edfelt, Johannes: Erik Lindegren. Norstedts förlag, 1969. 32 s. Häftad. Något nött i kanterna.
Edfelt, Johannes: Heinrich Heine. Natur och kultur, 1955. 85 s. Häftad. Namnteckning på
försättsbladet. Bandet något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Edfelt, Johannes: Klara Johanson. Norstedts förlag, 1984. 60 s. Häftad. Enstaka fläckar på
häftesomslaget. Annars ett fint exemplar. Edlund, Mårten: Hemingway var där. Artiklar och reportage från fyra decennier av Ernest
Hemingway. Bonniers, 1968. 264 s. Pappband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Edström, Mauritz: Äran, kärleken, klassen. En bok om Ivar Lo-Johanssons författarskap.
Forum, 1976. 264 s. Häftad. Gott skick. Häftesomslaget något nött i kanterna. Ehnmark, Elof: Frans G. Bengtsson. Norstedts förlag, 1946. 41 s. Häftad. Ouppsprättad. Gott
skick. Ehnmark, Elof: Frans G. Bengtsson. Norstedts förlag, 1946. 41 s. Häftad. Häftesomslaget
något slitet. Ehnmark, Elof: Fredrika Bremer. Natur och kultur, 1955. Häftad. Gott skick. Ryggen något trasig
i nedre kanten. Ehrensvärd, Albert: Jean de la Fontaine. Essay och översättningar. Albert Bonniers förlag,
1924. Illustrerad av Yngve Berg. 168 s. Häftad med pappersomslag. Främre häftesomslag
medbundet. Namnteckning på smutstitelbladet. Skyddsomslaget något trasigt. Ehrensvärd, Albert: Jean de La Fontaine. Essay och översättningar av Albert Ehrensvärd. Albert
Bonniers förlag, 1924. 168 s. Häftad med pappersomslag. Mycket gott skick. Ouppsprättad.
Illustrerad. Eidevall, Gunnar: Vilhelm Mobergs emigrantepos. Norstedts förlag, 1974. 357 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Ek, Bengt: Selma Lagerlöf efter Gösta Berlings saga. En studie över genombrottsåren 1891-
1897.. Albert Bonniers förlag, 1951. 389 s. Häftad. Ouppsprättad. Ek, Emy: Från Jarl Hemmers ungdom. Sällskapet Bokvännerna, 1958. 50 s. Häftad. Ek, Emy: Från Jarl Hemmers ungdom. Sällskapet Bokvännerna, 1958. 50 s. Häftad. Ek, Sverker: Nationella gestalter i Runebergs ungdomsdiktning. C.W.K. Gleerups förlag, 1940.
31 s. Häftad. Stämpel på insidan av pärmen. Ekeberg, Birger: Birger Wedberg. Norstedts förlag, 1946. Biografi över Birger Wedberg. 49 s.
Häftad. Gott skick. Ekelöf, Gunnar: Brevet till Maj Sandman. Atlantis Förlag, 1989. 21 s. Häftad. Gott skick. Ekelöf, Gunnar: Brevet till Maj Sandman. Atlantis Förlag, 1989. 21 s. Häftad. Gott skick. Ekelöf, Gunnar: En självbiografi. Albert Bonniers förlag, 1971. 300 s. Klotband. Utan
pappersomslag. Ekelund, Louise: Rabbe Enckell Gräshoppans och Orfeus diktare. Ordfronts förlag, 1999. 262
s. Pappband med skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad. Ekelund, Louise: Rabbe Enckell. Lyriker av den svåra skolan. Helsingfors, 1982. Häftad. Gott
skick. Ekelund, Vilhelm: Agenda. Dagbok 13.6 1913 - 12.6 1914. Albert Bonniers förlag, 1966. Häftad.
Gott skick. Ekelund, Vilhelm: Brev 1896-1916 / 1917-1949. Gleerups, 1968, 1970. 2 vol. Inbunden med
skyddsomslag. Ekelund, Vilhelm: Brev 1917-1949. Gleerups, 1970. Klotband med skyddsomslag.
Skyddsomslaget slitet. Annars ett fint exemplar. Ekholm, Ragnar: Samuel Columbus. Bidrag till kännedom om hans levnad och författarskap.
Almqvist & Wiksell, 1924. 184 s. Häftad. Gott skick. Ekholm, Ragnar: Samuel Columbus. Bidrag till kännedom om hans levnad och författarskap.
Almqvist & Wiksell, 1924. 184 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget trasigt. Eklund, Torsten (red): Strindberg i Blå Tornet. Wahlström & Widstrand, u å. Biografi över
August Strindberg. 70 s. Häftad. Gott skick. Anteckningar. Understrykningar i texten. Eklund, Torsten (red): Strindberg i Blå Tornet. Ögonvittnesskildringar 1908-1912. Wahlström
& Widstrand, 1961. 234-294. Häftad. Gott skick. Häftesomslaget något nött i kanterna. Ekner, Reidar: Gunnar Ekelöf. En bibliografi. Albert Bonniers förlag, 1970. 229 s. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Eliæson, Åke: Goethe in der nordischen Musik. Seelig & Co, 1959. In German. 173 p.
Wrappered. Wrapper slightly rubbed. Else fine. Eliæson, Åke: Goethe in der nordischen Musik. Seelig & Co, 1959. På svenska/franska.
173 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett mycket fint exemplar. Enander, Crister: En bok till Lars Forssell. Wiken, 1992. 215 s. Inbunden med skyddsomslag.
Gott skick. Enckell, Olof: Den unga Hagar Olsson. Söderströms, 1949. 185 s. Häftad. Häftesomslaget
slitet. Namnteckning på smutstitelbladet. Inlagan fin. Eng, Uno: Att umgås med Nils Ferlin. Hökerbergs, 1962. 107 s. Häftad. Ryggen lös.
Fotoillustrerad. Exlibris. Ex libris Nils Ferlin Engdahl, Sven: Anders Österlings ungdomslyrik. En stilstudie. Hugo Gebers förlag, 1942.
Biografi över Anders Österling. 61 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Ouppsprättad. Englund, Peter: Erik Lönnroth Svenska Akademiens inträdestal. Norstedts förlag, 2002. 45 s.
Häftad. Nyskick. Ouppsprättad. Engström, Margit: Ditt förflutnas dokument. Erik Hj. Linder 17 maj 1981. En bibliografi. Natur
och kultur, 1981. 224 s. Cartonnageband. Bandet något slitet. Annars ett mycket fint exemplar. Enkvist, Nils Erik: Geoffrey Chaucer. Natur och kultur, 1964. 87 s. Häftad. Enmark, Loka: På jakt. Nycklar till nya rum.. Trevi, 1996. Inbunden med skyddsomslag. Gott
skick. Erdmann, Nils: August Strindberg. Wahlström & Widstrand, 1920. 227+387. 2 vol. Häftad.
Något sliten. Ryggen lagad. Delvis något fuktskadad. Erdmann, Nils: Erik Gustaf Geijer. Albert Bonniers förlag, 1897. 274 s. Halvfranskt band.
Namnteckning på smutstitelbladet. Namnteckning på titelbladet. Upphöjda bind. Bandet något
blekt. Erdmann, Nils: Erik Gustaf Geijer. En minnesanteckning. Albert Bonniers förlag, 1897. 274 s.
Halvklotband. Bandet något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Erdmann, Nils: Molière. Wahlström & Widstrand, 1898. 260 s. Häftad. Delvis
ouppsprättad. Bandet slitet. Namnteckning på häftesomslag. Erdmann, Nils: Molière.. Wahlström & Widstrand, 1898. 260 s. Guldornamenterat
halvfranskt band. Marmorerade för/eftersättsblad. Marmorerat snitt. Upphöjda bind. Mycket gott
skick. Erfurth, Sonja: Harry Martinson och vägen ut. Vekerum, 1991. 214 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Eriksson, Erik: Johannes Edfeldt. En bibliografi.. Albert Bonniers förlag, 1975. 243 s. Häftad.
Ryggen något blekt. Annars ett fint exemplar. Red. Acta bibliothecæ regiæ Stockholmiensis
XXII. Eriksson, Lars-Göran (red.): Kring Bellman. Wahlström & Widstrand, 1964. 175 s. Häftad.
Mycket gott skick. Illustrerad. Eriksson, Lars-Göran (red.): Kring Bellman. Wahlström & Widstrand, 1964. 173 s. Pocket.
Gott skick. Illustrerad. Eriksson, Leif: "Man måste ha sin prövosten". Gunnar Ekelöfs betydelse för Göran Palm och
några andra sextiotalspoeter.. Akademilitteratur, 1982. 170 s. Häftad. Ak. avh. Escholier, Raymond: Victor Hugo, cet inconnu... Plon, 1951. In French. 337 p. Wrappered.
Unopened. Wrapper slightly torn at the edges. Light browning. Esslin, Martin: Brecht. A choice of evils. Eyre & Spottiswoode, 1959. In English.
Clothbinding. Inscription on endpaper. Good condition. Esswein, Hermann: August Strindberg, bd I. Björck & Börjesson, Stockholm, 1909. 112 s.
Häftad. Häftesomslaget något trasigt. Namnteckning på häftesomslag. Estlander, C.G: Runebergs skaldskap. Kritiska studier föregångna af redogörelse för
normalupplagans redaktion samt en kronologisk förteckning. G.W. Edlunds förlag, 1902. 337 s.
Klotband. Namnteckning på titelbladet. Marmorerade för/eftersättsblad. Eurenius, Wilhelm: Från faiakernas ö till nordiske näset. Studier i Georg Stiernhielms
Bröllopps Beswärs Ihogkommelsze. Allhems Förlag, 1958. Biografi över Georg Stiernhielm. 93 s.
Häftad. Gott skick. Fabricius, Johan: Mitt hem är bortom synranden.. Norstedt och söners förlag, 1957. 264 s.
Häftad. Något nött i kanterna. Ouppsprättad. Färnström, Emil: Fredrika Bremer i Schweiz. Natur och kultur, 1968. Biografi över Fredrika
Bremer. 117 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Färnström, Emil: Fredrika Bremer och Erik Gustaf Geijer.. Natur och kultur, 1964. Biografi över
Fredrika Bremer. 147 s. Klotryggsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget fläckat och nött.
Annars ett fint exemplar. Övre stänksnitt. Färnström, Emil: Två drömmares vänskap. Fredrika Bremer och Henri-Frédéric Amiel. Natur
och kultur, 1965. 137 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Faulkner, William: Faulkner. A Comprehensive Guide to the Brodsky Collection. Volume II: The
Letters. University Press of Mississippi, 1984. In English. Wrappered. Good condition. Fawkner, Harald William: Animation and Reification in Dickens´Vision of the Life-Denying
Society. Almqvist & Wiksell, 1977. In English. 164 p. Wrappered. Federn, Etta: Goethes hustru. Lars Hökerbergs förlag, 1918. 276 s. Halvfranskt band.
Upphöjda bind. Bandet något nött i kanterna. Övre guldsnitt. Fehrman, Carl: Gullberg. Norstedts förlag, 1967. 258 s. Pocket. Häftesomslaget slitet.
Namnteckning på titelbladet. Fehrman, Carl: Hjalmar Gullberg. Norstedts förlag, 1958. 249 s. Häftad. Häftesomslaget slitet.
Fehrman, Carl: Hjalmar Gullberg. Norstedts förlag, 1958. 249 s. Inbunden med
skyddsomslag. Namnteckning. Skyddsomslaget trasigt. Fehrman, Carl: Vin och flickor och Fredmans stråke. Norstedt och söners förlag, 1977. 207 s.
Klotband. Namnteckning på försättsbladet. Gott skick. Ferlin, Nils: Får jag lämna några blommor.... Bonniers folkbibliotek, 1967. 190 s. Pappband.
Bandet något nött i kanterna. Namnteckning på insidan av pärmen. Fletcher, John: Claude Simon And Fiction Now. Calder and Boyars, 1975. In English.
Biography over Claude Simon. 240 p. Wrappered. Wrapper slightly rubbed. Else fine. Fogelqvist, Torsten: Erik Axel Karlfeldt. Norstedts förlag, 1940. 377 s. Linneband.
Namnteckning på smutstitelbladet. Gott skick. Fogelqvist, Torsten: Till Viktor Rydbergs minne. Albert Bonniers förlag, 1928. 64 s. Häftad. Foner, Philip S: Jack London. Amerikansk rebell. En biografi. Arbetarkultur, 1951. 239 s.
Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget trasigt. Annars ett fint exemplar. Fonsmark, Henning B: H.C. Branner. En introduktion. Areté, 1951. På danska. 39 s. Häftad.
Häftesomslaget löst. Häftesomslaget något slitet. Understrykningar i texten med blyerts. Forss, Harald: Kringvandrare.. Rabén & Sjögren, 1981. Biografi över Harald Forss. 239 s.
Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Forss, Harald: Krumelurer i Skomakarstan.. Rabén & Sjögren, 1978. Biografi över Harald
Forss. 181 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Forsström, Axel: Viktor Rydberg. Barn och ungdom 1828-1855. Gleerups, 1960. 389 s. Häftad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Ouppsprättad. Fountain, David: Isaac Watts Remembered. 1674-1748. Henry E. Walter Ltd, 1974. In English.
Biography over Isaac Watts. 111 p. Wrappered. Wrapper slightly rubbed. Else fine. Fowler / Abadie (red), : "A Cosmos of My Own". Faulkner and Yoknapatawpha 1980. University
Press of Mississippi, 1981. In English. Bound with dust-wrapper. Good condition. Frank, Bruno: En viss Cervantes. Gebers, 1935. 398 s. Häftad. Franzén, Nils-Olof: Émile Zola. Natur och kultur, 1958. Biografi över Émile Zola. 91 s. Häftad.
Häftesomslaget vikt. Annars ett fint exemplar. Ingår i serien Världsförfattare, redigerad av Annie
Löfstedt. Franzén, Nils-Olof: Zola et la joie de vivre. La genèse du roman, les personnages, les idées.
Almqvist & Wiksell, 1958. In French. Biography over Émile Zola. 241 p. Wrappered. Wrapper
slightly rubbed. Unopened. With dedication. Acta Universitatis Stockholmiensis, Stockholm
Studies in History of Literature 3. Fraser, Catherine C.: Ensam och Allén. Ord och bild hos Strindberg. Ordfronts förlag, 1994.
124 s. Pappband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Illustrerad. Fredén, Gustaf: Miguel de Cervantes. Natur och kultur, 1956. 95 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Inlagan fin. Färgat snitt. Understrykningar i texten. Namnteckning på titelbladet. Fredén, Gustaf: William Shakespeare. Natur och kultur, 1963. Biografi över William
Shakespeare. 106 s. Häftad. Namnteckning på försättsbladet. Understrykningar i texten med
blyerts. Häftesomslaget något slitet. Frederiksen, Emil: Johannes Jørgensens ungdom. Gyldendal, 1946. På danska. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Inlagan fin. Ouppsprättad. Fredholm, Inga-Britt: Kom i min famn Evert Taube 1920-1971. En bildbiografi.. Bonniers, 1972.
196 s. Pappband. Gott skick. Rikligt illustrerad. Freding, Thyra: Flickan från Mårbacka. En bok för gamla och unga om Selma Lagerlöf. Fritzes,
1945. 108 s. Häftad. Namnteckning på försättsbladet. Häftesomslaget slitet. Inlagan fin. Frenckell-Thesleff, Greta von: Minna Canth. Ett hundraårsminne. Holger Schildts förlag, 1949.
Andra upplagan. 307 s. Häftad. Ouppsprättad. Friberg, Axel: Den svenske Herkules. Studier i Stiernhielms diktning. Håkan Ohlssons
boktryckeri; Wahlström & Widstrand, 1945. Biografi över Georg Stiernhielm. 264 s.
Linneband. Gott skick. Namnteckning på titelbladet. Frick, Lennart: Den vilsne moralisten. En essay om John Karlzén.. Rabén & Sjögren,
1971. 211 s. Häftad. Häftesomslaget något trasigt. Inlagan fin. Ouppsprättad. Friedenthal, Richard: Goethe. Sein Leben und seine Zeit. Deutscherbücherbund, 1963. In
German. 674 p. Clothbinding with dustwrapper. Inscriptions on half-title. Dustwrapper torn. Friedlander, Kurt: Belinskij, och den ryska litteraturens guldålder. Norstedts förlag, 1966. 211
s. Häftad. Ouppsprättad. Fröberg, Paul: Minnen och bikt. En studie i Malla Montgomery-Silverstolpes memoarer.
Svenska Humanistiska Förbundet, (utan årtal). 199 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars
ett fint exemplar. Ouppsprättad. Fröberg, Paul: Skalden Böttiger. Wahlström & Widstrand, 1943. 356 s. Häftad.
Ouppsprättad. Fröding, Gustaf: Allvar, mer eller mindre. Albert Bonniers förlag, 1918. 209 s. Häftad.
Ouppsprättad. Fröding, Gustaf: Bibliografi. Gustaf Fröding-sällskapet, 1978. 256 s. Cartonnageband.
Namnteckning på försättsbladet. Enstaka fläckar på bandet. Fröding, Gustaf: Ur en tidningsmans anteckningar och andra kåserier. Norma, 1990. Inbunden
med skyddsomslag. Gott skick. Fröding-Torgny, Siri: Min kusin Gustaf Fröding. J.A. Lindblads förlag, 1953. 165 s. Häftad.
Ouppsprättad. Froment-Guieysse, Georges: Victor Hugo. Éditions de l´empire francais, 1948. In French.
227+244. 2 vol. Wrappered. Exlibris. Slightly rubbed. Spine/backstrip slightly torn at the edges. Frosterus, Sigurd: H.G. Wells. Helios Förlag, 1906. Biografi över H.G Wells. 79 s. Häftad.
Häftesomslaget slitet. Annars ett fint exemplar. Frykenstedt, Holger: Atterboms kunskapsuppfattning. Gleerups, 1949. 345 s. Häftad.
Ouppsprättad. Frykenstedt, Holger: Atterboms sagospel Lycksalighetens ö. Gleerups, 1951. 399 s. Häftad.
Namnteckning på försättsbladet. Annars ett fint exemplar. Frykenstedt, Holger: Carl August Ehrensvärds Resa till Italien 1780, 1781, 1782. Svenska
Humanistiska Förbundet, 1991. 145 s. Häftad. Frykenstedt, Holger: Carl August Ehrensvärds Resa till Italien 1780, 1781, 1782. Svenska
Humanistiska Förbundet, 1991. 145 s. Häftad. Frykenstedt, Holger: Goethes Faust. Norstedt och söners förlag, 1969. 237 s. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Frykenstedt, Holger: Studier i Carl August Ehrensvärds författarskap. Almqvist & Wiksell,
1965. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Fulford, Roger: Osbert Sitwell. The British Council and the National Book League; Longmans,
Green & Co, 1951. In English. Biography over Osbert Sitwell. 44 p. Wrappered. Wrapper
slightly rubbed. Else fine. Funck, Esbjörn: Berättaren från fattighuset. Åke Wassing och hans roman Dödgrävarens
pojke. AB Lundequistska Bokhandeln, Uppsala, 1980. Biografi över Åke Wassing. 217 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Furbank, P N: E M Forster. A Life. Secker & Warburg, 1977. In English. 271 p. Clothbinding
with dustwrapper. Good condition. Furuland, Lars: Statarnas ombudsman i dikten. En bok om Ivar Lo-Johansson. LTs förlag,
1976. 221 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett mycket fint
exemplar. Fyvel, T.R: George Orwell. En bok om mannen som skrev 1984. Förlags AB Wiken, 1982. 265
s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. G:son Berg, Ruben: Bellman och brackan. Bokvännerna, 1972. Biografi över Carl Michael
Bellman. Illustrerad av Yngve Berg. 20 s. Häftad. Tryckt i facsimil efter originalet 1919. Sällskapet
Bokvännernas bokgåva 1972. Gadelius, Bror: Skapande fantasi och sjuka skalder. Tegnér och Fröding. Hugo Gebers förlag,
1927. 349 s. Häftad. Något sliten. Gauffin, Axel: På Zolas begravning. Några minnesblad. Norstedts förlag, 1945. Biografi över
Émile Zola. 66 s. Häftad. Namnteckning på försättsbladet. Häftesomslaget något slitet. Annars ett
fint exemplar. Geete, Anna Hamilton: I solnedgången. Minnen och bilder från Erik Gustaf Geijers lefnadsår.
Albert Bonniers förlag, 1911, 1911, 1912, 1914. 4 vol. Dekorerat klotband. Enstaka blad lösa.
Enstaka fläckar på bandet. Geete, Anna Hamilton: I solnedgången. Minnen och bilder från Erik Gustaf Geijers senaste
lefnadsår. Albert Bonniers förlag, 1915, 1913, 1912, 1914. 4 vol. Halvfranskt band. Övre guldsnitt.
Geijer, Erik Gustaf: Geijers ungdomsbrev Familjebrev av Erik Gustaf Geijer. Albert Bonniers
förlag, 1920. Andra upplagan. Biografi över Erik Gustav Geijer. 337 s. Halvfranskt band. Något nött i
kanterna. Annars ett fint exemplar. Marmorerade för/eftersättsblad. Främre häftesomslag
medbundet. Utgivna av Henrik Schück. Tillökad upplaga. Geijer, Erik Gustaf: Minnen Utdrag ur brev och dagböcker. Norstedt och söners förlag, 1928.
Biografi över Erik Gustav Geijer. 215 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint
exemplar. Svenska författare i urval för skolan. Utgivna av Hjalmar Alving och Gösta Lindblad.
XII. Geijer, Erik Gustaf: Minnen Utdrag ur Bref och Dagböcker. Minnestal öfver Esaias Tegnér.
Personalier öfver Bengt Gustaf Geijer. Norstedt och söners förlag, 1915. Biografi över Erik Gustav
Geijer. 349 s. Halvfranskt band. Namnteckning på försättsbladet. Klisterlapp på insidan av
pärmen. Bandet något trasigt. Guldornerad rygg. Utgifna och försedda med en inledning af Fredrik
Böök. Georgin, Rosine: Gombrowicz. L´Age d´Homme, 1977. In French. 156 p. Wrappered. Wrapper
slightly rubbed. Else fine. Gibran, Kahlil: A Self-Portrait. Heinemann, London, 1972. In English. 94 p. Bound with dust-
wrapper. Dustwrapper slightly worn. Else fine. Gierow, Karl Ragnar: Benjamin Höijer. Norstedts förlag, 1971. 202 s. Häftad. Gierow, Karl Ragnar: Hjalmar Gullberg. Norstedts förlag, 1961. Biografi över Elsa Gullberg. 27
s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Klisterlapp på häftesomslaget. Annars ett fint exemplar. Gierow, Karl Ragnar: Introduktioner till O´Neills dramatik. Sveriges radio, 1958. 46 s. Häftad.
Exlibris. Några sidor vikta. Annars ett fint exemplar. Gill, Austin: Mallarmé´s poem "La chevelure vol d´une flamme...". University of Glasgow, 1971.
In English. 27 p. Wrappered. Good condition. Gioanola, Elio: Ett avslutat storverk En essä om Andrea Giovenes romansvit. LTs förlag, 1971.
Biografi över Andrea Giovenes. 23 s. Häftad. Ett hörn något stött. Annars ett fint exemplar. Gissing, George: Ur Henry Ryecrofts privata papper. Bokvännerna, 1963. 69 s. Pappband. Gott
skick. Glyn, Anthony: Elinor Glyn. Strömbergs, 1956. 373 s. Klotband. Enstaka fläckar på bandet. Glyn, Anthony: Elinor Glyn. Strömbergs, 1956. 374 s. Häftad. Goethe, Johann Wolfgang (von): Självbiografiska skrifter. Forum, 1959. Biografi över J. W. von
Goethe. 231 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Goethe, Johann Wolfgang (von): Ur min levnad. Dikt och sanning I-IV. Albert Bonniers förlag,
1923-25. Biografi över J. W. von Goethe. 4 vol. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Ouppsprättad.
Golding, William: A Moving Target. Faber & Faber, 1983. In English. 214 p. Wrappered.
Good condition. Gorham, Charles: Livets vin. Romanen om Balzac. Wahlström & Widstrand, 1960. 363 s.
Inbunden. Gott skick. Gorham, Charles: Livets vin. Romanen om Balzac. Wahlström & Widstrand, 1960. 363 s.
Häftad. Gott skick. Göthberg, Lennart: Hjalmar Gullberg och hans värld. Albert Bonniers förlag, 1943. 151 s.
Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Gräf, Hans Gerhard: Sverige i Goethes liv och skrifter. Norstedt och söners förlag, 1921. 117 s.
Häftad. Häftesomslaget något slitet. Gräf, Hans Gerhard: Sverige i Goethes liv och skrifter. Norstedt och söners förlag, 1921. 117 s.
Häftad. Något nött i kanterna. Något gulnad. Annars ett fint exemplar. Gräf, Hans Gerhard: Sverige i Goethes liv och skrifter. Norstedt och söners förlag, 1921.
Biografi över J. W. von Goethe. 117 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar.
Gran, Gerhard: Charles Dickens. H. Aschehoug & Co, 1925. På norska. 178 s. Häftad.
Något gulnad. Granberg, Nils: Ernest Hemingway. Natur och kultur, 1991. 146 s. Cartonnageband.
Namnteckning på försättsbladet. Annars ett fint exemplar. Granér, Martin: Zachris Topelius´ kärlekslyrik. Skrifter utgivna av Svenska Litteratursällskapet i
Finland CCCVII, 1946. Biografi över Zacharias Topelius. 187 s. Häftad. Häftesomslaget något
slitet. Annars ett fint exemplar. Ouppsprättad. Granlid, Hans O: Henry Millers motsägelser. Bo Cavefors Bokförlag, 1969. 247 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Granlid, Hans O: Martin Koch och arbetarskildringen. Tidens förlag, 1957. 365 s. Häftad.
Ryggen delvis sprucken i fogarna. Annars ett fint exemplar. Granlid, Hans O: Nya grepp i Rydbergs lyrik. Rabén & Sjögren, 1973. 161 s. Häftad.
Häftesomslaget något upprivet i kanterna. Ouppsprättad. Greene, Graham: Reflections. Lester & Orpen Dennys, 1990. In English. 324 p. Bound
with dust-wrapper. Good condition. Grevenius, Herbert: Shaw - rebellen. Sveriges radio, 1959. Biografi över George Bernard Shaw.
324 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Enstaka fläckar på bandet. Grip, Elias: Carl Snoilsky. Sveriges Kristliga Studentrörelses Bokförlag, 1929. Biografi över
Carl Snoilsky. 103 s. Häftad. Understrykningar i texten med blyerts. Namnteckning på titelbladet.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Grip, Elias: Gunnar Wennerberg. Sveriges kristliga studentrörelses bokförlag, 1925. Biografi
över Gunnar Wennerberg. 109 s. Häftad. Ouppsprättad. Grønbech, Vilhelm: Goethe. Povl Branner, København, 1935, 1939. På danska. 2 vol.
Halvfranskt band. Upphöjda bind. Grønbech, Vilhelm: Goethe I. Povl Branner, København, 1935. På danska. 173 s. Halvfranskt
band. Stämpel på försättsbladet. Bandet något slitet. Grudd, Mats: Dan Anderssons amerikaår med Chi-mo-ka-ma. Dalaförlaget Malung, 1975.
Biografi över Dan Andersson. 150 s. Cartonnageband. Gott skick. Enstaka fläckar på bandet.
Illustrerad. Guerard, Albert J. (ed.): Hardy. A Collection of Critical Essays. A Spectrum Book, Prentice-Hall
Inc, 1963. In English. 180 p. Wrappered. Wrapper slightly rubbed. Else fine. Gullberg, Helge: Berättarkonst och stil i Per Hallströms prosa. Elanders boktryckeri aktiebolag,
Gbg, 1939. 446 s. Häftad. Exlibris. Namnteckning. Häftesomslaget något slitet. Gullberg, Hjalmar: Särtryck ur En Goethebok till Algot Werin. (utan årtal). Biografi över J. W. von
Goethe. 3 s. Gott skick. Gullberg, Hjalmar: Selma Lagerlöf. Norstedts förlag, 1940. Andra upplagan. 38 s. Häftad.
Namnteckning. Ouppsprättad. Gustafsson, Åke: Fröding är inte död. Genier lever alltid.. Albert Bonniers förlag, 1980. Häftad.
Bandet något slitet. Annars ett fint exemplar. Gyllenbåga, Nils H: Kellgrens rytm. Almqvist & Wiksell, 1943. 245 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Inlagan fin. Ouppsprättad. Haavardsholm, Espen: Mannen från Jante. Ett porträtt av Aksel Sandemose. Forum, 1990. 291
s. Inbunden med skyddsomslag. Namnteckning på försättsbladet. Skyddsomslaget något slitet.
Annars ett fint exemplar. Hagberg, Knut: Viktor Rydberg. Norstedt och söners förlag, 1928. Biografi över Viktor Rydberg.
168 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Häggqvist, Arne: Hjalmar Bergman-studier. Hugo Gebers förlag, 1943. 97 s. Häftad. Delvis
något fuktskadad. Ouppsprättad. Häggqvist, Arne: Hjalmar Bergman-studier. Hugo Gebers förlag, 1943. 97 s. Häftad.
Ouppsprättad. Hagsten, Allan: Den unge Strindberg. Albert Bonniers förlag, 1951. 516 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Ouppsprättad. Hallberg, Oscar: Heidenstam I födelsesocknen Hammar. J.A. Lindblads förlag, Uppsala, 1940.
Häftad. Häftesomslaget något trasigt. Delvis något fuktskadad. Hallberg, Peter: Halldór Kiljan Laxness. Albert Bonniers förlag, 1952. 84 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Inlagan fin. Hallgren, Bengt: Din galne, men redlige Tegnér. , Trevi, 1972. Biografi över Alice Tegner. 168 s.
Häftad. Gott skick. Halliday, F.E: Shakespeare. A pictorial biography. Thames and Hudson, 1956. In English.
Biography over William Shakespeare. 147 p. Decorated cloth binding. A fine copy. Hallström, Per: Carl Snoilsky. En levnadsteckning.. Albert Bonniers förlag, 1933. Biografi över
Carl Snoilsky. 262 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Hallström, Per: Carl Vilhelm August Strandberg (Talis Qualis). En levnadsteckning.. Albert
Bonniers förlag, 1915. Biografi över Carl Vilhelm August Strandberg. 341 s. Häftad. Stämpel på
häftesomslaget. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Med 11 bilder. Hamburger, Käte: Schiller. Problemen i hans verk. Natur och kultur, 1947. Biografi över
Friedrich Schiller. 192 s. Häftad. Ouppsprättad. Något nött i kanterna. Hammar, Geo.: Livsproblemet hos Kaj Munk. En studie i tro och tvivel. Svenska kyrkans
diakonistyrelses bokförlag, 1945. 289 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint
exemplar. Hammarskjöld, Dag: Hjalmar Hammarskjöld. Norstedts förlag, 1954. Biografi över Hjalmar
Hammarskjöld. 33 s. Häftad. Gott skick. Hamsun, Knut: Brev til Marie. Albert Bonniers förlag, 1970. På norska. 262 s. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Hamsun, Marie: Regnbågen. Norstedts förlag, 1954. Biografi över Knut Hamsun. 306 s.
Häftad. Namnteckning. Ryggen delvis sprucken i fogarna. Hamsun, Marie: Regnbuen. Aschehoug, 1953. På norska. Biografi över Knut Hamsun. 378 s.
Häftad. Häftesomslaget slitet. Hamsun, Marie: Under gullregnet. Norstedts förlag, 1960. Biografi över Knut Hamsun. 153 s.
Häftad. Häftesomslaget något slitet. Hansell, Sigurd: Ernest Hemingways förlorade liv. Pilár, 1982. 66 s. Häftad. Namnteckning på
smutstitelbladet. Hansell, Sven: Livet, även om jag dog av det. Erik Beckmans väg till en ny romanform.
Symposion, 1991. Biografi över Erik Beckman. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint
exemplar. Hansen, Thorkild: Processen mot Hamsun. Forum, 1978. 2 vol. Inbunden med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Hansen-Schmidt, Erwin: Goethe als Student. Musterschmidt Wissenschaftlicher Verlag,
Göttingen, 1952. In German. 29 p. Wrappered. Hansson, Gunnar D.: Nådens oordning. Studier i Lars Ahlins roman Fromma mord. Albert
Bonniers förlag, 1988. 506 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något
nött i kanterna. Hansson, Gunnar D.: Nådens oordning. Studier i Lars Ahlins roman Fromma mord. Bonniers,
1988. 506 s. Inbunden. Gott skick. Harding, Gunnar: Vortex. Den väldiga virveln i London. Ezra Pound och hans epok 1908-1922.
FIB:s lyrikklubb, 1990. 428 s. Klotband med skyddsomslag. Fint exemplar. Hardy, Thomas: Chosen Poems. Macmillan Education, 1984. In English. 157 p. Paperback.
Wrapper slightly rubbed. Harrison, G. B.: Shakespeare's Tragedies. Routledge & Kegan Paul Ltd, 1951. In English.
277 p. Wrappered. Wrapper slightly rubbed. Hasselrot, Bengt: Nouveaux documents sur Benjamin Constant et Mme de Staël. Ejnar
Munksgaard, 1952. In French. 82 p. Wrappered. Hästbacka, Elisabeth: Det mångstämmiga rummet. Hjalmar Bergmans romankonst 1913-
1918. Hjalmar Bergman Samfundet, 1990. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Hattingberg, Magda von: Rilke und Benvenuta. Wilhelm Andermann Verlag, 1947. In German.
305 p. Bound with dust-wrapper. Dustwrapper slightly worn. Joints occasionally cracked. Else fine.
Hedberg, Johannes: Pieces on Joyce. Eget förlag, 1986. 85 s. Häftad. Mycket gott skick. Hedberg, Olle: Kring Dalinminnet. Norstedts förlag, 1963. 24 s. Häftad. Gott skick. Hedberg, Olle: Kring Dalinminnet. Norstedts förlag, 1963. 24 s. Häftad. Hedberg, Olle: Sten Selander. Norstedts förlag, 1957. 28 s. Häftad. Namnteckning på
smutstitelbladet. Anteckningar på titelbladet. Annars ett fint exemplar. Svenska Akademien
Inträdestal. Hedenvind-Eriksson, Gustav: Gudaträtan och proletärdiktaren. Albert Bonniers förlag, 1960.
Originalupplaga. 152 s. Häftad. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Hedenvind-Eriksson, Gustav: Med dikten mot befrielse. LTs förlag, 1955. 235 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Hedenvind-Eriksson, Gustav: Med rallarkärra mot dikten Drömmar och dagsverken.
Kooperativa förbundets bokförlag, 1944. Originalupplaga. 1944 s. Pappband. Gott skick. Hedlund, Tom: Poeten Arvid Mörne. Svenska litteratursällskapet i Finland, 1974. 272 s. Häftad.
Gott skick. Hedvall, Ruth: Runebergs poetiska stil. Svenska litteratursällskapet i Finland, 1915. 343 s.
Häftad. Häftesomslaget trasigt. Annars ett fint exemplar. Ouppsprättad. Hedvall, Ruth: Soldatgossen. En studie över en dikts genesis. 1939. Biografi över Johan
Ludvig Runeberg. s. 87-96. Häftad. Häftesomslaget något trasigt. Enstaka fläckar inuti boken.
Ouppsprättad. Hedvall, Yvonne Olrog: Harry Järv Tryckta Skrifter 1939-1980. Acta bibliothecae regiae
stockholmiensis, 1981. 128 s. Häftad. Gott skick. Heiberg, Hans: Henrik Ibsen, ett porträtt. LTs förlag, 1968. 295 s. Häftad. Häftesomslaget
något trasigt. Annars ett fint exemplar. Heiberg, Hans: Henrik Ibsen, ett porträtt. LTs förlag, 1968. 295 s. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Heiberg, Johanne Luise: Peter Andreas Heiberg og Thomasine Gyllembourg I-II. Gyldendal,
1947. Fjärde upplagan. På danska. 2 vol. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint
exemplar. Ouppsprättad. Heidenstam, Verner von: Brev. Albert Bonniers förlag, 1949. 247s +1 plansch. Häftad. Mycket
gott skick. Ouppsprättad. Heidenstam / Strindberg, Verner von / August: Brev 1884 - 1890. Wahlström & Widstrand,
1999. Biografi över August Strindberg. 260 s. Klotband. Bandet något fläckigt. Annars ett fint
exemplar. Heinemann, Karl: Goethe. Seemann, Leipzig, 1899. Second edition. In German. 774 p.
Decorated cloth binding. Covers slightly worn. Inscription on endpaper. Helén, Gunnar: Stildrag i Olle Hedbergs prosa. Almqvist & Wiksell, 1938. 45 s. Häftad.
Häftesomslaget något trasigt. Ouppsprättad. Hellberg, Mauritz: Frödingsminnen. Albert Bonniers förlag, 1925. 263 s. Dekorerat klotband.
Fotoillustrerad. Exlibris. Namnteckning på försättsbladet. Gott skick. Hellberg, Mauritz: Frödingsminnen. Albert Bonniers förlag, 1925. Dekorerat klotband. Gott
skick. Hellberg, Mauritz: Frödingsminnen. Albert Bonniers förlag, 1925. 263 s. Häftad.
Häftesomslaget något upprivet i kanterna. Hellern, Victor: Martin A. Hansen. Studier i et forfatterskap. Gyldendal, 1958. På norska. 241 s.
Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Hellman, Lillian: Julia och andra porträtt. Trevi, 1979. 231 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Hellquist, Magdalena: C.M. Bellman: Mantalsskrifningen i Kungl. Bibliotekets handskrifter Vf 36
och Vf 36b. Norstedt och söners förlag, 1971. 84 s. Häftad. Bandet något blekt. Namnteckning på
försättsbladet. Hellquist, Magdalena: Ordbok till Fredmans Epistlar. Almqvist & Wiksell, 1967. 311 s.
Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Hellsten-Wallin / Wallin, Elisabet / Isak: Den unge Atterbom och Romantiken. Från Urania och
Fågel Blå till Pilgrimshälsning. Almqvist & Wiksell, 1957. 118 s. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Hellsten-Wallin / Wallin, Elisabet / Isak: Den unge Atterbom och Romantiken.
Genombrottsåren. Almqvist & Wiksell, 1954. 125 s. Häftad. Anteckningar. Namnteckning på
smutstitelbladet. Häftesomslaget något nött i kanterna. Hellsten-Wallin / Wallin, Elisabet / Isak: Den unge Atterbom och Romantiken.
Genombrottsåren + Från Urania och Fågel Blå till Pilgrimshälsning. Almqvist & Wiksell, 1954,
1957. 127+118s. 2 vol. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Hellström, Gustaf: Gunnar Mascoll Silfverstolpe. Albert Bonniers förlag, 1942. Biografi över
Gunnar Mascoll Silfverstolpe. 29 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar.
Inträdestal i Svenska Akademien den 20 dec. Hellström, Victor: Strindberg och musiken. Norstedt och söners förlag, 1917. 111 s. Häftad.
Något sliten. Utvikbara kartor/planscher. Anteckningar på insidan av pärmen. Helmke, Ulrich: E.T.A. Hoffman. Lebensbericht mit Bildern und Dokumenten. Georg Wenderoth
Verlag, Kassel, 1975. In German. 180 p. Bound with dust-wrapper. Inscription on endpaper.
Dustwrapper slightly torn. Else fine. Helms, Randel: Tolkien - sagoberättaren. AWE/ Gebers, 1975. 160 s. Häftad. Gott skick.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Heltoft, Kjeld: H.C Andersens billedkunst. Gyldendal, 1969. På danska. Häftad. Namnteckning
på försättsbladet. Något nött i kanterna. Heltoft, Kjeld: H.C. Andersen som bildkonstnär. HanseProduction AB, 1979. 143 s. Pappband.
Bandet något fläckigt. Annars ett fint exemplar. Hemmer / Ystad, Björn / Vigdis (ed.): Contemporary Approaches to Ibsen, vol 7. Norwegian
University Press, 1991. In English. 279 p. Bound with dust-wrapper. Good condition. Hemming-Sjöberg, A.: Rättegången mot C. J. L. Almqvist. Albert Bonniers förlag, 1929.
Klotband. Gott skick. Henmark, Kai: Främlingen Lagerkvist. Rabén & Sjögren, 1966. 169 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Namnteckning på insidan av pärmen. Annars ett fint exemplar. Henrikson, Thomas: Romantik och Marxism. Estetik och politik hos Otto Ville Kuusinen och
Diktonius. Bo Cavefors Bokförlag, 1971. Häftad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Hentzel, Roland (red.): Boken om Sven Lidman.. Natur och kultur, 1952. 255 s. Häftad. Gott
skick. Stämpel på häftesomslaget. Rec.ex. Hershult, Waldemar (red.): H.C. Andersen og Horace E. Scudder. En Brevveksling.
Gyldendalske Boghandel, 1948. In Danish/English. Biography over H C Andersen. 207 p.
Wrappered. Good condition. Hildeman, Karl-Ivar: En löskerkarl. Wahlström & Widstrand, 1977. Biografi över Erik Axel
Karlfeldt. 204 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint
exemplar. Hildeman, Karl-Ivar: Karlfeldt före Karlfeldt. Wahlström & Widstrand, 1995. 214 s.
Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Hill, Christopher: The Experience of Defeat. Milton and some contemporaries. Faber and
Faber, 1984. In English. 342 p. Bound with dust-wrapper. Dustwrapper slightly worn. Else fine. Hillbom, Gunnar: CM Völschows manuskript. Detaljstudier kring en huvudlänk i
Bellmansdiktens traditionskedja. Berlings, Lund, 1981. 311 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet.
Annars ett fint exemplar. Hillbom, Gunnar: Kring källorna till Bellmans ungdomsdiktning. Almqvist & Wiksell, 1980.
76 s. Häftad. Namnteckning på försättsbladet. Gott skick. Hirn, Marta: Runeberg i bild. Svenska litteratursällskapet i Finland förlag/ Ejnar Munksgaard
forlag, 1954. 141 s. Häftad. Ouppsprättad. Hirn, Marta: Runeberg i bild. Svenska litteratursällskapet i Finland, 1954. 141 s. Häftad med
pappersomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Ryggen delvis sprucken i fogarna. Annars ett fint
exemplar. Hirn, Yrjö: Beaumarchais. Äventyrare, stridsman, författare. Holger Schildt, 1931. 306 s. Häftad.
Namnteckning på försättsbladet. Häftesomslaget något slitet. Hirn, Yrjö: Okända brev och skämtteckningar av Verner von Heidenstam. Förlaget Frilansens
Skriftserie nr 4, 1946. 48 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Hirn, Yrjö: Okända brev och skämtteckningar av Verner von Heidenstam. Förlaget Frilansens
Skriftserie nr 4, 1946. 48 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Hirn, Yrjö: Runeberg-gestalten. Natur och kultur, 1942. 375 s. Häftad. Gott skick. Hirn, Yrjö: Runebergskulten. Svenska litteratursällskapet i Finland, 1935. 491 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Ryggen delvis sprucken i fogarna. Hirn, Yrjö: Swift. Holger Schildts förlag, 1918. Biografi över Jonathan Swift. 135 s. Häftad.
Namnteckning på försättsbladet. Understrykningar i texten med blyerts. Häftesomslaget något
slitet. Hjelmstedt / Holmberg, Lennart / Hans (red.): Hjalmar Söderberg i Kristianstad..
Kristianstadsbladet, 1988. Biografi över Hjalmar Söderberg. 127 s. Häftad. Häftesomslaget något
slitet. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Hochfield, George: Henry Adams. An introduction and interpretation. Barnes & Noble,
1962. In English. 150 p. Wrappered. Wrapper slightly rubbed. Else fine. Hoem, Edvard: Nordahl Griegs liv. Kampen mot Kriget. Lindelöws, 1992. 342 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Hofsten, Nils von: Ärftlighetsproblemet i Frödings diktning. Albert Bonniers förlag, 1921. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Namnteckning på smutstitelbladet. Hoftun, Sigmund: André Malraux og menneskets verdighet. Gyldendal, 1967. På norska. 340 s.
Häftad. Gott skick. Något nött i kanterna. Med dedikation. Holbeck, H. St: H.C. Andersens religion. Det Schønbergske forlag, 1947. På danska. Biografi
över H C Andersen. 71 s. Häftad. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Hollertz, Malte: Fjodor Dostojevskij. Harriers Bokförlag AB, 1950. 191 s. Inbunden. Gott skick.
Holm, Birgitta: Gösta Oswald. Hans livoch verk och hans förbindelse med det svenska 40-talet.
Albert Bonniers förlag, 1969. 391 s. Häftad. Häftesomslaget slitet. Annars ett fint exemplar.
Ouppsprättad. Holmåsen, Jenny: Psalmtonen i Karlfeldts diktning. Svenska kyrkans diakonistyrelses
bokförlag, 1918. 22 s. Marmorerat pappband. Mycket fint exemplar. Holmberg, Olle: Den unge Leopold 1756-1785. Albert Bonniers förlag, 1953. 321 s. Klotband.
Mycket fint exemplar. Holmberg, Olle: Hjalmar Gullberg. En vänbok. Albert Bonniers förlag, 1969. 179 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Holmberg, Olle: Hjalmar Gullberg. En vänbok. Albert Bonniers förlag, 1966. 214 s. Inbunden
med skyddsomslag. Gott skick. Holmberg, Olle: Hjalmar Gullberg. En vänbok. Albert Bonniers förlag, 1966. 214 s. Häftad. Gott
skick. Namnteckning. Holmberg, Olle: John Karlzén. Ur brev och minnen. LTs förlag, 1961. 68 s. Häftad. Gott skick.
Holmberg, Olle: Leopold och reuterholmska tiden 1792-1796. Albert Bonniers förlag, 1957.
320 s. Klotband. Mycket fint exemplar. Holmberg, Olle: Leopold under Gustaf IV Adolf. Albert Bonniers förlag, 1962. 391 s.
Halvklotband. Gott skick. Holmberg, Olle: Leopold under Gustaf IV Adolf 1796-1809. Albert Bonniers förlag, 1962. 391 s.
Häftad. Häftesomslaget slitet. Annars ett fint exemplar. Ouppsprättad. Holmberg, Olle: Leopold under Gustaf IV Adolf 1796-1809. Albert Bonniers förlag, 1962. 391 s.
Klotband. Mycket fint exemplar. Holmberg, Olle: Roger Martin du Gard. Albert Bonniers förlag, 1937. 87 s. Häftad.
Ouppsprättad. Gott skick. Holmberg, Olle: Roger Martin du Gard. Albert Bonniers förlag, 1937. 87 s. Häftad. Gott skick.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Holmberg, Olle: Sigfrid Lindström. Albert Bonniers förlag, 1951. 202 s. Häftad. Häftesomslaget
något trasigt. Annars ett fint exemplar. Holmberg, Olle: Viktor Rydbergs lyrik. Albert Bonniers förlag, 1935. 489 s. Häftad. Vikmärke på
häftesomslaget. Häftesomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Holmberg, Olle: Visit hos Voltaire, och andra litterära reseskisser. Albert Bonniers förlag, 1961.
Biografi över Franoise Voltaire. 210 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Holmes, Philip: Wilhelm Moberg. En introduktion till hans författarskap. Carlsson Bokförlag,
2001. Biografi över Wilhelm Moberg. 257 s. Klotband med skyddsomslag. Mycket fint exemplar.
Anteckningar på försättsbladet. Holmgren, Ola: Kärlek och ära. En studie i Ivar Lo-Johanssons Måna-romaner. Liber Förlag,
1978. 254 s. Häftad. Gott skick. Holmström, Maria: Från Goethes Weimar till Geijers Uppsala. Ur Amalia v. Helvigs liv. Hugo
Gebers förlag, 1934. Biografi över Amalia Helvig, v.. 301 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet.
Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Med 16 planscher. Holmström, Maria: Hans Christian Andersen. Liv och diktning. Åhlén & Åkerlunds förlag,
1915. 495 s. Halvfranskt band. Bandet något nött i kanterna. Namnteckning på försättsbladet.
Marmorerat snitt. Holmström, Maria: Hans Christian Andersen. Liv och diktning. Åhlén & Åkerlund, 1915.
477 s. Halvfranskt band. Bandet något slitet. Holroyd, Michael: Bernard Shaw. Chatto & Windus, 1988. In English. Biography over
George Bernard Shaw. 486 p. Bound with dust-wrapper. Good condition. Holroyd, Michael: The Genius of Shaw. A Symposion. Holt, Rinehart and Winston, 1979. In
English. Biography over George Bernard Shaw. 238 p. Bound with dust-wrapper. Good condition.
Holzhausen, Carl Johan: Gunnar Falkås. Diktare och bonde. LTs förlag, 1976. 76 s. Häftad.
Gott skick. Hoogland, Claes: Den briljante Anouilh. Radiotjänst, 1952. 80 s. Häftad. Gott skick. Hoogland, Claes: Den briljante Anouilh. Radiotjänst, 1952. 80 s. Häftad. Gott skick. Horn, Vivi: Flickan från Strömstad. Emilie Flygare-Carléns levnadshistoria. Wahlström &
Widstrand, 1950. 264 s. Häftad. Ryggen något lös. Annars ett fint exemplar. Hörnström, Erik: Pär Lagerkvist. Från den röda tiden till det eviga leendet. Albert Bonniers
förlag, 1946. 216 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Hörnström, Erik: Pär Lagerkvist. Från den röda tiden till det eviga leendet. Albert Bonniers
förlag, 1946. 216 s. Häftad. Något sliten. Anteckningar. Hotchner, A.E: Papa Hemingway. Norstedt och söners förlag, 1967. 327 s. Klotband med
skyddsomslag. Fotoillustrerad. Något fläckig. Skyddsomslaget något slitet. Hotchner, A.E: Papa Hemingway.. Norstedt och söners förlag, 1970. 275 s. Dekorerat klotband
med skyddsomslag. Fotoillustrerad. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Houm, Philip: Fredrik Paasche. Albert Bonniers förlag, 1944. 59 s. Häftad. Ryggen delvis
sprucken i fogarna. Annars ett fint exemplar. Hoving, Victor: Guy de Maupassant. Kåserier om hans liv och verk. Fahlcrantz &
Gumælius, 1946. 229 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Delvis något fuktskadad. Annars ett
fint exemplar. Ouppsprättad. Hoving, Victor: Guy de Maupassant. Kåserier om hans liv och verk. Fahlcrantz &
Gumælius, 1946. 229 s. Halvklotband. Namnteckning på försättsbladet. Annars ett mycket fint
exemplar. Høybye, Poul: Andersen et la France. Munksgaard, 1960. In French. 45 p. Wrappered. Good
condition. Hoyer, Walter: Friedrich Schillers Lebensgang betrachtet in 150 Bildern. Veb
Bibliographisches Institut, Leipzig, 1955. In German. 60s+150 planschbilder. Bound. Good
condition. Hylinger / Lyth, Claes / Harald: Spår av Proust. Bonniers, 1984. 60 s. Häftad. Illustrerad.
Ouppsprättad. Mycket gott skick. Irving, Washington: Litterärt Liv. Ur En Resandes Berättelser. Gothia, 1958. 55 s. Häftad. Delvis
något gulnad. Isaksson, Ulla: Elin Wägner - en biografi. Albert Bonniers förlag, 2003. Biografi över Elin
Wägner. 682 s. Klotband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Isaksson, Ulla: Elin Wägner. Amason med två bröst 1882-1922. Albert Bonniers förlag, 1977.
Biografi över Elin Wägner. 320 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet.
Namnteckning på försättsbladet. Annars ett fint exemplar. Ivarson Bergsten, Birgitta: "förflytta berg till bokstäver" Utvecklingslinjer i Elisabet
Hermodssons författarskap. Rabén & Sjögren, 1989. 279 s. Inbunden med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Ivinskaya, Olga: A Captive of Time. My Years with Pasternak. Collins and Harvill Press, 1978. In
English. 488 p. Bound with dust-wrapper. Good condition. Ivinskaya, Olga: I tidens våld. Mina år med Pasternak. Norstedts förlag, 1978. 348 s. Inbunden
med skyddsomslag. Gott skick. Jacobowsky, C. Vilh.: The Poets' Corner och Karin Boye. Några minnen från 1920-talets
Uppsala. Hugo Gebers förlag, 1956. 51 s. Häftad. Gott skick. Jacobsson, Gunnar: Pusjkins "Monumentet" och Alexanderkolonnen. Acta Universitatis
Gothoburgensis/Almqvist & Wiksell, 1965. 22 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars
ett fint exemplar. Jacobsson, John: August Bondesson. Tecknad för folket. Hjalmar Kindvalls bokhandel i distr.,
1915. 41 s. Häftad. Jaeck, Lois Marie: Marcel Proust and the Text as Macrometaphor. University of Toronto Press,
1990. In English. 226 p. Bound with dust-wrapper. Good condition. Jaensson, Knut: D.H. Lawrence. Tidens förlag, 1934. 252 s. Häftad. Häftesomslaget slitet.
Understrykningar i texten med blyerts. Exlibris. Jägerskiöld, Stig: Från Jaktslottet till landsflykten. Nytt ljus över Carl Jonas Love Almquists
värld och diktning. Albert Bonniers förlag, 1970. 223 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick.
Jändel, Ragnar: Jag och vi. Kommentarer och meditationer. Tidens förlag, 1928.
Originalupplaga. 163 s. Häftad. Häftesomslaget något trasigt. Inlagan fin. Jangfeldt, Bengt: Vladimir Majakovskij Memoirs and Essays. Almqvist & Wiksell, 1975. In
English/Russian. 196 p. Wrappered. Good condition. Janni, Thérèse Dubois: August Strindberg. En biografi i text och bild. Albert Bonniers förlag,
1973. 361 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Jansson, Mats: Tradition och förnyelse. Den svenska introduktionen av T S Eliot. Symposion,
1991. Häftad. Understrykningar i texten. Janzon, Åke: Carl Michael Bellman. Roos boktr. AB, Stockholm, (utan årtal). 11 s. Gott skick.
Jensen, Alfred: Jaroslav Vrchlický. En litterär studie. Aug. Rietz´ bokhandel (i distr.), 1904.
Biografi över Jaroslav Vrchlický. 333 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Stämpel på
häftesomslaget. Ryggen delvis sprucken i fogarna. Annars ett fint exemplar. Jensen, Alfred: Taras Schewtschenko. Ein Ukrainisches Dichterleben. Wien, Druck von Adolf
Holzhausen, 1916. In German. 157 p. Bound. Good condition. Patterned endpaper. Jensen, Jørgen Bonde: Klaus Rifbjergs poesi. Babette, 1986. På danska. Häftad med
pappersomslag. Gott skick. Jeppesen, Alfr.: H.C. Andersen. Hans livs eventyr. Natur och kultur, 1956. På danska. 125 s.
Inbunden. Gott skick. Illustrerad. Recensionsstämpel. Johannesson, Lechard: Pontus Wikner. Dagböckerna berättar. Doxa, 1982. 139 s. Häftad. Gott
skick. Ett hörn något stött. Johannisson, Ture: Einar Löfstedt. Norstedts förlag, 1955. Biografi över Einar Löfstedt. 28 s.
Häftad. Gott skick. Johannisson, Ture: Einar Löfstedt. Norstedts förlag, 1955. Biografi över Einar Löfstedt. 28 s.
Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Johanson, Klara: K.J. själv. Wahlström & Widstrand, 1952. 277 s. Häftad. Häftesomslaget
något slitet. Annars ett fint exemplar. Johansson, Kjell: Gogols ansikte. Månpocket, 1990. 309 s. Pocket. Gott skick. Johansson, Kjell: Gogols ansikte. Norstedts förlag, 1989. 308 s. Pocket. Delvis något
fuktskadad. Häftesomslaget något slitet. Johansson, Nils: I diktens strålglans. Rabén & Sjögren, 1978. Biografi över J. W. von
Goethe. 188 s. Klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint
exemplar. Johnson, Bengt Emil: Legohjon åt alltet. En bok om Sven Rosendahl. Albert Bonniers förlag,
1998. 341 s. Inbunden med skyddsomslag. Fint exemplar. Johnson, Eyvind: Nils Ahnlund. Norstedts förlag, 1957. 25 s. Häftad. Gott skick. Johnson, Eyvind: Och så vill jag prata med dig. Brevväxlingen mellan Eyvind Johnson och
Elmer Diktonius. Albert Bonniers förlag, 1997. Klotband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Johnson, Gustaf: Frödings lyriska översättningar. Norma, 1987. Inbunden med skyddsomslag.
Gott skick. Johnson / Söderblom, Bengt Emil / Staffan: Legohjon åt alltet En bok om Sven Rosendahl.
Albert Bonniers förlag, 1998. 341 s. Pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i
kanterna. Annars ett fint exemplar. Fotoillustrerad. Johnsson, Melker: Alexander Solzjenitsyn mellan öst och väst. Timbro, 1985. Biografi över
Alexander Solsjenitsyn. 218 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars
ett fint exemplar. Johnsson, Melker: D.H. Lawrence. Ett modernt tankeäventyr. Albert Bonniers förlag, 1939.
Biografi över D.H. Lawrence. 286 s. Häftad. Häftesomslaget slitet. Annars ett fint exemplar. Jong, Erica: Henry Miller och jag. Norstedts förlag, 1994. 351 s. Inbunden med skyddsomslag.
Gott skick. Jonsson, Thorsten: Martin Koch. Albert Bonniers förlag, 1941. 64 s. Häftad. Häftesomslaget
trasigt. Jönsson, Gabriel: Minnen från kustland och betland. Sockerbolaget, 1975. 42 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Jönsson, Gabriel: Porträtt och Poesier. Bernces, 1980. 269 s. Inbunden med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Jönsson, Gabriel: Ung mellan backar och böljor. Minnen av människor och landskap. Bernces,
1978. 175 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar.
Josephson, Lennart: A Role. O´Neill´s Cornelius Melody. Almqvist & Wiksell
International/Humanities Press, 1977. In English. 166 p. Wrappered. Unopened. Josephson, Lennart: Bellman Kellgren Sergel. Natur och kultur, 1955. 106 s. Cartonnageband.
Gott skick. Josephson, Lennart: Strindbergs drama Fröken Julie. Almqvist & Wiksell, 1965. 316 s.
Häftad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Josephson, Lennart: Strindbergs drama Fröken Julie. Almqvist & Wiksell, 1965. 316 s.
Häftad. Häftesomslaget slitet. Julén, Björn: Hjärtats landsflykt. Albert Bonniers förlag, 1961. Biografi över Oscar Levertin. 338
s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Karahka, Urpu-Liisa: Poesi och vetande. Till Kjell Espmark 19 februari 1990. Norstedts förlag,
1990. 352 s. Klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Karlfeldt, Erik Axel: Brunnbäcksminnet. Tal vid fyrahundraårsfesten den 5 juni 1921. Wahlström
& Widstrand, 1921. 13 s. Häftad. Ouppsprättad. Karlfeldt, Erik Axel: Carl Fredrik Dahlgren. En bild ur svensk romantik för hundra år sedan.
Wahlström & Widstrand, 1924. 158 s. Häftad. Ouppsprättad. Karlfeldt, Erik Axel: Henry Fielding. Norma, 1985. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Karlfeldt, Erik Axel: Karlfeldts ungdomsdiktning. Wahlström & Widstrand, 1934. 204 s.
Dekorerat halvklotband. Gott skick. Karlfeldt, Erik Axel: Skalden Lucidor. Norstedt och söners förlag, 1914. 131 s. Häftad.
Häftesomslaget trasigt. Inlagan fin. Karlsson, Karin: Gabriel Jönsson. Sångaren vid Öresund. Bernces, 1977. 305 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Kärnborg, Ulrika: Fredrika Bremer. Natur och kultur, 2001. 185 s. Cartonnageband. Mycket gott
skick. Kassman, Charles: Per Anders Fogelström. Liv och litteratur. Tiden, 1986. 287 s. Inbunden
med skyddsomslag. Gott skick. Kayser, Wolfgang: Kunst und spiel. Fünf Goethe-Studien. Vandenhoeck & Ruprecht in
Göttingen, 1961. In German. 100 p. Wrappered. Good condition. Kelley, van Buren, Alice: The Novels of Virginia Woolf. Fact and Vision. The University of
Chicago Press, 1973. In English. Biography over Virginia Woolf. 279 p. Wrappered. Wrapper
slightly rubbed. Else fine. Kern, Edith (ed.): Sartre A collection of Critical Essays. Prentice-Hall, Inc, u å. In English. 179 p.
Wrappered. Spine/backstrip torn. Kern, Erik: Humana Civilitas (Staat, Kirche und Kultur). R.F. Koehler, 1913. In German.
Biography over Dante Alighieri. 146 p. Half -leather binding. Kesting, Marianne: Bertolt Brecht i bilder och dokument. Gleerups, 1967. 166 s. Pocket. Gott
skick. Kettel, Henrik: Martin A. Hansens Forfatterskab. Gyldendal, 1966. På danska. 150 s. Häftad.
Ouppsprättad. Key, Ellen: Sveriges modernaste diktare Carl Jonas Ludvig Almqvist. Rekolid, 1992. 53 s.
Häftad. Nyskick. Kielland, Alexander L.: Breve I-II. Gyldendalske boghandel - Nordisk forlag, 1907. På norska.
Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Kielland, Alexander L.: Breve til hans datter. H. Aschehoug & Co, 1909. På norska. Häftad.
Gott skick. Ryggen något sliten. Kihlman, Herman: Balzac. Tidens förlag, 1959. 169 s. Häftad. Delvis ouppsprättad. Kindstedt, Ola: Strindbergs Kristina. Almqvist & Wiksell, 1988. 243 s. Häftad. Gott skick.
Kingman, Russ: A Pictorial Life of Jack London. Crown Publishers Inc, 1979. In English. 288 p.
Wrappered. Wrapper slightly rubbed. Corpus fine. Kjellberg, Lennart: Adam Mickiewicz. Liv och verk. Svenska Humanistiska Förbundet, 1981.
164 s. Häftad. Gott skick. Kjellén, Alf (red.): Den levande Geijer. Svenska Kyrkans diakonistyrelses bokförlag, 1947. 351
s. Häftad. Namnteckning på smutstitelbladet. Gott skick. Kjellgren, Kent: Göran Sonnevi - poesi & politik. Röda Rummet, 1987. Biografi över Göran
Sonnevi. 112 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Understrykningar i texten med blyerts. Annars
ett fint exemplar. Kjellgren, Kent: Göran Sonnevi - poesi & politik. Röda Rummet, 1987. Biografi över Göran
Sonnevi. 112 s. Häftad. Gott skick. Kjetsaa, Geir: Nikolaj Gogol. Den gåtfulle diktaren. Atlantis Förlag, 1994. 489 s. Inbunden med
skyddsomslag. Mycket fint exemplar. Kleinschmidt, Gert: Die Person im frühen Drama Hebbels. Moritz Schauenburg Verlag, 1965.
In German. 167 p. Wrappered. Wrapper slightly torn. Else fine. Knös, Börje: Guillaume Budé, och den franska humanismens renässans. Norstedt och
söners förlag, 1939. 194 s. Häftad. Något nött i kanterna. Knös, Börje: Rabelais. Humanisten. Humoristen. Patrioten. Fahlcrantz & Gumaelius,
1943. 237 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Koskenniemi, V.A: Goethe-studier och andra litteraturhistoriska essäer. Natur och kultur, 1963.
Biografi över J. W. von Goethe. 251 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint
exemplar. Koskenniemi, V.A: Goethe-studier och andra litteratur-historiska essäer. Natur och kultur,
1963. 251 s. Klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget trasigt. Kott, Jan: Shakespeare - vår samtida. Natur och kultur, 1972. Biografi över William
Shakespeare. 356 s. Häftad. Gott skick. Kraemer, Alexis v: Bröderna Goncourt. Helios Förlag, 1906. 59 s. Häftad. Ouppsprättad. Delvis
gulnad. Kramer, Dale: Thomas Hardy: The Forms of Tragedy. Wayne State University Press, Detroit,
1975. In English. 190 p. Bound with dust-wrapper. Dustwrapper torn. Else fine. Krumlinde, Lars: Carl Jonas Love Almqvist i Amerika. Brombergs, 1987. Biografi över C.J.L.
Almqvist. 235 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Krutch, Wood, Joseph: Samuel Johnson. Cassell and company, 1948. In English. 502 p.
Bound with dust-wrapper. Dustwrapper slightly worn. Inscription on endpaper. Kulling, Jacob: Livshunger och frälsningslängtan. En studie i Erik Lindorms lyrik. Svenska
Kyrkans Diakonistyrelses Bokförlag, 1956. 156 s. Häftad. Gott skick. Kulling, Jacob: Olle Hedbergs romaner. Moraliska och religiösa problem. Norstedts förlag,
1952. 119 s. Häftad. Ouppsprättad. Küntzel, Hans: Molière. Hugo Gebers förlag, 1923. 85 s. Häftad. Häftesomslaget något trasigt.
Inlagan fin. Ouppsprättad. Kuylenstierna, Oswald: Hjältarna i Fänrik Ståls sägner. Åhlén och Åkerlunds förlag, 1927.
Biografi över Johan Ludvig Runeberg. 225 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint
exemplar. Kvart, Gerd: Arbetsglädje och gemenskapstro. En studie i Josef Kellgrens författarskap till och
med Människor kring en bro. Göteborgs universitet, Litteraturvetenskapliga institutionen, 1972. 275
s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Inlagan fin. Kvist, Marianne: Resignation och revolt. Eugène Dabit och "le mal de vivre" - en studie I
författarens vision du monde. Korpen, 1976. 248 s. Häftad. Gott skick. La Salle, Bertrand de: Alfred de Vigny. Fayard, 1963. In French. Biography over Alfred de Vigny.
326 p. Wrappered. Wrapper rubbed. Else fine. Labedz, Leopold: Solzhenitsyn. A Documentary Record. Allen Lane The Penguin Press, 1970.
In English. Biography over Alexander Solsjenitsyn. 181 p. Bound with dust-wrapper. Dustwrapper
slightly worn. Else fine. Labedz, Leopold: Solzhenitsyn. A Documetary Record. Allen Lane The Penguin Press, 1970.
First edition. In English. Biography over Alexander Solsjenitsyn. 182 p. Bound with dust-wrapper.
One stain inside. Else fine. Lachmann, Hedwig: Oscar Wilde. Schuster & Loeffler, 1905. In German. Biography over
Oscar Wilde. 91 p. Cased boards. Covers slightly worn. Spine/backstrip mended. Illustrated. Lagerberg, Hans: Ivar & Eyvind. En bok om relationen mellan Sveriges två största
arbetarförfattare. Ordfronts förlag, 2003. Biografi över Ivar Lo-Johansson. 301 s. Cartonnageband.
Mycket gott skick. Lagercrantz, Bo: August Strindberg. Månpocket, 1980. 467 s. Pocket. Gott skick. Lagercrantz, Olof: Agnes von Krusenstjerna. Albert Bonniers förlag, 1951. 336 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett mycket fint exemplar. Lagercrantz, Olof: Att läsa Proust. Wahlström & Widstrand, 1993. 209 s. Pocket. Gott
skick. Lagercrantz, Olof: August Strindberg. Wahlström & Widstrand, 1979. 466 s. Klotband.
Inlagan fin. Fotoillustrerad. Ryggen något sliten. Lagercrantz, Olof: August Strindberg. Wahlström & Widstrand, 1979. 466 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Fotoillustrerad. Lagercrantz, Olof: Den pågående skapelsen. En studie i Nelly Sachs diktning. Wahlström
& Widstrand, 1966. 103 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Lagercrantz, Olof: Den pågående skapelsen. En studie i Nelly Sachs diktning. Wahlström
& Widstrand, 1966. Biografi över Nelly Sachs. 102 s. Häftad. Gott skick. Häftesomslaget något
gulnat. Något nött i kanterna. Lagercrantz, Olof: Ett år på sextiotalet. Wahlström & Widstrand, 1990. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Namnteckning på försättsbladet. Tipp-ex över namnteckningen. Lagercrantz, Olof: Ett år på sextiotalet. Wahlström & Widstrand, 1990. 250 s. Inbunden
med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Lagercrantz, Olof: Jag bor i en annan värld men du bor ju i samma Gunnar Ekelöf betraktad av
Olof Lagercrantz.. Wahlström & Widstrand, 1994. Biografi över Gunnar Ekelöf. 223 s.
Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Lagercrantz, Olof: Min första krets. Wahlström & Widstrand, 1982. 192 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Lagercrantz, Olof: Mina egna ord. Ett urval DN-artiklar från 1952 till 1975. Wahlström &
Widstrand, 1994. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Lagercrantz, Olof: Stig Dagerman. Norstedt och söners förlag, 1958. Originalupplaga. 250 s.
Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Skyddsomslaget
något nött i kanterna. Lagercrantz, Olof: Stig Dagerman. Norstedt och söners förlag, 1958. Originalupplaga. 250 s.
Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något nött i kanterna. Stämpel på häftesomslaget. Lagerkvist, Bengt: Vem spelar i natten. Den unge Pär Lagerkvist. Atlantis Förlag, 2001. 294 s.
Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Rikligt illustrerad. Lagerkvist, Pär: Brev. I urval av Ingrid Schöier. Albert Bonniers förlag, 1991. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Namnteckning på försättsbladet. Skyddsomslaget något nött i kanterna.
Lagerkvist, Pär: Brev. I urval av Ingrid Schöier. Albert Bonniers förlag, 1991. 438 s. Inbunden
med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Lagerkvist, Pär: Studentuppsats. Carl Svanberg Tryckeri AB, Växjö, 1987. 14 s. Häftad. Gott
skick. Lagerkvist, Pär: Studentuppsats. Tryck & Skrivservice, Växjö, 1980. 6 s. Häftad. Gott skick.
Lagerkvist, Pär: Studentuppsats. Carl Svanberg Tryckeri AB, Växjö, 1897. 14 s. Häftad. Gott
skick. Lagerkvist, Ulf: Den bortvändes ansikte. En minnesbok. Brombergs, 1991. Biografi över Pär
Lagerkvist. 151 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint
exemplar. Lagerlöf, Karl Erik: Den unge Karl Vennberg. Albert Bonniers förlag, 1967. 418 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Ouppsprättad. Lagerlöf, Selma: Dockteaterspel. Selma Lagerlöf-sällskapet, 1959. 168 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Lagerlöf, Selma: Zachris Topelius. Utveckling och mognad. Albert Bonniers förlag, 1926.
Biografi över Zacharias Topelius. 361 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint
exemplar. Ouppsprättad. Lagerlöf, Selma: Zachris Topelius. Utveckling och mognad. Albert Bonniers förlag, 1920.
Biografi över Zacharias Topelius. 362 s. Dekorerat klotband. En fläck på snittet. Exlibris. Annars ett
fint exemplar. Lagerroth, Erland: Landskap och natur i Gösta Berlings saga och Nils Holgersson. Albert
Bonniers förlag, 1958. 440 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Inlagan fin. Lagerroth, Erland: Selma Lagerlöf och Bohuslän. En studie i hennes 90-talsdiktning. Selma
Lagerlöf-sällskapet, 1963. Biografi över Selma Lagerlöf. 349 s. Häftad. Några sidor vikta.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Ouppsprättad. Lagerroth, Erland: Selma Lagerlöfs Jerusalem. Revolutionär sekterism mot fäderneärvd
bondeordning. Gleerups, 1966. 87 s. Häftad. Häftesomslaget slitet. Inlagan fin. Lagerroth, Ulla-Britta: Johannes Edfelt. En författarskapsbiografi. Albert Bonniers förlag, 1993.
Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Gott skick. Lagerroth, Ulla-Britta: Körkarlen och Bannlyst. Motiv- och idéstudier i Selma Lagerlöfs 10-
talsdiktning. Albert Bonniers förlag, 1963. 533 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Inlagan fin.
Ouppsprättad. Lagerroth, Ulla-Britta: Perspektiv på Röda rummet. Rabén & Sjögren, 1971. Biografi över
August Strindberg. 222 s. Häftad. Gott skick. Lagerroth / Löwendahl, : Perspektiv på Johannes Edfelt. Rabén & Sjögren, 1969. Biografi
över Johannes Edfelt. Häftad. Smärre anteckningar med blyerts. Häftesomslaget något slitet.
Annars ett fint exemplar. Lagerström, Bertil G.: Gentleman i varannan tum. En bok om Frank Harris och hans tid. Wiken,
1983. 377 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint
exemplar. Lagerström, Bertil G.: I jättens skugga. En bok om Charlotte Shaw och hennes man. Wiken,
1983. Biografi över George Bernard Shaw. 391 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget
något slitet. Annars ett fint exemplar. Lamm, Martin: August Blanche som Stockholmsskildrare. Hugo Gebers förlag, 1931. 148 s.
Häftad. Häftesomslaget något trasigt. Lamm, Martin: August Blanche som Stockholmsskildrare. Hugo Gebers förlag, 1931. 148 s.
Häftad. Inlagan fin. Illustrerad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Lamm, Martin: August Strindberg, del II: Efter omvändelsen. Albert Bonniers förlag, 1942. 410
s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Något gulnad. Lamm, Martin: Dickens och hans romaner. Albert Bonniers förlag, 1947. 235 s. Häftad. Gott
skick. Delvis ouppsprättad. Lamm, Martin: Olof Dalin. En litteraturhistorisk undersökning af hans verk. Almqvist &
Wiksell, 1908. 457 s. Häftad. Häftesomslaget trasigt. Lamm, Martin: Olof Dalin. En litteraturhistorisk undersökning av hans verk. Almqvist &
Wiksell, 1980. 457 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget slitet. Dedikation till "Christian och
Jeannie" Lamm, Martin: Strindbergs dramer I. Albert Bonniers förlag, 1924. 412 s. Klotband. Gott skick.
Främre och bakre häftesomslag medbundna. Stänksnitt. Landquist, John: Erik Gustaf Geijers brev till hans hustru 1808-1846. Norstedt och söners
förlag, 1923. 493 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något trasigt. Landquist, John: Erik Gustav Geijer. Hans levnad och verk. Norstedt och söners förlag, 1924.
702 s. Häftad. Namnteckning på smutstitelbladet. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar.
Landquist, John: Erik Hedén. En levnadsteckning. Tidens förlag, 1927. 74 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Landquist, John: Geijer. En levnadsteckning. Norstedts förlag, 1954. 389 s. Häftad. Bandet
något nött i kanterna. Landquist, John: Gustaf Fröding. En biografi. Albert Bonniers förlag, 1956. 397 s. Häftad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Enstaka fläckar inuti boken. Landquist, John: Gustaf Fröding. En levnadsteckning. Aldus/Bonniers, 1964. 301 s. Häftad.
Namnteckning på försättsbladet. Gott skick. Landquist, John: Gustaf Fröding. Hans levnad och verk. Albert Bonniers förlag, 1927. Klotband.
Gott skick. Landquist, John: Gustaf Fröding. Hans levnad och verk. Albert Bonniers förlag, 1927. 358 s.
Häftad. Namnteckning på försättsbladet. Landquist, John: Gustaf Fröding. Hans levnad och verk. Albert Bonniers förlag, 1927. 358 s.
Halvfranskt band. Exlibris. Bandet något nött i kanterna. Enstaka fläckar på bandet. Landquist, Solveig: Den Goda Viljan. Ett liv med John Landquist. Natur och kultur, 1975. 292 s.
Klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Lane, Margaret: The Brontë Story. Fontana/Collins, 1975. In English. 315 p. Paperback. Lannestock, Gustaf: Vilhelm Moberg i Amerika. Zindermans, 1977. 153 s. Klotband. Gott skick.
Lavrin, Janko: Dostojevskij. Gleerups, 1968. 199 s. Häftad. Gott skick. Fotoillustrerad. Lawrence, D.H. (David Herbert): Brev. Wahlström & Widstrand, 1950. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Lawrence, D.H. (David Herbert): Studier i klassisk amerikansk litteratur. Bo Cavefors, 1964.
Originalupplaga. 268 s. Häftad. Ouppsprättad. Något nött i kanterna. Laxness, Halldór Kiljan: Hemma på Island. Rabén & Sjögren, 1967. 114 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Leander, Åke (red.): En bok om Gunnar Mascoll Silfverstolpe av 14 författare. J.A. Lindblads
Förlag, 1944. Biografi över Gunnar Mascoll Silfverstolpe. 134 s. Häftad. Häftesomslaget något
trasigt. Annars ett fint exemplar. Leander, Åke (red.): En bok om Gunnar Mascoll Silfverstolpe av 14 författare. J.A. Lindblads
Förlag, 1944. Biografi över Gunnar Mascoll Silfverstolpe. 134 s. Inbunden. Bandet något slitet.
Annars ett fint exemplar. Lee, Brian: Theory and Personality. The Significance of T. S. Eliot´s Criticism. Athlone Press,
1979. In English. Bound with dust-wrapper. Good condition. Dustwrapper slightly rubbed on the
edges. Léger, Charles: Balzac mis à nu et les dessous de la Société romantique. C. Gaillandre, 1928.
In French. 261 p. Bound. Leijonhufvud, Sigrid: Fredrika Bremers bild. Norstedt och söners förlag, 1913. Biografi över
Fredrika Bremer. 142 s. Pappband. Gott skick. Exlibris. Något nött i kanterna. Illustrerad. Lengborn, Thorbjörn: Fosterlandet, kärleken och Gud. En biografisk-psykologisk studie i Sven
Lidmans liv och diktning. Svenska Humanistiska Förbundet, 1991. 186 s. Häftad. Gott skick. Lenormand, H-R: Marguerite Jamois. Calmann-Lévy, 1950. In French. 131 p. Wrappered.
Wrapper slightly rubbed. Letellier, Pierre: Francois Mauriac. Romancier de la Grâce. A-B Lundequistska bokhandeln,
1944. In French. 269 p. Wrappered. Unopened. Levander, Hans: Fjodor Dostojevskij. Natur och kultur, 1963. Andra upplagan. 105 s. Häftad.
Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Färgat snitt. Levander, Hans: Hjalmar Bergman. Natur och kultur, 1957. Häftad. Understrykningar i texten.
Levander, Hans: Hjalmar Bergman. Natur och kultur, 1957. 100 s. Häftad. Namnteckning på
försättsbladet. Levertin, Oscar: Essayer. Albert Bonniers förlag, 1907. 275 s. Halvklotband. Bandet något slitet.
Inlagan fin. Levertin, Oscar: Essayer II. Albert Bonniers förlag, 1907. 275 s. Dekorerat klotband.
Namnteckning på försättsbladet. Bandet något nött i kanterna. Inlagan fin. Levin, Dan: Stormy Petrel. The life & work of Maxim Gorky. Frederick Muller, 1965. In
English. 337 p. Bound with dust-wrapper. Dustwrapper slightly torn. Levin, Harry: Shakespeare and the Revolution of the Times. Perspectives and Commentaries.
Oxford University Press, 1978. In English. Biography over William Shakespeare. 334 p. Wrappered.
Wrapper slightly rubbed. Else fine. Levin, Poul: Victor Hugo. Gyldendalske boghandels forlag, 1902. På danska. 303 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Lévy, Bernard-Henri: Charles Baudelaires sista dagar. Legenda, 1990. 313 s. Inbunden med
skyddsomslag. Namnteckning på försättsbladet. Lewis, Sinclair: Bethel Merriday. Doubleday Doran, 1940. In English. 390 p. Clothbinding.
Exlibris. Covers slightly worn. Corpus fine. Lidell, Hilding: Studier i Johannes Messenius dramer. Uppsala, Wretmans boktryckeri, 1935.
316 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget trasigt. Inlagan fin. Lidforss, Bengt: Barbarskogens skald. Recensioner och polemiker. Framtidens förlag, Malmö,
1908. 119 s. Häftad. Gott skick. Lidforss, Edvard: DANTE. De största märkesmännen VI.. Hugo Gebers förlag, 1907. 72 s.
Häftad. Ouppsprättad. Gott skick. Lidforss, Edvard: Gaston Boissier. En studie. Norstedt och söners förlag, 1909. 28 s. Häftad.
Lie, Erik: Minnen från ett diktarhem. Albert Bonniers förlag, 1929. Biografi över Jonas Lie. 206
s. Klotband. Gott skick. Liebert, Arthur: Strindberg och nutidens andliga problem. Natur och kultur, 1925. 136 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Namnteckning på häftesomslag. Lilja, Gösta: Strindberg som konstkritiker. Allhems Förlag, 1957. 77 s. Häftad. Illustrerad.
Inlagan fin. Häftesomslaget något slitet. Lindberg, Carl-Erik: Text and Content. A Text Linguistic Interpretation of a Major Aspect of
"Content" in Vladimir Tendrjakov´s Novella "Crezvycajnoe". Almqvist & Wiksell, 1983. In
English/Russian. Biography over Vladimir Tendrjakov. 124 p. Wrappered. Wrapper slightly rubbed.
Else fine. Lindberger, Örjan: Gustav Hedenvind-Eriksson. Kooperativa förbundets bokförlag, 1945. 224 s.
Häftad. Häftesomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Lindberger, Örjan: Gustav Hedenvind-Eriksson. Kooperativa förbundets bokförlag, 1945. 224 s.
Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Lindberger, Örjan: Prometeus-tanken hos Viktor Rydberg. Hans utopiskt liberala
förutsättningar och de därav betingade problemställningarna i hans idédiktning. Del II: Bilagor,
noter till del I, källor, register. Gebers, 1938. 507 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett
mycket fint exemplar. Lindblom, Paul: Artur Lundkvist. I en föränderlig värld. Tidens förlag, 1976. 248 s. Inbunden
med skyddsomslag. Namnteckning på försättsbladet. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint
exemplar. Lindblom, Paul: Samtiden i ögat. En bok om Artur Lundkvist. Tidens förlag, 1991. 412 s.
Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Lindeberg, Hj: Anders Lindeberg. Hans liv och verksamhet. Biografisk studie. Norstedt och
söners förlag, 1918. 256 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Inlagan fin. Lindemann, Reinhold: Kreuz und Eros. Paul Claudels weltbild im Seidenen Schuh. Verlag
Josef Knecht, 1955. In German. 188 p. Clothbinding. Good condition. Linder, Erik Hjalmar: Andra boken om Mitt levande förflutna. 1930-1945: Ur de troendes liv.
Natur och kultur, 1979. 319 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars
ett fint exemplar. Linder, Erik Hjalmar: Hjalmar Gullberg. Norstedts förlag, 1946. 43 s. Häftad. Häftesomslaget
något slitet. Annars ett fint exemplar. Linder, Erik Hjalmar: Mitt levande förflutna. Ur småborgarnas liv. Natur och kultur, 1975. 307 s.
Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Linder, Erik Hjalmar: Resor i tid och rum.. Natur och kultur, 1956. 225 s. Klotryggsband. Gott
skick. Stänksnitt. Linder, Erik Hjalmar: Sju världars herre. Hjalmar Bergmans liv och diktning till och med En
döds memoarer. Albert Bonniers förlag, 1962. 518 s. Häftad. Namnteckning på försättsbladet.
Ouppsprättad. Gott skick. Lindqvist, Sven: Dagbok och diktverk. En studie i Vilhelm Ekelunds Nordiskt och klassiskt.
Albert Bonniers förlag, 1966. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Gott skick. Lindroth, Sten: Bo Bergman. Norstedts förlag, 1968. 24 s. Häftad. Lindskog, Claes: Från Fritiof Nilsson Piratens värld. Askild & Kärnekull, 1972. 166 s.
Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Lindström, Erik: Charles Dickens. Hugo Gebers förlag, 1930. 207 s. Klotband.
Understrykningar i texten med blyerts. Gott skick. Lindström, Erik: Charles Dickens. Hugo Gebers förlag, 1930. 205 s. Häftad. Ouppsprättad.
Något gulnad. Lindström, Erik: Charles Dickens. Hugo Gebers förlag, 1930. 207 s. Klotband. Gott skick.
Smärre anteckningar med blyerts. Exlibris. Illustrerad. Lindström, Göran: Gustaf Fröding. Det Norske Studentersamfunds Kulturutvalg, 1960. 91 s.
Häftad med pappersomslag. Understrykningar i texten. Namnteckning på smutstitelbladet. Främre
skyddsomslaget löst. Linnér, Sture: Fredrika Bremer i Grekland. Albert Bonniers förlag, 1965. 157 s. Häftad. Gott
skick. Linnér, Sture: Fredrika Bremer i Grekland. Albert Bonniers förlag, 1965. 157 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Littberger, Inger: Ulla Isakssons romankonst. Albert Bonniers förlag, 1996. 339 s. Inbunden
med skyddsomslag. Mycket gott skick. Ljungberg, Lars: Alltför mänskligt. Om Hjalmar Söderbergs kristendomskritik.. Doxa, 1982.
Biografi över Hjalmar Söderberg. 146 s. Häftad. Gott skick. Häftesomslaget något slitet. Ljunggren, Magnus: The Russian Mephisto. A Study of the Life and Work of Emilii Medtner.
Almqvist & Wiksell, 1994. In English. 240 p. Wrappered. A fine copy. Lo-Johansson, Ivar: Monism. En sexualteori i "Geniet". Albert Bonniers förlag, 1948. 150 s.
Häftad. Häftesomslaget slitet. Främre häftesomslaget någor löst. Inlagan i gott skick. Lokrantz, Gunnar: Karl August Nicander. Almqvist & Wiksell, 1939. 442 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Delvis ouppsprättad. Lokrantz, Margherita Giordano: Selma Lagerlöf ur italienskt perspektiv. Selma
Lagerlöfsällskapet, 1990. Biografi över Selma Lagerlöf. 121 s. Häftad. Ryggen något blekt. Annars
ett fint exemplar. Long, Robert Emmet: The Achieving of The Great Gatsby. F. Scott Fitzgerald, 1920-1925.
Bucknell University Press, 1981. 226 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Lönnroth, Erik: Erik Magnus Staël von Holstein Minnesteckning. Svenska Akademien..
Norstedts förlag, 1998. 27 s. Häftad. Nyskick. Lönnroth, Erik: Fredrik Böök. Norstedts förlag, 1962. 25 s. Häftad. Gott skick. Lorichs, Sonja: The Unwomanly Woman in Bernard Shaw´s Drama and Her Social and
Political Background. Almqvist & Wiksell, 1973. In English. Biography over George Bernard
Shaw. 196 p. Wrappered. Covers slightly faded. Else fine. Loth, David: The Brownings. A Victorian Idyll. Tudor Publishing Company, 1936. In English.
Clothbinding. Covers slightly worn. Exlibris. Lovén, John: Tidsvittnet i Svindalen. Samtal med Carl-Göran Ekerwald om dikten, kulturen och
författarskapet. Carlssons, 1997. Häftad. Gott skick. Luchaire, Julien: Boccace. Flammarion, 1951. In French. 298 p. Wrappered. Light browning.
Unopened. Lukács, Georg: Solsjenitsyn. Rabén & Sjögren, 1970. Originalupplaga. Biografi över
Alexander Solsjenitsyn. 111 s. Häftad. Något fuktskadad. Annars ett fint exemplar. Lund, Inge (Ingeborg Lundström): Brev från Martin Koch. Saxon & Lindströms, 1957. 157
s. Häftad. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Ouppsprättad. Lund, Inge (Ingeborg Lundström): Brev från Martin Koch. Saxon & LIndström, 1957. 159 s.
Inbunden. Gott skick. Del av pappersomslaget inklistrat på försättsbladet Lund, Inge (Ingeborg Lundström): Martin Koch. Mina minnen av en stor diktare. Saxon &
Lindströms, 1945. 215 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Enstaka fläckar inuti boken. Annars
ett fint exemplar. Lund, Otto C: Leo Tolstoi. Diktare - tänkare - samhällsreformator. Fahlcrantz & Co, 1905.
Biografi över Leo Tolstoj. 252 s. Häftad. Namnteckning på försättsbladet. Häftesomslaget något
trasigt. Stämpel på häftesomslaget. Inlagan fin. Lund, Otto C: Leo Tolstoi. Diktare - tänkare - samhällsreformator. Fahlcrantz & Co, 1905.
251 s. Dekorerat klotband. Bandet något nött i kanterna. Ryggen något blekt. Inlagan fin.
Mönstrade för/eftersättsblad. Sparsamt fotoillustrerad. Lundberg, Hilding: C.A. Wetterberghs sociala författarskap. Almqvist & Wiksell, 1943.
Biografi över C.A Wetterbergh. 243 s. Häftad. Häftesomslaget något trasigt. Ouppsprättad. Lundkvist, Artur: Färdas i drömmen och föreställningen. Albert Bonniers förlag, 1984. 187 s.
Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Lundkvist, Artur: Gunnar Ekelöf. Norstedts förlag, 1968. 28 s. Häftad. Ouppsprättad. Lundkvist, Artur: Gunnar Ekelöf. Norstedts förlag, 1968. 28 s. Häftad. Ouppsprättad. Lundkvist, Artur: Gunnar Ekelöf. Norstedts förlag, 1968. 28 s. Häftad. Ouppsprättad. Lundkvist, Artur: Gustav Hedenvind-Eriksson. Norstedts förlag, 1982. 87 s. Häftad.
Ouppsprättad. Gott skick. Lundmark, Knut: Strindberg. Geniet - Sökaren - Människan. Nordisk Rotogravyr, 1948.
325+planscher. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Ouppsprättad. Fotoillustrerad. Lundström, Gösta: Frans Michael Franzén. Liv och diktning under Kumlatiden. Gumperts
förlag, 1947. 372 s. Häftad. Delvis ouppsprättad. Stämpel på häftesomslaget. Luthander, Lennart: Strindberg i Danmark. Zindermans, 1977. 179 s. Klotband med
skyddsomslag. Namnteckning på försättsbladet. Skyddsomslaget något slitet. Gott skick.
Illustrerad. Luthander, Lennart: Strindberg i Danmark. Zindermans, 1977. 179 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Luthersson, Peter: Tidskrift för litteraturvetenskap 3.1990. Litteraturvetenskapliga institutionen,
Lund, 1990. 80 s. Häftad. Gott skick. Lybeck, Mikael: Tomas Indal. AB Lindqvists förlag, 1960. 198 s. Halvklotband. Gott skick. Lynn, Kenneth: Hemingway. Ett författarliv. Forum, 1989. 667 s. Inbunden med skyddsomslag.
Namnteckning på försättsbladet. Skyddsomslaget trasigt. Lysell, Roland: Erik Lindegrens imaginära universum. Röster i Radio-TV, 1983. Biografi över
Erik Lindegren. 680 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Lyth, P.G: Tegnérstudier. A.-B. Nordiska bokhandeln i distribution, 1912. Biografi över Alice
Tegner. 131+50. 2 vol. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Enstaka fuktfläckar. Annars ett fint
exemplar. Ouppsprättad. Mahon, Maureen E: Thomas Hardy´s Novels. A Study Guide. Heinemann Educational Books,
1983. In English. 95 p. Wrappered. Good condition. Malm, Einar: Ack, i Arkadien. Några kapitel om Wennerbergs Gluntar och deras förhistoria.
Hugo Gebers förlag, 1949. Biografi över Gunnar Wennerberg. 157 s. Häftad. Ryggen något blekt.
Annars ett fint exemplar. Ouppsprättad. Med dedikation. Malm, Einar: Men med glödande runor. Wahlström & Widstrand, 1957. Originalupplaga.
324 s. Häftad. Ouppsprättad. Illustrerad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Malmberg, Bertil: Gustaf Hellström. Norstedts förlag, 1953. 26 s. Häftad. Häftesomslaget löst.
Malmberg, Bertil: Gustaf Hellström. Norstedts förlag, 1953. 26 s. Häftad. Ouppsprättad. Gott
skick. Malmberg, Bertil: Gustaf Hellström. Norstedts förlag, 1953. 26 s. Häftad. Häftesomslaget något
slitet. Annars ett fint exemplar. Malmberg, Bertil: Schillers Estetisk-Filosofiska diktning jämte en inledande essay.. Albert
Bonniers förlag, 1915. 105 s. Halvklotband. Bandet något fläckigt. Mangård, Carl: Carl Larsson i By. LTs förlag, 1948. 195 s. Inbunden. Gott skick. Mankowitz, Wolf: Dickens. En bildbiografi. Natur och kultur, 1977. Klotband med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Gott skick. Manoll, Michel: Hans nakna hjärta. En roman om Baudelaire. Natur och kultur, 1958. 249 s.
Häftad. Sliten. Anteckningar. Stämpel på häftesomslaget. Marcus, Carl David: Erik Gustaf Geijers lyrik. Norstedt och söners förlag, 1909. 397 s. Häftad.
Anteckningar på titelbladet. Enstaka fläckar på bandet. Ouppsprättad. Marcus, Carl David: GOETHE. De största märkesmännen III.. Hugo Gebers förlag, 1907. 68 s.
Häftad. Ouppsprättad. Gott skick. Mariéton, Paul: En Kärlekshistoria. George Sand och Alfred de Musset. Björck &
Börjesson, 1919. 201 s. Häftad. Häftesomslaget slitet. Häftesomslaget något trasigt. Annars ett
fint exemplar. Mårtenson, Gunnar: Friederike Brion. Goethes ungdomsälskande. Fritzes, 1944. 187 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Mårtenson, Gunnar: Friederike Brion. Goethes ungdomsälskande. Söderström & Co,
1944. 187 s. Häftad. Ouppsprättad. Bandet något slitet. Mårtenson, Gunnar: Lectoren Runeberg och andra essäer. Söderströms, 1962. 264 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Ouppsprättad. Mårtensson, Sigvard: Eugene O´Neills dramatik. Radiotjänst, 1958. Halvklotband. Fint
exemplar. Mårtensson, Sigvard: Eugene O'Neills dramatik. Radiotjänst, 1957. 158 s. Häftad. Gott skick.
Mårtensson, Sigvard: Vilhelm Moberg och teatern. Carlsson Bokförlag, 1992. 208 s.
Cartonnageband. Gott skick. Martin du Gard, Maurice: Henri Bremond. Simon Kra, Les Documentaires, 1927. In French. 230
p. Wrappered. Martinson, Harry: Elin Wägner. Norstedts förlag, 1949. Biografi över Elin Wägner. 21 s. Häftad.
Ouppsprättad. Masefield, John: Grace Before Ploughing. Fragments of Autobiography. Readers
Union/William Heinemann, 1967. In English. 89 p. Clothbinding. Good condition. Massin, Jean: Baudelaire entre Dieu et Satan. Julliard, 1945. In French. 337 p. Wrappered.
Wrapper slightly rubbed. Matsson, Ragnar: Berättaren i Mangskog. Tage Aurells författarskap till genombrottet 1943.
Svenska bokförlaget, 1970. 340 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Mattson, Per-Olof: Amor fati. Rudolf Värnlund som prosaförfattare. 1989. Biografi över Rudolf
Värnlund. 196 s. Häftad. Anteckningar på försättsbladet. Annars ett fint exemplar. Mauriac, Francois: La vie de Jean Racine. Librairie Plon Paris, 1928. In French. 255 p.
Wrappered. Worn. Inscription on endpaper. Maurois, André: Byron. Hugo Gebers förlag, 1930. Biografi över Lord Byron. 289+281. 2 vol.
Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Maurois, André: De tre Dumas. Albert Bonniers förlag, 1961. 442 s. Häftad. Fotoillustrerad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Maurois, André: Lélia eller George Sands liv. Albert Bonniers förlag, 1953. 413 s. Klotband.
Bandet något slitet. Annars ett fint exemplar. Maurois, André: Lélia eller George Sands liv. Albert Bonniers förlag, 1953. Biografi över George
Sand. 413 s. Häftad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Maurois, André: Les trois Dumas. Hachette, 1957. In French. 499 p. Wrappered. Inscription on
endpaper. Maurois, André: Minnen. Albert Bonniers förlag, 1944. 365 s. Häftad. Häftesomslaget slitet.
Annars ett fint exemplar. Maurois, André: Minnen. Albert Bonniers förlag, 1944. 366 s. Halvklotband. Namnteckning på
försättsbladet. Bandet något slitet. Inlagan fin. Maurois, André: Olympio ou La vie de Victor Hugo. Hachette, 1954. In French. 604 p.
Wrappered. Good condition. Maurois, André: Olympio. Victor Hugos liv. Albert Bonniers förlag, 1956. 558 s. Inbunden.
Bandet något slitet. Inlagan fin. Maurois, André: Turgenev. Hugo Gebers förlag, 1932. Biografi över Turgenev. 191 s. Häftad.
Namnteckning på försättsbladet. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Maurois, André: Victor Hugo. En bildbiografi. Natur och kultur, 1966. 144 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. May, Louis-Philippe: Cervantès. Essai de déchiffrement de Don Quichotte. Un fondateur de la
libre-pensée. Éditions Albin Michel, 1947. In French. 55 p. Wrappered. Sporadic underlining of text
in pencil. Mayhead, Robin: John Keats. Cambridge University Press, 1967. In English. 126 p.
Wrappered. Wrapper slightly rubbed. Corpus fine. McCarthy, Mary: En katolsk flickas minnen.. Trevi, 1973. 216 s. Inbunden med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. McCarthy, Mary: En katolsk flickas minnen.. Trevi, 1973. 216 s. Klotband. Anteckningar på
försättsbladet. Bandet något fläckigt. Fotoillustrerad. Medvedev, Jaurès: Tio år i Alexander Solzjenitsyns liv. Berghs, 1974. Biografi över Alexander
Solsjenitsyn. 206 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint
exemplar. Medvedev, Jaurès: Tio år i Alexander Solzjenitsyns liv. Berghs, 1974. Biografi över Alexander
Solsjenitsyn. 205 s. Häftad. Stämpel på försättsbladet. Häftesomslaget slitet. Ouppsprättad. Meidal, Björn: August Strindbergs kokbok. Rabén Prisma, 1998. 239 s. Klotband med
skyddsomslag. Nyskick. Fotoillustrerad. Melberg, Arne: På väg från realismen. En studie i Lars Ahlins författarskap, dess sociala och
litterära förutsättningar. Gidlunds, 1973. 283 s. Pocket. Meri, Veijo: Han som blev Aleksis Kivi. Wahlström & Widstrand, 1979. 138 s. Häftad. Gott
skick. Meurling, Per: Shakespeare. Wahlström & Widstrand, 1952. 253 s. Häftad. Inlagan fin.
Delvis ouppsprättad. Fotoillustrerad. Häftesomslaget lagat. Meyer, Olle: Glömda bröder. Studier i bröderna Adolf och Gustaf Johanssons författarskap.
Akademilitteratur, 1979. 188 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett mycket fint
exemplar. Mézières, A: Mirabeau. Wahlström & Widstrand, 1918. 180 s. Häftad. Häftesomslaget
något slitet. Ouppsprättad. Michanek, Germund: En morgondröm. Studier kring Frödings ariska dikt. Bonniers, 1962.
Häftad. Mycket gott skick. Michanek, Germund: Från Frödings värld. Wiken, 1992. Häftad med pappersomslag. Mycket
gott skick. Michanek, Germund: Frans G. Bengtsson. J.A. Lindblads förlag, 1955. Biografi över Frans G.
Bengtsson. 285 s. Häftad. Gott skick. Michanek, Germund: Frans G. Bengtsson. En minnesbok. J.A. Lindblads förlag, 1955. 285 s.
Häftad. Häftesomslaget något slitet. Michanek, Germund: Fröding och Ida Bäckmann. Albert Bonniers förlag, 1955. 335 s. Häftad.
Gott skick. Fotoillustrerad. Michanek, Germund: Fröding och Ida Bäckmann. Albert Bonniers förlag, 1955. 335 s. Klotband.
Mycket gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Fotoillustrerad. Michanek, Germund: Käre Gustaf! Högädle Herr Fröding!. 265 brev till Gustaf Fröding.
Bonniers, 1988. 313 s. Pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint
exemplar. Illustrerad. Michanek, Germund: Käre Gustaf! Högädle Herr Fröding!. 265 brev till Gustaf Fröding. Albert
Bonniers förlag, 1988. 315 s. Inbunden med skyddsomslag. Mycket gott skick. Illustrerad. Michanek, Germund: Så minns vi Gustaf Fröding. Lindblads, 1960. Pappband. Gott skick. Milford, Nancy: Zelda. Legenda, 1990. Biografi över Zelda Fitzgerald. 454 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Mjöberg, Jöran: Det folkliga och det förgångna i Karlfeldts lyrik. Natur och kultur, 1945. 266 s.
Häftad. Häftesomslaget något slitet. Ouppsprättad. Stämpel på försättsbladet. Mjöberg, Jöran: Gottfried Kellers Lebensraum. Orell Füssli verlag, 1930. In German. 19+sidor
med illustrationer. Cased boards. Slightly rubbed. Mjöberg, Jöran: Karlfeldt och 1900-talets klassiker. Karlfeldt-samfundet/Dalaförlaget, 1992.
183 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Mjöberg, Jöran: Karlfeldt och modernisterna. Karlfeldt-samfundet/Dalaförlaget, 1993. 173 s.
Klotband. Mycket fint exemplar. Mjöberg, Jöran: Livsproblemet hos Lagerkvist. Albert Bonniers förlag, 1951. 211 s. Häftad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Mjöberg, Jöran: Nordahl Grieg. Gleerups förlag, Lund, 1947. 282 s. Häftad. Stämpel på
häftesomslaget. Häftesomslaget något slitet. Mjöberg, Josua: Om Runebergs etiska livssyn. Föreningen Nordens stiftelse, Bohusgården,
Uddevalla/Walles bokhandel, Uddevalla, 1957. 31 s. Häftad. Fint exemplar. Mjöberg, Josua: Stilstudier i Tegnérs ungdomsdiktning. Wettergren & Kerber, 1911.
Biografi över Alice Tegner. 281 s. Häftad. Häftesomslaget lagat. Häftesomslaget slitet. Inlagan fin.
Moberg, Ove: Gustaf Fröding och Karlstad. Frödingsällskapet, Centraltryckeriet AB Borås,
1998. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Moberg, Ulf Thomas: Gunnar Ekelöf skriver om konst. Cinclus Press, 1984. 239 s. Häftad. Gott
skick. Moberg, Ulf Thomas: Gunnar Ekelöf. Dadaist - Constructivist. Cinclus Press, 1986. In English.
59 p. Wrappered. Good condition. Moberg, Ulf Thomas: Gunnar Ekelöfs non-figuration och situationspoesi. En studie i hans
förankring i det europeiska 20-talets avantgarde. Cinclus, 1982. Biografi över Gunnar Ekelöf.
Häftad. Mycket gott skick. Moberg, Vilhelm: Hatets och kärlekens diktare. Ragnar Jändel. Förlaget Frilansens Skriftserie
nr 5, 1946. 48 s. Häftad. Ryggen reparerad. Häftesomslaget något gulnat. Inlagan fin. Moberg, Vilhelm: I egen sak. Obekväma inlägg i det offentliga samtalet. Ordfronts förlag, 1984.
315 s. Klotband. Gott skick. Moberg, Vilhelm: I egen sak. Obekväma inlägg i det offentliga samtalet. Ordfronts förlag, 1984.
315 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Moberg, Vilhelm: I vapenrock och linnebyxor. En krigsmans intryck och upplevelser. Rediviva,
1973. 117 s. Häftad. Häftesomslaget slitet. Annars ett fint exemplar. Moberg, Vilhelm: Otrons artiklar. Läsning i blandade ämnen. Författarförlaget, 1973. 155 s.
Häftad. Gott skick. Moberg, Vilhelm: Otrons artiklar. Läsning i blandade ämnen. Författarförlaget, 1973. 155 s.
Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Möller, Artur: Boken om Henning Berger. En minnesgärd av hans vänner. BMF, Stockholm,
1924. Biografi över Henning Berger. 197 s. Häftad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Annars
ett fint exemplar. Mörner, Birger: Den Strindberg jag känt. Albert Bonniers förlag, 1924. 204 s. Häftad.
Fotoillustrerad. Inlagan fin. Häftesomslag fläckat. Något sliten. Mortensen, Johan: Clas Livijn. Ett nyromantiskt diktarefragment. Albert Bonniers förlag, 1913.
Biografi över Clas Livijn. 390 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Stämpel på titelbladet. Annars
ett mycket fint exemplar. Moynahan, Julian: The Deed of Life. The Novels and Tales of D.H. Lawrence. Princeton
University Press, 1963. In English. 229 p. Clothbinding with dustwrapper. Corpus fine. Inscription
on endpaper. Dustwrapper slightly worn. Munkhammar, Birgit: Hemligskrivaren. En essä om Eyvind Johnson. Albert Bonniers förlag,
2000. 201 s. Inbunden med skyddsomslag. Nyskick. Munthe, Arne: Frödings sociala diktning. Hugo Gebers förlag, 1929. Häftad. Gott skick.
Namnteckning på försättsbladet. Myrdal, Jan: Strindberg och Balzac. Essayer kring realismens problem. Norstedts förlag, 1981.
245 s. Inbunden med skyddsomslag. Namnteckning på försättsbladet. Understrykningar i texten.
Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Myrdal, Jan: Strindberg och Balzac. Essayer kring realismens problem. Norstedts förlag, 1981.
245 s. Inbunden med skyddsomslag. Namnteckning på försättsbladet. Skyddsomslaget något
trasigt. Annars ett fint exemplar. Nasjivin, Ivan: Cor Ardens.Biografisk studie över Leo Tolstoj. C.E. Fritzes bokförlags
aktiebolag, 1927. Biografi över Leo Tolstoj. 411 s. Häftad. Häftesomslaget något trasigt. Inlagan
fin. Nathan, Monique: Virginia Woolf par elle-même. 1956. In French. Biography over Virginia
Woolf. 191 p. Wrappered. Covers worn. Wrapper slightly torn. Richly illustrated. Neergaard, Ebbe: Vilt åstad över himmel och jord. Kaj Munk en diktare mellan två världskrig.
Kooperativa förbundets bokförlag, 1944. 316 s. Inbunden. Bandet något slitet. Annars ett fint
exemplar. Neergaard, Ebbe: Vilt åstad över himmel och jord. Kaj Munk en diktare mellan två världskrig.
Kooperativa förbundets bokförlag, 1944. Biografi över Kaj Munk. 316 s. Blockband. Namnteckning
på smutstitelbladet. Annars ett fint exemplar. Nerman, Bengt: Den skapande processen. En studie i Walter Ljungquists diktarmetod.
AWE/Gebers, 1976. 575 s. Häftad. Bandet något nött i kanterna. En fläck på snittet. Annars ett fint
exemplar. Nerman, Ture: Cyrano de Bergerac. Hans liv och diktning. Svenska andelsförlaget, 1919. 227
s. Klotband. Bandet något slitet. Inlagan fin. Namnteckning på försättsbladet. Exlibris. Nerman, Ture: Cyrano de Bergerac. Hans liv och diktning/Olympen. Ljungbergs förlag, 1930.
144 s. Helt skinnband. Marmorerat snitt. Neruda, Pablo: Minnen. Jag bekänner att jag levat.. Norstedt och söners förlag, 1975. 406 s.
Klotband med skyddsomslag. Inlagan fin. Skyddsomslaget något slitet. Snittet något fläckat. Nettervik, Ingrid: Ängslans bilder. Symbol och verklighet i Per Gunnar Evanders roman
Uppkomlingarna. Legenda, 1984. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar.
Nicholls, Graham: Measure for Measure. Macmillan, 1986. In English. 94 p. Wrappered.
Covers occasionally stained. Good condition. Nielsen, Erik A: Lars Ahlin. Studier i sex romaner. Albert Bonniers förlag, 1968. 242 s. Häftad.
Gott skick. Ouppsprättad. Nielsen, Erling: H.C. Andersen. Natur och kultur, 1960. På danska. 95 s. Häftad. Gott skick.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Nikolajeva, Maria: Selma Lagerlöf ur ryskt perspektiv. Selma Lagerlöfsällskapet, 1991. Biografi
över Selma Lagerlöf. 170 s. Häftad. Gott skick. Nilsson, Albert: Thorild. En studie över hans livsåskådning. Albert Bonniers förlag, 1915. 231 s.
Häftad. Gott skick. Delvis ouppsprättad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Namnteckning på
smutstitelbladet. Nilsson, Albert: Thorild. En studie över hans livsåskådning. Albert Bonniers förlag, 1915.
Biografi över Thomas Thorild. 231 s. Häftad. Stämpel på häftesomslaget. Ryggen delvis sprucken
i fogarna. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Nilsson, Elsa: Albert Nilsson. En levnadsteckning. Natur och kultur, 1973. 180 s. Häftad. Fint
exemplar. Nilsson, Gustaf-Adolf: Birger Sjöberg och Frida. Kamratporträtt. Oskar Eklunds Bokförlag,
1943. Biografi över Birger Sjöberg. 223 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Några sidor vikta.
Annars ett fint exemplar. Nilsson, Gustaf-Adolf: Birger Sjöberg och Frida. Kamratporträtt. Oskar Eklunds bokförlag,
1943. Biografi över Birger Sjöberg. 223 s. Halvklotband. Namnteckning på insidan av pärmen.
Exlibris. Gott skick. Nilsson, Gustaf-Adolf: Buketten som sprängdes. Nordisk Rotogravyr, 1939. Biografi över Birger
Sjöberg. 237 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Nilsson, Josef: Kristian Elster 1841-1881. Gleerups, 1942. 270 s. Häftad. Nilsson, Nils Åke: Gogol et Pétersbourg. Recherches sur les antécédents des contes
pétersbourgeois. Almqvist & Wiksell, 1954. In French/Russian. 71 p. Wrappered. Unopened.
Nilsson, Nils Åke: Ibsen in Russland. Almqvist & Wiksell, 1958. In German. 253 p.
Wrappered. Good condition. Nilsson-Tannér, Per: I Pelle Molins spår. Saxon & Lindström, 1951. 222 s. Halvfranskt
band. Bandet något slitet. Namnteckning på insidan av pärmen. Inlagan fin. Nilsson-Tannér, Per: I Pelle Molins spår. Saxon & Lindströms, 1951. 221 s. Häftad. Något
sliten. Ouppsprättad. Inlagan fin. Nilsson-Tannér, Per: Pelle Molin. Brev, dagboksblad och varia i Sollefteå stadsbibliotek.
Sollefteå Stadsbibliotek, 1966. 79 s. Klotband. Bandet något slitet. Inlagan fin. Namnteckning på
försättsbladet. Nin, Anaïs: Dagbok 1-6. Trevi, 1977-82. 319+305+281+211+262+380. 6 vol. Klotband med
skyddsomslag. Fotoillustrerad. Gott skick. Skyddsomslaget fläckat och nött. Nin, Anaïs: Dagbok 1931-1934. Trevi, 1975. 319 s. Klotband med skyddsomslag.
Fotoillustrerad. Skyddsomslaget slitet. Snittet något fläckat. Nin, Anaïs: Dagbok 7. 1966-1974. Trevi, 1987. 361 s. Pocket. Fotoillustrerad. Något nött i
kanterna. Nissen, Jan: Den unge Martin A. Hansen. Gyldendal, 1974. På danska. 325 s. Häftad.
Ouppsprättad. Nøjgaard, Niels: Kaj Munk. Ett nordiskt diktaröde. En minnesskrift i ord och bild. Allhems
Förlag, 1946. 125 s. Häftad. Bandet slitet. Nordberg, Carl-Eric: Det skapande ögat. En färd genom Artur Lundkvists författarskap. Albert
Bonniers förlag, 1981. 283 s. Klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars
ett fint exemplar. Nordberg, Carl-Eric: Sandemose. En biografi. Albert Bonniers förlag, 1968. 282 s. Häftad.
Ouppsprättad. Nordin Hennel, Ingeborg: Drömmen om Norrland och världen. En bok kring Olof Högbergs
författarskap. Cewe/Pool, 170. 170 s. Häftad. Gott skick. Nordin Hennel, Ingeborg: Vreden. Olof Högberg och hans Norrlandsepos. Cewe/Pool, 1978.
278 s. Inbunden med skyddsomslag. Något fuktskadad. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett
fint exemplar. Nordström, Ludvig: Ur Ludvig Nordströms dagböcker "Individuella registret". Albert Bonniers
förlag, 1955. 412 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint
exemplar. Nordström, Ludvig: Ur Ludvig Nordströms dagböcker "Individuella registret". Albert Bonniers
förlag, 1955. 412 s. Häftad med pappersomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint
exemplar. Nordström, Ludvig: Ur Ludvig Nordströms dagböcker. "Individuella registret". Albert Bonniers
förlag, 1955. Inbunden. Gott skick. Norlander, Emil: August Blanche. Minnesteckning i breda drag. Åhlén & Åkerlunds förlag,
1918. Andra upplagan. 192 s. Häftad. Enstaka blad lösa. Något gulnad. Norlind, Arnold: Dante. Norstedt och söners förlag, 1925. 349 s. Häftad. Bandet något slitet.
Ryggen något trasig i övre kanten. Numers, Lorenz von: Snäckans bröder. Fahlcrantz & Gumaelius, 1946. Andra upplagan.
Biografi över Francois Villon. 343 s. Halvklotband. Exlibris. Gott skick. Något sliten. Nyberg, H.S: Henrik Schück. Norstedts förlag, 1948. Biografi över Henrik Schück. 32 s. Häftad.
Ouppsprättad. Gott skick. Nyberg, Paul: Zachris Topelius. En biografisk skildring. Fahlcrantz & Gumaelius, 1949.
Biografi över Zacharias Topelius. 667 s. Häftad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Annars ett
fint exemplar. Ouppsprättad. Nydahl, Thomas: Simone och fjärilen. Förlags AB Gondolin, 1995. 215 s. Häftad. Mycket gott
skick. Nydahl, Thomas: Under den synliga skriften. Nedslag i Lars Gustafssons författarskap. Natur
och kultur, 1996. 96 s. Häftad. Gott skick. Nyman, Thure: Besök hos Balzac, och andra strövtåg i bokvärlden. Bokvännerna, 1961. 125 s.
Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Nyman, Thure: En bok om Nils Bohman. Wahlström & Widstrand, 1944. Häftad. Gott
skick. Nyström, Visen: Anna Roos. Hennes liv och livsgärning. J.A. Lindblads förlag, 1931. 167 s.
Inbunden. Mycket fint exemplar. Stämpel på insidan av pärmen. O´Brien, Veronica: Teaching Shakespeare. Edward Arnold, 1982. In English. Biography over
William Shakespeare. 88 p. Wrappered. Good condition. Öhman, Anders: Apologier. En linje i den svenska romanen från August Strindberg till Agnes
von Krusenstjerna. Symposion, 2001. 232 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Öhman, Anders: En sonettkrans samt något om Franzim mera om hans diktning men mest
om sonetten. Dictum, 1975. 266 s. Pappband. Gott skick. Oldberg, Ragnar: Ivar Lo-Johansson. Albert Bonniers förlag, 1957. 295 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Stämpel på häftesomslaget. Understrykningar i texten med blyerts.
Enstaka fläckar inuti boken. Ollfors, Anders: Strindbergs dedikationer och deras mottagare. Norma Bokförlag, 1992. 140 s.
Klotband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Fotoillustrerad. Olofsson, Tommy: Joyce i Sverige. Atlantis Förlag, 1986. 336 s. Cartonnageband. Illustrerad.
Gott skick. Olofsson, Tommy: Joyce i Sverige. Atlantis Förlag, 1986. 337 s. Cartonnageband. Gott skick.
Olrik, H. G. (Henrik Gerner): Hans Christian Andersen. H. Hagerup, 1945. På danska. 254 s.
Häftad. Inlagan fin. Fotoillustrerad. Häftesomslaget något slitet. Olson, Charles: Kalla mig Ismael. Janus, 1982. Biografi över Herman Melville. 95 s. Häftad.
Gott skick. Olsson, Anders: Att skriva dagen. Gunnar Björlings poetiska värld. Albert Bonniers förlag, 1995.
429 s. Inbunden med skyddsomslag. Mycket gott skick. Olsson, Anders: Bokstäverna jag färdas i. En antologi om Nelly Sachs.. Themis, 2001. 215 s.
Häftad. Nyskick. Olsson, Henry: Bengt Hesselman. Norstedts förlag, 1952. Biografi över Bengt Hesselman. 29
s. Häftad. Gott skick. Olsson, Henry: Carl Snoilsky. Norstedts förlag, 1981. Biografi över Carl Snoilsky. 348 s. Häftad.
Ouppsprättad. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Olsson, Henry: Den unge Snoilsky. Gebers, 1941. Biografi över Carl Snoilsky. 322 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Olsson, Henry: Fröding. Ett diktarporträtt. Norstedts förlag, 1950. Häftad. Häftesomslaget något
slitet. Annars ett fint exemplar. Olsson, Henry: Fröding. Ett diktarporträtt. Norstedts förlag, 1987. 406 s. Pocket. Olsson, Henry: Vinlövsranka och hagtornskrans. En bok om Fröding. Norstedt och söners
förlag, 1970. 306 s. Inbunden. Namnteckning på försättsbladet. Gott skick. Olsson, Henry: Vinlövsranka och hagtornskrans. En bok om Fröding. Norstedt och söners
förlag, 1970. Häftad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Gott skick. Olsson, Oscar: Ibsens dramer. Norstedts förlag, 1937. 477 s. Häftad. Ouppsprättad.
Namnteckning på försättsbladet. Olsson, Viktor: Sir Arthur Conan Doyle Liv och minnen. Världslitteraturens förlag, 1930. 191 s.
Halvfranskt band. Gott skick. Färgat övre snitt. Marmorerade pärmar. Namnteckning på insidan av
pärmen. Onions, C.T: A Shakespeare Glossary. Oxford University Press, 1969. Second edition. In
English. Biography over William Shakespeare. 264 p. Bound with dust-wrapper. Dustwrapper
slightly worn. Notes on the inside of the cover. Else very fine. Oreglia, Giacomo: Dante Anarken och hans sex mästare. Carlssons, 1993. 69 s. Klotband
med skyddsomslag. Mycket gott skick. Oreglia, Giacomo: Dante. Liv, verk & samtid. Hjalmarson & Högberg, 2001. 734 s.
Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Oreglia, Giacomo: Dante. Liv, verk & samtid. Hjalmarson & Högberg, 2001. 734 s.
Inbunden med skyddsomslag. Nytt exemplar. Örtenblad, Inger: Anni Blomqvist. Åländsk folklivsskildrare. LTs förlag, 1974. 47 s. Häftad. Østby, Leif: Erik Werenskiold og dikterne. Gyldendal norsk forlag, 1985. På norska. Biografi
över Erik Werenskiold. 121 s. Häftad. Ouppsprättad. Österling, Anders: Albert Ulrik Bååth. Norstedts förlag, 1960. Biografi över Albert Ulrik Bååth. 66
s. Häftad. Namnteckning på försättsbladet. Understrykningar i texten med blyerts. Annars ett fint
exemplar. Oswald, Gösta: Breven till Ranveig. Atlantis Förlag, 1995. 305 s. Inbunden med skyddsomslag.
Mycket gott skick. Oterdahl, Jeanna: Levande låga. Ur Fredrika Bremers brev och skrifter. Lindblads, 1951. 327 s.
Häftad. Namnteckning på försättsbladet. Oterdahl, Jeanna: Skomakarpojken från Odense. Lindblads, 1955. Biografi över HC Andersen.
174 s. Häftad. Gott skick. Ottosen, Jørgen: J. P. Jacobsens Mogens. Gyldendal, 1968. På danska. Häftad med
pappersomslag. Mycket gott skick. Ouppsprättad. Ousbäck, Santos: Ensam emigrant. Harry Martinsons föräldrars öden i
göingebygden/Sockentåget. Berättelser från Harry Martinsons barndomsbygd. Kristianstads
Boktryckeri, 1992. 103+101. Klotband. Namnteckning på försättsbladet. Gott skick. Øverland, Janneken: Cora Sandel. En biografi. Albert Bonniers förlag, 1997. 390 s. Inbunden
med skyddsomslag. Mycket fint exemplar. Painter, George D: Marcel Proust. A Biography. Chatto & Windus, 1959. In English. 351 p.
Bound. Good condition. Palm, Anders: Kristet, indiskt och antikt i Hjalmar Gullbergs diktning. Norstedts förlag, 1976.
313 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Palm, Christine: Wir graben den Schacht von Babel oder Kafkas Urteil. Versuch einer
semasiologisch-textlinguistischen Analyse. Acta universitatis upsaliensis Studia Germanistica
Upsaliensia 30, 1989. In German. Biography over Franz Kafka. 79 p. Wrappered. Wrapper slightly
rubbed. Otherwise in good condition. Palmborg, Nils: Kring den nya upplagan av Tegnérs brev. Allhems Förlag, 1954. Biografi över
Alice Tegner. 17 s. Häftad. Gott skick. Palmkvist, Karin: Diktaren i verkligheten. Journalisten Stig Dagerman. Federativs, 1989.
Häftad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Gott skick. Palmlund, Evald: Erik Lindorm. Ett författarliv. Carlssons, 1996. 492 s. Cartonnageband. Fint
exemplar. Papageorgiou, Vasilis (red.): Skeptikerns dilemma. Texter om Willy Kyrklunds författarskap.
Symposion, 1997. 176 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Pasternak, Boris: Essai d´autobiographie. Gallimard, 1958. In French. 145 p. Wrappered.
Sporadic inscriptions. Slightly rubbed on the edges. Else fine. Pasternak, Boris: L'An 1905. Debresse-poésie, 1958. In French. 76 p. Wrappered. Good
condition. Pasternak, Boris: Letters to Georgian Friends. Penguin Books, 1971. Biografi över Boris
Pasternak. 184 s. Pocket. Häftesomslaget något slitet. Understrykningar i texten. Paul, Adolf: Min Strindbergsbok. Norstedt och söners förlag, 1930. Biografi över August
Strindberg. 199 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Ouppsprättad. Paulin, Tom: Thomas Hardy. The Poetry of Perception. Macmillan, 1986. Second edition. In
English. 225 p. Wrappered. Good condition. Pavel, Ernst: Franz Kafka. Ett liv. Wahlström & Widstrand, 1990. 452 s. Dekorerat klotband
med skyddsomslag. Fotoillustrerad. Mycket gott skick. Pearson, Hesketh: G.B.S. A Postscript. Collins, 1951. In English. Biography over George
Bernard Shaw. 192 p. Clothbinding. Good condition. Petersen, Julius: Aus der Goethezeit. Verlag von Quelle & Meyer in Leipzig, 1932. In
German. 242 p. Clothbinding. Exlibris. Sporadic inscriptions. Slightly rubbed on the edges. Slip-
case slightly torn. Petersens, Hedvig af: Gustaf Janson. En studie. Åhlén och Åkerlunds förlag, 1916. 102 s.
Halvfranskt band. Bandet något slitet. Marmorerade för/eftersättsblad. Marmorerat snitt. Inlagan fin.
Petersens, Hedvig af: Om Birger Sjöberg. Minnen och brev. Gleerups, 1956. Biografi över
Birger Sjöberg. 79 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint
exemplar. Peterson, August: Birger Sjöberg. Den okände. Natur och kultur, 1944. Biografi över Birger
Sjöberg. 427 s. Halvklotband. Bandet något slitet. Annars ett fint exemplar. Peterson, August: Birger Sjöberg. Den okände. Natur och kultur, 1944. Biografi över Birger
Sjöberg. 427 s. Häftad. Namnteckning på titelbladet. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint
exemplar. Petré, Maja (red.): Selma Lagerlöf och Mårbacka. En bildkrönika. Albert Bonniers förlag, 1958.
64 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Inlagan fin. Petrén, Sture: Birger Ekeberg. Norstedts förlag, 1969. 36 s. Häftad. Petrén, Sture: Birger Ekeberg. Norstedts förlag, 1969. Biografi över Birger Ekeberg. 36 s.
Häftad. Ouppsprättad. Phelps, Robert: Colette autobiographie tirée des oeuvres de Colette. Fayard, 1966. In French.
415 p. Wrappered. Picon, Gaëtan: Malraux par lui-même. 1953. In French. 190 p. Wrappered. Wrapper slightly
rubbed. Inscription on titlepage. Else fine. Platen, Magnus von: Den unge Vilhelm Moberg. Bonniers, 1978. 342 s. Inbunden med
skyddsomslag. Fotoillustrerad. Mycket gott skick. Platen, Magnus von: Verner von Heidenstam och Emilia Uggla. Ett äktenskap. T. Fischer
& Co, 1994. Biografi över Verner von Heidenstam. 212 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott
skick. Pontoppidan, Henrik: Erindringer. Gyldendal, 1962. På danska. Häftad. Häftesomslaget något
slitet. Gott skick. Pound, Reginald: Arnold Bennett. A Biography. William Heinemann, 1952. In English. 374 p.
Wrappered. Wrapper slightly rubbed. Priestley, J.B. (John Boynton): Charles Dick. En bildbiografi. Natur och kultur, 1962. 142 s.
Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Rikligt illustrerad. Pronko, Leonard C: Eugène Labiche and Georges Feydeau. The Macmillan Press Ltd, 1982. In
English. 181 p. Wrappered. Good condition. Proust, Marcel: Écrits de jeunesse 1887-1895. Institut Marcel Proust International, 1991. In
French. 297 p. Wrappered. Wrapper slightly rubbed. Else fine. Pryce-Jones, David (ed.): Evelyn Waugh and His World. Little, Brown and Company, 1973. In
English. Biography over Evelyn Waugh. 247 p. Bound with dust-wrapper. Dustwrapper slightly torn.
Else fine. Qvarnström, Gunnar: Från Öbacka till Urbs. Ludvig Nordströms småstad och
världsstadsdröm. Albert Bonniers förlag, 1954. 533 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet.
Namnteckning på försättsbladet. Annars ett fint exemplar. Qvarnström, Gunnar: I Lejonets tecken. En studie i Hjalmar Bergmans symbolkonst. Gleerups,
1959. 142+XVII s.. Häftad. Inlagan fin. Delvis ouppsprättad. Dedikation, handskriven.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Qvistorff, Helge V: Resa i Sverige med H.C. Andersen. Jysk Lokalhistorisk forlag, 1996. 191 s.
Klotband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Illustrerad. Qvistorff, Helge V: Resa i Sverige med H.C. Andersen. Jysk Lokalhistorisk forlag, 1996. 191 s.
Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Illustrerad.
Raleigh / Molin, Walter / Nils: William Shakespeare / Karl August Hagberg som översättare.
Gleerups, 1929. Biografi över William Shakespeare. 333 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget
något slitet. Ralph, Bo: Torgny Segerstedt Svenska Akademien inträdestal. Norstedts förlag, 1999. 38 s.
Häftad. Häftesomslaget saknas. Ouppsprättad. Ranelid, Björn: Mitt namn skall vara Stig Dagerman. Bonnier Alba, 1993. 323 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Ransome, Arthur: Oscar Wilde A Critical Study. Methuen & Co Ltd, 1913. Third edition. In
English. 234 p. Clothbinding. Good condition. Reberg, Arne: Ivar Lo. De utsattas reporter. Bilda Förlag, 2001. Biografi över Ivar Lo-
Johansson. 141 s. Inbunden med skyddsomslag. Mycket gott skick. Reberg, Arne: Per Anders Fogelström. Stockholms förste älskare. Utbildningsförlaget
Brevskolan, 1997. Pappband. Gott skick. Redslob, Edwin: Dem Tage gönnet heitern Blick. Jahresgabe des Berliner Bibliophilen abend,
1956. In German. Biography over J. W. von Goethe. 24 p. Wrappered. Inscription on the inside of
the cover. Wrapper slightly torn. Rein, Sten: Hjalmar Söderbergs Gertrud. Studier kring ett kärleksdrama.. Bonniers, 1962. 362
s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Reinert, Benedikt: Haqani als Dichter Poetische Logik und Phantasie. Walter de Gruyter, 1972.
In German. 120 p. Decorated cloth binding. Cover lightly stained. Else fine. Studien sur Sprache,
Geschichte und Kultur des islamischen Orients. Neue Folge. Band 4. Reinert, Otto: Strinberg A collection of critical essays. Prentice-Hall. Inc., 1971. In English. 178
p. Wrappered. Slightly rubbed on the edges. Else fine. Twentieth century views. Renwik, Ingrid Gavelius: Bo Bergmans tidigare lyrik. Norstedts förlag, 1966. 340 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Namnteckning på försättsbladet. Renwik, Ingrid Gavelius: Känt och okänt i Bo Bergmans poesi. Svenska Humanistiska
Förbundet, 1988. 266 s. Häftad. Rétif de la Bretonne, : Monsieur Nicolas eller Hjärtats anatomi I urval och översättning av Stig
Ahlgren. Wahlström & Widstrand, 1951. 209 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett
fint exemplar. Rhodes, Norman: Ibsen and the Greeks. Bucknell University Press, 1995. In English. 209 p.
Clothbinding with dustwrapper. Good condition. Richel, Arthur: Frankfurter Goethe erinnerungen zum Goethe-jahr 1932. Frankfurt am Main,
1932. In German. Cased boards. Good condition. Rieber-Mohn, Hallvard: Max Tau - en skjebne i tiden. Aschehoug, 1976. På norska. Biografi
över Max Tau. 51 s. Häftad. Gott skick. Riiber, Anne Marie: Lina Sandell. Lindblads, 1950. 191 s. Häftad. Namnteckning på
försättsbladet. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Risberg, Bernhard: Fredmans epistlar. Text och tydning. Svar på tal och ny belysning. Saxon
& Lindströms förlag, 1941. 93 s. Häftad. Namnteckning på försättsbladet. Rischbieter, Henning: Weiss. Friedrich Verlag Velber, 1967. In German. Biography over Peter
Weiss. 120 p. Wrappered with dustwrapper. Dustwrapper slightly worn. Else fine. Illustrated with
photos. Rittelmeyer, Fr.: TOLSTOJS RELIGIÖSA BUDSKAP. Framställdt och bedömt i fyra föredrag..
Aktiebolaget Hiertas Bokförlag, Stockholm, 1906. 165 s. Häftad. Gott skick. Robertson, J.G: Goethe. Hugo Gebers Förlag, 1928. 249 s. Häftad. Namnteckning på
smutstitelbladet. Ryggen delvis sprucken i fogarna. Rodhe, Edvard: Geijer och samhället. En studie i svensk tradition. Svenska Kyrkans
Diakonistyrelses Bokförlag, 1942. 549 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Ryggen något lös.
Delvis ouppsprättad. Rolland, Romain: Vie de Tolstoï. Librairie Hachette et C ie, 1911. In French. Biography over Leo
Tolstoj. 203 p. Wrappered. Inscription on wrapper. Wrapper slightly torn at the edges. Romberg, Bertil: C J L Almqvist Journalistik Band I: 1839-1845. Gidlunds, 1989. 454 s.
Cartonnageband. Bandet något slitet. Annars ett fint exemplar. Romberg, Bertil: C J L Almqvist Journalistik Band II: 1846-1851. Gidlunds, 1989. 384 s.
Cartonnageband. Bandet något slitet. Annars ett fint exemplar. Rønning, F.: B. S. Ingemann. Liv og digtning. G. E. C. Gad, 1927. På danska. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Ouppsprättad. Inlagan fin. Roos, Anna Maria: Ett gammalt familjearkiv (det Franzén-Grafströmska). Bref och
anteckningar.. Norstedt och söners förlag, 1909. Biografi över Frans Michael Franzén. 366 s.
Halvfranskt band. Övre guldsnitt. Upphöjda bind. Fotoillustrerad. Gott skick. Rooth, Erik: Viktor Rydbergs Faustöversättning. C.W.K. Gleerup, 1951. På svenska/tyska. 103
s. Häftad. Stämpel på häftesomslaget. Enstaka fuktfläckar. Bandet något nött i kanterna. Annars ett
fint exemplar. Røpke, Hans: Martin A. Hansen og Skolen. Gyldendal, 1968. På danska. Biografi över Max
Hansen. 149 s. Häftad. Stämpel på försättsbladet. Annars ett mycket fint exemplar. Rops, Daniel: Edouard Estaunié. Librairie Félix Alcan, 1931. In French. 104 p. Wrappered.
Wrapper slightly torn. Rosenblad, Ingvald: Om Fröding. Gustaf Fröding-sällskapet, 1976. Pappband. Gott skick.
Namnteckning på försättsbladet. Rosenblad, Ingvald: Om Fröding III. Gustaf Fröding-sällskapet, 1979. Pappband. Gott skick.
Namnteckning på försättsbladet. Rosenblad, Ingvald: Samtida kritik i svensk press av Gustaf Frödings diktsamlingar 1891-
1898. Norma, 1991. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars
ett mycket fint exemplar. Roy, Koomar: Rabindranath Tagore och hans författarskap. Norstedt och söners förlag, 1916.
Biografi över Rabindranath Tagore. 140 s. Häftad. Namnteckning på titelbladet. Något sliten.
Inlagan fin. Rubow, Paul V.: Hippolyte Taine. Étapes de son oeuvre. Levin & Munksgaard/Librairie
Ancienne Honoré Champion, 1930. In French. Biography over Hippolyte Taine. 157 p. Wrappered.
Wrapper occasionally stained. Else fine. Rubow, Paul V.: Victor Hugos lyrik. Studier over de aeldre digtsamlinger. Ejnar Munksgaard,
1943. På danska. 106 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något trasigt. Inlagan fin. Rubow, Paul V.: Vilhelm Bergsøe og hans store roman. Gyldendalske boghandel - Nordisk
forlag, 1948. På danska. Häftad. Gott skick. Rudholm, Sten: Sture Petrén. Norstedts förlag, 1977. 36 s. Häftad. Gott skick. Rudin, W.: Sören Kierkegaards person och författarskap ett försök. i kommission hos A.
Nilsson, Stockholm, 1880. 336 s. Halvfranskt band. Bandet något slitet. Guldornerad rygg. Fläckad.
Namnteckning på insidan av pärmen. Fläckarna finns på titelblad och första 6 s. + sista 2 s. Ruge, Gerd: Pasternak. En bildbiografi. Natur och kultur, 1959. 143 s. Klotband. Bandet något
slitet. Annars ett fint exemplar. Ruge, Gerd: Pasternak. En bildbiografi. Natur och kultur, 1959. 143 s. Klotband med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Ruin, Hans: Arvid Mörne. Holger Schildts förlag, 1946. 381 s. Häftad. Namnteckning på
försättsbladet. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Ouppsprättad. Runeberg, Carl Michael: Till flydda tider. Söderströms, 1976. 260 s. Häftad. Häftesomslaget
något slitet. Annars ett fint exemplar. Runeberg, Johan Ludvig: Runebergs brev till Emilie Björkstén. Wahlström & Widstrand,
1940. 136 s. Häftad. Ryggen delvis sprucken i fogarna. Ouppsprättad. Rung, Gertrud: Georg Brandes i samvær og breve. Gyldendalske boghandel - Nordisk forlag,
1930. På danska. Häftad. Ryggen något trasig. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint
exemplar. Rüster, Reijo: Selma på Mårbacka. Albert Bonniers förlag, 1996. 184 s. Klotband med
skyddsomslag. Rikligt illustrerad. Mycket gott skick. Ryberg, Anders: Pär Lagerkvist in translation. A Bibliography. Albert Bonniers förlag, 1964. In
English. Biography over Pär Lagerkvist. 90 p. Wrappered. Unopened. Good condition. Ryberg, Anders: Per Wästbergs skrifter 1943-1973. En bibliografi. Wahlström &
Widstrand, 1973. Biografi över Per Wästberg. 132 s. Häftad. Gott skick. Ryberg, Anders: Per Wästbergs skrifter 1973-1983. En bibliografi. Wahlström &
Widstrand, 1983. Biografi över Per Wästberg. 151 s. Häftad. Häftesomslaget något nött i kanterna.
Annars ett fint exemplar. Rydberg, Viktor: Faust och Fauststudier. Albert Bonniers förlag, 1927. Biografi över J. W. von
Goethe. 369 s. Häftad. Namnteckning på smutstitelbladet. Ryggen något lös. Rydberg, Viktor: Viktor Rydbergs brev I: Viktor Rydbergs och S.A. Hedlunds brevväxling. Albert
Bonniers förlag, 1923. 429 s. Häftad med pappersomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Bandet
något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Ouppsprättad. Rydberg, Viktor: Viktor Rydbergs brev II: Brev från Viktor Rydberg 1855-1881. Albert Bonniers
förlag, 1925. 400 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Rydberg, Viktor: Viktor Rydbergs brev I-III. Albert Bonniers förlag, 1923, 1925, 1926.
431+400+200. 3 vol. Häftad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Delvis
ouppsprättad. Rydh, Hanna: De historiska källorna till Strindbergs "Mäster Olof". Albert Bonniers förlag, 1915.
57 s. Häftad. Delvis ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Rydin, Sara: Strindbergs inre landskap. Carlsson Bokförlag, 1989. 150+planscher.
Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad. Rying, Matts: Samtal om Goethe. Janus, 1983. 75 s. Häftad. Gott skick. Saarikoski, Pentti: Ungdomsdagbok. Rabén & Sjögren, 1987. 447 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Säfve, Torbjörn: Skulle jag sörja, då vore jag tokot. En bok om Lucidor. Samspråk Förlag, 1990.
127 s. Cartonnageband. Gott skick. Sahlin, Enar: Jean-Jacques Rousseau. Ett 200-årsminne. A-B Akademiska Bokhandeln,
Uppsala, 1912. 127 s. Häftad. Häftesomslaget trasigt och fläckat. Namnteckning på försättsbladet.
Sällström, Pehr: Goethe och Naturvetenskapen. Carlsson Bokförlag, 1993. 157 s.
Cartonnageband. Gott skick. Salomon-Bayet, Claire: Jean-Jacques Rousseau ou l´impossible unité. Editions Seghers,
1971. Second edition. In French. 183 p. Wrappered. Good condition. Sandburg, Carl: De unga främlingarna. Natur och kultur, 1953. 365 s. Häftad. Häftesomslaget
något slitet. Ouppsprättad. Sandgren, Folke: Erik Lindegren. En bibliografi. Albert Bonniers förlag, 1971. 159 s. Häftad.
Häftesomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Sandgren, Folke: Erik Lindegren. En bibliografi. Albert Bonniers förlag, 1971. 155 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Ouppsprättad. Sandklef, Albert: August Bondeson. Gleerups förlag, 1956. Häftad. Försättsbladet bortklippt.
Häftesomslaget något slitet. Santesson, Carl: Atterbomstudier. Norstedt och söners förlag, 1932. 192 s. Häftad. Delvis
ouppsprättad. Sartre, Jean-Paul: Orden. Bonniers, 1964. 219 s. Dekorerat klotband med skyddsomslag.
Mycket gott skick. Skyddsomslaget något fläckat. Saurat, Denis: Milton. Man and Thinker. J.M. Dent & Sons, 1946. In English. 291 p.
Clothbinding. Good condition. Schalin, Zachris: Kuddnäs. Skalden Z. Topelius´ forna hemgårds historia. Svenska
litteratursällskapet i Finland CCLI, 1935. Biografi över Zacharias Topelius. 200 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Ouppsprättad. Scheffer, Henrika: Sveriges störste tempelskald. Norstedt och söners förlag, 1916. Biografi
över Johan Olof Wallin. 87 s. Halvklotband. Namnteckning på försättsbladet. Nött i kanterna.
Bandet något skevt. Mönstrade för/eftersättsblad. Schildt, Göran: Gide och människan. Söderström & Co, 1946. 303 s. Klotband. Gott skick.
Understrykningar i texten med blyerts. Schildt, Göran: Gide och människan. Söderström & Co, 1946. 303 s. Häftad. Ryggen
något trasig i övre kanten. Enstaka anteckningar. Schildt, Göran: Gide och människan. Söderström & Co, 1946. 303 s. Inbunden. Bandet
något slitet. Inlagan fin. Schildt, Runar: Från Regnbågen till Galgmannen. Schildts, 1988. Biografi över Runar Schildt.
460 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Schiöler, Niklas: Koncentrationens konst. Tomas Tranströmers senare poesi. Albert Bonniers
förlag, 1999. Biografi över Tomas Tranströmer. 334 s. Inbunden med skyddsomslag. Fint
exemplar. Schmidt, Povl: Paul la Cour. Munksgaard, 1971. På danska. Häftad. Häftesomslaget något
slitet. Annars ett fint exemplar. Schneider, Marcel: Ernest Theodore Amadeus Hoffman. Biographie. Julliard, 1979. In French.
286 p. Wrappered. Good condition. Schoenbaum, S: Shakespeare. The Globe & The World. Folger Shakespeare Library.
Oxford University Press, 1979. In English. Biography over William Shakespeare. 208 p. Wrappered.
Wrapper slightly rubbed. Else very fine. Published to accompany one of the most unusual touring
exhibitions ever mounted, "Shakespeare: The Globe and the World" draws on the unparalleled
collections of the Folger Shakespeare Library and the narrative skills of one of the world´s most
eminent Shakespearean scholars to offer an exciting glimpse of the life, work, and influence of the
playwright /.../ Beautifully illustrated, with more than 350 pictures (more than 150 of them in
color)... Schön, Ebbe: Jan Fridegård. Proletärdiktaren och folkkulturen. Wahlström & Widstrand,
1978. 246 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget trasigt. Annars ett fint exemplar. Schorer, Mark: Sinclair Lewis. University of Minnesota Press, 1963. In English. 47 p.
Wrappered. Inscription on wrapper. Good condition. Schück, Henrik: En äfventyrare. Värklighetsroman från det trettioåriga krigets tid. Hugo Gebers
förlag, 1918. Andra upplagan. Biografi över Lars Wivallius. 217 s. Dekorerat skinnimitationsband.
Gott skick. Något nött i kanterna. Mönstrade för/eftersättsblad. Schück, Henrik: Shakespeare och hans tid. Hugo Gebers, 1916. 412+408. 2 vol. Halvfranskt
band. Gott skick. Utvikbara kartor/planscher. Illustrerad Schück, Henrik: Shakspere och hans tid I-II. Hugo Gebers förlag, 1916. Biografi över William
Shakespeare. 411 + 408. 2 vol. Häftad. Ryggen delvis sprucken i fogarna. Häftesomslaget något
slitet. Inlagan fin. Delvis ouppsprättad. Schweitzer, Viktoria: Maria Tsvetajeva. Kvinna - poet. Ett ryskt livsöde. Albert Bonniers förlag,
1996. Biografi över Marina Tsvetajeva. 450 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Scott, Walter: The Journal. Oliver & Boyd, 1950. In English. 850 p. Clothbinding. Good
condition. Cover lightly stained. Seché / Bertaut, Alphonse / Jules: Ch. Baudelaire. Collections Louis-Michaud, 1925. In French.
189 p. Wrappered. Wrapper slightly rubbed. Seferis, Giorgos (Giorgios Seferiades)(Georges Séféris): Discours de Stockholm. Collection
de l´institut Francais d´Athènes; La fondation Nobel, 1962. In French. Biography over Giorgos
Seferis. 42 p. Wrappered. Good condition. Seifert, Jaroslav: Att vara poet. Jaroslav Seifert mellan poesi och politik. Ordfronts förlag, 1986.
Biografi över Jaroslav Seifert. 192 s. Klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i
kanterna. Annars ett fint exemplar. Recensionsstämpel. Seifert, Jaroslav: Att vara poet. Jaroslav Seifert mellan poesi och politik. Ordfronts förlag, 1986.
Biografi över Jaroslav Seifert. 192 s. Klotband. Gott skick. Seippel, Paul: Romain Rolland. Mannen och verket. Albert Bonniers förlag, 1917. 224 s.
Häftad. Fuktskadad. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Selander, Sten: Sven Hedin. Norstedts förlag, 1953. 23 s. Häftad. Gott skick. Semjonov, Jurij: "Das häuschen in Kolomna" in der poetischen erbschaft A.S. Puskins Text,
interpretation und literatur-historischer kommentar. Almqvist & Wiksell, 1965. 191 s. Häftad
med pappersomslag. Anteckningar på försättsbladet. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint
exemplar. Acta Universitatis Upsaliensis Studia Slavica Upsaliensa 3. Shaw, George Bernard: The Shaw-Barker Letters. Phoenix House, 1956. First edition. In
English. Biography over George Bernard Shaw. 206 p. Bound with dust-wrapper. Dustwrapper
slightly worn. Else fine. Shaw, George Bernard: To a Young Actress. The Letters of Bernard Shaw to Molly Tompkins.
Clarkson N. Potter, 1960. First edition. In English. Biography over George Bernard Shaw. 192 p.
Clothbinding. Covers slightly worn. Else very fine. Sherry, Norman: The Life of Graham Greene Volume One 1904-1939.. Jonathan Cape, 1989.
In English. Biography over Graham Greene. 783 p. Bound with dust-wrapper. Good condition. Shvartz, Anatoly: Michail Bulgakovs liv och död. Akaki Books, 1996. Pappband med
skyddsomslag. Gott skick. Sieburg, Friedrich: Chateaubriand. Romantik und politik. Deutsche verlags-anstalt, Stuttgart,
1959. In German. 494 p. Bound with dust-wrapper. Dustwrapper slightly torn. Else fine. Siegumfeldt, H. H.: Kaj Munk en mand og hans daad. Frede og L. C. Lauritzen, 1946. På
danska. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Ouppsprättad. Silverstolpe, Gunnar Westin: Vardagens skald. Tre vänner berättar om Erik Lindorm. Förlaget
Frilansens Skriftserie nr 3, 1946. 45 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint
exemplar. Ouppsprättad. Simon, Linda: The Biography of Alice B. Toklas. Doubleday & Company, 1977. In English.
Biography over Alice B Toklas. 324 p. Bound with dust-wrapper. Dustwrapper slightly worn. Else
fine. Simonsen, Konrad: Goethes naturfølelse. H. Hagerups forlag, København, 1909. På danska.
242 s. Häftad. Stämpel på häftesomslaget. Häftesomslaget något slitet. Simonsson, Ingmar: Bellmans värld. Astrate förlag, 1995. 223 s. Häftad. Sliten. Sitwell, Osbert: Vänster hand, höger hand! En självbiografi. Albert Bonniers förlag, 1950.
Biografi över Osbert Sitwell. 413 s. Halvklotband. En fläck på försättsbladet. Bandet något nött i
kanterna. Annars ett fint exemplar. Sjöberg, Gösta: Bror min och hundra andra. Impressioner - Episoder - Porträtt. 80-tal till 30-tal.
Norstedts förlag, 1967. Biografi över Birger Sjöberg. 270 s. Inbunden med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Sjöberg, Gösta: Bror min och hundra andra. Impressioner - Episoder - Porträtt. 80-tal till 30-tal.
Norstedts förlag, 1967. Biografi över Birger Sjöberg. 266 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget
något slitet. Annars ett fint exemplar. Sjöding, Allan E: Leopold. Den gustavianske smakdomaren. Hans utveckling till första
upplagan av Samlade skrifter (1800-1802). Albert Bonniers förlag, 1931. 596 s. Häftad.
Häftesomslaget trasigt. Inlagan fin. Sjöholm, Stig: Övermänniskotanken i Gustaf Frödings diktning. Göteborg (Bonnier i
distribution), 1940. 440 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget slitet. Dedikation, handskriven. Sjöman, Vilgot: Drömtydaren. Min bok om Olle Hedberg. Natur och kultur, 1992. 546 s.
Inbunden med skyddsomslag. Mycket fint exemplar. Sjöstrand, Östen: Pär Lagerkvist. Norstedts förlag, 1975. 49 s. Häftad. Gott skick. Skavlan, Einar: Gunnar Heiberg. H. Aschehoug & co, 1950. På norska. Halvfranskt band.
Bandet något slitet. Annars ett fint exemplar. Exlibris. Smedmark, Carl Reinhold: Essays On Strindberg (red.). Beckmans, 1966. På
svenska/engelska. 175 s. Häftad. Något nött i kanterna. Smedmark, Carl Reinhold: Mäster Olof och Röda rummet. Almqvist & Wiksell, 1952. 390
s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Smith, Anne (ed.): The Novels of Thomas Hardy. Vision, 1979. In English. 196 p. Bound with
dust-wrapper. Dustwrapper slightly worn. Else fine. Snoilsky, Carl: Carl Snoilsky och hans vänner. Ur skaldens brevväxling. Andra delen. Hugo
Gebers förlag, 1918. Biografi över Carl Snoilsky. 417 s. Häftad. Häftesomslaget slitet. Söderbergh, Catharina: Till bords med Strindberg. Albert Bonniers förlag, 1998. 159 s.
Klotband med skyddsomslag. Nyskick. Fotoillustrerad. Söderblom, Staffan: Harry Martinson. Natur och kultur, 1995. 370 s. Cartonnageband. Mycket
gott skick. Fotoillustrerad. Söderhjelm, Henning: Sillanpää. Albert Bonniers förlag, 1940. Biografi över Frans Eemil
Sillanpää. 60 s. Häftad. Häftesomslaget löst. Understrykningar i texten med blyerts. Söderhjelm, Henning: Werner Söderhjelm. Albert Bonniers förlag, 1960. 267 s. Häftad.
Fotoillustrerad. Gott skick. Söderhjelm, Werner: Francesco Maria Molza. En renässanspoets lefverne och diktning. Björck
& Börjesson, 1911. 284 s. Halvklotband. Bandet något nött i kanterna. Annars ett fint
exemplar. Söderhjelm, Werner: Francesco Maria Molza. En renässanspoets lefverne och diktning. Björck
& Börjesson, 1911. 284 s. Halvklotband. Gott skick. Söderhjelm, Werner: Johannes Linnankoski. En finsk diktarprofil. Albert Bonniers förlag, 1918.
204 s. Halvklotband. Namnteckning på försättsbladet. Bandet något slitet. Inlagan fin. Söderhjelm, Werner: Johannes Linnankoski. En finsk diktarprofil. Albert Bonniers förlag, 1918.
204 s. Häftad. Delvis ouppsprättad. Stämpel på häftesomslaget. Häftesomslaget något trasigt.
Inlagan fin. Söderman, Sven: Maurice Maeterlinck. En litterär studie. Aktiebolaget Ljus, Stockholm, 1911.
93 s. Häftad. Något fuktskadad. Söderman, Sven: Romain Rolland. Norstedt och söners förlag, 1916. 66 s. Häftad.
Häftesomslaget något trasigt. Ouppsprättad. Söderström, Göran: Strindberg och bildkonsten. Forum, 1972. 425 s. Häftad. Häftesomslaget
något nött i kanterna. Söderström, Ingvar: Joe Hill. Diktare och agitator. Prisma, 1970. 140 s. Häftad. Gott skick. Söderström, Ole: Molnvandringen En roman om Verner von Heidenstam. Norstedts förlag,
1987. 293 s. Pappband med skyddsomslag. Gott skick. Söderström, Ole: Strindberg och Harriet. Norstedts förlag, 1989. 234 s. Cartonnageband. Gott
skick. Söderström, Ole: Victoria. En bok för alla, 1980. 255 s. Pocket. Gott skick. Solsjenitsyn (Solzhenitsyn), Alexander: Alexander Solsjenitsyn - en bildbiografi. Wahlström
& Widstrand, 1974. 88 s. Häftad. Fotoillustrerad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Sommar, Carl Olov: Gunnar Ekelöf En biografi. Bonniers, 1991. 632 s. Pocket. Gott skick.
Fotoillustrerad. Sommar, Carl Olov: Strindberg på resa. Carlsson Bokförlag, 1985. 180 s. Cartonnageband.
Gott skick. Illustrerad. Sonning, Wildenvey, Lillian: Herman Wildenvey - min far og venn. Gyldendal norsk folag, 1990.
På norska. Biografi över Herman Wildenvey. 247 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Sontag, Susan: Tanken som lidelse. En essä om Elias Canetti. Nobelpristagare 1981.
Brombergs, 1981. 32 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Sontag, Susan: Tanken som lidelse. En essä om Elias Canetti. Nobelpristagare 1981.
Brombergs, 1981. 32 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Spender, Stephen: Stephen Spenders Självbiografi. Gebers, 1957. Översatt av Erik Lindegren.
Biografi över Stephen Spender. 326 s. Inbunden. Stämpel på försättsbladet. Bandet något slitet.
Annars ett fint exemplar. Sprengel, David: SVENSKAR. Oscar Levertin. En skiss. Albert Bonniers förlag, 1907. 116 s.
Dekorerat originalpappband. Fotoillustrerad. Mycket gott skick. Innehåller bl.a ett brev i faxcimil. Staaff, Erik: Quintus Horatius Flaccus´ liv och diktning. Fritzes, 1947. 215 s. Häftad.
Ouppsprättad. Enstaka fläckar på häftesomslaget. Ståhle, Carl Ivar: H.S. Nyberg. Norstedt och söners förlag, 1974. 34 s. Häftad. Häftesomslaget
något slitet. Annars ett fint exemplar. Stålhane, Arvid: En Bellmansbok. Wahlström & Widstrand, 1947. 246 s. Häftad.
Namnteckning på smutstitelbladet. Häftesomslaget slitet. Sida trasig. Stålmarck, Torkel: Jacob Mörk. Studier kring våra äldsta romaner. Norstedt och söners förlag,
1974. 297 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett mycket fint exemplar. Ouppsprättad.
Stålmarck, Torkel: Jacob Wallenberg. Ostindiefarare/Präst/Författare. Atlantis Förlag, 1995.
Biografi över Jacob Wallenberg. 251 s. Inbunden med skyddsomslag. Fint exemplar. Stålmarck, Torkel: Vår ungdom är en junidag. Samuel Oluf Tilas. En rokokopoet och hans
omvärld. Hammarström & Åberg, 1990. Biografi över Samuel Oluf Tilas. 211 s. Häftad. Gott
skick. Stangerup, Henrik: Dotter till. Scener kring en mor. Atlantis Förlag, 1997. Biografi över Hjalmar
Söderberg. 92 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Stansky / Abrahams, Peter / William: Orwell: The Transformation. Constable, 1994. In English.
240 p. Wrappered. A fine copy. Stäuble, Eduard: Max Frisch. Ein Schweizer Dichter der Gegenwart. Bodensee-verlag Amriswil,
1957. In German. 141 p. Bound with dust-wrapper. Dustwrapper slightly worn. Else fine. Stenkvist, Jan: Proletärskalden. Exemplet Ragnar Jändel. Gidlunds, 1985. 284 s. Häftad. Gott
skick. Stiernhielm, Georg: Samlade skrifter. Andra delen Filosofiska fragment, första bandet, första
häftet. Albert Bonniers förlag, 1924. Häftad. Häftesomslaget något upprivet i kanterna.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Stiernhielm, Georg: Samlade skrifter. Andra delen, första bandet, andra häftet. Albert Bonniers
förlag, 1924. Häftad. Häftesomslaget något upprivet i kanterna. Ouppsprättad. Stiernstedt, W. Gordon: Amalia von Helvigs brev till Erik Gustaf Geijer. Albert Bonniers förlag,
1950. 582 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Stiernstedt, W. Gordon: Amalia von Helvigs brev till Erik Gustaf Geijer. Albert Bonniers förlag,
1950. 582s + 40 planscher. Häftad. Gott skick. Namnteckning på försättsbladet. Stiernstedt, W. Gordon: Två släktled berätta. Erinringar omkring Erik Gustaf Geijer av Anna Lisa
Liljebjörn-Geijer och Agnes Geijer-Hamilton. Albert Bonniers förlag, 1947. 289 s + 34 planscher.
Häftad. Gott skick. Exlibris. Innehåller också ett facsimil av ett diktmanuskript Stiernstedt, W. Gordon: Två släktled berätta. Erinringar omkring Erik Gustaf Geijer av Anna Lisa
Liljebjörn-Geijer och Agnes Geijer-Hamilton. Albert Bonniers förlag, 1948. Häftad. Exlibris.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Stiernstedt, W. Gordon: Ur Erik Gustaf Geijers liv. Skildringar och brev. Natur och kultur, 1964.
234 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Stiernstedt, W. Gordon: Ur Erik Gustaf Geijers liv. Skildringar och brev. Natur och kultur, 1963.
Andra upplagan. 236 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Stolpe, Sven: François Mauriac, och andra essayer. Albert Bonniers förlag, 1947. 291 s. Häftad.
Namnteckning på försättsbladet. Understrykningar i texten. Något sliten. Stolpe, Sven: Geijer. Wahlström & Widstrand, 1947. 194 s. Häftad. Namnteckning på
försättsbladet. Enstaka fläckar inuti boken. Understrykningar i texten med blyerts. Stolpe, Sven: Geijer. Rabén & Sjögren, 1976. 207 s. Pocket. Namnteckning på titelbladet.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Stolpe, Sven: Idyll och orosmoln. Askild & Kärnekull, 1974. Biografi över Sven Stolpe. 348
s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget slitet. Annars ett fint exemplar. Stolpe, Sven: Låt mig berätta Minnen och anekdoter. Askild & Kärnekull, 1970. Tredje
upplagan. Biografi över Sven Stolpe. 181 s. Häftad. Något sliten. Stone, Irving: Sjöman till häst. En biografi över Jack London. Wahlström & Widstrand,
1939. Översatt av Olof Lagercrantz. Biografi över Jack London. 303 s. Halvklotband. Gott skick. Storå, Siv: Lyriker med förhinder. Studier i Olof Lagercrantz´ tidiga författarskap. Åbo akademis
förlag, 1990. 521 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Inlagan fin. Storå, Siv: Olof Lagercrantz. Tryckta skrifter 1933-1950. Åbo akademi, 1977. 125 s. Häftad. Gott
skick. Storm, Ole: Mark Twains Verden Historier og artikler udvalgt og oversat af Ole Storm..
Lademann, 1978. 339 s. Häftad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Inlagan fin. Illustrerad. Stormbom, N-B (Nils Bertil): Väinö Linna. Wahlström & Widstrand, 1964. 259 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Inlagan fin. Storz, Gerhard: Friedrich Schiller. Athenäum Verlag, 1960. In German. Biography over Friedrich
Schiller. 32 p. Cased boards. Inscription on titlepage. Good condition. Strindberg, August: August Strindbergs brev 16 Maj 1907-12 juli 1908. Albert Bonniers förlag,
1989. 366 s. Klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint
exemplar. Strindberg, August: Brev 1. Albert Bonniers förlag, 1948. 394 s. Halvklotband. Gott skick. Strindberg, August: Brev I (1858 - 1876). Albert Bonniers förlag, 1948. 394 s. Häftad. Något nött
i kanterna. Ouppsprättad. Strindberg, August: Brev IV. 1884. Albert Bonniers förlag, 1954. Biografi över August Strindberg.
417 s. Halvklotband. Gott skick. Strindberg, August: Brev XX (Juni 1911 - maj 1912). Albert Bonniers förlag, 1996. 359 s.
Klotband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Strindberg, August: Breven till Harriet Bosse. Prisma Magnum, 1987. 202 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Strindberg, August: Breven till Harriet Bosse. Prisma Magnum, 1987. 202 s. Häftad. Gott skick.
Strindberg, August: De återfunna breven till Harriet Bosse. Albert Bonniers förlag, 1955. 116 s.
Pappband. Namnteckning på försättsbladet. Gott skick. Strindberg, August: Före Röda rummet. Strindbergs ungdomsjournalistik i urval av Torsten
Eklund. Albert Bonniers förlag, 1946. 288 s. Skinnryggsband. Illustrerad. Ryggen något sliten. Strömborg, J.E.: Biografiska anteckningar om Johan Ludvig Runeberg I-III. Svenska
litteratursällskapet i Finland/ Karin Allardt, 1928, 1929, 1931. Andra upplagan. 370+422+510. 3 vol.
Häftad. Något nött i kanterna. Enstaka fläckar på häftesomslaget. Annars ett fint exemplar.
Ouppsprättad. Strömborg, J.E.: Runebergs hem i Borgå. Vägledning för besökande. 1932. Sjunde upplagan.
35 s. Häftad. Gott skick. Strong, L.A.G: John Masefield. Longmans, Green & Co, 1952. In English. 47 p.
Wrappered. Wrapper slightly rubbed. Else fine. Stubberud, Tore: Et værelse i natten. Aventura, 1984. På norska. 229 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Sullivan, Rosemary: De röda skorna. Den tidiga Margaret Atwood. Prisma, 2000. 382 s.
Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Sumner, Rosemary: Thomas Hardy. Psychological Novelist. Macmillan, 1981. In English. 216
p. Bound with dust-wrapper. Good condition. Sundberg, Björn: Sanningen, myterna och intressenas spel En studie i Hjalmar Söderbergs
författarskap från och med Hjärtats oro.. AB Lundequistska Bokhandeln, Uppsala, i distr., 1981.
Biografi över Hjalmar Söderberg. 208 s. Häftad. Gott skick. Häftesomslaget något slitet. Sundström, Cay: Romantikerns revolt. Victor Hugos politiska kamp. Federativs, 1946. 286 s.
Häftad. Ryggen delvis sprucken i fogarna. Ryggen lätt fläckad. Sundström, Erik: Radikalism och religiositet. En studie av tidsattityd och idébakgrund i Martin
Kochs diktning. Gummessons bokförlag, 1961. 377 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Svanberg, Victor: Novantiken i Den siste atenaren. En genetisk studie. Svenska
litteratursällskapet, 1928. Biografi över Viktor Rydberg. 188 s. Häftad. Häftesomslaget något
trasigt. Ryggen delvis sprucken i fogarna. Namnteckning på titelbladet. Svanström, Ragnar: Carl Grimberg och Vilhelm Moberg. Några anteckningar. Norstedt och
söners förlag, 1972. 30 s. Häftad. Gott skick. Svedjedal, Johan: Skrivaredans. Birger Sjöbergs liv och diktning. Wahlström & Widstrand,
1999. Biografi över Birger Sjöberg. 767 s. Inbunden med skyddsomslag. Fint exemplar. Svenson, Frey: Gustaf Frödings diktning. Bidrag till dess psykologi. Albert Bonniers förlag,
1916. 245 s. Halvklotband. Bandet något nött i kanterna. Inlagan fin. Svensson, Conny: Idé och symbol. Studier I fem romaner av Gustav Hedenvind-Eriksson
(1918-1924). Bo Cavefors bokförlag, 1974. 225 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett
fint exemplar. Svensson, Georg: Kring Ordalek och småkonst. Albert Bonniers förlag, 1974. Biografi över
August Strindberg. 28 s. Dekorerat pappband. Gott skick. Bandet något nött i kanterna. Svensson, Harald (red.): Dikterna om Strindberg. FIBs lyrikklubb, 1963. 102 s. Häftad. Gott
skick. Ouppsprättad. Namnteckning på försättsbladet. Svensson, K.A.: Personregister till "Vilhelm Ekelund i samtal och brev 1922-1949". Vilhelm
Ekelundsamfundet, (utan årtal). Svensson, K.A.: Vilhelm Ekelund i samtal och brev 1922-1949. Gleerups, 1958. Häftad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Svensson, K.A.: Vilhelm Ekelund. Moralisten, kulturkritikern. Fritzes, 1946. 149 s. Häftad. Swinnerton, Frank: Arnold Bennett. Longmans, Green & Co, 1950. In English. 32 p.
Wrappered. Good condition. Sylwan, Otto: Johan Ludvig Runeberg. Albert Bonniers förlag, 1921. Tredje upplagan. 48 s.
Häftad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Sylwan, Otto: Oscar Patrick Sturzen-Becker. Hans levnad och författarskap. Albert Bonniers
förlag, 1919. Biografi över Oscar Patrick Sturzen-Becker. 247 s. Häftad. Häftesomslaget något
slitet. Annars ett fint exemplar. Ouppsprättad. Syréhn, Gunnar: Makten och ensamheten. Studier i Lars Forssells historiedramatik. Almqvist
& Wiksell, 1985. Inbunden. Gott skick. Szczepanski, Jan: Litteratur om Gustaf Fröding. En bibliografi II. Karlstad, 1984. Pappband.
Gott skick. Namnteckning på försättsbladet. Tandberg, J: Tegnér och blixten. Åska, blixt och stjärnfall hos Tegnér. 1944. Biografi över Alice
Tegner. 19 s. Häftad. Gott skick. Tarkiainen, Kari: Paavo Haavikko. Modernisternas furste. Lyriken 1951-1966. Atlantis Förlag,
1997. 183 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar.
Tarschys, Bernhard: Talis Qualis. Studentpoeten. Norstedt och söners förlag, 1949. 365 s.
Häftad. Häftesomslaget något slitet. Namnteckning på häftesomslag. Anteckningar på
försättsbladet. Taube, Nils Evert: Molière. Lindfors bokförlag AB, 1947. 174 s. Häftad. Häftesomslaget ej
medbundet. Annars ett fint exemplar. Taube, Nils Evert: Molière. Lindfors bokförlag AB, 1947. 175 s. Halvklotband. Delvis något
fuktskadad. Bandet något slitet. Annars ett fint exemplar. Tegnér, Esaias: Bref från Esaias Tegnér till Carl Fredr. Af Wingård 1823-1845. 1894. Biografi
över Alice Tegner. 86 s. Halvklotband. Exlibris. Gott skick. Tegnér, Esaias: Brev. Albert Bonniers förlag, 1947. Biografi över Alice Tegner. 350 s. Häftad.
Stämpel på försättsbladet. Namnteckning på häftesomslag. Häftesomslaget slitet. Annars ett fint
exemplar. Tegnér, Esaias: Brev. Albert Bonniers förlag, 1949. Andra upplagan. Biografi över Alice Tegner.
350 s. Halvklotband. Anteckningar på försättsbladet. Annars ett fint exemplar. Tegnér, Ingeborg: George Eliot. En studie i hennes religiösa och filosofiska utveckling. Lund,
1929. Häftad. Häftesomslaget något upprivet i kanterna. Terling, Barbro: Alva Myrdal: Kommenterad bibliografi 1932-1961.. Alva och Gunnar Myrdals
Stiftelse, 1987. På svenska/engelska. 161 s. Cartonnageband. Gott skick. Thesen, Rolv: Olav Duun. Albert Bonniers förlag, 1950. 61 s. Häftad. Ouppsprättad. Thomas, Caitlin: Mitt liv med Dylan Thomas. Forum, 1989. 241 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Fotoillustrerad. Thomas, Dylan: Ett till illa formulerat kärleksbrev. Rámus, 2003. 133 s. Häftad. Nyskick. Thomas, Lowell: Med Lawrence i Arabien. J. Beckmans bokförlag, 1926. 256 s. Halvklotband.
Namnteckning på försättsbladet. Något sliten. Thomas, Lowell: Med Lawrence i Arabien. Med illustrationer. J. Beckmans Bokförlag,
Stockholm, 1926. 256 s. Vackert halvfranskt band. Upphöjda bind. Marmorerade pärmar. Övre
guldsnitt. Illustrerad. Ett mycket fint exemplar Thomassen, Ejnar: Dostojevskij. En livsskildring. Aktiebolaget Ljus, Stockholm, 1942. 241 s.
Häftad. Fotoillustrerad. Gott skick. Ryggen lagad. Thomassen, Ejnar: Dostojevskij. En livsskildring. Aktiebolaget Ljus, Stockholm, 1942. 241 s.
Halvklotband. Gott skick. Marmorerade pärmar. Främre häftesomslag medbundet. Namnteckning
på smutstitelbladet. Fotoillustrerad. Thorild, Thomas: Thorilds Bref till C. F. Cramer. Akademiska boktryckeriet, Edv. Berling, 1907.
Biografi över Thomas Thorild. 61 s. Häftad. Häftesomslaget något trasigt. Thurman, Judith: Isak Dinesen. The life of Karen Blixen. Weidenfeld and Nicolson, 1982. In
English. Clothbinding with dustwrapper. Good condition. Thurman, Judith: Karen Blixen. Ett diktarliv. Forum, 1986. 573 s. Häftad. Gott skick.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Tideström, Gunnar: Edith Södergran. Aldus/Bonniers, 1960. 264 s. Pocket. Något nött i
kanterna. Anteckningar på smutstitelbladet. Tideström, Gunnar: Edith Södergran. Wahlström & Widstrand, 1949. Biografi över Edith
Södergran. 318 s. Häftad. Ryggen något lös. Namnteckning på försättsbladet. Annars ett fint
exemplar. Fotoillustrerad. Tigerschiöld, Brita: J.P. Jacobsen och hans roman Niels Lyhne. Gumperts förlag, 1945. 280 s.
Häftad. Häftesomslaget något slitet. Inlagan fin. Tigerstedt, E.N.: Dante: Tiden Mannen Verket. Bonniers, 1967. 271 s. Klotband med
skyddsomslag. Illustrerad. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Tigerstedt, E.N.: Johan Henric Kellgren. Natur och kultur, 1954. 90 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Inlagan fin. Färgat snitt. Understrykningar i texten. Tigerstedt, E.N.: Johan Henric Kellgren. Natur och kultur, 1954. 90 s. Klotband. Gott skick. Tjerneld, Staffan: Hasse Z. En svensk humorist. Bonniers, 1962. 176 s. Klotryggsband med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Fotoillustrerad. Tjerneld, Staffan: Hasse Z. En svensk humorist. Albert Bonniers förlag, 1962. 176 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Rikligt illustrerad. Toijer-Nilsson, Ying: Selma Lagerlöf och värmländsk folktro. 1988. Biografi över Selma
Lagerlöf. 24 s. Häftad. Gott skick. Toksvig, Signe: H.C. Andersen. Natur och kultur, 1936. 330 s. Inbunden med skyddsomslag.
Skyddsomslaget trasigt. Toksvig, Signe: H.C. Andersen. Natur och kultur, 1936. 330 s. Häftad. Häftesomslaget något
slitet. Delvis ouppsprättad. Toksvig, Signe: The Life of Hans Christian Andersen. Macmillan and Co, 1933. In English. 289
p. Clothbinding. Good condition. Tolstoj, Leo: Jag kan ej tiga Om dödstraffet. Wahlström & Widstrand, 1908. Andra
upplagan. 32 s. Häftad. Häftesomslaget löst. Tomson, Bengt: Gustaf Hellström och hans väg till Snörmakare Lekholm får en idé. Rabén
& Sjögren, 1961. 341 s. Häftad. Ouppsprättad. Gott skick. Topelius, Zacharias: Självbiografiska anteckningar. Holger Schildts Förlagsaktiebolag, 1922.
Biografi över Zacharias Topelius. 364 s. Häftad. Understrykningar i texten med blyerts.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Törnqvist, Egil: A Drama of Souls. Studies in O´Neill´s Super-naturalistic Technique. Almqvist
& Wiksell, 1968. In English. 283 p. Wrappered with dustwrapper. Dustwrapper slightly rubbed
on the edges. Else fine. Torsslow, Stig: Edvard Bäckström och hans dramatiska diktning. Gumperts förlag, 1947. 354
s. Häftad. Ouppsprättad. Delvis gulnad. Torsslow, Stig: Eugene O´Neill. Albert Bonniers förlag, 1937. 64 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Tottie, Thomas: Anders Österlings skrifter 1944-1963. Bibliografi. Norstedts förlag, 1964.
Biografi över Anders Österling. 223 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Ouppsprättad. Trädgårdh, Kurt G: Erik Axel Karlfeldt. Inspelningar av hans verk. Karlfeldt-samfundets
skriftserie 21/Dalaförlaget, 1989. 131 s. Cartonnageband. Bandet något slitet. Inlagan fin. Troyat, Henri: Tolstoï. Fayard, 1965. In French. Biography over Leo Tolstoj. 889 p. Clothbinding.
Good condition. Trussler, Simon: Edward Bond. The British Council;Longman Group Ltd, 1976. In English. 37
p. Wrappered. Trussler, Simon: John Arden. Columbia University Press, 1973. In English. 48 p. Wrappered.
Good condition. Tschudi, Clara: Goethes moder. Lars Hökerbergs förlag, 1917. 248 s. Dekorerat klotband.
Marmorerade för/eftersättsblad. Gott skick. Tschudi, Clara: Goethes moder. Lars Hökerbergs förlag, 1917. 248 s. Häftad. Häftesomslaget
något trasigt. Tschudi, Clara: Goethes moder. Lars Hökerbergs förlag, 1917. 248 s. Halvfranskt band.
Marmorerade för/eftersättsblad. Bandet slitet. Inlagan fin. Tunving / Wizelius, Lars Helge / Ingemar: Birger Sjöberg. En bildbiografi. Atlantis Förlag, 1985.
Biografi över Birger Sjöberg. 223 s. Inbunden. Stämpel på insidan av pärmen. Namnteckning på
försättsbladet. Annars ett fint exemplar. Tykesson, Elisabeth: Atterbom. En levnadsteckning. Norstedts förlag, 1954. 313 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Uddgren, Gustaf: En ny bok om Strindberg. Åhlén och Åkerlunds förlag, 1912. 200 s. Häftad.
Mycket gott skick. Namnteckning på häftesomslag. Hårt skuren. Privatbundet halvlinneband Ulvenstam, Lars: Harry Martinson. Ett utkast. Albert Bonniers förlag, 1950. 228 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Ouppsprättad. Upmarck, Johan: Minnestal över den lysande och berömde Herr Johan Arendt Bellman
Kunglig professor i vältalighet vid Upsala Universitet. Bellmanssällskapet, 1972. 70 s. Pappband.
Gott skick. Valentin, Guido: Min vän Erik Lindorm. Steinsvik, 1945. 156 s. Häftad. Häftesomslaget slitet.
Inlagan fin. Valéry, Paul: Rede zu Ehren Goethes. Karl Rauch Verlag zu Jena, 1947. In German. 42 p.
Wrappered. Cover slightly rubbed on the edges. Vallentin, Antonina: Henri Heine. Éditions Albin Michel, 1956. In French. 302 p. Wrappered.
Wrapper slightly rubbed. Corpus fine. Vallquist, Gunnel: Anders Österling. Norstedts förlag, 1982. 22 s. Häftad. Gott skick. Vapaasalo, Sakari: Studier i Eino Leinos Kalevalaromantik Del 1. AB Lundequistska
bokhandeln, 1961. 211 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar.
Ouppsprättad. Varga, Anita: Såsom i en spegel. En studie i Göran Thunströms roman Juloratoriet.. Norma,
2002. 266 s. Häftad. Nytt exemplar. Värnlund, Holger: Fem steg över parketten. Om Rudolf Värnlund. Carlsson Bokförlag, 1992.
Biografi över Rudolf Värnlund. 180 s. Cartonnageband. Stämpel på försättsbladet. Gott skick. Värnlund, Rudolf: Rum som jag bott i. Författarförlaget, 1982. Originalupplaga. 109 s. Häftad.
Gott skick. Häftesomslaget något nött i kanterna. Fotoillustrerad. Vasenius, Valfrid: Zacharias Topelius. Hans lif och skaldegärning. Andra delen. Albert
Bonniers förlag, 1914. Biografi över Zacharias Topelius. 538 s. Häftad. Häftesomslaget något
slitet. Annars ett fint exemplar. Ouppsprättad. Vaverka, Ronald Dee: Commitment as Art. A Marxist Critique of a Selection of Alan Sillitoe´s
Political Fiction. Almqvist & Wiksell, 1978. In English. Biography over Alan Sillitoe. 136 p.
Wrappered. Good condition. Vedel, Valdemar: Corneille og hans samtid. Gyldendalske boghandel, 1927. På danska. 251
s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Vedel, Valdemar: Molière. Gyldendalske boghandel, 1929. På danska. 311 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Inlagan fin. Ouppsprättad. Vedel, Valdemar: Racine. Gyldendalske boghandel, 1932. På danska. 281 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Fuktskadad. Namnteckning på häftesomslag. Vennberg, Karl: På mitt samvete. Författarförlaget, 1987. Biografi över Karl Vennberg. 493 s.
Inbunden med skyddsomslag. Fint exemplar. Klisterlapp på häftesomslaget. Verhofstadt, Edward: Daniel Casper von Lohenstein: Untergehende wertwelt und ästhetischer
illusionismus Fragestellung und dialektische interpretationen. De Tempel, Brugge, 1964. In
German. 387 p. Wrappered. Unopened. Wrapper slightly rubbed. Rijksuniversiteit te Gent. Werken
uitgegeven door de faculteit van de letteren en wijsbegeerte. 133 aflevering. Vesaas, Halldis Moren: I Midtbøs backar. Minnen från ett samliv. LTs förlag, 1977. Biografi över
Tarjei Vesaas. 210 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint
exemplar. Vest, Eliel: Zachris Topelius. En biografisk studie. Björck & Börjesson, Stockholm, 1906.
Biografi över Zacharias Topelius. 445 s. Häftad. Häftesomslaget slitet. Victor, Walther: Goethe in Berlin. Aufbau verlag, 1970. In German. 85 p. Clothbinding with
dustwrapper. Dustwrapper slightly torn. Viksten, Sven: Berättelser från början. Minnen från det vikstenska författarhemmet. Bokförlaget
Settern, 1983. Biografi över Sven Viksten. 180 s. Cartonnageband. Stämpel på snittet. Något nött i
kanterna. Annars ett fint exemplar. Vikström, Birger: Bilder. LTs förlag, 1975. Biografi över Birger Vikström. 144 s.
Cartonnageband. Namnteckning på insidan av pärmen. Enstaka fläckar på bandet. Annars ett fint
exemplar. Viljanen, Lauri: Runeberg och hans diktning 1804-1837. C.W.K. Gleerups förlag, 1947. 517 s.
Häftad. Häftesomslaget något trasigt. Häftesomslaget något fläckigt. Annars ett fint exemplar. Viljanen, Lauri: Runeberg och hans diktning 1837-1877. Gleerups, 1969. 434 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Vinaver, Eugène: Racine and Poetic Tragedy. Manchester University Press, 1951. In English.
143 p. Bound with dust-wrapper. Dustwrapper slightly worn. One stain on endpaper. Else fine. Vivas, Eliseo: D.H. Lawrence: The failure and the triumph of art. Northwest University Press,
1960. In English. 300 p. Clothbinding with dustwrapper. Good condition. Dustwrapper slightly
worn. Vosmar, Jørn: H. C. Branner. Gyldendal, 1959. På danska. Häftad. Gott skick. Wägner, Elin: Fredrika Bremer. Norstedts förlag, 1949. Häftad. Ouppsprättad. Wägner, Elin: Fredrika Bremer. Norstedts förlag, 1949. 75 s. Klotryggsband. Gott skick. Främre
och bakre häftesomslag medbundna. Ryggen lätt fläckad. Wahlgren, Barbro: Att tjäna livet. En studie i Nini Roll Ankers romaner. LiberTryck, 1975. 194 s.
Häftad. Wahlström, Lydia: Erik Gustaf Geijer. En lefnadsteckning. Norstedt och söners förlag, 1907.
338 s. Dekorerat klotband. Namnteckning på försättsbladet. Bandet något slitet. Annars ett fint
exemplar. Wahlund, Per Erik: En Gulliverkommentar. 1955. Biografi över Jonathan Swift. 60 s. Häftad.
Gott skick. Wahlund, Per Erik: En Gulliverkommentar. 1955. Biografi över Jonathan Swift. 60 s. Häftad.
Gott skick. Wahlund, Per Erik: Lövfällning. Albert Bonniers förlag, 1978. Biografi över Issa. 180 s.
Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Anteckningar på försättsbladet. Wangson, Otto R.: Strindberg som nykterhetsagitator - en tendensiös studie.
Tryckeriaktiebolaget Framtiden, 1922. 80 s. Inbunden. Främre häftesomslag medbundet.
Marmorerade för/eftersättsblad. Gott skick. Warburg, Karl: Anna Maria Lenngren. Albert Bonniers förlag, 1917. Andra upplagan. 320 s.
Häftad. Häftesomslaget slitet. Annars ett fint exemplar. Ouppsprättad. Warburg, Karl: Anna Maria Lenngren. Adolf Bonnier, Stockholm, 1887. 336 s. Klotband. Sida
trasig. Annars ett fint exemplar. Warburg, Karl: Carl Snoilsky. Hans lefnad och skaldskap. Hugo Gebers förlag, 1905. Biografi
över Carl Snoilsky. 480 s. Halvfranskt band. Mönstrade för/eftersättsblad. Marmorerat snitt. Exlibris.
Bandet något slitet. Warburg, Karl: Viktor Rydberg. En lefnadsteckning. Förra delen. Albert Bonniers förlag, 1900.
621 s. Klotband. Gott skick. Warburg, Karl: Viktor Rydberg. En lefnadsteckning. Förra delen + Senare delen. Albert
Bonniers förlag, 1900. 777+621. 2 vol. Dekorerat klotband. Bandet mycket slitet. Inlagan fin. Warburg, Karl: Viktor Rydberg. En lefnadsteckning. Senare delen. Albert Bonniers förlag, 1900.
777 s. Klotband. Gott skick. Warburton, Thomas: Efter 30 000 sidor. Från en översättares bord. Atlantis Förlag, 2003.
Biografi över Thomas Warburton. 143 s. Dekorerat pappband med skyddsomslag. Nytt exemplar.
Wästberg, Per: Berättarens ögonblick. Wahlström & Widstrand, 1977. Biografi över Per
Wästberg. 239 s. Häftad. Gott skick. Weales, Gerald: Odets. The Playwright. Methuen, 1985. In English. 205 p. Wrappered. Good
condition. Weber, Carl J: Hardy of Wessex. His Life and Literary Career. Columbia University Press,
1940. In English. 302 p. Clothbinding. Spine/backstrip slightly torn. Slightly rubbed on the edges.
Weiss, Peter: Notisböcker 1971-75. Arbetarkultur, 1984. Originalupplaga. Biografi över Peter
Weiss. 380 s. Häftad. Mycket gott skick. Wennberg, Kåa: Strindberg på Brevik. eget förlag, 1994. 144 s. Cartonnageband. Mycket gott
skick. Fotoillustrerad. Wennberg, Kåa: Strindberg på Brevik. eget förlag, 1994. 144 s. Cartonnageband. Mycket gott
skick. Fotoillustrerad. Wennerberg, Klas: Vårgiga och hösthorn. Förklaringar och kommentarer till Erik Axel Karlfeldts
dikter. Lindblads, 1944. Originalupplaga. 284 s. Inbunden. Namnteckning på försättsbladet.
Bandet något blekt. Annars ett fint exemplar. Wennerberg, Klas: Vårgiga och hösthorn. Förklaringar och kommentarer till Erik Axel Karlfeldts
dikter. Lindblads, 1944. 284 s. Häftad. Delvis ouppsprättad. Gott skick. Wennerberg, Klas: Vårgiga och hösthorn. Förklaringar och kommentarer till Erik Axel Karlfeldts
dikter. Karlfeldtssamfundet/Dalaförlaget, 1977. Andra upplagan. 329 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Wennerström, Eva: Stilstudier i Almquists "Songes". Almqvist & Wiksell, 1937. 49 s.
Häftad. Ouppsprättad. Bandet något nött i kanterna. Werin, Algot: "Tag denna droppe balsam". Två Goethe-föredrag av Algot Werin. Gleerups,
1963. 22 s. Häftad. Mycket gott skick. Werin, Algot: "Tag denna droppe balsam". Två Goethe-föredrag av Algot Werin. Gleerups,
1963. 22 s. Häftad. Häftesomslaget något fläckigt. Annars ett fint exemplar. Werin, Algot: Goethe - lyrikern. Gleerups, 1967. 435 s. Häftad. Enstaka fläckar på bandet.
Annars ett fint exemplar. Werin, Algot: Tegnér 1782-1825. Bokförlaget Dictum, 1974. Biografi över Alice Tegner. 410 s.
Inbunden med skyddsomslag. Med dedikation. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint
exemplar. Werin, Algot: Vilhelm Ekelund 1880-1908, 1908-1925. Gleerups, 1960-61. 439+433a. 2 vol.
Häftad. Vol 1: Häftesomslaget slitet och lagat; Vol 2: ouppsprättad, namteckning på
smutstitelbladet Werkmäster, Johan: Pär Rådström. Ett författarliv. Wahlström & Widstrand, 1990. 394 s.
Inbunden med skyddsomslag. Stämpel på försättsbladet. Skyddsomslaget slitet. Annars ett fint
exemplar. Werkmäster, Johan: Tillvarons främlingar. Essäer om Pär Rådströms författarskap. Janus,
1984. 94 s. Häftad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Ouppsprättad. Wessén, Elias: Tor Andræ. Norstedts förlag, 1947. 27 s. Häftad. Gott skick. West, Geoffrey: H.G. Wells. W.W. Norton & Company, 1930. First edition. In English.
Biography over H.G Wells. 285 p. Clothbinding. Spine/backstrip slightly rubbed. Else fine. Westerblad, Carl August: Pehr Henrik Ling. En lefnadsteckning och några synpunkter. Norstedt
och söners förlag, 1904. 135 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Westerström, Jenny: Nils Ferlin Ett diktarliv. Albert Bonniers förlag, 1998. Biografi över Nils
Ferlin. 476 s. Pappband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Illustrerad. Wieselgren, Greta: Fredrika Bremer och verkligheten. Romanen Herthas tillblivelse. Norstedts
förlag, 1978. Häftad. Gott skick. Wieselgren, Per: Georg Stiernhielm. Natur och kultur, 1948. Biografi över Georg Stiernhielm.
100 s. Häftad. Gott skick. Wifstrand, Albert: Bakgrunder. Uppsatser om tider och tänkesätt. Gleerups, 1961. Biografi över
Albert Wifstrand. 211 s. Häftad. Namnteckning på försättsbladet. Gott skick. Wijkmark, Carl-Henning: På flykt undan mina landsmän. Bo Cavefors Bokförlag, 1976. 89 s.
Häftad. Wikner, Pontus: Mer om och af Pontus Wikner. L. Norblads bokhandel, Uppsala (i distr.), 1913.
Biografi över Pontus Wikner. 135 s. Häftad. Namnteckning på häftesomslag. Ryggen något
fuktfläckad. Annars ett fint exemplar. Wikner, Pontus: Minnesteckning af en tacksam vän. L. Norblads bokhandel, Uppsala (i distr.),
1912. Tredje upplagan. Biografi över Pontus Wikner. 198 s. Häftad. Namnteckning på
försättsbladet. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Wikner, Pontus: Skrifter XI-XII Brev I-II. Albert Bonniers förlag, 1923+1924. Biografi över Pontus
Wikner. 599+741. 2 vol. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Ouppsprättad. Willers, Uno: Från slottsflygeln till Humlegården. August Strindberg som biblioteksman.
Bonniers, 1962. 131 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad Willers, Uno: Pär Lgerkvist Bibliografi på sextioårsdagen 23 maj 1951. Stockholm, 1951. 53 s.
Häftad. Ouppsprättad. Något sliten. Willers, Uno: Xavier Marmier och Sverige. Norstedts förlag, 1949. 101 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Williamson, George: A Reader's Guide to T. S. Eliot A Poem-by-Poem Analysis. The Noonday
Press, 1957. 248 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Inlagan fin. Namnteckning på insidan av
pärmen. Wilson, Colin: Bernard Shaw. A Reassessment. Atheneum, 1969. In English. Biography over
George Bernard Shaw. 306 p. Bound with dust-wrapper. Dustwrapper slightly torn. Else fine. Wine, Maria: Minnena vakar. Albert Bonniers förlag, 1994. 290 s. Inbunden med
skyddsomslag. Fotoillustrerad. Gott skick. Wing, George: Hardy. Oliver and Boyd, 1968. In English. 119 p. Wrappered. Sporadic
underlining of text in pencil. Wrapper slightly rubbed. Winsnes, A.H: Sigrid Undset. En studie i kristen realism. Norstedt och söners förlag, 1949.
Biografi över Sigrid Undset. 297 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar.
Ouppsprättad. Winsten, S. (ed.): G.B.S. 90. Aspects of Bernard Shaw´s Life and Work. Hutchinson & Co,
1946. In English. Biography over George Bernard Shaw. 199 p. Bound with dust-wrapper.
Inscription on the inside of the cover. Dustwrapper torn. Else fine. Wirmark, Margareta: Spelhuset. En monografi över Hjalmar Bergmans drama. Rabén &
Sjögren, 1971. 218 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Wirsén, C.D. af: Vid tvåhundraårsfesten till Calderons minne. Norstedt och söners förlag,
1881. 15 s. Häftad. Häftesomslaget något trasigt. Wirsén, C.D. af: Vid tvåhundraårsfesten till Calderons minne. Norstedt och söners förlag,
1881. 15 s. Häftad. Namnteckning på häftesomslag. Häftesomslaget något trasigt. Wistrand, Sten: Att slås till insikt. Örebro universitet, 1999. Häftad. Gott skick. Witkowski, Georg: Goethe. Leipzig, Berlin und Wien, Seeman, 1899. In German. 270 p.
Clothbinding. Exlibris. Covers slightly worn. Wivel, Ole: Karen Blixen - en oavslutad självuppgörelse. Forum, 1988. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Wivel, Ole: Martin A. Hansen. Fra Barndommen til Krigens Aar. Gyldendal, 1967. På danska.
438 s. Häftad. Gott skick. Wivel, Ole: Martin A. Hansen. Fra Krigens Aar til Døden. Gyldendal, 1969. På danska. 398 s.
Häftad. Gott skick. Wizelius, Ingemar: Viktor Rydbergs Singoalla. Albert Bonniers förlag, 1968. 289-340. Häftad.
Ouppsprättad. Woel, Cai M.: Martin A. Hansen Liv og Digtning. Midtsjællands forlag, 1959. På danska. 181 s.
Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Wrangel, Ewert: Rämen och Tegnérminnet. Ur den Myhrman-Tegnérska släktkrönikan.
Wahlström & Widstrand, 1917. Biografi över Alice Tegner. 296 s. Halvfranskt band. Bandet
något nött. Enstaka blad lösa. Exlibris. Annars ett fint exemplar. Namnteckning i blyerts vid två
ställen Wulff, Fredrik: Ur Giacomo Leopardis liv och diktning. Albert Bonniers förlag, 1913. 347 s.
Häftad. Stämpel på häftesomslaget. Häftesomslaget något slitet. Delvis något brunfläckig. Annars
ett fint exemplar. Wyss, Monika: Brecht in der Kritik. Rezensionen aller Brecht-Uraufführungen sowie
ausgewälther deutsch- und fremdsprachiger Premieren. Kindler, 1977. In German. 519 p.
Wrappered. Zade, Beatrice: Goethes barndom. Hugo Gebers förlag, 1922. 211 s. Häftad. Häftesomslaget
något slitet. Annars ett fint exemplar. Zade, Beatrice: Studenten Goethe. Hugo Gebers förlag, 1923. 228 s. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslaget något slitet. Zender, Karl F.: The Crossing of the Ways. William Faulkner, the South and the Modern World.
Rutgers University Press, 1989. In English. Clothbinding with dustwrapper. Good condition. Zetterström, Margareta: Erik Blomberg - En kämpande intellektuell. Gidlunds, 1977. Pappband.
Gott skick. Ziolkowski, Theodore: Der schriftsteller Hermann Hesse. Suhrkamp, 1979. In German. 270 p.
Bound with dust-wrapper. Good condition. Zweig, Stefan: Balzac. Romanen om en diktares liv. Skoglunds bokförlag, 1947. 457 s.
Klotband. Mycket fint exemplar. Zweig, Stefan: Balzac. Romanen om en diktares liv. Aktiebolaget Skoglunds bokförlag, 1947.
457 s. Häftad. Gott skick. |