| Litteraturhistoria, Om antik litteratur |
|---|
|
Epidaurus Festival 17th June - 15th July 1962. (not dated). In English. 90 p. Wrappered.
Wrapper slightly rubbed. Else fine. Illustrated with photos. Erland Lagerlöf. Homerosöversättaren. Gleerups, 1958. 30 s. Häftad. En fläck på
häftesomslaget. Annars ett fint exemplar. Andersson, Ingvar: Erikskrönikans författare. Norstedts förlag, 1959. 169 s. Häftad.
Ouppsprättad. Svenska Akademiens Minnesteckningar. Dover, K.J.: Ancient Greek literature. Oxford University Press, 1980. In English. 186 p.
Paperback. Good condition. Light browning. Sporadic underlining of text. Fredén, Gustaf: Orestes och försoningen. Gleerups, 1955. 248 s. Häftad. Med dedikation.
Häftesomslaget något upprivet i kanterna. Ouppsprättad. Friedlaender, Ludwig: D. junii Juvenalis saturarum libri v Mit erklärenden anmerkungen. Erster
band. Verlag von S. Hirzel, 1895. In German/Latin. 612+108. Half -leather binding. Sporadic
inscriptions. Slightly rubbed on the edges. Else fine. Raised bands. Hallström, Alarik: Lucilius. Norstedt och söners förlag, 1915. Biografi över Lucilius. 20 s.
Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Harrie, Ivar: Athenare. Prisma, 1964. 147 s. Häftad. Namnteckning på titelbladet.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Harrie, Ivar: Det antika dramat från Aiskhylos till Menandros. Sveriges Radio, 1958. 143 s.
Pappband. Ryggen trasig. Inlagan fin. Illustrerad. Namnteckning på försättsbladet. Harrie, Ivar: Poeten Horatius. Hugo Gebers förlag, 1936. Biografi över Horatius. 156 s. Häftad.
Namnteckning på häftesomslag. Exlibris. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar.
Med illustrationer. Harrie, Ivar: Poeten Horatius. Forum, 1959. Biografi över Horatius. 107 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Understrykningar i texten med blyerts. Kaufmann, Walter: Tragedy and Philosophy. Princeton University Press, 1979. In English. 460
p. Wrappered. Good condition. Kitto, H.D.F.: Greek Tragedy A literary study. Methuen & Co LTD, 1976. In English. 398 p.
Wrappered. Good condition. Lindskog, Claes: Euripides. Moderna idéer i antik dräkt. Hugo Gebers förlag, 1928. 280 s.
Häftad. Häftesomslaget något upprivet i kanterna. Annars ett fint exemplar. Ouppsprättad. Linnér, Sture: Homeros. Norstedts Faktapocket, 1989. 185 s. Pocket. Gott skick. Något gulnad.
Norberg, Dag: Horatius sista lyriska diktning. Norstedt och söners förlag, 1945. Biografi över
Horatius. 108 s. Häftad. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Ouppsprättad. Rolland, Romain: Empedokles. Av Agrigentum och hatets tidsålder 1918. Norstedt och söners
förlag, 1920. 50 s. Häftad. Namnteckning på försättsbladet. Understrykningar i texten med blyerts.
Ryggen delvis sprucken i fogarna. Roos, Bengt-Arne: Synesius of Cyrene. A Study in His Personality. Lund University Press,
1991. In English. 157 p. Wrappered. With dedication. Good condition. Schiller, Friedrich von: Lykurgos lagar. Albert Bonniers förlag, 1939. 28 s. Häftad. Gott skick.
Setterblad, Oscar: Möte med Ovidius. Bokförlaget Gothia AB, Stockholm, 1957. 22 s. Häftad.
Illustrerad. Mycket gott skick. Sofokles (Sophokles), : Oeidipus Tyrannus Translated and edited by Luci Berkowitz and
Theodore f: Brunner.. W.W. Norton & Company, 1970. In English. 261 p. Wrappered. Good
condition. Sørensen, Villy: Den ryktbare Odysseus. Atlantis Förlag, 1991. Illustrerad av Tommy Östmar.
158 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Staaff, Erik: Quintus Horatius Flaccus´ liv och diktning. Albin Michel, C.E. Fritzes Bokförlags
Aktiebolag, 1947. 215 s. Halvklotband. Fint exemplar. Vellacott, Philip: Ironic Drama. A Study of Euripides´ Method and Meaning. Cambridge
University Press, 1975. In English. 266 p. Wrappered. Good condition. Webster, Thomas Bertram Lonsdale: An Introduction to Sophocles. Methuen & Co, 1979.
Second edition. In English. 220 p. Clothbinding with dustwrapper. Slightly rubbed on the edges.
Zilliacus, Emil: Choros. Studier i grekisk körlyrik. Hugo Gebers förlag, 1939. 222 s. Häftad.
Häftesomslaget slitet. Annars ett fint exemplar. Zilliacus, Emil: Lans och lyra. Litterära studier och kåserier. Hugo Gebers förlag, 1933. 221 s.
Häftad. Häftesomslaget slitet. Annars ett fint exemplar. Ouppsprättad. Zilliacus, Emil: Pilgrimsfärder i Hellas. Albin Michel, Schildts, 1951. Illustrerad av Björn Berg.
204 s. Häftad. Anteckningar på försättsbladet. Häftesomslag fläckat. Annars ett fint exemplar. Zilliacus, Emil: Tempe och Thermopyle. Albin Michel, Gebers, 1956. 161 s. Häftad.
Ouppsprättad. Zilliacus, Emil: Tempe och Thermopyle. Hugo Gebers förlag, 1956. Andra upplagan. Illustrerad
av Hugo Zuhr. 161 s. Häftad. Delvis ouppsprättad. Något nött i kanterna. |