| Medicin, Alternativ |
|---|
|
Huskurer. Lättfattliga anvisningar, huru man bör förfara vid sjukdomsfall.. Rediviva, 1978.
Andra upplagan. 128 s. Häftad. Gott skick. Häftesomslaget något nött i kanterna. Naturligt frisk med Äppelcidervinäger. Wahlström & Widstrand, 2000. 112 s. Häftad. Gott
skick. Angelöv, Bosse: Meditera för ett bättre liv.. Natur och kultur, 1994. 161 s. Cartonnageband. Gott
skick. Bergmark, Matts: Lust & Lidande Läkeörter, giftdroger och kärleksdrycker. Natur och
kultur, 1957. 231 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Andra översedda upplagan. Bergmark, Matts: Vallört & Vitlök Om Folkmedicinens Läkeörter. Prisma, 1981. Femte
upplagan. 310 s. Pappband. Mycket gott skick. Illustrerad. Bergmark, Matts: Vallört & Vitlök Om Folkmedicinens Läkeörter. Natur och kultur, 1961.
Andra upplagan. 267 s. Häftad. Bandet något skevt. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Blomqvist, Maths: Maths Blomqvists filosofi och hälsolära. Maths Blomqvist/Ord & Form
AB, 1990. 135 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint
exemplar. Brolin, Inga: Leva med örter. Hälsofrämjandet, 1977. 64 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet.
Anteckningar på försättsbladet. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Brolin, Inga: Leva med örter. Tidskrift för HÄLSA AB, Lidingö, 1984. 123 s. Halvfranskt band.
Gott skick. Rikligt illustrerad. 3:e reviderade upplagan. Bruhn, Jan G.: Naturmedel. Om effekter, risker, traditioner och bestämmelser.
Konsumentverket, 1979. 54 s. Häftad. Illustrerad. Gott skick. Campbell, don: Mozarteffekten Musikens oanade kraft. Richters, 1998. 328 s. Pappband. Små
fläckar på snittet annars i mycket gott skick. Davies, Jill Rosemary: Läkande örter - I ett nötskal: Echinacea Echinacea Angustifolia,
Echinacea Purpurea. Valentin, 2000. 57 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Rikligt
illustrerad. Davies, Jill Rosemary: Läkande örter - I ett nötskal: Johannesört Hypericum Perforatum.
Valentin, 2000. 56 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad. Hill, Ann (red.): Alternativ läkekonst med helhetssyn på människan.. Albert Bonniers förlag,
1980. Originalupplaga. 240 s. Inbunden. Gott skick. Rikligt illustrerad. Holmqvist, Johanna: Fru Prostinnans Huskurer Samlade och utgifna av hennes gamla
väninna. Winbergs, 1988. 14:e upplagan. 64 s. Häftad. Gott skick. Laux, Helga & Hans E: Örter som medicin och skönhetsmedel. Informationsförlaget, 1987.
157 s. Cartonnageband. Bandet något fläckigt. Annars ett fint exemplar. Rikligt illustrerad. Mabey, Richard: Back to the roots The essential plantcraft handbook - based on the television
series. Arena, A Channel Four Book, 1983. In English. 125 p. Wrappered. Good condition.
Illustrated. Porkert, Manfred: Den kinnesiska medicinen. Berghs Förlag, 1985. 356 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Stanway, Andrew (red.): Stora Naturläkarboken. Hälsa och naturmedicin för hela familjen. ICA
bokförlag, 1988. 352 s. Cartonnageband. Gott skick. Rikligt illustrerad. Williams, Ab: Den kompletta boken om Kinesiska Hälsokulor Bakgrund och användning av
hälsokulorna. Binkey Kok Publications, 1997. 106 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Xiulan, Fan: Hälsans TAO det långa livets hemlighet. Svenska Förlaget, 2004. 239 s. Inbunden
med skyddsomslag. Nyskick. Illustrerad. |