| Medicin, Hälsa, Diet |
|---|
|
Cosmopolitan´s Skönhets- och hälsobok Sammanställd av Chrissie Painell. Richters, 1988.
175 s. Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad. Friskis & Svettis Motionsbok. Prisma, 1984. 204 s. Cartonnageband. Sliten. Inlagan fin.
Illustrerad. LIVSVIKTIGT- grön väg till hälsa. Svenska Naturskyddsföreningen, 2006. 159 s. Inbunden.
Mycket gott skick. Smalmat. Informationsförlaget, 1987. 63 s. Cartonnageband. Gott skick. The Complete Health Food Cookbook Your guide to delicious and nutritious eating. Chartwell
Books, 1977. In English. 88 p. Bound with dust-wrapper. Dustwrapper rubbed. Else fine.
Illustrated. Arnstberg, Karl-Olov: Hälsoraketen Reflektioner kring 90-talets hälsoarbete. Svenska
Lommunförbundetr, 1994. 108 s. Häftad. Gott skick. Axelsson, Monika: Vårda sin hälsa Förebyggande akut- och hemsjukvård. LTs förlag, 1972.
265 s. Cartonnageband. Gott skick. Bejerot, Nils: Narkotika och narkomani. Aldus/Bonniers, 1977. Tredje upplagan. 192 s. Häftad.
Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Bergmark, Matts: Att behaga Kroppsvård och skönhetsmedel förr och nu. Natur och kultur,
1972. 275 s. Cartonnageband. Bandet något slitet. Annars ett fint exemplar. Inlagan fin. Illustrerad.
Rec.ex Bohlman, Friedrich: Energidrinkar. ICA bokförlag, 2001. 60 s. Häftad. Häftesomslaget något
slitet. Annars ett fint exemplar. Brown, Sarah: Grytor & Ugnsmat Sarah Browns Hälsoserie. Allerbok, 1987. 96 s. Häftad.
Klisterlapp på häftesomslaget. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Buchman, Dincin, Dian: Naturlig hälsa och skönhet. Forum, 1984. 217 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Gott skick. Danielou, Alain: Yoga: The Method of Re-Integration. Christopher Johnson Publishers Ltd,
London, 1949. In English. 165 p. Bound with dust-wrapper. Inscription on endpaper. Dustwrapper
torn. Minor inscriptions. Sporadic underlining of text in pencil. Bandet något skevt Ekberg, Anna: Hvad skola vi äta? Anvisningar att tillaga god och närande (hufvudsakligen
enkel) Hälsoenlig mat jämte några inledande kapitel om Diet i allmänhet, samt för sjuka, för
blifvande mödrar och för barn; öfvergångsdiet, matsedlar mm. Kommanditbolaget Chelius &
Co, 1908. Andra upplagan. 288 s. Dekorerat klotband. Något nött i kanterna. Annars ett fint
exemplar. Feireiss, Kristin: The Water temple. Grunderzeit and Jugendstil. Public Baths. Academy
Editions, 1994. In English. 112 p. Clothbinding with dustwrapper. A very fine copy. Gould, Joan: Yoga for Health and Beauty. Thorsons, 1969. In English. 169 p. Bound with dust-
wrapper. Dustwrapper slightly torn. Else fine. Illustrated. Hansson, Lene: Sund och slank. Hälsaböcker Energica förlag, 1998. 121 s. Häftad. Mycket gott
skick. Holmqvist, S. E. (red.): Fakta om rökning och hälsa. Kungliga medicinalstyrelsen, 1965. 96 s.
Häftad. Gott skick. En skada på snittet Johansson, Lilly: Vital kur. Tidskrift för hälsa, 1976. Tredje upplagan. 80 s. Häftad. Gott skick.
Illustrerad. Molander/Henrikson/Löfstrand, Astrid/Kerstin/Elly: Kost och kondition. Brevskolan och
Gruppverksamheten, 1958. 95 s. Häftad. Illustrerad. Ett veck på främre häftesomslaget. Myrin, Sven-Otto: Var rädd om ryggen. Bokförlaget Robert Larson, 1972. 102 s. Häftad. Något
nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Nycop, Margot: Hälsofest - min matfilosofi Nyttig och hälsosam mat kan också vara mat med
smak, krydda, fest och färg!. Bokhuset, 1984. 144 s. Cartonnageband. Fläckad. Inlagan fin.
Fotoillustrerad. Olsson, Håkan ( red. ): Varför absolutist ? 40 nykterister om nykterhet och onykterhet. Sober
Förlags AB, 1979. 171 s. Häftad. Gott skick. Fotoillustrerad. Dedikation, handskriven. Rhann, Annette: Kampen mot kylskåpet och drömmen om prinsen. Wahlström &
Widstrand, 1988. 180 s. Cartonnageband. Mycket gott skick. Rias-Bucher, Barbara: Vår tids Mat Läcker, fullvärdig, hälsosam. Albert Bonniers förlag, 1986.
158 s. Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad. Rollnick, Stephen: Health Behavior Change. A Guide for Practitioners.. Churchill Livingstone,
2000. In English. 225 p. Wrappered. A fine copy. Co-authors: Pip Mason, Chris Butler. Sandquist-Bolin, Britt: Den nya maten Smalkostkokbok. Askild & Kärnekull, 1977. Andra
upplagan. 383 s. Cartonnageband. Bandet något slitet. Annars ett fint exemplar. Sjölin, Thorsten: Rakning - en kort historik med tips om hur man kan samla Shaving - a short
History and Hints on Collecting. Samlarförbundet Nordstjärnan, 1983. På svenska/engelska. 36 s.
Häftad. Häftesomslaget något fläckigt. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Smith, Tony (red.): Ett friskare liv. Albert Bonniers förlag, 1990. 144 s. Cartonnageband. Bandet
något fläckigt. Inlagan fin. Rikligt illustrerad. Tunberger, Pernilla: Vad skall jag äta för att skona hjärta och njurar. Albert Bonniers förlag,
1958. 80 s. Cartonnageband. Bandet något slitet. Inlagan fin. |