| Medicin, Medicinhistoria, Biografier |
|---|
|
Aesculap, tidskrift för pharmaci och närbeslägtade fack. Årg. 2. A.G. Lundberg, Strengnäs,
1867. 472 s. Halvfranskt band. Bandet slitet. Något brunfläckig. Annars ett fint exemplar. Exposition Francaise, des arts et sciences appliqués a la medécine, la chirurgie la pharmacie
et l´hygiène sanitaire au Val-de-Grâce Paris avril 1925 Rapport Général. Comité Francais des
Expositions, Paris, 1926. In French. 386 p. Half -leather binding. Cover slightly rubbed on the
edges. Stamp on the wrapper. Inscriptions on endpaper. Else fine. Front and rear covers bound in.
Marbeled endpapers. Raised bands. Illustrated. Husmoderns Läkarbok, utgiven av tidningen Husmodern Del V. Åhlén & Åkerlund, 1930.
144 s. Dekorerat klotband. Gott skick. Kommentar till Svenska farmakopén. Senare delen Pharmacopoea Suecica ed. VIII. Beijers
bokförlagsaktiebolag, 1904. 644-1280+140. Halvfranskt band. Enstaka fläckar inuti boken.
Understrykningar i texten med blyerts. Nött i kanterna. Namnteckning på försättsbladet. Annars ett
fint exemplar. Illustrerad. Mönstrade för- och eftersättsblad Lehrbuch der Mikrobiologie. Zweiter Band (spezieller teil) (Mit besonderer berücksichtigung
der seuchenlehre). Jena, Verlag von Gustav Fischer, 1919. In German. 1206 p. Half -leather
binding. Slightly rubbed on the edges. Spine/backstrip slightly faded. Else fine. Marbeled edges.
Människan. Fogtdals förlag, (utan årtal). 124 s. Inbunden med skyddsomslag.
Skyddsomslaget slitet. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Medicin. Albert Bonniers förlag, 1993. 124 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget
slitet. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Prosten Heumanns Läkemedel. Tryckeri & Förlag Ewe, 1928. Sjunde upplagan. 287 s.
Häftad. Gott skick. Illustrerad. Bakre häftesomslaget något fläckat. Ahlberg, Karl: Apotekarsocieteten 1778-1928 Minnesskrift, utgiven av Apotekarsocieteten vid
dess 150-års jubileum.. Nordisk Rotogravyr, Sthlm, 1928. 216 s. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslaget något slitet. Barnard, Christiaan: One Life. Howard Timmins, Cape Town, 1969. In English. 366 p. Bound
with dust-wrapper. Dustwrapper rubbed. Inscriptions on endpaper. Else fine. Berg, Fredrik: Bidrag till oftalmologiens äldre historia i Sverige. Almqvist & Wiksell, 1958.
300 s. Klotband. Illustrerad. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Gott skick. Berg, Fredrik: Oftalmologin i Sverige under 1800-talet. Almqvist & Wiksell, 1965. 320 s.
Klotband. Gott skick. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Bergmark, Matts: Medicinsk magi. Om tro, förtroende och godtrogenhet. Natur och kultur, 1966.
403 s. Dekorerat pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något fläckat. Skyddsomslaget
något nött i kanterna. Inlagan fin. Illustrerad. Bandet något gulnat i kanterna. Bergstrand, Hilding: Svenska Läkaresällskapet 150 år - dess tillkomst och utveckling En
återblick. Håkan Ohlssons boktryckeri, Lund, 1958. 562 s. Inbunden. Exlibris. Gott skick. Cobo, Rafael: Kinesiterápico Un nuevo método. Buenos Aires, Pablo E. Coni é Hijos, 1889. In
Spanish. 102 p. Half -leather binding. Spine/backstrip slightly faded. Cover slightly rubbed on the
edges. Else fine. Front cover bound in. Courtwright, David T.: VANANS MAKT. Drogernas historia och den moderna världens födelse..
Historiska Media, 2003. 334 s. Klotband med skyddsomslag. Illustrerad. Gott skick. Cronin, A.J. (Archibald Joseph): Citadellet. Tidens förlag, 1938. Sjunde upplagan. 461 s.
Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget fläckat och nött. Annars ett fint exemplar.
Mönstrade för/eftersättsblad. Dagen, Georges: Le Dentiste d´Autrefois 60 Reproductions. Editions de la revue "La semaine
dentaire", etablissements Ash, Caplain Saint-André, Paris, 1923. In English/French. un paged.
Wrappered. Inscription on wrapper. Wrapper slightly torn at the edges. Else fine. Disque, Ludwig: Vägen till hälsa - Ett lyckligt lif Naturenlig behandling af sjukdomarne med
särskild beskrifning på verkningsmedlen i den naturenliga läkemetoden.. Torsten Hedlunds
förlag, Göteborg, 1899. 347 s. Dekorerat klotband. Sliten. Anteckningar på försättsbladet.
Slutordsbladet trasigt. Sparsamt illustrerad. Djurberg, Vilhelm: Läkaren Johan von Hoorn Förlossningskonstens grundläggare i Sverige.
Almqvist & Wiksell, 1942. 317 s. Klotband. Gott skick. Främre och bakre häftesomslag
medbundna. Flaum, Alfred: Lasarettet i Lund 1768-1968 En historik utarbetad på uppdrag av Malmöhus
Läns Landsting till Lasarettets tvåhundraårsjubileum. Allhems Förlag, 1968. 298 s. Dekorerat
klotband. Gott skick. Haeger, Knut: Kapare,kockar och kirurger om läkekonst förr och nu och andra kåserier. Natur
och kultur, 1963. 154 s. Klotryggsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Annars
ett fint exemplar. Sparsamt illustrerad. Harrison, Dick: Stora Döden: Den värsta katastrof som drabbat Europa. Ordfronts förlag, 2000.
480 s. Klotband med skyddsomslag. Illustrerad. Hedin / Söremark, Måns / Rune: Den odontologiska protetikens historia. Studentlitteratur,
1969. 90 s. Häftad. Illustrerad. Gott skick. Henrikson, Alf: Allehanda urkunder om Läkekonst i redaktion av Alf Henriksson. I urval av Knut
Haeger. AWE/ Gebers, 1975. 381 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad. Exlibris.
Kneipp, Sebastian: Mit Testament til Sunde og Syge. Kristiania, Mittets Forlag, 1922. På
norska. 420+VIII. Häftad. Häftesomslaget något upprivet i kanterna. Annars ett fint exemplar.
Frakturstil. Lagerholm, J.: HEMMETS LÄKAREBOK. Populär madicinsk rådgivare för friska och sjuka. Med
över 200 illustrationer, en mångfald färgtrycksplanscher samt 5 isärtagbara modeller, receptbok till
bruk för hemmet, ordlista över medicinska termer och uttryck, förslag till husapotek, stort
uppslagsregister. Ny fullständig omarbetning.. Fröléen & Comp, Stockholm, 1921. 926 s.
Samtida halvfranskt band. Rikligt illustrerad. Marmorerade pärmar. Guldornerad rygg. Något nött i
kanterna. Liljenroth, A.D: Om pharyngo-rhinoskopien. Abr. Bohlin, Örebro, 1870. Privatband. Gott skick.
Marmorerade för/eftersättsblad. Ljungqvist, G.J: Om sjukdomsbot och mediciner Huskurer, hästkurer, örtdekokter och vanliga
mediciner från äldsta tider till våra dagar. Forum, 1965. 237 s. Klotband. Bandet något slitet.
Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Malpighi, Marcello: De polypo cordis dissertatio A Treatise on Cardiac Polyps. Almqvist &
Wiksell, 1956. In Latin/English. Marbeled cased board binding. Unopened. Merkel, Friedrich: Die anatomie des menschen I-X Mit Hinweisen auf die ärztliche Praxis.
Wiesbaden, 1913, 1914, 1915,1917, 1918. In German.
255+200+143+131+112+215+145+206+125+113. 10 vol. Decorated boards. Covers slightly worn.
Cover slightly rubbed on the edges. Inscription on endpaper. Else fine. Nilsson, John: Drottningar och andra En bok om Sophiahemmet. Svenska Kyrkans
Diakonistyrelse, 1939. 343 s. Halvfranskt band. Namnteckning på försättsbladet. Nött i kanterna.
Annars ett fint exemplar. Marmorerade för/eftersättsblad. Sagnér, Alf: Livets tjänare. En bok om läkekonstens hsitoria. Bengt Forsbergs Förlag, Malmö,
1954. 565 s. Skinnryggsband. Rikligt illustrerad. Inlagan fin. Bandet något nött. Sjöstrand, Nils O ( red. ): Ett sekel med käkaren i fokus Läkarförbundet 1903-2003. Sveriges
Läkarförbund, 2003. 383 s. Pappband. Nyskick. Illustrerad. Skarback, Sören: Läkarna i gamla Göteborg. Tre Böcker, 1999. 264 s. Cartonnageband med
skyddsomslag. Illustrerad. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Spets, Ruth: Femina Kroppskultur och skönhetsvård. Norstedt och söners förlag, 1935. 261 s.
Halvfranskt band. Namnteckning på försättsbladet. Något nött i kanterna. Något fuktskadad.
Annars ett fint exemplar. Stenström, F: Läkekonstens och Hälsovårdens företrädare i Göteborg under 1600- och 1700-
talen jämte historik över stadens Medicinalverk och Sundhetsväsen. A.-B. W. Hartelius´ bokhandel,
1929. 321 s. Häftad. Ett hörn något stött. Gott skick. Stolt, Carl-Magnus: Den beprövade erfarenheten Medicinsk idéhistoria och läkekonst i
Boråsbygden 1780-1900. Norma, 1994. 355 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Theorell, Hugo: Växlande vindar. Natur och kultur, 1977. 168 s. Inbunden med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. White, E. G.: I den store läkarens fotspår. Stockholm Skandinaviska Förlags-Expeditionen,
1910. Andra upplagan. 544 s. Dekorerat klotband. Gott skick. Illustrerad. Hörnen något stötta. Zigrosser, Carl (ed.): Ars Medica. A Collection of Medical Prints Presented to the Philadelphia
Museum of Art by SmithKline Corporation.. The Philadelphia Museum of Art, 1976. In English. 89 p.
Wrappered. Wrapper slightly rubbed. Wrapper slightly spotted. Else fine. Richly illustrated. |