| Naturvetenskap, Allmän |
|---|
|
Arvet från Newton och Linné. Vetenskapliga förbindelser mellan Sverige och England i gångna
tider.. Statens Historiska Museum, 1962. 116+planscher. Pappband. Exlibris. Bandet något blekt.
Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Festskrift tillägnad J. Arvid Hedvall den 18 Januari 1948. Göteborg, 1948. På
svenska/engelska/tyska. 659 s. Häftad. Illustrerad. Något nött i kanterna. Något gulnad. FRITZES SNABBRÄKNARE.. C.E. Fritzes Bokförlag, 1946. opaginerad. Häftad. Gott skick. KOSMOS. FYSISKA UPPSATSER UTGIVNA AV SVENSKA FYSIKERSAMFUNDET. BAND 27
1949.. Norstedt och söners förlag, 1950. 182 s. Klotryggsband. Illustrerad. Mycket gott skick. KOSMOS. FYSISKA UPPSATSER UTGIVNA AV SVENSKA FYSIKERSAMFUNDET. BAND 30
1952.. Norstedt och söners förlag, 1952. 227 s. Klotryggsband. Illustrerad. Gott skick. KOSMOS. FYSISKA UPPSATSER UTGIVNA AV SVENSKA FYSIKERSAMFUNDET. BAND 28
1950.. Norstedt och söners förlag, 1951. 190 s. Klotryggsband. Illustrerad. Gott skick. KOSMOS. FYSISKA UPPSATSER UTGIVNA AV SVENSKA FYSIKERSAMFUNDET. BAND 28
1950.. Norstedt och söners förlag, 1951. 190 s. Klotryggsband. Illustrerad. Gott skick. KOSMOS. FYSISKA UPPSATSER UTGIVNA AV SVENSKA FYSIKERSAMFUNDET. BAND 32
1954.. Norstedt och söners förlag, 1954. 220 s. Klotryggsband. Illustrerad. Gott skick. KOSMOS. FYSISKA UPPSATSER UTGIVNA AV SVENSKA FYSIKERSAMFUNDET. BAND 31
1953.. Norstedt och söners förlag, 1953. 176 s. Klotryggsband. Illustrerad. Gott skick. KOSMOS. FYSISKA UPPSATSER UTGIVNA AV SVENSKA FYSIKERSAMFUNDET. BAND 35
1957.. Norstedt och söners förlag, 1957. 209 s. Klotryggsband. Illustrerad. Gott skick. Etikett på
pärmens framsida saknas. KOSMOS. FYSISKA UPPSATSER UTGIVNA AV SVENSKA FYSIKERSAMFUNDET. BAND 25
1947.. Norstedt och söners förlag, 1947. 176 s. Klotryggsband. Illustrerad. Gott skick. KOSMOS. FYSISKA UPPSATSER UTGIVNA AV SVENSKA FYSIKERSAMFUNDET. BAND 33
1955.. Norstedt och söners förlag, 1955. 180 s. Klotryggsband. Illustrerad. Gott skick. KOSMOS. FYSISKA UPPSATSER UTGIVNA AV SVENSKA FYSIKERSAMFUNDET. BAND 29
1951.. Norstedt och söners förlag, 1951. 211 s. Klotryggsband. Illustrerad. Gott skick. Kungl. Svenska Vetenskapsakademiens Årsbok 1954. Almqvist & Wiksell, 1954. 385 s.
Häftad. Ouppsprättad. Med 5 planscher. Kungl. Svenska Vetenskapsakademiens Årsbok 1962. Almqvist & Wiksell, 1962. 318 s.
Häftad. Ouppsprättad. Med 5 planscher. Levnadsteckningar över Kungl. Svenska Vetenskaps Akademiens efter år 1854 aflidna
Ledamöter Band 4. Häfte 5. Almqvist & Wiksell, 1912. 81 s. Häftad. Häftesomslaget något
slitet. Delvis ouppsprättad. Levnadsteckningar över Kungl. Svenska Vetenskaps Akademiens efter år 1854 aflidna
Ledamöter Band 4. Häfte 3. Almqvist & Wiksell, 1903. 109 s. Häftad. Häftesomslaget något
trasigt. Ouppsprättad. Människans villkor En bok av vetenskapsmän för politiker. Wahlström & Widstrand, 1968.
Fjärde upplagan. 190 s. Häftad. Namnteckning på försättsbladet. Häftesomslaget något slitet.
Annars ett fint exemplar. Människoanden på upptäcktsfärd Essayer utgivna av Richard Thruelsen och John Kobler.
Inledning av Mark van Doren. Gebers, 1962. 294 s. Inbunden med skyddsomslag.
Skyddsomslaget slitet. Annars ett fint exemplar. Minnestal i Svenska Akademien. u.å.. Privatband. Ryggen något sliten. Något nött i kanterna.
Smärre anteckningar. Annars ett fint exemplar. Revue d´ histoire des sciences Revue trimestrielle publiée avec le concours du C.N.R.S.
Tome XXVI. No 2. Avril. Presses universitaires de France, 1973. In French. Wrappered. Wrapper
slightly rubbed. Else fine. Tid, längd och vikt. Observatoriemuseet 30 okt. 1999-27 febr. 2000. Observatoriemuseet,
Stockholm, 1999. 127 s. Häftad. Mycket gott skick. Illustrerad. Vetenskapens värld 11 Djurens värld. Albert Bonniers förlag, Illustrerad Vetenskaps Bibliotek,
1994. 124 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar.
Rikligt illustrerad. Vetenskapens värld 12 Människan och naturen. Albert Bonniers förlag, Illustrerad Vetenskaps
Bibliotek, 1993. Tredje upplagan. 124 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något
slitet. Annars ett fint exemplar. Rikligt illustrerad. Vetenskapens värld 7 Livet på jorden. Fogtdals Förlag/Illustrerad Vetenskaps Bibliotek, 1990.
124 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Rikligt
illustrerad. Vetenskapens värld 8 Livets grunder. Albert Bonniers förlag, Illustrerad Vetenskaps Bibliotek,
1994. 124 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint
exemplar. Rikligt illustrerad. Alder, Ken: Världens mått Berättelsen om hur metersystemet förändrade världen.. Norstedts
förlag, 2003. 493 s. Pappband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Althin, Torsten: Telelandet Sverige Telegrafverket 100 år. Kungl. Telegrafstyrelsen, 1953. 127
s. Häftad. Häftesomslaget något fläckigt. Annars ett fint exemplar. Fotoillustrerad. Ångström, C.A.: Beräkning och konstruktion af Kolfpumpar. Med 153 i texten tryckta
illustrationer.. R. Blaedel & Co, Stockholm, 1889. 102 s. Häftad. Namnteckning. Gott skick.
Askling / Roesler, C. W. / Ernst: Förbränningsmaskiner jämte deras generatorer med hänsyn
till användningen af olika bränslen. Henrik Lindståhl, 1909. 305 s. Klotband. Bandet något skevt.
Inlagan fin. Illustrerad. Med 162 figurer och 2 planscher. Atkins, K.R.: Liquid Helium. Cambridge, At the University Press, 1959. In English. 312 p.
Clothbinding. Covers occasionally stained. Else fine. Baedeker, K: Die Elektrischen Erscheinungen in Metallischen Leitern (Leitung,
thermoelektrizität, galvanomagnetische effekte, optik). Friedr. Vieweg & Sohn in
Braunschweig, 1911. In German. Bound. Good condition. Baenitz, C: Grundzüge für den Unterricht in der Physik Nach methodischen Grundsätzen.
Bielefeld und Leipzig. Verlag von Velhagen & Klasing, 1907. Fifth edition. In German. 97 p.
Half-cloth binding. Inscription on the inside of the cover. Stamp on the titlepage. Stamp on end-
paper. Covers worn. Corpus fine. Richly illustrated. Beeching, R.: ELECTRON DIFFRACTION. With a Preface by G.P. Thomson. With a half-tone
frontispiece and 39 diagrams in the text.. Methuen & Co, London, 1936. In English. 8+116
pages. Clothbinding. Illustrated. Good condition. Berg, F & Hj: Geometri för folkskolan 1. Norstedt och söners förlag, 1926. Femte upplagan.
100 s. Häftad. Understrykningar i texten med blyerts. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint
exemplar. Berg / Lindén, Hjalmar / And.: Naturlära för folkskolan III: Jordytan och hennes förändringar.
Himlakropparna. Norstedt och söners förlag, 1906. 61 s. Klotryggsband. Illustrerad. Gott skick. Bergholm, C: Lärobok i fysik V. Mekanik. J.A. Lindblads förlag, 1951. Tredje upplagan. 76 s.
Pappband. Bandet något skevt. Annars ett fint exemplar. Bergholm, C: Lärobok i fysik IV. Strålning. J.A. Lindblads förlag, 1952. Fjärde upplagan. 131 s.
Pappband. Gott skick. Bergman, Torbern: Torbern Bergman´ s Foreign Correspondence Edited by Göte Carlid and
Johan Nordström. Volume 1 Letters from foreigners to Torbern Bergman. Almqvist & Wiksell,
1965. In English. 466 p. Clothbinding. Occasionally stained inside. Good condition. Bergman, Torbern: Torbern Bergman´ s Foreign Correspondence Edited by Göte Carlid and
Johan Nordström. Volume 1 Letters from foreigners to Torbern Bergman. Almqvist & Wiksell,
1965. In English. 466 p. Bound with dust-wrapper. Dustwrapper stained and worn. Else fine. With
dedication. Bergsøe, Paul: Kemi för miljoner. Natur och kultur, 1950. 388 s. Häftad. Bandet något nött i
kanterna. Inlagan fin. Illustrerad. Bernal, J.D: Vetenskapens historia Band 1: Vetenskapen uppstår. Gidlunds, 1981. 337 s.
Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad. Bernhard, Carl Gustaf: Berzelius Europaresenären - bland forskare, prostar och poeter. Wiken,
1993. 223 s. Cartonnageband. Något nött i kanterna. Gott skick. Berzelius, Jac.: Brev IV:1-3. Almqvist & Wiksell, 1921-1925. 3 vol. Häftad. Häftesomslaget
något gulnat. I övrigt ett fräscht exemplar. Berzelius, Jac.: Brev V:1-2. Almqvist & Wiksell, 1927-28. 2 vol. Häftad. Häftesomslaget
något gulnat. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Blair, Andrew Alexander: Die chemische Untersuchung des Eisens. Eine zusammenstellung
der bekanntesten untersuchungsmethoden für Eisen, Stahl, Roheisen, Eisenerz, Kalkstein, Thon,
Kohle, Koks, Verbrennungs- und Generatorgase.. Julius Springer, Berlin, 1892. In German. 258 p.
Decorated cloth binding. Illustrated. Very good condition. Blomstrand, C.W.: Till frågan om Grundämnenas Föreningsvärde. (Bihang t. K. Svenska Vet.
Akad:s Handl. Bd 17, afd II, N:o 6.). Norstedt och söners förlag, 1891. 13 s. Häftad. Ouppsprättad.
Gott skick. Bonner, Jelena: Ensamma tillsammans Sanningen om Jelena Bonners och Andrej Sacharovs
liv i exil i Gorkij. Wahlström & Widstrand, 1986. 291 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott
skick. Fotoillustrerad. Bonnier, Gert: Det oförklarliga. Albert Bonniers förlag, 1961. 100 s. Häftad. Enstaka fläckar på
häftesomslaget. Häftesomslaget något upprivet i kanterna. Annars ett fint exemplar. Born, Max: Der Aufbau der Materie Drei Aufsätze über moderne Atomistik und
Elektronentheorie. Berlin, Verlag von Julius Springer, 1922. Second edition. In German. 86 p.
Wrappered. Joints occasionally cracked. Slightly rubbed on the edges. Inscription on the wrapper.
Else fine. Boschke, F.L: Skapelse utan slut Hur långt utforskningen av livet, jorden och universum har
kommit. Forum, 1963. 238 s. Dekorerat klotband. Gott skick. Illustrerad. Braddick, H.J.J.: COSMIC RAYS AND MESOTRONS. CAMBRIDGE PHYSICAL TRACTS..
Cambridge University Press, 1939. In English. 67 p. Contemporary marbeled boards. Slightly
rubbed on the edges. Buckley, Arabella: Vetenskapens sagoland. Lars Hökerbergs bokförlag, 1856. 252 s.
Dekorerat klotband. Namnteckning på titelbladet. Bandet något fläckigt. Annars ett fint exemplar.
Marmorerat snitt. Calder, Nigel: Einsteins universum. Brombergs, 1982. 241 s. Pappband med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars i gott skick. Fotoillustrerad. Calder, Nigel: Einsteins universum. Brombergs, 1979. 242 s. Klotband med skyddsomslag.
Illustrerad. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Carrel, Alexis: Den okända människan. Forum, 1944. 315 s. Häftad. Häftesomslaget något
slitet. Annars ett fint exemplar. Colenso, J. W.: ARITHMETIC. DESIGNED FOR THE USE OF SCHOOLS : To which is added a
chapter on DECIMAL COINAGE.. Longmans, Green and Co, London, 1876. In English. 230+16
pages. Contemporary cloth binding. Cover slightly rubbed. Collin, K.R: Lärobok i plan trigonometri för de allmänna läroverken.. A.V. Carlsons Bokförlags-
A.-B., 1913. Fjärde upplagan. 149 s. Klotband. Mycket gott skick. Curie, Eve: Min mor Marie Sklodowska Curie. Medéns, 1938. 422 s. Klotband. Fläckad. Inlagan
fin. Marmorerade för/eftersättsblad. Illustrerad. Färgat övre snitt Dalenius / Karlsson / Malmquist, T. / G. / S. (ed): Reprint from Scientists at Work Festschrift in
honour of Herman Wold. Almqvist & Wiksell, 1970. In English. 170-194. Wrappered. Wrapper
slightly rubbed. Good condition. Darwin, Charles Galton: De nya materiebegreppen. Albert Bonniers förlag, 1934. 192 s.
Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Davidsson, Åke: Celsiushuset i Uppsala. Från "Gamla Obs" till Hovjuvelerare Markström..
Uppsala, 1971. 32 s. Häftad. Häftesomslag fläckat. Annars ett fint exemplar. Dixon, Dr Bernard: Vetenskapens värld Människan. Fogtdals förlag, Malmö, saknas. 124 s.
Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad. Dumrath, O.H: Naturkrafterna och deras användning De allmänna naturkrafterna, fysikaliska
och kemiska företeelser och deras tillämpning. Bearbetning efter de bästa och nyaste källor.
Kommanditbolaget Nordiska bokförlaget Erdheim & Co, 1919. 751 s. Dekorerat klotband.
Nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Rikligt illustrerad. Dyring, Eric & Annagreta (red.): Synligt & osynligt Vetenskapens nya bilder. Allmänna
förlaget, Stockholm, 1973. 87 s. Häftad. Något sliten. Annars ett fint exemplar. Dyring, Eric & Annagreta (red.): Synligt & osynligt Vetenskapens nya bilder. Allmänna
förlaget, Stockholm, 1973. 87 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Edel, Abraham: Science and the Structure of Ethics. The University of Chicago Press, 1961. In
English. 100 p. Wrappered. Wrapper rubbed. Else fine. Ekman, Sven: OM STUDIET AV ZOOLOGI. Handledning för självstudier utgiven av Tidskrift för
det svenska folkbildningsarbetet.. Norstedt och söners förlag, 1917. 46 s. Häftad. Gott skick. Erdey-Grúz / Kulczár, Tibor / Kálmán (ed.): Science and Scholarship in Hungary. Corvina Press,
1975. Second edition. In English. 416 p. Clothbinding. Good condition. Farrington, Benjamin: Grekisk vetenskap från Thales till Ptolemaios. Prisma, 1988. 282 s.
Pocket. Mycket gott skick. Fichant, Michel: Om vetenskapernas historia Kurs i filosofi för vetenskapsmän III. Bo Cavefors,
1971. 146 s. Pocket. Häftesomslaget något slitet. Klisterlapp på häftesomslaget. Annars ett fint
exemplar. Fichant, Michel: Om vetenskapernas historia Kurs i filosofi för vetenskapsmän III. Bo Cavefors,
1971. 146 s. Pocket. Häftesomslaget något slitet. Klisterlapp på häftesomslaget. Annars ett fint
exemplar. Fieandt, K. von: Colour Experiments With Modern Sources of Illumination. Helsinki,
Suomalainen Tiedeakatemia, 1964. In English. 89 p. Wrappered. Wrapper slightly rubbed. Else
fine. Folcker, Ivar: Efter Edison Kort resumé över elljusets utveckling. Cebe Aktiebolag, Svalöv, 1969.
74 s. Häftad. Något nött i kanterna. Gott skick. Rikligt illustrerad. Frängsmyr, Tore: Pekingmänniskan En historia utan slut. Natur och kultur, 2006. 200 s.
Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar.
Illustrerad. Fries, Th. M: OM VÄXTERNAS SPRIDNING. Ur vår tids forskning. Populära skildringar under
redaktion af Prof. Axel Key, Prof. Gustaf Retzius och Prof. Axel Jäderholm. 25.. Samson &
Wallin, Stockholm, 1880. 74 s. Häftad. Enstaka fläckar inuti boken. Gott skick. Fries, Th. M: Vetenskap för alla. Senare bandet Efter Rob. Browns engelska original. Fahlcrantz
& co, 1879. 723 s. Dekorerat klotband. Bandet något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar.
Marmorerat snitt. Med talrika illustrationer. Friesen, Sten von: Om mått och män. Bra Böcker, 1987. 216 s. Inbunden med skyddsomslag.
Gott skick. Illustrerad. Funke, Gösta W: Introduktion till Naturvetenskaplig forskning i Sverige. Natur och kultur, 1963.
251 s. Klotband. Namnteckning på insidan av pärmen. Understrykningar i texten med blyerts.
Annars ett fint exemplar. Gamow, George: Kosmos Materia och energi, mikrokosmos, makrokosmos. Bonniers, 1962.
461 s. Klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar.
Illustrerad. Gell-Mann, Murray: Kvarken och Jaguaren - Äventyr i det enkla och det komplexa. ICA bokförlag,
1994. 450 s. Cartonnageband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars
ett fint exemplar. Gordon, Robert: Ring Theory Proceedings of a Conference on Ring Theory held in Park City,
Utah, March 2-6 1971. Academic Press, 1972. In English. 381 p. Clothbinding. Inscription on
endpaper. Else fine. Grandin, Karl: Ett slags modernism i vetenskapen Teoretisk fysik i Sverige under 1920-talet.
Uneversitetstryckeriet, Uppsla, 2000. 244 s. Häftad. Gott skick. Andra tryckningen. Grauers, Hugo: BERÄKNING AF ENCYLINDRISK ÅNGMASKIN MED PANNA.. Norstedt och
söners förlag, 1904. 84 s. Häftad. Gott skick. Grenander, Max: Einsteins relativitetsteori En revolution inom vetenskapen. Norstedt och
söners förlag, 1920. Originalupplaga. 58 s. Häftad. Något fuktskadad. Häftesomslaget något
trasigt. Annars ett fint exemplar. Grönberg, Gösta: POPULÄR NATURVETENSKAPLIG REVY. UNDER MEDVERKAN AF
FACKMÄN INOM DE OLIKA NATURVETENSKAPERNA. 1912.. Norstedt och söners förlag, 1913.
288 s. Samtida klotband. Rikligt illustrerad. Gott skick. Årgång 1912. Grönberg, Gösta: POPULÄR NATURVETENSKAPLIG REVY. UNDER MEDVERKAN AF
FACKMÄN INOM DE OLIKA NATURVETENSKAPERNA.. Norstedt och söners förlag, 1912 - 1918.
Originalupplaga. 288+288+288+272+256+272 sidor. 6 vol. Samtida klotband. Rikligt illustrerad.
Gott skick. Samtliga band med blindpressad dekor på främre pärmen, utom sista bandet, vilket är
uniformt, men saknar dekoren och årtalet på framsidan. Sista bandet privatbundet hos
"Östermalms Bokbinderi, Stockholm". Haeckel, Ernest: Les Merveilles de la vie Etudes de philosophie biologique. Pour servir de
complément aux Énigmes de l´univers. Librairie C Reinwald Schleicher Frčres, éditeurs, u.å.. In
French. 380 p. Half -leather binding. Inscription on titlepage. Exlibris. Sporadic underlining of text in
pencil. Rubbed on the edges. Else fine. Hagstroem, K.-G.: Sagan om de tio tecknen. Albert Bonniers förlag, 1931. 147 s. Häftad.
Ryggen delvis sprucken i fogarna. Häftesomslaget något upprivet i kanterna. Annars ett fint
exemplar. Illustrerad. Harberg, Bertil: Fysik för ungdomsskolor. B. Harbergs förlag, Norrköping, 1938. 172 s.
Pappband. Namnteckning på insidan av pärmen. Enstaka anteckningar i blyerts. Något sliten.
Annars ett fint exemplar. Hildebrand, Bengt: Kungl. Svenska Vetenskaps Akademien Förhistoria, grundläggning och
första organisation. Kungl. Vetenskapsakademien, Stockholm, 1939. 672 s. Inbunden. Bandet
något fläckigt. Annars ett fint exemplar. Marmorerade för/eftersättsblad. Illustrerad.
Ouppsprättad. Hladik, J: Physics of Electrolytes Volume 1: Transport Processes in Solid Electrolytes and in
Electrodes. Volume 2: Thermodynamics and Electrode Processes in Solid State Electrolytes.
Academic Press, 1972. In English. 1163+ Author Index. 2 vol. Clothbinding. Slightly rubbed on the
edges. Else fine. Hund, F.: LINIENSPEKTREN UND PRIODISCHES SYSTEM DER ELEMENTE. STRUKTUR
DER MATERIE IV.. Julius Springer, Berlin, 1927. In German. 6+221 pages. Contemporary cloth
binding. Spine/backstrip slightly faded. Includes 2 folding plates. Ilin, M: ... Och det vart ljus. KF:s bokförlag, 1939. 125 s. Häftad. Häftesomslaget slitet.
Ouppsprättad. Illustrerad. Jackson, L.C.: LOW TEMPERATURE PHYSICS. WITH 34 DIAGRAMS.. Methuen & Co,
London, 1934. In English. 6+136 pages. Clothbinding. Jacobson, Nils-Olof ( red. ): Nytänkande om Läkekonst Odling Medvetande Teknik. Norstedts
förlag, 1987. 216 s. Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad. Jacobsson, Roger: Vetenskapens rymder Perspektiv och visioner. Forskare reflekterar.
Carlsson Bokförlag, Kungl. Skytteanska samfundet, 1997. 332 s. Cartonnageband. Gott skick. Joad, C.E.M: Vetenskap och livsåskådning. En orientering. Gebers, 1946. 279 s. Häftad.
Enstaka anteckningar i blyerts. Understrykningar i texten. Häftesomslaget något slitet. Annars ett
fint exemplar. Jorpes, Erik: Jöns Jacob Berzelius. Almqvist & Wiksell, 1960. 110 s. Inbunden. Gott skick.
Julia, Gaston: Lecons sur la Représentation conforme des Aires Multiplement Connexes.
Gauthier-Villars, 1934. In French. 91 p. Wrappered. Lightly dampstained. Else fine. Unopened. Julia, Gaston: Lecons sur la Représentation Conforme des aires simplement connexes.
Gauthier-Villars, 1931. In French. 109 p. Wrappered. Joints occasionally cracked. Pages folded.
Unopened. Jungk, Robert: Kärnkraftsamhället. Albert Bonniers förlag, 1978. 152 s. Klotband. Enstaka
fläckar på bandet. Annars ett fint exemplar. Jungk, Robert: Redan i framtiden. Gebers, 1953. 273 s. Häftad. Namnteckning på
försättsbladet. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Jungk, Robert: Redan i framtiden. Hugo Gebers förlag, 1953. 273 s. Häftad med
pappersomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Jungk, Robert: Strahlen aus der Asche Geschichte einer wiedergeburt. Im Bertelsmann
Lesering, u.å.. In German. 317 p. Bound with dust-wrapper. Dustwrapper slightly worn. Else fine.
Key / Retzius, Axel / Gustav (utg): UR VÅR TIDS FORSKNING, 1-5. Populära skildringar..
Klemmings Antiqvariat, Stockholm, 1872-73. 63+68+76+76+132 sidor. Samtida klotband. Rikligt
illustrerad. Boken något fuktskadad. Kirchberger, Paul: DIE ENTWICKLUNG DER ATOMTHEORIE. MIT 26 ABBILDUNGEN IM TEXT
UND 9 BILDNISTAFELN.. C.F.Müllersche Hofbuchhandlung, Karlsruhe, 1922. In German.
12+260+4 pages. Cloth-spine binding. Good condition. Illustrated. Klaits, Joseph & Barrie (ed.): Animals and Man in Historical Perspective.. Harper Torchbooks,
1974. In English. 169 p. Wrappered. Wrapper rubbed. One stain on edge. Else fine. Klingenstierna, Samuel: Tal Om De nyaste Rön vid Elektriciteten; Hållit för Kongl. Vetensk.
Academien Vid Psaesidii nedläggande, d. 31. Oct. år 1755. På Kongl. Vetenskaps Academiens
befallning. Stockholm. Tryckt hos Lars Salvius, 1755 Faksimilupplaga. Kurt Jonsons Bokförlag,
Stockholm, 1952. 31 s. Häftad. Något blekt. Något nött i kanterna. Häftesomslaget något upprivet i
kanterna. Ouppsprättad. Kreüger / Lindahl, Henrik / P. Ax.: Tabeller öfver Bärförmågan af DIFFERDINGERBALKAR
(system grey) från Sophus Berendsen, Aktieselskab, Köpenhamn.. Berendsen, Köpenhamn,
1912. 72 s. Guldornamenterat klotband. Gott skick. Kröhnke, G.H.A.: HANDBOK FÖR UTSTAKNING AF KURVOR till Jernvägs- och
Landsvägslinier.. Oscar L. Lamms Förlag, Stockholm, 1887. 251 s. Samtida klotband.
Blindpressad. Mycket gott skick. Kruse / Nordqvist, S. / B.: Matematisk formelsamling Som plånboksinlägg.. Skoglund 6
Bourelius, 1945. Nionde upplagan. 65 s. Klammerhäftad. Gott skick. Larsson, Sigfrid: Lärobok i kemi för jordbrukets ungdomsskolor. Lantbrukdssällskapets
tidskriftsaktiebolag, 1939. 127 s. Dekorerat klotband. Något fläckig. Annars ett fint exemplar. Lebon, Ernest: Émile Picard Biographie, bibliographie analytique des écrits. Gauthier-Villars,
1910. In French. 80 p. Wrappered. Wrapper slightly spotted. Wrapper slightly torn at the edges.
Else fine. Partially unopened. Lenning, Alvar: Kombinations-måttsatsernas uppfinnare. Seelig, 1954. 111 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Lidforss, Bengt: Naturvetenskapliga kåserier Band I och III. Framtiden Bokförlag, Malmö, 1908,
1913. 208+172. 2 vol. Inbunden. Bandet något fläckigt. Annars ett fint exemplar. Mönstrade
för/eftersättsblad. Lidforss, Bengt: Naturvetenskapliga kåserier. Tryckeriaktiebolaget Framtiden, Malmö, 1908.
208 s. Klotband. Bandet något nött i kanterna. Något gulnad. Namnteckning på försättsbladet. Lidforss, Bengt: Naturvetenskapliga kåserier andra sanmlingen. Framtiden Bokförlag, Malmö,
1922. Fjärde upplagan. 212 s. Biblioteksband. Gott skick. Lindblom, J: Fullt tillförlitlig Decimal Intresse-Uträkning ā 3, 3 1/2, 4, 4 1/2, 5, 5 1/2, 6, 6 1/2 och
7 procent å kapital från och med 1 till och med 10,000 Kronor, från och med en dag till och med ett
år. Beijers Bokförlagsaktiebolag, 1901. Tionde upplagan. 252 s. Dekorerat klotband. Gott skick.
Lindgren, Folke ( red. ): Meyers Varulexikon Bearbetet och granskat av Gunnar Rengman.
Forum, 1952. 728 s. Häftad. Ryggen blekt. Ryggen något sliten. Inlagan fin. Bandet något nött i
hörn och kanter. Lindman, Chr. F.: FEM-STÄLLIGA LOGARITM-TABELLER innehållande BRIGGSKA
LOGARITMER för tal (till 1200) och goniometriska funktioner samt additions- och subtraktions -
logaritmer jämte flera andra vid sifferräkningar nyttiga tabeller.. Nordiska Bokahandelns Förlag,
Stockholm, 1924. 182 s. Samtida klotband. Gott skick. Lovén, Christian: OM BLODET. Dess kretslopp och dess betydelse för kroppsväfnadernas
näring. Ur vår tids forskning. Populära skildringar utgifna af Prof. Axel Key och Dr Gust. Retzius, 17..
Klemmings Antiqvariat och sortiment, Stockholm, 1876. 96 s. Häftad. Illustrerad. Lucretius Carus, Titus: The Nature of the Universe. Penguin Books, 1952. In English. 256 p.
Paperback. Dampstained. Mattson, Ruben: Lärobok i algebra Tredje realringens och fjärde latinringens kurs. Norstedt
och söners förlag, 1915. 238-322. Dekorerat klotband. Mycket gott skick. Meijer / Cleve, Bernhard / P.T.: KEMISKT HAND-LEXIKON. Samling af Fack-Lexika, III.. Jos.
Seligmann & C:is Förlag, Stockholm, 1883. 6+402 sidor. Samtida halvfranskt band.
Illustrerad. Guldornerad rygg. Något nött i kanterna. Genomgående svag fuktrand i övre hörnet. Meyer, Adolf: Lärobok i stereometri. Norstedt och söners förlag, 1906. Andra upplagan. 63 s.
Dekorerat linneband. Mycket gott skick. Newman, James R: Sigma En matematikens kulturhistoria. Forum, 1960. 2590 s. 6 vol.
Dekorerat klotband. Mycket gott skick. Namnteckning på insidan av pärmen. Banden formgivna av
Lennart Rodhe. Nordenmark, N.V.E: Anders Celsius Professor i Uppsala 1701-1744. Almqvist & Wiksell,
1936. 284 s. Klotband. Exlibris. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Främre
häftesomslag medbundet. Illustrerad. Oseen, C.W: Johan Carl Wilcke Experimental-fysiker. Almqvist & Wiksell, Utgiven av
Kungl. Svenska Vetenskapsakademien, 1939. 397 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet.
Ouppsprättad. Osvald, Hugo: Vetenskapernas roll i de nya staternas framåtskridande. Samfundet Sverige-
Israel, 1961. 88 s. Häftad. Gott skick. Petersson, Walfrid: Om naturliga etsfigurer och andra lösningsfenomen på Beryll från
Mursinsk. Med 2 taflor. (Bihang t.K. Svenska Vet. Akad:s Handl. Bd 15, afd II, N:o 1.) Meddelanden
från Stockholms Högskola N:o 85. Norstedt och söners förlag, 1889. 40 s. Häftad. Ouppsprättad.
Illustrerad. Gott skick. Pettersson, Hans: Jord och stjärnor Essayer över den nutida världsbilden. Hugo Gebers förlag,
1931. 159 s. Häftad. Häftesomslaget slitet. Häftesomslaget något trasigt. Illustrerad.
Häftesomslaget på väg att lossna. Picard, Émile: Lecons sur quelques équations fonctionnelles avec des applications a divers
problčmes d´ analyse et de physique mathématique. Gauthier-Villars, 1928. In French. 184 p.
Wrappered. Wrapper torn. Unopened. Pontécoulant, G. de: Théorie analytique du Systčme du Monde. Mallet-Bachelier, 1856. Second
edition. In French. 568 p. Clothbinding. Cover lightly stained. Else fine. Considerablement
augmentée. Popp, Georg: Vi har levat fem sekunder Strövtåg genom världsrymdens, jordens, människans
och atomens fascinerande hemligheter. Gummessons bokförlag, Stockholm, 1961. 509 s.
Dekorerat klotband. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Ramberg, Ludwig: Grunddragen av den kemiska analysens teori. Gleerups, 1921. 329 s.
Dekorerat klotband. Gott skick. Namnteckning på försättsbladet. Blyertsnoteringar i texten. Andra,
fullständigt omarbetade upplagan. Rast, Karl: MODERN VIEWS OF ATOMIC STRUCTURE.. Frederick Muller, London, 1935. In
English. 10+156 pages. Contemporary cloth binding. Slightly faded. Good condition. Reiser, Fridolin: Stålets Härdning i teori och praktik.. Albert Bonniers förlag, 1903. 125 s.
Häftad. Gott skick. Rydberg, C.F: Lärobok i plan trigonometri för gymnasier. Norstedt och söners förlag, 1906. 87
s. Dekorerat klotband. Gott skick. Sacharov, Andrej D: Sacharov Skrifter sammanställda av Aleksandr Babjonysjev. Glåmrike
förlag, 1984. 222 s. Häftad. Sandow, Stuart A: Tidernas Bok En uppslagsbok om tidrymder. Forum, 1978. 242 s.
Cartonnageband. Namnteckning på insidan av pärmen. Bandet något slitet. Annars ett fint
exemplar. Scheele, Carl Wilhelm: Bruna boken Utgiven i faksimil med dechiffrering och innehållsanalys
jämte inledning och kommentar av Uno Boklund. Stockholm, 1961. 411 s. Häftad. Häftesomslaget
något slitet. Annars ett fint exemplar. Scheele, Carl Wilhelm: Manuskript 1756-1777 Tolkning av C.W. Oseen. Almqvist &
Wiksell, K. Svenska Vetenskapsakademien, Stockholm, 1942. 172 s. Häftad. Häftesomslaget
något slitet. Ouppsprättad. Searle, G.F.C.: EXPERIMENTAL HARMONIC MOTION. A MANUAL FOR THE LABORATORY.. At
the University Press, Cambridge, 1915. In English. 10+92+4 pages. Contemporary marbeled
boards. Good condition. Sieveking, H.: MODERNE PROBLEME DER PHYSIK. Mit 21 abbildungen im text.. Friedr.
Vieweg & Sohn, Braunscweig, 1914. In German. 6+146 pages. Contemporary cloth binding.
Good condition. Illustrated. Singer, Charles: Naturvetenskapens historia.. CWK Gleerup Bokförlag, Lund, 1972. 367 s.
Häftad. Mycket gott skick. Sjövall, Ejnar (red.): Bengt Lidforss; En Minnesskrift. Framtidens bokförlag, Malmö, 1923. 166
s. Häftad. Häftesomslaget trasigt. Fotoillustrerad. Sidor något lösa. Smitt, F.A.: RYGGRADSDJURENS GEOLOGISKA UTVECKLING OCH
SLÄKTSKAPSFÖRHÅLLANDEN. Ur vår tids forskning. Populära skildringar under redaktion af Prof.
Gustaf Retzius. Utgifna af Stiftelsen Lars Hiertas minne. 29.. Samson & Wallin, Stockholm,
1882. 83 s. Häftad. Illustrerad. Gott skick. Innehåller bl.a en karta i färg. Söderbaum, H.G: Jac. Berzelius Levnadsteckning. Andra bandet. Almqvist & Wiksell,
1929. 540+14. Häftad. Stämpel på titelbladet. Ryggen delvis sprucken i fogarna. Häftesomslaget
något upprivet i kanterna. Annars ett fint exemplar. Illustrerad Stark, Johannes: Fortschritte und Probleme der Atomforchung. Mit 11 figuren.. Johann
Ambrosius Barth, Leipzig, 1931. In German. 8+112 pages. Contemporary marbeled boards.
Spine/back-strip faded. Sterland, E.G: Naturenergi och dess utnyttjande. Almqvist & Wiksell, 1969. 251 s.
Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget fläckat och nött. Annars ett fint exemplar.
Illustrerad. Störmer, Carl: Från världsrymdens djup till atomernas inre.. Norstedt och söners förlag, 1924.
151 s. Häftad. Illustrerad. Strömgren, Bengt: Formeln und tafeln zur bestimmung parabolischer bahnen. København,
Bianco Lunos Bogtrykkeri, 1929. In German. 150 p. Wrappered. Wrapper slightly spotted. Else fine.
Svedberg, The: MATERIEN. Ett forskningsproblem för forntid och nutid.. Hugo Gebers förlag,
1919. Andra upplagan. 157 s. Häftad. Illustrerad. Gott skick. Sylwan, Peter: In på livet genteknik. Livsfoskning. Samhälle. Natur och kultur, 1994. 314 s.
Cartonnageband. Mycket gott skick. Taylor, Sherwood: Vi och vår värld En naturvetenskaplig översikt, utökad och bearbetad av
svenska fackmän, redigerad av professor Gunnar Dahlberg. A.-B. Svensk Litteratur, 1942. Andra
upplagan. 865 s. Halvfranskt band. Nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Övre
guldsnitt. Tham, Karl: Planimetri med övningsexempel. C.E. Fritzes Bokförlag, 1940. 12:e upplagan. 37
s. Häftad. Gott skick. Delvis omarbetad upplaga. Thomson, J. Arthur: Dit vetenskapen hunnit I-II En populär framställning av naturvetenskapens
landvinningar i våra dagar. Albert Bonniers förlag, 1923, 1924. 778 s. 2 vol. Dekorerat
skinnimitationsband. Bandet något slitet. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Mönstrat snitt. Todhunter, I.: A TREATISE ON ANALYTICAL STATICS. WITH NUMEROUS EXAMPLES..
Macmillan ans Co, London, 1874. In English. 384 p. Contemporary cloth binding. Slightly
dampstained on back cover. Else in good condition. Trofast, Jan: Excellensen och Berzelius Hans Gabriel Trolle-Wachtmeisters kemiska
verksamhet. Atlantis Förlag, 1988. 218 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något
nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Trofast, Jan: Jacobus Berzelius Akademiska avhandlingar kommenterade av Jan Trofast.
Wiken, 1992. 95 s. Cartonnageband. Gott skick. Voigt, Woldemar: ELEMENTARE MECHANIK ALS EINLEITUNG IN DAS STUDIUM DER
THEORETISCHEN PHYSIK. Mit 55 figuren im text.. Veit & Comp, Leipzig, 1889. In German.
8+483 pages. Contemporary half-leather binding. Cover slightly rubbed on the edges. Marbeled
covers. Wennberg, Sven: Zur theorie der dirichlet´schen reihen Inaugural-dissertation. Appelbergs
boktryckeri, Uppsala, 1920. In German. 66 p. Wrappered. Wrapper missing. Page torn. Unopened.
Wijkander, August: Fysikens grunder. Gleerups, 1888. 359 s. Halvfranskt band. Bandet något
slitet. Annars ett fint exemplar. Med 313 bilder, 3 kartor och 1 färgad spektraltafla. Williams, Harley: Fruktans övermän. Natur och kultur, 1954. 216 s. Pappband. Bandet något
slitet. Annars ett fint exemplar. Willstätter, Richard: Aus Meinem Leben. Verlag Chemie, 1949. In German. 453+ tafel.
Clothbinding. Binding warped. Page lost. Else fine. Endpaper missing. Witt, G. C.: HANDLEDNING I ALGEBRA. EN ALLDELES NY LÄROBOK, TILL BEGAGNANDE I
ELEMENTARLÄROVERK OCH VID SJELFSTUDIUM.. Gernandts Boktryckeri - Aktiebolag,
Stockholm, 1884. 161 s. Samtida halvfranskt band. En bok full med problemställningar och
matematiska klurigheter. Woodger, J.H: The Technique of Theory Construction. The University of Chicago Press, 1950.
In English. 81 p. Wrappered. Wrapper slightly rubbed. Else fine. |