| Naturvetenskap, Astronomi |
|---|
|
Astronauterna. Pionjärer i rymden.. Albert Bonniers förlag, 1961. 110 s. Inbunden. Bandet
något skevt. Bandet något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Rikligt illustrerad. Den nya astronomin. Natur och kultur, 1957. 259 s. Inbunden med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Kosmiska krockar och galaktiska grannar Astronomiåret 1994. Uppsalaobservatoriets
Nyhetstjänsts årsbok, 1995. 93 s. Häftad. Häftesomslag fläckat. Annars ett fint exemplar.
Illustrerad. KOSMOS. FYSISKA UPPSATSER UTGIVNA AV SVENSKA FYSIKERSAMFUNDET. BAND 27
1949.. Norstedt och söners förlag, 1950. 182 s. Klotryggsband. Illustrerad. Gott skick. Non-Periodic Phenomena in Variable Stars Edited by L. Detre. Academic Press, Budapest,
1969. In English. 490 p. Wrappered. One stain on the wrapper. Good condition. Ahlin, Per: Astronomisk kalender 1995 Vad du kan se på himlen under året. Rabén Prisma,
1994. 144 s. Cartonnageband. Bandet något slitet. Stämpel på försättsbladet. Stämpel på
eftersättsbladet. Stämpel på snittet. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Ahlin, Per: Astronomisk kalender 1997 Vad du kan se på himlen under året. Rabén Prisma,
1996. 144 s. Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad. Arrhenius, Svante: Världarnas utveckling Andra avdelningen: Stjärnvärlden, framställd på
grundval av Arrhenius´ förut publicerade arbeten och efterlämnade anteckningar, av Knut
Lundmark. Hugo Gebers förlag, 1929. Åttonde upplagan. 315 s. Klotband. Bandet något fläckigt.
Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Marmorerat snitt. Med utvikbar plansch Arrhenius, Svante: VÄRLDARNAS UTVECKLING. Första afdelningen Solsystemet.. Hugo
Gebers förlag, 1924. 290 s. Klotband. Främre häftesomslag medbundet. Illustrerad. Gott skick. Asklöf, Sten: Determinations of Stellar Parallax From Photographs Taken by the 33 cm.
Refractor at the Astronomical Observatory, Upsala, in the Years 1924-27. Almqvist & Wiksell,
1927. In English. 70 p. Wrappered. Slightly rubbed on the edges. Else fine. Beer, Arthur (ed.): Vistas in Astronomy Vol. 4. Astronomical History, Celestial Mechanics,
Geophysics, Artificial Satellites, Solar Research, Astrophysics. Pergamon Press, 1961. In English.
193 p. Clothbinding. Good condition. Illustrated. Bergqvist, Björn: Rymdlexikon. Forum, 1961. 47 s. Pocket. Namnteckning på försättsbladet.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Bergsøe, Paul: Människan och universum. Forum, 1960. 350 s. Inbunden. Namnteckning på
försättsbladet. Något sliten. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Bonnor, William: Världsalltets expansion. Rabén & Sjögren/Tema, 1965. 215 s. Pocket.
Namnteckning på försättsbladet. Enstaka anteckningar i blyerts. Häftesomslaget slitet. Illustrerad.
Brancazio / Cameron, Peter J. / A.G.W. (ed.): Supernovae and Their Remnants Proceedings of
the Conference on Supernovae, held at the Goddard Institute for Space Studies, NASA 1967.
Gordon and Breach Science Publishers, 1969. In English. 240 p. Clothbinding. Cover lightly
stained. Good condition. Illustrated. Bruggencate, ten, P.: Sternhaufen ihr bau, ihre stellung zum sternsystem und ihre bedeutung
für die kosmogonie. Berlin, Verlag von Julius Springer, 1927. In German. 156 p. Decorated cloth
binding. Covers slightly worn. Else fine. Illustrated. Patterned endpaper. Mit 36 abbildungen und 4
tafeln. Bruhat, Georges: Les Étoiles. Librairie Félix Alcan, 1939. In French. 238 p. Wrappered. Joints
occasionally cracked. Wrapper occasionally stained. Wrapper slightly torn at the edges. Corpus
fine. Brünnow, F.: Lehrbuch der Sphärischen Astronomie. Ferd. Dümmlers Verlagsbuchhandlung,
1881. Fourth edition. In German. 587 p. Half -leather binding. Gilt-ornamented. Raised bands.
Marbeled edges. Slightly rubbed on the edges. Calder, Nigel: Kometen kommer!. Brombergs, 1981. 201 s. Inbunden med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Chamberlin, T.C: The Tidal and Other Problems. The Carnegie Institution of Washington,
1909. In English. 264 p. Wrappered. Wrapper slightly torn at the edges. Slightly rubbed on the
edges. Else fine. Illustrated. Folding map. Charlier, C.V.L.: Almanackan och Tideräkningen. Med två kartor öfver solförmörkelser.
Studentföreningen Verdandis småskrifter, 53. Albert Bonniers förlag, 1894. 24+2 sidor. Häftad.
Något nött i kanterna. Christianson, Gale E: This Wild Abyss The Story of the Men Who Made Modern Astronomy. The
Free Press, 1978. In English. 461 p. Wrappered. Wrapper slightly rubbed. Else fine. Coleman, James A: Hur uppstod universum Moderna kosmologiska teorier. Prisma, 1965.
197 s. Pocket. Namnteckning på titelbladet. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar.
Illustrerad. Cotta, Bernhard: Kosmos, utkast till en physisk verldsbeskrifning af Alex. v. Humbholdt,
kommenterad i populära bref af prof. Bernhard Cotta. Philipp J. Meyer, Stockholm, 1853.
368+265+233. Guldornamenterat halvfranskt band. Utvikbara kartor/planscher. Illustrerad. Bandet
något slitet. Ryggen delvis sprucken i fogarna. Inlagan något gulnad och fläckig. Davies, Paul: De sista tre minuterna Spekulationer om universums slutgiltiga öde. Natur och
kultur, 1994. 156 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Davies, Paul: De sista tre minuterna Spekulationer om universums slutgiltiga öde. Natur och
kultur, 1994. 156 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint
exemplar. Ditfurth, Hoimar von: Världsalltets barn Romanen om vår existens. Berghs, 1975. 280 s.
Häftad. Häftesomslaget slitet. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Flammarion, Camille: HIMLENS UNDER. Kåserier i populär Astronomi. Med 70 illustrationer
och en stjernkarta.. Adolf Bonnier, Stockholm, 1880. . 236 s. Klotryggsband. Bandet något nött.
Illustrerad. Flammarion, Camille: Urania. Nordiska bokförlaget, 1910. 160 s. Häftad. Något sliten.
Namnteckning på häftesomslag. Gallant, Roy A: Exploring the Planets. Rathbone Books, London, 1958. In English. 125 p.
Bound with dust-wrapper. Dustwrapper rubbed. Binding warped. Corpus fine. Richly illustrated.
Illustrated by John Polgreen Gatland, Kenneth: Rymdskepp i färg. Almqvist & Wiksell, 1968. Illustrerad av John W.
Wood & Tony Mitchell. 225 s. Inbunden. Gott skick. Förlagsstämpel. En sida skrynklad Grane, Arvid: Stjärnor med föränderlig ljusstyrka Klusterteorien, mirateorien, cepheidteorien.
Norstedt och söners förlag, 1941. 96 s. Häftad. Något fuktskadad. Ouppsprättad. Hedberg, Björn: Kometer och kometskräck. Rubicon, 1985. 192 s. Häftad. Klisterlapp på
häftesomslaget. Nött i kanterna. En fläck på snittet. Annars ett fint exemplar. Hedberg, Björn: Kometer och kometskräck. Rubicon, 1985. 192 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Gott skick. Illustrerad. Hellsten, C. G: Experimentell fysik och astronomi III: Optik, akustik och dynamik, astronomi och
meteorologi. Norstedt och söners förlag, 1930. Fjärde upplagan. 370 s. Pappband. Namnteckning
på försättsbladet. Något sliten. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Hoyle, Fred: Astronomi Vetenskapen om universums byggnad, uppkomst och utveckling - en
resa i tid och rum från vår egen planet till världsalltets gränser.. Forum, 1963. 320 s. Klotband med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Jeans, James: Universum omkring oss. Natur och kultur, 1930. 311 s. Klotband. Gott skick.
Illustrerad. Jones, Spencer, H: Tallösa världar. Albert Bonniers förlag, 1939. 221 s. Häftad.
Häftesomslaget något upprivet i kanterna. Nött i kanterna. Delvis ouppsprättad. Illustrerad. Kempf, P: Newcomb-Engelmanns Populäre Astronomie. Leipzig und Berlin. Verlag von
Wilhelm Engelmann, 1914. Fifth edition. In German. 831 p. Clothbinding. Spine/backstrip slightly
faded. One stain on cover. Else fine. Illustrated. Kesten, Hermann: Copernicus Biografisk roman. Medéns, 1949. 377 s. Inbunden. Gott skick.
Främre och bakre häftesomslag medbundna. Färgat övre snitt. Kesten, Hermann: Copernicus Biografisk roman. Medéns, 1949. 377 s. Häftad. Ryggen lagad.
Understrykningar i texten. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Kobold, Hermann: Der Bau des Fixsternsystems mit besonderer berücksichtigung..
Braunschweig, 1906. In German. 256 p. Clothbinding. Good condition. Mit 19 eingedruckten
abbildungen und 3 tafeln. Lalou, Étienne: The Sun. Prentice-Hall, 1963. In English. 110 p. . Spine/backstrip slightly
rubbed. Occasionally stained inside. Else fine. Richly illustrated. Layzer, David: Cosmogenesis The Growth of Order in the Universe. Oxford University Press,
1990. In English. 322 p. Bound with dust-wrapper. Good condition. Lengertz, William: Kring Tycho Brahe och Hven. Håkan Ohlssons Boktryckeri, Lund, 1947. 36 s.
Häftad. Illustrerad. Gott skick. Handskriven dedikation av Lengertz på främre pärmen. Lovell, A.C.B: Universums uppkomst. Natur och kultur, 1960. 108 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget fläckat och nött. Understrykningar i texten. Annars ett fint
exemplar. Lundmark, Knut: Dagmörkret över Sydsverige den 30 juni 1954. Lindblads, 1954. 80 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Lundmark, Knut: William Lengertz en Tycho Brahe-samlare. + Ståhlbrand, Henry : Hur såg
Tycho Brahe ut ?. Håkan Ohlssons Boktryckeri, Lund, 1947. 11 s. Häftad. Illustrerad. Gott skick. Ur
"Cassiopeia", Tycho Brahe-sällskapets årsbok 1946 Macpherson, Hector: Modern Cosmologies A Historical Sketch of Researches and Theories
Concerning the Structure of the Universe. Oxford University Press, 1929. In English. 127 p.
Clothbinding. One stain on cover. Else fine. McGowen, Tom: Astronomi. Carlsen/If, 1989. Tredje upplagan. Illustrerad av Rod Ruth. 63 s.
Cartonnageband. Gott skick. Möller, Olof: Mikro-universums gåta. Regal, 1979. 160 s. Pocket. Gott skick. Morley, L.S.D.: Skew Plates and Structures. Macmillan, 1963. In English. 128 p. Clothbinding.
Good condition. Naur, Peter: Strövtåg i universum. Almqvist & Wiksell, 1956. 95 s. Häftad. Häftesomslaget
något slitet. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Nicolson, Iain: Dictionary of Astronomy Terms and Concepts of Space and the Universe.
Barnes & Noble Books, 1980. In English. 248 p. Wrappered. Wrapper slightly rubbed. Else
fine. Illustrated. Nicolson, Iain: Vetenskapens värld Solsystemet. Bonniers Böger A/S, 1993. Andra upplagan.
124 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad. Nilson, Peter: Stjärnvägar. En bok om Kosmos. Norstedts förlag, 1991. 236 s. Häftad med
pappersomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Nilson, Ulf: Först på månen.... Norstedt och söners förlag, 1969. 116 s. Pocket.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Nordenmark, N.V.E: Olof Hiorter Observator Regius 1696-1750. Almqvist & Wiksell, 1942.
101 s. Häftad. Sida trasig. Häftesomslaget något upprivet i kanterna. Annars ett fint exemplar.
Ouppsprättad. Nordenmark, N.V.E: Pehr Wilhelm Wargentin Kungl. Vetenskapsakademiens sekreterare och
astronom 1749-1783. Almqvist & Wiksell, 1939. 464 s. Häftad. Häftesomslaget något upprivet
i kanterna. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Ouppsprättad. Illustrerad. Nordenmark, N.V.E: Stjärnorna En populär framställning av världsrymdens under. Fröleén
& Comp, 1926. Tredje upplagan. 1040 s. Halvfranskt band. Något nött i kanterna. Annars ett
fint exemplar. Marmorerat snitt. Mönstrade för/eftersättsblad. Illustrerad. Pahlen, von der, E: Einführung in die dynamik von sternsystemen. Verlag Birkhäuser, Basel,
1947. In German. 240 p. Clothbinding. Pfeiffer, John: The Changing Universe The Story of the New Astronomy, with the first complete
account of the use of radio to explore the heavens. Gollancz, 1956. In English. 243 p. Bound with
dust-wrapper. Dustwrapper rubbed. Else fine. Illustrated. Ploman, Edward W: Jord, rymd, kommunikationer. Pan/Norstedts, 1969. 218 s. Pocket.
Häftesomslaget slitet. Annars ett fint exemplar. Poor, Lane, Charles: The Solar System A Study of Recent Observations. G.P. Putnam´s Sons/
The Knickerbocker Press, 1908. In English. 310 p. Clothbinding. Slightly rubbed. Else fine. Rudaux, Lucien: Sur les Autres Mondes. Larousse, Paris, 1937. In French. 221 p. Wrappered.
Richly illustrated. Good condition. Rudkjøbing, Mogens: On the Atmospheres of B-stars. Ejnar Munksgaard, 1947. In English. 85
p. Wrappered. Slightly rubbed on the edges. Else fine. Schrödinger, Erwin: Space-Time Structure. The University Press, Cambridge, 1950. In English.
119 p. Clothbinding. Cover slightly rubbed on the edges. Good condition. Schütte, Karl: Rymdfarten har börjat. Hörsta, 1959. 197 s. Klotband. En fläck på pärmen.
Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Semitjov, Eugen: De otroliga tefaten. Askild & Kärnekull, 1974. 283 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget slitet. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Semitjov, Eugen: Det kommer en dag då hela världen håller andan. Askild & Kärnekull,
1972. 255 s. Klotband. Ryggen lätt fläckad. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Shapley, Harlow: Världsrymden och vi Människans plats i den nya världsbilden. Natur och
kultur, 1959. 169 s. Inbunden. Namnteckning på försättsbladet. Annars ett fint exemplar. Smoot, George: Krusningar i tiden. Forum, 1994. 318 s. Klotband. Gott skick. Illustrerad. Strömgren, Bengt: Universets udforskning. H. Hirschsprungs forlag, 1955. Andra upplagan. På
danska. 205 s. Häftad. Häftesomslaget något upprivet i kanterna. Häftesomslaget något slitet.
Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Strömgren, Bengt: Universums utforskning. Wahlström & Widstrand, 1942. 235 s.
Halvfranskt band. Ryggen något blekt. Understrykningar i texten. Annars ett fint exemplar.
Marmorerade för/eftersättsblad. Strömgren, Bengt: Universums utforskning. Wahlström & Widstrand, 1942. 235 s. Häftad.
Ryggen delvis sprucken i fogarna. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Taylor, John: Rymdens svarta hål Port mot nya universa?. Berghs, 1976. 171 s. Klotband. Gott
skick. Thiel, Rudolf: Och det vart ljus Hur astronomerna sökt lösa universums gåtor. Albert Bonniers
förlag, 1958. 363 s. Klotband. Gott skick. Illustrerad. Thomas, Oswald: Astronomie Tatsachen und probleme. Verlag Das Bergland Buch Salzburg,
1949. In German. 630 p. Bound. Good condition. Illustrated. Wallenquist, Åke: Planeter, stjärnor och kvasarer. Prisma, 1966. 90 s. Pocket. Anteckningar på
försättsbladet. Häftesomslag fläckat. Häftesomslaget slitet. Wavre, R: Figures planétaires et géodésie. Gauthier-Villars, 1932. In French. 193 p.
Wrappered. Slightly rubbed on the edges. Browned. Unopened. Welin, Gunnar: Astronomi för alla En introduktion till den moderna forskningens metoder och
resultat. Rabén Prisma, 1996. 184 s. Cartonnageband. Gott skick. |