| Naturvetenskap, Av och Om Carl von Linné |
|---|
|
Arvet från Newton och Linné. Vetenskapliga förbindelser mellan Sverige och England i gångna
tider.. Statens Historiska Museum, 1962. 116+bilder. Häftad. Ryggen något blekt. Ryggen lätt
fläckad. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Carolus Linnaeus 1707-1778 A catalogue of the works of Linnaeus issued in commemoration
of the 250th anniversary of the birthday of Carolus Linnaeus. Sandbergs bokhandel, Rare Book
Department, Stockholm, 1957. Biografi över Carl von Linné. 180 s. Häftad. Gott skick. Sandbergs
antikvariatsförteckning nr 12 våren 1957. Contents: I. Systema Naturae; II. Botanical Works; III.
Soological Works; IV Linnaeus' Medical Works and Writings relating to them; V. Linnaeus'
Mineralogical and Geological Works as well as Writings relating to them; VI. Theses and Orations,
including Collections of scientific Pamphlets of Linnaeus; VII. Swedish Almanacs containing
contributions by Linnaeus; VIII. Linnaeus' Accounts of his Journeys; IX. Collected Editions of the
Works and Letters of Linnaeus; X. Works written by Linnaeus' Principal Pupils; XI. Biographies of
Linnaeus; XII. Linnaeus Autographs; XIII. Linnaeus Portraits and Medals; XIV. Bibliographies of
Linnaeus Linnés språk och stil Studier i Linnés svenska författarskap av Margit Abenius, Sixten Belfrage,
Sigurd Fries och Jöran Sahlgren. Samlade och utgivna av Sigurd Fries. Prisma, 1971. 143 s.
Pocket. Gott skick. Linnés Sverige, och vårt Natur och landskapsbild under 200 år. Liljevalchs, 1978. 54 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Svenska Linné-sällskapets Årsskrift Årg. XXXVI 1953. Almqvist & Wiksell, 1954. 160 s.
Häftad. Gott skick. Illustrerad. Delvis ouppsprättad. Svenska Linné-sällskapets Årsskrift Årg. XVI 1933. Almqvist & Wiksell, 1933. 150 s.
Häftad. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Svenska Linné-sällskapets Årsskrift Årg. XXXII. 1949. Almqvist & Wiksell, 1950. 130 s.
Häftad. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Ouppsprättad. Illustrerad. Svenska Linné-sällskapets Årsskrift Årg. XX 1937. Almqvist & Wiksell, 1937. 197 s.
Häftad. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Svenska Linné-sällskapets Årsskrift Årg. XXXV. 1952. Almqvist & Wiksell, 1953. 115 s.
Häftad. Något fläckig. Annars ett fint exemplar. Ouppsprättad. Svenska Linné-sällskapets Årsskrift Årg. XXI 1938. Almqvist & Wiksell, 1938. 178 s.
Häftad. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Blunt, Wilfrid: Carl von Linné.. Trevi, 1977. 256 s. Klotband med skyddsomslag. Rikligt
illustrerad. Gott skick. Borglid, Lars-Ola: Linnés landskap. Prisma, 1999. 199 s. Inbunden med skyddsomslag.
Mycket gott skick. Broberg, Gunnar: " I skogar, på berg och i dalar " Linné i dikten. Svenska Linnésällskapet,
1990. 132 s. Häftad. Mycket gott skick. Illustrerad. Fries, Rob. E.: LINNÉ. De största märkesmännen IV.. Hugo Gebers förlag, 1907. 63 s. Häftad.
Gott skick. Fries, Th. M: LINNÉ. Lefnadsteckning.. Fahlcrantz & Co, Stockholm, 1903.
3+364+48+4+444+46 sidor. 2 vol. Vackert halvfranskt band. Upphöjda bind. Guldornerad rygg.
Marmorerat snitt. Illustrerad. Granit, Ragnar: Utur stubbotan rot Essäer till 200-årsminnet av Carl von Linnés död.. Norstedt
och söners förlag, 1978. 201 s. Pappband med skyddsomslag. Gott skick. Sparsamt
illustrerad. Grönberg, Gösta: POPULÄR NATURVETENSKAPLIG REVY. UNDER MEDVERKAN AF
FACKMÄN INOM DE OLIKA NATURVETENSKAPERNA. 1913.. Norstedt och söners förlag, 1914.
288 s. Samtida klotband. Rikligt illustrerad. Gott skick. Årgång 1913. Gullander, Bertil: Linné i Lappland Utdrag ur Carl Linnaeus dagbok från resan till Lappland
1732, ur hans lapska flora och reseberättelsen till Vetenskaps-Societeten i Uppsala, ur
anteckningar och brev m.m. En antologi sammanställd av Bertil Gullander. Forum, 1969. 166 s.
Dekorerat klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar.
Illustrerad. Gullander, Bertil: Linné och Uppsala. AWE/ Gebers, 1978. 128 s. Cartonnageband. Illustrerad.
Gott skick. Hagberg, Knut: Carl Linnaeus. Natur och kultur, 1957. 236 s. Inbunden med skyddsomslag.
Smärre anteckningar med blyerts. Annars ett fint exemplar. Hagberg, Knut: Carl Linnaeus Den linneanska traditionen. Natur och kultur, 1951. 147 s.
Häftad. Namnteckning på försättsbladet. Häftesomslaget slitet. Annars ett fint exemplar. Hagberg, Knut: Linneansk linje.. Aldus/Bonniers, 1963. 157 s. Pocket. Gott skick. Hammarskjöld, Dag: Kring Linnéminnet. Norstedt och söners förlag, 1957. 20 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Hammarskjöld, Dag: The LinnaeusTradition and Our Time. Norstedt och söners förlag, 1957.
In English. 21 p. Wrappered. Unopened. Holm, Lennart: Études taxonomiques sur les pléosporacées. A.-B. Lundequistska
bokhandeln, Uppsala, 1957. In French. 188 p. Wrappered. Wrapper slightly rubbed. Else fine. Hulth, J.M: Bibliographia Linnaeana Matérieux pour servir a une bibliographie linnéenne.
Librairie de lúniversité C.J. Lundström Uppsala/ R. Friedländer & Sohn Berlin, 1907. In
French/Latin. Wrappered. One corner slightly bumped. Slightly rubbed on the edges. Else fine.
Illustrated. Kalm, Pehr: Västgöta och Bohuslänska resa Förrättad År 1742. Med anmärkningar uti Historia
Naturali, Fysik, Medicin, Ekonomi, Antikviteter etc. Jämte nödiga figurer. Wahlström &
Widstrand, 1960. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. 264 s. Pappband. Bandet något skevt. Något
nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Krook, Hans: Carl von Linné. J.A. Lindblads förlag, Uppsala, 1957. 113 s. Häftad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Levertin, Oscar: Carl von Linné. Norstedt och söners förlag, 1968. 103 s. Pocket. Något nött i
kanterna. Gott skick. Levertin, Oscar: Carl von Linné. Albert Bonniers förlag, 1908. Tredje upplagan. 106 s.
Halvlinneband. Mycket gott skick. Marmorerade för/eftersättsblad. Levertin, Oscar: Carl von Linné Några kapitel ur ett oafslutadt arbete. Albert Bonniers förlag,
1906. 111 s. Dekorerat pappband. Namnteckning på försättsbladet. Bandet något skevt. Något
fläckig. Ryggen något sliten. Annars ett fint exemplar Levertin, Oscar: Carl von Linné Några kapitel ur ett oafslutadt arbete. Albert Bonniers förlag,
1906. 108 s. Häftad. Ryggen delvis sprucken i fogarna. Gulnad. Annars ett fint exemplar.
Inplastad Levertin, Oscar: Carl von Linné. Johan Wellander Samlade skrifter av Oscar Levertin. Tolfte
delen. Albert Bonniers förlag, 1925. 105 s. Häftad. Häftesomslaget något trasigt. Namnteckning på
försättsbladet. Ouppsprättad. Linné, Carl von: Bref och skrifvelser af och till Carl von Linné Första afdelningen I-V.
Aktiebolaget Ljus, Stockholm, 1907, 1908, 1909, 1910, 1911. 341+347+342+361+366. 5 vol.
Häftad. Något fläckig. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Ouppsprättad. Linné, Carl von: Bref och skrifvelser af och till Carl von Linné. Med understöd af Svenska Staten
utgifna af Upsala Universitet. Första Afdelningen Del. I. Aktiebolaget Ljus, Stockholm, 1907. 341 s.
Häftad. Ouppsprättad. Gott skick. Linné, Carl von: Bref och skrifvelser af och till Carl von Linné. Med understöd af Svenska Staten
utgifna af Upsala Universitet. Första Afdelningen Del. II. Aktiebolaget Ljus, Stockholm, 1908.
V+373. Häftad. Ouppsprättad. Gott skick. Linné, Carl von: Carl Linnaeus Skrifter. I urval av Knut Hagberg. Natur och kultur, 1955. 281 s.
Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Linné, Carl von: Carl Linnaeus Skrifter. I urval av Knut Hagberg. Natur och kultur, 1955. 281 s.
Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Skyddsomslaget slitet. Annars ett
fint exemplar. Linné, Carl von: Carl von Linné Ur Carl Linnaei egenhändiga anteckningar om sig själv. Ur
landkskapsresorna. Markattan Diana. Ur Om undran inför naturen. Ur Nemesis Divina.
Aldus/Bonniers, 1962. 165 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Något gulnad. Annars ett fint
exemplar. Linné, Carl von: Carl von Linné Ur Lapplandsresan. Ur Skånska resan. Om undran inför
naturen. Ur Nemesis Divina. Varia. Albert Bonniers förlag, 1964. 358 s. Pappband. Ryggen något
sliten. Gott skick. Linné, Carl von: Carl von Linnés Dalaresa. Natur och kultur, 1984. 172 s. Dekorerat klotband
med skyddsomslag. Mycket gott skick. Linné, Carl von: Carl von Linnés Gotländska resa. Natur och kultur, 1964. Fjärde upplagan.
186 s. Pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Linné, Carl von: Carl von Linnés Lappländska resa. Natur och kultur, 1961. Andra upplagan.
191 s. Pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Linné, Carl von: Caroli Linnaei VULCANUS DICIMASTICUS Fhalun 1734. Almqvist &
Wiksell, 1925. 88 s. Häftad. Ouppsprättad. Gott skick. Linné, Carl von: Fyra skrifter Utvalda och kommenterade av Arvid Hj. Uggla. Lindfors Bokförlag
AB, 1964. Illustrerad av Harald Sallberg. 160 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget
slitet. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Linné, Carl von: Fyra skrifter Utvalda och kommenterade av Arvid Hj. Uggla. Lindfors, 1964.
Illustrerad av Sahlberg. 160 s. Häftad. En fläck på pärmen. Annars ett mycket fint exemplar. Linné, Carl von: Indelning i Ört-Riket efter Systema Naturae På svenska öfversatt af Johan J.
Haartman och nu andra gången uplagd, ändrad och tilökt efter 13:de upplagan af Systemet.
Rediviva, 1976. Cartonnageband. Mycket gott skick. Linné, Carl von: Lapplands resa år 1732. Wahlström & Widstrand, 1957. Illustrerad av
Gunnar Brusewitz. 278 s. Inbunden med skyddsomslag. Namnteckning på försättsbladet.
Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Linné, Carl von: Linné i Dalarna. En antologi sammanställd av Bertil Gullander.. Forum, 1980.
202 s. Förlagsband med pappersomslag. Rikligt illustrerad. Gott skick. Linné, Carl von: Linné i Västergötland. En antologi sammanställd av Bertil Gullander.. Norstedt
och söners förlag, 1972. 224 s. Förlagsband med pappersomslag. Illustrerad. Gott skick. Linné, Carl von: Linné på Gotland. En antologi sammanställd av Bertil Gullander.. Norstedts
förlag, 1971. 156 s. Cartonnageband. Rikligt illustrerad. Gott skick. Linné, Carl von: LINNÉS DALARESA, iter dalecarlicum, jämte UTLANDSRESAN, iter ad exteros
och BERGSLAGSRESAN, iter ad fodinas.. Hugo Gebers förlag, 1953. 432 s. Skinnryggsband.
Illustrerad. Mycket gott skick. Linné, Carl von: Nemesis divina. Den gudomliga vedergällningen. Bonniers, 1968. 242 s.
Klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Linné, Carl von: Öländska och gotländska resa 1741 Faksimiledition efter 1745 års
originalupplaga. Andra tryckningen. John Kroon/A.-B. Malmö Ljustrycksanstalt, 1957. Inbunden
med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Mycket gott skick. Ouppsprättad. Linné, Carl von: Öländska och gotländska resa på riksens höglovlige ständers befallning
förråttad år 1741 med anmärkningar uti ekonomien, naturalhistorien, antikviteter etc. Med åtskillige
figurer. Redigerad av Carl-Otto von Sydow. Wahlström & Widstrand, 1962. Illustrerad av
Gunnar Brusewitz. 385 s. Häftad. Namnteckning på försättsbladet. Häftesomslaget slitet. Annars
ett fint exemplar. Ouppsprättad. Med utvikbar karta. Linné, Carl von: Öländska och gotländska resa på riksens höglovlige ständers befallning
förråttad år 1741 med anmärkningar uti ekonomien, naturalhistorien, antikviteter etc. Med åtskillige
figurer. Redigerad av Carl-Otto von Sydow. Wahlström & Widstrand, 1962. Illustrerad av
Gunnar Brusewitz. 387 s. Privatband. Mycket gott skick. Illustrerad. Privat klotband. Främre
häftesomslaget klistrat som pärmdekor. Med utvikbar karta. Linné, Carl von: Öländska resa förrättad 1741. Natur och kultur, 1962. 175 s. Pappband med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Linné, Carl von: Skånska resa Utgiven av Jöran Sahlgren. Norstedt och söners förlag, 1920.
434+register+planscher+53. Halvpergamentband. Något nött i kanterna. Annars ett mycket fint
exemplar. Frakturstil. Med utvikbara planscher Linné, Carl von: Skånska resa Utgiven av Jöran Sahlgren. Norstedt och söners förlag, 1920.
434+register+planscher+53. Häftad. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Ouppsprättad.
Linné, Carl von: Skånska resa 1749 Faksimiledition efter 1751 års originalupplaga. Andra
tryckningen. John Kroon/A.-B. Malmö Ljustrycksanstalt, 1956. Inbunden. Bandet något nött i
kanterna. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Linné, Carl von: Skånska resa år 1749. Wahlström & Widstrand, 1959. Illustrerad av
Gunnar Brusewitz. 561 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Illustrerad.
Linné, Carl von: Skånska resa år 1749. Wahlström & Widstrand, 1982. Illustrerad av
Gunnar Brusewitz. 561 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Klisterlapp
på pappersomslag. Gott skick. Illustrerad. Linné, Carl von: Svensk Flora Flora Svecica. Forum, 1986. 482 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Färgat övre snitt. Illustrerad. Med utvikbara planscher Linné, Carl von: Svenska Flora. Flora Svecica.. Forum, 1986. 482 s. Pappband med
skyddsomslag. Gott skick. Utvikbara kartor/planscher. Anteckningar på försättsbladet. Linné, Carl von: Tre tal Utgivna av Arvid Hj. Uggla. Hugo Gebers förlag, 1954. 94 s. Pappband.
Ryggen något blekt. Annars ett fint exemplar. Med dedikation av utgivaren på insidan av pärmen Linné, Carl von: Västgöta Resa 1746 Faksimiledition efter 1747 års originalupplaga. Andra
tryckningen. John Kroon/A.-B. Malmö Ljustrycksanstalt, 1956. Inbunden med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Ouppsprättad. Frakturstil. Malmeström, Elis: Carl von Linné Geniets kamp för klarhet. Albert Bonniers förlag, 1964. 389 s.
Klotband. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Färgat övre snitt. Schildt, Göran: Resenärer i Floras rike. Reseberättelser av Linnés lärjungar..
Biblioteksförlaget, 1960. 316 s. Dekorerat pappband med skyddsomslag. Gott skick. Innehåller
utvikbar karta. Selander, Sten: Linnélärjungar i främmande länder. Essayer av Sten Selander.. Bonniers,
1960. 90 s. Privatband. Illustrerad. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Torgny, Ove: I Linnés spår genom Sverige.. Bilda Förlag, 2001. 264 s. Klotband med
skyddsomslag. Nyskick. Uggla, Arvid Hj: Linnaeus. Swedish Institute, 1957. In English. 18+16. Wrappered. Wrapper
slightly rubbed. Else fine. Illustrated. Wallerström, Ingrid: Carl von Linné. Barndom, hem, skola Kulturhistorisk skildring.
Zindermans, 1974. 289 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett
fint exemplar. Illustrerad. Zennström, Per-Olof: Linné - Sveriges upptäckare, Naturens namngivare. Arbetarkultur, Sthlm,
1957. 147 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget slitet. Skyddsomslaget något trasigt.
Annars ett fint exemplar. |