| Naturvetenskap, Teknik |
|---|
|
Att stimulera intresset för naturvetenskap och teknik. Dokumentation av konferens 23-24 mars
1993.. Utbildningsdepartementet, Verket för högskoleservice, 1993. 31 s. Häftad. Häftesomslaget
något slitet. Annars ett fint exemplar. Focus Tekniken. Almqvist & Wiksell, 1964. 699 s. Klotband. Gott skick. Färgat övre snitt.
Johan Ohlsson 1833-1910 Tekniker och medborgare. Svea, 1959. 257 s. Inbunden. Bandet
något slitet. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Karlebo Handbok. Maskinaktiebolaget Karlebo, 1943. Sjätte upplagan. 603 s. Samtida
skinnband. Bandet något slitet. Inlagan fin. Nära. En inspirationsbok om det nya informationssamhället.. Telia Nära AB och Page One
Publishing AB, 1998. 117 s. Cartonnageband. Mycket gott skick. Rikligt illustrerad. Teknik och natur Studier tillägnade Gunnar Beskow. Göteborg, 1967. På svenska/engelska.
457 s. Häftad. Häftesomslaget slitet. Annars ett fint exemplar. Teknik och samhälle Sverige i tiden 1900-1920. Kulturhuset, 1977. 61 s. Häftad.
Namnteckning på häftesomslag. Ryggen något blekt. Annars ett fint exemplar. Rikligt illustrerad.
Vad våra händer skapat En bildhistoria om mänsklighetens storverk. Bra Böcker, 1966. 294 s.
Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Rikligt
illustrerad. Mönstrade för/eftersättsblad. Vilja och kunnande Teknikhistoriska uppsatser tillägnade Torsten Althin på hans åttioårsdag
den 11 juli 1977 av vänner. Almqvist & Wiksell, 1977. 261 s. Dekorerat klotband. Gott skick.
Namnteckning på försättsbladet. Althin, Torsten: 1861 Teknikhistorisk rapsodi till Svenska Teknologföreningens
hundraårsjubileum 1961. Norstedt och söners förlag, 1961. 39 s. Häftad. Häftesomslaget något
slitet. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Althin, Torsten: 1861 Teknikhistorisk rapsodi till Svenska Teknologföreningens
hundraårsjubileum 1961. Norstedt och söners förlag, 1961. 39 s. Häftad. Ryggen delvis sprucken i
fogarna. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Althin, Torsten: C.E. Johansson 1864-1943 Måttens mästare. Nordisk Rotogravyr, Stockholm,
1947. 165 s. Inbunden. Delvis något fuktskadad. Något nött i kanterna. Anteckningar på
försättsbladet. Annars ett fint exemplar. Fotoillustrerad. Ålund (red), O. W: Uppfinningarnas bok. Öfversigt af det industriela arbetets utveckling på alla
områden Sjette bandet. Råämnenas mekaniska bearbetning. Hjalmar Lindströms
förlag,Stockholm, 1875. 175 s. Dekorerat klotband. Något nött i kanterna. Ryggen något blekt.
Annars ett fint exemplar. Med 585 i texten intryckta illustrationer. Beck, Wilhelm: Naturkrafterna och deras användning Elektriciteten och dess tekniska
tillämpningar. Nordiska bokförlaget, Erdheim & co, 1920. 1216+26. Dekorerat klotband.
Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Utvikbara kartor/planscher. Mönstrade
för/eftersättsblad. Bolin, Iwan: Uppfinningar och upptäckter Teknikens framsteg under tjugonde århundradet.
Natur och kultur, 1925. 329 s. Klotband. Bandet något slitet. Annars ett fint exemplar. Illustrerad.
Coppersmith, Fred: Patent sökt Ett århundrades fantastiska uppfinningar. Press &
Publicity, 1950. 100 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Illustrerad.
Curman, Johan: En tidig europé Entreprenören C.F. Lundström 1823-1917. Carlsson
Bokförlag, 1996. 318 s. Cartonnageband. Bandet något slitet. Annars ett fint exemplar. Illustrerad.
Dahl, Kristian: Edison hans liv og hans opfindelser Frit bearbejdet efter amerikanske og
engelske vaerker. Gyldendalske Boghandels Forlag, 1897. På danska. 504 s. Guldornamenterat
klotband. Gott skick. Guldornerad. Marmorerat snitt. Illustrerad. Drakos, Georg: När elektriciteten kom Om landsbygdens elektrifiering med exempel från
Edsbyn i Hälsingland. Med inledning av Anders Björklund. Carlsson Bokförlag, 1985. 156 s.
Cartonnageband. Gott skick. Giertz, Eric: Teknikdriven affärsutveckling Nya affärsidéer och branscher i desktopteknikens
förlängning. Tryckeriförlaget, 1987. 180 s. Cartonnageband. Gott skick. Gössler, Fritz: Bogen- und Funkenspektrum des Eisens von 4555 Å bis 2227 Å Mit
gleichzeitiger Angabe der Analysenlinien der wichtigsten Elemente. Jena. Verlag von Gustav
Fischer, 1942. In German. 3 vol. Spine/backstrip slightly torn at the bottom. Slightly rubbed on the
edges. Slip-case rubbed. Else fine. Wrappered and loose leaves in slip-case. Hadekel, R: Displacement Pumps and Motors. Sir Isaac Pitman & Sons, 1951. First
edition. In English. 172 p. Clothbinding. Good condition. Hedin / Larsson, Marika / Ulf (red.): Teknikens landskap En teknikhistorisk antologi tillägnad
Svante Lindqvist. Atlantis Förlag, 1998. 395 s. Cartonnageband. Bandet något nött i kanterna.
Annars ett fint exemplar. Mönstrade för/eftersättsblad. Hubendick, E: SVENSK TEKNISK UPPSLAGSBOK. För teknisk orientering och tekniskt-
ekonomiska beräkningar.. Nordisk Rotogravyr, 1943. 767+119+976+78+700+53 sidor + register.
Linneband. Rikligt illustrerad. Gott skick. Isakson, Börje: Världens snilleblixtar 1. Natur och kultur, 1995. 96 s. Cartonnageband. Gott
skick. Illustrerad. Johnson, William A: Christopher Polhem The Father of Swedish Technology. Trinity College,
1963. In English. 259 p. Bound. Good condition. Illustrated. Köhler, Heinrich Gottlieb: LOGARITHMISCH-TRIGONOMETRISCHES HANDBUCH. Welches
die gemeinen oder briggischen logarithmen für alle zahlen bis 108000 auf sieben decimalstellen,
die gaussischen logarithmen, die logarithmen der trigonometrischen functionen von zehn zu zehn
secunden für die neun ersten und neun letzten grade des quadranten und von minute zu minute
für die übringen grade desseleben, goniometrische formrln und einige andere mathematische
tafeln, die oft gebraucht werden, enthält.. Bernhard Tauchnitz, Leipzig, 1864. In German. 36+388
sidor. Later half-leather binding. Lenk, Torsten: FLINTLÅSET dess uppkomst och utveckling.. Nordisk Rotogravyr, 1939. 189 s.
Häftad. Rikligt illustrerad. Lindqvist, G: LÄROBOK I MASKINRITNING. För självstudium.. Sörmlandspostens Tryckeri AB,
Eskilstuna, 1919. 51 s. Häftad. Gott skick. Handskriven dedikation från författaren. Rikligt
illustrerad med maskinritningar. Lübeck, Sven: Lübeckiana Valda skrifter av Sven Lübeck utgivna till hans femtioårsdag den 2
juni 1927. Ivar Haeggströms Boktr., 1927. 579 s. Inbunden. Bandet något slitet. Exlibris. Annars ett
fint exemplar. Utvikbara kartor/planscher. Färgat övre snitt.h Malmborg, G: Svetsning och skärning etc. med acetylen-syrgas. Åhlén & söners förlag,
1937. 461 s. Inbunden. Namnteckning på försättsbladet. Bandet något fläckigt. Illustrerad. Nikolayev, B. A.: Thermodynamic Assessment of Rocket Engines. The Macmillan Company,
1963. In English. 150 p. Bound. Good condition. Pannell, JPM: Man the Builder An Illustrated History of Engineering. Thames and Hudson,
1977. In English. 252 p. Bound with dust-wrapper. Good condition. 165 illustrations. Persson, Karl J: Med kraft och ljus Minnesskrift Svenska Elektriska Arbetareförbundets 25-
årsjubileum 1931. Bröderna Lagerström, Boktryckare, Sthlm, 1931. 240 s. Häftad. Häftesomslaget
något slitet. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Reuter, Jonatan: ELEMENTÄR HÅLLFASTHETSLÄRA.. Kommanditbolaget Chelius & Co,
Stockholm, 1908. Andra upplagan. 145 s. Klotband. Illustrerad. Mycket gott skick. Schieldrop, Edgar B: Teknikens underverk i fartens tidsålder I-II. Albert Bonniers förlag, 1953.
617+629. 2 vol. Halvfranskt band. Något fläckig. Ryggen något blekt. Annars ett fint exemplar.
Mönstrade för/eftersättsblad. Övre guldsnitt. Illustrerad. Seth, Ronald: Första gången det hände Höjdpunkter i människans historia. Bra Böcker, 1969.
223 s. Inbunden. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Färgat övre snitt. Mönstrade
för/eftersättsblad. Illustrerad. Smith, Nils: Regler och råd rörande maskinritningars utförande. Norstedt och söners förlag,
1937. Sjunde upplagan. Inbunden. Smärre anteckningar. Annars ett fint exemplar. Mönstrat snitt.
Illustrerad. Starck, Manfred: ELEMENTÄR HÅLLFASTHETSLÄRA. Med 350 övningsuppgifter och
tillämpningar på beräkning av enkla maskindelar, transmissioner och rotationsspänningar i
svänghjul.. C.E. Fritzes Bokförlag, 1918. 148 s. Häftad. Gott skick. Stift, Anton: Der zuckerrübenbau und die fabrikation des rübenzuckers Nach den neuesten
erfahrungen der wissenschaft und der praxis. A. HartlebensVerlag, Wien und Leipzig, 1910. In
German. 688 p. Half -leather binding. Inscription on endpaper. Slightly rubbed on the edges. Else
fine. Patterned endpaper. Mit 273 abbildungen. Marbeled edges. Strömberg, C.A.: Första ingenjörsboken 3. Uppfinningar och uppfinnare. Kemi och kemisk
teknologi. Textilteknologi. Strömbergs, 1951. 158 s. Pappband. Något nött i kanterna. Annars ett
fint exemplar. Illustrerad. Strömberg, C.A.: Teknis i bild Research and Technical Education in Sweden. Strömbergs,
1952. På svenska/engelska. 94 s. Inbunden. Stämpel på försättsbladet. Bandet något fläckigt.
Annars ett fint exemplar. Rikligt illustrerad. |