| Nobel & Svenska Akademin |
|---|
|
Alfred Nobel och hans släkt. Nobelstiftelsen, 1926. 328 s. Dekorerat halvfranskt band. Rikligt
illustrerad. Något nött i kanterna. Inklistrade planscher Misantropen - mecenaten Alfred Nobel. Genier, guld och gala. Bonniers, 1998. 213 s. Klotband
med skyddsomslag. Rikligt illustrerad. Mycket gott skick. Skrifter införda i Svenska Akademiens Handlingar 1786-1999. Svenska akademien, 2000. 57
s. Häftad. Gott skick. Svenska Akademien. Tal och texter 20 december 1999. Norstedts förlag, 2000. 67 s. Häftad.
Nyskick. Svenska Akademien. Tal och texter 20 december 2000. Norstedts förlag, 2001. 47 s. Häftad.
Nyskick. Svenska Akademien. Tal och texter 20 december 2001. Norstedts förlag, 2002. 47 s. Häftad.
Nyskick. Svenska Akademien. Tal och texter 20 december 2002. Norstedts förlag, 2003. 77 s. Häftad.
Nyskick. Svenska Akademiens Handlingar 30. Norstedts förlag, 2002. 192 s. Pappband. Nyskick. Svenska Akademiens Handlingar 32. Norstedts förlag, 2003. 179 s. Pappband. Nyskick. Allén, Sture: Nobelpriset i litteratur En introduktion. Svenska Akademien distr.: Norstedts, 2001.
56 s. Häftad. Gott skick. Sparsamt illustrerad. Allén, Sture: The Nobel Prize i Literature An introduction. Svenska Akademien distr.: Norstedts,
2001. In English. 58 p. Wrappered. Good condition. Illustrated. Burius, Anders: Hundra år i litteraturprisets tjänst Svenska Akademiens Nobelbibliotelk 1901-
2001. Svenska Akademien distr.: Norstedts, 2002. 120 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Helander, Lars: Nobelpristagare! Personliga möten med nitton författare. Sveriges Radio,
1998. 342 s. Klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. Gott skick. Hellberg / Jansson, Thomas / Lars Magnus: Alfred Nobel. Alno, u å. 141 s. Inbunden med
skyddsomslag. Rikligt illustrerad. Skyddsomslaget något slitet. Lång, Helmer: De litterära Nobelprisern 1901-1983. Bra Böcker, 1984. Illustrerad av Bowen (B
O Wennerberg). 337 s. Pappband. Gott skick. Ohlmarks, Åke: Nobelpristagarna (1901-1968). Stureförlaget, 1969. 759 s. Klotband.
Anteckningar på smutstitelbladet. Rikligt illustrerad. Gott skick. Ohlmarks, Åke: Nobelpristagarna (1901-1968). Stureförlaget, 1969. 759 s. Dekorerat
helskinnband. Inre denteller. Guldsnitt. Guldornerad. Blindpressad. Rikligt illustrerad Schück, Henrik: Kgl Vitterhets och Antikvitets Akademien I-VIII. Almqvist & Wiksell, 1932-
44. 8 vol. Häftad. Mycket fint exemplar. Ouppsprättad. Svensén, Bo: Svenska Akademien från Gustav III till våra dagar. Norstedt och söners förlag,
1998. 194 s. Pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. Mycket gott skick. Svensén, Bo: The Swedish academy and the Nobel Prize in Literature. Swedish Academy
distr.: Norstedts, 2000. In English. 85 p. Wrappered. Good condition. Illustrated. Tjerneld, Staffan: Nobel - en biografi. Bonniers, 1972. 235 s. Klotband med skyddsomslag.
Fotoillustrerad. Gott skick. Wästberg, Per: Axel Hirsch Folkbildare och filantrop. Norstedt och söners förlag, 2002. 406 s.
Pappband med skyddsomslag. Nyskick. Fotoillustrerad. |