Tillbaka

Ordspråk, Citat, Levnadsvisdom

A book of good tidings from the bible. Collins, 1966. In English. Illustrated by Joan Walsh Anglund. Clothbinding with dustwrapper and slip-case. Dustwrapper slightly rubbed on the edges. Else fine.
ID Nr: 13383, SEK 70.

Bitar af Snorre. Fahlcrantz & Co., 1897. Tredje upplagan. 152 s. Klotband. Bandet något nött i kanterna. Inlagan fin. Illustrerad. Dekorerat grått klotband med titeltext och ryggtiteltext i guld.
Illustrerad av Edv. Forsström och Carl Printzensköld.
ID Nr: 105291, SEK 90.

Blänkfyrar. Citat ur verldslitteraturen samlade av K. Åberg & M. Henschen. Fritzes K. Hofbokhandel, 1884. 168 s. Skinnryggsband. Invändig lagning. Färgat snitt.
ID Nr: 13384, SEK 250.

Födelsedags-Bok för hvarje nordiskt hem H. K. H. Kronprinsessan Viktoria tillegnad.. Wexiö, Smålands-Postens Boktryckeri., 1882. 398 s. Guldornamenterat klotband. Gott skick. Blindpressad.
ID Nr: 104193, SEK 110.

Hylands Hörnas ABC Bok. Sveriges Radio, 1966. opaginerad. Häftad. Gott skick. Illustrerad.
ID Nr: 105224, SEK 90.

Klokt och roligt. Natur och kultur, 1947. 175 s. Klotband. Gott skick.
ID Nr: 13363, SEK 110.

Levnadskonstens almanack Sammanställd av Nils Simonsson under medverkan av Ebba Söderman.. Tre Tryckare, 1966. 160 s. Inbunden. Något fläckig. Inlagan fin. Illustrerad. Klotband med påklistrat papperomslag.
Vinjetter Greta Cagner.
ID Nr: 103645, SEK 60.

Lysande sagt Tvåtusen citat från Aisopos till Klas Östergren i urval av Lena Pallin. Brombergs, 2002. 310 s. Pappband med skyddsomslag. Gott skick.
Vinjetter: Lotta Frost.
ID Nr: 104577, SEK 140.

Ord på vägen Trettonde samlingen. 1953. 160 s. Pappband. Gott skick. Namnteckning på försättsbladet. Exlibris. Sid 13 lös.
ID Nr: 103895, SEK 50.

Sådan är kärleken - Madame Små små ord om kärlek. Samlade av Kai Berg Madsen.. Lindfors bokförlag AB, 1949. Fjärde upplagan. 184 s. Pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget fläckat och nött. Annars ett fint exemplar. Sparsamt illustrerad.
ID Nr: 101599, SEK 45.

Små, små ord av kärlek i urval av Ma Oftedal. Idéförlaget, 1988. 121 s. Skinnimitationsband. Anteckningar på titelbladet. Annars ett fint exemplar.
ID Nr: 13372, SEK 90.

Världens bästa citat Urval Uriel Hedengren. Brombergs, 1991. 112 s. Häftad. Gott skick.
ID Nr: 102109, SEK 30.

Christiansen, Reidar Th.: Gamle visdomsord. Norske ordsprog i utvalg. Steenske forlag, 1928. På norska. 87 s. Häftad. Ouppsprättad. Anteckningar på försättsbladet.
ID Nr: 13373, SEK 75.

Dahlgren, Gunilla: Lilla fruntimmersboken. Brombergs, 1986. 128 s. Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad.
ID Nr: 104564, SEK 50.

Dahlgren, Gunilla: Lilla mansboken. Brombergs, 1986. 128 s. Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad.
ID Nr: 103894, SEK 50.

de La Rochefoucauld, Francois: Maximer. Forum, 1963. 106 s. Pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna.
ID Nr: 13369, SEK 110.

Dickson, Walter: Ur min anteckningsbok. Aforismer och funderingar. Tidens förlag, 1958. 147 s. Häftad. Ouppsprättad. Recensionsstämpel. Gott skick.
ID Nr: 217344, SEK 80.

Edfelt, Johannes: CITATBOKEN. Sjuttontusen citat från trettio språkområden och fem årtusenden. Natur och kultur, 1967. 817 s. Halvfranskt band. Övre guldsnitt. Guldornerad rygg. Skyddsomslaget saknas, annars i gott skick.
ID Nr: 217058, SEK 180.

Florén, Uno: Jultuppen. Williams Förlags AB, 1971. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. 47 s. Klotband. Gott skick. Illustrerad.
Hälften av innehållet från första samlingen. Hälften av verserna är nya.
ID Nr: 216917, SEK 95.

Henrikson, Alf: Glam Teckningar och vers året runt. Albert Bonniers förlag, 1956. Illustrerad av Birger Lundquist. 199 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget slitet. Annars ett fint exemplar. Illustrerad.
ID Nr: 103729, SEK 95.

Henrikson, Alf: Kinesiska tänkare. Forum, 1952. 225 s. Inbunden med skyddsomslag. Anteckningar på försättsbladet. Skyddsomslaget något nött i kanterna.
Urval i samarbete med Hwang Tsu-yu
ID Nr: 13365, SEK 160.

Hjern, Kjell: Bra sagt genom tiderna, en antologi. Svalan, 1964. 187 s. Pappband. Bandet något fläckigt. Anteckningar på försättsbladet.
Illustrationer av Svenrobert Lundquist.
ID Nr: 13392, SEK 90.

Hökby, Bertil: Bra sagt under tretusen år. En citatbok sammanställd av Berytil Hökby och Gösta Åberg.. Litteraturfrämjandet., 1990. 194 s. Häftad. Gott skick.
En bok för alla.
ID Nr: 105045, SEK 40.

Hökby, Bertil: Uppslagsbok för cyniker Elaka visdomsord samlade av Bertil Hökby och Gösta Åberg. Prisma, 1988. 157 s. Pappband med skyddsomslag. Gott skick.
ID Nr: 106216, SEK 80.

Hökby, Bertil: Visdomsord från hela världen. Prisma, 1999. Sjätte upplagan. 240 s. Cartonnageband. Namnteckning på insidan av pärmen. Bandet något fläckigt. Annars ett fint exemplar. Red. Urval även gjort av Gösta Åberg.
ID Nr: 210969, SEK 140.

Jäder, Astrid: Botilda mitt i vardagen. Westerbergs, 1955. 93 s. Häftad. Gott skick.
ID Nr: 7431, SEK 90.

Joubert, Joseph: Tankar och maximer om böcker och människor. Översättning och inledning av Emy Ek. Sällskapet Bokvännerna, 1959. 128 s. Klotryggsband. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Gott skick.
ID Nr: 217346, SEK 80.

Kragh, Ole (red): 7000 ORDSPRÅK OCH TALESÄTT FRÅN HELA VÄRLDEN. ordspråk från 200 språkområden och 5 årtusenden.. Wahlström & Widstrand, 1989. 344 s. Cartonnageband. Gott skick.
ID Nr: 216497, SEK 120.

Lichtenberg, Georg Christoph: Aforismer. I urval och översättning av Bengt Holmqvist.. Tidens förlag, 1949. Illustrerad av Mark Sylwan. 73 s. Skinnryggsband. Illustrerad. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Mycket gott skick.
ID Nr: 217348, SEK 140.

Melartin, Erkki: CREDO. Aforismer OP. 150. Holger Schildts förlagsaktiebolag, 1934. Andra upplagan. 91 s. Häftad. Bandet något slitet.
ID Nr: 217345, SEK 80.

Meyere, Monica de: Fia En ritad dagbok. Saxon & Lindströms Förlags AB, 1954. 64 s. Pappband. Ryggen något trasig i övre kanten. Annars ett fint exemplar. Illustrerad.
ID Nr: 217322, SEK 80.

Nygren, Hans (red.): Ordspråk från hela världen. Prisma, 1969. Illustrerad av Anders Pilström. 246 s. Klotband. Gott skick.
ID Nr: 13388, SEK 120.

Palm, Göran: Konsten att veta bäst från Abba till övre slummen Svenskt kulturlexikon. Norstedt och söners förlag, 1978. Illustrerad av Björk Karl-Olov. 258 s. Cartonnageband. Mycket gott skick. Illustrerad.
ID Nr: 101600, SEK 125.

Platen, Magnus von: Svenska aforismer. Ett husapotek sammanställt av Magnus von Platen. Wahlström & Widstrand, 1951. 123 s. Häftad. Övre högra hörnet lätt stött, annars i gott skick
Dedikation till "Författaren Atos Wirtanen med utmärkt högaktining Magnus von Platen"
ID Nr: 217347, SEK 200.

Stolpe, Herman: Franska ordspråk. LTs förlag, 1977. 95 s. Pappband. Gott skick.
ID Nr: 13371, SEK 75.

Ström, Fredrik: Svenska Folkgåtor. Bonniers, 1937. Illustrerad av Uno Stallarholm. 435 s. Linneband. Bandet något blekt. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Gott skick.
ID Nr: 13387, SEK 150.

Ström, Fredrik: Svenska ordspråk. Prisma, 1981. 393 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad.
Illustrationer av Svenolov Ehrén med text av Sven Höglind.
ID Nr: 101359, SEK 150.

Ström, Fredrik: Svenska Ordspråk + Svenska Folkgåtor + Svenska Ordstäv.. Albert Bonniers förlag, 1939. 352+436+293 sidor. 3 vol. Vackert halvfranskt band. Marmorerade för/eftersättsblad. Marmorerade pärmar. Upphöjda bind. Guldornerad rygg. Övre guldsnitt. Ryggen något blekt, annars i mycket gott skick.
Illustrerade av Ossian Elgström och Uno Stallarholm.
ID Nr: 105611, SEK 650.

Ström, Fredrik: Svenska ordstäv. Prisma, 1971. Illustrerad av Mark Sylwan. 360 s. Pocket. Gott skick.
ID Nr: 13439, SEK 80.

Tiruvalluvar, : Tirukkural. Sydindisk levnadsvisdom, statskunskap ock kärlekskonst från o. 300- talet e. Kr.. Forum, 1971. 159 s. Häftad. Bandet något nött.
De 1330 epigrammen är f. f. g. översatta till svenska av Yngve Frykholm
ID Nr: 13368, SEK 75.

Torekull, Bertil: Er tillgivne Mr Trend II, en samling kåserier. Forum, 1969. 95 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick.
ID Nr: 7672, SEK 120.

Wahlund, Per Erik: Osed och ordsed 1234 gamla svenska ordspråk och talesätt. Natur och kultur, 1968. 206 s. Klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Anteckningar på försättsbladet. En fläck på pärmen.
Hämtade ur sal. Hr Christopher L. Grubbs Penu Proverbiale.
ID Nr: 13393, SEK 120.

Wallensteen, Ivar: Dagar att minnas Kalender för bemärkelsedagar och annat värt att minnas. Med de nya namnsdagarna och ett fång utvalda aforismer.. ICA bokförlag, 1986. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. Pappband. Gott skick. Kalendern oifylld.
ID Nr: 105039, SEK 70.

Wilde, Oscar: Mest om livet. Aforismer. Nordisk Rotogravyr, 1957. 92 s. Pappband med skyddsomslag. Illustrerad. Skyddsomslaget något trasigt. Annars i gott skick.
ID Nr: 107343, SEK 90.

Wirtanen, Atos: Kaos och kristall. Söderström & Co, 1935. Originalupplaga. 115 s. Häftad. Ouppsprättad. Gott skick.
ID Nr: 107120, SEK 250.

Tillbaka