| Pedagogik |
|---|
|
Birkagården. 1965.. Stockholm, 1966. 24 s. Häftad. Häftesomslaget något upprivet i kanterna.
Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Carl Adolph Agardh 1785-1859 En minnesbok. Akademiska föreningen, Lund, 1985. 198 s.
Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Eve Malmquist Bibliografi 1949-1965. 1965. Häftad. Gott skick. Eve Malmquist Bibliografi - Bibliography 1949-1975. 1975. 70 s. Häftad. Gott skick. Med
dedikation. Hjälp dig själv! XVI. Vad man kan bli utan studentexamen. Albert Bonniers förlag, 1910. 26 s.
Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Sigfrid Leander En folkbildares bibliografi. Sammanställd av Herluf af Trolle. Nordiska Muséet,
1973. 95 s. Halvklotband. Gott skick. Något nött i kanterna. Sjöviks folkhögskola 50 år 1921-1971. Sjöviks folkhögskola, 1971. 124 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget slitet. En fläck på snittet. Annars ett fint exemplar. Illustrerad.
Färgat övre snitt. Sörmlandsbygden 1972 Folkbildning. 1972. 167 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet.
Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Tidskrift för självstudium 1918-1919. (utan årtal). Dekorerat klotband. Ahlberg, Alf: Brunnsviks folkhögskolas historia I-II. Brunnsvikarnes förbund, 1952, 1956.
159+195. 2 vol. Häftad. Klisterlapp på insidan av pärmen. Något fläckig. Annars ett fint exemplar.
Illustrerad. Andersson, Catharina: Läras för skolan eller skolas för att lära Tankemodeller i lärarutbildning.
Almqvist & Wiksell, 1995. 231 s. Häftad. Gott skick. Häftesomslaget något slitet. Acta
Universitatis Upsaliensis/Uppsala Studies in Education 63. Andersson, Josef: Från byskola till grundskola En skildring av skolväsendets utveckling i
Vallentuna församling. Vallentuna kulturnämnd, 1973. 55 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet.
Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Med dedikation. Andersson, Josef: Från byskola till grundskola En skildring av skolväsendets utveckling i
Vallentuna församling. Vallentuna kulturnämnd, 1973. 55 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad.
Namnteckning på titelbladet. Beckman, Nat: Vår skolas historia I. Tiden till omkring 1800. Elanders boktryckeri aktiebolag,
Göteborg, 1926. 359 s. Häftad. Namnteckning på titelbladet. Något nött i kanterna. Annars ett fint
exemplar. Illustrerad. Skaradjäknarnas förening. Beckman, Nat: Vår skolas historia I-II Tiden till omkring 1800/Tiden från c. 1800 till c. 1906.
Elander/Wettergren & Kerber, Göteborg, 1926, 1931. 360+428. 2 vol. Halvfranskt band.
Namnteckning på försättsbladet. Nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Mönstrade
för/eftersättsblad. Skaradjäknarnas förening. Illustrerad. Främre och bakre häftesomslag
medbundna. Broström, Stig: Makarenkos kollektivuppfostran och nutida gruppedagogik.. Liber Förlag, 1981.
110 s. Häftad. Gott skick. Fotoillustrerad. Dahr, Elisabeth: Flickskolor i Jönköping Historik, utarbetad på uppdrag av Jönköpings
skolstyrelse. Föreningen för Svensk undervisningshistoria, 1975. 186 s. Häftad. Häftesomslaget
något fläckigt. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Årsböcker i Svensk undervisningshistoria
134. Danielsson, Svante B. T. (utgivare): Svenska laudaturuppsatser i studentexamen under åren
1902-1932. Gleerups, 1932. 598 s. Klotband. Namnteckning på titelbladet. Gott skick. Edquist, Märta: Göteborg - Stockholm tur och retur Minnen från hem och skola. J.A. Lindblads
förlag, Uppsala, 1944. 263 s. Häftad. Med 75 illustrationer. Häftesomslag något löst.
Illustrerad. Ekwall, Sven: ABC-bok Katekes och kulram - Kamin och kvast Skolans lokalvård och
småskolläraryrkets feminisering i ett historiskt perspektiv. Föreningen för Svensk
undervisningshistoria, 1997. 110 s. Häftad. Gott skick. Häftesomslaget något slitet. Årsböcker i
Svensk undervisningshistoria. Elmgren, Henrik: Elementarläroverket i Jönköping 1821 - 1878. Jönköping, 1982. 240 s.
Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget fläckat och nött. Annars ett fint exemplar.
Illustrerad. Marmorerade för/eftersättsblad. Medförfattare: Göran Åberg. Årsböcker i Svensk
undervisningshistoria 151. Elmgren, Henrik: Trivialskolan i Jönköping 1649-1820. Föreningen för Svensk
undervisningshistoria, 1975. 299 s. Häftad. Gott skick. Häftesomslaget något slitet. Årsböcker i
Svensk undervisningshistoria 133. Englund, Boel: Skolans tal om litteratur Om gymnasieskolans litteraturstudium och dess plats
i ett kulturellt åter-skapande. HLS Förlag, (utan årtal). 354 s. Häftad. Gott skick. Guttorp, Malte: Ur Lunds folkskolors historia I-II Vad gamla skrifter och tryck förtäljer.
Föreningen Det gamla Lund, 1957, 1960. 195+197. 2 vol. Häftad. Häftesomslaget något upprivet i
kanterna. Häftesomslaget något fläckigt. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Årsskrift XXXVIII-
XXXIX, XLII. Hammar, Gillis: En bok till Gillis Hammar och Svenska Bildningsvägar. 1947, (utan årtal).
Halvklotband. Gott skick. Illustrerad. Färgat övre snitt. 1016/1500. Hammar / Nirdström / Rodhe, Elisabet / Stig G. / Birgit (red.): Utbildningshistoria 1994.
Föreningen för Svensk undervisningshistoria, 1994. 131 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet.
Annars ett fint exemplar. Hedin, Edit: Göteborgs flickskolor En historisk återblick. Föreningen för Svensk
undervisningshistoria, 1967. 343 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar.
Illustrerad. Årsböcker i Svensk undervisningshistoria 117. Borttagen klisterlapp på
häftesomslagets insida. Hedlund, Karl: Svensk folkhögskola under 75 år. Lars Hökerbergs bokförlag, 1943. 467 s.
Halvfranskt band. Gott skick. Upphöjda bind. Övre guldsnitt. Främre och bakre häftesomslag
medbundna. Red. Hellgren, Helmer: Högre tekniska läroverket i Norrköping 1857-1957 Minnesskrift. 1958. 280 s.
Halvfranskt band. Gott skick. Marmorerade för/eftersättsblad. Marmorerat snitt. Illustrerad. Henschen (red), Helena M: Skolbarn En folkundervisning växer fram. Tidens förlag,
Folksam/Stockholms stadsmuseum, 1985. 323 s. Cartonnageband. Övriga medverkande: Helena
Friman, Lena Högberg, Eva Silvén-Garnert, Ingrid Söderlind. Tejpremsor på försättsblad. Bandet
ngt slitet. Annars ett fint exemplar. Rikligt illustrerad. Holmstedt, Gustaf: 4 ögon för att leva. Askild & Kärnekull, 1976. Andra upplagan. 350 s.
Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Medförfattare: Eva Åsbrink. Hyltén-Cavallius / Stephens, Gunnar Olof / George: Ur mitt framfarna lif Hågkomster och
anteckningar. Norstedt och söners förlag, 1929. 307 s. Häftad. Häftesomslaget slitet. Annars ett
fint exemplar. Illustrerad. Isaacson, August: Ur Vittinge Sockens Skolkrönika. Föreningen för Svensk
undervisningshistoria, 1970. 175 s. Häftad. Häftesomslaget något fläckigt. Annars ett fint
exemplar. Årsböcker i Svensk undervisningshistoria 124. Jönsson, Bodil: Den obändiga söklusten. Brombergs, 2000. 140 s. Cartonnageband. Nyskick.
Illustrerad. Juhlin/Ridell, Lena/Lasse: Att tillämpa en frigörande pedagogik. Liber Förlag, 1977.
Originalupplaga. 262 s. Häftad. Mycket gott skick. Illustrerad. Andra tryckningen. Landquist, John: Pedagogikens historia. Gleerups, 1960. Sjätte upplagan. 320 s. Häftad.
Häftesomslaget något upprivet i kanterna. Något sliten. Understrykningar i texten med blyerts. Lilius, Albert: Gestalter ur bildningsarbetets historia Antiken. Natur och kultur, 1938. 165 s.
Klotband. Gott skick. Lindälv, Elof: Om fynden på vinden i Majornas växelundervisningsskola. Stockholm, 1972. 166
s. Häftad med pappersomslag. Gott skick. Illustrerad. Årsböcker i Svensk
undervisningshistoria. Linge, Karl: Folkundervisningen i Stockholm före 1842. Wahlström & Widstrand, 1912. 50
s. Häftad. Häftesomslaget trasigt. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Med dedikation. Särtryck ur
samfundet S:t Eriks årsbok 1912. Lund, Doniver A: Gustavus Adolphus College A Centennial History 1862-1962. Gustavus
Adolphus College Press, 1963. In English. 216 p. Bound with dust-wrapper. Inscriptions on
endpaper. Dustwrapper slightly worn. Else fine. Martinsson, Bengt-Göran: Tradition och betydelse Om selektion, legitimering och reproduktion
av litterär betydelse i gymnasiets litteraturundervisning 1865-1968. Linköping, 1989. 197 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Med dedikation. Nordin, Thor: Växelundervisningens allmänna utveckling och dess utformning i Sverige till
omkring 1830. Föreningen för Svensk undervisningshistoria, 1973. 514 s. Häftad. Gott skick.
Häftesomslaget något slitet. Årsböcker i Svensk undervisningshistoria 130. Salqvist, Bernh: Torsten Rudenschöld Den svenska folkskolans grundläggare.
Levnadsteckning. Elanders, Göteborg, 1938. 373 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett
fint exemplar. Pedagogiska skrifter utgivna av Sveriges allmänna folkskollärarförenings
litteratursällskap, häfte 159-160. Schück, Henrik: Universitetets uppkomst. Hugo Gebers förlag, 1912. 21 s. Häftad.
Häftesomslaget trasigt. Ouppsprättad. Heimdals småskrifter 13. Sivgård, Gustaf: Vandrande scholares Den gamla djäknegångsseden. Föreningen för Svensk
undervisningshistoria, 1965. 189 s. Häftad. Sida något trasig. Häftesomslaget slitet. Annars ett fint
exemplar. Ouppsprättad. Årsböcker i Svensk undervisningshistoria 114. Sprinchorn, Carl: När vi gingo i Lunds katedralskola Minnen upptecknade av gamla lärjungar.
Gleerups, 1926. 268 s. Häftad. Minnen från svenska läroverk I. Boken inslagen. Sylwester, Robert: En skola för hjärnan. Brain Books AB, 1997. 178 s. Cartonnageband. Gott
skick. Warne, Albin: Striden om de s.k. småläroverken. Föreningen för Svensk undervisningshistoria,
1965. 224 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Årsböcker i Svensk
undervisningshistoria 113. Warne, Albin: Till folkskolans förhistoria i Sverige. Svenska Kyrkans Diakonistyrelse, 1929. 385
s. Halvfranskt band. Ryggen blekt. Understrykningar i texten med blyerts. Annars ett fint exemplar.
Marmorerade för/eftersättsblad. Mönstrat snitt. Wijkmark, Henning: Från Nya elementarskolans ungdomstid Festskrift vid skolans 100-
årsjubileum. Norstedt och söners förlag, 1928. 213 s. Häftad. Häftesomslaget slitet.
Häftesomslaget löst. Enstaka anteckningar. Illustrerad. |