|
KARAVAN (red. Artur Lundkvist). Bonniers, 1934-1935. 112+112+111+111+111. 5
vol. Häftad. Introduktionsvolym 1934 samt vol. I-IV 1935 (allt som utkom). Fina volymer: Vol 1: gott
skick, dock en liten bläckfläck på omslaget, ryggen något nött nertill; Vol. 2: mycket fin, nära
nyskick; Vol. 3: mycket fin, nära nyskick; Vol. 4: mycket fin, dock blekta kanter samt rygg;
Introduktionsvolym: fin, dock liten fläck på omslaget, liten bit av nedre högra hörnet av
häftesomslaget saknas, ryggen något nött En omistlig inblick i den svenska litterära
modernismen, och ett fint exempel på dess motsvarande typografiska formspråk. Bland
medarbetarna märks Gunnar Ekelöf, Karin Boye, Johannes Edfel, Oto G. Carlsund, Eyvind
Johnson ID Nr: 300394, SEK 1500.
Ord & bild. (utan årtal). Häftad. Mycket fint exemplar. Tema "Poesin i
Sverige". Bl.a. Jarl Hammarberg-Åkesson "Insändare om konkretismen", Göran Sonnevi "Dikt maj
68", Lars gustafsson "Skämtteckningen av mannen med den avklippta skuggan" (kommenterade
av förf.), Gunnar Harding m.m ID Nr: 300371, SEK 80.
Ord & bild. (utan årtal). Häftad. Nr 4/1971 Tema "Realism med förhinder. Det
kalla kriget i litteraturen" ID Nr: 300368, SEK 50.
Ord & bild. (utan årtal). Nr 8/1972 Tema "Rälsen rivs upp" - om
järnvägskommunikation. Dessutom Lars Ardelius med Strindberg bland franska bönder
ID Nr: 300392, SEK 70.
Ord & bild. (utan årtal). Häftad. Nr 4/1969 Tema "Black Power.
Kvinnokamp i Västtyskland". Bl.a. Ulrike Marie Meinhoff, "Tomater mot SDS eller tal i egen sak";
"Program för Black Panther Party"; och "Program för Aktionsrådet för kvinnans befrielse"
ID Nr: 300374, SEK 80.
Ord & bild. (utan årtal). 2 vol. Häftad. Mycket gott skick. Nr 5/1973 samt nr
6/1973 Tema "Konst och ideologi 1-2". Bl.a. "Släpp marxismen loss!" av Jan Myrdal,
"Humanister - sluta tramsa!" av Sven-Eric Liedman och "Håll ut kamrat!" av Abdellatif Laabi ID Nr: 300372, SEK 140.
Ord & bild. (utan årtal). Häftad. Mycket gott skick. Nr 6/1972 Bl.a.
Intervju med Peter Weiss, Sonja Åkesson om Fröken Julie, Göran Palm om arbete på L M
ericsson och Jan Myrdal om svensk rasism ID Nr: 300390, SEK 80.
Ord & bild. (utan årtal). Häftad. Nr 1/1968. Omslaget kaffefläckat, inlagan fin
Tema "Östeuropa" och "Kina" ID Nr: 217523, SEK 50.
Ord & bild. (utan årtal). Häftad. Nr 3/1971 Ur innehållet: "Refuserat/cencurerat: en
dokumentation", "Debatten om realismen/Politiska tecknare", "Modell för en befrielserörelse:
PAIGC ID Nr: 300373, SEK 50.
Ord & bild. (utan årtal). Häftad. Nr 1/1982 "3 x Trotzig. Solidaritet. 3 x
Meyerhold" ID Nr: 300356, SEK 60.
Ord & bild. (utan årtal). Häftad. Nr 3/1966. Liten fläck i överkanten av främre omslaget,
annars i mycket gott skick Tema "främlingar i folkhemmet", om invandring och
minoriteter ID Nr: 300388, SEK 80.
Ord & bild. (utan årtal). Häftad. Gott skick. Nr 1/1973 "Det moderna genombrottet
i litteraturen: Det oscarianska samhället och dess fiender. Strindberg och Ibsen i dagens och
gårdagens politik. Dessutom fortsatt debatt om Sveriges Radio" ID Nr: 300382, SEK 70.
Ord & bild. (utan årtal). Häftad. Gott skick. Nr 4/1973 Tema "Om
kulturpolitiken" ID Nr: 300384, SEK 70.
Ord & bild. (utan årtal). Häftad. Gott skick. Nr 7/1969 Bl.a. "Otryckt
om politik" av Gunnar Ekelöf och "Efter kårhusockupationen" av Peter Mosskin ID Nr:
300369, SEK 80.
Ord & bild. (utan årtal). Häftad. Gott skick. Nr 7/1969 Bl.a. "Otryckt om politik" av
Gunnar Ekelöf och "Efter kårhusockupationen" av Peter Mosskin ID Nr: 217522, SEK 80.
Ord & bild. (utan årtal). Häftad. Gott skick. Nr 2/1996 Tema "Postnationell
politik" ID Nr: 300355, SEK 50.
Ord & bild. (utan årtal). Häftad. Häftesomslag fläckat. Annars i gott skick. Nr 1/1966
Bl.a. Öyvind Fahlström/Birgitta Trotzig, "Bilden som sköld"; Michelangelo Antonioni "Händelsen
och bilden"; Cecil Day Lewis, "Bilden" ID Nr: 217525, SEK 80.
Ord & bild. (utan årtal). Häftad. Nr 3/1982. Stämpel på omslaget, främre häftesomslaget
vikt. Tema "Ett nytt Europa" ID Nr: 300357, SEK 40.
Ord & bild. (utan årtal). Häftad. Nr 5/1966. Liten fläck på häftesomslaget, annars fint ex Tema "KINA". Bl.a. Jan Myrdal, Sven Lindqvist, Ebbe Reich, Göran Malmqvist, C.P. FitzGerald,
Edgar Snow. Oppositionsdikt ID Nr: 217521, SEK 80.
Ord & bild. (utan årtal). Häftad. Gott skick. Nr 3/1972 Tema "30-talet -
folkrörelserna". Rubriker: RFSU, ABF, H, RLF ID Nr: 217527, SEK 80.
Ord & bild. (utan årtal). Häftad. Gott skick. Nr 4/1974. Lätt lagerfläckad Bl.a. "Leif
Zern om Shakespeare, Kjerstin Norén om Ingmar Bergman, Maria Bergom-Larsson om
kvinnorna" ID Nr: 300367, SEK 60.
Ord & bild. (utan årtal). Häftad. Gott skick. Nr 3/1991 Tema "moral, etik,
humanism" ID Nr: 300351, SEK 50.
Ord & bild. (utan årtal). 120 s. Häftad. Nyskick. Nr 1/1991 Bl.a. Lars
Vilks, Andrej Lipskij och Torsten Renqvist ID Nr: 300363, SEK 60.
Ord & bild. (utan årtal). Häftad. Gott skick. Nr 7/1972 Tema "70-talet ser på 30-
talet. Kulturdebatt och kulturfront". Bl.a. Britt Hultén: "Kulturell beredskap. 30-talet och
tidskrifterna" ID Nr: 300383, SEK 70.
Ord & bild. 1991. Häftad. Gott skick. Nr 2/1991. Inkl. Register för Ord & bild 1990
Tema "journalismen" ID Nr: 300350, SEK 50.
Ord & bild. (utan årtal). Häftad. Gott skick. Tema "Norskt/Vardagens bilder" ID Nr:
300366, SEK 60.
Ord & bild. (utan årtal). Häftad. Gott skick. Nr 6/1965 Bl.a. Erik
Beckman: "HAN", Jarl Hammarberg Åkesson: "Klotterdikter" och Sonja Åkesson: "Neeiiiijjjj" ID Nr: 300385, SEK 90.
Ord & bild. (utan årtal). Häftad. Mycket fint exemplar. Nr 1/1970 Bilagt presklipp:
"Mordet på Samuel Beckett" - Torsten Ekboms replik till Sara Lidmans uttalande om Beckett i det
aktuella numret i "Samtal med Sara". Även tema "Bilsamhället" ID Nr: 217528, SEK 90.
Ord & bild. (utan årtal). Häftad. Gott skick. Nr 3/1970 Bl.a. Gruppe 61 -
uppsökande proletärförfattare, Folke Fridell: Skrattet som tystnat, Gun Qvarzell: Dagbok på
Författarcentrum, Christer Kihlman: Försvar för alkoholister och Lars Bäckström: Nat Turner och
kritiken ID Nr: 300386, SEK 70.
Ord & bild. (utan årtal). Häftad. Nr 1/1981. Liten stämpel på omslaget Tema
"Polsk höst - Östeuopeisk vår?" ID Nr: 300361, SEK 50.
Ord & bild. (utan årtal). Häftad. Gott skick. Dubbelnummer 2-3/1973 Tema
"Trafikoffer. Ett reportage av Bo & Birte Lindblom/Jean Hermanson" ID Nr: 217529, SEK
90.
Ord & bild. (utan årtal). Häftad. Nyskick. Nr 3/1974 Tema "Om
teater". Bl.a. Dario Fo, Sven Wollter och Bertold Brecht ID Nr: 300364, SEK 80.
Ord & bild. (utan årtal). Häftad. Gott skick. Nr 7/1977. Bilagt pressklipp: "K
Strandberg skriver sig fri" av Lars-Olof Franzén Tema "Kvinnolitteratur". Ur innehållet:
"Filébit eller falukorv", "Kvinnlig proletärlitteratur - ett grupparbete", "80-talets man" m.m ID
Nr: 300370, SEK 80.
Ord & bild. (utan årtal). Häftad. Nr 4/77. Något nött, namnteckning på framsidan
Tema "Televisionen, teknologin och friheten" ID Nr: 300393, SEK 50.
Ord & bild. (utan årtal). Häftad. Nr 1/1965. Omslaget något lagerfläckat, annars gott
skick. Tema "franskt". Bl.a. Lars Bjurman: Drieu la Rochelle; Arthur Rimbaud: Den
berusade båten; Göran Palm: Havet ett kommunikationsproblem" och Tomas Tranströmer: James
Wright-tolkningar ID Nr: 300389, SEK 80.
Ord & bild. (utan årtal). Häftad. Nr 4/1967. Häftesomslaget lagerfläckat, inlagan fin
"Tyskland, konst, England, U-landsprisma". Bl.a Åke Hodell, "Komplement an Orderbuch" (ett i
bokform opublicerat tillägg till Hodells eget verk Orderbuch", och Gunnar Adler-Karlsson, "En
insats för nationalekonomin" ID Nr: 217524, SEK 80.
Ord & bild. (utan årtal). Häftad. Dubbelnummer 4-5/1981. Liten stämpel på
häftesomslaget. Fåtal tuschmarkeringar. Pressklipp bilagt: Stefan Jonsson om Ord & bild
Tema "Att betrakta vardagen" ID Nr: 300360, SEK 60.
Ord & bild. (utan årtal). Häftad. Nr 4/1982. Liten stämpel på omslaget. Bl. a. om
Shakespeare och Elvis ID Nr: 300362, SEK 50.
Ord & Bild 1962-1980. (utan årtal). 32 s. Klammerhäftad. Svagt synlig stämpel på
framsidan, gott skick En retrospektiv registerkatalog med presentationer av tidskriftens
olika nummer och teman ID Nr: 217526, SEK 110.
Ord och bild. (utan årtal). Häftad. Mycket gott skick. Nr 4/1964. Bl.a. Sonja Åkesson,
Ralf Parland, Bengt Nerman ID Nr: 217516, SEK 80.
Ord och bild Kulturtidskrift för de nordiska länderna. 1960. 6 vol. Häftad. Gott
skick. Nr 1 t.o.m 6 / 1960 (årgång 69) ID Nr: 300178, SEK 300.
Ord och bild. (utan årtal). Häftad. Gott skick. Nr 3/1967 Tema "vårdnummer".
Gästredaktör: Barbro Backberger. Bl.a. om kriminalvård, narkomanvård, ungdomsvård, sjukvård,
mentalvård, konst och aborter ID Nr: 300381, SEK 80.
Ord och bild Kulturtidskrift för de nordiska länderna. Grundad av Karl Wåhlin.
Utgivare: Lars Bäckström. (utan årtal). 6 vol. Häftad. Häftesomslagen något nötta i kanterna
ID Nr: 217491, SEK 300.
Ord och bild Kulturtidskrift för de nordiska länderna. 1964. 6 vol. Häftad. Årgång
73, Nr 1-6/1964, 6 vol. Ryggarna på ett par av häftena något trasiga i kanten, liten fläck på
häftesomslaget av häfte två, annars fina. Register medföljer som bilaga ID Nr: 217492, SEK
300.
Ord och bild. (utan årtal). Häftad. Gott skick. Nr 3/1963 Tema "Östeuropeiskt".
Rubriker: Sovjetunionen, Jugoslavien, Tjeckoslovakien, Ungern, Polen ID Nr: 217517,
SEK 80.
Ord och bild Kulturtidskrift för de nordiska länderna. 1955. 10 vol. Häftad. Årgång
64. Nr 1-10/1955. Ryggen av häfte 1 något trasig i övre och nedre kanten, ryggarna på övriga häften
lätt stötta i nedre kanten, i övrigt mycket fint skick. Tryckt vid Iduns tryckeri, Esselte, Sthlm ID
Nr: 217489, SEK 490.
Ord och bild. (utan årtal). Häftad. Ryggen något sliten. Annars i gott skick. Nr 6/1962
Bl.a. "Frihetens begränsningar. Om författaren Peter Weiss" av Alexander Weiss och "Poesin
som språkforskning. Om den konkreta poesin" av Jarl Hammarberg ID Nr: 300380, SEK
80.
Ord och bild. (utan årtal). Häftad. Dubbelnummer 7-8/1975. Omslaget anger felaktigt nr
1/1976 Tema "Litteratur" och "Indianer". Bl.a. Erik Beckman, Birgitta Trotzig, Nina Burton,
Reidar Ekner ID Nr: 217510, SEK 70.
Ord och bild Nordisk kulturtidskrift. 1975. 6 vol. Häftad. Åttiofjärde årgången. Nr 1-
8/1975. 6 vol. (nr 2-3 samt 7-8 som dubbelnr). Omslaget till nr 7-8 felaktigt märkt som 1/1976.
Namnteckning på omslaget av nr 6, gott skick. Register medföljer Bl.a. "Reserapporter",
"SOVJET/den svenska vänstern", "Ett kvinnonummer", "Om sjukvården", "Indianer" och
"Modernismens erfarenhet". Till numret om sjukvård medföljer ett pressklipp av Olof Lagercrantz
artikel om Ivan Illich ID Nr: 300344, SEK 320.
Ord och bild Kulturtidskrift för de nordiska länderna. Grundad av Karl Wåhlin.
Utgivare: Björn Julén. 1961. 5 vol. Häftad. Gott skick. Årgång 70, Nr 1-6/1961 (häfte 5-6 bildar ett
dubbelnummer) Garantupplaga tryckt i 100 ex ID Nr: 217490, SEK 380.
Ord och bild. (utan årtal). Häftad. Nr 2/1960. Ryggen något nött upptill och nertill, annars gott
skick. Bl.a. Börje Sanelin om Ivar Conradson, "I brist på allmänbildning" av Lennart
Josephson och "Nyere trekk av norsk monumentalmaleri" av Peter Anker ID Nr: 217512,
SEK 80.
Ord och bild Nordisk kulturtidskrift. 1969. 8 vol. Häftad. Gott skick. Sjuttioåttonde
årgången. Nr 1-8/1969. Register medföljer ID Nr: 217498, SEK 390.
Ord och bild Kulturtidskrift för de nordiska länderna. 1963. 6 vol. Häftad.
Sjuttioandra årgången. Nr 1-6/1963. Register medföljer. Häftesomslagen något nötta kring
ryggarnas kanter, annars fina exemplar. ID Nr: 217493, SEK 300.
Ord och bild. (utan årtal). 80 s. Häftad. Gott skick. Nr 1/1959 Numret inleds med ett
tryck från Allhems tryckerier av Max Walter Svanbergs akvarell-gouache "Den imaginära bildens
kärleksgåva", följt av "En stjärnas tillblivelse. Om ett imaginistiskt filmäventyr" av Helmer
Lång ID Nr: 217511, SEK 80.
Ord och bild Illustrerad månadsskrift. Grundad av Karl Wåhlin. Utgivare: Lennart
Josephson. 1952. 10 vol. Häftad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Annars i gott skick. Årgång
61, nr 1-10/1952 ID Nr: 217488, SEK 490.
Ord och bild Nordisk kulturtidskrift. 1968. 7 vol. Häftad. Sjuttiosjunde årgången. Nr
1-7/1968, 7 vol. Pennstreck på omslaget till nr 2, i övrigt gott skick. Register medföljer Bl.
a. om revolt, revolution och klasskamp. Helt temanummer om "Studentrevolten" med internationell
utblick (detta i mycket fint skick). Även temanummer om "Woman Power/Kvinnomakt". Gunnar
Ekelöf: "Sista dikten"; "Sex sociologer om idealism/materialism" och mycket mer ID Nr:
300346, SEK 490.
Ord och bild. (utan årtal). Häftad. Ryggen något trasig i nedre kanten. Annars ett fint exemplar.
Nr 1/1963 Bl.a. Lars Bjurman om Apollinaire; Erik Blomberg om Ernst Josephsons
sjukdomsbild; och "Lyrik i kåseri. Jolo" av Busk Rut Jonsson ID Nr: 217520, SEK 60.
Ord och bild Nordisk kulturtidskrift. 1974. 7 vol. Häftad. Gott skick. Åttiotredje
årgången. Nr 1-8/1974 (7 vol., nr 1-2 som dubbelnummer) Bl.a. ett helnummer om teater
samt ett temanummer om "poesi och språkets myter". Till de senare medföljer pressklipp från
poesidebatten mellan Reidar Ekner (publ. i numret) och Bengt Holmqvist. Årgången omfattar även
temanummer om exempelvis staden, och om reportage ID Nr: 300343, SEK 350.
Ord och bild Nordisk kulturtidskrift. 1971. 7 vol. Häftad. Åttionde årgången. Nr 1-
8/1971 (7 vol, nr 7-8 som dubbelnr). Något gulnat omslag på häfte nr 1, övriga mycket fina.
ID Nr: 217496, SEK 300.
Ord och bild. (utan årtal). Häftad. Nr 5/1962 Bl.a. "Om August Strindberg" av
Aleksander Blok och "Under Becketts presenning" av Armas Lappalainen ID Nr: 300379,
SEK 80.
Ord och bild. (utan årtal). Häftad. Nr 8/1974 Bl.a. Sylvia Plath; Jan Myrdal om Balzac;
Göran Sonnevi. Tema "Dikt, historia" samt "Staden" ID Nr: 217508, SEK 50.
Ord och bild. (utan årtal). Häftad. Ryggen något sliten. Annars i gott skick. Nr 4/1961
Bl.a. Roland Hentzel, Erik Blomberg, Kjell Espmark och Sigfrid Siwertz ID Nr: 300376,
SEK 80.
Ord och bild. (utan årtal). Häftad. Nr 1/1975. Inklusive register för årgång 1974. Tema
"Reserapporter", bl.a. Ronny Ambjörnsson och Lilian Levin om assimilationspolitiken i
Mexiko ID Nr: 217509, SEK 50.
Ord och bild Kulturtidskrift för de nordiska länderna. 1965. 6 vol. Häftad.
Sjuttiofjärde årgången. Nr 1-6/1965, 6 vol. Bl. a. Tomas Tranströmer: "James Wright-
tolkningar"; Arthur Rimbaud: "Den berusade båten"; Intervju med John Cage av Bengt Emil
Johnson; Ekelöf, Sonja Åkesson m.fl. i extra tjockt nummer 3 "med sex-extra"; Öyvind Fahlström,
Erik Beckman och Jarl Hammarberg-Åkesson, för att inte tala om Sonja Åkessons konkretistiska
dikt "Neeiiiijjjj" ID Nr: 300347, SEK 390.
Ord och bild Kulturtidskrift för de nordiska länderna. 1966. 6 vol. Häftad.
Sjuttiofemte årgången. Nr 1-6/1966. Häftesomslaget på nr 2 något fläckat, annars gott skick.
Register medföljer ID Nr: 217495, SEK 300.
Ord och bild Kulturtidskrift för de nordiska länderna. 1967. 7 vol. Häftad. Gott
skick. Sjuttiosjätte årgången. Nr 1-7/1967, 7 vol. Register medföljer Bl. a. Claes Janssen,
"Den förhöjda livskänslan" om LSD inom psykiatrin; Majakovskij och Tsvetajeva; temanummer om
anstaltsvård; Gunnar Adler-Karlsson m.fl. om Göran Palm; Artur Lundkvist om "revolution i språket;
Hugo Ball och mycket mer ID Nr: 300345, SEK 350.
Ord och bild. (utan årtal). Häftad. Gott skick. Nr 2/1958 Bl.a. Erik Blomberg: Ivan Agueli
och hans konstteori; Reidar Ekner: Tematik i Fagerbergs 'Höknatt'; Lars Gyllensten: Kronadel
(novell); dikter av Mjken Johansson ID Nr: 217513, SEK 80.
Ord och bild Kulturtidskrift för de nordiska länderna. 1958. Häftad. Nr 1 t.o.m 6 /
1958 (årgång 67). Ryggen skadad längst upp på häfte 6, i övrigt gott skick ID Nr: 300185,
SEK 290.
Ord och bild Kulturtidskrift för de nordiska länderna. 1959. 6 vol. Häftad. Gott
skick. Nr 1 t.o.m 6 / 1959 (årgång 68) ID Nr: 300179, SEK 300.
Ord och bild. (utan årtal). Häftad. Gott skick. Nr 3/1958 Bl.a. Hans Ruin: Drömmen om
den rena poesin; Ingrid Mesterton: Symboler i Ernst Josephsons sjukdomskonst; Axel Kjerulf: En
dobbelt hundredaarsdag. Henrik Cavling - Charles Kjerulf. Inleds med ett epigram till Bertil
Malmberg av Bo Setterlind ID Nr: 217515, SEK 80.
SPEKTRUM 1931-1932. 1931-1932. Privatband. Gott skick. Ryggen lätt fläckad.
Bunden vid Nils Ericssons Bokbinderi, Stockholm. Fåtaliga blyertsnoteringar. Samtliga
häftesomslag saknas. Innehåller SPEKTRUMs periodiska utgivning 1931 och 1932,
inklusive utgåvan Arkitektur och samhälle, redigerad av Arkitekt Sven Markelius, samt temanumret
om Harry Martinsson med bidrag av bl.a. Karin Boye och Ivar Lo-Johansson. I volymens, tillika
tidskriftens, första nummer återfinns Gunnar Ekelöfs litterära debut med dikten Oktoberspegel.
SPEKTRUM var under det tidiga 30-talet (tidskriften upphörde 1933) det höglitterära svenska
avantgardets främsta organ, med tidstypisk formgivning och illustrationer av bl.a. GAN och Otto G.
Carlsund. I redaktionen satt Karin Boye, Gunnar Ekelöf, Erik Mesterton och Josef Riwkin. Bland
bidragsgivarna återfinns, vid sidan om redaktionens egna bidrag, exempelvis, Eyvind Johnson,
Erik Blomberg, Harry Martinsson, Gunnar Myrdal och Aalvar Alto ID Nr: 300407, SEK
1400.
Liffner (red.), Axel: utsikt. Albert Bonniers förlag, 1949. 10 vol. Klammerhäftad. Gott
skick. Årgång 2, komplett om 10 häften Andra året av den unglitterära tidskriften 'utsikt'
som, med avstamp i vad man uppfattade som ett stelnat klimat i litterära föregångaren '40-tal', ville
förnya den litterära debatten och öppna spelrummet för mindre etablerade författare ID
Nr: 300465, SEK 350.
Liffner (red.), Axel: utsikt. Albert Bonniers förlag, 1950. 32 s. Klammerhäftad.
Mycket gott skick. Nr 9/1950. Bilagt finns en dikt av Ralf Parland, utklippt ur en tidning och signerad
av författaren ID Nr: 300467, SEK 90.
Liffner (red.), Axel: utsikt. Albert Bonniers förlag, 1948. Klammerhäftad. Nr 1/1948.
Något gulnad, annars gott skick Första numret av unglitterära tidskriften 'utsikt' som
efterträdde '40-tal'. Som första nummer innehåller det bland annat tidskriftens programförklaring
och dikter av Lars Forssell, som ännu inte debuterat i bokform men som snart skulle ingå även i
tidskriftens redaktion ID Nr: 300466, SEK 90.
Liffner (red.), Axel: utsikt. Albert Bonniers förlag, 1948. 9 vol. Klammerhäftad. Gott
skick. Årgång 1, komplett om 9 nr. Första året av den unglitterära tidskriften 'utsikt' som,
med avstamp i vad man uppfattade som ett stelnat klimat i litterära föregångaren '40-tal', ville
förnya den litterära debatten och öppna spelrummet för mindre etablerade författare ID
Nr: 300464, SEK 350.
Tillbaka
|