| Psykologi, Allmän |
|---|
|
Beiträge zur vergleichenden Psychiatrie/Contributions to Comparative Psychiatry. Teil/Part I:
Länderübersichten/Geographical Surveys.. S Karger Basel New York, 1967. In English/German.
300 p. Wrappered. One stain on cover. Else fine. Beiträge zur vergleichenden Psychiatrie/Contributions to Comparative Psychiatry. Teil/Part II
Spezielle Fragen/Special Problems.. S Karger Basel New York, 1967. In English/German. 206 p.
Wrappered. Wrapper slightly rubbed. Else fine. Människokunskap och människobehandling. Praktisk psykologi för envar.. Natur och kultur,
1945. Tredje upplagan. 575 s. Häftad. Häftesomslaget något trasigt. Ryggen lagad. Illustrerad. Mobbning och svåra personkonflikter. Kommentus, 1998. 229 s. Häftad. Något nött i kanterna.
Gott skick. Abrahamowitz, Finn: Psykiatrin i dag. Wahlström & Widstrand, 1977. 215 s. Häftad. Gott
skick. Ackerman, Nathan W. (ed.): Exploring the Base for Family Therapy Papers from the M. Robert
Gomberg Memorial Conference.. Family Service Association of America, 1962. In English. 159 p.
Bound with dust-wrapper. Inscription on endpaper. Occasionally lightly dampstained. Dustwrapper
slightly torn. Else fine. Ahlberg, Alf: Sådan är du. Radiotjänst, 1940. 145 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet.
Annars ett fint exemplar. Akert / Bally / Schadé, K. / C. / J. P. (ed.): Sleep Mechanisms. Elsevier, 1965. In English. 257 p.
Clothbinding with dustwrapper. Good condition. Illustrated. Alberoni, Francesco: Moral och kärlek. Bokförlaget Korpen, 1989. 129 s. Häftad. Nyskick. Alberoni, Francesco: Privat och offentligt. Bokförlaget Korpen, 1988. 140 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Anderson, Eliza: God jul, prins.... Författares Bokmaskin, 1984. 277 s. Häftad. Gott skick. André, Marius: Guide psychologique du francais a l´ étranger A l´usage des industriels, des
voyageurs de commerce, des touristes et des gens de lettres. Nouvelle Librairie Nationale, 1917.
In French. 348 p. Wrappered. Wrapper slightly rubbed. Else fine. Andrews, T.G: Methods of Psychology. John Wiley and Sons/Chapman and Hall, 1949. In
English. 716 p. Clothbinding. Good condition. Illustrated. Baudouin, Charles: Själens ans och tuktan Vägen till själsdisciplin enligt de filosofiska,
religiösa och psykoterapeutiska systemen. Natur och kultur, 1926. 154 s. Klotband. Anteckningar
på eftersättsbladet. Gott skick. Beckman, Monica: Smärtkraft Psykisk sjukdom i familjen - upplevelser och hjälpbehov. Natur
och kultur, 1994. 198 s. Cartonnageband. En fläck på pärmen. Gott skick. Bellak, Leopold: Emergency Psychotherapy and Brief Psychotherapy. Grune & Stratton,
1965. In English. 253 p. Clothbinding. Sporadic underlining of text in pencil. Inscriptions. Else fine.
Co-author: Leonard Small. Bergström, Gunnar: Människovärdet vi fordra tillbaka Utbildning av unga drogmissbrukare.
Norstedts förlag, 1982. 151 s. Häftad. Gott skick. Fotoillustrerad. Bernler, Gunnar: Behandlingens villkor Om relationen och förväntningarna i det sociala arbetet.
Natur och kultur, 1993. 179 s. Cartonnageband. Nyskick. Bernler, Gunnar: Psykosocialt arbete Idéer och metoder. Natur och kultur, 1999. 221 s.
Cartonnageband. Gott skick. Bernth, Inger: Institutionsbarn och hemmabarn Om förhållandet mellan barn och vårdare -
kontakt, stimulering och utveckling. Wahlström & Widstrand, 1974. 196 s. Pocket.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Bjerre, Poul: Drömmarnas naturliga system. Albert Bonniers förlag, 1933. 315 s. Inbunden.
Bandet något slitet. Annars ett fint exemplar. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Bjerre, Poul: En själsläkare ordinerar. Natur och kultur, 1950. 275 s. Häftad. Häftesomslaget
något trasigt. Annars ett fint exemplar. Bjerre, Poul: Korset och livsbägaren Omarbetad, väsentligt utökad och till tiden anknuten
upplaga. Albert Bonniers förlag, 1940. Andra upplagan. 327 s. Inbunden. Något nött i kanterna.
Annars ett fint exemplar. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Bjerre, Poul: Oro, tvång och ångest. Albert Bonniers förlag, 1936. 317 s. Inbunden. Något nött i
kanterna. Gott skick. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Bjerre, Poul: Psykoanalysen. Dess uppkomst, omvandlingar och tillämpning Del 1: Freud och
hans skola. Redigerad av Dr Poul Bjerre. Natur och kultur, 1930. Andra upplagan. 142 s. Inbunden.
Något fläckig. Annars ett fint exemplar. Främre häftesomslag medbundet. Marmorerade
för/eftersättsblad. Björkhem, John: Livet och människan En bok om själavård. Diakonistyrelsens bokförlag, 1960.
Åttonde upplagan. 230 s. Häftad. Ouppsprättad. Björkman, Mats: Psykologisk forskning En introduktion. Almqvist & Wiksell, 1969. Fjärde
upplagan. 108 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Blanck, Gertrude och Rubin: Borderline - teori och behandling. Jagpsykologins uppkomst,
utveckling och tillämpning.. Wahlström & Widstrand, 1978. 134 s. Häftad. Gott skick. Bogren / Volckerts, Monika / Joachim (red.): Våldets psykologi En antologi. Prisma, 2002. 202
s. Cartonnageband. Gott skick. Böhm, Tomas: Inte som vi! Psykologiska aspekter på främlingsfientlighet och rasism.. Natur
och kultur, 1993. 203 s. Cartonnageband. Nyskick. Bonnard, Abel: Vänskapens konst. Natur och kultur, 1934. 134 s. Häftad. Smärre anteckningar.
Häftesomslaget något upprivet i kanterna. Namnteckning. Annars ett fint exemplar. Bourne, Lyle E. Jr: Human Conceptual Behavior. Allyn and Bacon, 1970. In English. 139 p.
Wrappered. Sporadic underlining of text. Spine/backstrip slightly rubbed. Else fine. Braatöy, Trygve: Tro och tvivel Om tidens onda och vägen till hälsa. Natur och kultur, 1941. 164
s. Häftad med pappersomslag. Namnteckning på försättsbladet. Skyddsomslaget något trasigt.
Annars ett fint exemplar. Bratfisch, Oswald: Några psykologiska aspekter på alkoholens verkan. Meddelande Nr 19 från
Institutet för maltdrycksforskning, Stockholm, 1968. 27 s. Häftad. Något nött i kanterna. Annars ett
fint exemplar. Brattemo, Carl-Erik: Själens vård & Psykologin En bok om den nya själavården och Göte
Bergsten. Verbum, 1996. 270 s. Cartonnageband. Gott skick. Brend, William A: Hur mänskliga konflikter uppstå Krig - klasskamp - könskonflikter. Natur och
kultur, 1946. 296 s. Häftad med pappersomslag. Namnteckning på försättsbladet.
Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Broks, Paul: I tystnadens land. En neuropsykolog berättar.. Prisma, 2004. 245 s. Inbunden
med skyddsomslag. Nyskick. Brophy, John: Människans ansikte. Vad mimik, kosmetik och frisyr avslöjar.. Natur och kultur,
1946. Översatt av Britt G. Hallqvist. 282s + XXIII planscher. Häftad. Något nött i kanterna. Bühler, Charlotte: Värderingar i psykoterapi.. Natur och kultur, 1968. 247 s. Klotband. Gott
skick. Cammack, J.S: Moraliska problem vid sinnessjukdom. Natur och kultur, 1947. 160 s. Häftad
med pappersomslag. Ouppsprättad. Centerwall, Erik: Livstid Om manlig längtan och förnekelse. Liber Förlag, 1978. 141 s. Häftad.
Gott skick. Christensen, Arthur: Drömmar Iakttagelser och undersökningar. Natur och kultur, 1942. 213 s.
Häftad med pappersomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Gott skick. Christensen, Arthur: Drømme Iagttagelser og undersøgelser. Ejnar Munksgaard, 1941. På
danska. 230 s. Häftad. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Cole, Luella: Psychology of Childhood and Adolescence. Rinehart & Co, 1955. In English.
416 p. Decorated cloth binding. Illustrated. Good condition. Craaford, Clarence: Hjärtats oro. Anteckningar från ett vardagligt sjukdomsfall.. Natur och
kultur, 2004. 230 s. Inbunden med skyddsomslag. Nyskick. Crafoord, Clarence: Barndomens återkomst En psykoanalytisk & litterär studie. Natur och
kultur, 1994. 307 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint
exemplar. Crafoord, Clarence: Barndomens återkomst En psykoanalytisk och litterär studie.. Natur och
kultur pocket, 1996. 307 s. Pocket. Mycket gott skick. Crafoord, Clarence: Den möjliga och omöjliga psykatrin Utveckling och erfarenheter av
sektoriserad psykiatri. Natur och kultur, 1988. 197 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Gott
skick. Crafts, Leland W: Recent Experiments in Psychology. McGraw-Hill Book Company, 1950.
Second edition. In English. 502 p. Clothbinding. Slightly spotted. Slightly rubbed on the edges.
Else fine. Cronholm / Sjöqvist, Börje / Folke (red.): Symposium om depressionsbehandling. Lidingö 2-3
november 1967. Uppsala, 1969. På svenska/engelska. 216 s. Cartonnageband. Gott skick.
Illustrerad. Cullberg, Johan: Dynamisk psykatri i teori och praktik. Natur och kultur, 1988. 419 s.
Cartonnageband. Gott skick. Davis, Allison, W: Mannens fader. KF:s bokförlag, 1950. 237 s. Inbunden med skyddsomslag.
Skyddsomslaget trasigt. Annars ett fint exemplar. Dewald, Paul A: Dynamisk psykologi. Natur och kultur, 1975. 149 s. Häftad. Häftesomslaget
något slitet. En fläck på häftesomslaget. Klisterlapp på häftesomslaget. Annars ett fint exemplar.
Med kommentarer av Nils Haak. NoK Magnum. Dillon, Michael: Jaget Körtlarnas inverkan på personligheten. Natur och kultur, 1947. 160 s.
Häftad. Gott skick. Dunham, Barrows: Människans vanföreställningar. KF:s bokförlag, 1950. 285 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Dunnette, Marvin D: Personnel selection and placement. Wadsworth Publishing
Company/Tavistock Publications, 1969. In English. 239 p. Wrappered. Inscription on endpaper.
Sporadic underlining of text. Wrapper slightly rubbed. Else fine. Dymling, Carl: Kampen om människovärdet. Lindblads, 1939. 223 s. Häftad.
Recensionsstämpel. Häftesomslaget något fläckigt. Inlagan fin. Eliasberg, Wladimir G: Psychoterapy and society Psychoterapy for the many and the few.
Philosophical library New York, 1959. 223 s. Inbunden. En fläck på pärmen. Annars ett fint
exemplar. Eliasson, Rosmari: Psykatrisk verksamhet I Samhälle, människosyn och modern själavård.
Prisma, 1981. 520 s. Cartonnageband. Namnteckning på försättsbladet. Understrykningar i texten
med blyerts. Annars ett fint exemplar. Ellis, Havelock: Tankar om kärlek och dygd. Natur och kultur, 1934. 195 s. Klotband. Gott skick.
Elmgren, John: Minnet Dess psykologi och hygien. Natur och kultur, 1935. 228 s. Klotband.
Gott skick. Elmgren, John: Pierre Janets psykologi. Natur och kultur, 1953. 280 s. Häftad med
pappersomslag. Skyddsomslaget trasigt. Annars ett fint exemplar. Ouppsprättad. Farnham, Marynia F: Ungdom i tonåren. Natur och kultur, 1953. 221 s. Häftad. Ouppsprättad.
Fast, Julius: Kroppsspråket. Forum, 1983. 164 s. Cartonnageband. Gott skick. Namnteckning
på försättsbladet. Feilitzen, Cecilia von: Barn och unga i medieåldern Fakta i ord och sifror. Rabén &
Sjögren, 1989. 287 s. Häftad. Namnteckning på försättsbladet. Understrykningar i texten.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Feldman, Wulff: Föräldrautbildning i samtalsgrupp Handledning för gruppledare och föräldrar.
AWE/ Gebers, 1981. 185 s. Häftad. Mycket gott skick. Flygare, Erik: Den psykiatriska problematiken och den problematiska psykiatrin Sociologiska
perspektiv på mental ohälsa. Symposion, 1999. 351 s. Häftad. Mycket gott skick. Ett hörn något
stött. Freud, Sigmund: Drömtydning I-II. Albert Bonniers förlag, 1927. 290+227s. 2 vol. Häftad.
Understrykningar i texten med blyerts. Häftesomslaget något slitet. Freud, Sigmund: New introductory lectures on psycho-analysis. W.W. Norton & Company,
Inc.Publishers, 1933. In English. 257 p. Clothbinding. Good condition. Freud, Sigmund: Orientering i psykoanalysen. Natur och kultur, 1955. 549 s. Häftad med
pappersomslag. Delvis ouppsprättad. Skyddsomslaget lagat. Freud, Sigmund: Vardagslivets psykopatologi. Albert Bonniers förlag, 1924. 255 s. Häftad.
Häftesomslaget något upprivet i kanterna. Bandet något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar.
Freud, Sigmund: Vorlesungen zur einführung in die psychoanalyse. Internationaler
psychoanalytischer verlag, Wien, 1930. In German. 499 p. Clothbinding. Inscription on endpaper.
Covers slightly worn. Else fine. Freud, Sigmund: Zur Psychopathologie des Alltagslebens (Über Vergessen, Versprechen,
Vergreifen, Aberglaube und Irrtum). Internationaler Psychoanalytischer Verlag, 1920. In German.
333 p. Linenbinding. Inscription on endpaper. Binding slightly warped. Else fine. Marbeled
endpapers. Fromm, Erich: Sigmund Freuds budskap En analyse av hans personlighet og innflytelse. J.W.
Cappelens forlag, 1965. På norska. 91 s. Häftad. Häftesomslag fläckat. Annars ett fint exemplar.
Fromm-Reichmann, Frieda: Intensiv psykoterapi. Natur och kultur, 1974. 225 s. Häftad. Ryggen
något sned, annars i gott skick Gardiner, Muriel (red.): Vargmannen - Freuds mest berömda fall. Prisma, 1987. 328 s. Häftad.
Mycket gott skick. Gay, Peter: Freud. Bonniers, 1991. 835 s. Pocket. Häftesomslaget något nött i kanterna.
Fotoillustrerad. Gilmer, von Haller, B: Industrial Psychology. McGraw-Hill Book Company, 1966. Second
edition. In English. 617 p. Bound with dust-wrapper. Dustwrapper slightly worn. Else fine. Goldman, Howard H. (ed.): Review of General Psychiatry. Lange Medical Publications, Los
Altos California, 1984. In English. 695 p. Wrappered. Good condition. Grainger, Roger: Group Spirituality A Workshop Approach. Brunner-Routledge, 2003. In
English. 175 p. . A fine copy. Grenness, Carl Erik: Psykologi och makt Uppsatser i psykologins dialektik 2. Bo Cavefors,
1972. På svenska/norska. 301 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Guilford, J.P: Personality. McGraw-Hill Book Company, 1959. In English. 562 p. Clothbinding.
Slightly spotted. Minor inscriptions. Sporadic underlining of text in pencil. Else fine. Något nött i
kanterna. Haak, Nils: Allmän neuroslära på psykonanalytisk grund. Natur och kultur, 1984. 202 s. Häftad.
Understrykningar i texten. Enstaka anteckningar i blyerts. Häftesomslaget något slitet. Annars ett
fint exemplar. Hadfield, J.A.: Dreams and Nightmares. Pelican, 1961. In English. 243 p. Paperback. Rubbed
on the edges. Light browning. Else fine. Hadfield, J.A.: Psykologi och moral Med analys av karaktärsbildningen. Natur och kultur, 1924.
208+287. Halvfranskt band. Övre guldsnitt. Upphöjda bind. Marmorerade för/eftersättsblad. Något
nött i kanterna. Främre häftesomslag medbundna Hall, Bolton: Sömnens gåfva Med inledning af Edward Moffat Weyer, professor i filosofi i
Washington, Jefferson College. Fahlcrantz & Co, 1913. 197 s. Häftad. Enstaka anteckningar i
blyerts. Några sidor vikta. Häftesomslaget något upprivet i kanterna. Stämpel på häftesomslaget.
Annars ett fint exemplar Hall, Calvin S: Freuds psykologi Freuds teorier om det normala psyket. Aldus/Bonniers, 1963.
115 s. Häftad. Namnteckning på försättsbladet. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint
exemplar. Halliday, James L: Mr Carlyle My Patient A Psychosomatic Biography. Heinemann, 1949. In
English. 226 p. Bound with dust-wrapper. Dustwrapper slightly worn. Else fine. Hannah, Barbara: C.G. Ljung - Liv och gärning.. Centrum för Jungiansk Psykologi, 1991. 337 s.
Cartonnageband. Gott skick. Härnqvist, Kjell: Tillämpad psykologi. Almqvist & Wiksell, 1968. Femte upplagan. 118 s.
Häftad. Inlagan fin. Illustrerad. Ryggen och häftesomslagets kanter gulande. Hechinger, Grace/Fred M: Teen-age Tyranny. Wiliam Morrow and Company, 1963. In English.
257 p. Bound. Good condition. Heinemann, Peter-Paul: Mobbning Gruppvåld bland barn och vuxna. Natur och kultur, 1978.
188 s. Häftad. Gott skick. Bakre häftesomslaget fläckigt. Helweg, Hjalmar: Själsliga mekanismer Så går det till - så litet vet vi. Sex psykologiska
betraktelser. Albert Bonniers förlag, 1937. 164 s. Häftad. Något nött i kanterna. Delvis
ouppsprättad. Holm, Ulla: Empati: Att förstå andra människors känslor. Natur och kultur, 1994. 187 s.
Cartonnageband. Gott skick. Namnteckning. Horney, Karen: Den neurotiska nutidsmänniskan. Natur och kultur, 1949. Andra upplagan. 215
s. Inbunden. Understrykningar i texten. Annars ett fint exemplar. Horney, Karen: Våra inre konflikter. Rabén & Sjögren, 1970. 190 s. Pocket. Gott skick. Hovemyr, Maria: Religious Orientation and the Attribution of Success and Failure. An
Explorative Study in Different Cultural Contexts. Department of Psychology, Stockholm University,
1996. In English. 40+13+16+20+18+17pg. Wrappered. Mint. Dedication, hand-written. Howe, E. Graham: Vårt dolda själsliv En studie i nerver, hysteri och sexualitet. Natur och kultur,
(utan årtal). 362 s. Häftad med pappersomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Namnteckning på
försättsbladet. Annars ett fint exemplar. Delvis ouppsprättad. Hurlock, Elizabeth: Child Development. McGraw-Hill Book Company, 1956. Third edition. In
English. 699 p. Wrappered. Wrapper slightly rubbed. Else fine. Illustrated. Husén, Torsten: Pedagogisk psykologi. Svenska Bokförlaget/Norstedts, 1967. Tredje
upplagan. 330 s. Klotband. Namnteckning på försättsbladet. Understrykningar i texten. Annars ett
fint exemplar. Husén, Torsten: Pedagogisk psykologi. Läromedelsförlagen/Svenska Bokförlaget, 1968.
Fjärde upplagan. 345 s. Klotband. Namnteckning på försättsbladet. Understrykningar i texten.
Anteckningar. Hyman, Ray: Den psykologiska forskningsprocessen - undersökningsplanering och
forskningsmetodiska problemställningar. Wahlström & Widstrand, 1969. 155 s. Häftad.
Namnteckning på smutstitelbladet. Enstaka understrykningar. Omslaget klottrat Ingvar, David H: Rapport från hjärnan Om medvetande, minne, sömn och drömmar. Albert
Bonniers förlag, 1972. 132 s. Häftad. Häftesomslaget slitet. Annars ett fint exemplar. Illustrerad.
Isaacson / Hutt / Blum, Robert L. / Max L. / Milton L.: Psychology The Science of Interpersonal
Behavior. Harper & Row, 1966. In English. 430 p. Clothbinding. Good condition. Illustrated.
Sporadic underlining of text in pencil. One stain on cover. Jacob, Francois: Den inre gestalten. Brombergs, 1988. 331 s. Cartonnageband. Gott skick. Jacobsen, Erling: De psykiska sjukdomarna. Rabén & Sjögren, Tema Nova, 1981. Tredje
upplagan. 167 s. Pocket. Understrykningar i texten. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint
exemplar. Jahoda, Marie: Freud och psykologins dilemma. Natur och kultur, 1983. 187 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Janov, Arthur: Primalskriket. Om primalterapi - en ny metod att bota neuroser. Wahlström
& Widstrand, 1975. 459 s. Pocket. Ryggen lagad. Jastrow, Joseph: Huset som Freud byggde Med inledning av Olle Holmberg. Albert Bonniers
förlag, 1934. 240 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Jastrow, Joseph: Villfarelser och vetande Vidskepelsens och önsketänkandets psykologi.
Natur och kultur, 1939. 374 s. Häftad med pappersomslag. Skyddsomslaget något trasigt.
Ouppsprättad. Illustrerad. Josefson, Arnold: Åldrandets problem En vägledning. Natur och kultur, 1937. 256 s. Klotband.
Med 61 bilder Jung, Carl Gustav: Mitt liv. Minnen, drömmar, tankar.. Natur och kultur, 1964. 304 s. Häftad. Gott
skick. Något sprucken i främre falsen.Upptecknade och utgivna av Aniela Jaffé. Kastenbaum, Robert: Dödens psykologi. Forum, 1979. 523 s. Inbunden med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Keintzel, Raimar: C G Jung - En kritisk granskning.. Libris, 1994. 221 s. Häftad. Mycket gott
skick. Kenttä, Göran: Overtraining, Staleness, and Burnout in Sports. Department of Psychology,
Stockholm University, 2001. In English. 81+16+10+6+8pg. Wrappered. Mint. Dedication, hand-
written. Krasner, Leonard: Behavior Influence and Personality The Social Matrix of Human Action. Holt,
Rinehart and Winston, 1973. In English. 560 p. Bound. Covers slightly worn. Else fine. Kretschmer, Ernst: Gestalter och tankar En självbiografi. Natur och kultur, 1964. 244 s. Häftad.
Ouppsprättad. Ett hörn något stött. Häftesomslaget något fläckigt. Kretschmer, Ernst: Hysterie, reflex und instinkt. Georg Thieme Verlag Leipzig, 1944. In
German. 134 p. Wrappered. Inscription on wrapper. Kretschmer, Ernst: Kroppsbyggnaden och karaktären En undersökning av
kroppskonstitutionen och läran om temperamenten. Natur och kultur, 1947. Fjärde upplagan. 314
s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget trasigt. Färgat övre snitt. Illustrerad. 45
bilder. Kretschmer, Ernst: Mensch und lebensgrund Gesammelte. Aufsätze. Tübingen Rainer
Wunderlich Verlag, 1966. In German. 281 p. Clothbinding. Inscription on endpaper. Good
condition. Kringlen, Einar: Psykatri. Universitetsforlaget, 1980. Tredje upplagan. På norska. 624 s.
Cartonnageband. Namnteckning på försättsbladet. Gott skick. Künkel, Fritz: Karaktärskunskap på individualpsykologisk grundval. Natur och kultur, 1946. 203
s. Klotband. Bandet något slitet. Annars ett fint exemplar. Künkel, Fritz: Karaktärskunskap på individualpsykologisk grundval. Natur och kultur, 1946. 201
s. Häftad med pappersomslag. Skyddsomslaget slitet. Ouppsprättad. Laing, R.D.: Upplevelse - beteende. Norstedts förlag, 1969. 117 s. Häftad. Understrykningar i
texten. Namnteckning på smutstitelbladet. Omsdlaget något klottrat Landquist, Solveig: Den Goda Viljan. Ett liv med John Landquist. Natur och kultur, 1975. 292 s.
Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Langfeldt, Gabriel: lærebok i klinisk psykiatri. H. Aschehoug & Co (W. Nygaard), 1965.
Tredje upplagan. På norska. 467 s. Klotband. Gott skick. Namnteckning på försättsbladet. Lazarus, Richard S.: Personlighet. Wahlström & Widstrand, 1973. 301 s. Häftad.
Illustrerad. Gott skick. Lehtovaara, Arvo: Människokunskapens grunder. Natur och kultur, 1952. Andra upplagan. 252
s. Klotband. Gott skick. Lennéer-Axelson, Barbro: Samtalsgrupper Teori och praktik. Wahlström & Widstrand,
1981. 200 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Lepp, Ignace: Ateismens psykologi. Diakonistyrelsens bokförlag, 1961. 223 s. Häftad.
Häftesomslaget något upprivet i kanterna. Namnteckning på försättsbladet. Annars ett fint
exemplar. Levy, John: Äkta makar och omaka En bok om äktenskapets psykologi. KF:s bokförlag, 1950.
245 s. Inbunden. Ryggen något sliten. Gott skick. Libert, Antoni: Für Elise (Beethoven) eller ett sökande efter sig själv III. Libert Förlag, 1978. 64
s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Liedgren, Martin: Psykologi Lärobok för gymnasiet. Natur och kultur, 1997. Andra upplagan.
255 s. Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad. Med dedikation. Lindwall, Bengt: Nya vägar inom kollektiv- och individualpsykologien. Almqvist & Wiksell,
1962. 315 s. Häftad. Något sliten. Annars ett fint exemplar. Namnteckning på titelsida: Barbro
Alving Ljung, Bengt-Olov: The adolescent spurt in mental growth. Almqvist & Wiksell, 1965. In
English. 348 p. Wrappered. Wrapper slightly rubbed at the edges. Else fine. Luce, Gay Gaer: Sömn Vad sömnlaboratorierna avslöjar. Norstedt och söners förlag, 1966.
304 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Lundgren, Gustaf: Hur skall det gå med människan?. Natur och kultur, 1938. 172 s. Häftad.
Ryggen delvis sprucken i fogarna. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Lundsbye, Maths: Familjeterapins grunder Ett interaktionistiskt perspektiv, baserat på system-,
process- och kommunikationsteori. Natur och kultur, 1995. Andra upplagan. 358 s.
Cartonnageband. Gott skick. Luthman / Kirschenbaum, Shirley Gehrke / Martin: Familjeterapi och familjedynamik.. Natur och
kultur, 1977. 227 s. Häftad. Gott skick. Luttenberger, Franz: Freud i Sverige. Psykoanalysens mottagande i svensk medicin och
idédebatt 1900-1924.. Carlsson Bokförlag, 1989. 399 s. Dekorerat klotband. Gott skick.
Fotoillustrerad. Lyttkens, Lorentz: Människors möten En undersökning av samspelets innebörd. Doxa, 1981.
206 s. Häftad. Madsen, K.B.: Inlärningsprocessens psykologi och inlärningsmaskiner. Wahlström &
Widstrand, 1964. 86 s. Pocket. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Madsen, K.B.: Moderna psykologiska teorier: Tolman, Hull, Skinner, Murray, McClelland, Lewin,
Hebb. Wahlström & Widstrand, 1967. Originalupplaga. 130 s. Häftad. Understrykningar i
texten. Namnteckning på smutstitelbladet. Manis, Melvin: Kognitiva processer. Om begåvning, inlärning och minne. Wahlström &
Widstrand, 1971. 179 s. Häftad. Understrykningar i texten. Namnteckning på smutstitelbladet. Martensen-Larsen, Oluf: Familjemönster och personlighet Varför man blir den man blir. Natur
och kultur, 1999. 236 s. Cartonnageband. Nyskick. McDougall, Joyce: Samtal med Sammy. Natur och kultur, 1998. 330 s. Cartonnageband. Något
nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. McDougall, W: Människans själsliv Den moderna psykologiens grunddrag. Natur och kultur,
1930. 378 s. Häftad med pappersomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Ouppsprättad.
McKeachie / Doyle, Wilbert James / Charlotte Lackner: Psychology. Addison-Wesley Pyblishing
Company, 1970. Second edition. In English. 749 p. Clothbinding. Good condition. Illustrated.
Inscription on endpaper. Inscriptions on half-title. Miller, George A: Psykologi Introduktion och bakgrund. Wahlström & Widstrand, 1970. 289
s. Häftad. Sliten. Miller, Jean Baker: Toward a New Psychology of Women. Beacon Press, 1986. Second edition.
In English. 154 p. Wrappered. Good condition. Mills, Theodore M: The Sociology of Small Groups. Prentice-Hall, 1967. Second edition. In
English. 150 p. Wrappered. Wrapper slightly rubbed. Else fine. Morgan, Clifford T: Introduction to Psychology. McGraw-Hill Book Comapny, 1966. Third edition.
In English. 816 p. Clothbinding. Sporadic underlining of text in pencil. Minor inscriptions. Slightly
rubbed on the edges. Else fine. Illustrated Murray, Edward J.: Motivation och emotion - om människans drivkrafter och känslor. Wahlström
& Widstrand, 1970. Andra upplagan. 167 s. Häftad. Understrykningar i texten. Anteckningar.
En del klotter Nakhla, Fayek: Plocka ihop skärvorna Två berättelser om en psykoanalytisk resa. Natur och
kultur, 1995. 175 s. Cartonnageband. Nyskick. Newman/Newman, Barbara M/Philip R: Development Through Life A Psychosocial Approach.
The Dorsey Press, 1984. In English. 560 p. . Covers occasionally stained. Else fine. Illustrated. Nilsen, Einar Anker (red.): Sjelesorg og psykoterapi En pastoralpsykologisk antologi. Luther
forlag, 1986. På norska. 356 s. Häftad. Gott skick. Nycander, Gunnar: Neuros och neurosterapi. PAN/Norstedts, 1967. 184 s. Pocket. Exlibris.
Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Nycander, Gunnar: Personlighetsutveckling på avvägar Barnpsykiatriska studier. Tidens förlag,
1950. 260 s. Häftad. Nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Med dedikation. Nyström, Sune: On relation between clinical factors and efficacy of E. C. T. in depression.
Munksgaard, 1965. In English. 140 p. Wrappered. Good condition. Overstreet, H.A: Den mogna människan. Hugo Gebers förlag, 1951. 251 s. Häftad.
Anteckningar på eftersättsbladet. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Paneth, Ludwig: Själar utan kompass. Natur och kultur, 1936. 247 s. Klotband. Stämpel på
försättsbladet. Bandet något fläckigt. Gott skick. Peterstrand-Nilsson, Marianne: Ondskans famn Den inre världen hos misshandlade kvinnor.
Natur och kultur, 1997. 142 s. Cartonnageband. Bandet något slitet. Gott skick. Pincus, Lily: Familjehemligheter Inre drifter och önskningar som kan påverka både den
enskilda individens utveckling och familjen som helhet. Wahlström & Widstrand, 1980. 192 s.
Pocket. Bandet något fläckigt. Häftesomslaget något slitet. Medförfattare: Christopher Dare. Ramberg, Lennart: Tänkbart. Om individuation och tillhörighet Personlighetens utveckling ur ett
biologiskt, psykoanalytiskt och systemteoretiskt perspektiv. Mareld, 1993. 191 s. Häftad. Gott
skick. Reeder, Jurgen: Begär och etik Om kön och kärlek i den fallocentriska ordningen. Symposion,
1990. 495 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Klisterlapp på häftesomslaget. Gott skick. Reisman, John M.: Principles of Psychotherapy with children. Wiley, 1973. 329 s. Klotband
med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Robert, Marthe: Sigmund Freud - swischen Moses und Ödipus Die jüdischen Wurzeln der
Psychoanalyse. List, 1975. In German. 192 p. Wrappered. Inscriptions. Covers occasionally
stained. Else fine. Romdahl, Axel L.: Människans anlete. Lindblads, Uppsala, 1930. 229 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Stämpel på häftesomslaget. Ouppsprättad. Med 101 illustrationer Salter, Andrew: Vägen från Freud. Natur och kultur, 1952. 165 s. Häftad. Häftesomslaget löst.
Delvis ouppsprättad. Samuels, Andrew (red.): Fadern En jungiansk antologi. Alfabeta, 1990. 298 s. Häftad. Mycket
gott skick. Schjelderup, H.K: Neoroserna och den neurotiska karaktären. Natur och kultur, 1951. Andra
upplagan. 171 s. Häftad med pappersomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna.
Ouppsprättad. Sjölund, Arne: Gruppsykologi. Rabén & Sjögren, 1971. 239 s. Cartonnageband.
Understrykningar i texten med blyerts. Annars ett fint exemplar. Spacks, Meyer, Patricia: The Adolescent Idea Myths of Youth and the Adult Imagination. Basic
Books, New York, 1981. In English. 308 p. Bound with dust-wrapper. Good condition. Spranger, Eduard: Ungdomsårens psykologi. Natur och kultur, 1927. 337 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Stämpel på försättsbladet. Ouppsprättad. Sutherland, Stuart: Breakdown A personal crisis and a medical dilemma. Weidenfeld and
Nicolson, 1976. In English. 276 p. Bound with dust-wrapper. Inscription on endpaper. Dustwrapper
slightly worn. Else fine. Sylvander, Inga: Barnpsykoterapi.. Natur och kultur, 1973. 213 s. Häftad. Gott skick.
Häftesomslaget något fläckigt. Anteckningar på försättsbladet. Szasz, Thomas: Psykoterapi - en myt Själens bot som religion, retorik och repression. Alba,
1978. 288 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Tamm, Maare: Social psykologi inom sjukvården. Esselte Studium, 1983. 130 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Thomae, Hans: Altern Probleme und Tatsachen. Akademische verlagsgesellschaft Frankfurt,
1968. In German. 615 p. Wrappered. Slightly rubbed on the edges. Else fine. Thomsen, Christian Braad: Sigi - erövraren En Sigmund Freud biografi. Alfabeta Bokförlag,
1985. 216 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar.
Turner, Merle B: Philosophy and the Science of Behavior. Appleton-Century-Crofts, 1967. In
English. 539 p. Bound. Covers slightly worn. Else fine. Vallberg, Viktor: Frenologisk psykologi. Literaturförlaget, 1951. 47 s. Häftad. Något blekt.
Ouppsprättad. Whitmont, Edward C: Symbolernas värld Den jungianska psykologins grunder. Centrum för
Jungiansk Psykologi AB, 1992. 297 s. Cartonnageband. Bandet något fläckigt. Annars ett fint
exemplar. Wikström, Owe: Långsamhetens lov eller vådan av att åka moped genom Louvren. Natur och
kultur, 2003. 214 s. Pappband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Zweig, Stefan: Själslig läkekonst Mesmer - Christian Science - Freud. Aktiebolaget Skoglunds
bokförlag, 1932. 326 s. Halvfranskt band. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Främre
häftesomslag medbundet. Övre guldsnitt. |