| Psykologi, Barn och föräldraskap |
|---|
|
Barn? Författare, forskare och skolungdomar diskuterar varför det föds så få barn. Liber Förlag,
1983. 217 s. Cartonnageband. Ett hörn något stött. Gott skick. Illustrerad. Domare, läkare, poliser, socialtjänstemän, terapeuter m.fl. om Sexuella övergrepp mot barn.
Brå-PM 4, Brottsförebyggande rådet, 1992. 135 s. Häftad. Namnteckning på försättsbladet.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Eye to Eye Childhood The art of growing up in Africa, Asia, Latin America and the Caribbean
seen through photographs and fiction by the region´s top writers. New Internationalist
Publications, 1998. In English. 127 p. Bound with dust-wrapper. Dustwrapper slightly rubbed on
the edges. Else fine. Richly illustrated. Lärobok för barnmorskor. Studentlitteratur, 1993. 636 s. Häftad. Häftesomslaget slitet. Annars
ett fint exemplar. Illustrerad. Om ditt barn blir sjukt eller skadar sig. Landstingets hälsopocket för föräldrar, 1979. 50 s.
Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Vägen till lyckad amning Royal College of Midwives. Studentlitteratur, 1994. 120 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Vägen till lyckad amning. Royal College of Midwives. Studentlitteratur, 1994. 120 s. Häftad.
Illustrerad. Gott skick. Allen, Frederick H: Barnets andliga hälsa. Natur och kultur, 1952. 276 s. Häftad med
pappersomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Ouppsprättad. Aschberg, Ragnar: Barn i bilder, under fem århundraden. Fritzes, 1955. 121 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Ouppsprättad. Rikligt illustrerad. Berna, Jacques: Uppfostringssvårigheter, och hur man övervinner dem. Albert Bonniers förlag,
1957. 237 s. Häftad. Namnteckning på försättsbladet. Häftesomslaget slitet. Ouppsprättad. Bohman, Michael: Adoptivbarn och deras familjer En undersökning av adoptivbarn, deras
bakgrund, miljö och anpassning. Almqvist & Wiksell, 1973. 284 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget slitet. Annars ett fint exemplar. Bombeck, Erma: Heja mamsen! Om moderskapets kval och lycka…... Svenska Dagbladet,
1986. Originalupplaga. 214 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i
kanterna. Annars ett fint exemplar. Andra tryckningen. Bombeck, Erma: Jag vill, jag ska bli frisk! Om barn som överlever cancer. Svenska Dagbladet,
1991. 149 s. Cartonnageband. Stämpel på försättsbladet. Gott skick. Bovin, Emil: Mor och Barn Kort handledning för blivande mödrar och mödrar. Stockholm, 1931.
24 s. Häftad. Häftesomslaget slitet. Annars ett fint exemplar. Caspari, Henrik: Hatad i livet - bortglömd i döden Studier kring 1700-talspedagogen Christian
G Roman. Dalarnas museum, 1981. 48 s. Häftad. Gott skick. Catomeris, Christian: I fädrens spår En intervjubok om invandring och faderskap.
Arbetsmarknadsdepartementet, 1998. 278 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett
mycket fint exemplar. Collange, Christiane: Jag, din dotter Vad de grånande barnen inte vågar säga, Vad deras
gamla föräldrar inte låtsas höra. Wahlström & Widstrand, 1991. 174 s. Häftad. Gott skick. Dardel, Nils von: Barn i blyerts. Albert Bonniers förlag, 1943. Klotband. Namnteckning på
försättsbladet. Något nött i kanterna. Gott skick. Freud, Anna: Barnets psykiska hälsa. Natur och kultur, 1981. 213 s. Häftad. Gott skick. Glaser, Elizabeth: När bara hoppet finns kvar En mors kamp för att rädda sina två små barn.
Richters, 1994. 316 s. Inbunden med skyddsomslag. Namnteckning på försättsbladet.
Skyddsomslaget slitet. Annars ett fint exemplar. Fotoillustrerad. Goldin, Rafael (red.): Far - sett med norske barns øyne. Tiden Norsk Forlag. Bokklubbens
barn, 1979. På norska. 275 s. Cartonnageband. Gott skick. Rikligt illustrerad. Gottfarb, Lillian: Vara med barnbarn. Natur och kultur, 1993. 136 s. Cartonnageband.
Illustrerad. Gott skick. Hagen, Cecilia: Inte bara barnsligheter.. Förlags AB Marieberg, 1982. Illustrerad av Björn Berg.
160 s. Cartonnageband. Namnteckning på försättsbladet. Bandet något slitet. Annars ett fint
exemplar. Illustrerad. Halldén, Gunilla (red.): Föräldrars barn och barns föräldrar En bok om relationer. AWE/
Gebers, 1984. 277 s. Cartonnageband. Bandet något slitet. Annars ett fint exemplar. Illustrerad.
Hammar, J. Aug.: Fosterutvecklingen l-ll med hänsyn till förhållandena hos människan. Albert
Bonniers förlag, 1909. Andra upplagan. 43 + 45 sidor. 2 vol. Häftad. Ryggen blekt. Annars ett fint
exemplar. Illustrerad. Del 1: 20 figurer i texten Del 2: 26 figurer i texten. Harding, Gösta: De spännande åren En handbok för föräldrar om utvecklingen under perioden
12-16 år. Verbum, 1968. 150 s. Inbunden. Namnteckning på försättsbladet. Något nött i kanterna.
Annars ett fint exemplar. Hartman, Sven G.: Barns tankar om livet. Natur och kultur, 1986. 287 s. Cartonnageband. Gott
skick. Hedberg, Karin: Så vill jag ha det mamma Allt om spädbarnsvård.. ICA bokförlag, 1956. 128 s.
Häftad. Gott skick. Illustrerad. Namnteckning på titelbladet. Hocken, Sheila: Berättelsen om en ung flickas seger över sin blindhet. Norstedts förlag, 1977.
155 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Jerlang, Espen (red.): Utvecklingspsykologiska teorier - en introduktion. Liber Förlag, 1999.
Tredje upplagan. 390 s. Häftad. Gott skick. Karelitz, Samuel: När barnen är sjuka. En modern barnläkarbok. Prisma, 1970. Andra
upplagan. 277 s. Pocket. Något sliten. Kitzinger, Sheila: Att vänta och föda barn. Bonniers Alba, 1994. Andra upplagan. 392 s.
Cartonnageband. Gott skick. Rikligt illustrerad. Andra tryckningen. Lindström, Ulla: Småbarns tillsyn och träning En etnologisk studie av äldre redskap och
metoder i Europa med särskild hänsyn till Sverige. Nordiska museet, 1979. 215 s. Häftad. Gott
skick. Rikligt illustrerad. Lundin, Susanne: Guldägget: Föräldraskap i biomedicinens tid.. Historiska Media, 1997. 160
s. Cartonnageband. Gott skick. Fotoillustrerad. Makarenko, Anton S.: The collective family A handbook for russian parents.. Gloucester, Mass.
Peter Smith., 1973. In English. 368 p. Clothbinding. Spine/backstrip slightly faded. Else fine. Miller, Maggie: Våga tala om aids Till föräldrar och ungdomar. Författarförlaget och Svenska
Carnegie Institutet, 1987. 126 s. Häftad. Gott skick. Möller, Lotte: Självsvält Om anorexia nervosa och behovet att förneka kroppen. Wahlström
& Widstrand, 1979. 107 s. Häftad. Sliten. Mussen, Paul H.: Barnets psykiska utveckling. Wahlström & Widstrand, 1969. Tredje
upplagan. 139 s. Pocket. Understrykningar i texten. Anteckningar. Något nerklottrad Nazer, Isam R. (ed.): Induced Abortion - A Hazard to Public Health? Proceedings of the First
Conference of the IPPF Middle East and North Africa Region. February 1971. Beirut, Lebanon. The
International Planned Parenthood Federation, 1972. In English. 432 p. Bound with dust-wrapper.
Dustwrapper torn. Else fine. Nilsson, Lennart: Ett barn blir till. En bildskildring av barnets tillblivelse före födseln och
praktiska råd när men väntar barn. Ny helt omarbetad upplaga. Bonniers, 1976. 160 s. Klotband.
Rikligt illustrerad. Nyquist, Ola: Juvenile Justice A Comparative Study with Special Reference to the Swedish
Child Welfare Board and the California Juvenile Court System. Cambridge Studies in
Criminology/Macmillan, 1960. In English. 302 p. Bound with dust-wrapper. Dustwrapper slightly
torn. Else fine. Öberg, Bente och Gunnar: Pappa, se mig!. Förlagshuset Gothia, 1992. 338 s.
Cartonnageband. Gott skick. Örn, Kia: Barns behov och babysim. Akademilitteratur, 1985. 115 s. Cartonnageband. Gott
skick. Rikligt illustrerad. Palazzoli, Selvini, Mara: Anorexi Boken om självsvält. Natur och kultur, 1979. 275 s. Häftad.
Häftesomslaget slitet. Annars ett fint exemplar. Pehrsson, Anna-Lena: Det stora undret Föreställningar och folktro kring barnets tillkomst.
Prisma, 1981. 147 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Gott
skick. Illustrerad. Prytz, Ingrid: Våra norska barn. Ljus, 1943. Illustrerad av Birger Lundquist. 130 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Rasmussen, Knud: Utvecklingspsykologi: Barndom och pubertet. Wahlström &
Widstrand, 1970. 311 s. Häftad. Understrykningar i texten. Anteckningar på smutstitelbladet. Runnström, J: Befruktningens och fosterutvecklingens problem Belyst av experimental-
zoologisk forskning. Albert Bonniers förlag, 1920. 282 s. Häftad. Något nött i kanterna. Ryggen
något trasig i övre kanten. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Setterlind, Bo: Barn i dikt och bild. Bernces miniatyrer, 1971. 80 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Sidenbladh, Erik: Vattenbarn Om Igor Tjarkovskij och hans metod att föda och leva i vårt
urelement. Akademilitteratur, 1982. 156 s. Cartonnageband. Bandet något fläckigt. Annars ett fint
exemplar. Rikligt illustrerad. Söderling, Bertil: Barn av samma stam Perspektiv på barnets utveckling och släktets. Albert
Bonniers förlag, 1967. 165 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Söderling, Bertil: Barnet i skolåldern - Utveckling och personlighetsbildning i senare
barndomsår. Bonniers, 1962. Andra upplagan. 163 s. Häftad. Häftesomslag fläckat. Spock, Benjamin: Sunt förnuft i barnavård och barnuppfostran från födelsen till brytningsåren.
Natur och kultur, 1967. Åttonde upplagan. Illustrerad av Dorothea Fox. 374 s. Klotband. Inlagan fin.
Bandet något nött i kanterna. Ryggen blekt. Sundevall, Dick: Du ska bli pappa. Fischer & Co, 2002. Tredje upplagan. Illustrerad av
Högberg Pia. 318 s. Pappband. Mycket gott skick. Illustrerad. Viklund, Monica: Barnen behöver oss. Liber Förlag, 1978. Illustrerad av Henschen Helga. 157
s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Wahlgren, Anna: Barnaboken Barnavård/Barnuppfostran/ 0-16 år. Bonniers juniorförlag, 1083.
Illustrerad av Haglund Gunnar. 762 s. Klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i
kanterna. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. W-Blom, Elisabeth: Evalena Ett av de barn man sällan talar om. Verbum, 1974. 50 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Zetterholm, Tore: Bortom Vintergatan.. Bra Böcker, 1988. 198 s. Förlagsband med
pappersomslag. Gott skick. |