| Psykologi, Ockultism & New age/Andlighet |
|---|
|
Amadou, Robert: Magins värld - trolleri eller vetenskap. Brombergs, 1978. 143 s.
Cartonnageband. Rikligt illustrerad. Gott skick. Archer, Fred: Spirituella spöken. Larson, 1971. 183 s. Häftad. Gott skick. Häftesomslaget något
nött i kanterna. Åsbrink, Gustav: En vandrande andes upplevelser, i den immateriella världen. Stockholm,
Bokförlaget excelsior AB, 1966. Femte upplagan. 101 s. Häftad. Understrykningar i texten med
blyerts. Axling, William: Kagawa. Svenska Missionsförbundets förlag,Stockholm, 1934. 188 s. Häftad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Fotoillustrerad. Axling / Simon, William / Charlie May: Kagava / Kagava - drömmaren i slummen. Svenska
missionsförbundets förlag, Stockholm/ Gummesons bokförlag, Stockholm, 1935. Femte
upplagan. 155 s. Halvfranskt band. Namnteckning på smutstitelbladet. Annars ett fint exemplar.
Bender, Hans: Telepati - Klärvojans - Psykokinesi. Natur och kultur, 1976. 144 s. Häftad. Gott
skick. Besant, Annie: Popuär Teosofi. Sv. Teosofiska Bokförlaget, 1920. 184 s. Häftad. Gott skick.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Björkhem, John: Det ockulta problemet. Lindblads, 1951. Andra upplagan. 194 s. Häftad. Gott
skick. Häftesomslaget något nött i kanterna. Blavatsky, H.P.: Den hemliga läran I-III.. Teosofiska Bokförlaget, Stockholm, 1966.
713+873+137. 3 vol. Skinnimitationsband. Gott skick. Stänksnitt. Namn- och sakregistret är häftat
och har en smärre fläck. Blavatsky, H.P.: Den hemliga läran. Sammanfattning av vetenskap, religion och filosofi. Namn-
och sakregister till andra upplagan.. Teosofiska Bokförlaget, Stockholm, 1966. Andra upplagan.
137 s. Häftad. Gott skick. Bond, Frederick Blight: The Gate of Remembrance. B.H. Blackwell, Oxford/The Banton Pres,
1995. 176 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Eklund, Karin: Döden finns inte telepatiska och andliga upplevelser. Förlaget mot ljuset, 1991.
Tredje upplagan. 83 s. Häftad. Bruten i nedre hörnen annars i gott skick. Fersling, Poul: Naturligt Övernaturligt. Forum, 1984. 430 s. Pocket. Illustrerad. Inlagan fin.
Häftesomslaget slitet. Fisher, Joe: The case for reincarnation. Collins Toronto, 1984. In English. 193 p. Clothbinding
with dustwrapper. A very fine copy. Frankell, Tomas: Sökare I en ny tid. Min väg genom nyandlighetens Sverige. Natur och kultur,
2000. 280 s. Inbunden med skyddsomslag. Nyskick. Frazer, J. G. (Sir James George): Psyche's Task. A Discourse concerning the influence of
superstition on the growth of institutions. Macmillan & Co, 1909. In English. 84 p.
Clothbinding. Inscription on endpaper. Light browning. Cover slightly rubbed. Gadelius, Bror: Tro och öfvertro i gångna tider l+ll. Hugo Gebers, 1912. 332 s. Halvfranskt
band. Gott skick. Upphöjda bind. Marmorerade pärmar. Namnteckning på försättsbladet. En del
markeringar i texten. Gebhardt / Hohlenberg, Doktor W. / J. E.: Konsten att blifva energisk. Allmän psykogymnastik
och speciell bulogymnastik/ Yoga. Studier i indisk levnadsfilosofi. Stockholm, Fr. Skoglund/
Svenska andelsförlaget, 1903/ 1917. 271/ 166. Halvfranskt band. Något nött i kanterna.
Namnteckning på titelbladet. I övrigt ett fräscht exemplar. Hammer, Olav: På spaning efter helheten. New age, en ny folktro?. Wahlström &
Widstrand, 1997. 361 s. Inbunden med skyddsomslag. Understrykningar i texten. Annars ett fint
exemplar. Harvey, Anne: Jewels. Hutchinson, 1981. In English. Illustrated by Philip Argent. 60 p. .
Inscription on titlepage. Else fine. Holmberg, Olle: Den osannolika verkligheten Minnen och intryck av parapsykologi.
Aldus/Bonniers, 1970. 189 s. Häftad. Gott skick. Holmberg, Olle: Den osannolika verkligheten. Minnen och intryck av parapsykologi. Albert
Bonniers förlag, 1968. 221 s. Klotband. Gott skick. Ex Libris: EG Westman Jackson, Hiram: Hypnotism Hypnotiserande enligt de främste lärdes metoder i denna
vetenskap. K.H. Granquist, Ålem, 1917. Femte upplagan. 123 s. Häftad. Häftesomslaget slitet.
Något nött i kanterna. Enstaka fläckar inuti boken. Med skyddsomslag Joseph, Lawrence E.: Gaia. The growth of an idea. arkana, 1990. In English. 276 p.
Wrappered. Good condition. Kewley, Michael: Higher Than Happiness. Dhamma Talks. Panna Dipa Books, 1994. 104 s.
Häftad. Gott skick. Kewley, Michael: Opening the spiritual heart. Panna Dipa Boks, 2001. Second edition. In
English. 112 p. Wrappered. Good condition. Keyserling, Hermann: Österland och Västerland. En filosofs resedagbok 1. Stockholm, Hugo
Gebers förlag, 1922. Sjätte upplagan. 404 s. Häftad. Namnteckning på smutstitelbladet.
Namnteckning på titelbladet. Marmorerade för/eftersättsblad. King, Francis X.: The encyclopedia of Fortunetelling. Chancellor press, 1988. In English. 191 p.
. Dustwrapper slightly rubbed on the edges. Else fine. Linde, Sven: Sibyllans hemligheter Praktisk spådoms- och trollkonst efter de bästa källor.
Fröléen & Co, 1917. 892 s. Klotryggsband. Ryggen lös. Sista sidorna lösa Malm, Magnus: Fotspår i glastrappan. Den svindlande klättringen i Babels torn och vägen
tillbaka till jorden. Artos, 1999. 264 s. Cartonnageband. Nyskick. Manning, Matthew: The Link. The extraordinary gifts of a teenage psychic. Corgi Books, 1975. In
English. 176 p. Wrappered. Illustrated. Wrapper slightly rubbed. Miller, R. DeWitt: Bortom här och nu. Larson, 1971. 224 s. Häftad. Gott skick. Häftesomslaget
något nött i kanterna. Ohlmarks, Åke: Övernaturligt. Tidens förlag, 1970. Illustrerad av Hans Arnold. 249 s. Klotband.
Gott skick. Ohlmarks, Åke: Stjärnornas horoskop. En handbok i modern astrologi.. Sjöstrands Förlag,
1979. 188 s. Cartonnageband. Illustrerad. Gott skick. Pauwels, Louis: De omöjliga möjligheternas planet. Bergs förlag AB, 1970. 240 s. Dekorerat
klotband. Exlibris. Annars ett fint exemplar. Radin, Dean I.: The conscious universe. The scientific truth of psychic phenomena. Harper
edge, 1997. In English. 362 p. Bound with dust-wrapper. Good condition. Ranerås, Mikael: Bröllopet mellan polerna. Stjärnkraft, 1990. 171 s. Häftad. Gott skick. Redfield, James: The celestine prophecy. An experimential guide. Warner books, 1995. In
English. 284 p. Wrappered. Good condition. Roads, Michael J.: Journey into nature. A spiritual adventure. H. J. Kramer Inc. Tiburon,
California, 1990. In English. 216 p. Wrappered. Good condition. Ryberg, Lars: Livsfrågor och vardagsetik. ICA bokförlag, 1992. 110 s. Cartonnageband. Mycket
gott skick. Illustrerad. Anteckningar och markeringar i boken. Shah, Idries: The Dermis probe. New York, E.P.Dutton & co., inc., 1971. Second edition. In
English. 191 p. Wrappered. Sporadic underlining of text. Inscription on half-title. Solara, : El-an-ra. Helandet av Orion. Carpe diem förlag, 1993. 309 s. Häftad. Häftesomslaget
något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Swanberg, Lena Katarina: Förunderligt och märkligt. En resa genom New Age i Sverige.. Alba,
1997. 354 s. Pappband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Tillhagen, Carl-Herman: Folklig spådomskonst. Bokförlaget Fabel, 1980. Illustrerad av Martin
Lamm. 206 s. Pappband. Mycket gott skick. Tillhagen, Carl-Herman: Skrock-Tydor-Syner-Drömmar-Orakel. Fabel, 1968. Illustrerad av
Martin Lamm. 206 s. Häftad. Något sliten. Sprickor i fogarna. Mittpartiet los från s. 47-116. Tillhagen, Carl-Herman: Vardagsskrock. Prisma, 1984. 251 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad.
Timms, Moira: The six o´ clock bus. Aguide to armageddon and the new age. Turnstone books,
London, 1979. In English. 288 p. Wrappered. Inscription on half-title. Else fine. Turner, Gordon: An outline of spiritual healing. New York, Warner paperback library, 1972. In
English. 174 p. Paperback. Dustwrapper slightly worn. Tyrrell, G. N. M.: Parapsykologins grunder. Prisma, 1984. 233 s. Häftad. Gott skick. Underwood, Peter: This Haunted Isle. The Ghosts and Legends of Britain's Historic Buildings..
Eric Dobby Ltd, 1993. In English. 276 p. Clothbinding with dustwrapper. Good condition. Illustrated
with photos. Vivekananda, Franklin Chinna Swamy: Raja-Yoga or conquering the Internal Nature. Advaita
Ashrama, Calcutta, 1959. 11th edition. In English. 305+2 pages. Wrappered. Good condition. Ward, Brian: Allemans bok om parapsykologiska fenomen. Liber Förlag, 1977. 96 s. Häftad.
Rikligt illustrerad. Gott skick. Willers, Uno: Spöksyn och verklighet. Bonniers, Trevi, 1961. 147 s. Häftad. Gott skick.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Zukav, Gary: De dansande Wu Li-mästarna. En översikt över den nya fysiken. Askild &
Kärnekull, 1983. Tredje upplagan. 389 s. Cartonnageband. Bandet något fläckigt. Annars ett fint
exemplar. Zukav, Gary: Själens hjärta. Natur och kultur, 2003. 255 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. |