| Psykologi, Sex och samlevnad |
|---|
|
Äktenskapets Femton Fröjder. Gidlunds, 1988. 119 s. Pappband. Mycket gott skick. Svartsjuka - på liv och död. En artikelserie ur Sv D. Svenska Dagbladet, 1994. 139 s. Pocket.
Gott skick. Edvall, Lilian: Kärleksboken för tonåringar om tonåringar. Bonnier/Carlsen, 1996. Illustrerad av
Cecilia Torudd. 174 s. Cartonnageband. Mycket gott skick. Ellis, Havelock: Sexuell psykologi. Natur och kultur, 1934. 347 s. Häftad. Bandet något nött.
Delvis ouppsprättad. Evensen, Åsa Rytter: Sex och samliv. ICA bokförlag, 1994. 146 s. Cartonnageband. Gott skick.
Fallenius, Eva (red.): Tankar om sexualitet. Bokförlaget DN, 2001. 204 s. Häftad. Nyskick.
Fotoillustrerad. Fries, Karl: Ädla krafter Ett sedlighetsföredrag. Förbundet mellan Sveriges K.F.U.M:s Vita-Kors-
Komité, 1913. 14 s. Klammerhäftad. Gott skick. Dedikation, handskriven. Gaylin, Willard: Den Romantiska Kärleken återupptäckt. Natur och kultur, 1989. 248 s.
Cartonnageband. Gott skick. Namnteckning på försättsbladet. Ett hörn något stött. Giertz, K.H.: Tre föredrag. Sveriges Kristliga Studentrörelses Bokförlag, 1938. Fjärde upplagan.
192 s. Häftad. Bandet något skevt. Delvis ouppsprättad. Markeringar i marginalerna. Godal, Tord: Kristen seksual-moral. H. Aschehoug & CO., 1939. På norska. 135 s. Häftad.
Något nött i kanterna. Understrykningar i texten. Anteckningar på eftersättsbladet. Anteckningar på
insidan av pärmen. Greengross, Wendy: Rätt att älska. Om känslomässiga och sexuella behov hos människor
med handikapp. Natur och kultur, 1979. 126 s. Häftad. Gott skick. Recensionsstämpel. Greer, Germaine: Sexualitet och öde. Den mänskliga fruktsamhetens villkor. Wahlström &
Widstrand, 1984. 423 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet.
Hellsten, Stig: Ung kärlek Sexualetik för ungdom. Sveriges Kristliga Studentrörelses Bokförlag,
1939. 111 s. Häftad. Gott skick. Höivik, Hans: I brennpunktet Ungdomsliv og seksualliv i bibelens lys.. Lutherstiftelsens förlag,
1938. På norska. 159 s. Dekorerat klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i
kanterna. Annars ett fint exemplar. Färgat övre snitt. Understrykningar i texten. Hunt, Morton: The Affair. A Portrait of Extra-Martial Love in Contemporary America. The World
Publishing Company, 1970. In English. 317 p. Clothbinding. Good condition. Jarrick, Arne: Kärlekens makt och tårar - en evig historia. Norstedts förlag, 1997. 336 s.
Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Kern, Stephen: The Culture of Love. Victorians to Moderns. Harvard University Press, 1992. 458
s. Klotband med skyddsomslag. Illustrerad. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Khan, Fritz: Sexuallivet Vägledning och rådgivare för envar.. Natur och kultur, 1945. Andra
upplagan. 359 s. Klotryggsband. Gott skick. Illustrerad. Kinsey, Alfred C.: Sexual Behavior in the Human Male. W.B. Saunders Company, 1948. In
English. 804 p. Clothbinding. Good condition. Cover slightly rubbed. Lagerborg, Rolf: Kärleksruset En bok om förälskelse och begärelse. Hugo Gebers förlag,
1925. 203 s. Häftad. Bandet slitet. Illustrerad. Exlibris. Främre häftesomslaget löst. Landis, Judson T. & Mary G. (ed.): Readings in Marriage and the Family. Prentice-Hall, Inc,
1953. In English. 460 p. Bound. Sporadic underlining of text in pencil. Covers slightly worn. Larsson, Evert: Några tankar inför sexualfrågan. Evangeliska Fosterlands-Stiftelsens, 1945. 15
s. Klammerhäftad. Gott skick. Matovic, Margareta R.: Stockholmsäktenskap Familjebildning och partnerval i Stockholm 1850-
1890.. Liber, 1984. 390 s. Inbunden med skyddsomslag. Understrykningar i texten med blyerts.
Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Främre och bakre häftesomslag
medbundna. Monografier utgivna av Stockholms kommun 57. Illustrerad. Mességue, Maurice: Tillbaka till kärleken. Codex, 1977. 205 s. Pappband. Något nött i
kanterna. Morus, (Richard Lewinsohn): Sexualitetens historia. Natur och kultur, 1957. 297 s + planscher.
Klotband med skyddsomslag. Illustrerad. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Nettelbladt, Per: The Man and His Family. A psychiatric study of background variables of
relevance for the man's mental adaption and relations to his wife and child. University of Lund,
1981. In English. 35 p + appendixes. Wrappered. Good condition. Dedication, hand-written. Notini, Dag: Kärlek och ensamhet. Natur och kultur, 1987. Illustrerad av Knut V. Pettersson.
243 s. Cartonnageband. Mycket gott skick. Packard, Vance: Den sexuella förvirringen. En omvälvning i förhållandet mellan män och
kvinnor. Natur och kultur, 1969. 376 s. Cartonnageband. Gott skick. Penney, Alexandra: Sex för erfarna. Forum, 1986. 165 s. Pappband med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Rubin, Isadore: Sex efdter sextio En bok om den mogna människans sexuella
lyckomöjligheter. Prisma/RFSU, 1983. Tredje upplagan. 191 s. Pappband. Mycket gott skick. Sarsby, Jacqueline: Romantic Love and Society. Its Place in the Modern World. Penguin Books,
1983. In English. 191 p. Paperback. Corpus fine. Wrapper slightly rubbed. Sjöberg, Marja Taussi: Skiljas. Trolovning, äktenskap och skilsmässa i Norrland på 1800-talet.
Författarförlaget, 1988. 180 s. Dekorerat pappband. Mönstrade för/eftersättsblad. Fotoillustrerad.
Wahlgren, Anna: Dagbok. Samlivsberättelser. Bonniers, 1988. Illustrerad av Agneta Brunius.
120 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Wahlgren, Anna: Ge liv. Adolf Bonnier, Stockholm, 1973. 214 s. Häftad. Häftesomslaget vikt.
Wahlgren, Anna: I kärlekens namn. Bonniers, 1985. 442 s. Inbunden med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Wahlgren, Anna: Lust och längtan. Bonniers, 1979. 222 s. Inbunden med skyddsomslag.
Inlagan fin. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Tip exad namnteckning på försättsbladet Weatherhead, Leslie D.: Herre eller slav Frågor och svar i sexuella problem. J.A. Lindblads
förlag, Uppsala, 1938. 237 s. Häftad. Något nött i kanterna. Recensionsstämpel. Understrykningar
i texten med blyerts. Anteckningar på insidan bakre häftesomslaget. Markeringar i texten med
bluerts. Wellings, Kaye: Kärleksskolan. Hur unga människor möter varandra. Prisma, 1986. 191 s.
Cartonnageband. Rikligt illustrerad. Mycket gott skick. Westermarck, Edvard: Äktenskapets framtid. Albert Bonniers förlag, 1936. 241 s. Häftad.
Häftesomslag fläckat. Något sliten. Delvis slarvigt uppsprättad Wintzell, Johan: Den elementära sexualundervisningen Handledning för lärare och föräldrar..
Natur och kultur, 1935. 90 s. Häftad. Häftesomslaget på väg att lossna. |